Grote aanloop voor cholesteroltest KIJKSHOPS PRIJZEN „Overal lagen tenten kapot en gescheurd" Brinkman wil minder laboratoria voor ivf BINNENLAND Qeid&eQowumt DINSDAG 1 AUGUSTUS 1989 PAGINA 3 DORDRECHT Presi dentskandidaat Bush maakte vlak voor de ver kiezingen van vorig jaar bekend dat zijn choleste rolgehalte niet boven 5 millimol per liter uitkomt. Een hele geruststelling voor de Amerikaanse be volking, want de kans dat hun eerste man de ko mende jaren door een hartaanval zal worden ge troffen, is gering. In 'zijn' land is het de gewoon ste zaak van de wereld dat je even je bloed laat testen op het niveau van cholesterol (of vet). Op vliegvelden, in warenhui zen, bij wijze van spreken op de hoek van de straat wordt voor een luttel aantal dollars de kans op een hartaanval ge meten. Ook in Nederland kan de huisarts of een arts in een ziekenhuis zo'n testje doen. Maar in het Dordtse Refaja ziekenhuis kan iedereen zon der afspraak voor 25 gulden terecht. En voor dat bedrag krijgt de bezoeker de komende twee maanden ook nog een oedingsadvies van een diëtis te van Becel. Ja, die van de meervoudig onverzadigde vet zuren. Ruim een half jaar geleden werd onder leiding van car dioloog Stoel en internist Ha zenberg begonnen met het vaststellen van het risicopro fiel op hart- en vaatziekten. Zij zagen bijna twee jaar gele den tijdens een bijeenkomst voor artsen een demonstratie van de Amerikaanse test en werden enthousiast. Na een aanloopperiode van' een jaar, waarin in samenwerking met de Leidse universiteit een •omputerprogramma werd ontwikkeld, kon begin -januari in de hal van de polikliniek de eerst prik worden uitgedeeld. En sinds dat begin volgden 5000 anderen die binnen zeven minuten weten of ze een ver hoogde kans hebben op een hart- of herseninfarct of pro Kritiek van meelezers De Jong blijft geheim DEN HAAG De commentaren van een aantal kritische meelezers van het elfde deel van werk van dr. L. de Jong over het Koninkrijk der Nederlanden in oorlogstijd blijven voorlopig geheim. De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft een beroep op het besluit openbaarheid van bestuur door een groep critici van de Indische geschied schrijving van Lou de Jong afgewezen. De critici menen dat De Jong geen ob jectief beeld heeft gegeven van de ver houdingen in Nederlands-Indië. Zij wil den via de procedure inzicht krijgen in de wijze waarop deel elf tot stand is ge komen. Via een procedure bij het Haag se gerechtshof hopen de critici de com mentaren alsnog boven tafel te krijgen. AD rectificeert verhaal over kroonprins ROTTERDAM Het Alge meen Dagblad heeft in een rec tificatie toegegeven dat „er ern stige fouten zijn gemaakt" bij de berichtgeving gisteren over de vakantie van de koninklijke fa milie in Tanzania. Het AD deed uit de doeken hoe prins Willem- Alexander voor de derde keer met zijn vriendin Yolande Adri- aansens op vakantie was ge weest. Op een foto neemt prins Claus met een zoen afscheid van „de vriendin" van zijn zoon. De jonge vrouw op de foto is echter de dochter van de Tan- zaniaanse minister Leaky van wildlife, aldus de RVD. Bellen op kosten ontvanger steeds populairder DEN HAAG Telefoneren vanuit het buitenland op kos ten van de gebelde, de zogenaamde „collect call", wordt steeds populairder. Volgens PTT-woordvoerder F. Lende rink stijgt het aantal collect calls maandelijks met veertig procent, hetgeen vooral te danken is aan het uitbreiden van de „Nederland Direct-service". Vanuit zestien landen kan via een telefoniste gratis een ver binding worden gemaakt met elke telefoonabonnee in Ne derland. Betaling van de gesprekskosten geschiedt via de te lefoonrekening van de* ontvanger of via de „Telecard", een PTT-creditcard. Vanaf vandaag is het mogelijk ook vanuit Spanje te bellen met 'collect call'. Vooral het zakenleven maakt daar gebruik van. „Vrachtwagenchauffeurs en handelsreizigers hoeven nu geen kleingeld meer op zak te hebben om het thuisfront te bellen". Lenderink ziet echter ook voordelen voor de toe rist: „Toeslagen die hotels berekenen kunnen nu omzeild worden. Bovendien heeft de toerist nu geen last meer van taalproblemen, omdat er direct contact is met een Neder landse telefoniste". Schadeclaims nabestaanden Surinamers in VS veel hoger' AMSTERDAM De afhandeling van de schadeclaims voor slachtoffers van de vliegramp met het SLM-vliegtuig op 7 juni, kan het beste worden afgehan deld volgens het Amerikaanse recht. De kans is namelijk aanzienlijk dat de dan uit te keren bedragen een veelvoud zijn van wat in Nederland gebruikelijk is, aldus de Amsterdamse advocaten P Bakker Schut en L. Hamer. De raadslieden zijn gisteren naar de Amerikaanse stad Miami (Florida) ver trokken voor gesprekken met diverse Amerikaanse advocatenkantoren die ge specialiseerd zijn in het luchtrecht. „Daarbij zal dan ook worden onderzocht of de Amerikaanse advocaten die tot nu toe in Amsterdam en Paramaribo actief hun diensten aan nabestaanden hebben aangeboden voldoende kwaliteit in huis hebben om de omvangrijke belangen die op het spel staan te behartigen", aldus Bakker Schut en Hamer. De Amsterdamse advocaten zeggen ver der tot „hun grote ergernis" te moeten vaststellen dat de SLM - vooral in Pa ramaribo - zeer actief bezig is om nabe staanden tot het treffen van een schik king te bewegen „De SLM tracht aldus te voorkomen dat nabestaanden te zijner tijd op hoge Amerikaanse schadevergoe dingen aanspraak gaan maken". Medio juli maakte de advocaat van de SLM bekend dat maximaal 58.000 dollar (bijna 124.000 gulden) per 'slachtoffer zal worden uitbetaald. In beginsel moet het dan wel gaan om naaste familieleden die economisch gebonden zijn geweest aan een van de slachtoffers. Volgens de SLM is het bedrag gebasseerd op het verdrag van Warschau. Bakker Schut en Hamer waarschuwen ook voor aanbiedingen van sommige Amerikaanse advocaten. Het blijkt dat vooral nabestaanden in Paramaribo ac tief worden bezocht en daarna onder psychologische druk contracten voor rechtshulp tekenen, die niet zo aantrek kelijk zijn als ze lijken. Sommige van deze contracten gaan uit van een „no-cure-no-pay"-aanpak, waarbij de advocaat 33,3 procent van de eventueel uit te keren schadevergoeding ontvangt als honorarium, exclusief de gemaakte kosten. De Nederlandse advo caten noemen deze contracten „mislei dend" en financieel niet aantrekkelijk vanwege het „krankzinnig" hoge per centage. BINNEN ZEVEN MINUTEN BERICHT OVER „SLUIPMOORDENAAR' van 85 jaar en ouder af een dergelijke proef te laten ver richten. Stoel: „Dan heeft het geen zin meer Hetzelfde geldt voor zwangere vrouwen, want door hun veranderde hor moonhuishouding is het cho lesterolgehalte hoger". Collega Hazenberg dist nog even een aardige anekdote op over ou dere dames. „Laatst waren hier twee van die gepoederde Haagse dametjes die ook de ■test lieten afnemen. Bij een van de twee werd een ver hoogd cholesterolgehalte ge meten en beiden verbaasden zich daarover, want ze aten al tijd keurig volgens de regels. Uiteindelijk bleken ze elke dag bij Maison de Bonneterie koffie met een slagroomgebak je te nuttigen. Dat hebben we ze maar afgeraden" „Overigens kan het heel goed gebeuren dat iemand die heel gezond leeft en eet, toch een verhoogd risico heeft. Zo pik ten we er onlangs een mara thonloper uit, waarvan het cholesterolgehalte in het zeer risicovolle gebied lag. Achteraf bleek dat zijn vader en oom op jonge leeftijd aan een hartaan val zijn gestorven. Nu heeft hij medicamenten om dat getal naar beneden te halen en ver groot hij zijn levenskans". Sluipmoordenaar Vanaf vandaag krijgen de mensen die een profiel laten maken, een voedingsadvies van een diëtiste van Becel. Wijst dat niet in de richting van belangenverstrengeling? Stoel en Hazenberg: „De men sen krijgen geen folder mee naar huis waarin staat dat ze Becel-produkten moeten ge bruiken. De twee maanden dat die diëtiste bij ons in huis is, is gewoon een proef om te kijken welke mensen hier komen en om know-how op te doen waarover de mensen de mees te vragen hebben. Nee, Becel betaalt niets mee aan de testen en ze krijgen ook geen namen en adressen van de mensen". Beide artsen kunnen het ten slotte niet nalaten te waar schuwen voor ongezonde eet- en leefgewoonten. Hazenberg: „Cholesterol is een sluipmoor denaar". Zijn collega Stoel laat daar dreigend op volgen: „Cholesterol en sigaretten zijn killers". Een twee keer ge waarschuwd mens telt voor LUCAS BOLSIUS Gedupeerde kampeerders uit Vlieland halen hun bemodderde bagage op na aankomst op het vasteland. FOTO: ANP GESTRANDE KAMPEERDERS HARLINGEN Met zand besmeurde tassen, vieze matrasjes en verwil derde gezichten kwamen ze gistermiddag aan: de ruim vierhonderd ge strande kampeerders van camping Stortemelk op Vlieland. Ongeruste fami lieleden stonden op de kade in Harlingen te wachten. Zoals mevrouw Engelman uit de Friese havenstad op haar drie dochters en schoonzoon. „Ze hebben de tent na tuurlijk niet goed opgezet. Ze hadden hem vast op de oostenwind staan; niks in de gaten dat het mis kan gaan. Maar het is zonde hoor. Alles was nat en koud, zeiden ze door de telefoon". Het is bijzonder druk voor een maandagmiddag wanneer de 'Vlieland' aanmeert in Harlin gen. Iedereen heeft het over de storm van de vorige avond. En over de hulpverlening die zo voorbeeldig moet zijn ge weest. „Het hele eiland was in rep en roer voor ze", weet een mevrouw uit Den Haag van haar dochter. Brandweer, poli tie en zelfs het leger waren in paraatheid gebracht". Een man uit Kampen staat naar z'n zeventienjarige doch ter en haar vriendin uit te kij ken. „Gisteravond belden ze op, dat hun tent in de lucht was gevlogen. Ze hadden het ijs- en ijskoud. Het is zonde voor die meiden. Daar hadden ze nu een heel jaar voor ge spaard Ze waren ook niet ver zekerd, want dat doe je meest al alleen als je naar het buiten land gaat. Heel sneu voor die meiden". Mooie foto's Sneu is het ook voor Mirlanda van der Broek (18) en haar evenoude vriendin Linda van de Belt uit Nunspeet. Zaterdag vertrokken ze vrolijk voor een tweeweekse vakantie naar het Waddeneiland en twee dagen later staan ze al weer op de kade in Harlingen. Ondanks de korte vreugde zegt Mirlan da: „Deze vakantie vergeet ik nooit meer. Ik heb hele mooie foto's genomen van die chaos. Overal lagen tenten kapot en gescheurd. Er was een tent waar wel twintig centimeter water instond". Ondanks de fraaie foto's die ze heeft kunnen nemen, hoopt Mirlanda nooit weer een der gelijke ramp mee te maken. „Ik heb vannacht nog naar huis gebeld, maar ik kon wel janken voor de telefoon. Het was zo nat, zo'n bende. Het was ook zo zielig allemaal. Heel veel kinderen zaten te janken bij hun ouders. Het was een grote jankzooi. Ik heb ook van mensen gehoord, dat er ouders waren die helemaal hysterisch werden toen ze bij hun tent aankwamen, waarin hun drie kleine kinderen la gen De tent was plat en de kinderen lagen er nog in. Ge lukkig was er niks aan de hand, maar het gaf wel veel opschudding. Het had niet veel gescheeld of ik was.ook in pa niek geraakt. Ik heb flink last van m'n maag gehad". RUURD WALINGA Interimmanager pakt problemen Radio West aan DEN HAAG Drs. C.J. Baay, enige weken gele den aangesteld als inte rimmanager bij Radio West, vervangt niet alleen de wegens ziekte afwezige leiding van de regionale zender, maar licht tegelij kertijd de interne organi satie van het bedrijf door. De medewerkers van de radio zender hebben kortgeleden te kennen gegeven niet tevreden te zijn met de huidige gang van zaken in het bedrijf. Be stuursvoorzitter M. Kuiper wilde vanmorgen niet ingaan op de precieze aard van de problemen, maar bevestigde dat aan Baay opdracht is ver leend de knelpunten te inven tariseren en daarover te rap porteren. Volgens Kuiper zijn de interne wrijvingen te wij ten aan de snelle groei van de regionale zender. Radio West startte in 1987 met drie uitzen duren per dag, maar die wer den al in januari 1989 uitge breid naar twaalf uur. Kuiper „Er is in die tijd misschien wat te veel aandacht geschonken aan de programmering en te weinig aan de veranderende organisatiestructuur. Daarbij kwamen ziektegevallen, o.a. van directeur Piet van den Ende. Hij is op de hoogte en het bestuursbeleid heeft zijn instemming. Het belangrijkste is dat er rust in het bedrijf komt". Volgens de voorzitter hebben de interne strubbelingen geen negatieve invloed gehad op de kwalitieit van de program ma's. „Wat je ook mag zeggen over de medewerkers, hun werk voor de radio heeft er niet onder geleden". Internist Hazenberg en Twente, hier naartoe zou den komen. Op dit moment wordt een onderzoek gedaan onder honderd mensen aan wie wordt gevraagd waarom ze hier naar toe zijn gekomen en door wie ze op de hoogte zijn gebracht. Toen we zijn -ge start kregen we heel wat aan dacht in de media. Bovendien hebben we het tij mee omdat de bekende damesbladen zeer geïnteresseerd zijn in het feno meen cholesterol. Maar we merken nu dat er veel mensen komen die het hebben van ho ren zeggen Vooral verjaarda gen zijn daar heel geschikt voor". Collega Stoel schrijft het suc ces toe aan de zeer lage drem pel die voor de test is opge worpen „Mensen kunnen hier zonder een afspraak en ver- wijskaart naar toekomen en hun gegevens worden zeer vertrouwelijk behandeld. Er worden geen gegevens aan an dere artsen doorgegeven. Wij vinden dat iedere Nederlander zijn risicoprofiel moet kunnen weten. Daar heeft ook de overheid belang bij" De cardioloog doelt op de hoge kosten die een hartoperatie met zich meebrengt. Het afge lopen weekeinde werd nog eens duidelijk dat een dergelij ke ingreep 18.000 gulden kost, waarbij het bedrag van 25 gul den voor de Dordtse test in het niet valt. Hazenberg: „Als je op je zestigste je èet- en rook gewoonten aanpast dan heeft dat wel degelijk zin. Na een paar weken zie je aan het bloed dat de cijfers verande ren. En het effect is na enkele jaren duidelijk meetbaar". Slagroomgebakje Beide artsen raden mensen (ADVER1 .NTIE) Cardioloog Stoel blemen krijgen tnet beenva- ten. Cardioloog Stoel: „Wij "kijken naar die drie prQblemen, die allemaal een eigen, zeer be langrijke oorzaak hebben. Overigens zijn er meer, maar dit zijn de belangrijkste rede nen die los van elkaar al een verhoogd risico kunnen ople veren. Zo is de kans op een hartaanval groter als er een te veel aan cholesterol wordt aangetroffen, terwijl roken in vloed heeft op de kwaliteit van beenvaten en een ver hoogde bloeddruk een hersen bloeding bevordert. Als ie mand op al deze punten hoog scoort, dan neemt de kans op een hart- of vaatziekte kwa dratisch toe". Zijn collega Hazenberg vult aan: „Rokers geven we onmid dellijk het advies te stoppen. Maar met de gegevens uit de computer kunnen we meer en zijn we in staat de mensen te adviseren hoe ze hun hun eet gewoonten kunnen aanpassen. Als het cholesterolniveau te hoog is, dan is het mogelijk dat vijftien procent te verlagen door een aangepast menu. Is het extreem hoog dan is dat meestal het gevolg van een storing in de stofwisseling. Je ziet vaak dat dan alle familie leden daar last van hebben, terwijl ze toch gezond eten. Die mensen kunnen we hel pen door bepaalde medicijnen voor te schrijven, die onder meer de aanmaak van de stof in de' lever kunnen remmen". Aanloop Beide artsen zijn overdonderd door de grote aanloop gedu rende de afgelopen maanden. Hazenberg: „We hadden nooit gedacht dat mensen uit het hele land, zelfs uit Groningen Sinatra viel tegen: organisator failliet AMSTERDAM Het concert dat Frank Sinatra - met Liza Min- nelli en Sammy Davis Jr. - april van dit jaar in de Amsterdamse Rai gaf. na een opmerkelijk succes in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy', heeft organisator La Bastille Produkties het faillissement opgeleverd. De vijf personeelsleden van Bastille worden ontsla gen. het faillissement is aangevraagd. Het eerste concert in Ahoy' was zoovel muzikaal als financieel een succes. Maar toen het drie tal in Amsterdam opnieuw een concert gaf, bleven tweeduizend stoelen van vier- en vijfhonderd gulden onbezet. En de vierdui zend kaartjes die elk 350 gulden moesten opleveren, gingen voor 125 gulden van de hand: La Bastille Produkties bleef zitten met een schuld van ongeveer 1,7 miljoen gulden. Omdat met het mu- ziekwinkelbedrijf Free Record Shop afspraken zijn gemaakt inza ke winst of verlies, zal dit bedrijf een deel van de schuld op zich nemen. La Bastille echter zal ophouden te bestaan. i UTRECHT Maximaal [elf ziekenhuizen mogen zich voortaan bezighou den met bevruchting in een reageerbuis ofwel 'in vitro fertilisatie' (ivf). Mo- imenteel worden in acht (academische en in zes al gemene ziekenhuizen alle onderdelen van de ivf- methode toegepast. Brinkman vindt dat te veel en denkt dat zijn nieuwe plan- ningsbesluit de kwaliteit en doelmatigheid verbetert en het zorgvuldig gebruik van em bryo's uit ethisch oogpunt be vordert. De elf ziekenhuizen worden geselecteerd uit de be staande ivf-lokaties. Bij ivf worden na een hor moonbehandeling eicellen van de vrouw afgenomen. De cel len worden in een laborato rium in een schaaltje (in vitro) bevrucht zodat embryo's ont staan die weer in de baarmoe der worden geplaatst. DE KNOLLEN Fl/psmfGA vjetii&r fif/V5 MME Wk ZCK-0JK In Nederland wordt de ivf- methode sinds begin jaren '80 toegepast. In 1983 werd in Rot terdam het eerste kind gebo ren dat op deze manier was verwekt. Vanaf dat moment steeg het aantal behandelingen en ook het aantal instellingen dat de methode toepast. In 1985 werden naar schatting 400 bevruchtingen 'in vitro' tot stand gebracht en het jaar daarop al 800. In mei 1985 werd de methode voorlopig van het verstrekkingenpakket van de ziekenfondsverzeke ring uitgesloten. Het ministe rie van WVC schat nu de be hoefte op 4.500 behandelingen per jaar (gemiddeld drie be handelingen per vrouw). De elf ziekenhuizen die mogen doorgaan met ivf moeten aan een aantal criteria voldoen, zo als ruime ervaring en deskun digheid en het functioneren van een vaste staf met een groot aantal deskundigen als gynaecologen, voldoende ge schoolde verpleegkundigen en Nieuwe Rainbow Warrior klaar voor Pacific De nieuwe Rainbow Warrior maakt binnenkort een reis naar de Pacific, en dat werd gisteren tijdens het bezoek van het actieschip van Greenpeace aan de haven van Amsterdam al duidelijk. Het schip werd eind 1987 aangekocht nadat de eerste Rainbow Warrior in 1985 door. een aanslag in Nieuwzeeland werd verwoest. De Rainbow Warrior maakt een toer langs een aan tal Europese havens. In oktober vertrekt het schip naar de Stille Zuidzee waar Greenpeace een campagne zal starten. Volgens een woord voerster is de situatie in de Pacific sinds 1985 behoorlijk verslechterd. Het schip zal worden in gezet bij acties tegen atoomproeven, het vissen met drijfnetten en de handel in chemisch afval. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3