Brinkman past Mediawet aan lektriciteitsbedrijven vinden maatregelen te duur •chnische details akkoord nog niet rond Rechercheur zet vluchtauto klem met vrachtwagen ;er ster-zendtijd op televisie ns geeft treinen „asbestveilige" behandeling Bodem Oosterschelde nog redelijk schoon Nederlandse waterwegen worden minder veilig opers nieuwbouwhuizen vaak dupe van slechte aflevering Allerarmsten krijgen te weinig aandacht in nota van Bukman JfNENLAND CckLcSouoant ZATERDAG 22 JULI 1989 PAGINA 3 (Vervolg van de voorpagina) ECHT Het kabinet heeft, gesteund door [nhuizen en verzekeraars, al vele malen te- efs geprobeerd de inkomens en tarieven le specialisten te verlagen. Telkens kwamen lecialisten daartegen met acties en juridische idures in verzet. twee eerdere bemiddelaars er niet in waren ge- de partijen dichter bij elkaar te brengen, lijkt Van nne nu geslaagd te zijn. Zeker is dat nog niet omdat 'missionaire kabinet en de „achterbannen" van de r; handelingspartners nog hun goedkeuring aan het pe-akkoord moeten hechten. Afgesproken is dat etrokkenen uiterlijk op 1 september uitsluitsel zul- ven. Na die tijd moeten overigens nog diverse tech nische details van de overeenkomst nader worden uitge werkt. Als alles volgens plan verloopt zullen de afspraken op 1 januari kunnen ingaan. Vanaf die datum zullen de specialisten waarschijnlijk ook weer financiële overeenkomsten sluiten met de zieken fondsen, zodat ziekenfondspatiënten niet meer recht streeks de rekening van hun specialist krijgen, zoals het afgelopen jaar veelal het geval was. Uit boosheid over de inkomensconflicten had negentig procent van de specia listen de overeenkomst met de ziekenfondsen opgezegd. Daardoor moesten de patiënten de doktersrekeningen zelf bij hun ziekenfonds declareren. De vijf organisaties rekenen er op dat de regering de ei gen bijdrage van ziekenfondsverzekerden voor specialis tische hulp, 25 gulden per consult, op 1 januari zal laten vervallen of in ieder geval niet meer door de specialist of het ziekenfonds zal laten innen. Met de eigen bijdragen is jaarlijks 100 miljoen gulden gemoeid. Ministeries ruziën over schadevergoeding boeren DEN HAAG De minis teries van landbouw en visserij, VROM en WVC zijn er niet in geslaagd overeenstemming te be reiken over de schadever goeding voor melkvee houderijen, waar dioxine in de melk is aangetrof fen. Volgens doorgaans welinge lichte kringen kunnen Land bouw en WVC het niet eens worden over de geldigheids duur van de verordening. In een ontwerp-regeling wordt gesproken van drie maanden (tot 1 november), maar demis sionair minister van landbouw en visserij Braks heeft eerder deze week tijdens spoedover leg met het Landbouwschap gezegd, dat de garantie van de overheid geldt zolang de vori ge week vrijdag genomen maatregelen van kracht blij ven. Het Landbouwschap vreest dat dit nog jarenlang het geval kan zijn. Woordvoerders van beide de partementen konden of wilden niet op het verschil van me ning ingaan. Zolang ambtena ren nog met elkaar overleggen over een concept-verordening zeggen wij niets, aldus een woordvoerder van VROM. De Melkunie Holland BV, waar alle apart opgehaalde „dioxine-melk" naar toe gaat, schat dat de verwerking daar van en de opslag enkele tien duizenden guldens per week kost. In de afgelopen week heeft de zuivelcoöperatie in haar vestiging in Gouda 250.000 liter van deze melk verwerkt. De opslag van de verwerkte melk levert volgens een woordvoerster van het concern voorlopig geen pro blemen op. AMSTERDAM Een rechercheur van de Amsterdamse politie heeft gisteren drie over vallers van een supermarkt in de hoofstad klem gereden met een vrachtwagen. Die had hij „geleend" van een vrachtwagenchauffeur, die bij de winkel was komen lossen. De over vallers hadden daarvoor met vuurwapens het personeel van de supermarkt en een andere vrachtwagenbestuurder die kwam lossen, be dreigd. Omwonenden hadden echter de poli tie gewaarschuwd, die de supermarkt omsin gelde. Toen de overvallers wilden vertrek ken, reed de rechercheur de geleende vracht wagen voor hun gestolen vluchtauto. HAAG Minister 'Iman van WVC heeft nfen twee voorstellen Wijziging van de Medi- naar de Tweede Ka- jgezonden. Het eerste [tel betreft een ver eng van de reclame- eilijkheden via de ■ijl, het tweede heeft Ikking op het toela- ii van buitenlandse, e^ierciële zenders op irjederlandse kabel. ïaximale reclamepercen- pbordt volgens de nu ont- rhlde Europese normen ■steld op vijftien procent e totale zendtijd per dag uurlimiet van twintig it. Bij Algemene Maatre- Bestuur kunnen deze itages geleidelijk worden ild. STER-zendtijd voor televisie te verhogen van vijf naar zes procent. In het voorstel wordt tevens bepaald dat een zestien de deel van de STER-inkom- sten ten goede zal komen van het stimuleringsfonds Neder landse culturele omroeppro- dukties. De samenwerkingsmogelijkhe den tussen uitgevers en om roepen, waarbij te denken valt aan gezamenlijke uitgaven dan wel programma's, worden eveneens verruimd. Daarbij zal het niet-commerciële ka rakter van het omroepbestel onveranderd blijven. Ander zijds mogen de omroepen in het vervolg in een bepaald op zicht meewerken aan het ma ken van winst door uitgevers. Het tweede wetswijzigings- voorstel betreft artikel 66, dat het toelaten van buitenlandse, commerciële omroepinstellin gen via de kabel regelt. Recla meboodschappen op deze zen ders moeten als zodanig her kenbaar zijn. Verder moeten zij zich aan het maximum toe gestane percentage houden en aan het beginsel dat in princi pe geen programma-onderbre kende reclame mag worden uitgezonden tenzij de wet an ders toestaat. In de memorie van toelichting wordt gesteld dat als door de totstandkoming van een Euro pese tv-richtlijn de buiten landse commerciële omroep ten opzichte van de binnen landse meer vrijheid krijgt, de regering op de kortst mogelij-1 ke termijn nadere wetgeving zal bevorderen. Dat gebeurt dan met de bedoeling binnen landse commerciële omroep buiten het publiek gefinan cierde bestel toe te laten. Op deze wijze zal een gelijkwaar dige concurrentie met het aan bod vanuit het buitenland mo gelijk worden. Deze wetgeving zal wel bestuurlijke en finan ciële garanties dienen te be vatten voor het huidige pu blieke bestel, aldus de minis- Tuk-tuk In Breda kan men zich op oosterse wijze laten 'n Bangkok 4000 rondrijden, vervoeren in een tuk-tuk, een gemotoriseerde UTRECHT De NS wil een aantal oude treinstellen uit de jaren '50 een „asbestveilige" behandeling geven. Het gaat om materieel (de zogenaamde hondekoppen) dat eigenlijk met pensioen zou moeten, 'maar dat door een dreigend gebrek aan capaciteit nog tot 1993 meemoet. De in totaal 114 rijtuigen hebben geen grote re visiebeurt meer nodig. Wel zal voor de zekerheid worden ge controleerd of het kankerver wekkend asbest - dat in de treinen wordt gebruikt als iso latiemateriaal - goed vast zit zodat NS'ërs verder niet meer met het omstreden spul in aanraking hoeven te komen. Het karwei zal worden uitbe steed aan een gespecialiseerd bedrijf in Woerden. Als het oude materieel straks naar de sloper verdwijnt zal eerst al het asbest eruit worden ver wijderd. In het nieuwere NS- materieel komt asbest niet meer voor. rSTOOT VAN KOLENCENTRALES GAAT DOOR onze parlementaire re dactie) at HAAG Het kabi- rkan bij de uitvoering rhet gisteren gepresen- mle Bestrijdingsplan firing voorlopig nog i jrekenen op de mede ding van de elektrici- bedrijven. ■zamënlijke elektriciteits- ■yen, verenigd in de SEP, Bren al sinds een maand ^jk en provincies te over leggen over het terugdringen van de verzuring door hun ko lencentrales. De gesprekken met de SEP zijn afgebroken doordat de be drijven niet bereid zijn moder ne technieken te gebruiken om de uitstoot van zwavel dioxide en stikstofoxide in de lucht zo veel mogelijk te voor komen. Volgens de SEP zijn deze technieken te duur. Het geld kan effectiever worden ingezet voor andere milieu maatregelen, vinden de bedrij- ring van de ministers Nijpels, Braks en Smit-Kroes, waar voor overheid, bedrijfsleven en burgers tot 1994 anderhalf miljard gulden moeten beta len, heeft gisteren gemengde reacties opgeroepen. De mi lieu-organisaties zijn teleurge steld over het plan. De Vereni ging Milieudefensie noemt de aangekondigde maatregelen op zich uitstekend, maar zij mist een structurele aanpak. „Het is bepaald geen Deltaplan, maar slechts een pleister op de won de", aldus een woordvoerder. Het Bestrijdingsplan Verzu- stelde maatregelen slechts twintig procent van de bossen kan worden beschermd. Dit betekent dat de rest het loodje moet leggen". Ook volgens de stichting Na tuur en Milieu zijn de maatre gelen onvoldoende om bos- sterfte op grote schaal te voor komen. Een harde aanpak is nu noodzakelijk, anders wordt op langere teïmijn nog veel meer schade aan natuur en milieu toegebracht. Voorts be treurt de stichting het dat in het bestrijdingsplan met geen woord wordt gerept over de gewenste inkrimping van het autoverkeer, de luchtvaart en de veestapel. Volgens een woordvoerder is een effectieve reductie van de uitstoot van verzurende stoffen alleen te bereiken als het autoverkeer wordt gehalveerd en de vee stapel met veertig procent wordt verminderd. Van de grote politieke partijen reageerde alleen de PvdAt op het anti-verzuringsplan. Het PvdA-Kamerlid Melkert is blij dat het kabinet inziet dat ver sneld maatregelen tegen ver zuring moeten worden geno men. „Men is kennelijk bezig het eind mei gepresenteerde Nationaal Milieubeleidsplan nu al bij te stellen", aldus Mel kert. Overigens vindt hij dat een bijdrage van zeventien gulden per maand per huis houden aan de bestrijding van de verzuring nog aan de lage kant is. De werkgeversorganisaties VNO en NCW hebben zich ge matigd positief uitgelaten over het anti-verzuringsplan. Ze zien wel in dat het bedrijfs leven ook een belangrijke bij drage zal moeten leveren om de natuurlijke leefomgeving in stand te houden, maar zij vin den de ondernemingen vol doende tijd gegund moet wor den om de noodzakelijke maatregelen te treffen. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Uit het onderzoek is gebleken dat het merendeel van de wa terbodems in de rijkswa teren als verontreinigd moet worden beschouwd. Alleen gebieden als het Markermeer en de Ooster schelde hebben een wa terbodem waarvan de kwaliteit op het niveau van de algemene milieuk waliteit ligt. De lijst van ruim honderd ern stig verontreinigde rijkswate ren bevat zowel kleine gebie den (haventjes, voormalige scheepswerven) als grote ge bieden zoals Ketelmeer en Biesbosch. Daarnaast blijkt op veel ande re plaatsen de signalerings- waarde te worden overschre den, maar krijgen deze bij sa nering geen voorrang, omdat de bodem naar verwachting in de loop van de tijd met scho ner slib zal worden afgedekt. Het gaat vooral om uiterwaar den, oevers en het Verdron ken Land van Saeftinghe. Het proces van afdekken met schonere slib zal nog tientallen jaren vergen. Daarom heeft het ministerie van landbouw en visserij de consumptie van in veel van die gebieden ge teelde groenten al eerder afge raden. In de uiterwaarden van de rivieren bevinden zich bo vendien tientallen voormalige afvalstortplaatsen, waarvan er meerdere sterk verontreinigd kunnen zijn. In samenwerking met de provincies moet wor den bekeken welke daarvan moeten worden gesaneerd. Voorrang Het rapport spreekt van ver ontreiniging als zich oneigen lijke stoffen in de bodem be vinden die een of meer van de functionele eigenschappen van die bodem voor mens, plant en dier verminderen of bedrei gen. Bij de bepaling welke gebie den voorrang moeten krijgen bij sanering wordt gelet op het gebruik van de bodem en het water daarboven (zwemmen en vissen bij voorbeeld), het ri sico van verspreiding en de in vloed op de kwaliteit van op pervlakte-, grond- en drink water. Voordat tot sanering wordt besloten moet de bron van de vervuiling zijn gesa neerd en het slib dat met het water wordt aangevoerd van voldoende kwaliteit zijn. De kosten van sanering kun nen afhankelijk van de vorm waarvoor wordt gekozen nog aanmerkelijk hoger uitvallen dan de geraamde half miljard gulden. Bij die raming is uitge gaan van wegbaggeren en storten van het slib in een grootschalige berging waarvan de geschatte kosten variëren van 10 tot 50 gulden per ku bieke meter. De kosten van het behandelen van het ver ontreinigd slib, zoals reinigen en scheiden worden geraamd op 200 tot 400 gulden per ku bieke meter. Een andere mo gelijkheid is het isoleren van de verontreinigde gebieden, bij voorbeeld door het slaan van damwanden. Voor de financie ring wordt ook gekeken naar het verhalen van de kosten op de veroorzaker van de vervui ling („vervuiler betaalt"). Naast de kwaliteit van de bo dems van rijkswateren wordt ook die van bodems van regio nale wateren geïnventari seerd. Die inventarisatie is nog niet zo ver dat een redelijk beeld gegeven kan worden van de bodemkwaliteit van deze wateren en mogelijk noodzakelijke saneringen. VNO betreurt verhoging uitkeringen DEN HAAG Het Verbond van Nederlandse Onderne mingen (VNO) betreurt het kabinetsvoorstel om de uitke ringen op 1 januari met 0,9 procent te verhogen. Die auto matische verhoging „kan slechts eenmalig zijn", aldus het VNO. De werkgeversorga nisatie vindt dat het kabinet met het besluit de succesvol gebleken lijn van bevriezing van de uitkeringen heeft ver laten. Een „ontijdige en wat ons betreft verkeerde politieke keuze". cholen en en in prdelijke cies in de pedrijven aam- i tijdelijk Blegd. iOTO: ANP DEN HAAG Het varend en bedienend personeel van Rijkswaterstaat waarschuwt in een pamflet voor de veiligheid op de Nederlandse vaarwegen. Volgens hen raken de vaar weggebruikers „met dit poli tieke beleid de service van Rijkswaterstaat kwijt". Als ge volg van de gehele afslanking bij de overheid moeten er bij Rijkswaterstaat van de ruim 12.000 arbeidsplaatsen 1.450 verdwijnen. Een woordvoer der van het ministerie van verkeer en waterstaat meent dat het met de veiligheid in de praktijk wel meevalt. Naast de patrouillevaartuigen van Rijkswaterstaat opereren ook nog schepen van de rijkspolitie te water en van DGSM (direc toraat-generaal scheepvaart en maritieme zaken van Verkeer en Waterstaat). Groningen tegen uitbreiding van Westduitse kernreactor GRONINGEN Het college van Gedeputeerde Staten van Groningen maakt bezwaar te gen uitbreidingsplannen van de kernreactor in het West duitse Lingen. Het heeft daar toe bij het ministerie van mi lieu in Hannover in de Duitse deelstaat Nedersaksen een be zwaarschrift ingediend. De re actor is eigendom van het be drijf Advanced Nuclear Fuels GmbH, die de fabriek deels wil wijzigen en deels wil uit breiden. Volgens de Groningse gedeputeerde voor milieu Van Dijk zijn deze plannen in strijd met het Groningse streekplan, dat zich verzet tegen kern energie. Weliswaar ligt Lingen in de Bondsrepubliek, maar Groningen krijgt wel te ma ken met de gevolgen van een eventuele ramp in de reactor. RSFOORT Het is zakelijk dat er een :e geschillencommis- 'oor conflicten over ^bouw-koopwonin- waarin ook de consu- en zitting krijgen. idige raad van arbitrage voor de bouwbedrijven in Ne derland doet af en toe uitspra ken in geschillen tussen aan nemers en consumenten, waaruit een verbijsterende kortzichtigheid blijkt. Dat zegt directeur Van Herwijnen van de vereniging Eigen Huis in een toelichting op het gisteren verschenen jaarverslag 1988 van de juridische afdeling van deze organisatie van 260.000 huiseigenaren. Eigen Huis heeft vorig jaar aan de hand van met name twee specifieke voorbeelden de ervaring opgedaan, dat de arbitrageraad het belang van de per definitie ondeskundige koper van een nieuwbouwwo ning gewoonweg miskent. - de kopers van nieuwe wo ningen - geen schadevergoe ding hoeven te betalen als het huis bij de oplevering zodanige tekortkomingen vertoont, dat het nog niet bewoonbaar is. Daardoor komen veel kopers voor extra kosten te staan. Soms is de huur van de oude woning al opgezegd en zijn af spraken gemaakt met stoffeer ders en extra vrije dagen opge- Volgens Eigen Huis is het vlak voor de zomervakantie scher ing en inslag dat aannemers de door hen gebouwde woningen opleveren, terwijl ze vaak nog niet bewoonbaar zijn. De bouwers ontvangen zodoende de laatste betalingstermijn voor de huizen nog net voor de vakantie. De koper moet soms weken of zelfs maanden wachten voordat hij daadwer kelijk kan verhuizen. Eigen Huis heeft meegemaakt - en niet één keer - dat nieu we koopwoningen op de dag van oplevering nog geen cen trale verwarmingsinstallatie hadden, dat deuren en plinten nog ontbraken of dat er nog geen glas in de ramen zat. Ook signaleerde Eigen Huis dat er soms nog geen gas was. Knollen Tens vmfcju sarr Hccreer/WPöJ IK wier MW lie tfiNP-HeriE cm-1 twrje BO Aae» WAT IK. ra CNeewmijK - &SiuT T£ LAMgJ. NOS-Journaal eindigt in tuin HILVERSUM Het NOS- Journaal van gisteravond acht uur had voor de kijkers een verrassing in petto. Vanwege het mooie weer presenteerde weerman Erwin Krol zijn weerpraatje niet vanuit de stu dio, maar samen met Maartje van Weegen vanuit de tuin van het NOS-complex. Zonder de hulp van weerkaarten en satellietfoto's, maar met veel van de van hem bekende ge baren voorspelde hij een tro pisch warme zaterdag, die in het zuidwesten van het land kan worden besloten met een regen- of onweersbui. Na een korte periode van afkoeling wordt het in de loop van de volgende week weer warmer. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA DEN HAAG Minister Bukman gaat in zijn giste ren verschenen nota over de Nederlandse ontwikke lingshulp voorbij aan de allerarmsten in de Derde Wereld. Dat stellen de vier Nederlandse ontwik kelingsorganisaties Cebe- mo, Icco, Hivos en Novib- /Gast aan tafel in een re actie op de notitie „Kwali teit, een voorzet voor de jaren '90" van de be windsman. De nota gaat volgens de orga nisaties onvoldoende in op de sterk verslechterde situatie van de armsten. „Daardoor komt de nadruk sterk te lig gen op de uitvoeringskant van het beleid", aldus hun reactie. De organisaties zijn wel posi tief over het feit dat de minis ter zich nu zelf mengt in het debat over de kwaliteit en ef fectiviteit van ontwikkelings samenwerking. De PvdA is teleurgesteld over de nota en vindt dat het niet voldoet als kompas voor de ja ren negentig. Volgens het PvdA-kanierlid Herfkens bie den de verbeteringen in het ambtenarenapparaat die de be- Minister Bukman presenteerde gisteren zijn nota. FOTO: ANP windsman voorstelt, onvol doende garanties voor verbete ring van de kwaliteit. Er zijn drastischer maatregelen nodig om een professioneel apparaat te krijgen. Zij denkt aan een apart „circuit' voor ontwikke lingssamenwerking binnen het ministerie van buitenlandse zaken en zeggenschap van de minister voor ontwikkelings samenwerking over het perso neelsbeleid. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071-12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3