iAlles zit onder een bruine drab )elfland: bruine vlekken Noordzee toch door oei water Gist-brocades Gratis SuperFun bij Agfa. a:nnenland CeidóeSomcMit DONDERDAG 27 JULI 1989 PAGINA 3 an wurgt Lbchter "TlECHT Een 46-jari- ïrian uit Utrecht heeft j vanmorgen bij de fechtse politie aangege- i kort nadat hij zijn 21- ge dochter had ge- s tgd. Volgens de politie .j^curde dat na een hoog- Tnde ruzie. Vader en •f nter hadden ruzie over voornemen van de etjiter om te gaan samen- ïnfcen. De man raakte nXdoor zo geëmotio- wxd dat hij zijn dochter Tindelijk heeft ge- Landbouw kan buitje gebruiken DEN HAAG De Nederlandse landbouw heeft nog niet echt veel last van de droogte, maar kan wel een buitje gebruiken. Het warme, overwegend droge weer heeft ook zijn zonnige kant: de meeste gewassen, bijvoorbeeld de suikerbieten, staan er goed bij. Steeds meer boeren maken de laatste jaren gebruik van een re geninstallatie. Een woordvoerder van het Landbouwschap schat dat ongeveer de helft van de boeren een dergelijke installatie heeft of er een huurt in droge tijden. De droogte kan tot problemen leiden bij het binnenhalen van produkten zoals pootaardappelen. Bij het rooien komt niet alleen veel droge grond mee, ook bestaat de kans op beschadiging zoals ontvelling door harde kluiten grond. Consumptieaardappelen, waarvan het merendeel later wordt gerooid, worden veel bere gend. De graanoogst zal dit jaar vroeger dan normaal zijn, omdat het graan met het huidige weer snel afrijpt. Niet alleen voor de akkerbouwer, ook voor de veehouders is een beetje regen welkom. Het gras groeit niet of nauwelijks meer. Verscheidene veehouders zijn daarom al gedwongen hun dieren bij te voeren. vri_ Vastgelopen treinremmen veroorzaken bermbranden NUNSPEET De brandweerkorpsen van enkele gemeenten op de Veluwe hebben gistermiddag hun handen vol gehad aan de bestrijding van een groot aantal brandjes langs de spoorlijn tus sen Nunspeet en Wezep. Aanvankelijk werd groot alarm gegeven omdat werd gevreesd dat het vuur zich door de wind snel zou verspreiden, maar even na vijf uur kon het sein 'brand meester' worden gegeven. De bermbranden werden veroorzaakt door vonken die afsprongen van de vastgelopen remmen van de intercitytrein Utrecht-Gro- ningen. De NS hebben gisteren ook een antieke, Tsjechische stoomlocomotief stilgezet omdat de kolengestookte machine te veel vuur spuwde, waardoor bermbrandjes ontstonden. De loc rijdt in het kader van de feestelijkheden rond het 150-jarig be staan dagelijks van Amsterdam via Haarlem, Schiedam en Gou da naar Utrecht. Vandaag is een oliegestookte stoomlocomotief ingezet die geen vuur spuwt. Weer werkonderbreking in de bejaardenzorg UTRECHT De AbvaKabo heeft ook voor vol gende week acties in de bejaardenzorg aange kondigd. Op verschillende dagen zullen werk nemers in Rotterdam en omgeving het werk -enige uren onderbreken. De afdeling Zuid-Holland Zuid, met in zijn kiel zog Zuid-Holland Noord, heeft 4 september uit geroepen tot actiedag. De bedoeling van de afde ling is dat er die dag in het hele land actie zal worden gevoerd. De werkgevers hebben de bonden op 4 september uitgenodigd voor voort zetting van de cao-onderhandelingen. Tot nu toe heeft de AbvaKabo gezegd daar niet aan te zul len deelnemen, zolang de werkgevers niet rea geren op de eis de loonruimte te vergroten met 5 procent. Maan totaal verduisterd op 17 augustus UTRECHT In de nacht van 16 op 17 augus tus kan men in Nederland getuige zijn van een totale maansverduistering. Om 03.21 uur komt de maan in aanraking met de schaduw van de aarde. Om 04.20 uur is de maan geheel in de schaduw verdwenen. Vanaf dat tijdstip zijn er ook sterren te zien in de buurt van de maan, „een zeer indrukwekkend schouwspel", aldus directeur M. Drummen van de stichting De Koepel te Utrecht. Even voor zeven uur staat de maan weer in het volle zonlicht te schitte- In augustus kan ook de terugkeer worden be groet van de komeet Brorsen-Metcalf, die een maal in de 71 jaar in de buurt van de aarde komt. De komeet, voor het laatst gezien in 1919, is met behulp van een verrekijker goed te zien, vooral eind augstus en begin septem ber. Het is een wazige vlek tussen de sterren met een smal, recht staartje. e A BRANDEN EN ALGEN NU MODDER VOOR TOERISTEN OOSTENRIJK; overstromingen door hevige onweersbu.en bij Salzburg VANDAAGi IN HET lEUWi HAAG Natuur- ipen zitten vakantie- rs in heel Europa ars. Na de bosbranden Frankrijk, Grieken- d, Spanje en Portugal de algenplaag bij Italië Joegoslavië is een deel I Oostenrijk deze week ir roffen door noodweer. 'Jral in en rond het itsje Radstadt in Salz- jerland is aanzienlijke ide aangericht. - familie J. Zwarberg uit het ningse Termunterzijl ver- li al jarenlang 's zomers en- i weken op camping Rad- Tauern in Radstadt. Oflr dat hoeft voorlopig niet ar, laat de heer Zwarberg >n(jde telefoon weten. „We r 1 weg, richting huis, en ho- Nederlanders gewond bij busongeluk in Frankrijk NANCY Negen Nederlanders zijn gisteren lichtgewond geraakt bij een busongeluk op de autosnelweg Toul-Nancy in noordoost-Frankrijk. De bus was met toeristen onderweg van Spanje naar Brussel. In totaal zijn bij de botsing tussen de bus, een oplegger en drie personenauto's 42 mensen ge wond geraakt, van wie er zeven zeer ernstig aan toe zijn. Over de toedracht van het ongeluk wil de politie vooralsnog niets zeggen. Vermoed wordt dat de bus-chauffeur te lang achter het stuur heeft gezeten. PORTUGAL; bosbranden twj Aveiro Bosbranden Griekenland en Portugal ATHENE In een natuurreservaat ten westen van de Griekse hoofdstad Athene heeft een brand een kleine 530 hectare pijnbos in de as gelegd. In het noorden van Portugal probeert de brandweer al sinds dinsdag met man en macht een zware brand te bestrijden die woedt in de bossen van de Serra do Arestal. Bij de strijd tegen het vuur zijn vliegtuigen en helikopters ingezet. Ook Spanje en Frankrijk hebben nog steeds te maken met bosbranden. Hevige regenval heeft in Oostenrijk voor flinke overstromingen gezorgd. Hele stukken weg zijn in het watergeweld verdwenen. FOTO: APA een wat hoger gelegen plekje stond, bleef het vakantie-on derkomen van de familie Zwarberg ernstige schade be spaard. Andere vakantiegan gers (Nederlanders, Zwitsers en Duitsers) kwamen er min- pen in Duitsland nog wat mooie dagen te hebben". Zijn relaas: „Maandagavond viel er een stevige onweersbui. Maar dat zijn we hier wel ge wend en we zaten daarom ge woon in de voortent van de Opeens zien we de beek die hier achter de cam ping loopt overstromen. Over al water en modder. Zoiets heb ik nog nooit gezien: het valt niet te beschrijven". Doordat hun eigen caravan op der goed vanaf, al hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Schade De materiële schade op cam ping Radstadt Tauern is groot. Een aantal tenten en alle spul len die mensen buiten hadden laten staan zijn Ook twee auto's werden door het water meegesleurd. Cara vans die dichter bij de beek stonden kunnen worden afge schreven. Zwarberg: „Je ziet bij die dingen precies tot waar het water heeft gestaan: vlak onder de ramen". Ook in het plaatsje Radstadt zelf en op nabijgelegen wegen heeft de modderstroom huis gehouden. Hele stukken weg zijn in het watergeweld ver dwenen De schade loopt in de miljoenen. Volgens inwoners van Radstadt is juist hun dorp getroffen, omdat het dal van het riviertje de Enns daar be trekkelijk smal is. Enkele kilo meters verderop wordt het dal weer een stuk breder. Vandaag is het herstelwerk voortgezet, dat al in de nacht van maandag op dinsdag was begonnen Daarbij zijn behalve zwaar graafmateriaal ook hon derden militairen ingezet. Maar de familie Zwarberg, en met hen veel andere toeristen, was de lol er gisteren defini tief vanaf. Zwarberg: „Als ik zo om me heen kijk, is het hier op de camping één grote drabzooi. Alles is nat en vies en zit on der een dikke laag van die bruine chocolademodder. En overal liggen stenen. We zijn de hele dag bezig geweest el kaar te helpen. Het minste wat je in zo'n situatie kunt doen is de ergste schade herstellen. Intussen hebben we onze ei gen spullen zoveel mogelijk la ten drogen. Maar we gaan weg. We hebben hier nu ge noeg meegemaakt. In 1981 kregen we een hevige hagel bui over ons heen. De schade bedroeg 3600 gulden. Een paar jaar later nog zo iets. Toen be droeg de schade 2600 gulden. En nu dit. Het is om moede loos van te worden". h HAAG Het Hoog- !eijm raadschap Delfland ei Rijkswaterstaat wijzen s Ji Gist-brocades aan als i veroorzaker van de line vlekken in het °i)rdzeewater voor de f^ieveningse kust. In het c bosde koelwater zit een rverbinding die het "te water bruin kleurt. Delftse bedrijf dat een Bunning heeft om koelwa- ™op zee te mogen lozen, nc<kt gebruik van de 400 me- pijpleiding die even ten en len van de Scheveningse ;teen in zee uitkomt. Gisteren /anchtten wij in onze krant wsjGist-brocades de hoe veel - ijzerhydroxide te gering im het zeewater bruin te biotechnologische bedrijf (t van Rijkswaterstaat toe- ^ïming om het koelwater via de pijpleiding in zee te la ten stromen. Regelmatig wor den door medewerkers van Rijkswaterstaat monsters ge nomen en gecontroleerd op de aanwezigheid van stoffen, zo als ijzer, nitraat, stikstof, chlo ride en fosfaat. Woordvoerder Bruggink: „Uit het onderzoek dat zowel bij de fabrieksinstal- laties van Gist-brocades, als aan het einde van de pijplei ding in zee wordt uitgevoerd, blijkt dat de toegestane hoe veelheden niet worden over treden. Alleen de aangetroffen hoeveelheid ijzer ligt dicht te gen de grens van 25 milligram per liter". Volgens Bruggink wordt de bruine kleur in het zeewater al geconstateerd sinds de da tum dat het bedrijf toestem ming heeft om op het zeewater te lozen. Rijkswaterstaat kijkt ondertussen wel naar de mo gelijkheden om het^ koelwater verder in zee te laten stromen via de andere twee pijpleidin gen, waarvan de uiteinden ruim twee en tien kilometer ver in zee liggen. Regenwater Naast het biotechnologische bedrijf maakt alleen het Hoog heemraadschap zelf in zeer in cidentele gevallen gebruik van dezelfde pijpleiding. Dat ge beurt om overtollig rioolwater uit de Haagse wijk Duindorp kwijt te raken, maar volgens Anneke Blumer, hoofd voor lichting van het waterschap, is dat dit jaar nog niet voorgeko men. „Via een automatisch sy steem wordt in zeer extreme situaties het rioolwater via deze pijpleiding in zee geloosd. Het moet dan zo hard regenen, dat het riool het water niet via de normale weg kan verwer ken. Zo'n situatie hebben we dit jaar nog niet gehad. Boven dien zou de uitstort nauwelijks tot een verkleuring van het zeewater leiden, want het is eigenlijk alleen regenwater dat in zee wordt gepompt", al dus Blumer. xploitant 06-lijn licht PTT voor ton op HAAG Een 30-jarige uit het Westland, exploi- van een 06-nummer, jt de PTT in de afgelopen maanden voor ruim 1)00 gulden opgelicht, rbij kreeg hij hulp van [kennissen die hem al bab- (er een kwartje per minuut irende elk gesprek dat Itgrage personen met zijn ►elbox aanknoopten. Maar £ing de exploitant niet snel ►eg. Hij benaderde een nis die als monteur werk- n was bij de PTT. Deze 29- |e Hagenaar zag wel brood ët plan van de exploitant. Irat geknutsel kreeg hij het elkaar dat drie telefoon- n buiten werking gesteld werden. Dat wil zeggen: opbel len via die lijnen kon nog, maar de gemaakte kosten wer den niet langer geregistreerd. Die speciale behandeling gaf de monteur zijn eigen tele foonlijn en die van een 34-jari- ge Hagenaar, werkzaam in het restaurant van een van de PTT-kantoren. Een andere be vriende Hagenaar, 26 jaar oud, mocht eveneens gratis bellen. Na die operatie telefoneerde het drietal drie maanden ach tereen, etmaal na etmaal naar de babbelbox van de Westlan der. Onder normale omstan digheden zouden zij in totaal voor minstens honderdduizend gulden hebben verbeid. Door de truc van de monteur kost ten al die telefoontjes hen ech ter geen cent. Maar de West lander w.erd intussen rijker en rijker. De bij zijn 06-lijn bin nengekomen telefoontjes wer den immers wel geregistreerd. Zo gedegen zelfs dat het con stante gebel bij een centrale van 06-nummers in Rotterdam begon op te vallen. Door die oplettendheid kwamen de kunstgrepen uiteindelijk aan het licht. De drie mannen zijn maandag middag door de politie in hun woning aangehouden. De PTT-monteur is op staande voet ontslagen. Het Drein ach ter „operatie babbelbox", de exploitant uit het Westland, werd gisterochtend in zijn wo ning aangehouden. KNOLLEN Druk overleg gisteren aan boord van het schip Pro Americana na aankomst in Rotterdam. De lading zinkresidu wordt daar voorlo pig opgeslagen FOTO: ANP Giftig zinkresidu wacht op lot in Rotterdamse haven ROTTERDAM Het schip „Pro Americana" met aan boord duizend ton zinkresidu is gisteren teruggekeerd in de Rotterdamse Rijnhaven. De giftige lading die in Brazilië niet mocht worden gelost, zal voorlopig worden opgeslagen in duwbakken. Inmiddels is nog steeds niet bekend wat er met het afval gaat gebeuren. Greenpeace en de vervoers- bond FNV hebben er op aan gedrongen dat het afval - er ligt in de Rotterdamse Merwe- haven nog eens duizend ton op verzending te wachten - te ruggaat naar Italië, België en Denemarken, waar het is ge produceerd. Beide organisaties vinden dat het niet om het spul maandenlang in Rotterdam op te slaan in af wachting van de bereidheid van de eigenaren om het in Europa te laten verwerken. Volgens Greenpeace is er bin nen de EG wel degelijk capa citeit om het afval op korte termijn te verwerken. Drukkende warmte Deze militaire chauffeur heeft het dak van zijn legertruck opgezocht om even een tukje te doen. De drukkende warmte is voor veel weggebruikers een extra belasting, waardoor zij regelmatig de parkeerplaatsen langs de grote wegen opzoeken. FOTO: DIJKSTRA Klachten over geknoei met handtekeningen door Janmaat UTRECHT De Centrum Democraten knoeien net als bij de vorige Tweede-Kamer verkiezingen op grote schaal met de kandidatenlijsten. Uit het hele land onder meer uit Leiden, Haarlem en Am sterdam komen hierover klachten binnen bij het Lan delijk Bureau Racismebestrij ding (LBR). Het Bureau be schuldigt de partij van lijst trekker Janmaat ervan onder valse voorwendselen steun- handtekeningen te ontfutse len. Zo waren er mensen die meenden te tekenen „tegen verlaging van de wao" of „voor meer inspraak". Bovendien zouden de Centrum Democraten inmiddels alle on dertekenaars van de kandida tenlijsten een intimiderende brief hebben gezonden om hen te bedanken voor hun steun en hen ervan te weerhouden actie te ondernemen. In die brief staat onder meer: „Het is evenwel niet uitgeslo ten dat u binnenkort bezocht wordt door mensen, die zich uitgaven als 'Anti van alles en nog wat'. Zij zullen u mogelijk onder druk zetten om een door hen voorgelegde verklaring te laten tekenen. In die verkla ring zal waarschijnlijk staan dat u vals bent voorgelicht bij het zetten van uw handteke ning op onze kandidatenlijst". Het LBR wil samen met de plaatselijke anti-discriminatie bureaus juridische stappen zet ten. Ook kan elke stemgerech tigde bij het desbetreffende hoofdstembureau een klacht indienen. Lijsttrekker Janmaat zei gis teravond dat beschuldigingen te pas en te onpas worden ge uit. De mensen die hun hand tekening onder een kandida tenlijst plaatsen, zetten die ook nog op een verklaring waaruit blijkt dat ze weten wie ze steu nen. Volgens hem was de brief alleen bedoeld als dank voor de steun en als waarschuwing om de mensen te beschermen tegen de mogelijke financiële gevolgen van juridische proce dures. Kamer bespreekt dioxine-probleem nog tijdens reces DEN HAAG De Twee de Kamer zal de kwestie van de dioxine-uitstoot van vuilverwerkingsin stallaties nog tijdens het zomerreces bespreken. Op 22 augustus houden de vas te kamercommissies voor mi lieubeheer, voor landbouw en voor volksgezondheid een mondeling overleg met de be trokken bewindslieden, de mi nisters Nijpels (milieu), Braks (landbouw) en staatssecretaris Dees (volksgezondheid). CDA-kamerlid Lansink, speci alist op het gebied van zowel volksgezondheid als milieu, heeft de bewindslieden alvast bestookt met een aantal schrif telijke vragen. Hij) wil onder meer weten of er verschil van opvatting bestaat tussen de mi nisters Nijpels en Braks. Hij wil ook opheldering over de vraag waarom het in 1984 aan gekondigde onderzoek naar de emissies van de vuilverwer king zoveel tijd heeft gevergd. Lansink vraagt de bewindslie den verder een internationaal literatuuronderzoek te laten verrichten naar de giftigheid van dioxinen. Hij wil ook we ten of er andere veroorzakers van dioxine-uitstoot zijn dan de vuilverwerkingsinstallaties. De CDA'er is benieuwd waar op de bewindslieden hun op vatting baseren dat eventuele overschrijding van de toelaat bare dosis dioxine bij de con sumptie van zuivelprodukten niet leidt tot acute gezondheid seffecten. Lansink wil ten slot te meer informatie over de re gelingen voor schadevergoe ding. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd. (ADVERTENTIE) Nu nog meer vakanrieplezier met de gratis supergrote SuperFun bi) elke 2- of 3-aktieverpakking.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3