Anne Door en vond haar plaats in het betoverend Land van Ooit LANGS Klussen bij Casa Materna LEIDEN OMGEVING CcidócSomcuit DINSDAG 1 AUGUSTUS 1989 PAGINA 10 OMWEGEN Chockey Treen kwam als eerste over de finish in de finale van de korte baandraverij in Stompwijk. FOTO: cees verkerk Strandloop Bij de politiepost op het Noordwijkse strand gaat donderdagavond om half acht een prestatieloop van start. Het inschrijfgeld bedraagt f3. Orgelconcert (1) Sander van Marion (orgel) en Markus Hösli (panfluit) geven donderdagavond een concert in de Grote Kerk in Noord- wijk-Binnen. Uitgevoerd worden werken van: Alexan dre Guilmant, Tomasso Albi- noni, Chr. F. Ruppe, J.C. Mara en G.F. Handel. De uit voering begint om kwart over acht. Toegang kost f7, hou ders van een CJP en Pas 65 en kinderen tot 12 jaar moeten f5 betalen. Orgelconcert (2) W. Zwart geeft op dinsdag een orgelconcert in de Vre- deskerk in Katwijk. Op het programma staan werken van S. de Lange, Joseph Renner, lax Reger en Karg. Elert. Het concert begint om kwart over acht. De toegang is gra tis. Orgelconcert (3) Organist Albert de Klerk uit Haarlem geeft vrijdagavond in de Nieuwe Kerk in Kat wijk een concert met werken van Mendelssohn, César Franck en Hindemith. De toe gangsprijs bedraagt f5.50 en voor de jeugd tot 12 jaar f 4,00. De aanvang is om 20.15 Orgelconcert (4) Dirk Jansz. Zwart geeft vrij dag in de Gereformeerde Kerk aan de Hoofdstraat in Noordwijk een orgelconcert. Er worden onder meer wer ken van Bach en Handel ten gehore gebracht. De toegangs prijs bedraagt f5,00 en de aanvang is om 20.15 uur. Aerobic avond meedoen aan een cur sus strand-aerobic voor strandpaviljoen Zee en Zon nebad in Katwijk. Aanvang 19.00 uur. Touwtrekken Kinderen in de leeftijd van 6 tot 16 jaar kunnen woensdag uitvechten wie de sterkste is tijdens een touwtrekwedstrijd in Katwijk. Plaats van han deling is de Rijnmond, aanvang 13.30 uur. Vanaf 19.00 uur is er wijksport op het schoolplein van de Oran- jeschool. Kermis Iedereen kan donderdagmid dag vanaf half twee proberen een record te vestigen tijdens de record-kermis bij het Zee paviljoen in Katwijk. Vanaf 19.00 uur zijn er Oud-Hol landse spelen tijdens de toe- ristenmarkt op de Taatedam. Bingo De Zoeterwoudse Katholieke Bond van Ouderen houdt morgen vanaf 14.00 uur een bingomiddag in Huize Em- maus. Over twee weken (16 augustus) komen de ouderen opnieuw in Huize Emmaus bijeen. Dan wordt er gekaart. Sander van Marion FOTO: STICHTING ORGELCENTRUM Jacques Aalders overleden kampioen korte baan Zuid-Holland STOMPWIJK De vier- jarige merrie Chokey Treen bereden door eige naar, R. A. A. van Gent wist gisteren in Stompwijk beslag te leggen op de korte baan-titel van Zuid- Holland. Dat gebeurde tij dens de wedstrijden van harddraverijvereniging Nooit Gedacht in Stomp wijk. De overwinning was goed voor een prijs van 5.000 gulden. In de beslissende omloop won Chokey in twee ritten makke lijk van Zweden met rijder S. Diab uit de stal van Knijnen- burg. Zweden is een zoon van de eerdere Stompwijkse korte baanwinnares Keizerin Myria. Derde werd Amerie Uithuizen met Jan Wagenaar op de sul ky, gevolgd door Best Uithui zen met Marianne Vos. Aan de jubileumdraverij van de 80 jaar bestaande vereni ging namen 28 dravers deel. Na de ruim dertig ritten van de eerste omloop liet IJsbrand Chardon de meer dan duizend bezoekers een staaltje zien van het rijden met de vierspan waarmee hij het wereldkampi oenschap heeft behaald. Naast hem op de bok zat Tom Koy- man, Nederlands korte baan- kampioen van vorig jaar. AARLANDERVEEN De jaarlijkse zomerfeesten in Aarlan- derveen zijn gisteravond weer begonnen. Dat gebeurde met een bejaardenavond, waar voorzitter N. Kempenaar een groot aantal ouderen kon begroeten. Leden van de toneelvereniging „De Plankenridders", brachten de klucht „Jodocus op glad ijs". Een voorstelling die werd gevolgd door een opytreden van J.P. Poel- wijk en J. Veenswijk die oude liedjes brachten. Voor de laatste dag van de feesten staat morgen het ringsteken met tractoren op het programma. Dat begint om half tien op de Kerkvaartseweg. 's Middags begint om twee uur, op het Maar- tenbogaardhof, het kuipsteken voor dames en heren vanaf 17 jaar. De feestelijkheden worden besloten met een op de Kerkvaartseweg. Dat begint om 20.00 uur. Voorschotenaar geridderd RHOON R. van Rees Vellinga uit Voorschoten is vorige week in Rhoon benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De onderscheiding werd uit gereikt door P. Cannegieter, burgemeester van Voorscho ten. Van Rees Vellinga is 37 jaar werkzaam bij de Inter nationale Navigatie Appara ten BV in Rotterdam. Van 1976 tot 1982 maakte hij deel uit van het directieteam als statutair directeur. Sindsdien bekleedt hij de functie van directeur marketing. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd. Jacques Aalders. ZOETERWOUDE De werkzaamheden die Zoe terwoudse jongeren ver richten in het kinderte huis Casa Materna in Na pels verlopen volgens schema. Dat hebben de twintig jongeren die daar aan de slag zijn het afgelo pen weekeinde aan het thuisfront doorgegeven. Toch gaat niet alles op rolle tjes. Zo verzwikte voorzitter Jaap Dorrepaal zijn enkel. Hij moest daarna vanuit de stoel toezien hoe de anderen zich in het zweet werkten. Ook viel een geplande spelletjesmiddag in het water. De 20 jongeren overigens niet alleen uit Zoeterwoude maar ook enkele jongens en meisjes uit de regio zijn van de partij houden zich bezig met schrapper, schuren, pla muren en verven van diverse lokalen binnen Casa Materna. Het kindertehuis heeft zelf niet de'middelen voor dit on derhoudswerk. Al sinds begin van de jaren zeventig doen Nederlandse vrijwilligers. Van de 20 jongens en meisjes zijn er 7 die voor het eerst aktief zijn in Casa Materna. Hoewel het werkkamp geen vakantie is, is wel tijd voor enig vertier. Een van de ge plande activiteiten was de spelletjesmiddag. Ditmaal zou de Zoeterwoudse groep daar voor met kinderen uit Casa Materna naar het strand gaan. Die viel in het water doordat één van de twee buschauffeurs niet kwam opdagen en diens vervanger daarna verdwaalde, waardoor het strand nooit werd bereikt. Morgenavond staat nog een bonte avond op het program ma. Het gezelschap keert za terdag weer terug in Zoeter woude. De aankomst wordt rond 15.00 uur verwacht bij Ons Huis. EEN DOLENDE RIDDER DIE PLEZIERIG KINDEREN OP DE ZENUWEN WERKT Regelmatig kruipt Anne Dooren in „het ravenachtige kostuum" van de Lijfeigene van Rak, een echte rakker en Boze Roofridder die te paard door het park draaft, tot ge noegen van iedereen die voor de toegang betaald heeft. „Soms zie je vooral de jongere kinderen wel terugdeinzen. Daar hou ik dan rekening mee. Die kinderen benader je niet als ze erg angstig worden, en als ze erg bang worden doe ik gewoon mijn masker af. Maar veel kinderen kennen die angst niet: ze dagen je uit". Maar daar gaat Anne als Lijf eigene dan op af en leent zich tot de zonderlingste activitei ten. „Je kietelt ze wat met een zweepje, onder het maken van sissende geluiden. Ze roe pen dan wel dat ze toch niet bang zijn en best zien dat je een meisje bent. Maar dan houd ik me erg stil en vinden ze het best wel een beetje eng hoor. Je moet daarbij natuur lijk heel goed afwegen wat je wel en niet bij iemand kan doen. Meestal rijd ik in een grote boog om de kinderen heen, zodat ze je eerst öp een veilige afstand kunnen gade- In een pij van Ooit Anne Dooren, bereden en wel, is wat begonnen voor haar „living". Jammer, dat de fotograaf van de P R. haar niet als Dolende Ridder heeft vastgelegd, maar klaarblijke lijk mennend op een Land van Ooitse koets. Anne lijkt gestoken in een pij waarbo ven een tunica het idee van eeuwen vasthoudt. Haar glim lach is evenwel ontwapenend. Ze rijdt haar rit voor Het Land van Ooit onbekommerd uit. Daarbij droomte ze ook van „ooit". Het grote kijkspel in Het Land van Ooit is de „Strijd om het Land van Ooit". Een verrukkelijke show waarin theater en paarden het mid delpunt vormen, ja zelfs „cen traal staan". Een en ander speelt zich af in het voor 1400 mensen (als toeschouwers) ge schikte manegetheater, van waaruit je het tot in Drunen en Vlijmen kunt horen rom melen. Een wonderlijk spektakel van heb ik jou daar, met een cho reografie voor acteurs en ac trices van de Compagnie van Ooit. Maar ook de paarden met hun getrappel passen in de aangeleerde bewegingen. Anne: „We gebruiken in de voorstelling rijpaarden, maar ook enorme Engelse paarden, de Shires, waar de veeartsen in een Engelse t.v.-serie de handen vol aan zouden heb ben. Echte trekpaarden die natuurlijk niet zo veel op showgebied gewend waren van huisuit. Nu moeten onze Shires ineens voor een groot publiek optreden dat zomaar begint te applaudisseren. Ook de lichtshow moest aangepast worden, want de paarden zijn nogal schrikkerig. Gelukkig gaat het nu steeds beter; het is toch logisch dat die dieren daar een beetje aan moesten wennen". Nou, in die context past Anne Dooren volkomen. Ze heeft zelf ook moeten wennen. Maar nu voelt ze zich prima en als een prinses die zowat iedereen toeristisch kan beto veren in Het Land van Ooit, een volgens haar unieke om geving waar zij haar plaats gevonden heeft. Na een kortstondig ziekbed, maar niet onverwacht, is af gelopen weekeinde in Leiden op 83-jarige leeftijd overleden Jacques A.E.Aalders. De over ledene, die zich veel verdien sten heeft verworven op het Leidse maatschappelijke en sociale vlak, was van 1931 tot 1964 directeur van de n.v.Leidsche Breifabriek v.h. P J van Poot Co aan de Lammermarkt, de laatste tex tielfabriek in Leiden. Na de Bevrijding in '45 was Jacques Aalders één van de kiesmannen voor de nieuwe Leidse gemeenteraad. Ruim 12 jaar was hij raadslid voor de KVP. In de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland had hij 21 jaar zitting. Uiteraard strekten zijn sociale activiteiten zich ook uit tot de R.K. Werkgevers Vereniging afdeling Leiden, waarvan hij 10 jaar voorzitter was. Jacques Aalders' organi satorische gaven kwamen ook tot uitdrukking in de 20 jaar dat hij bestuurslid was van de R.K. Bibliotheek aan het Steenschuur. De reorganisatie daar had zijn grote aandacht, maar zijn faam als secretaris werd vooral versterkt door de bijzondere manier waarop hij de notulen wist te schrijven. Een heel groot stuk van zijn voor iedereen en alles warm kloppend hart had de Vereni ging Oud-Leiden. Hij maakte zich daarin bijna onmisbaar door zijn onvermoeide inzet als het ging om het organise ren van attractieve excursies naar allerhande interessante, historische plekken in bin nen- en buitenland. Van 1974 tot eind '87 verzorgde hij bo vendien nauwgezet de lede- nadministratie van Oud-Lei den, en dat is waarlijk geen sinecure met ruim 1600 leden. Ook kon je bij Jacques terecht voor het bekomen van oudere jaargangen van het Leids Jaarboekje. Hij had daarvoor een ruimte beschikbaar waar uit hij op aanvraag kon put ten. Een „fabrieksloods" ge lijk. Het was bijna vanzelf sprekend dat Jacques Aalders in 1984 benoemd werd tot lid van verdienste van Oud-Lei- Anglofiel Omdat „Sjaak" een anglofiel van de bovenste plank was (qua uiterlijk was hij dan ook nagenoeg niet te onderschei den van een Sir Geoffry Howe of de stoere „Europe aan" George Brown), was het niet te verwonderen dat hij in '46 tot de eerste Leidenaars behoorde die toen begonnen met het leggen van de „link" tussen Leiden en het Engelse Oxford. Er werden destijds Leidse gastgezinnen gevraagd om Britse gasten te kunnen opvangen. Aalders was er als de kippen bij en werd de vas te „host" van wijlen good old Mollie Bateson, die hij na veertig jaar overleefd heeft. In die „twinship" sfeer zijn ook de kinderen Aalders vol wassen geworden. Vanavond om 19.00 uur wordt Jacques herdacht tijdens een avondmis in de parochiekerk van O.L.Vrouw Onbevlekt Ontvangen (Hartebrug) aan de Haarlemmerstraat, met aansluitend gelegenheid tot condoleren en afscheid ne men. De gezongen uitvaartmis wordt morgen, woensdag, op gedragen om 15.00 uur in ge noemde kerk. De begrafenis vindt plaats om 16.15 uur in het familiegraf op het kerk hof van de H.Willibrordus te Oegstgeest. Na de begrafenis gelegenheid tot condoleren in restaurant „La France" nabij de begraafplaats. Anne Dooren, op deze foto niet zozeer rovend en dolend te paard, maar wel, in een glazen koets, op haar plaats in het Noordbrabantse theaterpark Het Land van Ooit. Onze goede provincie Noord- Brabant, ooit sappelend onder de doem van een „Generali teitsland", een tweede rangs rijksdeel dat in 1839 officieel, samen met het even verguis de Limburg, los van België, aan het koninkrijk der Ne derlanden werd toegevoegd; wel „ons" Brabant tiert al en kele decennia welig als toe vluchtsoord van amusements- en pretparken en ander ver tier. De lederindustrie is uit gestorven, maar de gloeilam pen stralen er als sterren aan een machtig, door chips en computers bestierd, firma ment. En er was zo veel ruim te dat nieuwe publieke trek pleisters er opgang konden maken. De Beekse Bergen, een automobielparadijs, bun galowparken te kust en te keur, de formidabele Efteling, het fantastische Evoluon, nog een paar unieke abdijen met gastvrije, koorzingende mon niken en schiet-maar-raakter- reinen. Noord-Brabant beleeft hoogtijdagen. Nu hoor ik voor het eerst (maar dat zal aan mij liggen), dat er ook een Bra bants theaterpark bestaat. Het gaat om het Bourgondisch aandoend Kasteelpark „Het Land van Ooit", gelegen tus sen Drunen en Vlijmen. Daar was nog een gaatje over voor een speels.idee dat iets Tol- kien-achtigs uitstraalt. Rid ders en al dan niet schone jonkvrouwen spelen daarin een levendige en attractieve rol. En wie treffen wij daar ook aan9 De 24-jarige Anne Dooren uit Oegstgeest. Hoge lijk geïnteresseerd in de büh ne en nu al bekendheid krij gend als „Roofridder te paard". Laten we eens kijken hoe Anne Dooren die zeer ontwapenend toont maar ook erg- goed met paarden kan omgaan bij dit alles ver zeild is geraakt. Stra ten veegster De 24-jarige Anne deed to neelervaring op aan de Vrije School in Den Haag, waar het vak wekelijks op het rooster stond. Anne had eerder een Meao-opleiding gevolgd, maar kwam er al snel achter dat een hele dag op kantoor zitten er voor haar niet bij was. Ze pakte dus haar biezen en nam de meest uiteenlopende baan tjes aan. Zo was ze waterme- teropneemster, maar ook stra- tenveegster en lopende-band- werkster. Maar ze wilde ei genlijk wat anders. Uiteinde lijk werd Anne Dooren een wild enthousiaste amazone in Het Land van Ooit. Hetgeen ze nooit eerder had kunnen bevroeden. En nu komt ieder een uit de familie- of kennis senkring naar haar kijken en niemand gelooft zijn of haar ogen: Anne steelt als „schone jonkvrouwe" of de „lijfeigene van Rak", of de „roofridder" de show in Het Land van Ooit. Werken in een theaterpark. Anne had gehoor gegeven aan een oproep in een landelijk vrouwenblad. Ze moest kun nen acteren en met paarden omgaan. „Nou", zegt ze aan iedereen die het weten wil, „ik vind werken met paarden prachtig, het maakt me dan niets uit wat ik doen moet. We beginnen elke morgen met het uitmesten van de stal len en de paarden te verzor gen. Daarna staat het défilé op het programma. Meestal bestuur ik daarin de Glazen Koets met de Graaf en Gra vin van Het Land van Ooit en om half één begint de voor stelling in het manegetheater. Daarna is het weer de paar den verzorgen; je bent dus ei genlijk continu ermee bezig". Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. |door |Ton Pieters Chokey Treen Zomerfeesten in Aarlanderveen

Leidse Courant | 1989 | | pagina 10