DAGTOCHT PAARDEVDRESStlR LCXEMBCRG 72,50 Jaruzelski wil Solidariteit in Poolse regering halen Peruaanse regering wil Amazonewoud koloniseren DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Lezen isemce BUITENLAND £etdóc6oi ncrnt ZATERDAG 22 JULI 1989 PAGINA 5 Aantal aids-gevallen in Europa stijgt snel GENÈVE Het aantal gemelde aids-gevallen in Europa is in één jaar tijd met bijna tachtig procent geste gen. Dit heeft de Wereldgezondheids organisatie (WHO) bekendgemaakt. Tussen maart 1988 en maart 1989 zijn door 31 landen in totaal 9.636 nieuwe gevallen van Acquired Immune Defi ciency Disease aangemeld, een stij ging van 78,8 procent. Daarmee kwam het totaal voor Europa op 21.857, aldus de WHO. Aids komt het meest in Zwitserland voor met 122,1 gevallen per miljoen inwoners, ge volgd door Frankrijk met 115,3 per miljoen en Denemarken met 76,9 per miljoen, zo schrijft de in Genève ge vestigde VN-organisatie. Bluswater Met behulp van deze en andere blusvliegtui gen is gisteren de enorme bosbrand ten westen van Bordeaux voorlopig bedwongen. Miljoenen liters water bleken uiteindelijk sterker dan de vlam men. Maar als de wind opnieuw opsteekt be staat het gevaar dat het vuur in de gortdro ge pijnboom-bossen oplaait. Voor duizen den toeristen in het getroffen gebied is het vakantie-plezier er al lang af. foto: epa Spaanse bedden worden langer BARCELONA Een troost voor de vele toeristen die zich de afgelopen jaren in te korte Spaanse bedden heb ben moeten wurmen. De Spaanse beddenfabrikanten hebben besloten de stan- daardmaat van de bedden te verlengen van 1.82 naar 1.90 meter. Daarmee pas Spanje zich bij de Europese maatstaven aan. Bovendien worden ook Spanjaarden gemiddeld steeds langer en beginnen de normale bed den ook voor hen te kort te worden. Castro: kapitalisme is samenleving van beesten HAVANA „Het kapitalisme is een samen leving van beesten, een dierentuin waarin de sterkeren de zwakkeren verslinden". Dat heeft de president van Cuba, Fidel Castro, ge zegd in een rede die gisteren werd gepubli ceerd in het officiële dagblad Granma. Castro deed zijn uitspraak tijdens de festiviteiten ter gelegenheid van de opening van zes nieuwe tehuizen voor ouden van dagen in Havana. „Welke van die onmenselijke (kapitalistische) steden kent dergelijke voorzieningen" vroeg de Cubaanse leider hardop toen hij de gratis gezondheidszorg, het onderwijssysteem, de kinderopvangcentra en de scholen voor ge handicapten in zijn land roemde. Medewerker Shamir praat met PLO KUWAYT Een topman van de Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) heeft verleden week in Frankrijk in het geheim een ontmoeting gehad met een medewerker van de Israëlische premier Yitzhak Shamir. Dat heeft het Kuwaytse dagblad Al-Qabas bericht. Voor zover bekend vormde de ontmoeting in Frank rijk het eerste contact tussen beide par tijen, sinds het Palestijnse parlement in ballingschap vorig jaar impliciet het be staansrecht van Israel erkende. Het overleg werd gehouden in de villa van een Oostenrijke miljonair in een- niet na der genoemd Frans dorpje. Het is niet bekend of het gesprek een vervolg krijgt. Stakers zijn sceptisch over beloftes regering (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU Veel van de sta kende mijnwerkers in de Sov jetunie staan uiterst sceptisch tegenover de door de regering in Moskou gedane beloftes. Desondanks hebben vrijwel alle mijnwerkers in Siberië het werk hervat. In de Oek raïne en andere mijnbouWge- bieden wordt daarentegen doorgestaakt. Naar westerse schattingen zou de helft van de een miljoen Russische mijn werkers staken. Door hun ac ties ligt de halve kolen- industrie van de Sovjetunie plat en worden de hoogovens en andere takken van de in dustrie in hun bestaan be dreigd. De stakers vinden de afspraken die eerder deze week door de regering met hun collega's in het Koe- znetsk-bekken zijn gemaakt niet toereikend. Zij wijzen er daarbij op dat de regering in eerdere instanties ook toezeg gingen heeft gedaan, maar dat die nooit zijn nagekomen. Vandaar dat op sommige plaatsen enkele eisen aan het eisenpakket zijn toegevoegd. Het gaat er daarbij om dat op korte termijn plaatselijke ver kiezingen worden uitgeschre ven, zodat de mijnwerkers hun onwelgezinde functiona rissen kunnen wegstemmen. Nederlandse jongen (19) verdwenen in Pyreneeën PAU Al vijf dagen zoeken gendarmerie, brandweer en vrijwilligers in de Pyreneeën naar de 19-jarige Steven van Waas uit Hulst. De jongen is dinsdagmorgen heel vroeg al leen vertrokken van een cam ping in Escot, 35 kilometer ten zuidwesten van Pau. Met een stuk chocola, een fles water en een kleine rugzak is hij in T- shirt en op gymschoenen ver trokken om foto's te maken vanaf een bergtop. Sindsdien is hij spoorloos. Vermoedelijk heeft de jongen een pad geno men dat lijkt te leiden naar de Pic du Roumendares (1646 me ter), maar dat na vier kilome ter ophoudt. Het is mogelijk dat hij daarna zelf zijn weg naar boven heeft geprobeerd te vinden. Dat is volgens de gendarmerie uiterst gevaarlijk wegens loodrechte ravijnen, waarin ook tevergeefs is ge zocht. Het zoeken wordt be moeilijkt omdat de omgeving heel bosrijk is. Ijsberg op drift bij de Zuidpool LENINGRAD In de Ross- zee in het Zuidpoolgebied is een reusachtige ijsberg op drift geraakt. Een Russisch onder zoeksinstituut heeft via satel lietopnames ontdekt dat de ijs berg zich plotseling in bewe ging heeft gezet. Het enorme gevaarte met een oppervlakte van zo'n 7.000 vierkante kilo meter brak in 1987 los van het -Shelfijs en wordt sinds dien door het Sovjetinstituut in de gaten gehouden. Tot voor kort lag de ijsberg onbe weeglijk in het midden van de Rosszee, maar de wetenschap pers hebben nu ontdekt dat hij dd met een snelheid van onge veer 600 meter per uur voort beweegt. WARSCHAU De Pool se president en partijlei der Wojciech Jaruzelski heeft er opnieuw voor ge pleit dat Solidariteit zit ting neemt in de nieuw te vormen regering. Jaruzelski, die woensdag dankzij stemmen van Solidari teit met- een krappe meerder heid van één stem tot presi dent werd gekozen, moet krachtens de grondwet het parlement een voorstel doen wie de toekomstige premier moet worden. Jaruzelski lijkt te willen voorkomen dat de regeringscoalitie, waarin de communisten de grootste partij vormen, straks als enige het economische beleid bepaalt. Het kan ook zijn dat hij de in breng van Solidariteit onont beerlijk acht om de oppositie in het communistische kamp tegen bepaalde economische maatregelen te overwinnen. De voorzitter van de parle- mentsfractie van Solidariteit, Bronislaw Geremek, reageer de meteen dat Solidariteit niet bereid is en niet kan deelne men aan een regering van „nationale eenheid", waarin de communisten het voor het zeggen hebben. Als alternatief noemde hij de mogelijkheid van een regering waarvan de meerderheid van de ministers posten bezet wordt door verte genwoordigers van Solidari teit, met uitzondering die van buitenlandse zaken en defen sie, die door communisten be zet zouden moeten worden. Jaruzelski heeft Solidariteit de post van vice-premier en en kele ministeries op het gebied van economie aangeboden. Al lerlei constructies zouden mo menteel zowel bij het centraal comité als bij Solidariteit in studie zijn. Volgende week woensdag moet de communistische partij beslissen wie de nieuwe partij leider wordt, omdat afgespro ken was dat Jaruzelski die functie zou neerleggen als hij president werd. De huidige premier Mieczyslaw Rakowski schijnt momenteel even veel kans op het leiderschap van de partij te hebben als de voorzit ter van het centraal comité, Marian Orzéchowski. Tijdens overleg in het kabinet heeft Rakowski gisteren een pleidooi gehouden voor een spoedig loslaten van de prijs controles in de landbouw. Uit stel van een besluit hierover, dat eigenlijk officieel al op 1 augustus had moeten ingaan, „zou een grote fout zijn" meende Rakowski. Over deze maatregel wordt nog overlegd met de vakbon den. Volgens experts zou het loslaten van de prijscontroles onder meer neerkomen op een prijsverhoging van 300 procent voor vleesprodukten. Door subsidies op lonen en pensioe nen zou de prijsverhoging weer weggewerkt moeten worden. Over deze vorm van prijscompensatie wordt nog gediscussieerd in een bijzonde re commisse van het parle- Prijsverhogingen op vlees doorvoeren plegen in Polen gelijk te staan aan een poging tot politieke zelfmoord. Maar het is de vraag hoe lang de re gering de voedselsubsidies nog kan volhouden. Het zouden deze subsidies zijn, die de laat ste maanden het begrotingste kort hebben opgedreven naar ongeveer vier miljard zloty. Kanjer De ene krokodil is de andere niet. Maar „Chao Yai" is vooralnog het grootste dier van zijn soort in de wereld. Nor maal verblijft Chao in alle rust in Thailand. Maar deze zo mer heeft hij zijn intrek genomen in een bassin in een dierentuin in Hongkong. Over belangstelling heeft-ie niet te klagen. foto: ap Kostbaar speelgoed Speelgoed is er niet alleen voor kinderen. Dat bleek overduidelijk in Londen, waar de enorme ver zameling scheeps- en treinmodellen van de Italiaanse graaf Antonio Giansanti Coluzzi (74) onder de hamer kwam. Verzamelaars vanuit de hele wereld waren naar London gekomen. De opbrengst van de veiling bedroeg dan ook uiteindelijk ruim vier miljoen gulden. Deze Marklin-locomotief ging voor enkele tienduizenden gulden van de hand. De graaf verkocht het grootste deel van zijn collectie omdat zijn dochter en kleinzonen niet geïnteresseerd zijn in treintjes en vliegtuigen. foto: ap Groep van Brunswijk wordt speciale politie-eenheid (Vervolg van de voorpagina) KOUROU De basis voor het in Kourou gesloten vredesver drag tussen de regering van Suriname en het Jungle Commando werd gelegd op 7 juni. Toen werd in Portaal (Frans-Guyana) een voorlopig akkoord bereikt door een parlementaire delegatie on der leiding van parlementsvoorzitter Jaggernath Lachmon en het Jungle Commando. Daarvóór was een bestand afgekondigd in de strijd tussen het nationale leger en de bosnegers van Ronnie Brunswijk. De beide delegaties bevestigen in het akkoord van Kourou nog eens dat de vijandelijkheden vanaf 7 juni zijn beëindigd. Na veel discus sie is in het slotakkoord bepaald dat de leden van het Jungle Commando opgenomen zullen worden in het politie-apparaat en een speciale politie-eenheid zullen vormen. Zolang de leden van het verzet nog niet zijn opgenomen in de politie vestigt het Jun gle Commando zich in Stoelmanseiland, Langatabiki en Botopasi (Debike). In het akkoord is verder vastgelegd dat het Jungle Commando zo snel mogelijk zijn gevangenen zal vrijlaten. De regering zal dan zo snel mogelijk „met inachtneming van de terzake gelden de wettelijke bepalingen" de mensen vrijlaten die vastzitten, omdat zij verdacht worden „van betrokkenheid van de vijande lijkheden". Ook zal de regering op korte termijn bij de Nationale Assemblee een wetsvoorstel indienen om de noodtoestand op te heffen. Voor de vluchtelingen die terug willen keren naar hun woon plaats moeten maatregelen genomen worden voor hun veilig heid, opvang, begeleiding, onderwijs en werkgelegenheid. De speciale politie-eenheid zal belast worden met de bescherming van de gerepatrieerden. LIMA Een bonte verza meling Peruaanse milieu deskundigen, kerkactivis- ten, Indianen en boeren hebben hun krachten ge bundeld in een poging een wet te herroepen, die een ecologische en sociale ramp zou betekenen voor het Amazone-regenwoud van Peru. De Wet ter Ontwikkeling van het Amazonegebied is er op gericht de kolonisatie van het regenwoud te bevorderen. In december werd deze wet zon der enige discussie aangeno men door het Peruaanse Con gres. Terwijl de wetgevers op het punt stonden de laatste zit ting van het congres te beslui ten, joegen ze nog snel even het wetsvoorstel erdoor. De te genstanders waren daardoor volkomen overrompeld en toen ze er iets tegen in wilden brengen, was het al te laat. In januari verscheen de nieuwe wet, voorzien van de handte kening van president Garcia, in het officiële regeringsblad. Sindsdien zijn de oppositionele krachten bezig een alliantie te vormen die, naar zij vurig ho pen, in staat zal zijn de wet in te trekken tijdens de eerste zit ting van het nieuwe seizoen, die op 28 juli zal worden ge houden. Verscheidenheid Het Peruaanse Amazone-re genwoud is iets kleiner dan dat in Brazilië, maar volgens biologen bezit het een grotere verscheidenheid. Op de ooste lijke berghellingen van de An des groeien bergbossen en naar beneden toe, naar het Amazone-bekken, wordt de jungle steeds dichter. Door de grote veranderingen in klimaat, hoogte en bodem soorten beschikt het Peruaan se woud over een verbazing wekkende veelheid aan plant - en diersoorten. Dat is dan ook de belangrijkste reden dat mi lieudeskundigen pleiten voor het behoud van het regen woud. In Peru wordt het regenwoud niet op grote schaal vernietigd zoals in Brazilië, maar hier heeft het kolonisatieproces weer een destructieve wen ding genomen. Veel kolonisten hebben zich toegelegd op het verbouwen van coca, de grondstof voor cocaïne. Critici noemen de nieuwe wet dan ook „de cocawet" en voeren aan dat de regering door het doen van allerlei onrealisti sche beloftes om kolonisten aan te trekken eigenlijk alleen maar nieuwe coca-plantages kweekt. Niet onbewoond De leiders van de Peruaanse Indianenstammen wijzen erop, dat de Wet ter Ontwikkeling van het Amazonegebied de lang gevestigde, maar volko men verkeerde veronderstel ling weerspiegelt dat het woud een uitgestrekt, onbewoond en agrarisch vruchtbaar grensge bied is, dat wacht om bevolkt en ontgonnen te worden. „Het Amazonegebied is alleen maar onbevolkt voor degenen die ons niet willen zien", zegt Evaristo Nukuag, de voorzitter van het coördinerend comité voor autochtone organisaties van het Amazone stroomge bied. „We zullen het de parle mentsleden vergeven dat ze geen 'fluit afweten van het Amazonegebied en de inheem se bevolking", luidt zijn bijten de kritiek, „maar we vergeven het hen niet dat ze volkomen onkundig zijn van de economi sche toestand in het land". Zonder de eeuwenoude cyclus van groeiende en stervende vegetatie om de betrekkelijk schrale bodem van het gebied te verrijken, is het snel ge beurd met de ogenschijnlijke vruchtbaarheid van het Ama zonewoud De inheemse stam men respecteren die cyclus met hun traditionele land bouwmethoden. De kolonisten trekken zich er niets van aan. Teneinde de kolonisatie te be vorderen belooft de wet nieu we scholen, een betere gezond heidszorg en nieuwe verkeers wegen in de jungle. De rege ring, gekweld door de ernstig ste economische crisis in de geschiedenis van Peru, is ech ter zelfs niet in staat de be staande voorzieningen te on derhouden. „Ze kunnen al niet eens zorgen voor de mensen die er nu wonen", verklaart Casas. Toekomst „Het gaat ons niet alleen om het redden van een paar bo men", legt Carlos Soria van het Peruaanse milieugenoot schap uit. Milieudeskundigen zoals Soria verwerpen de be wering dat het verzet tegen de vernietiging van het Amazo negebied geleid wordt door milieuactivisten die het regen woud alleen in z'n oervorm willen behouden. „Ik geloof niet dat er in Peru een natuurbeschermer is die zich verzet tegen een verstan dige ontwikkeling van het Amazonewoud", meent Gusta vo Suérez, projectlei< Peruaanse Stichting tuurbehoud. „En we zijn ook niet bezig te vechten voor het regenwoud omdat anders het klimaat op aarde verandert. Echt, dat is niet onze voor naamste interesse. Wat wij ge loven is dat als we onze bron nen vernietigen, we de toe komst van ons land verknal len en de deur voor ons nage slacht dichtslaan". Senator Raul Acosta van de regerende Apra-partij, de ont werper van de wet, is van me ning dat de oppositie opge stookt wordt door „buitenland se groeperingen". Acosta zegt bereid te zijn de wet te wijzi gen, maar van herroepen wil hij niet horen. Waarschijnlijk zal de contro verse alleen nog maar erger worden als het Congres z'n nieuwe zittingstermijn ingaat. Congreslid Manuel Dammert van de oppositionele Verenig de Linkse Partij heeft een wetsvoorstel ingediend voor afschaffing van de wet. Maar hij verwacht niet dat dat een voudig zal zijn. Hij, en met hem vele anderen, denken dat de problemen in het oerwoud van Peru niet al leen te Vnaken hebben met de nieuwe wet. Met of zonder die wet zal de drugssmokkel en het geweld in het land even zo goed toenemen. (c) The Times, Londen China: Opstand was werk van Hongkong PEKING Een handvol in woners van Hongkong, onder "wie twee parlementsleden, heeft geprobeerd de Britse kroonkolonie te gebruiken als basis om de regering van de Volksrepubliek China omver te werpen. Dat heeft het Chi nese Volksdagblad gemeld. In woners van Hongkong zouden op tal van manieren hulp heb ben gegeven aan de inmiddels onderdrukte beweging voor meer vrijheid en democratie in de Volksrepubliek. De krant stelde dat het voortbestaan van het kapitalistische systeem in Hongkong alleen zal wor den toegelaten als daar geen activiteiten meer worden ont plooid met het doel de Chinese regering ten val te brengen. Verdachte Palme- moord zal worden veroordeeld STOCKHOLM Rechter Carl-Anton Spak, een van de rechters in de zaak tegen Christer Pettersson, de ver dachte van de moord op de vroegere Zweedse premier Palme, heeft uitlatingen ge daan die erop duiden, dat Pet tersson zal worden veroor deeld. De rechtbank liet weten tot een oordeel te zijn geko men, dat echter pas op 27 juli bekend zal worden gemaakt. 'Pettersson zal hangende de be kendmaking in hechtenis blij ven. Volgens experts was de verdachte zeker op vrije voe ten gesteld als hij zou zijn vrij gesproken. Spak zei gisteren ten overvloede dat de recht bank tot een „vonnis" was ge komen, en niet tot een „beslis sing". GRATIS ELKE WOENSDAG DE B1ILAQE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA 24.000 MIJLEN OCEAANRACE 25) Wanneer de 'Viking' tenslotte Durban bereikt, brengt Nils ,del ijn schip naar een werf, maar daarna laat hij zich zelf toch maar n naar een ziekenhuis rijden, want zijn wond is nog niet gene- En wanneer een dokter hem heeft onderzocht, blijkt, dat hij ernstiger is gewond dan hij zelf heeft gedacht. „Enkele weken ust houden" schrijft de arts voor en zo komt het, dat zijn vrien- t hem enkele dagen later te bed aantreffen. „Dat 's nou ellen dig, Nils", zegt Brookfeller, „hoe moet dat nou verder met onze race?" „Och", zegt Nils, „de 'Viking' is voorlopig toch nog niet klaar. Varen jullie alleen maar door". En hoe hard het hun ook valt, ze moeten wel besluiten Nils achter te laten, de 'Laura' en de 'Vrijheid II' varen weer uit en bereiken spoedig Kaapstad. Dan begint het laatste trajject. Einddoel IJmuiden! TELEFOON 070-190882 Grand Prix Special 'Championnat d'Eu- rope Classement individual' om 13.30 Inclusief «reis per luxe touringcar aen- Vertrek: zondag 6 augustus Paardenliefhebbers opgelet! Van 2 t/m 6 augustus a.s. worden in Mondorf-les- Bains (Luxemburg) de Europese kampi oenschappen voor paardendressuur ge houden. j j Ar» aa Vertrek vanuit Gouda 00.00 uur en Den Haag Op deze laatste dag kunt U om 09.00 uur 00 30 uur Terugkomst zondagavond om onge- genieten van de Kur, gevolgd door de veer 23 4S uur 'SIJTHOFF PERS

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5