Noordwijkerhout verkoopt groen Japanse bloemsierkunstenaars in de leer bij Nederlandse vakbroeders benzinestation Persant Snoepweg mag uitbreiden omgeving Postagentschappen zeker tot eind dit jaar open Noordwijker moet boot weghalen Reiden ficicbc Somcmt DONDERDAG 27 JULI 1989 PAGINA 11 leelweek jeugd Zeeburg 1 pRDWIJKERHOUT Voor de kinde- ivan de wijk Zeeburg in Noordwijker- wordt in de week van 31 juli tot 4 au- jus een speelweek gehouden. Met uit kering van woensdag zijn er alle dagen Hteiten die gratis te bezoeken zijn. Al- Jde barbeque kost ƒ1,50. J programma ziet er als volgt uit: op 'odag is er om tien uur straattekenen Spanjaardskrocht en ringsteken op ets in de Koepelberg. Dinsdag begint jtien uur een voetbalwedstrijd op de [weide en is er 's middags een india- :amp waar hoofdtooien kunnen wor- [emaakt en waar tenten worden opge- londerdag zijn er spelletjes en wordt rommelmarkt gehouden. Vrijdag be- om één uur een barbeque en worden fonds om zeven uur balonnen opgela- Autoradio's gestolen KATWIJK Onbekenden hebben in de nacht van dins dag op woensdag vier auto's opengebroken en radio-appa- ratuur gestolen. De auto's zijn eigendom van een Zwitser en drie Duitsers en stonden ge parkeerd bij de campings aan de Noordduinseweg en Zuid- duinseweg. Naast de radio-ap- paratuur werden auto- en ver zekeringspapieren gestolen. De schade aan de auto's, waarvan portieren en dashboards wer den vernield, was aanzienlijk. Ook in de afgelopen nacht zijn er bij beide campings inbraken in wagens gepleegd. De politie had vanmorgen al vier mel dingen binnen over openge broken auto's. Congres over muziek voor gehandicapten NOORD WIJKER- HOUT Muziekthera- peuten, muziekdocen ten, wetenschappers en onderzoekers uit 25 lan den nemen deel aan het congres „Music Therapy and music education for the handicapped", dat van 23 augustus tot 27 augustus in congrescen ter Leeuwenhorst wordt gehouden. Het congres wordt woens dag 23 augustus geo pend door WVC-staats- secretaris Dees. Schoolgebouw aan Rijnland- straat wordt gesloopt LEIDSCHENDAM Het voormalige schoolgebouw aan de Rijnlandstraat in Leidschendam wordt gesloopt en de ruimte wordt getrokken bij de plannen tot reconstructie van het oude centrum. Een middenstukje, de vroegere kantine, wordt gespaard om enkele jaren dienst te doen als clubruimte voor buitenlandse werknemers. De ge meente heeft het gebouw, dat jarenlang dienst heeft ge daan als dependance voor het Veurs College, begin dit jaar voor 350.000 gulden gekocht van de Dienst der Do meinen. Het stuk grond is groot genoeg voor een tiental eengezinswoningen. De sloopkosten bedragen circa 100.000 gulden. De commissie openbare werken heeft deze week geen advies over de sloop kunnen uitbrengen omdat zich op het laatste ogenblik een huurder voor een periode van ongeveer twee jaar heeft gemeld. Wethouder J. van Nievelt zei dat snel beslissingen moeten worden genomen omdat vandalen al met de sloop zijn begonnen. De huurder krijgt alle kosten van het herstel te dragen. Inzameling chemisch afval in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Inwoners van Zoeterwoude die hun klein chemisch afval op een verantwoorde wijze kwijt willen kunnen op woensdag 2 augustus terecht op de hoek Pancra- tiusstraat/Nassaulaan van tien tot twaalf uur. Gedurende die twee uur staat daar de chemocar van de ge meente. De chemocar staat op woensdag 16 augustus op de parkeer plaats aan de dr. Bouwdijkstraat van half tien tot elf uur en van elf tot twaalf uur op het parkeerterrein van de kerk aan de Zuidbuurtseweg. Voor het inleveren van het che misch afval kan gebruik worden ge maakt van de door de gemeente be schikbaar gestelde speciale gele inza- melzakken. Pleidooi voor reservaat in polders Leidschendam LEIDSCHENDAM De Natuurbeschermingsraad doet een beroep op minister Braks van landbouw om in het landin- richtingsgebied Leidschendam-Nootdorp natuur en landschap zoveel mogelijk te behouden. Het gebied beschikt over een rijke weidevogelstand met zeldzame soorten als de zomerta- ling en de tureluur. Het weidevogelgebied moet echter plaats maken voor bosontwikkeling. De Natuurbeschermingsraad pleit daarom voor het instellen van reservaatgebieden in de polders ten noorden van rijksweg A12. De raad wil ten noor den van de rijksweg ook komen tot nieuwe natuurontwikke ling in de vorm van moerassen. In aansluiting op de bestaan de moerassen van de Noord Aa en De Plas stelt de raad voor nieuwe weide- en moerasgebieden te ontwikkelen in de Drooggemaakte Geer- en Kleine Blankaardpolder. De herin richting Leidschendam-Nootdorp is momenteel in de voorbe reidingsfase en het advies van de Natuurbeschermingsraad zal worden meegewogen in de definitieve planvorming. etstocht \tsliefhebbers kunnen u-genavond terecht bij Zoeterwoudse buurthuis Weipoort aan de Wei- irtseweg 93b. Om zeven start daar een recreatie- fietstocht over circa 35 bmeter. Zondag 6 augus- ei staat het jaarlijkse wa- r/festijn van het buurthuis gihet programma. Dit keer jèdat een roei-touw-trek- igistrijd op de Noord Aa 'd hoogte van de boerderij de familie Van der olirk t 1 het Vuurtorenplein c )rdwijk wordt zoni J twaalf tot zes uur een 'P nse markt gehouden. Bij llerse kraampjes is van al- 'A te koop en een band h ilt muziek. ^ucamarkt jfDEN Het Regionaal utatief Centrum houdt za- «g 2 september de Educa- iakt op het Stadhuisplein in den. Onder het motto „Vol- j |en(en) leren" presenteren dhstellingen op het gebied J volwassenenonderwijs si programma's voor £^1990. De markt begint 110.30 uur en eindigt om it\ uur. Marjolein Donkers- Van Gandalf grimeert bo- islien kinderen van 12.00 p.00 uur. GEMEENTE IN BEGROTING VOOR 1990: NOORDWIJKERHOUT De gemeente Noordwij kerhout gaat kleine stuk jes openbaar groen verko pen of verhuren. Dat staat in de vandaag gepresen teerde begroting voor 1990. Openbaar groen dat grenst aan de tuinen van koopwoningen wordt zo mogelijk verkocht. Als het om huurwoningen gaat is het bedoeling openbaar groen te gaan verhuren. Alleen voor het straat beeld noodzakelijke groen blijft in handen van de gemeente. In Noordwijkerhout wordt in het komende jaar 135.000 gulden gestoken in het ver beteren van de openbare verlichting. Daarmee is het, volgens de begroting 1990, op veel wegen binnen de be bouwde kom slecht gesteld. Ook wordt groot onderhoud uitgevoerd aan de brug aan De Vlashoven en de leuning van de brug aan de Leeweg vervangen. Aandacht is er 1990 ook voor het opknappen van trottoirs en voetpaden. Het parkeren van vrachtwa gens in de bebouwde kom De Zilk wordt volgend jaar ver boden zodra het vrachtwa genparkeerterrein aan de Zilkerduinweg is aangelegd. De meeste belastingen in Noordwijkerhout blijven in 1990 op het niveau van 1989. Alleen de afvalstoffenhef fing gaat met een tientje om hoog van 104 naar 114 gul den. De gemeente verwacht dat de kosten van de vuilaf voer in de komende jaren fors zullen stijgen door stren gere milieu-eisen en een an dere wijze van afvalverwer king. Om een schoksgewijze verhoging te voorkomen, wordt de afvalstoffenheffing alvast licht verhoogd. De gemeente wil in 1990 meer gaan doen aan het ge scheiden inzamelen van af val. Noordwijkerhout wil on derzoeken of het mogelijk is in regionaal verband over te gaan tot aankoop en gebruik van een chemocar en klein chemisch afval-containers. Ook denkt de gemeente aan uitbreiding van het aantal inzamelcontainers op de ge- meentewerf. Tevens moet een deel van de werf worden ingericht als inzamelplaats voor koelkasten en diepvrie zers. Om de gemeentewerf hiervoor in te richten is 15.000 gulden nodig. Bedrijfsterrein Noordwijkerhout streeft niet langer naar een bedrijven terrein aan de Schippers- vaartweg. De aanleg van een dergelijk terrein is qua ont sluiting ep de eigendoms rechten -te problematisch. Wel ziet Noordwijkerhout mogelijkheden voor herhuis vesting van lokale bedrijven op het door DMN afgestoten terrein aan de 's-Graven- damseweg. Noordwijkerhout wil alleen meewerken aan de ontwikkeling van een regio naal bedrijventerrein als dat niet ten- koste gaat van de lo kale werkgelegenheid. In 1990 wil Noordwijkerhout aandacht voor het opzetten van kinderopvang. De ge meente rekent daarbij op een rijksbijdrage maar is bereid eenmalig 40.000 gulden be schikbaar te stellen voor ac commodatie. Behalve kin derdagverblijven en peuter speelzalen wil Noordwijker hout ook de mogelijkheden van buitenschoolse opvang en gastouderprojecten onder zoeken. Ithouder fhult dstiek In een van de zalen van het Noordwijkse Alexanderhotel brengen de Japanse cursisten het zojuist j ein praktijk. FOTO: HENK VAN DEN ENDE NOORDWIJK Een dertiendaagse bloem schikcursus aan de andere kant van de aardbol. Kos ten: meer dan tienduizend gulden per persoon. Voor vijfentwintig Japanners blijkt dat de gewoonste zaak van de wereld te zijn. Ze zijn allemaal eige naar van, of werkzaam in, een bloemenzaak in hun vaderland. Om zich te be kwamen in de Europese bloemsierkunst zijn ze momenteel in Noord wijk. De cursus, waaraan ook diver se excursies verbonden zijn, wordt georganiseerd door ex- Noord wijker Len Alkemade en diens Japanse zakenpartner Kazuo Hamakawa. Dit tweetal richtte twee jaar geleden de stichting BTI (Bloemen Taal Internationaal) op. Een stich ting die zich tot doel stelt de Nederlandse bloem en bloem sierkunst in Japan te promo ten. Alkemade is enkele jaren geleden min of meer toevallig in Japan beland. „Ik had een reis gemaakt door Australië en Nieuw-Zeeland en maakte op weg naar huis een tussenstop in Japan. Ik ben er direct drie maanden gebleven en inmid dels heb ik me definitief in Tokyo gevestigd". Al snel na zijn aankomst in het land van de rijzende zon ontmoette Al kemade Hamakawa, die hem vroeg in zijn bloemenzaak te komen werken. Len Alkema de dacht even na en verruilde toen bloemenbadplaats Noord- wijk definitief voor de Japanse hoofdstad. Inmiddels is hij ei gen baas. Hij runt een Japans bijkantoor van het Bloemen bureau Holland, dat in Leiden z'n hoofdkantoor heeft, en or ganiseert samen met z'n ex- baas een keer per jaar de cur- susreis naar Holland. Kosten npch moeite worden gespaard om het de Japanse cursisten - zeventien mannen en acht vrouwen - naar hun zin te ma ken. In het uiterst luxueuze hotel Alexander is het goed toeven. De docenten behoren tot de top van Nederland, Duitsland en België. G. Bo- gaards uit Vleuten bijvoor beeld, die de cursisten op hun tweede dag in Noord wijk alles vertelt over bruidsboeketten, was twee jaar geleden Neder lands kampioen. Praktijk Zeven dagen lang staan voor de deelnemers aan de cursus theorie en praktijk centaal. De docenten vertellen hun ver haal, waarna de cursisten het geleerde direct in praktijk kunnen brengen. Vervolgens wordt hun werk beoordeeld en wordt gezamenlijk over de re sultaten gediscusieerd. Een tolk zorgt ervoor dat iedereen in de eigen moedertaal zijn of haar zegje kan doen. Excursies vormen het andere belangrijke bestanddeel van de reis. Er worden bezoeken ge bracht aan diverse bloemenza- ken in Nederland. Alkemade: „Daarbij worden zowel de volkszaken als de exclusieve winkels aangedaan. De cursis ten krijgen op deze manier een goed beeld van hoe hun Hol landse vakgenóten de zaken aanpakken" Verder staan ex cursies naar kwekers, de bloe menveilingen in Aalsmeer en Rijnsburg en een pottenbakke rij op het programma. Ook het toeristische aspect wordt niet vergeten, getuige de geplande trips naar Madurodam en Pa rijs. De cursisten komen uit Japan en dus heeft de organi satie bij het opstellen van het programma dagelijks op z'n minst een half uur gereser veerd voor het maken van fo to's. Dat dat niets teveel is be wijst een van de deelnemers die verklaart veertig films van zesendertig foto's elk in zijn koffer meegenomen te heb ben. Over het belang van een der gelijk cursus zegt organisator Alkemade: „Het is nu de derde keer dat een groep Japanners hier de fijne kneepjes van de Nederlandse bloemsierkunst is bijgebracht, In bescheiden mate wordt het geleerde in ei gen land in praktijk gebracht en vooral bij de jongere klan ten blijkt het aan te slaan. Veel oudere Japanners hebben wat meer moeite met die wes terse manier van bloemschik ken. Maar wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Zo'n cursus is dus een prima investering". Rol Dat bloemen in Japan een be langrijke rol vervullen wordt duidelijk uit de cijfers. Japan is het land dat het meeste geld per hoofd van de bevolking aan bloemen uitgeeft. Tachtig gulden was het in 1988, vijf gulden minder dan de gemid delde Nederlander er aan be steedt. Daar staat wel tegen over dat een gemiddeld boeke tje in Japan zeker tienmaal zo duur is. Voor de Nederlandse export wordt het land in het verre oosten steeds belangrij ker. Vorig jaar werd voor 47 miljoen naar Japan geëxpor teerd. Len Alkemade: „Dat is nog niet al te veel, maar het betekende wel een stijging van 130 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. We zijn dus op de goede weg. En cursussen als deze helpen daarbij een handje". Nog tot 6 augustus zijn de vijf entwintig Japanse bloemsier kunstenaars in Nederland. De cursus wordt afgesloten met het steken van een eigen praalwagen voor het Rijns- burgse bloemencorso. Op 5 au gustus rijdt deze stoet door Rijnsburg, Leiden, Katwijk en Noord wijk. De dag daarop staan de praalwagens opge steld op de Noordwijkse Ko ningin Wilhelminaboulevard. PAUL DE VLIEGER reDERDORP Het kinestation van Texaco ^jjde Persant Snoepweg sti<eiderdorp mag wor- "T vernieuwd. De bouw 4leen wasstraat moet in )and met de procedure Ier nader worden ■wogen. vindt de commissie ?p- en bezwaarschriften (de gemeente Leiderdorp, laar bevindingen deze wee ^ïbaar maakte. De com missie boog zich op 30 mei van dit jaar over een aantal be zwaarschriften van omwonen den van het benzinestation. De commissieleden delen de vrees van de omwonenden niet dat de vernieuwing en uitbreiding van het benzine station tot een onacceptabele situatie zal leiden. De omwo nenden vrezen vooral voor een toename van de geluidso verlast en de milieuverontrei niging. Bovendien zou de ver keersveiligheid in het geding komen. De commissie vindt wel dat de bezwaren moeten worden meegewogen in de procedure voor een nieuwe hinderwetvergunning. Deze procedure is inmiddels in gang gezet. De commissieleden hebben wel bedenkingen over de ver- keersveiïigheidsaspecten. Het aantal opstelplaatsen bij het benzinestatiion is inmiddels gestegen van tien naar vijftien, omdat het eerste aantal abso luut ontoereikend werd ge acht. Texaco heeft bovendien toegezegd dat de wijze van aanrijden op het wegdek piet witte verf zal worden aange geven. Als de situatie in de spits uit de hand loopt zal het personeel van de benzinepomp zelf regulerend optreden, zo is Als deze maatregelen in de praktijk onvoldoende blijken, zal Texaco worden verplicht om alsnog extra maatregelen te treffen. Die bepaling moet worden opgenomen in het huurcontract tussen de ge meente en de oliemaatschap pij. De gevaarlijke situaties die ontstaan bij het oversteken van de weg moeten volgens de commissie nauwlettend in de gaten worden gehouden. De doorgetrokken witte streep over de as van de weg functio neert onvoldoende. Als de situatie uit de hand loopt, wordt er mogelijk een middengeleider aangebracht om het oversteken onmogelijk te maken. De commissie wil overigens wel dat de gemeente meer duidelijkheid verschaft over de te volgen procedure. Dat moet in ieder geval gebeu ren voordat er een verklaring van geen bezwaar bij de pro vincie wordt aangevraagd. De vrees van de omwonenden dat hun woningen in waarde zul len dalen door de uitbreiding van het benzinestation is voor de commissie geen reden om het bouwplan te blokkeren. Daarvoor moeten de omwo nenden een aparte procedure aanspannen. -fheterrein moet poepvrij JTERWOUDE Het moet lopen zijn met de honde- m op het Loetheterrein in erwoude. De Zoeterwoud- ugd kan nauwelijks meer fet terrein uit de voeten, [ijl er juist in de zomer- nden veel kinderen op het *jin spelen. B en W schrij- b:dat in het wekelijkse in- JJatiebulletin. Bij de ge- Rte komen met regelmatig inhten binnen over de over- jdie honden op het speel- veroorzaken. De eigenaar I er vaak bij en kijkt er- Dat is de gemeente een h in het oog, evenals het sjrijden van ruiters met ^paarden en pony's. REGIO Het blijft tot het einde van dit jaar on duidelijk wat er met de postkantoren en posta gentschappen in de Rijn en Bollenstreek gaat ge beuren. Zeker is wel dat tot het einde van dit jaar de postkantoren en agent schappen in de Rijnstreek niet met sluiting worden bedreigd. De PTT maakte deze week het voornemen openbaar om het aantal postkantoren in het land te verminderen in ver band met de automatise ring. In een groot aantal postkan toren en agentschappen zou een te klein aantal handelin gen worden verricht door de lokettisten. Bij de verzelf standiging van de PTT op 1 januari van dit jaar stelde de Tweede Kamer als eis dat er jaarlijks minimaal 2.500 lo kethandelingen moeten wor den verricht. Als dat aantal niet wordt gehaald moet het betreffende kantoor dicht. De voortschrijdende automa tisering dreigt nu tot een vermindering van de werk gelegenheid te leiden. Steeds meer geldhandelingen wor den tegenwoordig elektro nisch verricht. De invoering van de giromaatpas en geld automaten zijn daar debet aan. Woordvoerster C. van der Meer van PTT Nederland kon gisteren nog niet zeggen wat de gevolgen zijn voor de postkantoren en agentschap pen in de Rijn- en Bollen streek. De PTT onderzoekt momenteel welk beleid er in de naaste toekomst gevoerd gaat worden. Het rapport komt niet eerder gereed dan eind dit jaar. Volgens de woordvoerster is een slui- tingsgolf van postkantoren in een korte periode niet te ver wachten. Van der Meer sluit wel uit dat juist de kleinere postkantoren en agentschap pen de dupe zullen worden van het nieuwe beleid. „Er worden niet alleen kleine postkantoren opgeheven. We denken ook aan het samen voegen van grotere postkan toren. Dat heeft onder meer te maken met de spreiding van de PTT-diensten in het land en in de regio. Voorts speelt naast het aantal loket handelingen ook het soort handelingen een rol bij de besluitvorming". DEN HA AG/WARMOND „Ik wil de boot wel weghalen maar ik weet niet waar ik naar toe moet. Een jachthaven is te duur en ik mag'daar niet werken aan de boot". Dat vertelde de Noordwijker M. Turk gistermorgen voor de provinciale AROB- commissie in Den Haag. Hij protesteerde tegen de aanschrijving dat hij zijn boot weg moet halen uit het landelijk gebied van Warmond. De Noordwijker heeft enkele jaren geleden zijn motorboot inge ruild voor het twintig meter lange casco van een tjalk uit 1908. Hij wil de boot opknappen en in de toekomst mogelijk gaan ver huren. „Ik werk nu als banketbakker. Ik heb echter twee ver sleten heupen en word in de komende jaren op een zeker mo ment arbeidsongeschikt verklaard. De boot is een investering voor de toekomst", aldus Turk die ook zijn vorige boot in de sloot bij het land achter de Wasbeeklaan in Warmond had lig gen. Zijn nieuwe boot mag daar echter niet liggen omdat de provin cie er vanuit gaat dat het hier om een woonschip gaat. Dat laat ste ontkent Turk. „Ik woon in Noordwijk en ga daar niet weg om op een schip te wonen. Dan kan ik nooit meer bij een ge meente aankloppen nm huisvesting". Volgens Turk is een ande re ligplaats voor zijn boot praktisch onmogelijk. „Op een jacht haven mag ik niet aan de boot werken. Met lassen bijvoorbeeld spatten er ijzeren stukjes weg die andere boten kunnen bescha digen. De motor van de boot werkt verder nog niet omdat ik bepaalde onderdelen mis. Ik kan op dit moment niet eens weg varen". Turk stelde gistermorgen voor de AROB-commissie ook proble men te hebben met de prijzen die de jachthavens rekenen. „Bij een jachthaven ben ik zo 2.000 gulden per jaar kwijt terwijl ik nu 750 gulden betaal". De Noordwijker verklaarde bereid te zijn het schip af te dekken met een groen zeil, maar vroeg wel toe stemming om de boot in ieder geval af te bouwen. Daarvoor dacht hij nog twee tot drie jaar nodig te hebben.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11