Geef postkantoren gemeentelijke taken uitdeweekbladei ELSEVIER d0ENI Bukman: voorlopig geen reactie op vragen CDA Bijna 4.000 arrestaties in Zuidchinese provincie Afbraak zonder verzet PE TIJD Lekke gifvaten in Nederlands schip worden overgeladen Nederlander na hulp Roemenen vast in Praagse gevangenis BINNENLAND EeidaeSomont DONDERDAG 27 JULI 1989 PAGINA Den Uyl wilde in 1977 uit komen op 150.000 werklo zen, de VVD in 1981 op 125.000 en Lubbers zei af te treden als er in 1990 meer dan 500.000 werklozen zou den zijn. ..Alle politici faal den", oordeelt De Tijd bij de start van een preten tieus aandoende serie over de werkloosheid, of met andere woorden: het ver val van Nederland. De Groene gaat nog een stapje verder en signaleert al een tweedeling in de onder klasse; de topdogs onder de underdogs. De Haagse Post stort zich, ook al in serie, op een ander soort tweede ling: het genenpaspoort. drend dingen doen, veel ki lometers afleggen, veel cul tuur bezichtigen. Mannei die normaal alleen naar hui auto lopen gaan opeen bergbeklimmen, op een ra eefiets zitten of de tennis strijd aan met hun tiener zoon". Een vertaald interview (ui Time) met de Russische dis sident Alexander Solzjenit syn, op zijn zwaarbewaakt landgoed in het Amerikaan se Vermont. Ook hij noem zich patriot. „Ik houd vai mijn vaderland. Ik wil da mijn land dat ziek is, dat zeventig jaar kapot word gemaakt en op de rand vai de dood balanceert, weer le vend wordt". „Verval is afbraak die gela ten wordt aangezien, waar van de portee niet wordt be grepen. Verval is afbraak die men niet als zodanig er vaart, en dus: afbraak zon der verzet". Deze woorden van publicist Henk Hofland vormen het uitgangspunt voor een thema-serie van De Tijd over de werkloos heid. Niet idereen vindt dat een probleem. G. Wagner, voormalig topman bij Shell: „De hoge werkloosheid, dat is de grote prikkel waarom er in Nederland wat veran derd is, de enige!". De kiem voor de problemen zou ge legd zijn in de eerste twee decennia na de Tweede We reldoorlog, de jaren vijftig en zestig dus. „In die jaren gingen politici ervan uit dat economische groei de volle dige werkgelegenheid in stand zou houden, nu gaan de meesten ervan uit dat groei ooit iedereen weer aan werk zal helpen. Het klopte toen niet, het zal weer niet kloppen". Een vertaald interview (uit de Nouvel Observateur) met de Tjechische dissident Va clav Havel. Hij heeft amper nog tijd om te schrijven, zijn eigenlijke vak, omdat de po litieke rol hem dwingt tot te veel activiteiten. Hij noemt zichzelf een 'botte' Tsjech omdat hij niet in staat is zich ergens zomaar aan te passen, zoals bijvoorbeeld Milan Kundra dat wel kan. Hij is zondermeer bereid weer de gevangenis in te gaan. „Na tuurlijk. Het enige wat me dwars zit, het meest pijnlijke is dat ik niet weet wanneer". Het eeuwige dilemma voor de pers bij mensen als Jean Marie le Pen: doodzwijgen of niet? Vrij Nederland vond van niet en reisde naar Brussel. De foto toont een innemende Bourgondiër. Hij heeft net een vergadering achter de rug met voormalig SS'er Schonhüber van de Republikaner en Dillen van het Vlaams Blok. Le Pen fascist, racist, antisemiet? „Absurd. Ze kunnen van al les zeggen. Dat ik zwart ben. Of een dwerg, of dat ik geen armen en benen heb". Hij is een patriot, zegt-ie. „Een man van de christelijke en Europese beschaving. En het is niet racistisch om aan je eigen kinderen de voorkeur te geven boven die van de buren. Het is geen vreemde lingenhaat om de Fransen te prefereren boven de'Guata- malteken". Een Amerikaan won de Tour de France. Greg Le- Mond. Vader Bob: „Greg heeft nooit geslapen. Als kind had hij onwaarschijn lijk veel energie. Hij was al tijd met iets bezig. Jarenlang sliep hij niet eens in zijn bed, maar beneden op de mat, in een slaapzak. Vaak hoorden we middenin de nacht la waai beneden, maar daar maakten we ons nooit zor gen om: het was Greg op zijn speelgoedpaard". De vakantie gaat steeds va ker gepaard met rampspoed, stress en frustratie. Bijna niemand durft ervoor uit te komen dat het waardeloos was, want een vakantie moet leuk zijn. Maar heel wat relaties lopen erop stuk. Bijvoorbeeld door de stress of juist het gebrek daaraan, dat vooral de werkverslaaf- den parten speelt. En de in druk bestaat dat mannen op vakantie meer getroffen worden door dodelijke har tinfarcten. „Voor veel man nen is het moeilijk het idee van presteren los te laten. Je ziet ook dat dat op vakantie gewoon door moet gaan. va kantie moet dan helemaal in het teken staan van voortu- Gaarne wat meer interview in de Haagse Post, vraa§ een briefschrijver die vine dat HP wat te vaak grijp naar non-interview-journa listiek als de hoofdper soon niet wil praten, laa dan anderen iets over hen vertellen. Alsof het zo moei zijn: veel interviews. He leukste is van Guus Vleuge met Annemarie Oster, mo menteel schrijfster. „Achter af denk ik soms: wat had ii het leuk kunnen hebben. II lag altijd als een kritisch tweelingzuster naast mezel in bed. Overal waar ik m bevond, ook op straat of o het toneel, was ik kritisch o mezelf. Men dacht dat ik m aanstelde, want ik was uiter aard up to date gekleed ei gekapt, maar als iemand m te dansen vroeg mummeld ik: Dank u, ik dans niet". Ook HP begint met een the maserie: op weg naar de vol maakte mens, over genen manipulatie. Na zijn dood zal hij de mooi ste gedichten schrijven, zej Anton Ent in HN-magaz ne ..Na de dood is er pas ee heldere relatie tussen mens en de andere kant. i ons bestaan is er voortd rend die strijd, eventjes tij pen aan de heerlijkheid i de extase; daarna pas weetj het definitief, is het blijvend Je kunt wel zeggen: dit i| een goeie bundel, en Feest gangers vind ik een primi bundel, maar ik hoop wé dat niveau te overstijgen Want als ik het lees zeg ik jaja, het kan tóch nog mooi Martin Ros, uitgever ei schrijver wiens grote liefdi bij het wielrennen ligt, kaï het natuurlijk niet nalatei naar de Tour terug te kijker Hij beziet niet de winnaai maar de verliezer: België. D gedachten gaan terug naa de laatste waarlijk grote ren ner die de Belgen hebbel gekend, Eddie Merckx. „Hi is één van de weinige grot coureurs die ook hun afgani tot een aangrijpend spekta kei wisten te maken. Dl ineenstorting kwam op d 20e juli 1977. Op de 20e jul 1969 won hij zijn eerst Tour", De Haagse ex-wethoud( Verduyn Lunel mag met e gen pen in De Groene zij politieke zwanezang voor zetten. Hij snoeft helaas wi over zijn eigen cultuurbi leid, maar zegt ook wat dingen, zoals over de Pvdi die kibbelend over het stat huis het linkse college oj blies. „Wij, de regeerde] binnen de fameuze 'duizen dagen', streefden ernaar d verbeelding aan de macht I helpen. Niet de fantasielo2 verbeelding die straks, vi het afspiegelingscollegi weer in het politiek belei terugkeert, een politiek di met recht en reden elders i het land met kouwe ka wordt omschreven". Het blad dook nog verdi dan De Tijd in de onderkla se van de maatschapp waar de een informe werkt en goed verdien soms wel tot een ton p jaar, en de ander zich vc gens de regels gedraagt e verpaupert. André: „Ik mi dan van beroep beelden kunstenaar zijn, daar va geen droog brood mee 1 verdienen. Het is vrij simp clandestien iets op te zettei Je moet een beetje hand: zijn, tegen onzekerheid kul nen en vooral niet bang zijl Vanwege dat laatste is hi volgens mij niet voor iedei een weggelegd. Jamme want er is zo verschrikkelij veel handel te bedenkei Het geld ligt op straat". DICK HOFLAN Postbestellers stalen girobetaalkaarten AMSTERDAM De officier van justitie bij de rechtbank in Amster dam heeft tien en acht maanden voorwaardelijke gevangenisstraf ge ëist tegen twee PTT-postbestellers wegens het stelen van girobetaal kaarten. De postbodes zouden twee honderd en 150 uur dienst moeten verlenen. Volgens de officier hielden de beide postbodes in 1987 zo'n 150 sets girobetaalkaarten achter die wer den doorverkocht. De totale schade raamt de PTT op ongeveer 350.000 gulden. De bestellers zijn inmiddels ontslagen. Eén van hen heeft van de PTT een brief ontvangen waarin hij aansprakelijk wordt gesteld voor de geleden schade. CONSUMENTENBOND: Gestolen computerapparatuur teruggevonden Een politieman toont gestolen computerapparatuur die gisteren bij een huiszoeking in Alkmaar werd aangetroffen. Volgens een eerste schatting beloopt de waarde enkele tonnen. Twee mannen van 25 en 21 jaar zijn aangehouden op verdenking van heling. De goederen zijn afkomstig van recente inbraken in diverse wonin gen en in een reclame-schildersbedrijf. FOTO: ANP DEN HAAG Postkan- toren moeten een aantal gemeentelijke handelin gen gaan uitvoeren, zoals - aanvragen voor subsidies vren vergunningen. Op die T manier kan de dienstver- lening aan de klant wor- den uitgebreid, waardoor de functie van het post kantoor van een hoog ni veau blijft en sluiting niet nodig is. Dat zegt de Consumentenbond in een reactie op het plan van PTT Post om in de toekomst honderd of mogelijk meer postkantoren te sluiten. De PTT is een onderzoek begon- Tibetaanse Dans Tibetaanse jongeren gaven gisteren een 4 dansvoorstelling op de Dam in Amsterdam. De jongeren maken een rondreis langs een aantal Europese steden om de aandacht te vestigen op het feit dat het dit jaar de dertigste verjaardag is van de Nationale Volksopstand i tegen de Chinese bezetting van Tibet. De Chinese bezetting heeft volgens de jongeren aan meer dan 1,2. miljoen Tibetanen het leven gekost. FOTO: ANP nen naar de gevolgen van het elektrohisch betalingsverkeer, maar heeft al aangekondigd dat dit gevolgen zal hebben voor de postkantoren. De vak bonden vrezen het ontslag van 1500 tot 2500 van de 7000 lo- kettisten. De Consumentenbond is zwaar teleurgesteld in de PTT en vindt dat het postkantoor een bredere functie moet hebben dan nu. Zo zouden postkanto ren adviezen aan de klant moeten verstrekken op finan cieel en 'post-technisch' ge bied, aldus de Consumenten bond. Beleidsmedewerker C. Hoog kamer van de Consumenten bond ergert zich aan het „kie zen van de gemakkelijkste weg" door PTT Post. „De keu zevrijheid van de consument staat voorop", aldus Hoogka mer. „Als een postkantoor wordt gesloten valt er veel meer weg dan het betalings verkeer. Neem alleen al een ogenschijnljk kleine zaak als het kopen van postzegels. Slui ting betekent feitelijk een klakkeloze ontkenning van de functie van het postkantoor". Nog niet bekend is wat voor criteria de PTT stelt aan het sluiten van een postkantoor. Hoogkamer vreest dat de PTT zonder meer zal uitgaan van de norm die door de Tweede Kamer is gesteld bij de privati sering van de PTT begin dit jaar: „Die norm is de star en zegt niets over de waarde van het kantoor. Vooral in het noorden van ons land zullen op basis van deze norm post kantoren gaan verdwijnen", aldus Hoogkamer. De Consumentenbond maakt zich minder zorgen om de fi- nancieel-technische gevolgen van de groei van het aantal geldautomaten van de Post bank van 130 naar 500. „Alle voorwaarden om de consu ment financieel te beschermen zijn inmiddels geregeld", aldus Hoogkamer. „Maar ik blijf wel ongerust over het risico voor de consument die midden op straat grote hoeveelheden geld ophaalt". Pagina 11: Postagentschap pen in Rijnstreek zeker tot eind dit jaar open DEN HAAG Een Ne derlandse zakenman uit Hoornaar zit al enige maanden vast in de Tsjechoslowaakse hoofd stad Praag. Begin dit jaar heeft hij geprobeerd van uit Tsjechoslowakije een Roemeens echtpaar met Nederlandse paspoorten naar Oostenrijk te laten vluchten. Dat mislukte en de drie werden gearres teerd. De Nederlander werd in april veroordeeld tot 3,5 jaar gevan genisstraf. Na hoger beroep werd dit verminderd tot twee jaar. Het echtpaar kreeg acht maanden en komt volgende week vrij. De Christelijke Stichting voor Hulp aan Ge wetens ver volgden, die de zaak in de openbaarheid heeft ge bracht. vreest dat de Roeme nen aan de gevangenispoort zullen worden opgewacht door Roemeense veiligheidsfunctio narissen die hen direct naar hun land zullen terugbrengen. Volgens.de stichting staat hen daar opnieuw een straf te wachten'. Een woordvoerder van Bui tenlandse Zaken verklaarde gisteren dat de zaak „op het hoogste niveau" binnen het departement wordt behandeld. Minister Van den Broek heeft de kwestie in juni aan de orde gesteld bij het bezoek van zijn Tsjechoslowaakse collega Jaro- mir Johanes. De Nederlander heeft aan deN vlucht meegewerkt als een vriendendienst. Hij kwam vele jaren in een hotel in de Roe meense hoofdstad Boekarest, waar de man werkte. De vluchtpoging werd uitgevoerd met de paspoorten van een Nederlands stel dat eveneens in Tsjechoslowakije werd gear resteerd. Zij hebben hun straf van vijf maanden inmiddels uitgezeten en zijn weer terug in Nederland. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Bukman (ontwikkelings samenwerking) zal niet op korte termijn reageren op het plan voor de uitzen ding van drie Nederlandse waarnemers naar de ver kiezingen in Namibia (Zuidwest-Afrika). Bukman moet antwoorden op schriftelijke kamervragen die zijn gesteld door de CDA'er Aarts. Maar de minister is tot half augustus op vakantie. „Wij wachten gewoon op zijn terugkomst", aldus een woord voerder van Bukman vanmor gen. „Bovendien heeft ons nog geen verzoek bereikt voor het sturen van waarnemers". Enkele organisaties voor ont wikkelingssamenwerking die voor hun projecten geld van de overheid krijgen, willen in november waarnemers naar Namibia sturen om het ver loop van de eerste vrije ver kiezingen in dat land in de ga ten te houden. Aarts, voorzit ter van de kamercommissie voor ontwikkelingszaken, en de VVD'er Weisglas menen dat de particuliere waarne mers op kosten van overheids geld naar Namibia worden ge stuurd. Zij vinden dit een on juiste aanwending van het geld dat is bestemd voor ont wikkelingssamenwerking. Volgens CDA en VVD is het voldoende dat er waarnemers van de Verenigde Naties in Namibia zijn. De betrokken organisaties, on dermeer het Centraal Missie Commissariaat en het ICCO, die zich bezighouden met het uitzenden van personeel naar ontwikkelingslanden, hebben zich geërgerd aan de harde kritiek van Aarts. Deze heeft met de organisaties ook geen contact opgenomen. Ook namens de Raad van Kerken gaan waarnemers naar Namibia, op verzoek van de Namibische kerken. Dele gatielid Boerma, thans hoofd NCRV-radio, zal de delegatie ook kritisch kijken naar de rol die de Verenigde Naties in Na mibia spelen. SUSKE EN WISKE - DE SPEELGOEDSPIEGEL PEKING In de provin cie Jiangsu in Zuidoost- China zijn in drie dagen tijd bijna vierduizend mensen gearresteerd. Ook nam de politie een flinke hoeveelheid buitenlands geld in beslag die bedoeld was om „de opstand tegen de autoriteiten te finan cieren". Dit is gisteren in Peking bekend gemaakt. In de hoofdstad zijn opnieuw twee Chinezen ter dood ver oordeeld. De 20-jarige Li Wen- bao en de 18-jarige Liang Hongcheng hadden „zich als politieman verkleed en vielen op 2 en 4 juni boeren aan met schroevedraaiers en zaklan taarns", aldus officiële mede delingen. De twee zouden „misbruik hebben gemaakt" van de chaos die ontstond na dat in de nacht van drie op vier juni de het Chinese leger op gewelddadige wijze een eind aan de democratiserings beweging op het Tian-An- Menplein in Peking. Sinds half juli zijn 3.782 „mis dadigers" gearresteerd, zo meldde gisteren een Chinese krant. Onder hen zijn leiders van „onwettige organisaties" en andere mensen die aan pro- democratische betogingen heb ben meegedaan. In heel China ontstonden tijdens de demo cratiseringsbeweging talrijke spontane organisaties van stu denten, die het voorbeeld volgden van de in april opge richte autonome unie van stu denten in Peking. Al deze or ganisaties zijn verboden sinds de „Lente van Peking" in de nacht van 3 op 4 juni in bloed gesmoord werd. BRITNSBUETTEL De giftige lading epichloorhydrine van het Nederlandse vrachtschip Oostzee zal deze dagen in open wa ter. voor de monding van de Elbe, worden overgeladen en ver volgens worden vervoerd naar het chémische bedrijf Dow Che mical in het Noordduitse Stade. De lading van het ruim drieduizend ton metende schip is een week geleden in een storm op de Noordzee gaan schuiven. Va ten met epichloorhydrine zijn lekgeslagen, waardoor een zwaar giftige damp zich in het bewuste ruim verspreidde. Het schip "ging in de Elbe-monding voor anker en de veertien beman ningsleden moesten met ademhalingsproblemen naar een zie kenhuis worden overgebracht. Zaterdag voer de Oostzee de haven van Brunsbuettel binnen, maar maandagochtend werd het schip weer naar open water ge sleept om de ruimen te ontluchten. Bij het onluchten deed zich een ongeluk voor en moest een Nederlandse berger met vergif- li ngsverschijnselen opgenomen worden in een ziekenhuis. Het is nog niet duidelijk hoelang het overladen van de vaten gaat du ren. Kapot geslagen va ten van het vracht schip Oostzee. De vaten bevatten epichloorhydrine, een grondstof voor insectenbestrij dingsmiddelen. Bij inademing veroor zaakt het long-be schadigingen, in ernstige gevallen zelfs longoedeem. FOTO: AP Leden van het Anti-Diergebruik Comité bezochten gisteren in Amsterdam de olifantentent van cir cus Krone. De actievoerders die eerder deze week bezwaren maakten tegen de manier waarop de dieren in het circus worden behandeld, waren op uitnodiging van de directie van Krone op bezoek. Ook na de rondgang bleven de meningen verdeeld. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4