Personalistisch denken blijvend actueel Boze ouders bezetten Utrechtse basisschool kerk wereld £eidóe GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidaeSowumt DINSDAG 25 JULI 1989 PAGIN, OPNIEUW KRITIEK OP CASTRO EN HELD MOSKOU De zwarte lidkerken uit Afrika en de Verenigde Staten nemen het Castro en Held kwalijk dat zij als secretaris generaal en voorzitter van de Wereldraad van Kerken aanvan kelijk geen openbare veroordeling van de apartheid in Zuid- Afrika wilden. Het dagelijks bestuur (Castro, Held en Sylvia Talbot) wilde deze zaak onder de tafel afhandelen en veran derde pas van mening toen enkele kerken per brief een open lijke veroordeling van de apartheid eisten. De zwarte bisschop dr. Frederick Talbot van de African Methodist Episcopal Church in de VS was „stomverbaasd". „Wat zou dat voor de geloofwaardigheid van de Wereldraad hebben betekend als Castro en Held hun zin hadden gekregen?" „Het is ongelooflijk dat dit niet meteen in de ontwerptekst is gekomen. Wat is er aan de hand met de Wereldraad," zo vroeg bisschop Talbot zich af. „Als Mandela onder de condities van de blanke min derheidsregering uit de gevangenis zou worden ontslagen, zou hij in de verste verte nog niet vrij zijn. Denk eens aan Beyers Naudé, die jarenlang „gebanned" was", aldus Talbot. Kritiek was er ook op de ontwerpverklaring over Europa. „Veel te zwak; daar gaat geen enkele bemoediging van uit," zei de gere formeerde predikante M. van der Veen-Schenkeveld uit Rijs wijk. Ze wees er op dat de economische gevolgen die Europa 1992 heeft voor de Oosteuropese landen en de Derde Wereld, veel duidelijker uit de verf moeten komen. Ds. W.R. van der Zee, secretaris van de Raad van Kerken in Nederland, zei: „Aan dit document hebben wij als Europese kerken niets." Wie geen karakter heeft is geen mens, maar een ding Nicolas Chamfort PRIJS VOORSCHOTENSE FILOSOOF VOOR STUDIE EMMANUEL MOUNIER VOORSCHOTEN „Wie zijn gemoedsrust niet verliest bij de ge dachte aan het ontstaan van een onderklasse in de samenleving bij het zien van de uitzichtloze positie waarin veel niet- werkers verkeren kan niet beweren dat hij deze mensen als mede-perso nen aanvaard heeft. Het kwade geweten is de bes te manier om de wanor des in de maatschappij te ontdekken en de drijf veer bij uitstek om er iets aan te willen doen. Dat wordt bedoeld met „zich engageren". Met dit voorbeeld wil de Voorschotense filosoof dr. A.J.M. van Weers aangeven hoe het personalisme van de Franse katholieke filosoof Emmanuel Mounier (1905- 1950) actueel is. Van Weers, docent sociale en politieke fi losofie aan de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam, kwam in het nieuws vanwege een internationale onderscheiding die hij heeft ontvangen voor zijn boek: „Staat en persoon, de politieke filosofie van Em manuel Mounier" De driejaarlijke „Prix Emma nuel Mounier" werd toege kend door een raad bestaande uit onder andere de filosoof Paul Ricoeur en de historicus Jacques le Goff. Het is voor het eerst dat de prijs wordt gegeven voor een Nederland stalige studie. Het personalisme bij velen bekend via het blad Esprit en namen van Nederlanders als Kohstamm en Banning, - is volgens Mounier geen „sy steem", maar meer een „bere deneerde inspiratie", zegt Van Weers. Die inspiratie betreft de mens als persoon. Dat is de mens in zijn relaties, in de ge meenschap. Het gaat om de volwaardige mens, niet de als individu vereenzaamde en veramrde mens. Het individu staat uiteindelijk alleen op de wereld, wordt als een ver lengstuk van apparaten, is een nummer in de massa, kan willekeurig door een ander vervangen wlrden. Het perso nalisme komt op voor de oor spronkelijkheid van de mens en verzet zich tegen alles wat daaraan iets afdoet. Men vindt personalisten op allerlei terrein: politici, peda gogen, geestelijken, schrijvers. Op het Tweede Vaticaans Concilie was de invloed van hetpersonalisme merkbaar, meent Van Weers. Het Conci lie wilde geen definitieve, al lesomvattende theorieén pre senteren, maar de tekenen van de tijd begrijpen en inter preteren. Daarbij had men de mens als persoon op het oog, de mens in gemeenschap met anderen, de mens als onver vangbare waarde, de héle mens. Bij allerlei groeperingen in Latijns-Amerika speelt het personalisme een belangrijke rol; hetzelfde geldt voor vak bondsmensen in Polen, in en rond Solidaridad. De ideeén van Mounier blijken ook hen te inspireren in hun strijd voor erkenning van arbei dersrechten en voor mogelijk heden om zich als arbeider tot „persoon" te kunnen ontwik kelen. Frankrijk Het personalisme is ontstaan in de jaren dertig in Frank rijk en de beweging wordt FOTO: PERS UNIE ook door die context geken merkt. Allerlei mensen, groe pen en organisaties dikwijls voorzien van eigen tijdschrif ten, kwamen in verzet tegen het gekonkel en de onmacht in de Franse politiek. Politici waren verwikkeld in dubieu ze affaires. Een krachtig be leid bleek onmogelijk; politici durfden geen ingrijpende be slissingen te nemen. Het ene kabinet na het andere kwam ten val en politici werden er van beschuldigd feitelijk on der een hoedje te spelen met misdadigers. Emmanuel Mounier was een van degene die zich verzette tegen deze gevestigde wanor de. Hij bepleitte een nieuwe orde, waarin de mens als per soon tot zijn recht kon komen. Van meetaf aan betrok hij niet-katholieken bij zijn be weging: protestanten maar ook socialisten. Samen verzet ten ze zich tegen de tijdgeest en samen zochten ze naar een gemeenschappelijke noemer. Hoewel Mounier linkse sym pathieën had, schroomde hij aanvankelijk zich daadwerke lijk in de concrete politiek te mengen. Zijn streven was een morele revolutie. Wat de mo raal van die „revolutie" moest zijn, daarover moest eerst goed worden nagedacht. Zo ontstonden er studies over de geneeskunde, de vrouw, het kolonialisme en allerlei ande re maatschappelijke aspecten. Met de resultaten van die stu dies, de theorie, zouden men sen de praktijk tegemoet kun nen treden en proberen de omstandigheden aan die theo rie aan te passen. Het kwam er op neer dat men voorlopig niets deed. Keuze Spaanse personalisten die ver wikkeld waren in de burger oorlog dwongen Mounier ech ter tot een politieke positie keuze Bovendien werd zijn afwachtende houding onder mijnd door het denken van een briljante Duits-joodse filo soof, Paul-Ludwig Landsberg. Deze had gestudeerd bij Hus- serl en Scheler en heeft een grote invloed gehad op de ontwikkeling van Mounier. Landsberg vond dat het niet aangaat eerst de theorie te formuleren om die vervolgens toe te passen op de praktijk. Aan de situatie moeten zowel theorie als keuzen worden ontleend. Dat betekent de er kenning dat de theorie vaak gebrekkig en de keuzen niet volmaakt zijn; men moet in de politiek dikwijls vuile han den maken. Het betekent ook de erkenning dat de marges om de situatie te veranderen smal zijn. In het denken van Mounier sinds 1937 speelt die zienswij ze een belangrijke rol. Niet meer „bezint eer gij begint", maar durf je voor een onvol maakte zaak te engageren probeer in een gegeven situa tie met de beschikbare gege vens de best mogelijke keuzen te maken. Ook al besef je dat je achteraf zult lijden vanwe ge die keuze. In 1938 spreekt Mounier zich uit over een zeer concreet po litiek onderwerp: het verdrag van Miinchen, waarbij be langrijke delen van Tsjecho- slowakije worden obedrdra- gen aan Duitsland Mounier beoordeelt de situatie in Europa onder de dreiging van het nationaal-socialisme als te ernstig om nog te kun nen geloven in pacifisme. Die uitspraak betekende nogal wat, want Mounier en zijn blad „Esprit" waren tot dan toe uitgesproken pacifistisch. In de Tweede Wereldoorlog stond Esprit onder censuur en uiteindelijk verboden In het gijzelaarskamp St. Michielsge stel werd het personalisme voor Nederland geintrodu- ceerd door Henri Brugmans; na de oorlog inspireert het personalistisch denken aller lei mensen in zowel de KVP als in de Partij van de Arbeid. Van Weers herinnert eraan dat het personalisme een be langrijke bijdrage heeft gele verd in de totstandkoming van die laatste partij. Het ver vulde een brugfunctie tussen de mensen die voortkwamen uit verschillende partijen en christelijke of humanistische overtuigingen. Na 1945 had het personalisme in Frankrijk de wind niet mee; aanvankelijk was het een modeverschijnsel („ieder een1 is personalist"), toen Sar tre invloed kreeg werd „ie dereen" existentialist. Nadien kwam het structuralisme op dat mensen laat verdwijnen in systemen en, tenslotte, de actualiteit van de naoorlogse dekolonisatie had meer aan dacht voor volkeren dan voor personen. De „opdracht" van het perso nalisme is actueel, vindt Van Weers. Steeds wanneer er in de samenleving belangrijke beslissingen moeten worden genomen, vooral wanneer er sprake is van een crisissituatie blijken personalistische idee ën van belang. Er is ook alle aanleiding om de persoon in z'n eigenheid en in z'n relaties te „bescher men". Met name de techniek dreigt de totaliteit van het menselijk bestaan te versmal len en daardoor tot een dehu- maniserende kracht te wor den. Tegelijkertijd is er de eis om samen met mensen van andere achtergrond te komen tot gemeenschappelijke keu zen die tot op zekere hoogte ook gezamenlijk verantwoord kunnen worden. Van de op vattingen waarover men het eens is, zou een lijst kunnen worden opgesteld. Die „spil" van ideeën en in spiraties, afkomstig uit diver se stromingen, kan van grote betekenis zijn, constateert Van Weers. De proclamatie van mensenrechten bijvoor beeld is een vrucht van die gemeenschap van mensen en ideeën. Maar niet alle denken over de mens loopt uit op het formuleren van mensenrech ten. Dat moet ook niet. Wel moet het menselijk argument steeds opnieuw dooracht en in praktijk gebracht worden. Nog te weinig wordt in aller lei politieke situaties vanuit dat denken gewerkt, aldus Van Weers. Wat dat betreft is er nog volop werk. LtJTSEN KOOISTRA „Staat en persoon" door A.J.M. van Weers is uitgege ven door Eburon (Delft) en kost 35,-. Haagse inzegening vriendenrelatie in gereformeerde synode DEN HAAG De gerefor meerde kerkeraad van Den Haag-Loosduinen zal zijn be sluit om de inzegening van een relatie tussen twee homo seksuele mannen goed te keu ren, voorleggen aan de gene rale synode van de Gerefor meerde Kerken. Dit schrijft ds. Jan Eikelboom, de predi kant die voorging in de vie ring, waarin de vrienden el kaar trouw beloofden. In een uitvoerig artikel in het Centraal Weekblad vertelt ds Eikelboom, mede naar aanlei ding van kritiek, over de ach tergronden. De twee vrienden die in de Petrakerk elkaar trouw hebben beloofd, kiezen exclusief voor elkaar. Zij heb ben elkaar gevonden als part ner met wie zij hun hele le ven willen delen, zij bevesti gen elkaar, zijn het antwoord op eikaars levensvraag, ma ken elkaar gelukkig. Voor die liefde zijn zij dankbaar. Zij er varen hun liefde als oen ge schenk van God. Zij had den de behoefte om anderen deelgenoot te maken van hun belofte van trouw en zij vroe gen in hun kwetsbaarheid om Gods zegen. De kardinale vraag, aldus ds. Eikelboom, is: Mag een predi kant in Gods naam een zegen geven over zo'n relatie? Wijk- kerkeraad en kerkeraad alge mene zaken verklaarden zich in grote meerderheid bereid de verantwoordelijkheid te dragen. De kerkeraad was ook ver heugd dat deze twee mensen de weg naar de kerk hadden gevonden. Vele homofiele broeders en zusters zijn als ge volg van de weerstand in de gemeente aan de rand of bui ten de kerk geraakt en met hen hun familie. Ds. Eikelboom wijst er tot slot op dat dit soort besluiten altijd geboren worden in de plaatse lijke gemeente, uit de ontmoe ting met mensen die een con crete vraag stellen. De pasto rale praktijk gaat aan de sy nodebesluiten vooraf. Toch wil men dit besluit ter toet sing voorleggen aan de syno de, waarbij uiteraard de syno de-uitspraken van 1979/'80 zullen worden betrokken. In een kort commentaar te kent prof. dr. K. Runia, die eerder ook kritiek had, hierbij aan dat hij er zich tegen ver zet dat ds. Eikelboom en zijn kerkeraad op eigen houtje tot deze „inzegening" zijn over gegaan. De kerkorde kent dit helemaal niet en de synoden hebben er nooit een besluit over genomen. We wachten nog altijd op een bijbelse fun dering van het advies van de synode, aldus Runia. HONKIE PONKIE MARIA CONTRA HEILIGE JOSEPH UTRECHT Hebben de kinderen in Utrecht dan geen zomervakantie? Na tuurlijk wel. Maar waar om zit de zandbak van de Honkie Ponkie/Maria- school dan nog steeds he lemaal vol? De school is bezet. Door die kinderen? Nee, door hun moeders, die daar ook zitten, lek ker in de zon. Ze willen het gebouw hebben, maar het schoolbestuur wil het niet geven. In de hal van de Honkie Pon- kie/Mariaschool (voorheen kleuterschool en lagere school, nu basisschool) hangt een enorm rooster, zoals dat hoort in een school. Maar er staat niet op vermeld wan neer de kinderen aardrijks kunde krijgen en lezen en re kenen ontbreken ook. Dit is geen lesrooster, dit is een be- zettingsrooster. Hier staat op welke ouders aan de beurt zijn om de school in bezit te houden; wie er 's nachts aan wezig moeten zijn en wie overdag. „Eruit? Nooit!" luidt de tekst op een spandoek en dat is inderdaad de inzet van deze schoolstrijd. De ouders willen dat het schoolgebouw behouden blijft voor hun kin deren, die ze massaal op een andere school hebben gedaan. Het rooms-katholieke school bestuur Heilige Joseph wil het gebouw gewoon voor zichzelf houden, ook al zijn de leerlin gen verdwenen. Maar nu is het bezet en zijn de ouders heer en meester. Op een bord houden ze bij welke kranten en omroepen totnu- toe al belangstelling hebben getoond en oh!, daar is het NOS-Journaal! Temidden van al die drukte leggen vier ou ders ons uit wat hen bezielt. Mary van Helmondt voert vooral het woord, zij werkt ook als leerkracht aan de school. Jozé Thiissen, Conny de Goede en José Israel stem men in en vullen aan. Te duur „De rooms-katholieke scho- lenstichting Heilige Joseph had twee scholen", vertelt Mary, „de Honkie Ponkie- Maria- en de Gerardus Ma- jellaschool. Samen zaten die scholen in drie gebouwen en dat werd het bestuur te duur. De exploitatiekosten waren te hoog. Daarom besloot men tot een fusie. De twee scholen, Van links naar rechts: Mary van Helmondt, Jozé Thijssen, Conny de Goede en José Is rael. FOTO: "T STICHT Honkie Ponkie/Maria en Ge rardus Majella, konden dan in één gebouw, dat daarvoor wel gerenoveerd moest worden. Het bestuur had geen oog voor de verschillen tussen de twee scholen en dacht: ze zijn allebei katholiek, dus we voe gen ze samen. Maar het ka tholieke is helemaal niet het specifieke van de Honkie Ponkie/Mariaschool; integen deel, dat is de onderwijskun dige aanpak en die verschilt enorm van die van de Gerar dus Majella". Conny: „Zij zijn nog erg con servatief, ze werken nog hele maal klassikaal. Bij ons staat de individuele aanpak voorop. En de ouders worden overal bij betrokken". Mary: „Ondanks verzet van de inderhaast gevormde me dezeggenschapsraad, zette het bestuur zijn fusieplannen door. Afgelopen maart werd ons duidelijk dat we in de ge fuseerde school niets zouden terug vinden van de school die we voor onze kinderen ge kozen hadden. We zijn toen met z'n allen naar de Van Beeck Calkoenschool gegaan, dat is een protestants-christe lijke school hier in de buurt met 55 leerlingen. Daar heb ben we onze kinderen voor de komende cursus aangemeld. Ook de personeelsleden zijn overgestapt naar die school; tien van de elf zijn door het bestuur van de Van Beeck Calkoenschool in dienst geno men, één wilde niet". Verbouwing De massale overstap van de kinderen van de Honkie Pon- kie/Maria naar de Van Beeck Calkoen was voor het school bestuur Heilige Joseph een klap in het gezicht. Het be stuur probeerde nog wel de leerlingen terug te winnen door bij de ouders aanmel dingsformulieren in de bus te stoppen (Mary: „Het is in strijd met alle afspraken om kinderen te werven die al bij een andere school staan inge schreven"), maar ze kwamen niet meer terug. Het enige dat het bestuur nog restte was de Gerardus Majellaschool en de drie gebouwen; 23 lokalen voor honderd leerlingen. De Van Beeck Calkoenschool daarentegen (plotsklaps met tweehonderd leerlingen) kampte nu met ruimtegebrek. Wat zou logischer zijn, zo meenden de ouders, dat de ruimte van de Honkie Pon- kieschool ten goede zou ko men aan de Van Beeck Cal koenschool? Mary: „Maar dat weigert Heilige Joseph. Die zegt het gebouw van Honkie Ponkie in elk geval nog nodig te hebben zolang de Maria- school wordt verbouwd". Jozé: „Stinkerds!" Mary: „Het is pure obstructie. Ze kunnen de Mariaschool best verbou wen zonder in de Honkie Ponkie te gaan zitten". Het is om de Utrechtse wet houder van onderwijs Pot daarvan te overtuigen, dat de zandbak van de Honkie Pon kie/Maria nog steeds vol kin deren zit. Pot moet op grond van artikel 84 van de wet op het basisonderwijs (de tekst van dit wetsartikel is op de gevel van de school aange bracht) beslissen dat Heilige Joseph zijn ruimte moet af staan aan de Van Beeck Cal koenschool, zo vinden de ou ders. Donderjagen Voor vanmiddag stond een gesprek tussen Pot en de bei de schoolbesturen op het pro gramma. De ouders willen van de uitkomst van dat ge sprek laten afhangen of ze hun actie voortzetten. Mr. J. van Ravenhorst, de advocaat van het rk-schoolbestuur, raadt hen aan de bezetting te beëindigen en de zaak „over te geven aan de wethouder". Van Ravenhorst wil het con flict niet laten escaleren, hij hoopt dat het gesprek tussen de beide schoolbesturen („wat zitten jullie nou te donderja gen als christelijke broeders onder elkaar") een oplossing teweegbrengt. Het heeft vol gens hem geen zin de samen voeging van de scholen nog maals ter discussie te stellen: „Daarover is al in hoogste in stantie beslist, tot aan de com missie van beroep toe en die heeft vastgesteld dat de han delswijze van het bestuur niet onrechtmatig was. Dus dat is een gepasseerd station. Wat het gebouw betreft: het is aan Heilige Joseph om daar over te beslissen. Het bestuur zegt de Honkie Ponkie nodig te hebben om de leerlingen in onder te brengen tijdens de verbouwing van de Maria school. Bovendien denkt het bestuur dat het leerlingental daarna wel weer zal aangroei en, en dan zal het Honkie Ponkie-gebouw zeker weer nodig zijn". STEVO AKKERMAN Herenakkoord Het is niet te veel gevraagd dat de medisch specialisten) vorige week bereikte inkomensakkoord zullen accepte Weliswaar zijn er nogal wat forse inkomens - pathol anatomen, hartspecialisten en radiologen - die flink mo inleveren ten bate van hun minder bedeelde collega's, a kinderartsen. Onderdeel van het akkoord is immers da verschillen tussen beide groepen kleiner worden. Maai van die nivellering gaan de specialisten er niet op achte En dat is een heel ander resultaat dan minister De Ko: voor ogen heeft gestaan. Belangrijk is dat de kosten voor drie jaar worden! vroren op het niveau van dit jaar; geen tariefsstijgingen tot en met 1992. Het akkoord komt in de plaats van de v jaar aangekondigde verlaging van het norminkomen ei kostenvergoeding, een besluit van De Koning om een ein maken aan een al jaren slepende kwestie. De speciali protesteerden ertegen met zondagsdiensten, tot de ree die verbood. SlNDSDIEN hebben de partijen, specialisten, ziekenhui ziekenfondsen en ziektekostenverzekeraars, onder lei van oud-minister Van Aardenne langdurig onderham met het vorige week bereikte resultaat. In september w van de achterbannen van de onderhandelaars het antwt verwacht. Alle partijen zullen water bij de wijn moeten doen. v sommige specialisten staat een verlaging van twintig tot tig procent te wachten, maar sommige collega's zullen kwaliteit van hun wijn kunnen verbeteren. Anderzijds de verlaging van de kostenvergoeding waarmee al een b is gemaakt, als onderdeel van het akkoord moeten wor gestopt en zou ook de verlaging van het norminkomen de baan zijn. De specialisten zouden weer akkoord mo gaan met een goedkoper abonnemententarief waarin rc nehandelingen worden ondergebracht. Dit verlaagt de ten en verhoogt de doelmatigheid. Ook de tijdelijke ve ging van de particuliere tarieven voor dit jaar moet vai baan. HeT akkoord leidt jammer genoeg niet tot een veria) van de kosten, wel tot een bevriezing gedurende enkeli ren waarin het plan-Dekker langzamerhand gestalte r krijgen. De in hoog tempo gestegen kosten voor special sche behandeling bedragen dit jaar 1,9 miljard. Mochten de komende jaren dalen, dan zal het overschot gebruikt li nen worden om de instroom van jonge specialisten te ve teren, en daar is alle reden toe. MAAR het belangrijkste resultaat zou kunnen zijn da een eind komt aan de onverkwikkelijke situatie dat pat ten wel verzekerd zijn tegen kosten van specialistische handeling, maar toch zelf het geld eerst op tafel moeten gen omdat de medici geen zaken doen met ziekenfond Het akkoord kan leiden tot nieuwe overeenkomsten. MINISTER De Koning zit in een lastig parket. Hij heeft genover de verpleegkundigen de ruimte voor salarisverb ring beperkt moeten houden. De specialisten die jarenl een regeling over kostenbesparing hebben tegengehoui zouden nu - niet als individu maar als groep - hun zin 1 gen. Het zou een flinke prijs zijn voor het normaliseren de verhoudingen binnen de ziekenhuizen Wolkenvelden DE BILT (KNMI) De on weersstoring die tijdens het weekeinde bij ons enkele on weersbuien bracht, ligt nu bo ven Sleeswijk-Holstein en de Duitse Bocht. Deze storing lag daar de afgelopen 24 uur vrij wel stil. Zware regens brach ten in deze streek gisteren meer dan 100 mm neerslag binnen een etmaal. Verwacht wordt dat de resten van deze storing nu via de Duitse Bocht naar de noordelijke Noordzee gaan wegtrekken Droge en wbrme, in Scandina vië aanwezige lucht kan ons niet bereiken. Een ander, zuidwest van de Britse Eilan den aanwezig hogedrukgebied houdt de wind bij ons in de noordwesthoek. Ook deze lucht is niet koud, maar er ko men boven de Noordzee ge vormde wolkenvelden in voor. Deze zullen het komende et maal vooral in het noorden van het land aanwezig zijn. Mogelijk valt daaruit wat zeer lichte motregen. Vooral in de zuidelijke provincies kan de zon de bewolking doen oplos sen. Bij een matige noordwes tenwind variëren de maxima morgen tussen de 20 graden in het Waddengebied en aan zee tot 26 graden in Brabant en Limburg. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig tot en met woensdag Noorwegen. Zweden en Denemar ken in zuid-Scandinavie zonnig en droog zomerweer met middagtempe- raturen van circa 21 graden langs de Noorse westkust tot 28 graden elders. In midden- en noord-Zweden en Noorwegen wolkenvelden en in het uiterste noorden wat regen Middag- temperaturen van 18 graden langs de Noorse kust tot 25 graden elders Ierland. Schotland en Engeland: pe rioden met zon en vrijwel overal droog Middagtemperaturen van 20 graden in het noordwesten tot 28 in het zuidoosten, in Ierland en Schot land enige daling van temperatuur Belgie en Luxemburg zonnig en warm zomerweer. Middagtempera- tuur van 25 graden langs de Belgi sche kust tot 29 graden elders. West-Duilsland: zonnig en warm zo merweer, in midden-en zuid-Duits- land mogelijk nog een verspreide on weersbui gedurende de middag en avond Middagtemperatuur van 26 graden in het noorden tot 30 graden in het zuiden Frankrijk: in het uiterste oosten en zuiden gedurende de middag en avond nog een enkele onweersbui, overigens zonnig en warm zomer weer. Middagtemperaturen van 22 graden langs de Kanaalkust tot 30-32 graden elders. Spanje en Portugal: droog, zonnig en Middagtemperatuur van 25 graden langs de Spaanse noordwestkui 30 graden langs de andere kusf graden plaatselijk in het Spaan: Zwitserland en Oostenrijk: bewolkt en vooral in de middag avond enkele regen- of c en Woensdag in Zwitserland vif overal droog en meer zon M temperatuur 28 tot 30 graden Italië en Joegoslavië, ovei zonnig en warm. maar in de lijke gebieden ook enkele o buien Middagtemperaturen de 30 en 34 graden. Griekenland: zonnig, droog e tot plaatselijk zeer warm zon Middagtemperaturen van 30 op de eilanden tot 36 graden laii WEERRAPPORT GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIE THEATER, RECREATIE,EXPOSITIE EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2