Alida van den Berg- Alkemade: een fenomenale sterke vrouw ALLER Aarlanderveen in teken van zon van zomerfeest Heidens omgeving TACHTIG JAAR LANG VERTROUWD MET HAAR LEIDSE COURANT LANGS OMWEGEN Meer parkeerplaatsen in omgeving Tolhuis Leidschendam wil grond Middenweg snel kopen Feestweek Rijnsburg is overvol £eicLeGomcwt VRIJDAG 28 JULI 1989 PAGINA 11 iDezer dagen realiseerde zich Alida Margretha Alkemade, weduwe van slager Gerardus ie Theodorus van den Berg (een slager, autoriteit op het ge- '0 bied der magere en doorre- ïr gen lappen en verse worsten, om wie praktisch geen enke le Noordwijker in vroegere [decennia heen kon), dat zij geschiedenis aan het maken is. Eigenlijk was het overwel- i1 digénd wat zij ontdekte. Zo- •d als elke dag greep ze „de krant van vandaag", en voor de verandering las zij deze ;i keer ook de kleine lettertjes achter de trotse kop „Leidse Courant, dagblad voor Zuid- iHolland". Met kleine letter tjes heeft mevrouw Alida ge boren Alkemade geen enkel probleem. Zij mag dan de 94 jaar gepasseerd zijn, haar ogen zijn dank zij een op gevolgd advies omtrent het .insmeren met honing" nog zo uitmuntend dat het le zen voor haar geen enkele moeilijkheid oplevert. Welnu, mevrouw de weduwe v.d.Berg-Alkemade zag plot seling dat „haar" krant bezig was met de 80ste jaargang. Sterker nog, het was op don derdag 20 juli j.l. editie num mer 24473 die zij die avond ter hand nam. Dat is voor waar geen gering aantal, ze ker niet als je in die tachtig "1 jaren geen enkele dag die krant hebt kunnen en willen missen. Geen wonder dat deze „ijzeren dame" even rechtop ging zitten en een briefje schreef dat ik van de week van haar mocht ont vangen. Ze schreef met nog krachtige hand aan de redactie: „Vol bewondering lees ik vandaag dat het de 80ste jaargang is. Vanaf de eerste dag dat de L.C. uitkwam ben ik er op geabonneerd en nog steeds lees ik trouw iedere dag de L.C Groeten, mevr.A.M.v.d .Berg-Alkemade, kamer 338, Huize St.Jeroen, Noordwijk Binnen". Toen ik haar briefje, met zo veel toewijding geschreven, las dacht ik nog: „God moge haar lonen om zo veel trouw, de L.C. betoond". En ik 'jt dacht verder: ik maak ge woon een afspraak met haar teneinde van onze k(r)ant er kentelijkheid te kunnen be tuigen om zo veel toewijding. Natuurlijk is Alida niet 80 jaar geabonneerd geweest, want ze was pas 14 toen de nieuwe roomse courant voor' het eerst van de persen rolde. Maar haar ouders Alkemade namen in april 1909 meteen die krant in huis en pal daar bovenop werd bovendien „ons Prinsesje Juliaantje" ge boren. Dubbel feest dus. Vrouw van de slager Op naar Huize Sint Jeroen in Noordwijk Binnen waar alles zo'n beetje Jeroen is. „Als ik niet op m'n kamer ben, zit ik voor de gezelligheid beneden in de zaal. Dan vraag je maar naar de vrouw van de slager. Die kennen ze allemaal". Maar Alida was op haar ka mer. Op het'gerinkel van de deurbel werd niet gerea geerd. Je kunt een kanon af vuren, Alida zal het nauwe lijks merken. Haar gehoor is niet zo voortreffelijk meer. Ze heeft doorgaans het tran sistorradiootje op de tafel kei hard aanstaan, rnaar ook dat is een tijdverdrijf dat nage noeg geheel aan haar waar neming ontsnapt. Ik deed, na het overwinnen van enige scrupules, de deur van haar appartement open en pas toen ik naast 'haar stond be merkte deze sterke vrouw dat ze een welwillende be zoeker had. „Kom je van de Leidse Courant? Moet je geld hebben?" „Nee mevrouw v.d.Berg, ik had een afspraak met u, weet u nog?" Je kunt bij haar gewoon bin nenlopen, het deurslot heeft nauwelijks een beschermen de functie. Geen wonder dat Alida, toen ze eens in de hoek bij het raam wat zat te dutten, bij het wakker wor den opeens een been op haar balkonnetje zag. Een been waaraan een man vastzat. Een ongewenst individu was binnengeslopen en wilde zich via de ballustrade (die daar langs een reeks comparti menten loopt) zonder zil veren theelepeltjes verwijde ren. „Lelijke dief! Lelijke dief die je bent!", riep ze hem nog na. Ze kan er nu weer om lachen, al begrijpt ze nog niet waarom er van die men sen zijn; „Ik ben zelf niet zo, daarom snap ik het niet". Maar feitelijk zou 't niet mo gen, zoiets, in een domein voor bejaarden zoals „St.Je roen" is. Het gesprek kwam moeizaam op gang. „Als je die radio uit wilt doen, trek je de stekker maar uit het stopcontact. Ik ben een lui mens, je zoekt het maar uit als je wat wilt we ten". Vervolgens ontstond er een mooi relaas uit de mond van een 94-jarige die al 80 jaar de L.C. leest. „Als de fo- tdgraaf komt, mag ik m'n haar wel doen". („Nee, me vrouw v.d.Berg, u bent zo al knap genoeg"). „Maar kijk eens naar buiten. Ik heb hier de mooiste kamer van alle maal. Dat hadden ze me ook beloofd". Aan de overkant heeft Alida Margretha sinds vier jaar uitzicht op groene bomen, en daartussen door heeft ze de beslommeringen van een jong duivengezinne- tje ontdekt, met een duiven- moeder die heel wat met haar kinderen te stellen heeft en almaar af en aan vliegt. „Daar zit ik nou de hele dag van te genieten hè. Ik hou erg veel van de na tuur. Als je een stoel wil pak ken, jongen, gooi je de rom mel er maar vanaf. Ik doe het niet voor je". Tweelingen In haar lange bestaan is me vrouw v.d.Berg volkomen vertrouwd geraakt met leven en dood, die hebben voor haar geen geheimen meer. „Ik heb het huis nog zien staan waar de Alkemades meer dan honderd jaar ge woond hebben". Alida Mar gretha begon hele doopcelen te lichten. „Maar ik moet wel effe denken hoor, ik word zo'n oud wijf, je gedachten gaan wel eens foetsie. Mijn moeder begon met een twee ling, toen kwam er nog een, nog een en toen weer een door Ton iPieters 11 Jazz Jazz uit de jaren dertig en jj veertig is morgen te horen in de Droomfabriek. In het art centre aan de Oude j Singel treedt de viermans- ijormatie The Kimbara Brothers op vanaf 21.30 Op 5 en 6 augusutus is in de Droomfabriek een Chi-weekend. Opge ven kan bij Dolf Coppes, telefoon 020-5732121. Stukken ïeHet Korte Stukken Festi- iaval Leiden (KSFL) zoekt ii nog deelnemers voor het \-festival van vrijdag 6 okto- nber. Eventuele kandidaten kunnen zich voor woens- >i dag 9 augustus melden via li 071-133348. A lie vorm en van theater zijn mogelijk e bij het KSFL op voorwaar- _de dat de act langer is dan één en korter dan twintig minuten. Het KSFL wordt gehouden in micro-theater Imperium aan de Oude Vest in Leiden. Heempark Natuurgidsen van het In stituut voor Natuurbe- schermings-educatie (IVN) houden zondag een rond leiding door het Heempark. Wetenswaardigheden over inheemse planten, insecten en het beheer van het park komen aan de orde. De wandeling door het Heem- park aan de Oegstgeester- weg in Leiden begint om 14.00 uur en duurt ander half uur. Gezondheid Radio Gezondheid besteedt aanstaande zondag aan lacht aan alternatieve ge neeswijzen. Aan bod ko- nen onder meer acupunc- 11uur en homeopathie. Ra dio Gezondheid zendt elke 0 zondagmorgen uit van 410.30 tot 11.00 uur. De pro gramma's zijn te beluiste ren via FM 105.7 (ether) en 88.1 (kabel). LEIDSCHENDAM Om te gemoet te komen aan aanhou dende klachten van omwonen den worden in de omgeving van Ons Tolhuis, het clubge bouw van de wijkvereniging Leidschendam-Zuid, extra parkeerplaatsen aangelegd. De parkeerdruk wordt in de weekeinden bovendien ver groot door bezoekers van cafés in de Venestraat. In de Nieuwstraat, De Hore en een doodlopend zijstraatje van de Venestraat komen 19 par keerplaatsen, terwijl door be lijning van het terrein athter de Venestraat 24 auto's kun nen worden ondergebracht. De totale kosten bedragen ruim 60.000 gulden. De wijk vereniging beschikt overigens zelf over een parkeerterrein. Het wordt echter weinig ge bruikt wegens een slechte ver lichting en minder goede toe gankelijkheid. In een commis sie openbare werken werd deze week gepleit voor het ge- LEIDSCHENDAM De taxa teur van de gemeente Leid schendam begint direct na de vakantie onderhandelingen met vijf eigenaren van grond aan de Middenweg. De grond is bestemd voor de aanleg van een terrein voor voetbalver eniging RKAVV. Onlangs werd besloten tot aankoop van grond van de heer Van der Kloet tussen de Middenweg en de rijksweg. Problemen met de verdere aankoop van grond aan die kant van de weg hebben bur gemeester en wethouders doen besluiten tot overleg met grondeigenaren aan de andere kant van de Middenweg. Op vragen van het CDA-raadslid mevrouw C. Bregman heeft wethouder mevrouw Van Nie- velt geantwoord dat voor het bedrijventerrein Forepark aan de Middenweg gewacht wordt op het zeer binnenkort te ver wacht onherroepelijk verkla- bruik van wielklemmen en een wegsleepregeling voor foute parkeerders. Wethouder Van Nievelt zei dat wegslepen te duur is en wielklemmen problemen geven. Wellicht komt er in de Nieuwstraat een parkeerverbod met ontheffin gen voor omwonenden. In Leidsenhage zal hiermee voor ondernemers op binnenhoven een proef worden genomen. Vanuit de commissie werd verder gewezen op activiteiten van de wijkvereniging die be zoekers vanuit andere wijken en zelfs uit omliggende ge meente aantrekken. Bridgers bijvoorbeeld, maar ook deelne mers aan de fietstochten van Tourclub De Tol. Eventuele maatregelen hiervoor zijn vol gens de wethouder zaken voor de afdeling welzijn. In ieder geval zou de wijkvereniging meer aandrang op de leden moeten uitoefenen om het ei gen parkeerterrein te gebrui ken. ren van het bestemmingsplan. Direct daarna zouden de pro cedures in gang kunnen wor den gezet voor de onteigening van de benodigde grond. Over de bebouwing van de Vlietoe- ver zei de wethouder dat ge probeerd wordt de ruimte uit te breiden met de acht wonin gen aan het Molenpad. Er is, zoals onlangs in deze krant ge meld, overleg met de bewo ners. Zij zouden volledige compensatie krijgen met wo ningen in De Rietvink of el ders maar ook voor verhuizing en tuinaanleg. De wethouder bestreed de opmerking van C. van Leeuwen (Gemeentebe langen) dat gepraat is over onteigening. „Dat kunnen we niet en dat willen we niet, als maar één eigenaar deze maand negatief antwoordt, gaat het hele plan niet door". Zoals bekend voe len de meeste bewoners van het Molenpad niets voor een verhuizing. AARLANDERVEEN Het traditionele Aarlan- derveense zomerfeest is in aantocht. Komende maan dag, dinsdag en woensdag staat het dorp weer bol van de activiteiten. De bejaarden van Aarlander veen openen maandagavond de festiviteiten met een feesta vond in het Dorpshuis aan de Dorpsstraat. Deze avond wordt gevuld met toneel door De Plankridders, zang en bingo. Bij goed weer geven de Plan kridders ook een toneeluitvoe ring voor andere belangstel lenden. Dit zal dan ongeveer kwart voor negen beginnen in de muziektent die voor het Dorpshuis staat. Dinsdag is er geen enkele Aarlandervener die kan uitslapen, want 's mor gens om half acht wordt door het hele dorp een reveille ge houden door blazers en een ruitergroep van ruitersport- vereniging De Ziende. Vervolgens begint de kinder- markt om half tien in de Sta tionsstraat. Alleen schoolkin deren uit Aarlanderveen kun nen hieraan meedoen. In de muziektent is er om half twaalf poppenkast. Om twee Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. tweeling waar ik bij was, ten slotte weer twee, Alie en Theo. Die tweelingen is erfe lijk in de Alkemade-familie. Je had het Dompad, met grond van de Alkemades en aan de overkant woonde tan te Jans met een stuk grond aan de Pickéstraat. Je had het huis „Bedenk 't End", het kerkhof was daar. Ome Piet had ook grond, naast ons, van de Lijnbaanweg af. Effe denken hoor, waar was ik ge bleven. Ome Piet heb ik ge had hé? Nou, ome Willem kreeg 't Vinkeveld. Ome Do- rus ging jong, maar z'n vrouw bleef nog lang een manusje van alles. O ja, je had ook heeroom Grard, Ge rardus, die werd Kruisheer. En dan was er nog een broer van vader op de hoek van de Vinkelaan meen ik". Op 14 oktober 1914 trouwde Alida Alkemade met slager Gerardus Theodorus v.d.Berg, maar met een flin ke gedachtensprong loodste ze me naar de Tweede We reldoorlog, naar Sassem, waar v.d.Berg een stuk grond bezat. „Lieve hemel, ik heb toen nog nooit zo veel vlieg tuigen over me heen zien vliegen. Zo'n vliegtuig kwam daar naar beneden en wij be groeven de piloot. Later riep iemand: „Goh, daar ligt z'n arm nog!" Toen hebben we weer die arm begraven". Ali da v.d.Berg-Alkemade heeft leren relativeren. Zij kreeg in haar huwelijk met slager v.d.Berg 14 kinderen. De Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen, en nog steeds prijst Alida Zijn naam. „Ik had een kindje dat na 5 da gen overleed; ik kwam daar bijna niet overheen. Nog een stuk of wat zijn er dood ge gaan, maar het was een grote rijkdom zo'n gezin". De honing Bij de Alkemades thuis de den ze in bloemen. „Ik was nog een kind toen een me neer, een klant, tegen me zei: „Meisje, je moet eenmaal per »dag je ogen met honing ins meren; wrijven naar je neus toe. Dat is een probaat mid del, zei die meneer en hij zei ook: „Ik sta er voor in, dat je dan tot op hoge leeftijd heel goed kunt zien". En ziedaar, die meneer ziet zelf niet uur heeft in dezelfde tent een kussengevecht plaats en kan er worden meegedaan aan het Oudhollandse koekslaan. Ie dereen vanaf 12 jaar kan hier aan meedoen, 's Avonds om half acht staat er touwtrekken op de Kerkvaartseweg op het programma. Zowel dames- als herenploegen moeten bestaan uit vijf personen waarvan er minimaal drie in Aarlander veen woonachtig zijn. Vanaf zeven uur kan worden inge schreven. Het inschrijfgeld be draagt twee gulden per per soon. De laatste dag, woensdag, staat meer, maar Alida Margretha heeft nog geen dag overge slagen met insmeren en ze leest zo gemakkelijk als een jonge deerne, borduurt de mooiste „schilderijen", en dicht aan de achterkant ver sjes van eenzaamheid. Ze de clameerde voor mij moeite loos uit het blote hoofd tede re gedichtjes van eigen maaksel, maar ook vertelde ze me van de „goocheme eend" van een dochter die precies wist wanneer haar kuikentjes de weg over kon den steken zonder in gevaar te komen. Ook hoorde ik hoe ze eens een kind uit een vij ver redde ten koste van een jurk die stijf onder de mod der zat. „Uit dankbaarheid kreeg ik een gebakje van de ouders". Mevrouw v.d.Berg-Alkemade het lopen gaat haar slecht af. maar ze ziet zich volgend jaar gewoon 95 worden is 59 jaar met haar slager Grard getrouwd geweest. Hij werd 84. „Wanneer is uw man overleden mevrouw v.d.Berg?" „Ik versta er niks van, wat zei je?" „Wanneer is uw man overleden mevrouw v.d.Berg?" „Overleden? Nou gewoon, toen ie dood ging hè". Na enig cijferen kwam ik uit op 1973. „Dat zal best wel", zei mevrouw Alida. Toch is zij een fenomenaal schepsel: ze bezit een gehoor- apparaatje maar maakt er nauwelijks gebruik van. Maar het is gezellig in haar kamer als een mausoleum, waarin op meubels en aan de wanden allemaal herinnerin gen aan een lang, gezegend leven tastbaar en zichtbaar zijn. En met uitzicht op de natuur. Geen tijd voor sikke- neuren, alleen maar dank baar zijn voor een nageslacht dat haar op handen draagt. Alida Margretha v.d.Berg-Al kemade leest nog steeds de krant die met haar oud is ge worden. „Geen avond naar bed of ik moet eerst die krant gezien hebben, en dan kijk ik eerst wie er dood zijn..." Ze lachte. Dat gaat haar gemakkelijk .af. Vroeger noemde je zo iemand „een kras oudje". Alida is een ster ke vrouw; „wie zal haar vin den?", heet het ergens in de L» 's morgens in het teken van het ringrijden met landbouw- tractoren door één dame en één heer. Een van beide deel nemers moet in Aarlander veen wonen. De chauffeurs moeten vergunning hebben voor het besturen van een trekker. Belangstellenden kunnen zich vandaag vanaf zeven uur inschrijven in het Dorpshuis. Het inschrijfgeld is tien gulden per tractor. Er zijn prijzen zowel voor het ringste ken als voor de tractorversie ringen. Dit evenement begint om half tien. 's Middags begint om twee uur RIJNSBURG Vissers, volleyballers, schakers, klaverjassers, hardlopers, fietsers maar ook kunst en kermisliefhebbers. Ze komen volgende week al lemaal aan bod tijdens de Rijnsburgse feestweek. Deze traditionele week vol evenementen begint maandagavond met de opening van de Oranje expositie in het Rijnsburg se gemeentehuis. Dezelfde avond zijn er een viswed strijd voor junioren in het Oegstgeester kanaal, vol leybalwedstrijden in het Waterbos, schaakwedstrij den in het Denkhuis en klaverjassen en jokeren in de Voorhof. Dinsdag gaat de kermis open die is opgesteld op het Hof- tuinplein. Om vier uur 's middags is er een autopuzzel- rit die begint op het oude Floraterrein. Om kwart over zes klimmen de Rijnsburgse dames op de fiets voor de traditionele wielerronde. Drie kwartier later binden prominenten van de ver schillende buurtverenigingen de strijd met elkaar aan. Om half acht is wordt een dmae- safvalronde gereden. Drie kwartier later begint de he renronde voor liefhebbers en veteranen. Tegelijkertijd is er een bridgedrive in de Voorhof. Woensdag staat de Rijnsburgse Vlietloop op het programma. Aanvang half zeven voor het raadhuis voor de vijf kilometerloop. De tien kilometerloop begint om half acht voor het raadhuis. Om half negen staat een bingo avond in de Voorhof op het programma. Met het kindercorso om kwart over negen begint de donderdag. De rest van de dag zijn er evenementen zo als een samenzang voor het raadhuis, een braderie langs de Vliet, tonnetje steken, ringrijden, mastklimmen, touwtrekken en een lampio noptocht. Vrijdag is er om half zeven een wandeltocht door Rijnsburg en omgeving. Een uur later wordt een spuitbalwedstrijd voor het raadhuis gehouden. In de Voorhof is er een feestavond. Zaterdag wordt de feestweek afgesloten met een viswed strijd voor senioren in het Oegstgeesterkanaal, de start van de bloemenrolstoelmara- thon, het Rijnsburgse bloe mencorso en een taptoe voor het raadhuis. In het Kraaie- nest, waar de hele week 's avonds evementen plaats hebben. is dan een disco. Fietsdriedaagse Onder ideale weersomstandig heden is dinsdag- woensdag en gisteravond de Voorhoutse fietsdriedaagse verreden. Aan dit jaarlijks terugkerende eve nement namen dit keer 270 -mensen deel. De leeftijd van de fietsers lag tussen de vijf en 71 jaar. Door de Oranje Vere niging Voorhout, die de organi satie van de fietsdriedaagse verzorgde, waren prachtige routes van gemiddeld 24 kilo meter per avond uitgezet. Hoe wel de fietstocht geen snel heidswedstrijd is, probeert vooral de jeugd toch als eerste de finish te bereiken. Dit jaar was het de 14-jarige Mariëlle Langeveld die als eerste de medaille van de heren van de oranjevereniging in ontvangst mocht nemen. De plaatselijke EHBO hoefde slechts enkele pleisters te plakken, maar de Voorhoutse tweewielerspecia- list, die met de bezemwagen de stoet fietsers volgde, kreeg opvallend veel pechgevallen te repareren. Op de foto de aan komst van de fietsers bij de Spelewey aan de Boekhorst laan. FOTO: HENK VAN DEN ENDE het spectaculaire kuipsteken aan de Maarten Bogaardhof. Iedereen vanaf 17 jaar mag hieraan meedoen. Het in schrijfgeld bedraagt een rijks daalder. De laatste activiteit die de Stichting Oranjefeesten Aarlanderveen op touw heeft staan, is het gezelschapsspel op de Kerkvaartseweg. Paren be staande uit een dame en een heer van 17 jaar en ouder kun nen hieraan meedoen. Verder is er weer kermis en kan er elke avond gedanst worden op levende muziek in het Dorps huis en in het Oude Rechthuis aan de Dorpsstraat. De toegang is gratis.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11