EeidaeSowg/rii 4» Sint Elisabeth Gasthuis wordt opgeheven Si STAD OMGEVING Syrisch gezin nog in onzekerheid over woonplaats Het is een genot als je de dieren ziet dollen Een cadeau van formaat Koets-O-theek ziet af van beroepzaak tegen gemeente -■ VRIJDAG 28 JULI 1989 PAGINA 9 'assagiers vluchten uit de bus ,EIDEN De passagiers van een fZH-bus op de Stationsweg in Leiden ijn gistermiddag gevlucht voor eep 2-jarige Katwijker. De man verkon- igde met grote overtuiging hel en erdoemenis. De manier waarop de [atwijker dat deed, was voor veel ïensen aanleiding om uit de bus te luchten. De politie verwijderde de [atwijker uit de bus en werd zelf ook ervloekt tijdens het vervoer naar het olitiebureau. Eenmaal op het bureau ing de man gewoon door met het lid verkondigen van Gods woord. Na en gesprek met het RIAGG werd ge- onstateerd dat de man aan gods- ienstwaanzin lijdt. De Katwijker 'erd vervolgens heengezonden. Band veroorzaakt geluidsoverlast LEIDEN De mu ziek van een live-band die optrad bij Annie's Verjaardag aan de Hoogstraat in Leiden hield vannacht veel mensen uit hun slaap. Omwonenden belden de politie vanwege de geluidsoverlast. De po litie constateerde dat de band geen vergun ning had om op te tre den. De muziek werd stopgezet en de be drijfsleider van het café kreeg een waar schuwing. Onderzoekers dringen aan op uitbreiding spoor rond Leiden 2010. Het rapport doet verder nog suggesties voor een groot aantal andere verbindingen tussen onder andere Den Haag en het Westland. Ook elders in de provincie moet het spoorwegnet drastisch worden uitgebreid. Met name voor de regio Rotterdam wordt een fijnvertakt net ge suggereerd. Ook is bestudeerd hoe de kwaliteit op (inter)nationaal niveau (tussen 80 en 300 kilo meter) verbeterd kan wor den. Een hoge snelheidslijn tussen Amsterdam en Rotter dam is hiervoor wenselijk. In de provincie zijn twee knoop punten, Den Haag CS/HS en Rotterdam CS. Ook wordt ge dacht aan een nieuwe lijn tus sen Utrecht en Breda. Het onderzoek van wordt be trokken bij het opstellen van het provinciaal mobiliteits plan voor de zuidvleugel van de Randstad. Apparatuur gestolen LEIDEN Belichtingsap- paratuur ter waarde van 5000 gulden is gisternacht gestolen uit een personenau to op de Cleveringaplaats in Leiden. Dieven namen de ruit van de zijdeur uit de wagen. Klachten over stank LEIDEN De politie heeft vannacht veel telefoontjes gkregen van mensen met klachten over stank in Lei den Zuid-West. De riool- lucht was afkomstig van de rioolwaterzuivering in Zuid- West op de Voorschoterweg. De oorzaak van de stank werd niet achterhaald. De Koets-O-theek aan de Kruisstraat. Eigenaar Kamphues is met de gemeente Leiden in onder handeling over verplaatsing. foto: wim van noort MINISTERIES SPELEN ELKAAR BAL TOE LEIDEN/REGIO Het Sint Elisabeth Gasthuis hof aan de Caeciliastraat in Leiden verdwijnt. Het Leidse verpleeghuis dat momenteel 73 bedden telt, moet fuseren met de verpleeghuizen Zuydtwijck in Leiden en met Overduin in Kat wijk. Dit om te komen tot twee zogeheten moe derverpleeghuizen. Dat staat in het voorstel van de provinciale plancom missie Zuid-Holland noord aan Gedeputeerde I Staten, het dagelijks be stuur van de provincie. De plancommissie die be staat uit deskundigen advi seert 150 bedden voor psy- cho-geriatrische patiënten in Leiden te realiseren. De om liggende gemeenten krijgen een zelfde aantal plaatsen Erik Huisman De honden gaan tekeer, ze en dollen als ze op de worden losgelaten. I? vinden het zalig. Als je dat flet is meteen duidelijk dat de 3|pndenspeelplaats keihard no- rfg was". Beheerder Leen \fottschal van het Leids Die- aan de Besjeslaan is niidelijk zeer tevreden met de die het asiel de Dierenbescherming gekregen. De speelplaats op een paar kleine werk- amheden na af, maar de pnden kunnen er al naar -artelust spelen. De speel maats wordt zondag 24 sep- hmber tijdens de manifestatie Ijeestenspul officieel aan het \iel overgedragen. t>e aanleg van de speelplaats ras een eerste vereiste", laat rottschal weten. „Het asiel is lid en voldoet niet aan de ei- Carla Schotmeijer en Ti neke Minke van de Dierenbe- \herming afdeling Leiden en nnstreken vallen hem bij: be honden konden eigenlijk •■'iet naar buiten. Als je ze los uiten laat lopen heb je grote dat je ze meteen niet [eer terugziet". litlaten aan de riem door vrij willigers was tot nu toe de eni- p manier om de honden wat Ichaamsbeweging te geven. In de zomer is dat niet het roots te probleem", laat Gott- \hal weten. „Dan zijn de thoolvakanties in volle gang p heb ik vrijwilligers genoeg. paar 's winters ligt dat totaal nders. Dan heb ik soms heie taai niemand. Dan kunnen de toebedeeld. Momenteel is er in de Leidse regio nog geen enkele opvangmogelijkheid voor dementerende ouderen. In de Bollenstreek zijn te veel psycho-geriatrische bedden, constateert de com missie. Het aantal plaatsen moet daar worden terugge bracht van 582 naar 468. De meeste plaatsen worden in geleverd door het Katwijkse Overduin (56 bedden min der) en Mariënhaven in Warmond dat 88 bedden moet inleveren. Daarvoor in de plaats krijgt Mariënhaven wel 30 bedden voor de op vang van langdurig zieken. Sassenheim (Sint Bernardus) krijgt 30 psycho-geriatrische bedden en in Lisse wordt een dependance met 30 plaatsen gerealiseerd voor de opvang van demente be jaarden. Sint Bernardus en Mariënhaven moeten komen tot een „intensief samenwer kingsverband", aldus de honden niet uit, dan moeten ze het doen met de loopruimte die het hok biedt". Gottschal zegt het op een toon die duide lijk maakt dat de bewegings ruimte bepaald niet is om over ■naar huis te schrijven. Schotmeijer benadrukt dat uit laten aan de lijn ook geen ide ale oplossing is. „Honden mee uit nemen aan de riem is ei genlijk niks gedaan. Dat is aardig voor een plasje en een drukje, maar een hond moet vrij, zonder lijn kunnen hollen en spelen". De hondenspeel plaats brengt in het uitlaatpro- bleem verandering. De dieren bescherming besloot onlangs de nood bij het asiel te lenigen door een speelplaats te schen- Zelfrijzend bakmeel De speelplaats is bijna af. „Er moeten nog wat kleine klusjes gedaan worden, maar de hon den kunnen er al wel op spe len vertelt Tineke Minke. De plaats is in een razend vaartje aangelegd. Vorige week dins dag is er begonnen met de bouw en vanaf die dag was het net zelfrijzend bakmeel. De speelplaats schoot als het ware de grond uit", vertelt Gott schal enthousiast. En Minke aanvullend: „Dat was ook de bedoeling, want we wilden dat de speelplaats vóór de bouw vakvakantie klaar zou zijn, zo dat de honden vlug zouden kunnen spelen". De speelplaats bestaat uit twee door hekken afgescheiden pleintjes van elk ongeveer 12 bij 7,5 meter. Daartussen zit een hoge betonnen muur en de vloer van de speelplaats be- LEIDEN/DEN HAAG Voor een verbetering van de kwaliteit van het openbaar vervoer moet de provincie Zuid-Holland veel meer snel le railverbindingen krijgen. Zo moeten er nieuwe verbin dingen komen tussen Leiden, Katwijk en Noordwijk, via Wassenaar tussen Leiden en Den Haag en tussen Leiden en Zoetermeer. Ook moet de verbinding Leiden-Alphen worden verbeterd. Dat is één van de conclusies van een studie van de Tech nische Universtiteit Delft (TUD) in opdracht van de provincie naar de structuur van het openbaar vervoer in de Zuid-Holland voor het jaar commissie. Het aantal bedden voor so matisch zieken wordt in de Bollenstreek teruggebracht van 240 naar 224. Leiden en directe omgeving moeten 120 bedden inleveren, zodat het totaal aantal „somatische bedden" komt op 378. Voor het hele gebied geldt dat het aantal bedden voor soma tisch zieken wordt terugge bracht van 783 naar 710 en dat het aantal bedden voor psycho-geriatrische patiën ten stijgt van 716 naar 872. Deze plannen moeten de ko mende acht jaar worden ge realiseerd. De plancommissie consta teert dat vrijwel alle tehui zen tussen nu en 1998 toe zijn aan renovatie of een op knapbeurt. Uitgangspunt van de commissie is dat ook dit „knelpunt" wordt opge lost. Gedeputeerde Staten bepalen in het najaar hun standpunt over de voorstel len van de plancommissie. I staat uit trottoirtegels. Het pro ject heeft ongeveer 10.000 gul den gekost. Door het kunnen spelen, wor den de honden volgens Gott schal beter te hanteren dan voorheen. „Honden die in hokken zitten maken elkaar helemaal gek. Ze jutten elkaar op. Daardoor gaan ze gestoord gedrag vertonen. Ze raken ge- frusteerd als ze in hokken moeten zitten en ze hun ener gie niet kwijt kunnen. De hon den worden daardoor moeilij ker te hanteren en dat schrikt veel mensen af". Met de nieuwe speelplaats LEIDEN De Koets-O-theek heeft afgezien van het aante kenen van beroep tegen de ge meente Leiden. De gemeente heeft namelijk sinds kort de discotheek een hinderwetver gunning onthouden. Eigenaar Leo Kamphues van de disco theek is nog met de gemeente in onderhandeling over ver plaatsing van de Koets-O- theek. Kamphues zou graag de vergunning hebben totdat de onderhandelingen iets opleve ren. Volgens de buurtvereni ging D'Oude Morsch wil Kamphues nu geen uitspraak van de Raad van State omdat hij bij eventueel verlies zwak komt te staan in die onderhan delingen. De gemeente weigerde de Koets-O-theek dit voorjaar een hinderwetvergunning. Dat hebben de honden een uitlaat klep. „Daar kunnen ze vrij hollen en spelen met een bal. Als je het had gezien toen de eerste honden de plaats op mochten, het was als een be vrijding voor ze", verhaalt Gottschal. „En ze zijn veel be ter te hanteren". Bij het ge bruik van de speelplaats kun nen de honden ook wennen aan de aanwezigheid van an dere dieren. „Dat was voor heen niet mogelijk. Tevens krijgen we nu de gelegenheid om moeilijke honden wat op te voeden. Het komt zeer regel matig voor dat mensen afstand doen van een hond omdat het betekende dat de Koets geslo ten zou moeten worden. Voor al buurtvereniging D'Oude Morsch heeft zich met hand en tand verzet tegen de aanwe zigheid van de Koets en tegen verlening van een hinderwet vergunning. De huidige plek aan de Kruis straat heeft, volgens het uit 1987 daterende bestemmings plan, een woonbestemming. Zelfs al voor die datum zijn Kamphues en de gemeente in onderhandeling over de ver plaatsing en de zakelijke af wikkeling van die verhuizing. Tot op heden kwamen zij niet tot een vergelijk. „De onder handelingen verlopen moei zaam maar kunnen niet eeu wig duren. Ik schat dat we binnen anderhalf jaar ver plaatst zullen zijn", aldus Kamphuys, die door de ge- dier niet te hanteren is. Op de speelplaats kunnen we ze een beetje opvoeden, wat socialer maken, waardoor ze beter plaatsbaar zijn". Verplaatsing Bij de bouw van de speelplaats is er rekening mee gehouden dat het asiel op termijn ver plaatst moet worden. „Over verplaatsing wordt al jaren ge praat, maar er zijn nog steeds geen vastomlijnde plannen. We hebben daarom niet op verplaatsing willen wachten; de speelplaats was daarvoor te meente 1,7 miljoen voor de verplaatsing is geboden door de gemeente. Kamphues ziet een aantal mo gelijkheden voor de nieuwe lo- katie van zijn discotheek. Zo oppert hij een in aanbouw zijnde parkeergarage op het Schuttersveld. Daar zou bin nen negen maanden ingetrok ken kunnen worden. Ten tweede had hij nog volop hoop op vestiging op het voormalige bom-terrein aan de Morssin gel. „Daar bestaan al tekenin gen van. Daar kan een com plex komen met daarin, naast de Koets, ruimte voor een par keergarage en woningen voor studenten", aldus Kamphues. H. van der Wiel van de direc tie grondzaken geeft de pro blemen aan rond de verplaat sing van de Koets. foto: wim van noort hard nodig. Wel is het zo dat de nieuwe accommodatie bij een onverhoopte snelle ver huizing meeverhuisd kan wor den. Alles is opneembaar. Geen probleem", legt Schot meijer uit. „Dat we een goede oplossing voor de honden heb ben, wil overigens niet zeggen dat de mensen de honden die hier opgevangen zijn maar moeten laten zitten", meent Gottschal. We hebben nu on geveer vijfentwintig honden in huis die het door de nieuwe speelplaats iets minder be roerd hebben dan voorheen. Maar doel blijft dat ze bij men sen ondergebracht worden". LEIDEN Het Syrische gezin Shakir verkeert nog steeds in onzekerheid over een toekomstige ver blijfplaats. De ouders ver blijven sinds zondagmid dag met hun vijf kinde ren, van wie de jongste zes maanden oud is, in een Leids hotel. Vooralsnog is onduidelijk welke instan tie op zoek gaat naar woonruimte voor de men sen, die woensdag een verblijfsvergunning kre gen en werden erkend als vluchtelingen. De Leidse politie meldde deze week dat wordt overlegd over het gezin tussen de ministeries van justitie en van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Woordvoerders van beide de partementen lieten gisteren echter weten dat het geen zaak van hun ministerie is. Ook de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) in Leiden zegt officieel geen woonruimte voor het gezin te hoeven zoe ken. „Ze zijn eigenlijk moeilijk te definiëren, vallen in feite tussen wal en schip", aldus een woordvoerder. Volgens hem wordt maandag wel binnen de GSD overlegd over de situatie, ook met mensen die zich deze week over het gezin hebben ontfermd. Bij de gemeentelijke directie woonruimteverdeling is ook geen verzoek binnenge komen om voor de familie woonruimte te zoeken, zo laat een woordvoerster weten. Dui delijk is in elk geval wel dat het ministerie van justitie de hotelkosten betaalt. Onhoudbaar De vader is volgens G. Groos van Amnesty International in Amsterdam een ex-gewetens- gevangene. Hij is al eerder op uitnodiging van Amnesty in Leiden geweest en wel om een operatie te ondergaan in het Academisch Ziekenhuis. Toen hij veer een half jaar in Syrië was, liet hij weten dat de situa tie voor hem onhoudbaar was geworden. Volgens een woordvoerder van de GSD in Leiden heeft de Nederlandse ambassade in Syrië de man toegezegd dat hij in Nederland' kon verblijven met zijn gezin. Ook is hem ge zegd dat hij naar Leiden kon gaan. „Het is uitermate slordig dat dat gezegd is zonder dat een opvangplaats was gere geld", aldus de woordvoerder. „Maar misschien was daar geen tijd meer voor omdat sprake was van een crisissitua tie, dat weet ik niet. Normaal wordt alles van te voren geor ganiseerd". Ook WVC veroordeelt de han delwijze van justitie. „Ze heb ben deze mensen uitgenodigd, maar zijn vergeten te zorgen voor huisvesting. Wij weten verder van niets, hebben hier geen enkele bemoeienis mee", aldus de. woordvoerster. Vol gens haar is hier sprake van een „zeer ongebruikelijke gang van zaken". De Syriërs komen volgens haar als „asiel gerechtigden" wel in aanmer king voor een zogeheten rijks- voorkeurwoning. Elke ge meente moet vijf procent van de sociale woningbouw reser veren voor deze groep vluch telingen. Dat gebeurt echter lang niet altijd en daarom is het volgens de woordvoerster moeilijk om huisvesting te vinden. Het zoeken naar woonruimte door een consu lente van WVC gebeurt pas als daar een verzoek voor is inge diend door een bemiddelende instantie. Dat kan in dit geval het ministerie van justitie zijn, of bijvoorbeeld Amnesty In ternational. „Er is echter geen aanvraag ingediend", aldus de woordvoerster. Een woordvoerder van justitie laat weten dat dat departe ment geen bemoeienis meer heeft met de zaak omdat de verblijfsvergunning inmiddels is verstrekt. Hij verwijst ver der naar de plaatselijke sociale dienst die op zoek zou moeten gaan naar woonruimte. De GSD spreekt echter van een „verkeerde mededeling" van justitie. Russisch Een van de mensen die het ge zin af en toe opzoekt, is H. Vermaas uit Oegstgeest. Zij is Rusland-cooFdinator van Am nesty International. Omdat ze Russisch spreekt kan ze com municeren met de man, die deze taal ook machtig is. Volgens Vermaas verkeert de familie in grote onzekerheid en is vooral de man nogal van slag. „In het hotel hebben ze het natuurlijk best goed, maar na een paar dagen ga je toch verlangen naar een eigen plek. Het ziet er droevig uit", vindt Vermaas. „De ministeries moeten een oplossing vinden, maar die spelen elkaar de bal De familie is zondagmiddag van Schiphol afgehaald door een medewerker van Amnes ty, die de mensen naar Leiden bracht. Het is gebruikelijk dat dan meteen contact wordt ge zocht met de Vreemdelingen politie. Op het bureau bleek echter dat geen enkele instan tie op de hoogte was van de komst van de zeven Syriërs. Een woordvoerster van Vluch telingenwerk in Leiden zegt ook dat „een en ander mis is gegaan bij justitie". De status van de vluchtelingen is ondui delijk en daarom kan de orga nisatie nog weinig voor hen doen, zegt ze. /rijwilligers-projecten gezocht voor prijsvraag EIDEN De Leidse Vrijwil- gerscentrale roept vrijwilli- ers op een project in te dienen oor de Marga-Klompé-prijs. r zijn drie prijzen beschik- aar van 5000 gulden. De prij- ;n worden uitgereikt op de iternationale Vrijwilligersdag op 7 december. De projecten die mee -willen dingen, moeten aan een aantal voorwaarden voldoen. Zo mogen individuele projecten niet worden inge diend. Het moeten groepspro jecten zijn. Het project moet te vens representatief zijn voor vrijwilligerswerk en een voor beeldfunctie vervullen. Geïn teresseerden kunnen de vra genlijst aanvragen bij de Leid se Vrijwilligerscentrale aan de Oude Rijn, tel. 071-149064. In de maand augustus is de cen trale gesloten. EIDS DIERENASIEL HEEFT HONDENSPEELPLAATS Door de hondenspeelplaats die de Dierenbescherming heeft geschonken, kunnen de honden aan de Besjeslaan eindelijk vrij spelen. Meeuwen afgeschoten LEIDEN Elf dode meeuwen zijn gisterochtend aangetrof fen op een terrein achter de Rooseveltstraat in Leiden. De politie constateerde dat de meeuwen afgeschoten waren. Een vogel leefde nog en is door de politie uit zijn lijden verlost. Leiden Zuid-West wordt al geruime tijd geteisterd door een meeuwenkolonie. De directie milieu van de gemeente Lei den neemt in september een proef met een havik. Deze roof vogel zou een einde moeten maken aan de overlast. Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande j Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 (voor controle Stuur als dank de luxe handdoek naar Adres: Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haa CcicbcSouAont

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9