mt w Eerst naar de kerk, dan naar het strand £eidae(3owct/nt kerk wereld „Toenadering noord en zuid is droom Koreaanse christenen' GEESTELIIK LEVEN/OPINIE CeidaeSoutmit DINSDAG 1 AUGUSTUS 1989 PAGINA 2 BBC zendt programma uit ondanks bezwaar Anglicanen LONDEN De BBC hèeft maandagavond een televisiespel uitgezonden waarin „The Satanic Verses" van Salman Rushdie wordt verdedigd, ondanks bezwaren van de Anglicaanse Kerk dat het wellicht beledigend zou zijn voor moslims. In het stuk van de dichter en* toneelschrijver Tony Harrison zitten enkele bekende godslasteraars uit de geschiedenis rond een tafel in een restaurant in Bradford, waar zij enkele van hun uitspraken aanhalen. Aan het banket zitten onder meer Voltaire, Moliere, Omar Khayyam en Lord Byron. De stoel van Rushdie is leeg. Rushdie's roman wordt door islamitische geestelijken als gods lasterlijk beschouwd. Hijzelf is door Iran vogelvrij verklaard en zit al maanden ondergedoken. FOTO: PERS UNIE Petkumer kerk betaalt herstel graven PETKUM De evange- lisch-lutherse kerk in Petkum betaalt de schade die haar dominee vorige week op het kerkhof heeft aangericht. Domi nee Andreas Siemens (36) vond dat 45 grafzerken op de begraafplaats ver waarloosd waren en niet meer goed vast stonden. Hij besloot de zerken met hulp van twee vrouwen van het kerkbestuur, Ida Woldmer en Frieda Wolff, maar omver te trekken. De vernieling leidde tot grote woede in het dorp. De domi nee verdedigde zich door zich te beroepen op paragraaf 22 van de zogenaamde Fried- hofsordnung waarin wordt gesteld dat zerken stevig moeten staan en goed onder houden moeten zijn. Zo niet, dan kan het kerkbestuur de stenen op kosten van de nabe staanden platleggen. De bewoners vonden toch dat hij wel erg „rtlcksichtlos" had gehandeld. Veel gemeentele den eisten zijn onmiddellijke aftreden. Ook werd aangifte gedaan bij de politie. De offi cier van justitie kijkt nu of de dominee strafrechtelijk zal worden vervolgd wegens grafschennis. De advocaat van Siemens, Staatsanwalt E. Backer uit Aurich, verwacht wel dat de dominee de zaak zal winnen. Volgens hem heeft hij juist gehandeld door de graven om te trekken. Als hij dit niet had gedaan, hadden er volgens hem allerlei ongelukken kun nen gebeuren. In Borssum en Moordorf zijn in het verleden al eens mensen gewond ge raakt door vallende grafzer ken, weet hij. Zolang er nog geen gerechte lijke uitspraak is wil de Lan- deskirche (het overkoepelend orgaan van de kerk) nog niet over zijn al dan niet aanblij ven oordelen. Vandaar dat Siemens afgelopen zondag ook gewoon preekte. De kerk was zelfs voller dan werd ver wacht. Gebed en vasten voor Kamerverkiezingen AMERSFOORT De bewe ging Op de Bres houdt op vrij dag 1 september een landelij ke dag van gebed en vasten voor de Tweede Kamerver kiezingen van 6 september. „Het is een ontzettende taak het land te leiden en altijd heb je steun nodig om een goede wetgeving in te voe ren", aldus mevr. S. Smid van de beweging, die zich richt op het gebed voor de maatschap pelijke en politieke leiders van Nederland. Op de Bres werd in 1972 op gericht uit protest tegen de verzwakking van het gebed voor de overheid binnen de kerken. De beweging heeft in 31 plaatsen een groep mensen die eens per maand bidden voor de overheid. Zo wordt er op de eerste dag van de maand in Amsterdam gebe den en op de tweede dag in Haarlem. De beweging trekt vooral protestantse christe nen, maar in Brabant en Lim burg doen ook rooms-katho- lieken mee. Nederlandse Hervormde Kerk Bedankt voor Veenendaal(toez.) C M. Buijs te Gameren; beroepen te Kloosterhaar H.J.C.M. Schouten te Ee en Oostrum-Jouswier. Dagboek zou oordeel over kardinaal kunnen wijzigen ZAGREB In Kroatië wordt met spanning uitgekeken naar de publikatie van een tot nu toe onbekend dagboek van de vroegere aartsbisschop van Zagreb, kardinaal Alojzije Stepinac (overleden in 1960). Het dagboek, dat in bezit was van de ge heime politie, zou een ander beeld kunnen geven van de kardi naal en diens rol tijdens de Tweede Wereldoorlog, aldus de his toricus Ljubo Boban Stepinac, aartsbisschop van Zagreb kreeg na een showproces 15 jaar cel omdat hij zou hebben samenge werkt met de fascisten in Kroatië. De werkelijke reden was zijn verzet tegen de pogingen van de partijleider Tito om de Kroatische RK Kerk van Rome te isoleren. Stepinac bracht vijf jaar in gevangenschap door. Niets heeft zoveel weg van onschuld als een onbescheidenheid ONDERWEG-KERKEN VOORZIEN IN BEHOEFTE Morgen een dagje naar het strand. Maar wat moet je nou als je toch naar de kerk wilt en de zondagsdienst niet wilt missen? Kerkgangers die met dit dilemma worste len moeten maar eens een dienst gaan bijwonen in een Onderweg-kerk. Mels Zwart uit Wervershoof (Noord-Holland) is coördina tor van de Werkgroep Onder weg-kerken, waarin acht Kerken samenwerken, die zich bezighouden met het or ganiseren van zogeheten on derwegdiensten. De naam zegt het eigenlijk al. Een gezin dat op zondag een dagtochtje wil maken, kan op weg naar de gewenste be stemming een Onderweg kerk binnenstappen. Daar kunnen ze om negen uur 's ochtends voor een dienst te recht, die een half uurtje duurt. Zwart geeft een voor beeld: „Je hebt bijvoorbeeld Amsterdammers, die een dag je naar het strand willen en tóch de kerkdienst willen bij wonen. Als ze moeten wach ten tot de dienst in hun woon plaats begint wordt het te laat om nog weg te gaan. Maar als ze op tijd vertrekken en in Spaarndam de Onderweg kerk bezoeken, dan zitten ze daarna gelijk op het strand". Het verschijnsel Onderweg kerk is ontstaan nadat de mens steeds mobieler is ge worden. Het besef groeide dat tijdens de vakantieperiodes een groot aantal toeristen bin nen de gemeentegrenzen rondliep. De gedachte rees dat er ook op kerkelijk gebied iets voor de gasten moest worden gedaan. Zo speelden veel gemeenten in op de aanwezigheid van vakantiegangers tijdens het zomerseizoen. Ook kon de toerist naar een plaatselijke kerk gaan, tijdens zijn reis of op de plaats van bestemming. Maar hij betreedt dan het do mein van een plaatselijke kerkgemeenschap, vreemd dus. Zwart merkt op dat veel kerkgemeenten eigen normen hebben. Het kan wel eens ge beuren dat vakantiegangers, vreemdelingen in zomerse kleren met knallende kleuren en korte broeken, niet echt van harte welkom zijn. Er bleek vraag naar een an dere mogelijkheid van kerk bezoek op vakantie. En zo ontstonden er, in de meeste gevallen op initiatief van in dividuele kerkleden, op ver schillende plaatsen diensten voor vakantiegangers. Reizi gers, die even weg van de snelweg wilden om een dienst bij te wonen. Onder de initiatiefnemers was ook Zwart, die tien jaar gele den een Onderweg-kerk in Onderdijk (bij Wervershoof) opzette. In 1983 nam Zwart zelf het initiatief om zestien Kerken, die onderwegdien sten hielden, in een samen werkingsverband bijeen te brengen. De Werkgroep On derweg-kerken werd geboren, waaraan oorspronkelijk twaalf Kerken deelnamen. Mels Zwart tekent aan dat er veel Kerken zijn die het be grip Onderweg-kerk als naam gaan voeren. 'Ze noemen zich dan zo, maar ze zijn geen On derweg-kerk. Die richt zich uitsluitend op al de mensen die op doorreis zijn'. Eigentijds In de Onderweg-kerken wor den meestal op iedere zondag in juli en augustus diensten gehouden. Deze zijn eigen tijds, voor jong en oud én voor mensen van alle gezindten. Een begin- en slotwoord, gebed, muziek en zang maken er deel van uit. Het evangelie wordt uitgedragen, wat niet betekent dat er vanuit welke kerkelijke hoek dan ook don derpreken afgestoken wor den. Zwart wijst erop dat zoiets veel van de voorganger vergt: een dienst houden die alle aanwezigen aanspreekt, onge acht je eigen kerkelijke op vattingen en normen. De on derdelen worden in hoog tem po afgewerkt, zodat de kerk bezoeker na een goed half uur alweer buiten staat of in de kerk nog een kopje koffie drinkt. Een goede „onderweg- dienst" vormt een gezellig, swingend en dynamisch ge- De Onderweg-kerken maken vaak gebruik van steeds an dere voorgangers. Elke week een ander betekent dat er meerdere „kerkstromingen" aan bod kunnen komen. Die voorganger hoeft geen predi kant te zijn, ook een bekende persoonlijkheid kan die taak vervullen Zo heeft Jos Brink in Onderdijk ooit eens zijn medewerking verleend. Een ander kenmerk is de gro te gastvrijheid, die de bezoe ker van een „onderweg- dienst" tegemoet straalt. „Voor, tijdens en na de dienst zijn er altijd een paar mede werkers paraat. Om de bezoe ker zonodig te helpen bij het vinden van een plekje of om na afloop een praatje te ma ken, als daaraan natuurlijk behoefte bestaat", verduide lijkt Mels Zwart. „Er zijn vaak wildvreemde mensen die je 'na afloop spontaan een hand komen geven. Of men sen die elkaar nog nooit ont moet hebben en die na zo'n dienst in een diep gesprek blijken verwikkeld". Voor de Onderweg-kerken is daarnaast een taak weggelegd om bij de mensen het evange lie nieuw leven in te blazen. Door de frisse, meer dynami sche aanpak dan tijdens de diensten in de gewone kerken kan de belangstelling voor de godsdienst versterkt of weer gewekt worden. „Een Onder weg-kerk is geen gewone kerk en mag dat ook niet zijn. Wij proberen mensen te sti muleren weer naar de gewo ne kerken te gaan. Aan de andere kant mogen we nooit een concurent zijn van de ge wone kerk". Toch blijkt de eigentijdse fris se aanpak tot gevolg te heb ben, dat veel plaatselijke kerkgangers de urenlange saaie dienst inruilen voor een bezoekje aan de Onderweg kerk. Onderwegdiensten wor den meestal gehouden in klei nere kerkjes of gebouwen, waar hooguit tweehonderd mensen kunne worden toege laten. Het resultaat is elke zondag weer de kerk vol. Maar de onderwegdienst is niet bedoeld als alternatief voor de plaatselijke kerk. Volgens Zwart ligt hierin een taak voor de gewone Kerken, die hun diensten meer aan de wensen van de kerkbezoekers aan zouden moeten passen De pers verdringt zich bij Zwart om informatie, omroe pen kiezen regelmatig een Onderweg-kerk voor het ver zorgen van een TV-kerk- dienst en. wat nog belangrij ker is, de kerkbezoekers zijn overwegend enthousiast. Maar noch de Gereformeerde Synode, de Hervormde Syno de of de Raad van Kerken heeft tot nu toe veel aandacht besteed aan het evangelie voor de vakantieganger-op- doorreis. De Werkgroep Onderweg kerk doet op het moment zelf nog niet zoveel aan promotie. Wel zijn er ondermeer folders te verkrijgen bij de VVV in de grotere plaatsen, waar de Onderweg-kerken in vermeld staan Er zijn in de omgeving van een Onderweg-kerk bordjes, die reizigers op de kerk wijzen. Veel verder gaat de promotie echter niet. „Het aantal leden van de werkgroep is teruggelopen en als de Kerken nog meer leden verliezen sluit ik niet uit dat we concessies moeten doen. Er is natuurlijk wel een tus senweg en je hoeft niet gelijk de richting op te gaan van „radio-dominee" en religieus pretpark. De synodes en de Raad van Kerken zouden ons behulpzaam kunnen zijn door wat meer geld te steken in promotie". De vier Onderweg-kerken die hebben afgehaakt, zijn Lim burgse Kerken die op eigen houtje verder zijn gegaan. Tij dens de diensten zitten die kerken volgens Zwart stamp vol, maar voornamelijk met langer blijvende toeristen of mensen uit de eigen omge ving, niet met mensen die op doorreis zijn. Het teruggelopen aantal is iets wat Zwart niet goed kan ver klaren „Mogelijk heeft het te maken met het terugvallen van een kerk op het eigen ka rakter. Een stuk eigenheid, waarin je moeilijk kunt ingrij pen". Hij vreest dat de werk groep in de toekomst wel eens geheel uiteen kan vallen. Dan gaan de Onderweg-kerken ie der voor zich verder. En of het échte begrip „Onderweg kerk" gewaarborgd zal blij ven (korte, swingende, pak kende kerkdiensten, gericht op de reiziger) daar heeft Zwart grote twijfels over. RON MAAT Extra rijkssubsidie is ontoereikend voor Joods Historisch Museum AMSTERDAM De extra rijkssubsidie van 355.000 gul den over 1990 voor het Joods Historisch Museum is ontoe- i-eikend om een tentoonstel- lingsbeleid voor de langere termijn mee te ontwikkelen. Dat zei adjunct-directeur J. Cahen gisteren in een reactie op de bekendmaking van mi nister Brinkman (cultuur) dat het museum volgend jaar evenals in 1987, 1988 en dit jaar kan beschikken over een extra subsidie van 355.000 gulden. Dat bedrag komt bo venop de jaarlijkse subsidie van twee miljoen gulden. Sinds de opening van het ver bouwde synagogecomplex in 1987 zijn er jaarlijks gemid deld 135.000 bezoekers ge weest. Intredes in Peking De Patriottische Kerk van China, dat is de nationale Katholieke Kerk van China, heeft feest gevierd: in de Chinese hoofdstad Peking legden jonge vrouwen de gelofte af. Het is voor het eerst sinds lange tijd dat er jonge mensen intreden. FOTO: EPA MOSKOU De toenadering tussen Noord- en Zuidkorea is te danken aan de val van de Zuidkoreaanse dictator Chun Doo-Hwan en aan het werk van de Heilige Geest. Dat is de mening van de Noordkoreaanse predikant Ko Gi-Jun, algemeen secretaris van het centraal comité van de Koreaanse Christelijke Fe deratie. Het is voor het eerst dat de 68-jarige predikant een interview heeft met de wes terse media en hij begint breed te lachen als hem wordt gevraagd of de val van de Zuidkoreaanse dictator vorig jaar ook het werk van de Hei lige Geest is. In Moskou was het voor het eerst in de 40-jarige geschie denis van de Wereldraad dat een Noordkoreaanse delegatie (twee predikanten plus een officiële tolk) bij een vergade ring van het centraal comité aanwezig was. Ds. Ko is de leider van de 10.000 christenen in de Demo cratische Volksrepubliek van Korea, zoals Noordkorea offi cieel heet. Op zijn revers draagt hij een speldje met de afbeelding van president Kim II Sung. Ook de christenen in zijn land profiteren van de toenadering tussen noord en zuid. In Py ongyang is kortgeleden de eerste kerk sinds jaren geo pend, terwijl de bouw van de tweede bijna is voltooid. Na de „rampzalige en ver- $3»%.-J? Zuidkoreaanse militairen aan de grens woestende" koloniale oorlog maakte de kerk in Noordko rea een „periode van stagna tie" mee. Uit de mond van ds. Ko valt verder niet te verne men wat dat inhield. Hij wijst er overigens met nadruk op dat de kerk in zijn land nooit een ondergrondse kerk is ge weest, hoewel de diensten op die ene kerk na nog steeds in woonhuizen worden gehou den. De Rooms-Katholieke Kerk, die twee eeuwen geleden het christendom naar Korea bracht, bloeide vooral in het zuiden, terwijl het protestan tisme, dat 100 jaar later kwam, zich vooral in het noorden concentreerde. Pyon gyang. de huidige hoofdstad van Noordkorea. werd wel het „Jeruzalem" van de Kore aanse christenheid genoemd De Korea-oorlog maakte hier een eind aan. Veel christenen vluchtten uit vrees voor het atheïstische communisme naar het zuideri. De kerken in Zuidkorea behoren nu tot de snelstgroeiende van de we reld De „zeer kwetsbare" christelijke gemeenschap in Noordkorea heeft sinds de oorlog bijna volledig in een isolement geleefd. Zo'n 10 miljoen Koreanen hebben geen contact met of informatie over hun familie leden in het andere deel van het land. De grens tussen Noord- en Zuidkorea langs de 38e breedtelijn is hermetisch gesloten. „Er is verwijdering tussen christenen uit noord en zuid geweest als gevolg van de tweedeling van het land," zegt ds. Ko. Maar juist de ker ken hebben de opdracht de haat te overwinnen en een sfeer van vergeving en ver zoening te scheppen. Onder auspiciën van de We reldraad vond in 1986 de eer ste ontmoeting tussen kerke lijke leiders uit noord en zuid plaats. Christenen uit beide delen van het land vierden voor het eerst sinds de oorlog weer gezamenlijk het avond maal. „We hebben een gemeen schappelijk verlangen hereni ging van ons land en naar vrede." Op de tweede bijeen komst in 1988 spraken beide delegaties zich hiervoor uit. Symbolisch riepen zij 1995 tot het jaar van de hereniging uit. De christenen in Noordkorea zijn zo lang van de kerken in de rest van de wereld geïso leerd geweest, dat het bijwo nen van deze vergadering een goede gelegenheid is vriend schappelijke betrekkingen met andere kerken te sluiten. „Wij hopen ooit weer lid van de Wereldraad van Kerken te worden." Ds. Ko wil graag een beroep op de christenen in de wereld doen het streven naar hereni ging van Korea te ondersteu nen, onder meer door de situ atie in Korea fair te beoorde len. „Niemand is gebaat bij onjuiste informatie." De Zuidkoreaanse predikant Kang Moon-Kyu, secretaris van de YMCA in zijn land, voegt eraan toe: „Nu hebben we een droom een droom dat broeders en zusters uit noord en zuid elkaar de vol gende keer niet in Zwitser land, maar in Seoul of Pyon gyang zullen ontmoeten of aan de voet van de Kumgang- berg of aan de kust bij Hae- wondoo. Wij geloven dat God onze droom zal verwerkelij ken." DIRK VISSER Meer hartoperaties De Nederlandse hartcentra hebben momenteel meer capa citeit dan wordt benut. Het Catharinaziekenhuis in Eindho ven zegt jaarlijks driehonderd operaties meer te kunnen uit voeren dan de negenhonderd die zijn toegestaan. Er staan momenteel 120 mensen op de wachtlijst van het ziekenhuis. De beschikbare ruimte zou het ziekenhuis - een vorm van marktgericht denken - beschikbaar willen stellen voor de behandeling van Duitse patiënten. Tegelijkertijd is de Hart stichting voorstander van behandeling van Nederlandse pa tiënten in het buitenland. Een op zijn minst opmerkelijke si tuatie. VOORZITTER Steef Weijers van de Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen ziet vooralsnog geen reden al te spoe dig de toegestane aantallen operaties te verhogen. Hij wil wel komende maand met de elf hartcentra in ons land bespreken hoeveel operaties voor volgend jaar moeten worden begroot. Weijers zijn geen cijfers bekend over extreem lange wachtlij sten. De Hartstichting kan hem ongetwijfeld daaraan helpen. Volgens de Hartstichting kennen de meeste hartcentra wachtlijsten van drie maanden en langer en dat is meer dan de Gezondheidsraad verantwoord vindt. Ook over de vraag waarom die lijsten zo lang zijn wordt verschillend gedacht. De ziekenhuizen wijten het aan gebrek aan financiën, de zie kenfondsen wijzen op de conditie van de patiënten. A.L met al dreigt weer een situatie te ontstaan als in de ja ren zeventig toen de capaciteit in de ziekenhuizen een lucht brug naar de Verenigde Staten en Engeland noodzakelijk maakte. De kosten voor een buitenlandse operatie waren toen aanzienlijk hóger dan de kosten van een operatie in de Nederlandse hartcentra thans. Sindsdien is de situatie aan zienlijk verbeterd. Jaarlijks mogen bijna elfduizend operaties en 5500 dotterbehandelingen worden uitgevoerd. DESONDANKS laat de situatie nog veel te wensen over. Gezien de aan de operaties verbonden kosten ligt het voor de hand dat op landelijk niveau het aantal hartoperaties tevoren zo nauwkeurig mogelijk wordt begroot. De betrokken zie kenhuizen krijgen op grond daarvan een vastgesteld budget voor hun hartcentra; als dat is besteed dan geldt: op is op. Wie meer hartoperaties wil uitvoeren dan het toegestane „quotum" kan de kosten in rekening brengen, maar die wor den wel in mindering gebracht op de rest van het zieken huisbudget. Als gevolg daarvan zouden andere voorzienin gen, andere specialisten en andere patiënten de dupe wor den. Dus laten ziekenhuisdirecties het wel uit hun hoofd het afgesproken aantal open hartoperaties te overschrijden. De wachtlijsten zijn inmiddels flink gegroeid. Meer bejaar den komen voor een operatie in aanmerking en veel vroege re operatiepatiënten melden zich voor een nieuwe behande ling. Daarom is het zaak dat er spoedig duidelijkheid komt over de werkelijke behoefte aan hartoperaties in Nederland en de daaraan verbonden kosten, om geldverspillende lucht bruggen te voorkomen. Wachten op een operatie is voor een patiënt een tijd van martelende onzekerheid. Als bovendien operatiecapaciteit beschikbaar lijkt te zijn maar ongebruikt blijft, is dat bovendien een reden flink kwaad te worden. KNMI: zon maakte overuren in juli DE BILT Hoewel het weer in juli een wisselend karakter had, heeft de zon zich in de afgelopen maand veel laten zien. De zon maakte met ongeveer 210 uur te De Bilt zo'n 25 overuren. Dit blijkt uit het weeroverzicht over de maand juli, dat het KNMI gisteren heeft gepubliceerd. Het juli-weer werd voornamelijk door hogedrukgebieden be paald, maar door de veranderlijke ligging ervan had het weer in ons land een wisselend karakter. Tot tweemaal toe temperden onweersstoringen uit Frankrijk de warmte, anderzijds zorgden noordwestenwinden enkele malen voor afkoeling. Op de 30e kwam een einde aan het mooie weer, toen een actieve depressie met regen en veel wind Schotland naar de omgeving van Dene marken trok. De afgelopen maand was met een gemiddelde temperatuur in De Bilt van 18,2 graden Celcius (tegen 16,6 graden normaal) warm te noemen. In De Bilt werd op 10 dagen een zomerse tem peratuur van 25 graden of hoger gemeten; normaal is dat op vier dagen het geval. Het aantal tropische dagen (30 graden of hoger) bedroeg twee tegen één normaal. Op de 22e werd te De Bilt een maximumtemperatuur gemeten van 32,2 graden: de hoogste se dert 17 juli 1983. Het was in De Bilt tot nu toe deze maand ook droog; er viel 33 millimeter tegen gemiddeld 77. Overigens was juli vorig jaar met 140 millimeter één van de natste julimaanden van de eeuw. Zwakke start DE BILT (KNMI) Het zal even duren voordat de zomer zich hersteld heeft. De storm- depressie, die afgelopen zon dag toesloeg, zal pas over en kele dagen van de weerkaart verdwenen zijn. Overigens, de laagste kerndruk bereikte de depressie pas vanmorgen vroeg. Morgen beginnen we met veel wind en met buien. In de loop van de dag wordt het wat rustiger en krijgt de zon meer kansen. Donderdag en vrijdag zet deze gunstige tendens zich voort, maar in het weekend kan een nieuwe depressie boven Scan dinavië dit aarzelend herstel van de zomer weer afbreken. Augustus begint dus zwak, maar dat zegt weinig over het verdere weersverloop in deze laatst zomermaand Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig tot tn met woensdag: Noorwegen en Zweden: Vee. bewol king maar ook opklanngen. Middag- temperatuur van 16 graden aan zee tot 19 graden landinwaarts Denemarken Wisselend bewolkt en enkele buien. MicÖagtenperatuur omstreeks 19 graden Britse Eilanden: Wokenvelden, vooral in Engeland «ok perioden met zon. In Schotland et in Mand kans op een bui Middajtempiratuur van 16 graden in Schotland bt ongeveer 21 graden in Zuid-ïngelind. Duitsland: Half totzwaa* bewolkt en enkele buien. Niddajtemperatuur van 17 graden in l«t norden tot on geveer 21 graden n Zud-Duitsland. Italië in het noorden weei flinke pe rioden met zon ei in let midden en zuiden kans op sen regn- of on weersbui. Midd;gterrpe:aturen in noord- en midd-n-lUlif omstreeks 28. in zuid-Italië en op iicilie oplo pend tot 32 graden. Griekenland: Droog en zonnig. Mid- dagtemperaturen langs de zuidwest kusten en op de kleinere eilanden rond 30 graden, elders oplopend tot 35 tot 38 graden. WEERRAPPORT Rlo de Janeiro regenbui 29 24

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2