Sovjet-zeelieden meren aan in „paradijs" male „Je haalt daarmee het schoonmaakwerk uit de anonimiteit" CcidócSomcwit ZATERDAG 22 JULI 1989 PAGINA 22 ROTTERDAM - De geur van vis en goedkope sigaretten vermengen zich met een hoop zweetlucht. De atmosfeer op de Suloy, een vissers boot uit de Russische havenstad Moermansk, is drukkend. Stank zal de bemanning - 68 mannen en zes vrouwen - echter een zorg zijn. Na ruim vier maanden onafgebro ken te hebben gevaren willen zij maar één ding: zo snel mogelijk weer weg uit de Rotterdamse ha ven en naar huis. In Rotterdam worden de vrije uren ge vuld met het kopen van tweedehands Lada's en nieuwe panty's. Die brengen thuis, zolang het ijzeren Gordijn nog metershoog is opgetrokken, veel geld op. En als ze willen kunnen ze even bijko men en kosteloos een beetje dollen in de 'hemel aan de Schie', een luxueus zee manshuis, waarin de Russen voor een slordige zes miljoen gulden hebben geïn vesteerd. Het recreatiecentrum, annex VIP-oord in Overschie is twee maanden geleden geopend. Honderden Sovjet-zee lieden hebben sindsdien al de weg naar het landhuis gevonden. Vrijwel dagelijks rijdt er vanuit de ha vens een volle touringcar met varensgas ten naar landgoed Nieuw Rhodenrijs, aan de Delftweg. Daar worden de man nen, soms in aanwezigheid van enkele Sovjet-stewardessen, op vorstelijke wijze onthaald. De weg naar het 'paradijs' be gint met een lange, statige oprijlaan. Binnen doet alleen de dieprode kleur van het velours denken aan de commu nistische heilstaat. De goudkleurig bord jes op de deuren verraden in twee talen de weelde erachter. Relaties De villa heeft televisiekamers, een fit- nessroom, biljartkamer, flipperhal, bar. sauna en bibliotheek met de laatste edi tie van Izvestia en Pravda. Alles is gra tis. mits je Rus bent. Amerikaanse knok- video's. zoals Nevada Smith, worden goed bekeken. Porno is ook razend po pulair. maar die zit (nog) niet in de ver zameling. Een opvallende schotel op het dak om de staatstelevisie via de satelliet te kunnen volgen, wil beheerder Johan van de Velde absoluut niet. Hij is in dienst van scheepvaartmaatschappij Transworld Marines Agency (TWA), het cargadoorsbedrijf dat de belangen van de Russische scheepvaart in de Rotter damse haven behartigt. „Als er zo'n schotel komt, krijgen de bewoners aan de Delftweg de indruk van KGB-achtige toestanden. Ik heb de Binnenlandse Vei ligheidsdienst (BVD) nog niet op visite gehad, maar ze zijn van harte welkom. Hier zitten geen microfoontjes achter schilderijen of in de lampen. Dit cen trum is uitsluitend bedoeld als ontmoe tingsplaats voor de bemanningen van container- en stukgoedschepen". Op de bovenverdieping is één vleugel van de villa ingericht voor VIP's, zoals ambassadeurs, consuls en zakenrelaties. Dat is dan ook een van de weinige plaat sen in het kapitale pand waar de gewone Sovjet-zeeman niet mag komen. De wijnkelder is voor hem ook taboe. Al leen aan hoogwaardigheidsbekleders worden gerenommeerde wijnen, ijsge- koelde whisky's en wodka's geschonken. Dat is de regel van het huis. Een belang rijk personage kan overigens de borrel ook laten serveren in de bureaukamer of in de slaapkamer. Johan van de Velde: „Voorheen nodigde Transworld bijvoorbeeld de directeur van Shell of Akzo uit om voor zaken naar een hotel in Rotterdam te komen. Heel omslachtig allemaal. Nu hebben we deze sfeervolle locatie. 0e 'grote jon gens' kunnen na het onderhandelen over contracten een paar uurtjes van de voor zieningen in de villa gebruik maken. Het complex gaat ook gebruikt worden voor andere Transworld-activiteiten. Ik denk aan bedrijfsparty's en vergaderingen met onze agenten. Aan de bouw van een ver warmd zwembad, een binnenbad, wordt gewerkt. Twee tennisbanen, een voetbal veld en een terrein voor midget-golf worden nog aangelegd. In de vijver kan al worden gevist". Comfortabel Voor de zeelieden bruist de hele week door het heerlijk-helder-piva, oftewel LUXE ZEEMANSHUIS IN OVERSCHIE Rechts: Het contrast tussen schip en zeemanshuis is gigantisch. Aan boord is het maar een armoedige bende. bier. Ze worden zo verwend omdat, zo heeft de ervaring van TWA geleerd, een goedgeluimde zeeman straks wat nauw keuriger let op het verschepen van de produkten. De Sovjetunie is een van de grootste klanten van de Rotterdamse haven. Met duizend tot vijftienhonderd schepen en zo'n dertig- a veertigduizend zeelieden per jaar kon dan ook 's werelds grootste havenstad niet achterblijven om de Sov jets iets speciaals te bieden. Ook in Ant werpen en Hamburg komen veel Russi sche schepen en dus zijn ook daar sinds enkele jaren gezellige recreatiecentra. Volgens ingewijden zijn die echter veel minder comfortabel. „Overschie is het neusje van de zalm". TWA heeft het uit 1930 daterende land huis in opdracht van het ministerie van scheepvaart in Moskou voor 2,8 miljoen gulden gekocht, inclusief 4,5 hectare grond en veel groen. De villa is destijds gebouwd voor de familie van de rijke re der en bankier Hoboken. De laatste eige naar was de aluminiumfabrikant Hunter Douglas en had maanden leeggestaan, totdat de Sovjet-autoriteiten ontdekten dat het zeer geschikt was voor wat zij voor hun zeelieden wilden. De transactie werd overigens heel wat makkelijker tot stand dan de vèstiging van een Sovjet-consulaat in de Maas stad. De consulaire vestiging is een wens van de Sovjets en de gemeente Rotter dam. Maar tot nu toe heeft de Neder landse regering geweigerd mee te wer ken. Het ministerie van buitenlandse za ken vindt een consulaat overdreven. „Als er problemen zijn over visa en der gelijke, dan zijn de zeelieden vanuit de haven net zo lang onderweg naar de Sovjet-ambassade in Den Haag als naar het centrum van Rotterdam". Aan Nieuw Rhodenrijs is inmiddels door TWA voor bijna drie miljoen gulden vertimmerd. Waarom zo fors uitgepakt? Johan van de Velde: „Het ministene in Moskou heeft het erg goed voor met zee lieden. Bovendien hebben de Russen er groot belang bij dat er vooral veel en goede produkten vanuit Nederland wor den geïmporteerd. In het leggen en on derhouden van handelscontacten speelt het recreatiecentrum dus ook een be langrijke rol". Kortom, het zeeliedenhuis verdient zichzelf op termijn weer terug. Van de Velde, voormalig sales-manager bij TWA. en zijn vrouw Cilly zwaaien sinds enkele weken de scepter op Nieuw Rhodenrijs. Ze spreken welgeteld vier woorden Russisch, maar daarin komt na Boven: Zes miljoen is er geïnvesteerd vn deze villa die tot zeemanshuis is omgebouwd. Links: Op de bovenverdieping van de villa kan het zeevolk onder meer een partijtje snooker spelen. Links: Beheerdersechtpaar Johan en Cilly van de Velde keuren in het luxueuze restaurant een wijntje dat overigens alleen voor VIP's wordt geschonken. De doorsnee zeeman drinkt 'piva', een pilsje. FOTO'S: CEES VERKERK september verandering. „Dan gaan we een cursus volgen". Voor het echtpaar wordt nabij de villa een aparte woning gebouwd, want dagelijks op-en-neer naar Willemstad (Noord-Brabant) is geen doen. Douane Van de goede zorg voor het zeevolk, waarover de villabeheerder zo hoog op geeft, is een paar kilometer verderop, in de haven op het Noordereiland, bitter weinig te merken. De Suloy uit Moer mansk is vandaag een van de dertien schepen die aan de Rotterdamse wal ligt. Aan boord is het ronduit een armoedige zooi. De TWA-begeleider. waterklerk H.J. Engelchor is onze tolk. „Als ik een paar dagen op deze boot zou moeten verblijven sprong ik gegarandeerd van boord", zegt hij. De Suloy heeft vis ge lost afkomstig uit de Atlantische Oceaan. De hutten van de bemanning en andere vertrekken krijgen we niet te zien, alleen de kapiteinskamerOp een prikbord hangt een glimlachende Boris Jeltsin en aan de wand een gegla zuurd bord met de afbeelding van een nors kijkende Lenin. Daarnaast de baro meter. De wodka is op. Gelukkig voor de geheelonthouder, want afslaan is heel onbeleefd. Kapitein Anatoliy Pushkar vertelt boos tegen de waterklerk dat hij vanmorgen van de douane een boete heeft gekregen omdat hij per vergissing te veel sloffen sigaretten had aangege ven. Straf: tweehonderd gulden. Jammer zouden wij zeggen. „Heel vervelend", volgens Engelchor. Pushkar verdient na melijk hooguit vierhonderd gulden per maand. Zijn matrozen, en onderofficie ren soms de helft minder. Ook al moeten de roebels in dit geval met elr kaar moeten worden opgebracht, het is hoe dan ook een aderlating. In de kapi teinskamer wordt danook hartgrondig gescholden. Echt welkom zijn we niet. Foto's maken voor een kranteartikel mag ook niet. Maar na veel aandringen stemt Anatoliy Pushkar eindelijk toe. De blits „Morgen", zo zegt Engelchor, „mogen de Sovjet-zeelieden in Overschie een paar uurtjes het roer omgooien. Als ze daar tenminste zin in hebben". De kapi tein denkt echter van niet. Hij heeft via- via wel het een en ander gehoord over het nieuwe 'paradijs', maar Pushkar en zijn mannen hebben nog wat anders aan hun hoofd: inkopen doen. De ruimen zijn nu leeg en bieden voldoende plaats voor zeker twintig tweedehands Lada's. Zeer gewilde auto's omdat daarvoor in de Sovjetunie makkelijk onderdelen ver krijgbaar zijn. „Zodra de jongens thuis zijn in Moermansk, houden ze een maand of drie vakantie. Met hun nieuwe auto maken ze in de dorpen de blits. Voor een nieuwe wagen sta je ruim zes jaar op een wachtlijst", vertelt Pushkar. „Daarna wordt de auto dikwijls voor veel geld weer verkocht". Ook aan nieu we panty's, chocolade, sportschoenen en spijkerbroeken is thuis grof geld te ver dienen. Van alles en nog wat nemen ze mee naar huis, als het maar geld in het laatje brengt. Maar verdienen de man nen dan genoeg om een partij oude La da's in te schepen? Pushkar: „Op zee wordt geen cent uitgegeven er is genoeg om te sparen. Buitengaats varen levert ook extra geld op". En de vermeende handel in diamanten? Engelchor: „Daar weet ik niks van. Volgens mij zijn die Sovjets daar veel te bang voor. De kapi tein zou dat ook niet kunnen maken, want als smokkel wordt ontdekt kan hij zijn carrière wel vergeten. En de zee vaart is naar Sovjet-begrippen een goed betaalde baan. Er heerst vooral in ha vensteden als Moermansk grote werk loosheid, dus de zeelui passen wel op om gekke dingen te doen". De water klerk van TWA zegt dat duizenden zee lieden in het bezit zijn van een adressen lijst. Daarop staat een groot aantal Rot terdamse winkels waar allerlei spullen goedkoop kunnen worden ingekocht. Als gevolg van de glasnost en perestrojka neemt de douane in de Sovjetunie het bovendien wat minder nauw met de in voer van de spullen. Kapitein Pushkar: „Pas als de boodschappentassen gevuld zijn en er dan nog wat tijd over is, gaan mijn mannen naar landgoed Nieuw Rhodenrijs". Converseren Het interieur van de villa is fraai betim merd en ziet er nog gaaf uit. De meeste kamers zijn verfraaid met gobelins en wortelnoten-houten kasten. Tijdens een uitgebreide rondleiding zegt beheerder Van de Velde dik tevreden te zijn over de opkomst van de bemanning. „Onze jongens maken zelf reclame, daar hoe ven wij niets voor te doen. Mijn vrouw en ik zorgen er voor dat de gasten zich thuisVoelen. Ze worden hier niet onder controle gehouden. De poort staat hier dag en nacht open". Het restaurant is even niet toegankelijk, want de directeur van de Koninklijke Nederlandse Scheep vaart Maatschappij onderhandelt er met mensen van de TWA en gebruikt de lunch. Van de Velde: „Ik geef toe, dit complex is wat luxueus uitgevallen. Maar als je maandenlang op zee zit, wil je je wel eens lekker amuseren. Vrouwen zijn ook welkom. Een probleem voor die Russen is dat ze geen woord Engels of Duits spreken. Alleen de officieren spreken twee talen en dan nog gaat converseren in het Engels niet van harte. Wat moet zo'n doen als hij op eigen gelegenheid aan wal gaat? Hij kan nergens terecht. De Sovjets zijn over het algemeen ook wat teruggetrokken. Amerikanen zoeken elkaar op of duiken een bar in", aldus Van de Velde. Ruwe zeebonken i Voor alle zeelieden, ongeacht nationali-J teit, geldt dat het zeemansleven nietf meer is zoals vroeger. „In elk stadje eenf ander schatje gaat niet meer op", zegt' Van de Velde. De honderdduizenden be manningsleden van de schepen die jaar lijks de kade betreden zijn misschien niet allemaal even fris, maar om nou te zeggen dat de ruwe zeebonken er pen ge varieerd seksleven op na houden, dat gaat volgens.de beheerder van het land goed veel te ver. „Russen zijn gewone jongens, net als u en ik. Vroeger, als een schip lag aangemeerd, werden in Katen- drecht de bloemetjes buitengezet. De Sovjets hebben er meer belang bij wat inkopen te doen, rusten even uit en sporten wat, en gaan er dan weer van door. Op naar de volgende haven". Onze tolk, waterklerk Engelchor, zegt na het bezoek aan de vissersboot Suloy wel de nodige vraagtekens te zetten bij de 'overdreven luxe' van het zeemanshuis. „Het contrast tussen de situatie aan boord en de luxe aan wal is ontzettend groot". De Sovjet-zeelui kunnen er prat op gaan dat zij in de directe omgeving van de haven een stek hebben waar ze op verhaal kunnen komen. Maar dat is dan ook alles. Het sprookje vertellen ze thuis, en dan wil de hele familie voor de lol even zeeman worden. JOEL BATENBURG KAMERLID BIESHEUVEL OVER FOTO DEN HAAG - Normaal gesproken is de vakantieperiode van onze par lementariërs een rustige periode. De Tweede Kamer vergadert niet en het land lijkt nauwelijks proble men te hebben. Maar niet alle poli tici pakken onmiddellijk de koffers als kamervoorzitter Dolman de Kamer twee maanden vrijaf geeft. Zij lopen enkele weken- stage bij bedrijven en instellingen. Vorige week was het Haagse kamerlid Pie- ter-Jan Biesheuvel (39) een nacht schoonmaker op het ministerie van financiën. Een aardige foto voor de krant. Zeker, maar wat leert een kamerlid daar nu precies van? „Mensen hier uit de buurt hebben me al een aantal malen aangesproken over die foto. Overigens opvallend meer dan twee jaar geleden toen ik stage liep bij Hfet streekvervoer en gefotografeerd ben als chauffeur. Ik denk dat dat komt doordat mensen zich daarbij veel meer kunnen voorstellen, want een kamerlid dat zich bezighoudt met het openbaar vervoer is normaler dan hij die zich met schoonmaken bezighoudt". Pieter-Jan Biesheuvel: „Je kunt natuurlijke dikke rapporten over arbeidsomstandigheden achter je bureau lezen. Maar als je het zelf een keer meemaakt is dat heel wat anders". FOTO: CEES VERKERK Het lijkt wel of Biesheuvel zich wil excu seren voor de foto-sessie. Maar hij had toch van te voren kunnen bedenken dat een foto van een kamerlid die\het toilet van Ruding poetst, vragen opróept. Was het echt noodzakelijk? „Die vraag is op zich terecht. Maar met foto's maak je het toch beeldend. Je haalt daarmee het laag gewaardeerde schoonmaakwerk dat vooral in de grote steden door buitenlanders wordt gedaan, uit de anonimiteit", licht de CDA'er toe, die onmiddellijk vervolgt met uit te leg gen wat hij tijdens die nacht heeft ge leerd. „Het werk wordt gedaan door mensen die in grote eenzaamheid een deel van zo'n kantoor onder handen ne men. En dat nacht in, nacht uit. Het is niet alleen lichamelijk een zware klus, maar het verstoon ook het ritme van deze mensen, die 's avonds om elf uur beginnen en de volgende morgen om ze ven uur weer op straat staan. Als kamer lid houd ik me onder meer bezig met ar beidsomstandigheden waarover je na tuurlijk dikke rapporten achter ie bureau kunt lezen. Maar als je het zelf een keer meemaakt is dat heel wat anders". De nacht die Biesheuvel doorbracht op het ministerie was onderdeel van een stage van twee weken bij Randstad Hol ding. „Dat bedrijf heeft drie hoofdactivi teiten: schoonmaken, uitzendwerk en be veiligen. Bij alle drie de onderdelen heb ik enkele dagen meegelopen en vooral veel geluisterd. Het is trouwens opval lend hoe mensen bereid zijn over hun werk te praten". T elefoon „Wat elke keer weer opvalt is dat nader hand de mensen bij wie je op bezoek bent geweest, je gemakkelijker weten te bereiken. Ze staan er van versteld hoe gemakkelijk ze een kamerlid aan de tele foon kunnen krijgen. Een stage haalt heel wat drempels weg". Voor Pieter-Jan Biesheuvel was het niet de eerste keer dat hij als kamerlid enkele weken onderdak vond bij een bedrijf. „Twee jaar geleden heb ik tijdens het paasreces het streekvervoer in al zijn fa cetten bekeken. Als lid van de commis sie verkeer van de Kamer buig je je over de problemen van het openbaar vervoer, maar heb je geen flauw idee van hoe het in de praktijk verloopt. Ik noem wille keurig twee zaken waar ik toen nadruk kelijk op ben gestuit: de aansluiting tus sen streek- en stadsvervoer en de bereik baarheid van kleine kernen. Als je dan later daarover een debat hebt, dan weet je waarover je praat". „Ik kan nog een ander voorbeeld noe men waaruit blijkt welke invloed zo'n stage heeft op je denken. Vorig jaar heb ik enkele dagen het reilen en zeilen in de Scheveningse gevangenis bekeken en heb toen kunnen zien wat het beroep van be waarder inhoudt. Als er nu gesproken wordt over het opsluiten van twee ge vangen in één cel dan zul je mij niet snel onder de voorstanders aantreffen. Die maatregel zal dermate grote gevolgen voor het personeel hebben dat dat ge woon niet kan". Baan Enkele jaren geleden pleitte minister Brinkman in een onbewaakt ogenblik er voor dat kamerleden een baan zouden moeten hebben. Wellicht zouden ze dan heel wat meer begrijpen van de proble men waarmee de maatschappij kampt. Denkt Biesheuvel er ook zo over? „Praktisch is het uitgesloten dat je naast het kamerlidmaatschap ook nog een baan zou hebben. Maar je moet niet uit-| vlakken dat in de Kamer bijna iedereen wel enkele nevenactiviteiten heeft. Zelf ben ik bestuurslid van diverse instellin gen en organisaties, waardoor je heel wat contacten hebt waarover Brinkman het had. Overigens hebben die bestuursfunc ties geen directe relatie met de onder werpen waarmee ik me in de Kamer be zighoud. Maar als ik als bestuurslid van een psychiatrische instelling te maken' krijg met de acties in de gezondheids zorg, dan helpt dat uiteraard als je daar over in de fractie discussies voert". Gaat Pieter-Jan Biesheuvel volgend jaar weer stage lopen bij een bedrijf of instel ling? „Dat hangt ervan af. Tijdens de normale kamerweken is er absoluut geen tijd om! je enkele dagen vrij te maken. Het moet dus tijdens de recesperiode gebeuren, maar dan heb ik ook met de vakantie plannen van mijn gezin te maken. Het hangt er dus van af hoe een en ander praktisch geregeld kan worden. Wel hoop ik binnenkort samen met Frits Castricum van de PvdA één of twee da gen bij het Haagse openbaar-vervoerbe drijf, de HTM, mee te lopen. Dat is een toezegging die we al gedaan hebben". Wellicht staan er dan twee kamerleden op de foto. LUCAS BOLSIUS

Leidse Courant | 1989 | | pagina 22