Campings en bungalows aan kust vrijwel vol JE KUNT DE TREIN UIT1839NOG HALEN ÏÏSMN^^lUD Dan Quayle: van „dummy''' tot stroman Sportvliegtuigje stort neer tijdens inspectievlucht Terug naar Artis BINNENLAND/BUITENLAND CfiidócSouoant VRIJDAG 28 JULI 1989 PAGINA Janle is trooh bij' Jh hoop dat lam bi Iten Jrrom die herds hun nen i/erslaan 'j OPENINGSTIJDEN: Dl. T/M ZO. VAN 10-18 UUR. MA. VAN 13-18 UUR. TOEGANGSPRIJS 10,- EN VOOR KINDEREN T/M II JAAR 5,-. TREINREIZIGERS: TERUGREIS GBirK Zestien jaar voor baas drugssyndicaat DEN BOSCH Een 36-jarige man uit Eindhoven is gistèren door de rechtbank in Den Bosch veroor deeld tot zestien jaar gevangenisstraf en tot beta ling van bijna twee miljoen gulden aan de Staat. De man wordt beschouwd als één van de grote ba zen van een internationaal drugssyndicaat. Hij hield zich bezig met de in- en uitvoer van honder den kilo's hasj en cocaïne. De veroordeelde kocht grote hoeveelheden drugs in Amerika, Canada en India, en verkocht die onder meer door aan zijn vaste afnemer, de leider van een groot Engels mis daadsyndicaat. De Britse politie kon deze organisa tie oprollen. Officier van justitie mr. G. Regelink beschouwde het als kenmerkend voor de toppositie die de Eindhovenaar in de criminele drugswereld innam dat hij zijn bestellingen niet vooruit hoefde te betalen, zoals gebruikelijk is. Westduitse Waddenzee aangetast door algen BONN Tussen de Westduit se Waddeneilanden Borkum en Wangerooge is de Noordzee voor ongeveer zestig procent bedekt door algen. Dit is ge bleken uit een onderzoek van het Westduitse ministerie voor 'milieu. De algengroei is sterk toegenomen door het grote aantal zonuren en de relatief hoge temperaturen van deze zomer. De algen vormen geen gevaar voor de volksgezond heid, maar wel voor het ecolo gisch systeem in het zeewater. Op plaatsen waar er een dicht dek van algen is, verdwijnt binnen een week al het leven. Ronald Reagan was middelmatig president WASHINGTON Ronald Reagans ster is tanende. Hij zal de Ameri kaanse geschiedenis ingaan als een middelmatig president. Dit verwach ten vooraanstaande Amerikaanse his torici en politicologen. Eén van hen, de historicus Lewis Gould, vergelijkt Reagan met oud-president Calvin Coolidge, een zwakke president uit het midden van de jaren twintig met een grenzeloos optimisme over de toekomst van de Amerikaanse econo mie. Kort na zijn aftreden in 1929 stortte deze volledig in. Evenals Cool idge was Reagan een kei in het voor komen dat er iets werd gedaan, aldus Gould. Ongelijkheid ir YS steeds grotei WASHINGTON De ongelijkh tussen blank en zwart in de Verei de Staten groeit. Dit blijkt uit i studie naar het leven van de zwar in de VS. De levensomstandighei van de negers is wel aanmerke verbeterd, maar blijft ver achter die van de Amerikaanse blanken, verbeteringen voor de zwarten die de jaren zestig, ten tijde van de b gerrechtenbeweging, werden bere worden in een steeds langzamer te po doorgevoerd. Het rapport vo spelt dat de groei van de zwarte m denklasse zal afnemen. Een dei van de twaalf miljoen zwarten bl hierdoor arm. Berging vaten begonnen Met gasmaskers op kij ken bergers naar de Nederlandse vracht vaarder „Oostzee"' voor de kust van het Duitse Brunsbüttel. Vandaag is op de rede van het na bijgelegen Neufeld be gonnen met het lossen van de lading vaten met het giftige epichloorhy- drine. De lading mocht van de Westduitse auto riteiten niet in de haven van Brunsbüttel worden gelost in verband met het gevaar dat er be staat doordat een aan tal vaten is lekgeslagen. FOTO: ANP SCHEVENINGEN/ NOORDWIJK De kampeerterreinen en bun galowparken langs de kust, in Zeeland en op Texel zijn bijna allemaal vol. Er is een bezetting van 95 tot 100 procent, al dus het Nederlands Bu reau voor Toerisme. Het heeft een peiling gehou den onder 75 recreatiebe- drijven in het land. Het heeft geen zin dit week einde op de bonnefooi richting kust te gaan. Zonder reserve ring wordt een gang in deze richting afgeraden. Veel bedrijven melden een ex tra toeloop van Nederlandse vakantiegangers die eerst voorzichtig een paar dagen boeken en dan vervolgens lan ger blijven. Sommige kam peerders zeggen ook een bui tenlandse reis te hebben ver ruild voor een verblijf in eigen land. Ook zijn er meer West duitsers die naar de kampeer terreinen aan onze kust ko- Uitstellen Op de weg wordt het weekein de het drukste van dit zomer seizoen. Zowel in noordelijke als in zuidelijke richting zullen vakantiegangers in files belan den. Advies is dan ook om de snelwegen in Duitsland en Frankrijk (12 miljoen wegge bruikers) te mijden en de va kantiereis uit te stellen tot dinsdag (richting Duitslan d/Oostenrijk) of zelfs tot woensdag (richting Frankrijk). Op de Nederlandse wegen wordt ook meer drukte ver wacht, maar behalve op de route naar Zeeland zullen er weinig grote problemen zijn. Luchtreizigers richting Zuid- Europa hebben de komende dagen kans op urenlange ver tragingen door mogelijke ac ties van de technici van de Franse luchtverkeersbeveili ging. Twee weken geleden leidde een dergelijke actie tot urenlange vertragingen in het vakantie-charterverkeer. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De 42- jarige J. Danforth (Dan) Quayle is ruim een half jaar vice-president van de Verenigde Staten. Hij ziet er nog altijd uit als de ge zonde, sportieve en goed geconserveerde platte landsjongen. Hij spreekt zijn volgelingen nog steeds toe met een hoge, weinig welluidende stem. En tot schrik van zijn naaste adviseurs slaagt hij er nog steeds niet in zich zelf in toom te houden. Dan Quayle is, sinds hij door George Bush als diens „run- ning-mate" werd uitgeroepen, altijd een wat geplaagd man gebleven. Dat de Amerikaanse pers hem niet serieus neemt, is nog tot daaraan toe. Maar dat veel politici aan de ex-senator uit Indiana nauwelijks of geen gewicht toekennen, is een re gelrechte ramp voor de man in kwestie. De roddel over Quayle's ge brek aan kennis en ervaring (en aan slagvaardigheid en hu mor) komt maar niet tot beda ren. Binnenkort verschijnt een boek over de verkiezingscam pagne van 1988. Daarin wor den naaste medewerkers van president Bush geciteerd die Quayle afdoen als „een dum my" en als iemand die „voort durend als een kind aan de hand gehouden moet worden". President Bush heeft over dat citaat al enige verplichte en goed gespeelde boosheid ge toond. maar dat heeft geens zins verandering gebracht in het gedeukte imago van Dan Quayle. Nog altijd circuleert het mopje in politiek Washington vol gens welk Bush op de dag van zijn inauguratie niet alleen trouw aan de vlag en de Con stitutie heeft gezworen, maar bovendien niet dood te zullen gaan, zulks om het land te spa ren voor de ellende van Quay le als president. Volgens een ander mopje zal de geheime dienst Quayle meteen dood schieten, zodra een fatale aan slag op Bush is gepleegd. De boodschap is dudielijk: ten koste van alles moet worden voorkomen dat de lichtge wicht Quayle zich in het Witte Huis nestelt. Tot nu toe is de vice-president er inderdaad niet in geslaagd grootse politieke wapenfeiten op zijn naam te brengen. Na een trip naar Australië en Zuidoost-Azië werd hem ver weten dat hij op zijn vrije ogenblikken alles aan sport, maar hoegenaamd niets aan diplomatie had gedaan. Zijn conversaties met buitenlandse staatshoofden schijnt uit een hoeveelheid zorgvuldig van buiten geleerde gemeenplaat sen te bestaan. Niettemin willen zijn naaste medewerkers die hij overi gens uit zeer behoudende, om niet te zeggen ultra-conserva tieve kringen heeft gerecru- teerd de Amerikaanse kie zers doen geloven dat het goed gaat met Quayle. Dat hij snel leert, dat hij zich in hoog tem po inwerkt in de internationa le politiek en dat hij steeds be langrijker wordt. Er is al met enige trots bekend gemaakt dat Quayle boeken over Chur chill, Napoleon en Mao heeft gelezen en dat hij .zich volledig concentreert op de vele rap porten die hij vanuit het Witte Huis krijgt aangereikt. Het is intussen onmiskenbaar dat president Bush zijn vice- president bij de belangrijkste 'besluitvormingsprocessen be trekt en hem talloze stafverga deringen laat bijwonen. Bush is zowat de laatste Amerikaan wiens vertrouwen in Dan Quayle ongeschokt is geble ven. Dat kan overigens slechts schijn zijn. Van Quayle wordt intussen verwacht dat hij doet wat de serviele Bush acht lange jaren onder Ronald Reagan heeft gedaan: buitenlandse reizen maken die niet al te veel om het lijf hebben, begrafenissen en inhuldigingen van staats hoofden bijwonen en zo nu en dan het Republikeinse voet volk toespreken. Wat dat laatste betreft: de ge matigde Bush ziet in Quayle de man die de rust in de con servatieve gelederen van de partij moet bewaren. Hij is een warm pleitbezorger van de in conservatieve gelederen popu laire zaken als Star Wars, de ruimtevlucht naar Mars, de bouw van de B2-bommenwer- per en hoge defensieuitgaven. In dat opzicht fungeert hij in middels als een soort stroman, die dingen moet zeggen die doorgaans buiten het terrein van het politiek haalbare lig gen. De vraag is of de vice- president onder deze omstan digheden ooit de status van staatsman zal bereiken. „Aan het aankleden van de apen beleefde ik erg veel plezier". Verslaggevers doken in het foto-album van hun jeugd, zoch ten naar vakantiefoto's en keerden nog eens terug op zoek naar herinneringen. „Steeds weer zie ik dieren die ernstig beknot worden in hun vrijheid". AMSTERDAM Op een mooie vrijdagmiddag bezoek ik de bekendste dierentuin van Nederland: Artis. Het is zeker vijftien jaar geleden dat ik hier voor het laatst was en al gauw merk ik dat er het nodige is veranderd. Belangrijkste verandering: een kleiner aantal diersoor ten in iets grotere hokken. Toch zijn de meeste dieren allerminst royaal gehuisvest. De wolven zijn weliswaar uit hun naargeestige gevan genis verlost, maar het mi lieu waarin ik ze nu aantref is toch nog bedroevend. In feite gaat het om niet meer dan een middelgrote achter tuin. Wat voor de wolven geldt, geldt ook voor allerlei ande re dieren. In vergelijking met vroeger zijn ze er onge twijfeld beter aan toe, maar het blijft een uiterst bekla genswaardig bestaan dat ze leiden. Ik zie neushoorns, gi raffen, antilopen, panters, zebra's en lama's. Zeker, ze hebben enige ruimte om zich te bewegen, maar daarmee is ook alles gezegd. Als je je re aliseert hoe al deze dieren in het wild leven, besef je iets van de frustraties die ze moeten ondergaan in de nietszeggende en tot niets inspirerende vitrines waarin men ze te kijk heeft gezet. Misschien is het beeld wat ik nu schets over Artis- te nega tief. Maar ik kan er met de beste wil van de wereld geen vrolijk verhaal over schrijven. Steeds weer zie ik dieren die ernstig beknot worden in hun vrijheid. Die ren die gedoemd zijn tot nietsdoen. Dieren die niet de kans krijgen hun normale gedragsrepertoire uit te voe- Hoe anders beleefde ik Artis vroeger. Ik vond het er prachtig. Van mijn derde tot aan mijn elfde levensjaar kwam ik er bijna dagelijks. Leuk ponyrijden, kameelzit- ten, dieren voeren, puppy's aaien. Bij de olifanten kon ik uren doorbrengen. Ik herin ner me nog goed dat olifan tenstier Murugan (hij is er nog steeds) mijn rode wan ten opat. Ik vond het niet eens erg, hoewel ik toch erg trots was op mijn pas gekre gen verjaardagscadeau. Mu- rugans slurf was na het, on getwijfeld overheerlijke, hapje helemaal rood en ik was volgens mijn ouders meer bezorgd om het welzijn van het dier dan de verdwe nen wanten. Natuurlijk beleefde ik ook erg veel plezier aan de apen. Vooral wanneer zij aange kleed en wel in een glazen hok werden gezet en aan een tafel met stoelen gingen eten. Niets liever dan een chimpansee wilde ik als ver jaardagscadeau. Maar ook was ik tevreden geweest met een 'lieve lama', een 'schatti ge panterpup' of een 'baby olifant'. Alle kinderen van mijn klas zouden groen zien van jaloezie. Het leek me prachtig. Achteraf ben ik blij dat mijn ouders niet voor mijn smeekbeden zijn gezwicht. Het dier had natuurlijk een verschrikkelijk leven gehad. Het leven in Artis is voor een dier beter dan leven in een Amsterdamse bovenwo ning met een piepklein bal kon. Planetarium Tijdens mijn bezoek aan Ar tis op de mooie vrijdagmid dag, verlaat ik echter gedes illusioneerd de dierenver blijven. Ik word iets vrolij ker van het bezoek aan het pas één jaar oude Planetari um en de plantenkassen. Meegevoerd worden in de ruimte of de illusie hebben dat je door een tropisch bos wandelt, is leuker dan alle dieren bij elkaar. De aanwe zige kinderen in de dieren tuin denken daar heel an ders over. Ik hoor een klein i meisje smeken of ze een pin guïn mee naar huis mag ne men, net als ik vroeger deed. Maar als het kleine meisje volwassen is, zal zij mis schien net als ik teleurge steld langs de dierenhokken lopen. Het sprookjesachtige is voor mij verdwenen. Bij het verlaten van de Am sterdamse dierentuin krijg ik de Artisgids in handen gedrukt met als inleidend hoofdstukje „Waarom die rentuinen". Ik lees: „In de dierentuin zien we dieren die in het wild met uitroei ing worden bedreigd. En dit moet ons inspireren om ons sterk te maken voor de overleving van deze dieren". Uiteraard ben ik ook van mening dat we ons het lot van bedreigde diersoorten moeten aantrekken. De vraag is of we de inspiratie daarvoor in een dierentuin moeten opdoen. Wil je die ren echt leren kennen dan moet je ze meemaken in hun eigen natuurlijke milieu. Als je ze daarvan losmaakt, verliezen ze hun identiteit. Ik zie nu, in tegenstelling tot vijftien jaar geleden, de ver veelde slaperige koppen van de beesten die één wenk brauw optrekken als er be zoekers tegen de tralies tik ken. Of dieren die alleen maar gefrustreerd rondjes draaien in hun hokken. Nee, ik geloof niet dat ik nog eens terugga naar Artis. Het is een te tragisch weerzien ge weest. AGAATH GARSCHAGEN SUSKEENWISKE - DE SPEELGOEDSPIEGEL (ADVERTENTIE) SCHIPHOL Een een- motorig sportvliegtuigje van het type Cessna is gis termiddag bij Beekhuizer- zand (gemeente Harder wijk) neergestort. Beide inzittenden, de 28-jarige beroepsvlieger Roy Sierks uit Nieuw Vennep (zoon van de bekende gezag voerder Pim Sierks) en de 43-jarige brandwacht J. Limpers uit Eerbeek zijn daarbij omgekomen. Het vliegtuigje, eigendom van het bedrijf Special Air Servi ces, was om twee uur opgeste- Reddingswerkers bekijken de verkoolde resten van het neergestorte vliegtuigje gen van het vliegveld Teuge FOTO: PERS UNIE voor een inspectievlucht bo ven de Veluwe om eventuele bosbranden op te sporen. Het toestel begeleidde een brand weerauto die op weg was naar een bosbrand. Na het ongeluk heeft het toestel korte tijd in brand gestaan, maar het vuur kon snel worden geblust. Over de toedracht van het on geval kon de politie nog geen mededelingen doen. Er zijn uiteenlopende getuigeverkla- ringen. Verschillende mensen hebben verklaard het vliegtuig op lage hoogte met geringe snelheid te hebben waargeno men. De wrakstukken van de Cessna zijn in de loop van gis teravond geborgen. Het over grote deel van het vliegtuig, inclusief de cockpit, is totaal verkoold. fjjfl/r iitfTt siDomn, on vnn hhr! ui on or uro wrts tl UUR HUIS. BlUfT SIR Rn. De Spoorwegen van Nederland bestaan 150 jaar. Dat vieren we met een unieke jubileumshow. Waarbij je als toeschouwer een heel actieve rol kunt spelen. Zo kun je de stoelen voor onze toekomstige stoptrein testen. Onze schokdempers en remmen op de proef stellen, de machinistentest doen, tentoonstellingen bekijken en concerten bijwonen. Genieten van mimespelers, clowns en poffertjes. Je kunt zelfs op de stoomtrein uit 1839 stappen en 'fluitend' een rondritje maken. Kom naar Treinen door de Tijd' op de Jaar beurs en Utrecht CS t/m 6 augustus.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4