Amerika wil via de maan naar Mars, maar weet nog niet hoe Via Gladiola heet vierdaagselopers uitbundig welkom Veel bosbranden zijn aangestokei BINNENLAND/ BUITENLAND £eidóe@oaimit VRIJDAG 21 JULI 1989 PAGINjt Journaliste weer vrij na arrestatie op Cyprus AMSTERDAM De Nederlandse journaliste Het ty Lubberding, die als correspondent onder meer werkzaam is voor de AVRO, is woensdagavond op Cyprus gearresteerd door het Turkse leger en gis termiddag weer vrijgelaten. Zij bevond zich op het moment van de arrestatie in de neutrale zone op Cyprus tussen het Turks- en Grieks-Cypriotische deel. Ze was daar om een demonstratie te verslaan van Turkse vrouwen. Met haar werden nog 111 vrouwen opgepakt. Na enige tijd te hebben vast gezeten in een sportschool, werd zij gisteren over gebracht naar een Turks politiebureau en vervol gens samen met een aantal buitenlandse colle ga's vrijgelaten toen leden van de Amerikaanse ambassade binnenkwamen. Volgens Lubberding zitten de demonstrerende vrouwen en een Grieks- Cypriotische journalist nog steeds vast. Kleine letteren nader onderzocht DEN HAAG, Op het gebied van de zogenoemde kleine letteren kan Ne derland hier en daar een leidende po sitie innemen. Minister Deetman van onderwijs en wetenschappen heeft daarom een internationale commissie ingesteld die moet bekijken hoe dat kan. Voorzitter is prof. dr. F. Staal, die zich aan de universiteit van Ber keley wijdt aan Zuid- en Zuidoostazi- atische studies. Onder kleine letteren resorteren Indiaanse talen en cultu ren, de Sino-Tibetaanse talen zoals Chinees, de Kaukasische talen en de Dravidische waaronder het Tamil. Behalve de talenstudies vallen er ook veel aanverwante sociale weten schappen onder. Wao'er moet ongestoord vrijwilliger kunnen zijn DEN HAAG Het landelijk wao-beraad vindt dat mensen met een uitkering die zon der dat te melden vrijwilligerswerk verrich ten, niet strafrechtelijk vervolgd mogen worden. Het beraad heeft dat in een brief aan minister Korthals Altes van justitie la ten weten. Onlangs is in de Staatscourant een richtlijn opgenomen voor niet aange meld vrijwilligerswerk. De wao'ers vinden die in strijd met grondwettelijk gewaarborg de vrijheden. Zij komen onder meer met het voorbeeld dat een arbeidsongeschikte die een artikel schrijft in zijn wao-verenigings- blad zonder voorafgaande toestemming wel licht strafbaar is. De richtlijn is ook in strijd met het aanmoedigingsbeleid om arbeidson geschikten aan vrijwilligerswerk te helpen. Hevig conflict Shamir-Sharon JERUZALEM Binnen het Likud- blok van de Israëlische premier Sha mir is een hevig conflict uitgebroken tussen de premier en minister van handel Sharon, de aanvoerder van de rechtervleugel binnen de partij. Twee Israëlische kranten meldden dat Sha mir overweegt Sharon te ontslaan. De premier beschuldigde Sharon er eerder deze week tijdens een verga dering van Likud-ministers van, dat hij „kwaad bloed en haat" in de boe zem van de partij verspreidt. Sharon zou daarop geantwoord hebben:„ik kan slechts lachen om uw woorden. Ik heb verachting voor wat u zegt". „Wie het laatst lacht, lacht het best", repliceerde Shamir. Het is deze laat ste opmerking die de kranten hebben opgevat als een dreigement om Sha ron te ontslaan. Malaysia hangt Brit op wegens drugssmokkel KA JANG In een gevangenis ten zuiden van de Malaysische hoofdstad Kuala Lumpur is vanochtend een 39- jarige Brit opgehangen. De man was in 1987 ter dood veroordeeld wegens drugssmokkel. Vorige week had hij nog een verzoek tot gratie gericht aan de autoriteiten, maar dit was af gewezen. De man werd in 1982 gear resteerd op het vliegveld van Penang met 576 gram heroïne. In Malaysia geldt iedereen die in het bezit is van 15 gram heroïne als drugshandelaar, zonder dat bewezen hoeft te worden dat er daadwerkelijk is gehandeld. Eerder werden in Malaysia onder meer twee Australiërs wegens drugs smokkel ter dood gebracht. Cao-overleg bejaardenoord^ wordt in september vervolg® UTRECHT Het overleg over een! voor de 70.000 werknemers in de be| denoorden wordt begin septeraf voortgezet. De werkgevers, verenig) de Vereniging van Nederlandse Bejr denoorden (VNB), denken dan de den meer duidelijkheid te kunnen j den over hun eisen. CFO en AbvaK bedingen een loonruimte van 5 pros. De acties die AbvaKabo deze weer bejaardenhuizen is begonnen, noemt VNB voorbarig. De vakbond ziet ia! uitnodiging voor het cao-overleg JJ aanleiding de acties te beëindigen. I( week is in drie huizen het werk on|£ broken. Volgende week zijn werkonf1 brekingen of zondagsdiensten vooijc bij zo'n tien instellingen. I WASHINGTON De toespraak die president George Bush gisteren heeft gehouden over de toekomst van de Ameri kaanse ruimtevaart heeft niet opgeleverd wat ruim tevaartkringen het liefst had gezien: een duidelijk omlijnd doel, compleet met tijdschema's en „kos tenplaatjes". De VS moeten in de 21e eeuw te rug naar de maan, om daarvandaan mensen naar Mars zenden. Maar vragen rond het wannéér en hoe liet Bush veilig in het midden. Dat betekent in feite dat er voorlopig weinig zal verande ren in het nu al jarenlang ver brokkeld voortsukkelende en vaak wat stuurloze ruimte vaartprogramma van de VS. Hij ging niet zo ver als in mei 1961 de toenmalige president John Kennedy, die het specta culaire Apollo-man-op-de- maan-project aankondigde en zijn land opdracht gaf vóór 1970 mensen op de maan te zetten èn behouden naar de aarde terug te brengen. „Ons doel is niet anders dan van de VS weer 's werelds meest vooraanstaande ruimtevaart natie te maken", aldus zei Bush, onder het motto: „Terug naar dé maan, terug naar de toekomst". Niemand heeft er echter ooit aan getwijfeld dat de maan en Mars uiteindelijk (weer) een belangrijke plaats in het Amerikaanse ruimte vaartprogramma zouden gaan innemen. Het ging (en gaat) alleen nog om spijkers met koppen en om de vraag: wan néér?. Schipbreuk Vice-president Dan Quay le, die is belast met het ruimte vaartbeleid, heeft er volgens ingewijden de afgelopen we ken veel werk van gemaakt Bush over te halen tot een verklaring in de geest van die van Kennedy in 1961. Maar dat is hem niet gelukt. Quayles pogingen lijken vooral schip breuk te hebben geleden op de uiterst sceptische houding van veel Witte-Huismedewerkers. Het gezaghebbende blad Avia tion Week Space Technolo gy spreekt zelfs van „bureau cratisch cynisme". Het resultaat was dat Bush zich gisteren beperkte tot een aardig verpakte, maar vage verklaring over de mogelijk heden van maanbases en Mars-expedities in de 21e eeuw, daarbij in het midden latend of de verwezenlijking daarvan over bij vooroeeld honderd jaar moet gebeuren of rond het jaar 2020. Dat is het jaartal waar het Amerikaanse bureau voor de lucht- en ruimtevaart NASA min of meer op mikt. En dan nog is het de vraag of het Congres, gezien het huidige begrotings tekort, medewerking wil ver lenen aan het geldverslinden de project. Oud-astronaut Richard (Dick) Truly, de huidige directeur van de NASA, had al laten doorschemeren dat op grond van een kosten-batenanalyse er nooit meer wat op poten zal worden gezet. Het kost alle maal te veel. Behalve als de plannen gedreven worden door idealisme. Schifting Amerika's eerste man-op-de- maan, Neil Armstrong, is het daar volledig mee eens. „Wij zijn een volk van ontdek kingsreizigers. Het is voor ons fundamenteel- om op reis te gaan, te voelen, te zien, te rui ken en te leren. Ik denk dat daarin nnoit verandering zal komen", zei hij desgevraagd. Intussen heeft er wel alvast een zekere schifting plaatsge vonden in de NASA-studies met betrekking tot mogelijke bemande ruimtevluchten naar de maan en Mars. Er zijn nu nog vijf basis-concepten: - vestiging van een bemande basis op de maan zonder daar gebruik van te maken voor expedities naar Mars; - de lancering van één enkele expeditie naar Mars, zoals min of meer het geval was met het Apollo-maanproject; - vestiging van een „buiten post" op.de planeet Mars zon der gebruik te maken van de maan als tussenstation; - de ontwikkeling van een post op de maan, die later tot een grotere wetenschappelijke ba sis zou moeten uitgroeien en waar ervaring zou kunnen worden opgedaan voor expedi ties naar Mars; - bouw van een basis op de maan, maar pas nadat eerst een station op de planeet Mars zou zijn Van deze vijf mogelijkheden heeft die van een basis op de maan als springplank voor een expeditie naar Mars tot dus verre de meeste aandacht ge kregen. En de VS zijn in prin cipe bereid om bij voorberei ding en uitvoering van elk van deze plannen samen te werken met Europa. Er zijn al NASA-vertegénwoordiger naar het ESA-centrum Estec in Noord wijk geweest om de mogelijkheden af te tasten. Verder zouden de VS willen samenwerken met Japan en eventueel ook met de Sovjetu nie. SJOERD VAN DER WERF RUSSISCH DETACHEMENT KOMT GRAAG TERUG NIJMEGEN Naar wat voor een apotheose is van daag in Nijmegen dé Vier daagse gegroeid! Al vroeg was het, evenals eerder deze week, perfect wan delweer en 'als op wieken gedragen' koerste het pe loton in een vrolijke stem ming via het overvolle Cuyk naar de finish in het nog vollere Nijmegen. Tienduizenden toeschouwers omzomen in het centrum van de Keizer Karelstad de Via Gladiola, de naar de vier- daagsbloem genoemde Sint- Annastraat aan het eind waar van onder het oog van de tele visiecamera's de eindstreep ligt. Het kaf is inmiddels van het koren gescheiden: nadat giste ren nog eens 779 wandelaars de moed in de schoenen was gezakt, moesten vandaag an dermaal een kleine tweehon derd lopers de veters voortij dig losrijgen. Zij sneuvelden vooral vanochtend vroeg toen ze het op hun allerlaatste be nen nog wel wilden proberen maar toch moesten ontdekken dat het niet langer ging. Velen hebben zich verkeken op het weer. Want het is hier inmiddels wel stralend gewor den - uniek wandelweer zelfs -, maar vanmorgen gin gen de eerste wandeluren tot de opkomst van de zon toch gepaard met verrassend lage temperaturen die soms te veel van de stijve spieren vergden. De medische dienst van het Rode Kruis had dan ook de handen vol met masseren. Nog zo'n 27.400 overgebleven wandelaars waren rond het middaguur naar de eindstreep onderweg. Voor een kleine 2500 mensen is de 'afgelopen dagen de opgave te groot ge bleken, een uitvalpercentage van ruim acht en dat is onge veer het jaarlijks gemiddelde. Pontonbrug Vandaag trekt het goedgemut ste, zingende, bontgekleurde en op vele plaatsen pijnlijden- de lint door het Maasgebied ten zuidwesten van Nijmegen. Bij Cuyk wordt de Maas over gestoken op de plaats waar normaal een pontje vaart. Nu heeft het leger er de traditio nele pontonbrug neergelegd en als die genomen is kan de stoet zich opmaken voor de rentree. Het waren vier dagen waarin vreugde en verdriet heel dicht bij elkaar hebben gestaan. Vier dagen van kommer en kwel, van blaren, pleisters en stijve spieren zijn voorbij. Maar vier dagen van een merkwaardige verbroedering van nationaliteiten. Eenmaal per jaar, en altijd de derde week van juli, is Nijmegen het centrum van de wereld. Natio- Het militaire element is in de Russen. Onderweg zijn er steeds vrouwelijke Britse militairen met naliteiten waarvan gedacht wordt dat ze elkaar liever be vechten, lopen hier tijdens de Vierdaagse naast elkaar. De romance tussen een Russische militair en een Amerikaanse soldate is hier het symbool ge worden van die mondiale ver broedering. nadrukkelijk aanwezig. Maar dit jaar voor het eerst ook oe nieuwe ontmoetingen met collega's uit het Westen: hier poseren de 'jongens uit Moskou' onder de Russische vlag. FOTO: ANP Russen „Wij hopen volgend jaar terug te keren, als het kan met nog meer mensen, misschien wel met vrouwelijke militairen", zegt kolonel S.I. Trunin, leider van de Russische delegatie. En tot de Vierdaagseleiding: „No digt u ons weer uit, stuurt u weer een brief waarin u zegt dat we welkom zijn". Want zo gaat dat in de Sovjetunie, al dus bondsvoorzitter M. de Jong, „ze komen niet uit zich zelf, ze moeten uitgenodigd worden. Nou, dat doen we dan ook". De Russische kolonel noemt de belangstelling voor zijn groep indrukwekkend. „We hadden wel wat verwacht, maar dit is veel en veel meer dan dat". Elke dag werkt de kolonel een propvol program ma af, want overal en voor al les en nog wat wordt hij uitge nodigd. Bobo's, hoge militairen en gemeentebesturen vinden het prachtig om de Russen te mogen ontvangen, om ze een hand te mogen schudden, om geschenken met ze te kunnen uitwisselen. Door die drukte heeft kolonel Trunin de kranslegging op de Canadese begraafplaats, even buiten Groesbeek, gisteren moeten missen. Jaarlijks leg gen alle militaire detachemen ten die aan de Vierdaagse deelnemen (ook de Westduit sers) daar op de derde wandel dag een krans. Ook gisteren was dat weer een langdurig en indrukwekkend en ook door het publiek druk bezochte plechtigheid. SUSKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp IJdele ruin Terug naar Kootwijk Waar ik ooit in een oude boom klom om over de zandverstuiving te kunnen uitkijken, scheurt nu de auto's over de snelweg. FOTO: PERS UN1, Verslaggevers doken in het foto-album van hun jeugd, zochten naar vakantiefoto's en keerden nog eens terug op zoek naar herinneringen. „Die plek moet voor mij zoiets zijn geweest als het absolute geluk". Kootwijk erop, niet in Bar- neveld, niet in Kootwijker broek, niet in Stroe, terwijl je er dan vlakbij bent. Na enkele boerderijen voor de vijfde keer te zijn gepasseerd en bijna een kazerne te zijn binnengereden, dan toch eindelijk: Kootwijk 5,6 km. Meteen zit ik tussen de bo men van het Prins Hendrik bos. Indrukwekkend; anders kun je dit stuk natuur niet omschrijven. De weg leidt vanzelf naar Kootwijk, waar je ook weer zo uit zou zijn als je er niet specifiek naar op zoek was. KOOTWIJK „Zou je dat nou wel doen, jongen", had mijn moeder nog bezorgd gezegd. Ik had haar verteld dat ik terug zou gaan naar Kootwijk, terug naar die enorme zandverstuiving en de, in mijn geheugen, schier eindeloze bossen met fietspa den en landweggetjes. Terug naar de plek waar het hou ten vakantiehuisje stond aan de rand van een korenveld en het kerkpleintje met het cafeetje waar ik mezelf, am per acht jaar, later wel een leuke ijssalon zag runnen. Kootwijk was bij ons thuis vroeger zo ongeveer de he mel. En het was ook een eind rijden. In de Austin, met nog van die richtin gaanwijzers die aan de zij kant uitklapten, had ik altijd het idee voor eeuwig af scheid te nemen van ons huis en mijn vriendjes. Ze ker als we 's avonds reden, want dan was er achterin een slaapplaatsje voor me gemaakt.' Dat gaf een idee van heel ver. Boerderijtje Ik herinner me het boerde rijtje dat naast ons vakantie huisje stond en waarin me nige oom, tante en nichtje kwamen logeren. De eerste nacht renden ze er allemaal bijna gillend uit omdat het er stikte van de spinnen. Vanaf toen heette het verder 't Spinhuus, maar het heeft voor niemand een leuke va kantie in de weg gestaan. En ik herinner me, het helderst van alles, de zandverstui ving. Die is ook nog te zien op een paar kleine vierkante fotootjes die jaren in de on derste la van het dressoir bij mijn ouders hebben gelegen. Op één ervan loop ik, met gebogen hoofd, achter mijn moeder aan. Ik was, vertelde ze me, elke dag weer enorm chagrijnig als we teruggin gen naar huis, naar het va kantiehuisje dan. Op de zandverstuiving kon ik, kind van de stad, me hele maal uit leven. Die plek moet voor mij zoiets zijn ge weest als het absolute geluk. Ik besluit Kootwijk niet zo direct mogelijk te benaderen vanaf de snelweg - tegen woordig ben je er met de auto vanuit Den Haag in een uurtje - maar om vanaf Bar- neveld de binnenwegen te nemen. Zo hadden we dat vroeger ook altijd gedaan. Nergens een wegwijzer met Schilderijtje Het kan niet missen; links het café dat wel iets groter is geworden, rechts het kerkje dat er nog exact uitziet zoals ik het mij dertig jaar lang heb herinnerd. Maar daar naast staat restaurant 't Hil- letje, dat er altijd heeft ge staan, maar volledig uit mijn geheugen was verdwenen. Als ik daar de koffie met ge bak afreken valt m'n oog op een wat donker geworden schilderijtje - gezicht op Delft. Het zal toch niet Nou en of: het is van mijn opa, kunstschilder en le vensgenieter, die het in één van zijn olijke buien de voormalige eigenaar heeft geschonken. Vermoedelijk in ruil voor een avondje wein und gesang. Naast 't Hilletje moet 't Spinhuus en ons vakanti huisje hebben gestaan, loopt een paadje tussen o doorzichtig groen naar nur mer 14. Een sfeervol boerd rijtje, tamelijk nieuw. Ve der niets. Ik loop om, ma ook van de andere kaï niets. Terug op het ker pleintje zie ik mezelf vo het eerst op een veel te gro fiets rijden, moeizaam no een beetje bang om te va len, maar het gaat. Aan de andere kant van weg, schuin achter de pa huizen en weilanden, m< de zandverstuiving liggi Naarmate ik dichterbij Plek kom, neemt het gezoe( in de verte toe. Het zal to nietNou en of: waar ooit in een oude boom klo om over de zandverstuivi te kunnen uitkijken, sche ren nu de auto's over snelweg. Even staat m'n 1 stil. Ik loop terug naar auto, rijd in gedachten bij twee bejaarde fietsers berm in, en zie dat hier d De Berkenhorst van Cent Pares ligt, geflankeerd do vele campings. De weg ko: weer uit op De Brink, f vormd door 't Hilletje, kerkje en het cafeetje, een paar gasten aan een ij likken. Ik geef gas, b Kootwijk zo uit en zit bi nen een paar minuten op snelweg. Thuis bekijk ik n eens goed die ene foto: n gebogen hoofd sjok ik acht mijn moeder aan, terug na huis. Ik zie het nu ook di delijk: ik ben flink chagi nig. DICK HOFLAh I De zandverstuiving bij Kootwijk ruim dertig jaar ge gebogen hoofd sjok ik achter mijn moeder aan, terug naaif (Vervolg van de voorpagina) PARIJS Behalve in de Gironde zijn ook in Bre- tagne, Zuid-Frankrijk en andere delen van het land bossen en kreupelhout ten prooi gevallen aan het De politie in de Gironde is er van overtuigd dat er in de streek verschillende pyroma nen aan het werk zijn. Een paar honderd meter achter het vuurfront zijn verdachte, ver uit elkaar gelegen brandhaar den, ontstaan. Ondanks die wetenschap heeft de hevigheid van het vuur langs de kust van de Landes de Fransen verrast. Het pijnboombos van Gironde is qua oppervalkte vergelijkbaar met de provincie Zuid-Holland. De laatste grote brand in dit gebied woedde in 1949 en kostte aan honderd mensen het leven. In Bretaene. in de buurt van Rennes ging, een bos van| honderd hectare in vlam op. Omdat er geen brancl gen waren stond de brand^ vrijwel machteloos. Gard, nabij Nïmes, wertf venhonderd hectare kreifc hout verwoest. De politie I een aantal pyromanen aa[ houden, waaronder een brl wacht, die weieens wilder welk effect een lucifer inr droge struik zou hebben.r door hem aangestoken vrat honderdvijftig hectaH

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4