„Geen tournee lag niet aan repertoire- gebrek" Van Overloop strijdend ten onder tegen Van der Torre TENNIS CIRCUIT Publiek loopt niet meer warm voor knechten Afgeleefd karate - jong Rabobank Q SPORT CeidócSouoant VRIJDAG 28 JULI 1989 PAGINA Ceicbc Gouoont LEIDEN Margot van Over loop heeft met haar tegen na tionaal topper Marianne van der Torre in drie sets verloren partij bij de Open Leidse Ten nis Kampioenschappen op Roomburg aangetoond een ho gere ranking te verdienen dan de huidige. Ook Michael van den Berg maakte furore, door de als eerste geplaatste Freddy Sauer tot het uiterste te dwin gen. Erik Bakker houdt in het B-toernooi de Leidse eer hoog. Margot van Overloop moest het na terugkomst van haar eerste studie en tennisjaar aan de Texas Christian University in Fort Worth USA eerst maar eens allemaal op een rijtje zet ten. De Leiderdorpse had zo'n tweeënhalf jaar geleden het moedige besluit genomen „uit mijn tennis te halen, wat er in zit." Na één jaar trainen en toernooien spelen met een ge richt stuk één op één coaching was de regionale B-topper Van Overloop eind 1987 gevorderd tot plaats 27 op de nationale AUDI-ranking en de daaraan gekoppelde A2-status. Een nieuw doel werd gesteld, stu deren en tennissen in de Vere nigde Staten. De training werd omgezet naar het fast-court tennis van de Amerikaanse universiteiten, wat in het tweede toernooiseizoen een duikeling naar een plaats rond de nummer 50 opleverde. Het eerste studiejaar werd royaal doorstaan, het tennis leverde een deelnamebewijs voor de Nationals op, een door eerste jaars zelden bereikt toernooi. Loodzwaar Margot van Overloop: „Het tennisseizoen is met dagelijks drie uur training en een heel druk wedstrijdprogramma erg zwaar. Ik heb het bij TCU goed naar mijn zin gehad, hard gestudeerd en zoveel ge tennist, dat als je in Nederland terug bent eerst eens drie we ken rust moet nemen om van dat loodzware programma te bekomen. Dan moet je ook nog eens omschakelen van hard court naar gravel, dus voordat je weer op tik bent gaan er nog twee weken voorbij. Het kost je wel meteen een aantal plaatsen op de ranglijst." De 'wild card' moest er voor de Open Leidse op Roomburg aan te pas komen om als deel VAN ORSOUW WINNAAR WATERINGSE WIELERRONDE KUNST Salzburgfestival ook zonder Von Karajan grote publiekstrekker SALZBURG In de Oosten- rijkse stad Salzburg is gisteren voor de 31e keer de jaarlijkse Salzburger Festspiele geopend. Voor het eerst zonder dirigent Herbert von Karajan die op 16 juli op 81-jarige leeftijd over leed. Het vijf weken durende festi val werd geopend met de tra ditionele toespraak door de president van Oostenrijk Kurt Waldheim. „De mens Herbert von Karajan is er niet meer, maar zijn muzikale werk zal voortleven," zei Waldheim. Daarna begon het orkest onder leiding van dirigent Sir Geor ge Solti met „Un Ballo in Maschera", een opera van Gi useppe Verdi. Ondanks de af wezigheid van Herbert von Karajan bleek het festival dit jaar opnieuw een grote publiekstrekker. Dit jaar wa ren er naar schatting 190.000 kaartjes beschikbaar, maar desondanks probeerden tien duizenden muziekliefhebbers tevergeefs een kaartje te be machtigen. Het festival wordt op 31 augustus afgesloten. Vertraagde uitgave van Duivelsverzen DEN HAAG Later dan de bedoeling was, komt de Neder landse vertaling van Salman Rushdie's „The satanic verses" in de boekhandel. Uitgever Veen in Utrecht wil het ver taalde werk in de najaarsaan bieding hebben, maar kan nog geen exacte datum noemen, hoewel de vertaling door Ma rijke Emeis gereed is. Belang rijkste reden voor de vertraag de uitgave is de hoge moeilijk heidsgraad van de vertaling en de omvang van het werk: 550 pagina's. Het tumult rond Rushdie's werk - zijn dood vonnis door ayatollah Kho meini - alle politieke verwik kelingen zijn niet van invloed geweest op de vertraging. „Al leen het ambachtelijke aspect is hiervoor verantwoordelijk", aldus de uitgever. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd. Voor een uitgebreide agenda, ook voor de ko-^ mende dagen, raadplege men „UIT", de gratis we kelijkse bijlage van deze krant. bioscopen ALPHEN AAN DEN RIJN EU ROCINEMA I (Van Boetzelaer- straat 6, tel. 01720-20800): Li cence to kill (al); 13.30, 20.30. za. zo. ook 16.30. EUROCINEMA II: Road House (16); 13.45, 18.45, 21.30. za. zo. ook 16.15. EUROCINEMA III: Police aca demy VI (al); 13.45, 18.45, 21.15. zo. ook 16.15. Platvoet en zijn vriendjes (al) za. t/m wo. 14.00. za. ook 16.00. EUROCINEMA IV: Naked gun (al); 13.45, 18.45, 21.15. zo. ook 16.15. LEIDEN LUXOR (Stationsweg 19, tel. 071-121239): Road Hou se (al); 19.00, 21.15. za. zo. wo. ook 14.30. LIDO en STUDIO (Steenstraat 39, tel. 124130): The Karate Kid III (al); 14.30, 19.00, 21.15. Licence to kill (al); 14.15, 18.45, 21.15. Naked gun (al); 19.00, 21.15. My stepmo ther is an alien (al); 14.30, 21.15. The Burbs (al); 14.30, 19.00, 21.15. Taran en de tover- ketel (al); 14.30. Platvoet en z'n vriendjes (al); 14.45. «TRIANON (Breestraat 31, tel. 123875): The Bear (al); 19.00. za. zo. wo. ook 14.30. 9Vz Weeks (16); 21.15. REX (Haarlemmerstraat 52, tel. 071-125414): Private Schoolgirls (16); 14.30, 19.00, 21.15. KATWIJK CITY THEATER I (Badstraat 30, tel. 01718-74075): Police Academy VI (al); 19.00, 21.15. CITY THEATER II: Missis sippi Burning (16); 19.00, zo 14.45. Rain Man (al); 21.15. Lady en de Vagebond (al); za. zo. wo. 14.45. VOORSCHOTEN GREENWAY tel. 01717-4354): Police Aca demy VI (al); 19"00. za. zo. wo. 14.00, 15.45. The naked gun (al); do t/m zo 19.00, 21.15. za. zo. wo. 15.45. Mississippi bur ning (12); 21.00. Rain man(al); ma. t/m wo. 20.15. KINDERVOORSTELLINGEN De lady en de vagebond; za. zo. wo. 14.00. WASSENAAR ASTRA tel. 01751-13269):My stephmother is an alien (al); 20.00. KINDERVOORSTELLINGEN My stephmother is an alien; za. zo. wo. 14.00. STUDIO: „The Karate Kid 3" met Ralph Macchio en Pat Morita. Regie: John Avild8en. zijn karate-leermeester. Tr Morita voor zich uit rr^ mummelen hebben inmiddl alle scheurkalenders ter w reld aangedaan. Deel drie lij, bovendien aan het beken, vervolg-euvel: om het ah maal maar anders dan j, voorafgaande te mak[ moeten de helden groter enL boeven slechter. Het lev| een aantal belachelijke karè ters op, zoals Kreese, die lel ke karate-kei die een f» eerder door Morita is gekl neerd en nog steeds wra Het ziet er naar uit dat „Kara te Kid 3" echt de laatste is van de serie. Ralph Macchio kan tenslotte niet 17 jaar blijven en de afgeleefde wijsheden die die zijn kapitaal verdiel heeft aan het storten van gij' chemisch afval. Een actuf booswicht, dat wel. BERT JANSft Pat Norita en Ralph Macchio weer samen in „Karate Kid 3"! neemster te mogen fungeren, want een lage ranking houdt automatisch en zonder uitzon dering verwijzing naar de kwalifikatie of nog erger, zelfs niet spelen in. Marianne van der Torre heeft het tegen Margot van Over loop loodzwaar gehad. De Lei derdorpse vefloor de eerste set nogal geflatteerd en bewees dat ook in de tweede set. Van Overloop streed als een pan ter, zag vrijwel elke aanval met een punt beloond, sloeg ook nog eens een handvol dropshots en won de set met 6- 2. Het gebrek aan gravelpotten in de benen werd de oorzaak, dat kansjes op een voorsprong in de derde set werden gemist. Marianne van der Torre, zelf bezig aan een uiterst opmerke lijke terugkeer op de tennisba nen, is als nationaal topper te geroutineerd om dan de winst te laten glippen. De 20 augus tus weer naar Texas terugke rende Margot van Overloop maakte in ieder geval duide lijk terecht van een wilde kaart te zijn voorzien. Niveau Michael van den Berg speelde bij de heren A een partij van hoog niveau tegen de als eer ste geplaatste Freddy Sauer. Na een door elk met 6-4 ge wonnen set, kwam de speler uit Koudekerk op een 3-0 en 40-15 voorsprong. Een terecht door Sauer 'uit' gegeven cross backhand bracht Van den Michael van den Berg was in de 'Open Leidse' dicht bij een opmerkelijke zege op de als eerste Freddy Sauer. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN Berg aan het twijfelen. Net als bij Van der Torre zegevierde ook hier de routine van Fred dy Sauer. Unicummer Joost Winnink speelde ruim onder zijn goede competitieniveau en liet zich de kaas van het brood eten door Joost Wijnhoud. Jos Koemans uit Voorschoten was kansloos tegen de uiterst sterk spelende, als tweede getipte Christiaan Feenstra. Van Overloops studiegenoot bij TCU, Mark van der Donk moest Tjerk Bogstra, eerder nipt overwinnaar van Kees- Jan Schuilenburg in drie sets laten voorgaan. Bij de A-dames is Judith War- ringa duidelijk terug op haar een internationale ranking op leverende tennisniveau. He- leen van den Berg kwam tot de helft van het aantal games, dat Warringa behaalde. De stijl van Marcella Mesker heeft nog steeds dat prachtige niveau, de uitslag had dat minder, twee maal 2-6 tegen Hellas ter Riet. De leden van de bondsjeugdploeg, Petra Kamstra en Linda Niemands verdriet wonnen hun eerste ronde met veel overtuiging. Ook in B blijven de toppers t/m 16 jaar gemakkelijk over eind. Bij de B-heren moet Erik Bakker als enige de Leidse eer hoog houden. De Leimuide- naar scoorde op niveau door de als eerste aan het toernooi begonnen Sven Groeneveld met 6-4, 6-7 en 6-4 te verslaan. Met Bakker bereikten Marcel Reuter (via Eric Snellenberg), Elmar Gerth (via nummer 2 Albert Baan) én Sander van Gelder de halve finale. PETER KLEIN Open Leidse Roomburg Uitslagen HEA: Freddy Sauer - Mi chael van den Berg 6-4. 4-6, 6-4; Willem Bruin - Eddy Schol 6-4, 6-3; Armand Custers - Maarten Koopman 6-1, 6-4; Marc van Eekeren - Jorn Dankaart 6-4, 6-2; Tj. Bogstra - Mark van der Donk 4- 6, 6-2, 7-5; Bernd Lenten - Rick Blom 6- 1, 6-3; Joost Wijnhoud - Joost Winnink 7-6, 2-6, 6-1; Christiaan Feenstra - Jos Koemans 6-2, 6-0. DEA: Marianne van der Torre - Margot van Overloop 6-1, 2- 6, 6-2; Judith Warringa - Heieen van den Berg 6-4, 6-2; Nicolette Rooimans - Mariëtte Verbruggen 6-4, 6-4; Petra Kamstra - Colette Sely 6-1, 6-2; Yvonne der Kinderen - Joke Ritman 7-5, 6-4; Linda Niemantsverdriet - Mariëlle Rooimans 6-4, 4-6, 6-1; Caroline Vis - Pauline Mulder 6-2, 6-0; Hellas ter Riet - Marcella Mesker 6-2, 6-2. Open Leidse Roomburg Programma vrijdag 17.00 uur: HDA: Van Eekeren/Van Gelderen - Bruin- /Sauer; Claase/Van der Sande - Blom- /Schuilenburg; M. v.d. Berg/Troost - Bitter/Koemans, Bogstra/Winnink - Van Gelder/Wijnhoud. DDA: M. van Overloop/C. Sely - Gomperts/K. Kete- WATERINGEN De or ganisatie van de Wate- ringse wielerdag sprak na afloop dan wel van een wederom geslaagd evene ment, men kon echter niet ontkennen dat het aantal toeschouwers giste ren beduidend minder was dan in voorgaande ja ren. Vorig jaar omzoom den nog zo'n 40.000 toe schouwers het 1600 meter lange parcours. Dit jaar lag het aantal tussen de 15 en 20.000. De profkoers werd een prooi voor Marc van Orsouw, met de winnaar van vorig jaar, Gerrit Solleveld op de tweede plaats. Bij de amateurs deed Wilco Zuyderwijk weer van zich spreken. De renner uit Monster versloeg in de eind sprint Jan Goedendorp. Het wegblijven van de wieier- toppers en met name de ren ners die goed presteerden in de afgelopen Tour de France was de voornaamste oorzaak van het lagere aantal toe schouwers. Het peloton be stond dan ook voornamelijk uit knechten. Sean Kelly, die zich voor aanvang van het cri terium liet huldigen voor het veroveren van de groene trui in de Tour, was een van de zeer weinige aansprekende renners die de tocht naar Wa teringen hadden ondernomen. Ploeggenoten Steven Rooks en Gert-Jan Theunisse waren de grote afwezigen. Rooks was al gecontracteerd, maar meldde zich af met een blessure aan de voet. Theunisse zo,u niet rij den, maar wilde wel naar het Westland komen samen met Rooks om vooraf een huldi ging te ondergaan. Beide ren ners vroegen alleen al voor hun aanwezigheid 2500 gulden en dat was de organisatie toch echt te gortig. Renners uit het buitenland zijn al bijna hele maal niet te betalen voor het Wateringse wielercomité, dat traditioneel geen entree heft. „Bovendien", verklaarde Ger- rie van Gerwen, die de pro frenners contracteert voor de criteriums, „is het natuurlijk zo, dat grote renners als Fig- non, Mottet en ook Lemond het liefst in eigen land blijven fietsen. Het zou hetzelfde zijn als ik onze toprenners aan het buitenland verkoop. Dat zou het publiek in Nederland ook niet prettig vinden". Jammer Die grote renners waren er dus ook niet in Wateringen, maar winnaar Marc van Or souw, die in etappewedstrijden het vuile werk voor zijn twee kopmannen Theunisse en Rooks opknapt, interesseerde dat niet zo veel. „Het is jam mer, maar wat kan ik er aan doen?", was zijn laconieke commentaar na afloop. Van Orsouw, bezig aan zijn derde jaar als profrenner, was een paar ronden voor het einde met onder anderen Gerrit Sol leveld, Patrick Tolhoek, Jac ques Hanegraaf en Eddy Schu- rer ontsnapt uit het peloton, dat tot dan toe in een gezapig tempo door de straten van Wateringen koerste. Een de marrage van Solleveld werd beantwoord door Eddy Schu- rer, die in zijn kielzog Van Or souw meenam. Twee rondfi voor het einde, toen Solleveg was bijgehaald sprong de 2C jarige Van Orsouw weg. Soil- veld en Schurer hadden i kracht niet meer om die d'1 marrage te beantwoorden. Bij de amateurs was er 's mil dags meer strijd te zien d dan later op de dag bij hun 1 'r taalde collega's. Zoals gebn6 kelijk probeerde Wilco Zu derwijk, die eerder de ron a van Honselersdijk op z naam had geschreven, al in eerste ronde uit de greep v peloton te komen. „Dat stel natuurlijk niet zo veel voo aldus Zuyderwijk, „maar 3 blijf in zo'n eerste ronde lie-v uit het gedrang. Bovendi kan ik dan mezelf een bee uitproberen. Hoewel ik al w dat ik vandaag goed was. I merk ik als ik 's morgens sta. En toen ik eenmaal alle; met Goedendorp voorop re j wist ik eigenlijk al dat ik h gewonnen". Op de der, plaats eindigde Toine Brc die ook de leiding nam in 1, Westland-klassement. DICK DIJKHUIZl' PAUL MCCARTNEY ZET ZICH IN VOOR MILIEU (Vervolg voorpagina) LONDEN „Ik was al bang dat de vraag niet kwam. Dat zou de eerste keer in mijn leven zijn", lacht McCartney. De vraag was of hij tijdens zijn zojuist aangekondigde wereldtoernee ook met George en/of Ringo, de andere twee nog levende Beatles, zal spelen. „De Beatles kunnen nooit meer samen spelen, want bij de Beatles hoort John en die is onvervangbaar, ook niet door zijn zoon Ju lian. Dus geen Beatles. Met de andere twee zijn voorlopig geen plannen om een show te geven. De meeste kans heeft nog al tijd het idee om samen muziek te schrijven. Geor ge en ik hebben dat bij voorbeeld nog nooit sa men gedaan en dat zou wel aardig zijn. Maar spe len? Nee. Dat doe ik met hun". „Hun" is de nieüwe groep die gisteren achter McCartney stond opgesteld in het Londen- se Playhouse Theater. Robbie Mcintosh (ex-Pretenders, gi taar), Chris Whitten (drums), Paul Wixen (toetsen) en Ha- mish Stuart in een dubbelrol met McCartney afwisselend op bas en gitaar. En natuurlijk vrouw Linda als pianiste. „Zij hoort er nu eenmaal bij. Haar rol als bindmiddel in de groep is nog belangrijker dan haar rol op toneel. Zonder haar kan ik me niet voorstellen op to neel te staan". Zich thuis voelen op de plan ken na dertien jaar stilte was het grootste probleem voor McCartney. „Het lag tenmin ste niet aan gebrek aan reper toire", gnuift hij. De planken koorts zei hij al voor de toer- nee grotendeels te hebben weggewerkt. „En jullie hebben ook alweer geholpen", spreekt hij de verzamelde pers dank Paul McCartney en zijn vrouw Linda die als pianiste meereist. FOTO: EPA baar toe, doelend op het en thousiaste onthaal dat men hem gaf toen hij de persconfe rentie opende met een stuk of vier nummers. Het eerste optreden van de le gendarische bassist maakte de persconferentie extra gewild. De vorige week uitgedeelde pasjes bleken al vervalst, waarna pas gisterochtend nieuwe kaarten werden uitge deeld. Het publiek werd om de tuin geleid met een radio-aan kondiging waarin, een ander theater werd genoemd. Miniconcert Ook de avond ervoor gaf hij een twee uur durend miniconcert voor stafleden van zijn platenmaatschappij EMI, die in Londen bijeen wa ren voor een conferentie. „En zo blijf ik doorgaan. We spelen elke dag, jammen er maar een beetje op los. Ook de toer zal los van opzet zijn, geen vast programma of strakke arran gementen. We kunnen elke avond een compleet andere show geven", klinkt het trots. Groepsleden verklappen na de conferentie dat er in totaal zo'n vijftig nummers zijn inge studeerd, uit alle stadia van McCartney's carrière. Gitarist Mcintosh: „Het was niet moei lijk om een lijst bij elkaar te brengen. Het probleem was juist die lijst in te korten": Keer op keer benadrukte McCartney dat de show los in elkaar zit en veel ruimte voor improvisatie overlaat. Naast Beatle-en McCartney-werk zullen er ook enkele oude rock roll-covers worden gespeeld. „Die zijn het makkelijkste. Je hoeft niet'na te denken welk akkoord er daarna komt, die zitten ,al sinds mijn jeugd in mijn hersenen gegrift". Waar de show wel mee zal af wijken is onder andere het honderd pagina's tellende foto boek dat elke concertganger gratis meekrijgt. Een geste die Paul bijna vier miljoen moet kosten. Ook laat hij zich niet sponso ren, maar geeft hij juist weg: tijdens de toernee zal de En gelse milieu-organisatie „Friends of the Earth" gele genheid krijgen zich te presen teren. Paul kreeg een citaat' van Sting voor zijn voeten waarin deze zegt bang te zijn dat het publiek verveeld raakt van alle goede doelen op pop concerten. „Dat is misschien zo, maar de keus tussen verve ling of een zekere ondergang van de aarde is voor mij niet moeilijk", antwoordt Paul. Zelf leven hij en zijn gezin ook naar bio-dynamische normen. „We houden van dieren, dus we eten ze niet op", verklaart echtgenote Linda fel. Hoewel McCartney momenteel goed scoort met zijn zeventien de elpee na The Beatles „Flo wers in the dirt" beseft hij ter dege dat een comeback-toer- nee ook risico's inhoudt. „Maar dat loop je bij elke elpee en elk concert", zegt hij. Welk publiek hem zal trekken is hem onbekend. „In het verle den heb ik me wel altijd ver baasd dat er nog jeugd kwam opdagen. Of dat nu het geval is, weet ik niet. Mijn eigen kinderen zullen af en toe ook komen kijken, maar die zijn ook al weer over de twintig. Dus zelfs daar kan ik niet op terugvallen", grijnst hij. MAX STEENBERGHE Candy Duif er met Prince in studio MINNEAPOLIS Saxofonis- te Candy Dulfer zit momen teel met Prince voor plaatop namen in zijn studio in Ameri ka. Daarmee lost His Royal Badness, die momenteel met zijn single „Batdance" in de hitlijsten staat, een belofte in, die hij bijna een jaar geleden deed. De samenwerking tussen de saxofoniste en de kleine man uit Minneapolis begon op heel verkeerde voet. Candy Dul- fer's, inmiddels ontbonden, Funky Stuff zou het voorpro gramma verzorgen tijdens de drie Kuip-concerten in augus tus vorig jaar, maar dit buiten kansje werd op het laatste mo ment afgeblazen. De enorme publiciteitsgolf die het afzeg gen tot gevolg had, noopte Prince van gedachten te ver anderen. Zodoende kwam Candy tijdens het laatste con cert alsnog naast Prince te staan. De muzikant was zo on der de indruk, dat hij Candy uitnodigde naar Amerika te komen om te kijken of er mu zikaal iets moois kon bloeien tussen hen. Dat is nu gebeurt. Maar behalve de plaat-opna men zal Candy ook te zien zijn in de volgende Prince-clip en zijn er plannen voor een korte Amerikaanse tournee. Met het vertrek van Wendy Lisa uit de Prince-stal lijkt de 19-jarige Candy Dulfer uit Broek op Waterland de nieu we protégé van de megaster te zijn geworden. En' gezien het muzikale verleden van beiden, kan dat wel eens tot een h^el interessante toekomst leiden. Josine van Dalsum mag niet bloot in programmaboekje KAMPEN De actrice Josine van Dalsum mag niet met ont bloot bovenlijf in het program maboekje van de Kamper Stadsgehoorzaal. Een zodanige theaterfoto is niet door de cen suur gekomen. Gemeentelijke topfunctionarissen vonden het te veel van het goede en gaven opdracht het bloot weg te wer ken. Het resultaat is een ver knipte foto waarop de borsten van de actrice met een wit balkje zijn afgeplakt. Fotograaf Jan Swinkels uit het Brabantse Best is verontwaar digd, maar niet van plan stap pen te ondernemen. „Ik kan de schouwburg aanklagen. Mijn kunstwerk is verminkt en volgens het Beeldrecht kan dat niet zomaar. Maar ik vind de zaak zo vreselijk zielig, dat ik verder niets onderneem. Ik heb medelijden met de mensen die zo iets doen". Swinkels omschrijft het gedrag van de Kamper plakkers als stiekum. „Als deze denktrant verder gevolgd zou worden, kun je het Rijksmuseum wel sluiten en de badstranden verboden gebied verklaren". in .Marc van Orsouw, winnaar

Leidse Courant | 1989 | | pagina 12