Reorganisatie Wereldraad op komst Soma/nt Met Gods hulp en perestrojka worden alle problemen opgelost kerk wereld Dominee komt voor gesloten kerkdeur beroepingen GEESTELIJK LEVEN/OPINIE SaidoaQowiant WOENSDAG 26 JULI 1989 PAGINi Bisschop Oost-Timor beschuldigt Indonesië van foltering en moord DILI Een paar maanden voor het bezoek van paus Johan nes Paulus II aan Oost-Timor heeft de apostolische administra tor van Dili, bisschop Carlos Felipe Ximenos Belo, het Indone sische leger opnieuw beschuldigd van ernstige schendingen van de mensenrechten in het gebied. „Mensen verdwijnen, vrouwen en kinderen worden verhoord, gefolterd en gedood; de waardigheid van de mensen wordt hier met voeten getre den", aldus mgr. Belo tegenover journalisten. Hij bepleit een referendum dat de bevolking de kans geeft uit te maken, of Oost-Timor de 27e provincie van Indonesië wordt, deel gaat uitmaken van Portugal of onafhankelijk zal worden. Mgr. Belo twijfelt er niet aan dat de bevolking voor het laatste zal kiezen. Hij stelt zijn hoop op de komst van de paus naar Oost-Timor. „Wij hebben dat bezoek nodig, wij heb ben de steun, het troostend woord, van de paus nodig. Hij zal zeker over gerechtigheid, mensenrechten en vrede spreken", aldus mgr. Belo. De bisschop vermoedt dat de Indonesische re gering zal proberen het bezoek van de paus voor haar eigen doeleinden te gebruiken. Het Vaticaan blies in 1984 een bezoek van de paus aan Indonesië af, mede wegens de schending van de mensenrechten in Oost-Timor. Nu de paus in oktober wel komt, hoopt de Indonesische regering dat de paus de annexatie van het gebied in 1976 zal goedkeuren. Maar volgens mgr. Belo komt de paus niet om Oost-Timor in Indonesië te integreren. Dat zal onder meer duidelijk worden tijdens de eucharistievie ring in Dili, die de paus in de plaatselijke taal zal leiden. Oplossing in Utrechtse schoolstrijd: meer ruimte UTRECHT Wethouder Pot van Utrecht heeft een oplos sing bedacht in de „school strijd" die sinds vrijdag in de Domstad woedt. Zo'n veertig ouders hielden tot gisteravond de katholieke Honkie Ponkie/Mariaschool bezet omdat het schoolbestuur weigert lokalen over te dra gen aan de protestants-chris telijke Van Beeck Calkoen- school. De ouders hebben hun kinderen massaal op deze school aangemeld omdat ze het niet eens zijn met de fusie tussen de Mariaschool en de Gerardus Majellaschool. De protestants-christelijke school krijgt nu de beschikking over een leegstaand schoolgebouw een paar straten verderop. De wethouder zal zijn voorstel volgende week aan het colle ge van b en w voorleggen. Een woordvoerster van de ge meente wees erop dat volgens de wethouder de problemen rond de beschikbare ruimte hiermee van de baan zijn. Pot had hierover dinsdagmiddag een gesprek met het bestuur van de Van Beeck Calkoen- school. Het leegstaande gebouw werd tot voor kort gebruikt door de Honkie Ponkie/Mariaschool, maar wegens inkrimping van de school kwam het gebouw vrij. De gemeente kan dit nu toewijzen aan de protestants- christelijke school die zich ge confronteerd ziet met een groot aantal nieuwe aanmel dingen van leerlingen. Paus benoemt bisschop voor Wit-Rusland VATICAANSTAD Voor het eerst sinds de jaren twin tig hebben de katholieken in Wit-Rusland een bisschop. Met toestemming van de auto riteiten van de Sovjetunie is Tadeusz Kondrusiewicz door paus Johannes Paulus II be noemd tot apostolische admi nistrator van Minsk. Hij heeft de pastorale zorg voor de on geveer twee miljoen katholie ken van de Latijnse rite in Wit-Rusland. Het Vaticaan heeft blijkens een verklaring de Russische autoriteiten van de benoe ming van Kondrusiewicz op de hoogte gesteld. Van hun kant zijn „geen moeilijkhe den" gemaakt, aldus het Vati caan. De benoeming wordt gezien als een tweede succes van het Vaticaan in korte tijd, na de reorganisatie van de lei ding van de Litouwse RK Kerk in maart dit jaar. Kondrusiewicz (43), pastoor in Grodno, was na zijn studie wiskunde en bouwkunde eni ge tijd als architect werkzaam, voordat hij zich liet inschrij ven aan het seminarie van Kaunas in Litouwen. In 1981 werd hij priester gewijd. Evangelische Kerk bepleit ander energiebeleid DDR BERLIJN De Bond van Evangelische Kerken in de DDR bepleit een drastische verandering van het energie beleid van de Oostduitse rege ring. De regering moet stop pen met kernenergie, de zwaar verouderde bruinkool- mijnen moderniseren en om vangrijke energiebesparende en milieubeschermende maat regelen nemen, aldus een rap port van de subcommissie 'Energie' van de Bond. De kerk vindt dat de Oost duitsers te veel afhankelijk zijn van westerse media voor informatie over het energie beleid. Oproepen tot zuinigheid met energie hebben geen zin, al dus de studie, zolang de ener gietarieven door de staat kunstmatig laag worden ge houden, bedrijven en over heidsinstellingen energie blij ven verspillen en enorme hoeveelheden kostbare grond stoffen en energie voor de be wapening gebruikt blijven worden. De bruinkoolindustrie, die op dit moment voorziet in de be langrijkste behoefte aan ener gie in de DDR, is een zware belasting van het milieu en de leefomstandigheden in de DDR, aldus het rapport. Jaar lijks wordt ongeveer 4.000 hectare grond, vaak in dicht bevolkte gebieden, opgeofferd aan de mijnbouw. Bovendien wordt een derde meer aan bruinkool verbrand dan tech nisch nodig is. Verschrikkelijk klinkt de lach van hen die het lachen verleerd hebben MOSKOU De Wereld raad van Kerken staat een reorganisatie te wachten. Na een lang de bat besloot het centraal comité dinsdag een com missie in te stellen die volgend jaar maart con crete voorstellen moet doen. Er zijn volgens secretaris-ge neraal dr Emilio Castro te veel (onder)afdelingen in de Wereldraad die zelf hun be slissingen nemen. Wij moeten centraler kunnen opereren zonder dat dit ten koste gaat van de creativiteit, zo verde digde hij zijn voorstel. Het werd aangenomen met 64 stemmen voor en 33 tegen. Sprekend over het gebrek aan coördinatie tussen de ver- C.F. von Weizsaecker schillende activiteiten van de Wereldraad zei Castro dat noch hijzelf noch het centraal comité bij machte bleken prioriteiten te stellen, juist omdat er „zoveel koninkrijk- traal comité waren overtuigd van de noodzaak van her structurering. Bovendien von den ze acht maanden te kort. Anderen meenden dat de pro blemen van de Wereldraad niet structureel van aard zijn, maar aan de wijze van lei dinggeven zijn te wijten. De financiële problemen rond de internationale conferentie over gerechtigheid, vrede en het milieu, volgend jaar in Seoul, zijn grotendeels van de baan. De Wereldraad van Kerken heeft een extra be drag van 250.000 Zwitserse franken (350.000 gulden) hier voor uitgetrokken, afkomstig uit de rente van de reserves. In mei was nog maar de helft van de benodigde 2,5 miljoen gulden binnen. Een oproep van de voorzitter van de voorbereidingscommissie, de Zwitserse Marga Bührig, om persoonlijke giften te geven, bracht de Westduitser C.F. von Weizsaecker ertoe 60.000 gulden te schenken, een deel van enkele prijzen die hem waren verleend. Enige onduidelijkheid was er maandag in Moskou over de toegezegde bijdrage van ruim 150.000 gulden van het Vati caan. In de financiële stukken stond dat dit bedrag van de begroting was geschrapt om dat er nog geen officiële be vestiging was. Zowel Preman Niles, bij de Wereldraad aan gesteld voor het conciliair proces, als de priester Nicho las Buttet, namens de RK Kerk actief, bevestigden dat dit geld er zeker zal komen. Ter vergadering bleek boven dien dat de totale kosten zo'n half miljoen gulden lager zul len zijn, omdat kan worden geprofiteerd van de voordeli ge vluchten, die de WARC heeft bedongen. Binnenkort wordt eveneens in Seoul de vergadering van de Wereld bond van Hervormde en Ge reformeerde Kerken (WARC) gehouden. Ook werd bekend dat waar schijnlijk het'aantal van 550 deelnemers in Seoul kan wor den gehandhaafd. Namens de Nederlandse ker ken zullen drs. G. Ridderbos (GKN), drs. L.J. Hogebrink (NHK), drs. A. Schilthuis- Stokvis (secretaris vrouw in kerk en samenleving van de Raad van Kerken), secretaris ds. W.R. van der Zee van deze Raad en een nog onbekende jongere naar Seoul reizen. KERKERAAD VERSCHEURD DOOR INTERN CONFLICT OLDEBROEK Dominee A. van Houselt van de Vrije Oud-Gereformeerde kerk in Oldebroek heeft een kort ge ding aangespannen tegen een ouderling en drie diakenen, die hem de toegang tot de kerk hebben ontzegd. Vier weken geleden lieten de ouderling en de diakenen, op tredend als het kerkbestuur, per brief weten dat de predi kant met onmiddellijke in gang ontslagen was. Ze zijn ontevreden over de werkwij ze van de predikant. De kerk werd voorzien van nieuwe sloten, zodat de dominee geen toegang meer had tot het ge bouw. Ds. Van Houselt, gesteund door twee ouderlingen en een deel vasn de gemeente, wil via de rechter het kerkge bouw weer tot zijn beschik king hebben. Volgens hem hebben de diakenen geen recht een predikant te ont slaan omdat zij geen deel uit zouden maken van de kerke- raad. De verbannen predikant en kerkeraadsleden hopen met het kort geding te bereiken, dat het kerkgebouw en de kerkelijke goederen aan de meerderheid van de kerke- raad de verbannen groep worden toegewezen. „De verbannen kerkeraadsle den bestempelen de afzetting als onrechtmatig, omdat dia kenen volgens het gerefor meerd kerkrecht geen vol waardige kerkeraadsleden zijn", verklaart de Elspeetse advocaat mr. L. Bolier, die de belangen van de afgezette predikant vertegenwoordigt. De diensten in het kerkge bouw worden volgens de ad vocaat door zo'n 130 kerkgan gers bezocht. De predikant hield diensten in het jeugdge- bouw en daar kwamen afgelo pen zondagen ongeveer 210 bezoekers. „Dit betekent dus dat de meerderheid van de kerkgangers de afgezette pre dikant steunt", concludeert de Elspeetse advocaat. Het is niet duidelijk waarom de predikant is afgezet. „Dat hebben de betreffende ouder ling en de drie diakenen niet meegedeeld. Er is alleen ge zegd dat het beter zou zijn voor de gemeente, beter voor de kerkeraad en beter voor de predikant zelf als hij af zou treden. Toen hij weigerde werd er een losmakingsvoor- stel in stemming gebracht". De Vrije Oud Gereformeerde Gemeente Oldebroek is een zelfstandige kerkelijke groep, opgericht in 1953, door een uitgetreden hervormden. In houdelijk is de groep verwant aan de Oud Gereformeerde Gemeenten in Nederland, een kerkverband van zeer ortho doxe groep protestanten. MOSKOU „Een leven zonder problemen is geen leven. Met Gods hulp, pe restrojka en glasnost zul len we al onze problemen kunnen oplossen." Rabbijn A.S. Sajevitsj van de grootste van de twee Moskou- se synagogen behoort evenals de meeste religieuze leiders in zijn land tot de aanhangers van de grotere openheid. „Voor het joodse gemeentele ven is het veel beter gewor den." Volgens Sjajevitsj (51) zijn er meer internationale contacten mogelijk, waar de gemeen schap die jaren in het isole ment heeft geleefd, grote be hoefte aan had. Verder kan de gemeente nu ongehinderd religieuze literatuur en kosjer voedsel ontvangen. Er zijn plannen voor diakonaal werk onder de vele bejaarden. Er komt een Joods Historisch Museum waarin zeer belang rijke manuscripten uit de Sovjetunie worden tentoonge steld. Ook mogen de (buitenlandse) joden voor het eerst de gra ven bezoeken van hun voor ouders die twee tot drie eeu wen geleden werden begra ven in de verafgelegen dorp jes waarheen ze als joden wa ren verbannen. De chassidische (zeer ortho doxe) opperrabbijn A. Surkis uit New York zal zich deze pelgrimage nog lang heugen. Tijdens het interview loopt hij zenuwachtig heen en weer in het kleine kantoortje van Sja jevitsj. Op weg naar Moskou zijn twee koffers met speciaal kosjer voedsel zoekgeraakt. Omdat chassidische joden zich uiterst streng aan de joodse wetten houden, blijft er voor opperrabbijn Surkis niet veel meer dan wat tomaten en komkommers over. Sjajevitsj komt te laat op zijn afspraak omdat veel mensen zijn hulp willen op religieus of sociaal terrein. Ook tijdens het gesprek zal hij nog enige malen worden onderbroken, moet hij telefoontjes plegen en tekent hij onderhand enige briëven. Hij verheugt zich over de rui mere uitreismogelijkheden voor Sovjet-joden, maar be schouwt de problemen van de joden die willen emigreren, niet als zijn taak. Emigratie valt onder het overheidsbe leid, waarin hij zichzelf hul peloos noemt. Hij beschouwt het „niet rea listisch" dat alle Sovjetjoden het land willen verlaten. Zelfs als zou de helft van de naar zijn schatting 1,8 miljoen jo den in de Sovjetunie weg wil len, dan blijven er nog bijna een miljoen joden over. „Die hebben een rabbijn, een sjo- Adolf Sjajevitsj FOTO:ANP cheet (kosjer slachter) en chazzan (voorzanger nodig. Daar zie ik mijn taak." De Russische joden hebben 70 jaar in een atheïstisch land geleefd. Als gevolg daarvan is een groot gedeelte van de jo den dan ook a-religieus. Sjaje vitsj gelooft niet dat zelfs als de aangekondigde vrijheid van godsdienst werkelijkheid wordt, velen naar de synago ge zullen terugkeren. Doordat de jongeren zo wei nig van het religieuze leven afweten, beseffen ze niet waarom er bepaalde regels zijn, zoals het dragen van een keppeltje. Van groot belang vindt hij dat er een half jaar geleden onder auspiciën van de Academie van Wetenschappen een fa culteit voor Judaica is geo pend, die onder leiding van rabbijn A. Rabbinovitsj staat. Een poging hem alsnog over zijn politieke verleden aan de praat te krijgen, mislukt. Hij was lid van het dit voorjaar opgeheven Anti-Zionisme Co mité. Het comité werd ge bruikt om tegenwicht te bie den tegen berichten dat alle Sovjetjoden zouden willen emigreren. Westerse joden hebben het comité vaak van antisemitisme beschuldigd. Sjajevitsj verliet op 35-jarige leeftijd zijn geboorteplaats Bi- robidzan in het Aziatisch deel van de Sovjetunie, enkel en alleen om in Moskou te kun nen wonen. Na een maand of wat werd hij koster van de synagoge. Daarop werd hij uitgekozen om aan de rabbij nenopleiding in Boedapest te studeren. Toen hij na zijn af studeren zei nog niet zeker te weten of hij rabbi wilde wor den, zei een van de Hongaarse rabbijnen tegen hem: „het is niet je eigen belissing. Er is hier een sterkere macht aan het werk." Nu voelt hij zich beter in zijn werk. Na een moeilijk begin zag hij in dat de mensen hem nodig hadden. „Wat ik voor mijn gemeente bereikt heb, heb ik gedaan omdat ik een joods hart heb en andere jo den wil helpen." DIRK VISSER Nieuwe crisis in Israel over kwestie: wie is jood? JERUZALEM De Is raëlische regeringscoalitie is dinsdag, nog maar en kele dagen nadat de crisis over het houden van ver kiezingen in de bezette gebieden moeizaam was opgelost, opnieuw in pro blemen geraakt. Minstens één van de partners in de regering, de uiterst or thodoxe „Agudat Israel" heeft gedreigd de coalitie te verla ten in verband met de bepa ling van het Israëlische Hoog gerechtshof dat de regering mensen die door liberale rab bijnen buiten Israel tot het jo dendom zijn bekeerd als jood moet erkennen. De partij, die vijf zetels in het parlement bezet, wil de om streden kwestie in het parle ment opnieuw aan de orde stellen en indien de beslissing daar niet wordt teruggedraaid uit de regering stappen. De uitspraak van het Hof be tekent dat het monopolie van de orthodoxe joden over de vraag wie is een Jood door de hoogste juridische instantie van Israel is beperkt. De zeer conservatieve Israëli sche minister van binnen landse zaken, Arye Deri, kon digde meteen aan dat hij niet langer zijn handtekening zal zetten onder identiteitsbewij zen. Zijn ministerie begon dinsdag met een actie om de uitspraak te omzeilen. Alle nieuw uitgegeven identi teitsbewijzen worden voorzien van een waarschuwing dat de informatie op de kaarten in zake nationaliteit en gods dienst niet zijn bevestigd. Die verandering betekent dat ie mand bij het verkrijgen .van toestemming om te mogen trouwen of scheiden de kaart niet kan gebruiken als bewijs van zijn of haar jood-zijn. In plaats daarvan zal het opper- rabinaat onderzoeken of de aanvragen jood is of niet. De Amerikaanse Raad van Rabbijnen heeft dinsdag eveneens geprotesteerd tegen het besluit van het Israëlische Hooggerechtshof dat alle be keerlingen als joden moeten worden geregistreerd zonder onderscheid te maken tussen de drie stromingen „ortho doxen", „conservatieven" en „liberalen" binnen deze In Israel, waar het opperrabi- naat geheel in handen is van ultra-orthodoxe rabbijnen, geldt de Halacha. Volgens deze joodse wet kunnen slechts diegenen als jood wor den erkend die of een joodse moeder hebben of door ortho doxe rabbijnen zijn bekeerd. Het opperrabinaat erkent dus daarmee „liberale" en „con servatieve" joden niet, waar toe bijvoorbeeld 80 procent van de ongeveer acht miljoen Amerikaanse joden behoort. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te 's-Gravenhage D.P. Jans te Hallum en Finkum. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Aangenomen naar Haulerwijk J.H. Kuiper te Vrouwenpolder: naar Lisse i.c.m. Voorschoten drs.J.R. Geer- sing, kand. te Kampen, die bedankte voor Baflo I.c.m. Warffum, voor Fer- werd-Hallum, voor Franeker-Sexble- rum, voor Lemele-Lemelerveld, voor Mildam i.c.m. Nijega-Opeinde, voor Musselkanaal-Valthermond, voor Nij megen, voor Oegstgeest, voor Sur- huisterveen i.c.m. Opende, voor Ten Post i.c.m. Garrelsweer en voor Zuidwolde (Gr.). Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Nieuwkoop K. Hoefna gel te Nieuwpoort. Vervroegde campagne De Britse kiezers hoeven pas over enkele jaren naarB stembus, maar premier Thatcher is nu al met haar ver] zingscampagne begonnen. Een andere verklaring voor' massale stoelendans in haar regering en binnen tal van nisteries is niet mogelijk. Bijna de helft van alle bewinds) den is op de een of andere manier betrokken bij de verself vingen, promoties en degradaties. 1 Het meest opmerkelijke was wel de degradatie van mijl ter van Sir Geoffrey Howe. Na jaren als minister van fins ciën en buitenlandse zaken te hebben gediend, had Thatcp maandagmorgen Binnenlandse Zaken voor hem in pel] Howe weigerde de post en is nu voorzitter van de Consep tieven in het Lagerhuis (in Groot-Brittannië een kabiif" spost) en vice-premier. Die functie van plaatsvervangtf premier stelt politiek echter weinig voor, zo lieten woA voerders van de premier gisteren fijntjes weten. O? abrupte wijze lijkt zo een einde te zijn gemaakt aan we's kansen om Thatcher op te volgen, voor het geval zij j besluit de politiek te verlaten. Howe had zichzelf overid al in een lastige positie gebracht met zijn, in de ogen van fl mier Thatcher, te pro-Europese houding. Aan Howe's opï ger, de nog „jonge" John Major (46), zal de premier wati betreft voorlopig minder problemen hebben. Major heeft lijk bekend dat hij nog zeer weinig verstand heeft van1" internationale politiek. Gelet op de kwalificaties die Mi worden toegedicht (zeer intelligent, harde werker, pragrr^ cus) is het echter de vraag hoe lang Thatcher haar niet) „Foreign Secretary" onder de duim kan houden. Of zou zo zijn, zoals sommigen geloven, dat Thatcher Major in h tempo klaar wil stomen om haar op te volgen? De achtergrond van de wijzigingen in de Britse regerin natuurlijk een poging het steeds verder afbrokkelende trouwen van de Britse kiezer in de Conservatieve regerin herstellen. Daarbij wordt vooralsnog echter een belangr fout gemaakt. Thatcher en haar medewerkers denken hopen? dat de slechte uitslag van de Europese verkie gen en de achterstand op Labour in de opiniepeilingen gevolg zijn van de slechte presentatie van het beleid. IV^ dat is maar de helft van het verhaal. De Britten lijken langzamerhand genoeg te krijgen van het beleid zelf. t De ingrijpende hervorming van de Nationale Gezondhi dienst en de invoering van een nieuwe vorm van onroen goedbelasting dragen in de ogen van veel Britten bij aan verdere economische en sociale tweedeling van de Bij maatschappij. Economisch lijkt het Groot-Brittannië goeif gaan, maar een inflatie van negen procent is toch geeru zond teken. Daardoor is de rente, zeker naar NederlandseH grippen, enorm. hoog. Stakingen om meer loon zijn aan. orde van de dag, met alle nare gevolgen vandien. De uitv koop van overheidsbedrijven is financieel een succes gev^ den, maar 's lands infrastructuur raakt meer en meer vei derd. I Daar komt dan nog een factor bij die Thatcher zelf ir| hand heeft gewerkt, maar desondanks niet kan beheerf de politieke koerswijzigingen van de Labour-partij. On druk van drie opeenvolgende verkiezingsnederlagen is Labour-partij onder leiding van Neil Kinnock de weg vait matiging ingeslagen. Wanneer het congres van Labour! mend najaar deze koers overneemt zal de partij in de van veel Britten niet langer „onverkiesbaar" zijn. Dat gekoppeld aan de wetenschap dat zelfs premier Thatq niet onverslaanbaar is, maakt de politieke toekomst Groot-Brittannië minder voorspelbaar dan zij de afgeloj tien jaar is geweest. Perioden met zon DE BILT (KNMI) - Het zo merse weer stabiliseert zich de komende etmalen. Na wat meer bewolking gisteren en vandaag als gevolg van lichte onstabiliteit in de atmosfeer breidt morgen het bekende Azoren-hogedrukgebied zich weer naar onze omgeving uit. Een zwakke noordwestelijke luchtstroming voert weliswaar vrij koele lucht aan, maar meer landinwaarts kan de temperatuur tot ruim boven de 20 graden stijgen. Als gevolg van de luchtdrukstijgingen in onze omgeving vindt het Azo ren-hogedrukgebied aanslui ting met een hogedrukgebied boven Polen en West-Rusland. Deze hogedrukgordel dwingt oceaandepressies voorlopig naar het noorden af te buigen. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig tot morgen- Noorwegen, Zweden en Denemar ken: vandaag warm en zonnig, maar in west-Noorwegen bewolkt met re gen: dit minder mooie weer breidt zich oostwaarts over geheel Scandi navië tot aan de Oostzee uit, gepaard gaande met enkele onweersbuien en een daling van temperatuur. In De nemarken morgen wolkenvelden. Middagtemperatuur vandaag tot 29 graden, morgen lager Ierland, Schotland en Engeland: in noord-Ierland en Schotland af en toe bewolking en mogelijk wat regen, overigens aanhoudend zonnig en droog. Middagtemperatuur graden in het noordweste rond Londen. Zwitserland en Oostenrijk: enkel] gen- of onweersbuien; morgen v( in zuidoost-Zwitserland en in he( den en oosten van Oostenrijk w met middagtemperaturen in de d en in het laagland tussen 29 el graden In het noorden e wat minder warm. Griekenland: aanhoudend zeer warm: in noord-Griekenlan in de berggebieden mogelijk weersbui in de namiddag of Middagtemperatuur op de Egei eilanden rond 30 graden. Op het teland, op laagland-niveau, 38 graden Italiëin noord-Italie voornam! 's middags en 's avonds enkelei weersbuien, overigens zonnig en j houdend warm of zeer warm. dagtemperaturen 32 tot 37 grade WEERRAPPORT van 17 tot 27 België en Luxemburg: zonnig, van daag ook enkele wolkenvelden Mid dagtemperatuur van 20 graden aan zee tot 25 landinwaarts. West-Duitsland: nog lokaal een re gen-of onweersbui: vooral in het zui den. Morgen van het westen meer zon. Iets minder warm weer met middagtemperaturen van 22 graden in Sleeswijk-Holstein, 25 in Midden- Duitsland tot 28 in het zuiden. Frankrijk Het zonnige weer breidt zich tot over oost-Frankrijk uit. Mid dagtemperaturen van 22 graden langs de Kanaalkust en in west-Bre- tagne tot 27 a 32 graden in midden- en zuidoost-Frankrijk. Spanje en Portugal: het zonnige en warme tot zeer warme weer duurt voort. Alleen langs de Spaanse noordkust af en toe laaghangende be wolking bij kusttemperaturen van 22 tot 27 graden. Elders langs de kust 27 tot 33 graden, landinwaarts tussen de 34 en 40 graden.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2