Consument overgeleverd aan deskundige Koelwater Gistbrocades blijkt schoon Ungaro: orgie van pofmouwen en borduurels BINNENLAND/ BUITENLAND fieidaeSoutont WOENSDAG 26 JULI 1989 PAGIN KHASHOGGI VRIJ OP BORGTOCHT NEW YORK De Saudische zaken man Adnan Khashoggi zal binnenkort op borgtocht worden vrijgelaten. De rechtbank heeft de borgsom vastgelegd op 10 miljoen dollar (ruim 20 miljoen gulden) en ook bepaald dat Khashoggi een elektronische armband moet dragen zodat hij door de politie in zijn bewegin gen kan worden gevolgd. De 53-jarige Khashoggi, die tot de rijksten ter wereld wordt gerekend, wordt ervan beschul digd oud-dictator Ferdinand Marcos en zijn vrouw Imelda te hebben geholpen bij de verduistering van miljoenen gul dens uit de Filipijnse schatkist. Hij werd vorige week door de Zwitserse autoritei ten aan de Verenigde Staten uitgele verd. Socialisten lopen weg uit Europees Parlement STRAATSBURG Vlak voordat gisteren de Spaanse socialist Enrique Baron Crespo tot de nieuwe voorzitter van het Europees Parlement werd gekozen, liepen 180 leden van de Socialisten en 30 Groenen uit weg toen het oudst aanwe zige parlementslid Claude Au- tant-Lara zijn openingstoe spraak wilde gaan houden. Autant-Lara, een 88-jarige Franse filmregisseur, is lid van de Franse rechts-extremisti- sche partij, het Nationale Front. Het is een vaste regel in het Europees Parlement dat het oudste lid als voorzitter op treedt wanneer er een nieuwe voorzitter wordt gekozen. Buschauffeurs te lang achter stuur DEN HAAG Het aantal chauffeurs van toeristische autobussen dat de rijtij denregeling overtreedt is dit jaar ruim twee maal zo groot als vorig jaar. In 1988 was 13 procent van de gecontro leerde chauffeurs in overtreding, dit jaar is dat tot nu toe 28 procent. Langer doorrijden dan is toegestaan is de meest geconstateerde overtreding van de rij en rusttijdenvoorschriften. Bij een con trole door de rijksverkeersinspectie af gelopen weekeinde bij Maarheeze kre gen zeventien van de vijftig aangehou den chauffeurs (34 procent).proces-ver baal wegens overtreding van de rijtijden of voor papieren die niet in orde waren. Palestijn geeft toe: gesprek met Shamir RAMALLAH Een Palestijnse leider op de Westelijke oever van de Jordaan heeft toegegeven een ontmoeting te hebben gehad met de Israëlische pre mier Yitzhak Shamir, om te praten over diens plan voor verkiezingen in de be zette gebieden. Jamil al-Tarifi, die zegt een „aanhan ger" te zijn van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO, verklaarde giste ren dat hij eerder deze maand een drie kwartier durende ontmoeting had met Shamir in diens kantoor. Hij zei de con tacten in de openbaarheid te willen brengen, om beweringen te ontkrachten dat de PLO de gesprekken geheim wil houden uit' angst voor wraakacties van Palestijnse extremisten. Overigens houdt de Israëlische regering vol, dat gesprekken met mensen als Al-Tarifi niet betekenen dat Israel indirect met de PLO onderhandelt. Al-Tarifi zei dat Shamir de Palestijnen „semi-onafhankelijkheid" had aangebo den. „Zelfbestuur is voor hem semi-on afhankelijkheid", zo zei de Palestijn. „Ik heb de premier medegedeeld dat wij van mening zijn dat wij het recht heb ben onze eigen afgevaardigden te kie zen net als andere volken...en wij heb ben al de PLO gekozen". Volgens Al- Tarifi zal eerst duidelijk moeten zijn wat de uiteindelijke status van de bezet te gebieden wordt, voordat het verkie zingsplan eventueel kan worden aan vaard. „Wij zijn niet uit principe tegen verkiezingen, maar we willen weten waar we uitkomen né die verkiezin gen". Echtpaar op kruiser vergiftigd ALDEBOARN Een echtpaar uit het Friese Burgum is gisteren aan boord van hun motorkruiser in Al- deboarn overleden door koolmo- noxydevergiftiging, die werd ver oorzaakt door een koelkast, die op gasflessen werkte. Het 9-jarige zoontje werd bewusteloos aange troffen. Het echtpaar en het jonge tje werden gevonden door twee oudere kinderen, meisjes, die in een tent op de wal sliepen. Vol gens de politie was de kruiser vol ledig afgesloten, waardoor geen enkele ventilatie mogelijk was. De technische recherche heeft de zaak in onderzoek. Politiema vast wegei ontucht ROTTERDAM Een 36-jarige tercjamse hot agent van politi gearresteerd op denking van tucht met minde rigen. Tevens wt hem schennis de openbare i baarheid ten 1 gelegd. De - hoo agent is in heel nis genomen, rijksrecherche een nader ont zoek in. LEEK KAN VEILIGHEID VOEDSEL NIET BEPALEN In totaal 25 partijen dingen naar kiezersgunsi DEN HAAG Aan de Tw de-Kamerverkiezingen op september doen in totaal partijen' mee. Zeventien pai en hebben kandidatenlijs ingeleverd in alle negenl kieskringen. Zes kleine pai en doen maar mee in enlt kieskringen en twee partij in slechts één kieskring. Het was gisteren de laatste i dat kandidatenlijsten kont worden ingeleverd bij de gentien hoofdstembureaus de kieskringen. De kiesr; stelt morgen de (landelij nummering vast van de d( nemende partijen. De parti die nu zetels hebben in Tweede Kamér hebben daa - naar grootte - voorrang, eerste acht lijstnummers i aldus gereserveerd voor Cl PvdA, VVD, D66, SGP, Gri Links, GPV en RPF. Voor overige lijstnummers wo door de Kiesraad geloot. De partijen die nu al zitt hebben in de Tweede Kan zijn ook vrijgesteld van het talen van een \Vaarborgs voor de verkiezingen. De dere partijen betalen 1000 g den per kieskring. De wa borgsom wordt terugbeta als driekwart van de kiesde (rond 65.000 kiezers) wordt j haald. De hoofdstembureaus buig zich vrijdagmiddag, over geldigheid van de kandidat lijsten. Volgende week beroep worden aangeteü tegen zo'n besluit. De woordvoerder van de Ki raad verwacht weinig prol men, al zijn er, net als bij kamerverkiezingen in wel weer mensen gehoord spijt hebben van de handte ning dié zij gezet blijken hebben voor de Centrum mocraten van Janmaat, kandidatenlijst dient name] vergezeld te gaan van handtekeningen van 25 zers. De Raad van State paalde in 1986 echter ono wonden dat een eenmaal plaatste handtekening meer herroepen kan word Janmaat doet in alle kieskr gen mee. Kapitein Borce voor de rechter ROTTERDAM De kapit van de Roemeense bulkcari Borcea die vorig jaar een gr olievervuiling langs de k1 veroorzaakte, zal voor de rei ter moeten verschijnen. De 1 pitein zou zich schuldig ht ben gemaakt aan overtredi van de wet voorkoming v vuiling door zeeschepen. Da in staat dat het verboden is stookolie te lozen. Indien toch gebeurt, moet dat gemi worden. In beide gevallen de wet overtreden, meent 1 Openbaar Ministerie. De B cea verloor ter hoogte Zeebrugge 150 ton z\ stookolie, die later de Ned landse kust bereikte. Volgt het OM zal het waarschijnl een verstek-zaak word Mocht de man- veroordet worden, dan zal hij daarna het binnenkomen van Ned land gearresteerd kunn worden. SUSKE ENWISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL LABORATORIUM HOOGHEEMRAADSCHAP DELFLAND BEVESTIGT METINGEN (Vervolg van de voorpagina) SCHEVENINGEN Voor het lozen van het koelwater, dat gebeurt via de waterzuiveringsinstal latie te Scheveningen, heeft Gistbrocades een vergunning van Rijkswa terstaat. Het gesloten koelwatersysteem is strikt gescheiden van het pfo- duktiesysteem van Gist brocades, zodat geen af valstoffen van het pro- duktieproces in het koel water terecht kunnen ko- Gistbrocades voert zelf con troles uit op het koelwater dat via de pijpleiding naaf Den Haag wordt gepompt. De testresultaten worden door het laboratorium van hoogheemraadschap Delf land gecontroleerd, aldus hoofd voorlichting, Anneke Blumer. Tot nu toe komen de meetresultaten overeen en is er van eventuele onte rechte lozing door Gistbroca des niet gebleken. Bacteriën Door het onderzoekbureau IPH (Instituut voor Poly technische Hygiëne) in Sche veningen zijn zeewatermon sters in de buurt van de brui ne vlekken genomen, waarin bacteriën zijn aangetroffen die normaal niet in zeewater voorkomen. Volgens IPH zijn de bacteriën niet het re sultaat van een technisch proces, maar zijn ze afkom stig uit huishoudelijk afval, dat door de rioolzuiverings installatie Houtrust (van het Hoogheemraadschap) via de korte pijp in zee wordt ge loosd. Volgens Delfland wordt de lozing echter elk jaar minder en wordt de kwaliteit van het zwemwater ook steeds beter. Onduidelijk is nog hoe vaak IPH de watermonsters heeft genomen en welke concen traties van de familie pseu- domonaden zijn aangetrof fen. Het antwoord hierop is van belang omdat daarmee aangetoond kan worden of er dagelijks via de pijplijn riool water wordt geloosd of dat het gaat om incidentele lo zingen. Het hoogheemraad schap heeft een vergunning om vijf keer per jaar overtol lig rioolwater via de 400 me- terlange pijp in de Noordzee weg te laten vloeien. Gerechtelijk onderzoek Inmiddels heeft de politie in Den Haag de monsters die vrijdagmiddag aan de mon ding van de pijpleiding zijn genomen, ter onderzoek aan geboden aan het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk. Woordvoerder Rob Ooster- baan van de politie: „Onder zocht wordt, uit welke stof fen het, monster bestaat en wat de herkomst van r'ie stoffen is. Het onderzoek zól enkele weken in beslag ne men". Is er schadelijke st fen worden aangetrofft en/of als er vergunning overtreden worden, schak de politie de vergunningvt lenende instantie (in dit val Rijkswaterstaat) en de ficier van justitie in. De gemeente Den Haag d( zelf geen onderzoek ma laat de inspectie over aan 1 hoogheemraadschap. De meente is hiertoe gedwong door personeelstekort. J.J.A. Scholten, hoofd van afdeling ruimtelijke ord ning, grondzaken en milie „Als ik een milieu-inspecte beschikbaar had, zou ik he met die taak belasten. Ik b echter te weinig me) kracht". DEN HAAG Niemand kan zeggen dat ons menu het afgelopen jaar niet ge varieerd was. In de melk zat dioxine. Pindakaas bleek aflatoxine. Spinazie was nitraat. Door de kaas sloop listeria en in de ket jap zwom dichloorpropa- nol. Sommige deskundi gen bezworen ons niet ze nuwachtig te worden; de staatssecretaris sprak sus sende woorden. Anderen bepleitten waakzaamheid. En wij leken-consumen- ten, wij gewone eters, wij moesten maar zien welke doctorandus we geloven wilden. Nu is het weer de verpakking. Komt er geen dioxine in de melk vanwege een naburige vuilverbranding, dan wel via de verpakking, meldt Milieu defensie. Die kan het weten. Maar directeur Van der Heij den van het Rijksinstituut voor Milieuhygiëne (RIVM) ook, en die noemt de waar schuwing van Milieudefensie „schandalig". Zo gaat dat nu altijd. Links wordt geroepen dat een of ander levensmiddel vervuild is, rechts meldt men Die relativering van Reijnders is natuurlijk niet bedoeld om de consumptie van chemica liën te promoten. En over dioxine hoeft geen misver stand te bestaan; in voedsel is het bepaald overbodig. Het be dreigt de gezohdheid, kan kankerverwekkend zijn en tot groeistoornissen leiden. Als Milieudefensie meldt dat het via de verpakking in de melk terecht komt, maakt de consu ment zich dus zorgen. Maar dat is niet nodig, zegt een woordvoerder van de Consu mentenbond. De schadelijk heid van dioxine hangt name lijk onder meer af van de hoe veelheid, en die is dit geval absoluut minimaal. De woord voerder: „Er is geen enkel risi co voor de consument. Uit on derzoek in West-Duitsland is gebleken dat de hoeveelheid 'verpakkings-dioxine' zo ge ring is, dat er werkelijk geen enkel gezondheidsrisico be staat". Er is geen reden voor paniek, zo luidt de boodschap van de Consumentenbond aan onrus tige bellers, en het Voorlich tingsbureau voor de Voeding reageert al even kalm. „De overheid controleert steek- sproefgewijs", zegt een woord voerster, „en daar moeten we maar op vertrouwen". Kan dat? Kan de consument erop vertrouwen dat de le vensmiddelen die in de winkel liggen veilig gegeten kunnen worden? „Onze diensten zien erop toe dat de Warenwet ge houden wordt", antwoordt het ministerie. „De consument kan ervan uitgaan dat wat in de winkels ligt voldoet aan de Warenwet". Niet ongerust Maar zijn die wettelijke nor men wel streng genoeg als dioxine op meer manieren in voeding terecht kan komen dan was voorzien? Volgens toxicoloog Van der Heijden van het RIVM wel. In een in terview zei deze deskundige dat we helemaal niet ongerust hoeven te zijn. „Er zijn veel mensen die een soort algehele sombere visie hebben, omdat onze hele leefomgeving ver pest zou worden. Ze denken dat niets meer veilig is en dat alles kankerverwekkend zou zijn. Dat is onzinnig. De mens is nog nooit zo oud geworden als onder de huidige omstan digheden. Als ik zie met wat een gigantische voorzichtig heid we te werk gaan, en hoe scherp de controle naderhand is, dan denk ik dat iedere angst voor eeri langzame ver vuiling van ons voedsel bijzon der overdreven is". STEVO AKKERMAN PARIJS Emanuel Ungaro en Karl Lagerfeld voor Cha nel mochten dinsdag laten zien wat voor wintermode ze voor ons bedacht hebben. Un garo legde daarbij een enorme weelderigheid aan de dag. Zijn vrouwelijke modellen waren uitgedost als de porse leinen poppetjes in een mu ziekdoosje. De draperie-ko ning, zoals hij wel genoemd wordt, kon het weer niet la ten om.alle stofjes uit zijn lap- penmandje te verwerken in zijn creaties. Het resultaat: een orgie van pofmouwen, tule voiles, satijnen ruches, fluwelen strikjes, taffeta dra perieën, kanten lijfjes en gou den borduursels. Bloemetjes" en ruitjes werden ongege neerd gecombineerd. Daar naast bracht hij ook wat draagbaardere ontwerpen, zo als parelgrijze pantalon-pak ken in Schotse ruit. Rode draad in Ungaro's collectie waren de pofmouwen, van boven wijd en bij de onder arm strak, de boorden afgezet met bergkristallen knoopjes. Karl Lagerfeld trakteerde zijn publiek, dat bijna bezweek in de smorend-hete marmerén zalen van het Palais de Chail- lot, op een raffinement waar maar weinig mode-ontwer pers aan kunnen tippen. Palo ma Picasso, prinses Caroline van Monaco en Bernadette Chirac schaarden zich onder zijn bewonderaars en prezen zijn subtiele modelijn, die zweemde naar Victoriaanse en Edwardiaanse tijden. De ongeslagen topper van La- gerfelds show was een super- getailleerd, langvallend paar- drijjasje, de zogeheten redin gote, zowel toegepast in zijn dag- als avondkleding. Hij maakte ze bijvoorbeeld in vlammend rood met zwarte revers, die werden gedragen over een kort, strak rokje, of in turquoise, gecombineerd met een cocktailjurkje. Soms liet hij de rok gewoon weg, knoopte het jasje dicht en voi- la: nu was het een redingote- minijurkje. Boven: Veelkleurige avondrobe van Ungaro. Opvallend is de ruime voile rond het hoofd. FOTO: AP Links: Een lang tweed jack met metalen schakelriem en bijzondere handschoenen, door Karl Lagerfeld voor Chanel ontworpen. FOTO: AP Het jongste model van Chanel is de 14-jari- ge Kimoura. Zij showt hier een zijden jurk je, afgewerkt met pareltjes, en een geve derde hoed van Chanels ontwerper Karl Lagèrfeld. FOTO: AP „De consument kan ervan uitgaan dat wat in de winkels ligt voldoet aan de Warenwet", zegt het. ministerie. dat de normen niet worden is een geloofsdaad; hij (zij het overschreden en dat er geen meestal een zij) kiest de des gevaar bestaat voor de volks- kundige die hem het beste uit gezondheid. Het enige dat dekomt. Voor de één zal dat be- consument dan nog doen kan, tekenen dat hij er van uitgaat FOTO: ACRHIEF dat wat in de winkel ligt wel goed zal zijn omdat deskundi gen daarover waken. De ander zal zich beperken tot voedsel waarvan deskundigen hebben vastgesteld dat het onschade lijk is. Maar is dat dan alles wat er te zeggen valt? Dat smaken ver schillen? Nee, want dit staat vast: ziekte en sterfte door voeding is in 99 procent van de gevallen het gevolg van verkeerd eetgedrag en slechts in 1 procent van verontreini ging en toevoegingen. Daar zijn de geleerden het allemaal over eens. Tegelijkertijd den ken de consumenten dat het precies andersom is. Uit een enquête van het on derzoeksinstituut Swoka bleek dat bijna alle ondervraagden bezorgd waren over de kwali teit van ons voedsel en dat zij daarbij in de eerste plaats dachten aan conserverings middelen en kleur-, smaak- en geurstoffen. Die angst Voor al les wat riekt naar chemie is niet alleen overdreven (zoals gezegd zijn eetgewoontes veel invloedrijker dan chemica liën), maar soms ook mis plaatst. Niet alles wat 'natuur lijk' is is goed, en niet alles wat 'kunstmatig' is is slecht. Prof.dr. Lucas Reijnders, me dewerker van Natuur en Mi lieu, schrijft daarover in zijn boekje 'Voedselvervuiling': „Sommige natuürstoffen, zoals aflatoxine en Botulinus toxine, zijn veel gevaarlijker dan een doorsnee-chemicalie". Temidden van de grote Franse huizen geven ook minder beken de modehuizen acte de présence. Hier twee modellen van de Saudische ontwerper Yahya al Bishri met kleding die gedachten aan de woestijn oproept. FOTO: ANP Verduiveld Ie hebben ook vliegtuigjestn kuk wie xe bestuurt Hinderen Hinderen, zegie I Die een met 2'n fopspeen komt me anders bekend voori/ooruit, open het vuvrtde matten er korte metten mee Schiet neg een juiger

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4