ÊcidócScHi^cwit Jt Kennelijk koestert Leiden zijn kunst STAD OMGEVING Gemeente gaat onkruid te lijf met super staalborstel Discogangers schoppen agente MAANDAG 31 JULI 1989 PAGINA 5 LEIDSE KABELNET WORDT FLINK UITGEBREID LEIDEN De Leidse stadskabei wordt fors uitgebreid. Het aantal te ontvangen kanalen gaat van 18 naar waarschijnlijk 32. Van de hui dige 18 kanalen zijn er 15 bezet, maar door het gestaag toenemende aanbod van zenders zullen de resterende drie plaatsen binnen afzienbare tijd worden opgevuld. Daarmee zou het stadskabelnet vol zijn en is uitbrei ding noodzakelijk. Een voorstel hiertoe zal door het dagelijks bestuur van de gemeenschappelijke regeling antenne-energievoorziening in september aan het alge meen bestuur worden voorgelegd. Een van de drie nog beschikbare kanalen, waar nu alleen een testbeeld te zien is, is gereserveerd voor een Franstalige zender. Dat komt omdat onlangs de Franstalige Belgische zen der RTBF van de kabel is verdwenen. Er resteert nu nog maar één Franstalige zender op de kabel (TV5). De andere twee lege plaatsen worden naar alle waar schijnlijkheid opgevuld door de commerciële zenders TV-10 en Veronique. Dan moeten uiteraard wel eerst alle problemen rond deze omroepen zijn opgelost. Er zijn echter meer gegadigden. MTV Europa (clips), RTL+ (Duitstalig uit Luxemburg) en Rai Uno (Ita liaans) zijn slechts enkelen daarvan. .Om deze zenders in de toekomst ook op het kabelnet in de Leidse regio te kunnen ontvangen zal het aantal beschikbare kana len moeten worden uitgebreid. Voor deze uitbreiding is uiteraard nieuwe apparatuur en zijn grote investerin gen noodzakelijk. Het is nog niet bekend of hierdoor de abonnementskosten ook omhoog zullen gaan. Aan staande donderdag zal de Leidse wethouder T. van der Nat, de toekomstig^ nieuwe voorzitter van de gemeen schappelijke voorziening, een nota presenteren waarin verschillende voorstellen staan. Het algemeen bestuur, waarin naast Leiden en haar stadsdeel Merenwijk nog zeven andere gemeenten zitting hebben, beslist in sep tember over de voorstellen. Vuurwerk paalzitten alarmeert reddingboten KATWIJK/IJMUIDEN Het vuurwerk bij het paalzitten aan het Oosterduinsemeer bij Noordwijker- hout is zaterdagavond aanleiding ge weest om twee reddingboten de zee op te sturen. De boten van Katwijk en IJmuiden werden gealarmeerd nadat de,bemanning van een jacht rond elf uur ter hoogte van Noord-» wijk een rode vuurpijl had gezien op de Noordzee. Dergelijke pijlen wor den ook afgeschoten door schepen in nood. De gang van zaken heeft een woordvoerder van de Noordwijkse politie verbaasd. „Er wordt hier twee keer per week vuurwerk afge stoken, nota bene op het strand. Dat is telkenmale geen aaneldsing ge weest vóór alarm en nu plotseling wel. Dit was hemelsbreed 2,5 kilo meter van de kust. Bovendien was het heel rustig weer. Het was uiterst onwaarschijnlijk dat er een schip in problemen was" Volgens de woord voerder was het valse alarm in dit geval bijzonder makkelijk te ontze nuwen. Coördinator P. Verburg van de Kustwacht in IJmuiden bedtrijdt dat. Volgens hem kon het risico niet worden genomen. Het uitrukken was volgens hem een routinezaak. „De reddingsboten varen negen van de tien keer voor niets uit. Dat ge beurt bijvoorbeeld ook als vanaf schepen oude vuurpijlen worden af gestoken". Volgens Verburg had het alarm van zaterdag voorkomen kun nen worden door het vuurwerk te melden bij de Kustwacht. Dat is niet verplicht. „Maar het wordt wel ge vraagd om dat te doen". Bezwaren buurt tegen garage aan Levendaal LEIDEN 1 Het buurtcomité Hogewoerd en omstreken vindt dat de gemeente niet behoorlijk gehandeld heeft toen ze een vergunning afgaf voor de vestiging van garage Janson aan Levendaal 136-138. Volgens het comité waren de pompen al geplaatst voor de vergunning ter inza ge lag. Bovendien meent het buurtcomité dat ten onrechte automatisch toestemming is gegeven om er ook een pompstation te vestigen. Het buurtcomité maakt tegen het besluit bezwaar. In de brief wordt er op gewezen dat de nieuwe pompen op vervuilde grond staan, het terrein van de vroegere garage Oudshoorn. Die verontreiniging is nog niet he lemaal gesaneerd. Eerder is al gebleken, bij het plaatsen van een recla- mepaal, dat daar vanwege brandgevaar zeer omzichtig gewerkt moest worden. Het buurtcomité wijst er op dat op verschillende plekken in de omgeving sprake is Van bodemvervuiling, waarover nog uitsluitsel ver kregen moet worden. Daarbij gaat het om Levendaal 132 en Dwarsbol- werkstraat 8. De nieuwe garage zou bovendien onvoldoende voorzie ningen hebben getroffen om nieuwe verontreiniging te voorkomen. Andere bezwaren hebben betrekking op de verkeerssituatie en het gro te aantal al aanwezige benzinepompen in de omgeving van Levendaal en Hoge Rijndijk. Daarnaast wordt er op gewezen dat het garagebedrijf Janson sterk groeit en steeds grootschaliger wordt. Het bedrijf legt daarmee steeds meer beslag op parkeerruimte in de buurt. ONTDEKKINGSREIS LANGS BEELDENSCHAT Verwondering in de zin van „goh, is dit ook be doeld als kunstwerk", tot het idee „wat leuk om dat eens te zien". Dat zijn ge voelens die opkomen bij het rijden van de route Kunst en Fietswerk. De fietsroute verscheen twee weken geleden op initia tief van de gemeente Lei den en voert langs 62 van de ruim 80 kunstwerken langs de openbare weg in Leiden. De tocht die een paar uur vergt is een soort ontdek kingsreis door eigen stad. Aan het eind breekt het het besef door hoezeer kunst vergroeid is met het dagelijkse leven. De ontdekkingsreis is vooral aardig door de bijgeleverde beschrijvingen. Zo zou je er, zonder daarop gewezen te zijn, misschien niet bij stil staan dat de inrichting van het terrein bij scholenge- meenschap De Vlietschans ruim tien jaar geleden als kunstwerk is uitgevoerd. Ook het opgekrulde grasveld aan de Willem de Zwijgerlaan en een speelobject aan de Ter Haarkade vallen in de catego rie van kunst die volstrekt is opgenomen in zijn omgeving. Het genre kunst dat pas wordt gemist als ze wordt verwij derd. Soms zijn de beschreven objecten ontdekkingen. Aan de felgekleurde gevel van de brandweergarage in de Me renwijk of de zonnewijzer op de muur van de meelfabriek aan de Zijlsingel zijn toch dui zenden mensen achteloos voorbijgaan zonder het gevoel te hebben een Kunstwerk te zijn gepasseerd. Traditioneel Daarnaast is er een categorie van overbekende traditionele werken die je nauwelijks over het hoofd kunt zien. De beel den van Rembrandt, Van der Werff en Boerhaave zal ieder een als zodanig herkennen. Maar wie weet dat de achter ste figuur in het beeld „Leidse vrouwen uit het verzet in de Stevenshof" Cootje van der Blom-Vijlbrief voorstelt die de danseres Susje van Hal draagt tijdens de dodenmars uit Dachau? Of dat Psyche, uit de roman van Couperus, op de Zeeman- De buitenmaatse zonnewijzer die is aangebracht op een wand van de meelfabriek is zo 'gewoon' dat bijna vergeten wordt dat instrument een onvervalst staaltje toegepast kunst is. laan staat. En een ander li- Jan Wolkers is vervaardigd? terair voorbeeld dat het Jammer dat in het boekje niet beeld van moeder en kind in staat dat het totstandkomen het Plantsoen in 1958 door van dit beeld in verschillende boeken van Wolkers is be schreven. Verwijzingen in het boekje maken duidelijk hoeveel wer ken er van dezelfde kunste naars in de stad staan. Zo blijkt dat de naam Frank Let- terie aan maar liefst drie schoolgebouwen is verbonden, waar zijn beelden overigens wel een beetje verstopt blij ken te staan. Frans de Wit blijkt twee plastieken en een boog in Leiden te hebben staan. De verwijzingen naar de andere beelden van dezelf de kunstenaars hebben wat van een kwartetspel. Het is de grote verdienste van de beschrijvingen bij de fiets route dat dergelijke bijna ver geten wetenswaardigheden op een rijtje staan. De prachtige zomer leent zich dan ook nog eens uitstekend voor het rij den van de tocht. Maar wie het boekje met foto's van alle beelden heeft kan op een naargeestige herfstmiddag het reisje ook op papier maken. Koesteren Al lezend en kijkend valt het op dat maar weinig kunstwer ken slachtoffer zijn van grof vandalisme. Hier ontbreekt een bronzen naald. Elders is een beeld afgebroken, zonder dat overigens duidelijk is wat de oorzaak is. Veel beelden blijken te zijn gerestaureerd. Kennelijk koestert Leiden zijn kunst. Waar sprake is van vandalisme, gaat het meestal om graffiti. Soms, zoals bij de vallende bladeren bij het post kantoor aan de Schipholweg, laat het materiaal het relatief snel afweten. Ergerlijk is het dat één van de zeer weinige fonteinen in Lei den, de aparte staande buizen aan de Surinamestraat, al ja ren niet functioneert en er slechts vage plannen zijn voor reparatie. De gemeente zou zich daar toch eens van een betere kant kunnen laten Het rijden van de route is makkëlijk op de bijgeleverde kaart. Hoewel straatnamen ontbreken is echt foutrijden er niet bij. De tocht zit logisch in elkaar. Toch zouden de na men van de te volgen stratep handig zijn geweest als hou vast. Nu moet de kaart voort durend in de hand worden gehouden worden om misrij- den te voorkomen. Dat het idee van de beelden route nog nieuw is, blijkt on Het beeld Psyche dat aan de Zeemanlaan staat, heeft zich de afgelopen weken in de zon gekoesterd zoals Leiden dat doet met de beelden in de gemeente. foto's: henk van den ende derweg wel. De fietser die met boekje en kaart naast een beeld staat, kan rekenen op de warme belangstelling van spelende kinderen. Op de achtergrond maakt beweging in vitrages duidelijk dat de ouders op hun hoede zijn. Bijdrage: Rudolf Kleijn Het boekje Kunst en Fietswerk van de hand van Viola de Jong is uitgegeven door de directie cul tuur van de gemeente Leiden. Het kost inclusief routekaartje tien gulden. Het is te koop in de boek handel en bij de afdeling voor lichting op het stadhuis. Spullen studenten naar reiniging LEIDEN Een schoonmaak bedrijf heeft een groot aantal eigendommen van vijf Leidse studenten naar de reiniging gebracht. De studenten hebben aangifte gedaan van vernie ling en vermissing. De beheerder van het studen tenhuis aan de Kaiserstraat waar ze wonen had gevraagd of alle bewoners hun spullen wilden weghalen omdat het schoonmaakbedrijf het huis kwam reinigen. Een aantal studenten verwijderde goede ren maar de vijf konden dat niet doen omdat ze niet thuis waren. Toen ze afgelopen vrij dag in de woning kwamen, bleek dat surfplanken, een fiets, tafels, stoelen en een koelkast waren verdwenen. Medewerkers van het Leidse schoonmaakbedrijf vertelden dat ze opdracht hadden gehad om alle goederen af te leveren bij de reiniging. Medewerkers van deze gemeentelijke dienst vertelden de te hulp geroepen wijkagent dat het schoon maakbedrijf diverse goederen had afgeleverd, maar dat de surfplanken daar niet naar toe waren gebracht. BIJ DEZE KRANT INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK, THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA LEIDEN De dienst rei niging houdt vanaf mor gen een onkruidbestrij- dingsactie op de Oude Singel en de Oude Vest. De actie, die duurt tot en met 10 augüstus, wordt verricht met een speciale machine. Die poetst het onkruid met een super staalborstel weg. Om de gehele Oude Vest en Oude Singel goed schoon te kunnen maken, mag telkens op een stukje van het gebied niet gestopt en geparkeerd worden. De schoonmaakactie wordt uitgevoerd met een speciale borstelmachine. De gemeente heeft de machine gehuurd. De schoonmaakactie vindt plaats in het kader yan de actie Lei den Schone Stad. „We hebben al een aantal stukken van de binnenstad ge daan met de speciale machine. Zo is vlak voor het bezoek van GeorgeBush aan Le'iden de route waarover hij zou rijden met deze machine ontdaan van onkruid", vertelt J.J. Re geer van de directie reiniging van de gemeente. Regeer coör dineert de actie Leiden Schone Stad. De machine waarmee het on kruid wordt te lijf gegaan, zorgt voor een rigoureuze ver wijdering. „Je kunt je het ap paraat voorstellen als een smalle tractor. Middenvoor zit een grote, ronde borstel. Die borstel is voorzien van stuk ken staalkabel en de borstel komt plat op de straat te staan", legt Regeer uit. „Bij het schoonmaken draait de borstel in het rond, waardoor het on kruid met wortel en al wordt weggerukt. Tevens wordt het met de hand nauwelijks weg te krijgen mos weggeborsteld". De met de tractor aangedre ven super staalborstel is door de gemeente voor geruime tijd gehuurd. „We hebben nog on geveer tien weken de beschik king over de speciale machi ne", verklaart de coördinator. Het apparaat wordt nu ge bruikt in de wijk De Camp, achter de Haarlemmerstraat. Als dat deel van de binnenstad klaar is, wordt de rest van het centrum, het proefgebied van Leiden Schone Stad, onder handen genomen. Strubbelingen Tijdens het verwijderen van het onkruid wordt ook graffity verwijderd. „Dat loopt echter niet geheel zonder strubbelin gen", laat Regeer weten. „We moeten daarvoor goed over leggen met de eigenaren van de panden. Elke huiseigenaar wil namelijk dolgraag een schone gevel. Als echter bij het reinigen door de gemeente een schilfertje van de gevel beschadigd raakt, dan moet er opeens gepraat gaan worden over het repareren van de schade. Dat vind ik eerlijk ge zegd wat onsportief. Vandaar dat er eerst goed overleg ge pleegd wordt". Voor de schoonmaakactie is de medewerking van autobezit ters in het gebied nodig. „Ik hoop dat de bewoners hun au to's op tijd verwijderen. Als er een aantal auto's blijft staan, kunnen we niet effectief wer ken. Dan blijven er stukken onbehandeld, waardoor het nóg geen gezicht is". Morgen wordt de Oude Vest tussen de Turfmarkt en de Lange Mare schoongemaakt. Woensdag 3 augustus is het ge deelte van de Oude Vest tus sen de Mare en de Volmolen gracht aan de beurt. Ook de Jan Vossensteeg wordt dan meegenomen. De dag erna wordt de Oude Vest tussen de Volmolengracht en de Peli kaanstraat onder handen ge nomen. Het laatste deel van de Oude Vest, tussen de Volmo lengracht en de Pelikaan straat, wordt vrijdag 4 augus-j tus schoongemaakt. Na het weekeinde, op 7 augus tus is de Oude Sinel aan de beurt. Achtereenvolgens ko men aan de beurt: 7 augustus: het stuk tussen de Beesten markt en Korte Mare inclusief de Lange Scheistraat en de Marktsteeg; 8 augustus: het stuk tussen de Korte Mare en de Volmolengracht; 9 augus tus: het gedeelte tussen de Pe likaanstraat en de Volders gracht en tenslotte op 10 au gustus het deel tussen de Peli- kaanstraatm de^Langegracht. Met een sne, ronddraaiende staalborstel wordt mos weggewreven en onkruid met wortel en al Houtmarkt en de Koolgraeht ult9erukt' schoongemaakt. F0T0: wim van noqrt SUSKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL Qf/ LUCHT6EYfCHT heeft een cnorc mmoie oocrt toe mom n ortoen turn 6ejuich mos/1 Of boeyetl boor Of politie IIIGflf- keiio eii yoor onofpivrr- 6ITI0 nEEGfnOnEH. ORT IS Y00R Of BRllOn HET Sfin on rirrn Of rrroe TERU6 te heretl Uitgeverij, Antwerpen-Weesp. NOORD WIJK OEGST- GEEST Zeven inzitten den van de zogeheten dis cobus tussen Noordwijk en Leiden zijn in de nacht van zaterdag op zondag in Oegstgeest gearresteerd. Bij de aanhouding is een agente van de Oegstgees- ter politie gewond ge raakt. Ze moest per ambu lance naar het AZL ver voerd worden Volgens een woordvoerder van de politie liep het als zo vaak weer eens uit de hand in de bus die discogangers vervoert van Noordwijk naar Leiden. Omdat de jon geren, allen in de leeftijd van 17 tot 25 jaar, vernielingen in de bus aanrichtten, werd de bus onder politiebegeleiding naar het Postviaduct gere- 'F I N den. Daar werd een groep van ongeveer vijftien jonge ren uit de bus gezet. Deze groep ging vervolgens lo pend naar Oegstgeest. On derweg werden diverse ver nielingen aangericht. Ver keersborden werden omge bogen, bloembakken omver geworpen en auto's en hui zen met stenen bekogeld. Op de Haaswijkbrug besloot de politie tot aanhoudingen over te gaan. Daarbij werden zes wagens en vijftien agen ten ingezet. Tijdens de aan houding werd een politiea gente door een van de disco gangers in haar gezicht ge schopt. Zij raakte daarbij dusdanig gewond dat ze per ambulance moest worden overgebracht naar het AZL. Ze kon later weer naar huis met pijn in haar gezicht en een hersenschudding. In to taal zeven verdachten heeft de politie direct aangehou den. De politie verwacht in de loop van de week meer mensen te kunnen arreste ren. Van de zeven die zijn aangehouden komt volgens de politie een aantal voor snelrecht in aanmerking. De NZH verwacht niet dat de discogangers in de toe komst de toegang tot de bus geweigerd zal worden. „In een van de drie bussen die rond dat tijdstip de route Noordwijk - Leiden rijden is het altijd raak. En je kunt natuurlijk moeilijk bij de halte gaan selecteren wie er wel en niet mee mag", aldus een woordvoerder van de NZH. Als de daders bekend zyn zal de vervoersmaat schappij proberen de schade op hen te verhalen.In de discobus werden zaterdag nacht drie banken velnield. Stroom van vernielingen in Voorschoten VOORSCHOTEN Een groep vandalen uit Wassenaar heeft in het centrum van Voorschoten dit weekeinde grote vernielingen aangericht. De vernielingen werden aan gericht na afloop van de jaar lijkse Paardenmarkt, die vrij dag gehouden werd. Zo wer den in de nacht van vrijdag op zaterdag diverse tuinhekken gesloopt, een bushalte en een stoplicht vernield, ruiten inge gooid en een personenauto schuin op de weg gezet. De po litie heeft vier jongeren in de leeftijd van 17 tot en met 24 jaar aangehouden. Zij hadden volgens een woordvoerder van de politie teveel gedronken. De vier hebben proces-verbaal gekregen. De schade in en rondom het centrum van Voorschoten wordt geraamd op enkele tienduizenden gul dens. Subsidie SKAN opgeschort NOORDWIJK Burgemees ter en wethouders hebben be sloten de subsidie aan de Stichting Culturele Aktivitei- ten Noordwijk (SKAN) voor de tweede helft van dit jaar op te schorten. Het gaat om een bedrag van ongeveer 20.000,-. Het college heeft dit schrifte lijk aan het bestuur van de v stichting medegedeeld. In niet mis te verstane bewoordingen wordt aan SKAN wanbeleid en tegenwerking verweten. In h£t schrijven van het college wordj het nieuwe SKAN-be- stuur verweten onverantwoor de risico's te némen; die door SKAN-oud zijn veroorzaakt. Deze risico's zouden niet al leen SKAN-nieuw, maar ook de gemeente raken. Men had zelfs in 1987 niet de moeite ge nomen burgemeester en wet houders te informeren over het besluit SKAN te vervan gen door een stichting met de zelfde naam, zo blijkt uit de brief van het college. Het be stuur volstond met een mon delinge mededeling aan twee leden van het college van B en W. Motief voor het achterhou den van deze wetenschap, zou de vrees zijn dat de gemeente de subsidiekraan zou kunner dichtdraaien. Inmiddels hac men zich wel de problematiek van de oude schulden op de hals gehaald. Het bestuur var SKAN meende deze schulder te kunnen wegwerken me geld van bijvoorbeeld spon sors, maar dat liep op niets uit Vervolgens zou het SKAN-be stuur, opnieuw zonder overleg met het college, subsidiegelder hebben aangewend voo) schuldsanering. Ook SKAN bleek een gulden maar éér keer te kunnen uitgeven er noodgedwongen moest overge gaan worden tot vermindering van het aantal aktiviteiten. Di kwam naar voren bij de afre keningen over 1987 en 1988. Ir het ontwerp-welzijnsprogram ma 1989, dat op 17 augustu: 1988 aan SKAN werd toege zonden, constateerde de ge meente zulke opmerkelijke verschillen tussen de begroting en de afrekening over 1987 dat SKAN de wacht werd aan gezegd. In de brief maakte he college gewag van een slech beleid en het bestuur werd op gedragen orde op zaken tc stellen. Wat burgemeester er wethouders bijzonder hoog zi is het ontbreken van de beno digde stukken om een getrouv beeld op de jaarcijfers var 1987 en 1988 te krijgen. On danks herhaald aandringer komer deze stukken, ook di< het bestuur van SKAN-nieuv zou moeten leveren, niet be schikbaar. Dit alles heeft ge leid tot de beslissing van bur gemeester en wethouders, da voortzetting van de subsidie verlening aan SKAN onver antwoord is. In de september vergadering van de raadscom missie voor welzijnszaken za het college de ontstane situatii bespreken.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5