Noordwijkers herkennen iet hotel straks niet meer" 61 Zuidmolukkers slaags met Alphense politie QeidóaOowumt Lassen leidt tot brand in loods Trainen voor de strand zesdaagse is niet nodig YYD: te veel ambtenaren in Noordwijk SBERHARTER KOOPT ZINGER JüIDEN OMGEVING WOENSDAG 26 JULI 1989 PAGINA 13 .omereampagne voor jeugd van Jiieuwkoop begint 18 augustus d IEUWKOOP Onder het motto „De ridders van ;ze tijd" gaat op vrijdag 18 augustus de zomercam- jgne voor de kinderen van Nieuwkoop van start i de gedaanten van ridders en jonkvrouwen, van asteelheren en boerenvolk kan de jeugd deelne- aan een groot aantal activiteiten op het evene- ftenterrein tegenover Open Huis. De activitei- beginnen vrijdagavond met een vlaggenspel ■psen twee partijen. Verder staan er in de komen- dagen een vossenjacht, tekenfilms, puzzeltochten de natuur, fietscross- en viswedstrijden op het ogramma Woensdag 23 augustus is er een spciaal lichtkasteel" en zijn er diverse sport- en speleve- >menten. Vrijdag is er een heus riddertoernooi in y e Steupel. De overige activiteiten bestaan uit een lartocht, een kinderbingo en een opvoering van ?t theaterstuk „Ajasses". De mini-triathlon sluit j iterdag 2 september de zomercampagne af. Diefstal opgelost LEIDERDORP Met de aan houding van een 24-jarige Lei- denaar heeft de politie van Lei derdorp gisteren de diefstal van een pleziervaartuig opgelost. De politie kwam de dader op het spoor nadat de eigenaar van de boot zijn vaartuig had zien lig gen in het water. De Leidenaar had het bootje, dat een waarde heeft van 5000 gulden, vier we ken geleden gestolen. De eerste drie weken heeft hij er volgens de politie zelf mee gevaren, daarna heeft hij het verkocht. De betrokkenen worden door de Leidenaar schadeloos ge steld, aldus een politiewoord voerder. De dader is inmiddels weer op vrije voeten. NOORDWIJK De gemeente Noordwijk heeft te veel ambtenaren in dienst Als er doelmatiger wordt gewerkt, dan kan Noordwijk het ambtelijk apparaat inkrimpen. Dit werd gisteren betoogd door VVD-fractievoorzitter J. Smit tijdens de be spreking van de rapportage over het organisatieon derzoek van het ambtelijk apparaat. De liberaal toonde zich in de vergadering van de commissie voor algemene bestuurszaken teleurge steld over de resultaten van het onderzoek. Smit constateerde dat het onderzoek duizenden guldens heeft gekost en dat het resultaat nihil is. Hij zei zich te hebben voorgesteld, dat een meer flexibel en efficiënt optreden van het ambtelijk apparaat tot een beperking van het huidige personeelsbe stand zou leiden. Bestaat het huidige personeel van de gemeente Noordwijk uit 224 mannen en vrou wen, in gemeenten van ongeveer gelijke grootte werken 181 ambtenaren. Smit wees op een reorga- nisatieonderzoek van jaren geleden dat aan het licht had gebracht dat op bepaalde afdelingen dub bele taken werden verricht. „Zoals de zaken er na het organisatieonderzoek voor staan, verandert er niet veel", meende de VVD'er. Burgemeester J. Hoffmann zei Smits betoog te pes simistisch te vinden. Naar zijn mening heeft de rapportage op verschillende punten duidelijkheid gebracht Fel keerde Hoffmann zich tegen het ver wijt van Smit dat „de rapportage naar de organisa tie is toegeschreven". „Dat doet onrecht aan het onderzoek", aldus Hoffmann. „U vraagt naar eva luatie nog voor de reorganisatie is ingevoerd". Ge meentesecretaris E.M.A. Ponjée stelde dat het on derzoek niet het zoeken naar bezuinigingen beoogt, maar het verhogen van de kwaliteit van het amb telijk apparaat en het gemeentebestuur CDA-frac- tievoorzitter R. Dessing verweet Smit theoretische kletskoek op te hangen. De burgemeester kreeg ook de PvdA, Noordwijks Belang en het PAN aan zijn zijde. Leidschendammer bekent inbraken LEIDSCHENDAM Een 20-ja- rige Leidschendammer heeft be kend dat hij de afgelopen maan den elf inbraken in zijn woon plaats heeft gepleegd. Zes keer drong hij zaken in het winkel centrum Leidsenhage binnen en vijf keer woningen De totale omvang van de buit was vanmor gen nog niet duidelijk. De man zou vooral uit zijn geweest op geld, maar nam ook andere spul len mee die hij kon verkopen, al dus een politiewoordvoerder De jongeman kon worden aangehou den nadat hij maandagmorgen vroeg was gezien toen hij een in braak pleegde in Leidsenhage. Bijna 25.000 gulden voor school Uruguay LEIDSCHENDAM Ruim 24.000 gulden. Dat is het resultaat van de grootscheepse actie, die de openba re Dalton basisschool 't Lien uit Leidschendam heeft gehouden voor de school Escuela Püblica nr 190 in Uruguay. Met dit geldbe drag wil men de Zuidamerikaanse school „adopteren" en blijven on dersteunen Deze openbare school van zes klassen in La Floresta, dertig kilometer van Montevideo, is erg arm. De Daltonschool zelf heeft meer dan 19.000 gulden bij eengebracht; ruim 17.000 met een sponsorloop en 2.000 via het eind- feest. De gemeente honoreert de actie met een subsidiebedrag van 5.000 gulden. NOORDWIJK De fa- lilie Eberharter uit oordwijk heeft het voor- lalige Zingerhotel aan de eereep gekocht. Het and wordt in de komen- maanden grondig ver- ouwd en opgeknapt. Half l nuari 1990 gaat het hotel ?i ider een nieuwe naam n >en. „In augustus gaan met het hotel de ïarkt op. In januari be- int het vergaderseizoen we willen dan gelijk e ïeedraaien", vertelt de ieuwe eigenaar A. Eber- 'r arter die op dit moment og overlegt over de toe- ra omstige naam van het atel-restaurant. e et Zingerhotel werd in 1962 ka ibouwd door de Noordwijker Zinger. In 1980 verhuurde het pand onder de naam uitenzorg aan een opleidings- istituut voor wijkverpleeg kundigen. In 1985 kocht de ?e lichting Bethel het hotel en 'e er een verzorgings- aruis voor bejaarde Indische ooederlanders in. Begin 1989 ichtten de Drenten Groene- /j|old en Lotterman het Zin- rhotel, doopten het om tot V ngerhotel en verkondigden In plan te zijn het hotel te open en op te knappen. Daar I ak de Noordwijkse Rabobank ^in stokje voor. De bank had vertrouwen meer in eige- Stichting Bethel en ver- orjoeht het pand op 12 april op •n openbare veiling. Bodem- led b.v. uit Amsterdam telde Jl' 051.000 gulden neer voor het s ant aan zee gelegen hotel. o« berharter heeft het pand af- ol «lopen maandag gekocht van u Amsterdamse maatschappij. gk et bedrag dat hij heeft be- ild, wil hij niet vertellen, anzienlijk meer dan Bo- imgoed heeft betaald op de k filing", meldt hij. ng berharter was al langere tijd njinteresseerd in het pand aan Zeereep. „Ik heb een jaar ,ni iderhandeld met de Stichting ID Bthel maar kreeg voortdu- 2$nd te maken met andere on- irhandelaars. Ondertussen imen wel Groenewold en Dtterman bezit van het r/ |nd". Eberharter heeft geen je (gingen gedaan het hotel zelf kopen op de openbare vei- land heeft hij inmiddels in zijn bezit. Eberharter mikt op een hotel in de vier sterrencatego rie „Gezien de grootte van het hotel zijn meer sterren niet haalbaar", meent de hoteldi recteur'. Eberharter is op dit moment bezig de „klerezooi" van zijn voorgangers uit het Zingerho tel te ruimen. Daarnaast wordt de laatste hand gelegd aan het verbouwingsplan en de ver gunningen aangevraagd. „Vrijdag begint de bouwva- kantie. In die periode moet het bouwplan technisch vertaald worden We kunnen heel veel willen maar het moet wel technisch mogelijk zijn", stelt directeur Eberharter die er vertrouwen in heeft dat de noodzakelijke vergunningen snel worden afgegeven. „We willen in augustus al de markt op met het hotel". De Noordwijker Eberharter zit inmiddels bijna dertig jaar in het hotelwezen. Hij was twin tig jaar directeur van Huis ter Duin in Noordwijk. Afgelopen januari liep zijn dienstverband af bij dit Noordwijkse hotel. „Ik ben de noordkant naar de zuidkant van Noordwijk ver huisd", lacht de hotelier die veel vertrouwen heeft in de toekomst van hotel aan de Zeereep. „Dit is een schitte rende lokatie. Vanaf het terras kan je de branding zien Dit hotel wordt een prachtig sluit- punt van de Boujevard want we gaan we er een echte blik vanger van maken". Gelukkig A. Eberharter; Het hotel aan de Zeereep krijgt veel meer allure" ling in Hof van Holland op 12 april. „Ik voelde er weinig voor om juridische procedures te beginnen om Lotterman en Groenewold uit het pand te krijgen. Het is beter dat een organisatie als Bodemgoed, een dochteronderneming van de Rabobank, zoiets doet. Ik als particulier voelde weinig voor deze ellende", aldus Eberharter die de gang van za ken rond het Noordwijkse ho tel wel betreurt. „Als de on derhandelingen met Bethel waren gelukt, was ik nu al open. Daarnaast doet een der gelijke affaire Noordwijk na tuurlijk geen goed". Opknapbeurt De nieuwe eigenaar is van plan het Zingerhotel een grote opknapbeurt te geven. Daar voor heeft hij een bedrag van tegen de twee miljoen gulden uitgetrokken. „Er is enorm veel achterstallig onderhoud. Dat moet gebeuren want we kunnen straks geen lekkages hebben. Verder krijgt het pand een nieuwe gevel en en tree. De Noordwijkers zullen het straks niet meer herken- foto: charles hartman nen want het Zingerhotel krijgt meer smoel en allure". De nieuwe eigenaar wil verder de 45 kamers van het hotel op knappen. Zo wordt het sanitair geheel vernieuwd en er ko men meer balkons bij Het res taurant van Zinger wordt on- derkelderd „Er ontstaat een compleet nieuwe route naar de vergaderruimten. Gebruikers daarvan hoeven voortaan niet meer door het restaurant om bij de vergaderzalen te ko men". stelt Eberharter. De be nodigde vergunning van het Hoogheemraadschap van Rijn- VVV-directeur W Rovers is gelukkig met de aankoop van het hotel aan de Zeereep door Eberharter. „Ik heb zulke goe de herinneringen aan het oude Zingerhotel. Ik ben heel blij dat dit hotel weer beschikbaar komt voor de toeristen want de laatste jaren was het op dat gebied van geen enkele waar de. Bovendien is er nu een einde gekomen aan de scher mutselingen rond het pand die de naam van de badplaats geen goed hebben gedaan" Volgens Rovers heeft Noord wijk niet echt behoefte meer aan een extra viersterrenhotel „Een hotel op deze unieke lo katie is zeker exploitabel on der leiding van Eberharter. Het is een pak van m'n hart dat hij het hotel heeft ge- ROZA VAN DER VEER ussisch jongerenkoor ••J oorus bezoekt Boskoop al r1^ )SKOOP Het tachtig zan- rs en zangeressen tellende >or Noorus uit de Sovjetunie engt in oktober een bezoek Boskoop. Het jongeren- ™0' lor, dat volgens gastheer Die ouwe Sanghers „een subliem )or van absolute wereldklas- geeft een serie concer- waarvan enkele in deze Njg'o. bi >t Russische koor komt op (en initiatief naar Neder- ïd. Het streek-mannenkoor e Gouwe Sanghers en Noor- B ontmoetten elkaar vorig Br november op een interna- Bnaal muziekfestival in Boe- Bpest. „Jullie moeten eens ™ar Nederland komen", liet n van de leden van Die 3uwe Sanghers, zeer onder indruk van de prestaties m in z'n Oosteuropese collega's, ^:h ontvallen Deze opmer- ng is kennelijk als een uitno- (ing opgevat. orus arriveert donderdag 19 tober in Nederland De le- worden ondergebracht bij stgezinnen in Boskoop en igeving en treden de vol- nde dag voor het eerst op. In heveningen wordt een con- rt gegeven met het 's-Gra- nhaags Politie Mannenkoor. Jri (ndagochtend 22 oktober n orden enkele liederen gezon- in de Gerformeerde kerk Boskoop en 's avonds staat n groot concert in de Rotter- imse Doelen op het program- a. Dinsdag 24 oktober ten- Dtte treedt het Russische j.'or op in de Ontmoetings- ^rk in Waddinxveen. WASSENAAR ,Bij een brand in een loodsencomplex aan de Wittelaan hebben twee Wassenaarders brandwonden aan de armen opgelopen. De brand woedde gisteravond rond kwart-over negen. Bij de brand ging een deel van het complex in vlammen op en raakte een auto totaal ver nield. De brandweer heeft het vuur met twee spuitwagens en een ladderwagen bestreden Oorzaak van de brand waren laswerkzaamheden die de twee Wassenaarders (29 en 32 jaar) verrichtten aan een auto. Vonken die bij het lassen ont stonden, kwamen terecht in een open staande pot met verf- verdunner. Die vatte daardoor vlam. Daarop probeerden de twee het vuur in de pot te do ven met een brandblusser. Door de kracht van de straal die uit de blusser kwam viel de pot echter om, waardoor het vuur zich verspreidde. De brandweer arriveerde rond kwart over negen bij het lood sencomplex. Binnen een half uur kon het sein brand mees ter worden gegeven. Het na blussen duurde tot half een vannacht. Aan de bluswerk zaamheden werkten 24 men sen mee. Ongeveer vijftig vierkante meter van het loods- complex ging in vlammen op, terwijl de auto totaal vernield raakte. De brandweer redde juist op tijd vijftig duiven van de verstikkingsdood. Beide Wassenaarders zijn met eigen vervoer naar het ziekenhuis Bronovo gegaan om zich te la ten behandelen aan brand wonden aan de arm. Het Bollenbad in Noordwijk verandert eèn keer per jaar in een druk tentenkamp als de deelnemers aan de strandzesdaagse er de nacht doorbrengen. foto: henk van oen ende ..Trainen doen we voor de vierdaagse van Nijmegen. Hier niet voor". De 34-jarige Yvon ne Groenewegen uit Leiden zit monter in haar tentje op het grasveld van het Noordwijkse Bollenbad. Ze loopt samen met haar stadgenote Ida Bakker (46) de strandzesdaagse. Ida heelt haar luchtbed buiten de tent gesleept en ligt gestrekt. ..Beetje stijve spieren", ver klaart ze. Massage heeft ze echter niet nodig want met een beetje ..rekken en strek ken kan je morgenochtend weer door", stellen de twee Leidse vrouwen. Het Leidse duo is maandag morgen in Hoek van Holland gestart met nog 1006 andere wandelaars. Einddoel is Den Helder dat in zes dagen be reikt moet worden. Elke dag wordt een etappe afgelegd, weer of geen weer Veel afval lers zijn er niet. Gistermiddag hebben pas zes wandelaars af gehaakt waarvan drie om fa- milieredenen. ..Elk jaar zijn er weinig uitvallers. Zo zwaar is de zesdaagse niet", lacht Henk Horsman, organisator en be denker van de strandzesdaagse die even later wel toegeeft dat de wandelaars een ..ijzersterk karakter" moeten hebben. ..De nachten zijn hier kort hoor", verklaart hij zich nader ..Om één uur is het nog hartstikke druk hier in de bar en om twee uur moet de nachtwaker de laatsten naar hun tent stu- Hoogwater Gisteren hoefden de wande laars maar een relatief kleine etappe af te leggen. Van Duin- rell in Wassenaar moest over het strand naar het Noord wijkse Bollenbad worden gelo pen waar werd gekampeerd. De meeste wandelaars arri veerden daar gisteren rond het middaguur De tentjes werden opgeslagen en geïnstalleerd waarna er gedouched of ge zwommen werd. De afstand van twintig kilo meter moest gisteren worden afgelegd met hoog water. Tij- dens de ochtenduren werden de lopers ook nog getrakteerd op een regenbuitje. De familie Verhoeve uit Oegstgeest heeft weinig last gehad van het mul le zand en de regen. ..Een beetje miezer", bagatelliseert de 14-jarige Kirsten de regen bui. Zij loopt, samen mei haar 17-jarige broer Rob. de strand zesdaagse sinds 1981. Ze wor den begeleid door hun vader Ben die in 1980 voor het eerst meedeed aan de strandzes daagse. „Ik deed eerst mee met twee schoonzusjes. Dat ging niet zo goed want een kreeg veel last van dikke voe ten Daarna heb ik veel met de kinderen, mijn vrouw en an dere familieleden gelopen. Mijn vrouw wilde nu een weekje alleen thuis blijven ter wijl mijn oudste zoon een va kantiebaantje heeft". Voor het Oegstgeestse gezin is het lopen van de strandzes daagse pure ontspanning. „Lekker uitwaaien langs het strand", verklaren ze eensge zind. „Je bent verder weg van huis. elke dag is het strand an ders en de sfeer is leuk". Veel geoefend hebben de Oegst- geestenaren niet. Wel hebben Kirsten en Rob die al enige tijd schoolvakantie hebben, een paar keer een strandwan deling gemaakt. Kirsten vindt daarnaast het lopen van haar krantenwijk ook een manier van trainen. „Je weet als je een paar keer hebt meegedaan precies wat het is. Morgen bij voorbeeld zie je Zandvoort al heel snel liggen maar dan moet je nog een heel eind", meent vader Ben die net als zijn kinderen geen last van blaren heeft. „Je moet je schoenen aanhouden en zor gen dat je geen natte voeten krijgt. Anders krijg je gegaran deerd blaren Ook de 54-jari- ge Leidenaar Frank van der Goot heeft geen last van zijn voeten. Hij is een geroutineerd wandelaar die dit jaar in Por tugal heeft geoefend. Ook hij houdt angstvallig zijn schoe nen aan. „Ik ben niet gewend op blote voeten te lopen en krijg last van mijn hiel. Met schoenen aan heb je immers altijd een soort schokbreker onder je voeten Proef De Voorhoutse Ans van den Nieuwendijk is minder geluk kig. Samen met mevrouw Warmerdam loopt ze voor de eerste keer de strandzesdaagse. De laatste heeft de smaak van het wandelen zo te pakken dat ze nu al aankondigt volgend jaar de vierdaagse van Nijme gen te gaan lopen. „Dit is een mooie proef", verklaart ze. De 43-jarige Ans heeft een paar kleine blaren die ze vakkun dig heeft laten „afplakken". Ze haalt op die manier Den Helder wel. schat ze. Voor haar is de zesdaagse dan nog niet afgelopen want haar fa milie kampeert op dit moment op Texel. Ans is van plan on middellijk door te lopen naar de camping op het eiland. Het Voorhoutse duo heeft wel ge oefend. „Op het strand tussen Noord wijk en Katwijk of door mid del van een rondje Gooweg", vertelt Ans van Nieuwendijk die ook nog een keer op het wad heeft gelopen. De tocht van dinsdag wordt beoordeeld als „een lekker stukkie". ALPHEN AAN DEN RIJN Een agent van de Alphense politie is gister nacht ernstig gewond ge raakt bij een massale vechtpartij in de Molukse wijk. Twee politiemannen liepen gekneusde ribben op. De drie agenten raak ten, toen zij een man wil den aanhouden, nabij het Goudenregenplantsoen slaags met een groep van ongeveer dertig Alphena- ren van Zuidmolukse af komst. De omwonenden kwamen onmiddellijk hun huizen uit toen de man om hulp riep. In de consternatie die daarna ontstond wist de man te ontkomen. genplantsoen gegaan nadat een omwonende het politiebu reau had gebeld met de mede deling dat er een insluiper in de buurt actief was. Toen de agenten het Gouden regen- plantsoen naderden maakte de man zich uit de voeten. Hij werd echter in een brandgang in het nauw gedreven. Op zijn hulpgeroep kwamen dertig an dere Zuidmolukkers uit hun woningen die met straattegels en stokken gewapend de poli tie te lijf gingen. De tegels lig gen daar momenteel voor het grijpen omdat de buurt wordt gerenoveerd. De agenten wer den tijdens de vechtpartij door een drietal Zuidmolukkers zo geslagen dat een van hen met onbekend rugletsel in het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden moest worden opgenomen. Dreigend De situatie werd volgens een woordvoerder van de politie zo dreigend dat de agenten ge dwongen waren de aftocht te blazen ..De mensen van de groep gooiden niet allemaal met stenen, maar als je met drie agenten plotseling inge sloten wordt door dertig man dan voel je je echt niet veilig meer" In de loop van de nacht werden in totaal vijftien agenten van het Alphense korps opgetrommeld om een einde te maken aan de scher mutselingen. Een 64-jarige man kon worden aangehou den. twee andere daders vluchtten een woning binnen. maar toen de politie even later versterkt terugkwam bleken de daders toch ontkomen te zijn. Huiszoekingen bij een drietal woningen leverden gis ternacht geen resultaat op. Tij dens het buurtonderzoek dat in de loop van de dag werd in gesteld werden de jongeren niet meer opgespoord Later in de middag kwam een groep Molukkers naar het politiebu reau Bij hen bevond zich een van de daders die met straatte gels had gegooid De man is op het bureau ingesloten De an deren zijn na verhoor heenge zonden. Twee agenten die hen achter- Bekende na gingen waren niet bij machte om de beide jongeren aan te houden. De situatie werd zo explosief en chaotisch dat het tweetal het wijzer achtte om te vertrekken. Er werden posten ingericht om te voorkomen dat de daders zich uit de voeten zouden maken, Een van de daders is overigens een bekende van de politie. De jongen is al eerder aangehou den wegens openbare geweld pleging in een etablissement in de Alphense binnenstad. De jongen verzette zich toen ook al teeen ziin arrestatie Een politiewoordvoerder heeft geen idee waardoor de arresta tie gisternacht zo kon escale ren „Jaren geleden hebben we wel problemen gehad met de groep Zuidmolukkers rond het Goudenregenplantsoen, maar juist de laatste tijd was het vrij rustig. Ik weet geen directe aanleiding voor deze massale vechtpartij" De twee agenten die met gekneusde ribben naar huis zijn gegaan, kunnen waarschijnlijk over een paar dagen weer aan het werk Artsen van het Acade misch Ziekenhuis in Leiden bogen zich gisteren over het rugletsel van de derde agent Deze heeft waarschijnlijk een verschuiving in de wervelko lom opgelopen en blijft nog een paar dagen ter observatie Volgens de Molukse gemeen schap liepen de schermutselin- een vooral uit de hand omdat de politie met veel machtsver toon de aangehouden man in de politieauto probeerde te sleuren. Volgens hen gaat het om een geestelijk gehandicapte die geen vlieg kwaad doet. Volgens hoofdinspecteur Wil- tenburg van het Alphense korps wisten de drie dienst doende agenten daar niets van „Anders hadden we hem natuurlijk laten lopen. Maar als je midden in de nacht met een verdacht rondlopende per soon wordt geconfronteerd ben je als politie verplicht in te grijpen". Gistermiddag en vannacht zijn de Molukse wijkraad en de politie om de tafel gaan zitten om over de zaak te praten. „Begrip is er wel, maar er is vooral sprake van wederzijdse afkeuring. De Molukkers verwijten ons dat we de escalatie zelf heben uit gelokt. Wij vinden dat de Mo lukkers absurd hebben gerea geerd". Kind gewond bij aanrijding LEIDSCHENDAM Een 9- jarig jongetje uit Leidschen dam is na een aanrijding gis teravond met hoofdletsel naar het Haagse Westeindezieken- huis vervoerd. Het jongetje was rond kwart over acht met zijn fiets onverhoeds vanuit een oprit de Broekweg opgere den. Een 59-jarige Haagse au tomobilist kon hem niet ont wijken en schepte de jongen. Jassen gestolen LEIDERDORP De politie van Leiderdorp heeft gister middag bij winkelcentrum De Winkelhof twee mensen aange houden die twee jassen hadden gestolen. De politie werd ge waarschuwd door verschillende winkeliers. De daders, een 29- jarige Leidse vrouw en een 33- jarige man uit Leiden, zijn bei den bekenden van de politie. Het duo is na verhoor weer op vrije voeten gesteld De jassen hadden een gezamenlijke waar de van duizend «zuiden

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13