Kortebaandraverij Voorschoten viert 65-jarig jubileum leuwenoude kelder bij toeval ontdekt Bewoners Molenpad willen niet verhuizen remeente Hazerswoude nog verder onder druk gezet .EIDEN OMGEVING CcidócSoUAUflt DINSDAG 25 JULI 19 89 PAGINA 11 n e foto die is samengesteld m de dader van de verkrach- ng in Noordwijkerhout op te toren. foto: rijkspolitie Compositiefoto an mogelijke erkrachter JJOORDWIJKERHOUT De tjt |kspölitie Noordwijkerhout ïtbreekt het aan elk spoor in de dader van een ver pachting vier weken geleden de Teijlingerlaan in die aats. Om de zaak toch op te n£ innen lossen is besloten een mpositiefoto te verspreiden e is gemaakt aan de hand n het signalement van de nder. de Teijlingerlaan werd op juni tussen 19.30 en 20.00 ïr een 24-jarige vrouw ver acht. De vrouw fietste rich- c ïg Sassenheim. Zij werd kort ociorbij de kruising bij 't Sol- atje door een man op een uine herenfiets ingehaald. c e sleurde haar van de fiets berm in en verkrachtte d ar op brute wijze. De man 0, oeg een blauw jack en een -arte broek. Hij zou tussen 40 en 45 jaar oud zijn ge lest, had donkerblond/grijs eirt haar. Hij zou ongeveer meter lang zijn. politie is nu op zoek naar tuigen die deze man hebben zien. Wie denkt inlichtingen j hebben die van belang kun- ,uin zijn voor 'het onderzoek, pl irdt gevraagd contact op te ia men met de rijkspolitie ,e lordwijkerhout, 02523-73888. erkoop compostvaten ™>opt goed in Alkemade KEMADE Met de ver- ip van gesubsidieerde com- itvaten in Alkemade gaat tl goed. Inmiddels zijn al 134 in dergelijke vaten van eige- ar verwisseld. raadscommissie financiën 1de daarom vorige week op- >en krediet beschikbaar aankoop van compost- ten. Uit voorraad kan de ge- eente dan binnenkort weer stuks compostvaten leveren. t) de vaten zit'een gemeente- bsidie van vijftig procent, t betekent dat ze de inwo- :i, irs slechts zestig gulden kos- Geen beslissing over reparatie schooldak Afscheid van Gerrit Dekker ZEVENHOVEN Het blijft tot eind augustus onduidelijk of de christelijk nationale school in Zevenhoven extra geld krijgt voor de reparatie van het lekkende schooldak. Het schoolbestuur had daarom gevraagd omdat er bij dé bouw van de school construc tiefouten zouden zijn gemaakt. Tijdens een speciaal voor dit onderwerp belegde vergadering van de gemeenteraad staakten gisteren de stemmen. Twee raadsleden van Gemeentebelangen willen dat er een beroep wordt gedaan op de wet basisonderwijs voor een extra bijdrage. Een artikel in die wet is speciaal bedoeld voor dit soort gevallen CDA-raadslid Kool steunde dit standpunt. De overige CDA raadsleden waren evenwel van mening dat de kosten uit de zo genaamde Londo-regeling- moeten worden betaald. Dat is een uitkering voor het groot onderhoud van het schoolgebouw. De stemmen konden gisteren staken omdat wethouder Aartman' met vakantie is. Bekend is dat de wethouder eveneens van me ning is dat de Londo-regeling uitkomst moet brengen. Eind au gustus wordt het onderwerp opnieuw in een raadsvergadering in stemming gebracht. NOORDWIJK Onder grote belang stelling is gistermiddag op de Algeme ne Begraafplaats de heer G. Dekker, die afgelopen donderdag op 80-jarige leeftijd in Noordwijk overleed, begra ven. Vele jaren heeft Gerrit Dekker in het kerkelijk en maatschappelijk leven van de Noordwijkse gemeen schap een vooraanstaande plaats inge nomen. Bijna dertig jaar was hij voorzitter van de afdeling Noordwijk van de Hout- en Bouwbond CNV. Bij zijn af scheid als voorzitter in 1975 hij was toen tevens 44 jaar lid van de bond ontving hij dé gouden eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau. Lange tijd was hij tevens be stuurslid van de Christelijke Bestu renbond van het CNV en van de voormalige woningbouwvereniging Patrimonium. Dekker bekleedde veel functies in verschillende organisaties: het bestuurslidmaatschap en voorzit terschap van de Christelijke MAVO, lid van de Marktcommissie, lid van de Christelijke Gemengde Zangvereni ging Soli Deo Gloria, leider/voorzitter van de hervormde knapenvereniging, jeugdouderling en diaken in de kerke- raad van de Hervormde Gemeente te Noordwijk aan Zee en tot aan zijn overlijden, lid van de commissie voor de Woensdagavondzang. Bovendien was Dekker een bekwaam organist, invaller-begeleider in de kerkdien sten en in de zondagmorgenbijeen komsten van de reumakliniek Sole Mio. In de weinige overgebleven uren hield de schilder Dekker zich bezig met kunstzinnig werk als houtsnijden en kunstschilderen. Hoge verwachting van zomermarkt in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN De or- ganisatie van de zomermarkten in Al phen is bijzonder tevreden over het verloop van de eerste marktdag in de cyclus van vier die dit jaar in het cen trum van Alphen wordt gehouden. Mede dankzij het mooie weer werd de markt uitstekend bezocht. De ver wachtingen voor komende donderdag zijn nog hoger gespannen. Dan kan het publiek zich vergapen aan de kunstwerken van een „air-brusher" die op de markt zelf de hoge druk- verfspuit ter hand neemt. Verder is er een kinderboerderij, het clownsduo Vindersloon en veel muziek. De jeugd tot 14 jaar kan in de Raadhuisstraat en de Hooftstraat in de slag als koop- Bedrijven aan Delfweg mogen meer uitbreiden NOORDWIJKERHOUT Bedrijven aan de Delfweg in Noordwijkerhout mogen zeventig procent van hun terrein bebou wen. Dat staat in de laatste herziening van het bestemmingsplan buitengebied dat donderdag wordt besproken in de commissie ruimtelijke ordening. De her ziening van het bestemmingsplan bete kent dat sommige bedrijven meer mogen uitbreiden dan oorspronkelijk de bedoe ling was. Het onderscheid tussen agrari sche en niet-agrarisch bedrijven is hierbij ook vervallen. Voorheen werd gekeken naar het huidige gebruik van de percelen waarna een bebouwingspercentage werd vastgesteld. Het uniforme bebouwingsper centage geldt alleen voor bedrijven die di rect aan de Delfweg zijn gevestigd. VOORSCHOTEN De kortebaandraverij in Voorschoten bestaat 65 jaar en ter gelegenheid daarvan wordt komende vrijdag een extra feestelij ke wedstrijd op de Prins Bernardlaan gehouden. De laan wordt met een laag zand bedekt en is dan weer de lange zandweg zoals er vroeger veel wa ren in Voorschoten en omgeving. In de vijfenzes tig jaar van haar bestaan is het Voorschotens paar- denspektakel steeds meer een regionale functie gaan vervullen. De kortebaan draverij is onderdeel van de festiviteiten rond de Voorschotense paarden markt die vrijdag wordt gehouden. Al vanaf de zeventiende eeuw worden in Voorschoten korte- baandraverijen gehouden. De bekendste daarvan is onge twijfeld de draverij om de Gouden Zweep bij „Het Haag- sche Schouw". Voor boer en paard waren die wedstrijden een van de weinige momen ten, waarop het werk eventjes vergeten werd. Die draverijen werden steeds gehouden nadat de „hooibouw" binnen was ge haald. Boer en paard Hadden dan een maand .lang vrijwel dag en nacht gewerkt. Het Programma paardenmarkt 10.00: officiële opening paardenmarkt door burgemeester P. Cannegieter. 11.00-12.00: koekslaan, Voorstraat. 09.00-14.00: standwerkersconcours, Schoolstraat. 10.00-11.00: torenbeklimming, Dorpskerk. 10.30-12.30: loop-in concert, Dorpskerk. 09.00-15.00: paardentram, Treubplein. 13.30-18.00: kortebaandraverij, Prins Bernhard- laan. 09.00-24.00: kermis bij Vliethorst. 21.00-00.30: Dixieland-, jazz en Zuidamerikaanse muziek, Voorstraat. paard ging dan uit het tuig, kreeg een zak op de rug ge bonden en boerenzonen kamp ten tegen elkaar op het paard. In 1924 meende een aantal agrariërs en degenen die daar door de commercie mee ver bonden waren, dat het tijd werd voor het opstellen van een reglement voor de hard draverijen te Voorschoten. Zo werd op 17 juni 1924 in Hotel Deurloo (Het Wapen van Voorschoten) de oprichtings vergadering gehouden van „ener harddraverijvereeniging in Voorschoten" en werd het reglement aangenomen. Kerk Het eerste artikel van het re glement verklaart waarom het eerste comité bestond uit in woners van Voorschoten, Stompwijk, Wassenaar en zelfs een deel van Leiden: het re glement is van toepassing op de harddraverijg met ongere gistreerde paarden van eige naars, die kerkelijk behoren tot de gemeente Voorschoten. De kerkelijke grenzen van de in Voorschoten gevestigde kerkgenootschappen hielden niet op bij de burgerlijke ge meentegrenzen. Parochie Sint Laurentius bediende een ge deelte van Wassenaar, Leiden en Stompwijk en de gemeente van de Hervormde Kerk om vatte Voorschoten en Veur. Kerkelijke banden bleken in die tijd hechter dan de burger lijke gemeentegrenzen. Kunstvoorwerpen Ondanks wat wijzigingen vormt het 65 jaar oude regle ment nog steeds de basis. Gro te veranderingen zijn de split- Een groepsfoto van het Comité Paardensport uit 1926. De dames van links naar rechts zijn Van Romijn, Van Santen, Lekkerkerker, Krogt, Dijkman, Verboon, Dijkman, Schrama, Hooijmans, Van Bohemen en Nell. De heren van links naar rechts zijn Van Santen, Henk Smal, Maarten Romijn, Huip Krogt, Piet Verboon, W. Lekkerkerker, G. Schrama, Janus Dijkman, Jan Dijkman, Piet Hooikaas en Kees Bohemen. FOTO: PR sing tussen bedrijfspaarden en luxe paarden en het feit dat al leen geregistreerde dravers aan de start mogen komen. Vroeger bestonden de prijzen uitsluitend uit kunstvoorwer pen. Nu zijn er ook geldprijzen te verdienen: dit jaar is de eer ste prijs zelfs vijfduizend gul den. De totalisator is gemeen goed geworden in Voorscho ten. Ook met een ander artikel wordt de hand gelicht. Stond •er in het reglement: „Niemand zal bij het afrijden of onder het draven mogen schreeuwen of eenig ander hinderlijk ge luid voortbrengen", nu zijn de aanmoedigingen van de dui zenden toeschouwers bij beslis sende omlopen door het hele dorp hoorbaar. Het historische overzicht van de Kortebaan draverij Voorschoten leert dat de 65-jarige vereniging in to taal zestig draverijen gehou den heeft. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werden geen draverijen gehouden: ieder paard dat op de openbare weg kwam was dadelijk een prooi van de Duitse bezetter. Voor de Tweede Wereldoorlog wer den de draverijen gehouden op of rond Koninginnedag, dus 31 augustus. Na de Tweede We reldoorlog werd door de terug loop van de Paardenmarkt de draverij gehouden op de mid dag van de Paardenmarktdag, dus op 28 juli. In enkele geval len valt die datum gelijk met een langebaandraverij en dan wordt de kortebaan een dag verzet. Nederland telt nog maar 25 kortebaandraverijen, waarvan Voorschoten en Stompwijk in deze omgeving de belangrijkste zijn. Regio De Kortebaandraverij Voor schoten is allang niet meer het onderonsje van de gemeente. Vanuit de hele Randstad ko men de eigenaren van de dra vers naar Voorschoten. Het co mité Paardensport Voorscho ten, zoals het bestuur nu heet, is daarentegen een besloten clubje mensen. Valt er een be stuurslid af, dan wordt gewoon een nieuwe gevraagd en voor een dergelijk erebaantje zijn er nog voldoende Voorschotena ren te krijgen. Alle cómitéle- den wonen in Voorschoten. Het organiseren van een kor tebaandraverij kost veel tijd. Door de hand- en spandien sten die door de gemeente ver richt worden, is de draverij nog steeds een financieel haal baar. Voor 65-plussers is de toegang tot de Kortebaandraverij dit jaar gratis. Volwassenen beta len vijf gulden en kinderen één gulden. De feestelijke dra verij begint vrijdagmiddag 28 juli om half twee en eindigt eerst nadat ere-voorzitter bur gemeester P. Cannegieter de prijzen uitgereikt heeft. Geld prijzen. maar ook nog steeds ..kunstvoorwerpen" zoals de gouden zweep" van de ge meente Voorschoten. JOOP PEETERS sl Batelaan in de pas ontdekte oude kelder in haar woning aan de Dorpsstraat in Koudekerk. Zij wilde al een winkel in gebruikte artikelen starten. „Door de kelder )rdt dat alleen maar aantrekkelijker", foto: wim van noort 3UDEKERK AAN DEN IJN Hun honderd jaar ide huis aan de Dorpsstraat eek voor de familie Batelaan meer verrassingen in pet- te hebben dan ze ooit haden innen vermoeden. Bij graaf- irkzaamheden kwam een lder uit de zeventiende iw tevoorschijn. verband met een verbou wing stuitte de heer des huizes in het voorhuis bij toeval op een gewelf. Na overleg met deskundigen op het naburige gemeentehuis werd al snel de archeologische dienst erbij ge haald, die zich meteen enthou siast op het graafwerk stortte. Groot was de verrassing toen er een redelijk gaaf kelderge welf aan .de vergetelheid werd ontrukt. De kelder, volgestort met vele kilo's puin, kon al snel geda teerd worden als stammend uit begin zeventiende eeuw. Bij het verwijderen van al het puin bleek maar al te duidelijk dat er op die plaats ooit een fikse brand had gewoed: alles zat onder een dikke, vettige laag roet. Eenmaal schoonge- spoten blijkt de kelder een schitterende plavuizenvloer te bevatten. De gevonden scher ven zijn geen van alle uniek te noemen, zo kon de archeologi sche dienst snel vaststellen. Ondanks het feit dat de onver wachte vondst de voortgang van de bouw van haar winkel tje vertraagt, toont bewoonster Nel Batelaan zich uitermate enthousiast over de gebeurte nissen: „Ik wilde eigenlijk in hobby- en gebruikte artikelen starten. Dat halen we natuur lijk niet. Maar ik heb nu wel even een unieke ruimte die ik zoveel mogelijk intact zal la ten. Daar wordt mijn winkel alleen maar aantrekkelijker door", aldus de eigenaresse. Het wachten is nu nog op de mening van Monumentenzorg over de opgegraven kelder. 2IDEN Met het vasthou- n aan het „ideaal" van een "jksweg 11 in de vorm van n verdiept aangelegde vier- ans autosnelweg staat Ha- rswoude een spoedige oplos- i'g van de verkeersproble- en in de Rijnstreek in de •g. Dat schrijft het Interge- fentelijk Overlegorgaan jnstreek (IGOR) in een brief aan het gemeentebestuur van Hazerswoude. Die gemeente is zelf ook lid van het IGOR en staat daarmee op dit punt al leen binnen,die organisatie. De brief wordt mede gesteund door de gemeenten Bodegra ven en Leiden, de provincie, de kamers van koophandel in de regio, Rijkswaterstaat en de inspecteur voor de ruimtelijke ordening. De druk op Hazers woude is hiermee weer toege nomen. De gemeente wordt de laatste weken regelmatig door allerlei instanties gemaand het licht voor rijksweg 11 op groen te zetten. In de brief wordt ge steld dat de aanleg van een en- kelbaans weg voorlopig een „goede en haalbare" tussenop lossing is. Hazerswoude wordt bekritiseerd omdat het in het bestemmingsplan landelijk ge bied geen ruimte wil laten voor de aanleg van gelijkvloer se kruisingen. De argumentatie dat er dan te veel geluidhinder ontstaat wordt als zwak afge daan. Gewezen wordt op de mogelijkheden om geluidarm asfalt aan te leggen. Bovendien zijn ook bij een verdiepte aan leg geluidschermen nodig, waardoor de kosten stijgen. Ook bij een verdiepte aanleg wordt het landschap aangetast, aldus de brief. Daarin wordt verder opgemerkt dat de wens van Hazerswoude om een al ternatieve route te bieden aan het verkeer Bodegraven-Lei den door dit standpunt nooit gerealiseerd kan worden. LEIDSCHENDAM Acht woningen aan het Molenpad in Leidschen- dam moeten worden ge sloopt. De vrijkomende ruimte moet worden inge past in het huidige oude centrum Damplein. De sloop is nodig in verband met de gewijzigde bouw plannen voor de Vlie- trand. De meeste bewo ners van de panden 2 tot en met 16 voelen echter niets voor verhuizing naar een woning in nieuw bouwwijk De Rietvink. Bewoner P.J. Remmerswaal zegt dat ze bijna allemaal echte Leidschendammers zijn die liever in het oude centrum willen blijven wonen. Het echtpaar, beiden rond de 65, voelt zich overvallen door de plannen. „We zijn er de hele dag mee bezig en slapen er zo wat niet van. Eigenlijk vind ik het schandelijk als het plan om deze mooie huizen af te breken wordt doorgezet. Wet houder Van Nievelt was maar heel vaag in het beantwoorden van vragen. Zo werd mijn vraag of voor de grond dezelf de vierkante meterprijs wordt betaald als voor de grond van Van Dongen, ruim 700 gulden, niet beantwoord. Het zijn meest ouderen die hier wonen en we hadden gedacht kier voor de rest van ons leven te kunnen blijven". De woningen grenzen aan de achterzijde aan de scheepswerf Van Dongen. Voor dat gebied was door projectontwikkelaar Vastcon B.V. te Den Haag een plan voor luxe flatbouw ont worpen dat in verband met de architectuur tegenstand bij de bevolking opriep. De gemeen teraad stelde in antwoord hier op dat voor het hele gebied vanaf de r.k. kerk tot aan het bouwplan De Rietvinkhof voorwaarden moesten worden opgesteld. B en W kwamen daarna met dertien „indicatie ve randvoorwaarden". Tegelij kertijd werd meegedeeld dat het studiegebied „om een ste debouwkundig gewenste re constructie te verwezenlijken" een ruimere begrenzing moest krijgen. Dat blijkt, nu om te beginnen het achttal 25 jaar oude woningen aan het Molen pad te betreffen. De fracties van D66 en Ge meentebelangen hebben B en W schriftelijk gevraagd of ook de bibliotheek aan het Molen pad bij de plannen wordt be trokken. D. Meuldijk (D66) wilde bij de behandeling van de notulen van de vorige ver gadering al antwoord hebben. Hoewel de hele discussie over de Vlietoever in de notulen stond achtte voorzitter wet houder J. C. van Erp, de bur gemeester was afwezig, die vraag buiten de orde. De frac ties zouden over dat besluit ook graag een uitleg zien. Plannen voor de reconstructie van het oude centrum, een af ronding van het Damplein met nieuwbouw aan de zijde van de Damstraat dateren al uit de jaren zeventig. De gebouwen van Molenpad tot aan Kerk straat, waarin tot voor kort een biblotheekfiliaal en nu nog een jongerencentrum, zou den gesloopt moeten worden. De door D66 bedoelde biblio theek is vorig jaar ten koste van enkele tonnen verhuisd naar een leeggekomen school aan het Molenpad. In de school kwam ook een mini- theater voor de toneelgroep De Gezellen. Wethouder Van Nievelt deelde in het gesprek met de bewoners van het Mo lenpad nog mee dat de ge meente „vanaf Antoniushove tot aan de sluis alle gaatjes wil dichtmaken". Slopershamer velt oude Schutse „De kop is er af, maar het duurt nog wel even voor het karwei plat is". Volgens de slo pers die momenteel bezig zijn met de afbraak van het voor malige bejaardentehuis De Schutse aan de Parklaan in Sassenheim zullen de werk zaamheden rond het eind van deze week afgesloten kunnen worden. Eerst valt de gemeen schapsruimte aan de Menne- weg onder de slopershamer en daarna het hoofdgebouw. In ndvember zal in opdracht van projectontwikkelaar Wilma Bouw begonnen worden met de bouw van Parkhove, een negen verdiepingen hoog com plex bestaande ut 52 apparte menten. foto: ton koevoet

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11