Hagenaar Van Wasbeek volgt alle weglopers op bij Text Lite Beurs van Amsterdam Inenten tegen computer-virus niet mogelijk ECONOMIE £eidóc6ommit VRIJDAG 28 JULI 1989 PAGINA 6 Grote order Alitalia bij Airbus Industrie ROME De Italiaanse luchtvaart maatschappij Alitalia heeft bij Airbus Industrie, het consortium van Euro pese vliegtuigbouwers, twintig vlieg tuigen besteld en er nog eens twintig in optie genomen. Het geheel heeft een waarde van 1,3 miljard dollar. Het gaat om vliegtuigen van het type A321, de verlengde versie van de A320, die 191 passagiers ruimte biedt. Alitalia heeft voor de motoren van het tweemotorige toestel gekozen voor de CFM 56, een gemeenschap pelijk produkt van de Amerikaanse General Electric en de Franse Snee- Russische economie valt tegen MOSKOU De economische groei in de Sovjetunie loopt ver achter bij de doelstellingen. De lonen stijgen veel sneller dan de produktiviteit en daardoor dreigt het land in een infla tie-spiraal terecht te komen. Vice- voorzitter van het Russische staatsbu- reau voor de statistiek, Nikolai Belev< verklaarde gisteren dat in de eerste helft van dit jaar de lonen op jaarba sis met tien procent zijn gestegen ter wijl de produktiviteit met maar 2,7 procent is toegenomen. De groei van de economie heeft in de eerste helft van dit jaar op jaarbasis 3,5 procent bedragen, terwijl de doelstellingen een percentage van zes aangeven. Ford koopt Associates DETROIT De Amerikaanse autoproducent Ford Motor neemt van het amusements-,en mediaconcern Paramount Communications diens dochter onderneming The Associates over. Ford betaalt voor dit be drijf dat actief is op het terrein van financiële dienstverlening 3,4 miljard dollar in contanten. De winst van Ford daalde in het tweede kwartaal van dit jaar van 1,66 tot 1,4 miljard dol lar. General Motors (GM) zag zijn tweede-kwartaalwinst da len van 1,51 miljard dollar naar 1,45 miljard dollar. Economische groei VS verminderd WASHINGTON De Ameri kaanse economie is in het tweede kwartaal van dit jaar beduidend minder sterk ge groeid dan in de eerste drie maanden. Het voor seizoensin vloeden gecorrigeerde groeicij fer kwam uit op 1,7 procent op jaarbasis tegen 3,7 procent in het eerste kwartaal. De infla tie kwam uit op 4,9 procent op jaarbasis tegen een herziene vier procent in het eerste kwartaal. Heijnen-Aegon 0-2 AMSTERDAM Na de Haagse rechtbank vorig jaar heeft nu ook de Ondernemingskamer te Am sterdam het verzoek van drs. J. Heijnen een on derzoek in te stellen naar een bijna elf jaar oude reorganisatie bij AGO afgewezen. De Kamer achtte een onderzoek na zoveel tijd onredelijk en onbillijk. AGO was één van de maatschappijen waaruit uiteindelijk verzekeraar Aegon is ontstaan. Heijnen meent dat er in 1978 sprake was van een 'liquidatie' en in dat geval had AGO als onderlin ge waarborgmaatschappij de vrije reserves moeten uitkeren aan de leden-verzekerden, in dit geval een bedrag van 242 miljoen gulden. De rechtbank in Den Haag noemde de zaak vorig jaar al verjaard, maar hiertegen is Heijnen in ho ger beroep gegaan. Friese werf mag beginnen aan jacht van 400 miljoen MAKKUM De Ameri kaanse projectontwikke laar Donald J. Trump heeft scheepswerf Amels in het Friese Makkum of ficieel de opdracht gege ven voor de bouw van een plezierjacht van 128 meter lengte. Het gaat om een order van 400 miljoen gul den, zo maakte een woordvoerder van de Trump Organization te New York gisteren be kend. Donald Trump geldt als één van de rijkste mannen in de Verenigde Staten. In het cen trum van New York staat on der andere de naar hem ge noemde Trump Tower. Trump bewoont enkele etages van dat luxe gebouw. Het contract tussen Amels en Trump zou de grootste order uit de geschiedenis zijn voor de bouw van een jacht. Het be tekent voor de Friese werf voor op zijn minst twee jaar werk. Het schip krijgt de naam Trump Princess en moet uiterlijk in het voorjaar van 1992 worden opgeleverd. Het luxe jacht telt tal van bij zondere voorzieningen zoals twee zwembaden, enkele bub belbaden, een conferentiezaal, een helihaven, meer dan twin tig appartementen, een disco theek, een bioscoop en een theater. Vorig jaar liet Trump al een plezierjacht bij Amels verbou wen voor 17 miljoen gulden. Omdat het bedrijf deze op dracht naar tevredenheid uit voerde, heeft de Amerikaan opnieuw voor Amels gekozen, aldus zijn woordvoerder. Yendex verkoopt voor 250 miljoen aandelen Dillard's AMSTERDAM Vendex In- ternational heeft twee miljoen aandelen in de Amerikaanse warenhuisketen Dillard's ver kocht. Het leverde Vendex 250 miljoen gulden op, maar het belang in Dillard's is hierdoor teruggelopen van 41 naar 34 procent. Bij Vendex blijft men ontkennen dat men - zoals eerder was gesuggereerd - he lemaal af wil van dezetoch zeer winstgevende keten in de VS. Ook zou Vendex met de recente verkoop van diverse andere belangen niet bezig zijn de inkomsten op een aan vaardbaar niveau te houden. EG onderzoekt steun Volvo BRUSSEL De Europese Commissie gaat een onderzoek' instellen naar het besluit van de Nederlandse regering om de terugbetalingsregeling voor Volvo Car te herzien. Van 1977 tot 1987 is de Nederlandse regering het bedrijf in Hel mond drie keer te hulp geko men met met renteloze lenin gen, om het toen noodlijdende concern op de been te houden. Brussel meent dat het in de ja ren zeventig geleende geld op nieuw gebruikt zal worden, en op een later tijdstip en op an dere voorwaarden zal worden terugbetaald. „Geen andere autofabrikant in de Gemeen schap kan profiteren van een zo gunstig financieel instru ment", aldus de Commissie. EIERVEILINGEN BARNEVELD EIERVEILING EIVEBA BV - Aanvoer 5.438.190 stuks, stemming prijshuo- dend. Prijzen in gulden per 100 stuks: eieren van 50-51 gram wit 6,54 bruin 6.82, 55-56 gram wit 7,62 en bruin 7,65-7,78, 60-61 gram wit 8,67-8,77 en bruin 8,70-8,79, 65-66 gram wit 9,95-10,35 bruin 9,41-10,41. EIERVEILING - Aanvoer 666.900 stuks, stemming rustig. Prijzen in gul den per 100 stuks: eieren van 51-52 gram wit 6,70 en bruin 6,70, 56-57 gram wit 7,75 en bruin 7,60, 61-62 gram wit 9,10 en bruin 8,90, 66-67 gram wit 10,25 en bruin 10,35. EIERMARKT - Aanvoer 1.850.000 stuks, stemming redelijk. Prijzen in gulden: eieren van 48 gram 6,60 per 100 stuks en 1,38 per kg, 54 gram 8,20 per 100 stuks en 1,52 per kg, 57 gram 8,90 per 100 stuks en 1,56 per kg, 59 gram 9,25 per 100 stuks en 1,57 per kg, 61 gram 10,00 per 100 stuks en 1,64 per kg, 64 gram 10,00- 10,35 per 100 stuks en 1,56-1,62 per kg, 67 gram 10,65-11,65 per 100 stuks en 1,59-1,74 per kg. Scharrelei eren 1,50-2,50 per 100 stuks hoger in prijs. KAASMARKT GOUDA - Aanvoer 23 partijen, handel goed. Prijzen In gul den per kg: 1e plus extra kwaliteit 8,75-8,90 en zware plus extra kwali teit 9,75. GROOTAANDEELHOUDER BLIJFT ANONIEM AMSTERDAM Presi dent-commissaris ir. G.H. Smits en zijn collega drs. B.G. Wilmink zijn giste ren staande de aandeel houdersvergadering van Text Lite opgestapt. Zij waren het niet eens met hfet voorstel van een onbe kende grootaandeelhou der de raad van commis sarissen met een derde man uit te breiden. Deze door het effectenhuis Prudential Bache namens hun onbekende opdrachtgevers naar voren geschoven commis saris, de Haagse registerac countant A.F.H. van Wasbeek, werd tegen de zin van een aantal kleine aandeelhouders gekozen, waarbij een kort commissarisloos tijdvak van ruim een half uur werd beëin digd. Intussen werden de aandeel houders, ondanks herhaald en soms emotioneel aandringen, geen cent wijzer omtrent de identiteit van de grootaandeel houder. De vertegenwoordiger van Prudential Bache wilde geen antwoord geven op deze vragen. Wel werd duidelijk dat van de 1.036.000 stemmen er 1.020.000 vóór Van Wasbeek waren. Daarvan waren 943.000 van Prudential Bache afkom stig. Het raadselachtige gedrag van De Haagse registeraccountant A.F.H. van Wasbeek (midden) is de nieuwe - en enige - commissa ris bij Text Lite. De gebroeders W. Hommel (links) en A.H. Hommel vormen de directie. de grootaandeelhouder bracht aandeelhouder J. Brink ertoe te vragert of de vertegenwoor diger in de vergadering, de heer Bos, wel gemachtigd was te stemmen. „Of heeft u die aandelen soms op de Amstel- kade gevonden?", riep hij uit. Hoewel Bos Brink sommeerde deze opmerking terug te ne men, deed Brink dat niet met zoveel woorden. „Eerst moet de identiteit van uw opdracht gever maar eens bekend wor den", vond Brink. Die identiteit bleek de directie van Text Lite evenmin be kend. Aandeelhouder Dubbel dam merkte namens een groep kleine aandeelhouders op: „En toch gaat u met een onbeken de in zee. Dat is toch niet te geloven". Directeur A. Hom mel, die de leiding van de ver gadering van de afgetreden commissaris Smits had overge nomen, verzekerde de verga dering ervan overtuigd te zijn dat het de onbekende groot aandeelhouder niet te doen is om koerswinsten te behalen en dan snel weer uit de onder neming te stappen. Smits was de vergadering be gonnen met het verzoek „er geen vuurwerk van te maken zoals in de pers is gesugge reerd" en de agendapunten ge woon zakelijk te behandelen. Dit was echter aan dovemans oren gezegd, want de emoties kwamen wel degelijk los. Smits kondigde het onherroe pelijke vertrek van zichzelf en zijn collega Wilmink aan. „Wij vinden uitbreiding van onze raad niet nodig en denken dat er met een derde commissaris geen harmohie zal zijn. Dus maken we ruimte voor Van Wasbeek. Die laadt dan wel een grote verantwoordelijk heid voor de continuïteit van Text Lite op zich", zei Smits. Aandeelhouder Brink vond dat dit niet zomaar kon: „We hebben u met eenstemmigheid tot commissaris gekozen. Dan kunt u nu niet zomaar uw tas je pakken en verdwijnen". De twee lieten zich echter niet vermurwen, pakten hun pape rassen bij elkaar en vluchtten de zaal in, vanwaar zij het ver dere verloop van de bijeen komst in stilte bleven gade slaan. Hoewel de uitslag van de stemming om Van Wasbeek te benoemen bij voorbaat vast stond werd er toch schriftelijk gestemd. Omdat Bos zijn op drachtgever niet bekend wilde maken constateerde aandeel houder Rademaker dat de stemming niet rechtsgeldig was: „Hier is sprake van een stroman en daar zijn in het verleden wel eens vergaderin gen ongeldig door geworden". Sneller kleien Dank zij de nieuwste computertechnologie kan men bij Chrysler twee keer zo snel een auto- ontwerp 'uit de klei trekken' als normaal. Hier ontstaat de Dodge Viper op ware grootte. FOTO: AP Northwest Airlines winstgevend voor KLM ST. PAUL De KLM zal blij door het consortium Wings joen dollar tegen 28,4 miljoen zijn met de resultaten van het Holdings waarin KLM voor dollar een jaar eerder. De om- tweede kwartaal van NWA 20 procent meedoet) wordt zet in het tweede kwartaal Ine, de moedermaatschappij overgenomen. NWA behaalde nam toe van 1,38 miljard tot van Nortwest Airlines dat een nettowinst van 70,8 mil- 1,65 miljard dollar. Vakantie vanuit Amsterdam of Londen het goedkoopst BRUSSEL Wie in Eu ropa een vakantiereis boekt doet er goed aan de prijzen in de diverse lan den van de Europese Ge meenschap op een rijtje te zetten, aldus de BEUC, de overkoepelende instelling van de EG-consumenten- organisaties. De BEUC is na een onderzoek tot de conclusie gekomen dat be paalde reizen die in Am sterdam of Londen wor den geboekt bijna de helft kosten van dezelfde rei zen die in Bonn of Parijs worden gereserveerd. In de helft van de gevallen lo pen de prijzen veertig procent uiteen. Over het algemeen zijn de Westduitse touroperaters het duurst, gevolgd door de Franse. Het goedkoopst vallen vakanties te boeken bij Neder landse en Britse reisorganisa ties. De BEUC noemt als voorbeeld een tweeweekse vakantie in een appartement in Benalma- dena aan de Spaanse Costa del Sol. Bij het Nederlandse reis bureau D-Tours moet daar voor ongeveer 880 gulden worden betaald, terwijl de Westduitse ITS-Reisen voor hetzelfde arrangement 1586 gulden vraagt. Er kleven wel nadelen aan het boeken van een reis in een an der land, zo waarschuwt de BEUC. Zo zal het moeilijk zijn in geval van klachten een af doende compensatie te krijgen voor een buitenlandse geschil lencommissie. Bovendien zijn de rechten van een vakantie ganger in Groot-Brittannië niet zo duidelijk omschreven als bijvoorbeeld in de Bondsre publiek of Frankrijk. De BEUC heeft verder niet zo'n hoge pet op van de fusies die zich in de reiswereld af spelen. De organisatie meent dat daardoor het aantal aange boden reizen kleiner kan wor den en dat de prijs van vakan ties erdoor kan stijgen. De BEUC wijst op Denemarken, waar kortgeleden dq twee cent van de Deense vakantie- markt in handen van één reis organisatie gekomen. DEN HAAG Wereld wijd heeft een onbekend aantal computergebrui kers - zonder het zelf te weten - een tijdbom in huis gehaald die na 12 ok tober afgaat. Voor zover bekend gaan gegevens in met dit „Data-Crime-Vi rus" besmette computers na die datum in rook op en worden gebruikers be stookt met zinloze op drachten en beledigingen. Ook in Nederland is het virus gesignaleerd. Het zou zich hebben gehecht aan een pu blic-domain boekhoudpro- gramma onder de naam BANK.EXE. Dit programma maakt deel uit van een pakket dat ACCOUNT.ZIP heet en bij verschillende openbare data banken gratis kan worden op gevraagd door iedereen, die er maar belangstelling voor heeft. Computerbezitters die regel matig programma's uit data banken halen, doen er ver standig aan veiligheidskopieën te maken van hun program ma's en gegevensbestanden. Voor zover bekend zal het vi rus na de fatale datum onder meer proberen de harde schij feenheid opnieuw te formatte ren, waardoor alle gegevens verloren zullen gaan. Modem Snelle en wereldwijde ver spreiding van virussen - scha delijke programma's die zich zelf naar andere systemen ko piëren en soms moeilijk te vin den zijn - is tegenwoordig een fluitje van een cent. Door de sterk gedaalde prijzen komen steeds meer computerbezitters in het bezit van een zoge noemd modem, waarmee ze via een gewone telefoonlijn kunnen communiceren met andere computers. Verenigingen als de Hobby Computerclub (HCC) en de Personal Computerclub (PCC) hebben speciaal voor dit doel netwerken opgezet met steun punten in alle delen van het land. Die steunpunten worden gevormd door liefhebbers die hun computer beschikbaar stellen voor berichtenverkeer of uitwisseling van program- Vrijwel alle westerse landen kennen dergelijke netwerken, zowel in de hobby- als in de professionele sfeer. Elk lande lijk net heeft op zijn beurt weer een of meerdere knoop punten voor internationaal en zelfs intercontinentaal ver keer, zodat snelle verspreiding van berichten en programma's mogelijk is. Snoodaards Iedereen die dat wil en in het bezit is van een computer met een modem, kan deelnemen aan het electronische berich tenverkeer; ook snoodaards die van plan zijn de wereld te overstelpen met computervi russen. De betrouwbaarheid van de bellér wordt niet ge controleerd. Nieuwkomers hoeven alleen naam, adres en telefoonnummer op te geven, aan de hand waarvan systeem beheerders middels het ver trouwde telefoonboek kunnen controleren of de beller inder daad bestaat. Dat is alles. Niet altijd zijn virussen scha delijk voor computersystemen. Er zijn er ook die de compu tergebruiker slechts doen schrikken, maar waarom je - achteraf - best kunt lachen. Zo is er bijvoorbeeld een pro gramma dat bij het starten van de computer meldt dat een diskdrive onder water is gelo pen, maar dat een reddingsac tie al is gestart. Na een hoop centrifugegeluid en andere ef fecten verschijnt de melding dat het water is verdwenen en dat men z'n gang kan gaan. Ook aardig is het poppetje dat op het scherm komt en vraagt om eten. Drukt men niet op de juiste knoppen, dan begint deze figuur na enkele minuten de informatie op het beeld scherm „op te eten". Hierbij Vernietigen Berichten over computervirus sen zijn altijd alarmerend om dat wereldwijd veel gebrui kers er enorme schade door kunnen lijden. Maar daaruit mag niet worden afgeleid dat ze zoveel voor komen dat het overnemen van programma's onverantwoord is. Vrijwel alle systeembeheer ders beschikken tegenwoordig over een arsenaal aan pro gramma's om virussen op te sporen en te vernietigen. Ze controleren de programma's die ze binnen krijgen voordat ze weer ter beschikking wor den gesteld. En gelukkig ge bruiken de meeste compute raars de electronische netwer ken waarvoor ze zijn bedoeld: contacten leggen met geestver wanten over de hele wereld en een prettige correspondentie HENRY VAN DER WAL GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 25150 - 25650 25200 - 25700 onbewerkt 315 - 385 315 - 385 bewerkt 27250 27300 bewerkt 430 430 Opgave: Drijfhout. A'dam allied signal 37 3/8 37 am brands 77 1/8 777/8 american lel 39 3/8 403/4 asarco inc 29 3/4 293/4 du pont 115 1143/4 exxon 44 1/2 451/4 lord 50 1/4 501/8 genletec 57 571/2 genl motors 44 3/4 451/8 mobilcorp 513/4 517/8 royal dutch 67 1/4 673/8 sanlafe 217/8 217/8 sears roeb 45 3/4 46 lexaco 52 7/8 53 belhlehem 22 1/8 217/8 boeing 513/8 517/8 canpac 21 1/4 221/8 chevron cor 54 3/4 541/2 Chrysler 26 243/4 genl public 40 1/8 401/8 goodrich 65 647/8 goodyear 52 7/8 53 hewlett-pac 52 1/8 521/4 inll flavor 58 3/4 583/4 unilever nv 72 1/4 717/8 uld brands 15 151/4 utd technol 55 1/8 547/8 westingh el 67 7/8 68 woolworlh 55 571/8 consedison 26 1/2 261/2 cons nat ga 46 1/2 47 klm 25 25 merck inc 75 1/2 775/8 Damrak naar hoogste punt AMSTERDAM De Amster damse effectenbeurs heeft gis teren het hoogste punt van vóór de krach van 19 oktober 1987 overtroffen. De algemene CBS-koersindex ging naar 200,4, een halve punt hoger dan de 199,9 van 12 augustus 1987. Ondanks Wall Street en de zomer ligt de beurs als een dijk, zo vindt men op het Damrak. De handel bleef daarbij weer vrij rustig. De totale omzet kwam uit op 1696 miljoen, waarvan 745 miljoen in aan delen. De stemmingsindex trok 0,9 ppnt aan naar 192,5. Op de obligatiemarkt kwamen dalingen voor tot rond de 15 cent. Vanaf het begin gingen de koersen op de aandelenmarkt gisteren omhoog. Slechts enke le fondsen kregen een verlies te incasseren, maar daarbij ging het meestal om kleine verschillen. De grootste deed zich voor bij Borsumij met ƒ2 op 122,50. Tot een gulden hogere note ringen waren niet ongewoon. Van de internationals steeg Akzo 1,40 naar 143,40. In de financiële sector trok NMB 3 aan tot ƒ268 en Amev ƒ1,30 tot 56,40. De voedings- en ge notsmiddelensector deed het goed met een uitschieter van 3,40 voor Heineken op 134,50. DSM werd 2 duur der op 130,20. Vast gedroeg zich Nutricia, hoewel hier het slot toch maar ruim een gulden lager kwam op ƒ73,10. Goed in de markt lagen verder kleinere fondsen als Hollandia-Kloos, Riva en Vereenigde Glas.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6