Groen licht voor verbouwing van gemeentehuis Progressief Zoeterwoude verlaat boos gemeenteraad Geen winkelruimte in bouwplan Langeweg Geen riolering voor alle Voorhoutse huizen Alphense Pagode opengesteld Provincie wil tekort Rhijndael niet aanzuiveren LEIDEN OMGEVING £eidóc@oiviont VRIJDAG 21 JULI 1989 PAGINA aan tafel VOORBOUT Zo'n 150 wo ningen in de gemeente Voor hout worden voorlopig niet op riolering aangesloten. De kos ten daarvoor vindt de gemeen te Voorhout te hoog. De ge meente wil daarom de huidige situatie, waarbij woningen ge bruik maken van een septic- tank, voorlopig handhaven. „Het is een kwestie van het af wegen van milieu- en koste naspecten. We zijn daarbij tot de conclusie gekomen dat de huidige situatie, waarbij de - veelal afgelegen - woningen gebruik maken van een septic tank weliswaar niet ideaal, maar wat het milieu betreft aanvaardbaar is. Aansluiting op de riolering zou een erg dure zaak worden. Waar schijnlijk zo'n tienduizend gul den per woning Vandaar dat we de huidige situatie willen handhaven", stelde burge meester M. van de Wouw gis teravond tijdens de vergade ring van de commissie finan ciën. De burgemeester voegde er gisteravond aan toe dat Voor hout zich niet hoefde te scha men. Volgens hem is er maar één gemeente in Nederland waar alle woningen op de rio lering zijn aangesloten. De suggestie om een rioolbelasting in te voeren en daar de aan sluiting van woningen van te betalen wees Van de Wouw van de hand. „Je gaat geen al gemene belasting invoeren om er maar 150 huizen van te la ten profiteren. Pas als het hui dige rioleringsnet gerenoveerd zou moeten worden, dan zou je kunnen overwegen een derge lijke belasting in te aldus de burgemeester. Kelderbox leeggehaald ALPHEN AAN DEN RIJN Die ven hebben een kelderbox aan de Emmalaan in Al phen leeggeroofd. Ontvreemd werden een damesfiets, een boor- en een schuurmachine, een decoupeerzaag, een visfoudraal met hengels en paraplu. Dieven forceerden de deur van de box. De diefstal werd gistermorgen ont dekt. Zomertijden bibliotheek ZOETERWOUDE Tijdens de zomervakan tie is de bibliotheek in Zoeterwoude-dorp be perkt open. Van maan dag 24 juli tot en met za terdag 2 september is de „bieb" uitsluitend open op dinsdag van 19-21 uur, woensdag van 14.00-16.30 uur en don derdag van 19-21 uur. Het bestuur van de bi bliotheek maakt tevens bekend dat afgeschreven boeken voor de prijs van slechts één gulden per stuk te koop zijn. Getuigen van ongeval gezocht WASSENAAR De politie van Wassenaar zoekt getuigen van het ongeval dat gistermor gen rond half negen plaats vond op de N44 in de richting Amsterdam. Daar reed een 27- jarige vrouw, ter hoogte van motel De Bijhorst, tegen een verkeerspaal. Ze botste vervol gens tegen een auto die haar links passeerde. De vrouw weet zich van het ongeval ech ter niets meer te herinneren. Mensen die inlichtingen kun nen verstrekken worden ver zocht contact op te nemen met de politie van Wassenaar via telefoon: 01751-19244. Snelle boten geweerd van Wijde Aa WOUBRUGGE De grote motorbo ten en speedboten met waterskiërs moeten snel van de Wijde Aa ver dwijnen. De gemeente Woubrugge wil de Rijkspolitie te water vragen meer te controleren. Gisteren tijdens de gemeenteraadsvergadering merk te H. van Woerden (VVD) op, dat het zwemvlot op de Wijde Aa als start plaats voor waterskiërs wordt ge bruikt. Ook grote motorboten zouden 14 kilometer per uur varen, terwijl de toegestane snelheid slecht zes kilo meter is. Als bescherming voor de walkant mogen motorboten op de Wijde Aa niet of alleen langzaam va ren. De gemeente zal het Hoogheem raadschap ook op de hoogte stellen. Linzensoep met brooè zelfgemaakt vruchten roomijs vegetarisch) Zelfgemaakt vruchten-rooi ijs is verrukkelijk, het is leen niet goedkoop. Het vooral een leuk dessert vo wie voordelig aan de bei digde vruchten kan komt U hoeft voor het mak geen keukenmachine te ht ben, maar zo'n apparaat vi lost u wel van zwaar rot werk. Voor twee personen heeft het volgende nodig: 250 linzen, 1 liter water, 2 kr den bouillon tabletten, 150 aardappelen, 1 grote ui, li margarine, 2 dl water, zot 150 g sperziebonen, hal komkommer, tuinkruid (peterselie, selderij, bit look, lavas, basilicum, d le), peper, 100 g gerasp (stok)brood, 30 g bolt knoflook, zout, peper; 250 g frambozen, aardbeit bessen of kersen, 100 g gel suiker, 1,25 dl slagroi (voor 2 grote of 4 klcint porties ijs). ZOETERWOUDE De frac tie van Progressief Zoeterwou de is gisteravond woedend en teleurgesteld weggelopen uit de gemeenteraad. Aanleiding was de weigering van het CDA en de VVD enig begrip te tonen voor het progressieve standpunt over het kinderdag verblijf 't Waterhoentje. Een sterk geëmotioneerde W. Ooij- endijk gisteravond: „Op deze manier heb ik twijfels om nog langer door te gaan. Voorstel len van Progressief Zoeter woude worden steeds wegge stemd. Een postduivenvereni ging krijgt zo maar 25.000 gul den terwijl er voor het kinder dagverblijf niets af kan. Maar wij vertegenwoordigen wel zo'n 30% van de Zoeterwoudse kiezers". De al acht jaar in dë raad zit tende Ooijendijk verliet gister avond met de woorden „krij gen jullie allemaal de klere. Ik bedank voor deze poppekast. Bekijk het verder maar" de raadszaal. Fractiegenoot Ton Ringersma vroeg onmiddellijk schorsing aan. Na een kort in tern beraad legde hij een ver klaring af namens Progressief Zoeterwoude. Hij verweet het CDA en de VVD dat zij keer op keer te gemakkelijk om gaan met de minderheid bin nen de raad. „Dit is geen incident maar de druppel die de emmer doet overlopen. De rest van de raad behandelt ons als minderwaar dig. Wij doen steeds veel alter natieve voorstellen maar die worden veelal weggewuifd", aldus Ringersma die vervol gens met Annemarie Kolff (het vierde PZ-raadslid Ineke Batelaan was afwezig) even eens de raadszaal verliet. Gis teravond was er direct spoed beraad binnen het progressie ve kamp. De drie raadsleden en enkele PZ-bestuursleden bogen zich tot diep in de nacht over de ontstane situatie. Over dit overleg willen ze voorals nog niets meedélen. Alphense brug onverwacht omhoog ALPHEN AAN DEN RIJN Een 25- jarige Alphenaar is gistermiddag met hoofdletsel opgenomen in het Rijnoord Ziekenhuis in Alphen. Hij reed met zijn auto tegen het brugdek van de Albert Schweitzerbrug die onverwacht geo pend werd. Juist toen hij een teken kreeg om door te rijden, ging het brug dek een meter omhoog. Aan de slagbo men van de brug werden reparatie- werkzaamheden verricht. Een monteur zag dat de aandrijfmotor ervan oververhit raakte en drukte op een knop om de motor uit te schakelen. Het was echter de verkeerde knop en de brug ging omhoog. In een normale situatie is dit niet mogelijk omdat er be veiliging opzit. Autokrakers slaan slag in Ter Aar TER AAR Onbekenden hebben vannacht tussen twaalf en vier uur met grof geweld zeven auto's in Ter Aar opengebroken. Dat ge beurde in de Van Schagenhof, Bevelanderhof, Van Heusden- straat en Beatrixstraat. De da ders sloegen met een hard voorwerp de zijruit van de au to's in waarna een greep in het dashboard werd gedaan. In zes gevallen werd een digitale au toradio meegenomen, in een geval ging het autoalarm af. Toen de politie ter plekke kwam waren de daders al ge vlogen. Reeks diefstallen door Poolse toerist NOORDWIJK Een 40-jarige Poolse vrouw is gisteren bij een winkeldiefstal in een drogiste rij aan de Hoofdstraat in Noordwijk betrapt. De vrouw werd door het personeel inge sloten en aan de politie overge dragen. De Poolse was pas vier dagen in Nederland maar heeft al een reeks diefstallen op haar kerfstok. Dat bleek toen de po litie de kamer van de vrouw, die bij kennissen woont, onder zocht. Daar was voor enkele honderden guldens aan gesto len kleding, souvenirs, speel goed en parfum aanwezig. De vrouw wordt aan de vreemde- lingen-politie overgedragen. ALPHEN AAN DEN RIJN The Original Chinese Palace, in de volksmond wellicht nu nog beter bekend als de Pagode, nadert zijn vol tooiing. Vanaf vandaag is het nieuwe restaurant in Chinese stijl, gebouwd aan de Zegerplas, geopend voor publiek. De officiële opening vindt begin sep tember plaats. Directeur Danny Au, al ruim twaalf jaar in Alphen werk zaam als eigenaar van res taurant de Chinese Muur, ziet na een bouwtijd van vijf jaar nu eindelijk zijn plan verwezenlijkt. Samen met zijn zwager Samuel Chan, die de keuken onder zijn be heer heeft, biedt Au Alphen en omgeving een aparte at tractie op culinair geoied. Naast de „gewone" Chinese gerechten gaat het nieuwe restaurant zich voornamelijk richten op de gespecialiseer de Chinese keuken. Ook is er een aparte Japanse keuken in het restaurant gevestigd. Het zeer in het oog lopende gebouw is voor Nederland uniek te noemen. Voor de inrichting is voor tachtig procent gebruik gemaakt van authentiek materiaal uit China en Taiwan. Het visistekaartje van het ruim drie miljoen kostende project is het aparte dak. Voor de dakbedekking zijn originele, rechtstreeks uit China geïmporteerde dak pannen gebruikt. Het nieuwe restaurant is ontworpen door de Alphense architect G. van Dongen, voor wie een derge lijk bouwwerk de eerste ken nismaking met de Chinese cultuur vormde. Een reis naar China en veel contact met het Museum voor Vol kenkunde in Leiden zorgden ervoor dat de pagode een zo authentiek mogelijk uiterlijk kreeg. Danny Au heeft in de vijf ja ren die de bouw van zijn res taurant geduurd heeft te kampen gehad met diverse problemen. Onder meer de ontdekking van de „gifbelt" in het Zegerslootgebied zorg de ervoor dat de bouw een flinke vertraging opliep. Na de officiële opening van het restaurant, die gepaard gaat met vele festiviteiten, wordt nog een Chinese tuin aange legd. Deze zal zich uitstrek ken vanaf het fietspad langs het gebouw tot aan de Zeger plas. Drié leerkrachten weg bij Wegwijzer Op de Christelijke Basisschool De Wegwij- nieuwe baan bij het C.N.V. in Arnhem. Mia staan te hebben, in Hoofddorp werken, zer in Oude Wetering werd gisteren af- van Gerwen verlaat de school na veertien Van de afscheidsreceptie van de drie leer- scheid genomenTan adjunct-directeur dienstjaren. Zij maakt gebruik van de tij- krachten werd gisteren massaa gebruik "Magda Nipius, Mia van Gerwen en Menno delijke regeling Doorstroming Onderwijs gemaakt door oud-leerlingen ouders van Giliam. Magda Nipius heeft bijna elf jaar Personeel (DOP). Menno Giliam gaat na teerlingen, collega s, vrienden enbeken- op. De Wegwijzer gewerkt. Ze heeft een twintig jaar voor de Wegwijzer-klassen ge- den. foto. wim van noort KOUDEKERK AAN DEN RIJN Het bestuur van de Stichting Rhijndael moet zelf voor het tekort van ruim twee ton op de begroting voor de nieuwbouw van het bejaarden huis zorgen Dat maakte gede puteerde J. Boone onlangs dui delijk in .een onderhoud tussen vertegenwoordigers van het Stichtingsbestuur en de pro vincie. De provincie geeft jaarlijks 320 miljoen gulden uit aan oude renbeleid. Twee ton extra voor Rhijndael zou een te groot be slag leggen op dat budget. Boone heeft er bij het Stich tingsbestuur verder op aange drongen de benodigde hypo theek voor de nieuwbouw nog eens goed onder de loep te ne men. Het gaat dan met name om de vorm van de hypo theek. De door het bestuur van de Stichting Rhijndael ge wenste hypotheekvorm met gemeentegarantie levert 0,2 procent voordeel op. Boone drong er op aan dat voordeel in elk geval veilig te stellen, zodat de tekorten niet verder zullen oplopen. Boone vroeg om een snelle invulling van de vacature in het bestuur met een tweede vertegenwoordiger uit Hazerswoude. Het be stuurslid C. van Puten stapte onlangs op uit onvrede met het bestuursbeleid. Het bestuur van de Stichting Rhijndael heeft inmiddels een aangepaste begroting bij de provincie ingediend. Het nieu we financieringsvoorstel zal in de tweede helft van september door de provincie worden be oordeeld In het nieuwe voor stel wordt er van uitgegaan dat zowel Hazerswoude als Koudekerk zich garant stellen voor de lening. De provincie wil zelf niet garant staan. De Koudekerkse gemeentesecre taris B. Marinussen liet desge vraagd weten nog niets van een eventuele steunaanvraag door het Stichtingsbestuur te hebben vernomen. „Een gesprek met het bestuur is onderhand wel dringend ge wenst. Op 25 juli zullen wij dan ook overleg plegen met het bestuur en het college van BenW. Als het erom gaat extra geld bij te dragen, meen ik dat het aan Hazerswoude is om de eerste stap in die richting te doen", aldus Marinussen. Was vanavond de linzen e keer en zet ze met de liter w ter weg. Kook de peul vrut ten morgen in het weekwa\ met de bouillontabletten en geschilde aardappelen in e half uur gaar. Fruit de kleingesneden ui een ruime pan in de margi ne glazig. Voeg de twee dect ter water, zout en de schot gemaakte en gehalveei sperziebonen joe en laat massa een kwartier kokt Schil de komkommer (m ook een courgette zijn), sn haar in hapklare blokjes i kook deze nog vijf minui mee met de sperzieboon1 totale kooktijd twintig min ten). Stamp de gare aardappel met een pureestamper fijn doe de linzenmassa bij de gi groenten. Voeg flink wat fjj geknipte tuinkruiden toe bruik zo veel mogelijk de noemde soorten) en maak] soep op smaak af met zout peper. Geef de kaas er apt bij. Zorg voor vers of geroostè brood en maak daarbij et knoflookbotertje door zachti roerde boter te mengen m geperste knoflook, zout en p per. Kook de vruchten in wéy water, laat de massa in i plastic of roestvrij stalen uitlekken. Kook drie deci van het sap een minuut me geleisuiker, laat het af kot en meng het door de stijl klopte slagroom. Laat de m sa in vier uren bevriezen, n haar stevig door (keukeni chine) en laat haar nog w even goed koud worden in diepvriezer. ROELOFARENDSVEEN Er mag geen winkel ruimte worden gebouwd op het binnenkort vrijko mende terrein van het Vrieshuis van S. van der Meer B.V. aan de Lange weg in Roelofarendsveen. Wel mogen er twintig wo ningen en 1400 vierkante meter kantoren worden neergezet. Deze winkel ruimte was oorspronkelijk bestemd voor een juwelier die nu nog gevestigd is aan het Zuideinde in Roe lofarendsveen. De winkelruimte in het ambi tieuze bouwplan werd aller eerst al door het college be stempeld tot kantoorruimte. Vervolgens wilde de commis sie financiën geen medewer king geven aan dit onderdeel van het plan omdat het af breuk doet aan de gewenste „openheid" binnen het bouw plan. Daarnaast zou de behoef te aan parkeerruimte groter zijn dan aan kantoorruimte. Het college zal deze wens van de raadscommissie financiën waarschijnlijk respecteren, on danks het feit dat de Ripse projectontwikkelaar Aker boom meent dat de bouw van een extra unit noodzakelijk is voor de financiële haalbaar heid van het totale bouwplan. Het Vriesbedrijf van S. van der Meer aan de Langeweg wordt verplaatst naar het In dustrieterrein (voormalige derde veld van voetbalvereni ging D.O.S.R.). Gedurende het afgelopen jaar heeft het colle ge intensief onderhandeld over de stedebouwkundige in passing van het bouwplan van twintig woningen plus veer tienhonderd vierkante meter kantoorruimte. In de tussen tijd werd de plaatselijke bevol king in de gelegenheid gesteld eventuele bezwaren tegen het plan in te dienen. Daarvan werd gebruik dl diverse omwonenden. De zwaren hadden betrekking de verplaatsing van de busa en de overlast van „wild" parkeerde fietsen Om aan i bezwaren tegemoet te kom is besloten tot verplaatsing v dé bushalte aan de Langew richting Noordhoek. De kosl van het verwijderen van oude halteplaats en het aanlf gen van een nieuwe halte I dragen twintigduizend guldi De realisering van een fiets stalling, noodzakelijk omdal dagelijks rond de honderd fi sen aan de Langeweg sta wordt geraamd op dertigc zend gulden. Mocht na verl ging van de busroute naar Alkemadelaan, zoals dat in planning van Centraal Ned land is opgenomen, de beho te aan stallingsmogelijkhei aan de Langeweg drasti verminderen en elders gro en, dan kunnen de rekl simpel worden verplaatst. ZOETERWOUDE Het gemeentehuis van Zoeter woude wordt voor 3 mil joen gulden verbouwd en uitgebreid. De fracties van CDA en VVD stemden gisteravond in met dit voorstel van het college. Progressief Zoeterwoude stemde tegen en sprak van een „historische blun der". „De burgers zullen moeten bloeden voor het prestige-object" van CDA en VVD", stelde fractie voorzitter W. Ooijendijk tijdens de gemeenteraads vergadering. De beide collegepartijen zijn van mening dat verbouwing en uitbreiding van het ge meentehuis noodzakelijk is. Nu is het veelal zo dat burgers nauwelijks privacy hebben als zij in het gemeentehuis ver trouwelijke gesprekken moeten voeren. Ook de wens om het gemeentehuis beter toegankelijk te maken voor de mindervalide en oudere inwo ners kan nu verwezenlijkt worden. Verder verkeert het front van het gemeentehuis in een zeer slechte staat en vin den er verzakkingen plaats die slechts met dure onderheiing tot staan gebracht kunnen worden. De werkzaamheden aan het gemeentehuis begin nen nog dit jaar. De PZ-fraktie bleef zich gis teravond heftig verzetten te gen de verbouwings- en uit breidingsplannen. Ooijendijk: „Uitbreiding is niet nodig. De secretarie zit qua aantal perso neelsleden te ruim in haar jas, zo blijkt uit het organisatie-on derzoek dat zorgvuldig in de doofpot is gestopt. Er komen meer werkplekken dan er ambtenaren zijn en ook de wethouders krijgen een eigen kamer. Wij zijn benieuwd hoe veel uur per week die ge bruikt zullen worden". Het feit dat de ruimtelijke orde ningsprocedures nog niet zijn afgerond en er nog onduide lijkheid bestaat over enkele kostenposten, verstevigden de mening van PZ. „Als wij nu als raad akkoord gaan maken wij ons belachelijk. De mensen worden dan dubbel gepakt. Op jaarbasis moeten zij zo'n 200.000 gulden extra betalen voor dit prestige-object", stelde Ooijendijk die uitsluitend wil de volstaan met een bedrag van 1 miljoen gulden voor de restauratie en een efficiëntere indeling van het bestaande ge meentehuis. Ooijendijk vroeg tenslotte vergeefs aan het CDA en de VVD karakter te tonen en bijtijds een stap terug te doen. „Als spreuk boven de oude ingang kan dan het ge zegde worden aangebracht „beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald". Dat is nu nog niet aan veel Zoeterwoud se politici besteed", aldus de progressief. 40.000-ste bezoeker zwembad Koudekerk KOUDEKERK AAN DEN RIJN De 4-jari- ge Stephan van Plateringen werd gister middag, samen met zijn broer Thomas van vijf en zijn moeder, als de 40.000-ste be zoeker van het Koudekerkse Prins Willem Alexanderbad verwelkomd. Hij kreeg van wethouder M. Le Large van Breukelen een grote vruchtentaart cadeau waar hij wel weg mee wist. Daarnaast ontving de fami lie een badhanddoek. Het Prins Willem Alexanderbad in Koudekerk beleeft deze zomer evenals andere openluchtbaden in de regip, gouden tijden. Al drie weken na de opening in april kon de tienduizendste bezoeker gemeld worden terwijl Stephan de 40.000 volmaakte. Vorig jaar bezochten slechts 39.607 zwemmers het bad. Het re cord van 98.000 zwemmers, daterend uit dp prille beginjaren van het bad, wordt naar alle waarschijnlijkheid niet bereikt. Bedrijfsleidster Diny Vonk ziet wel kans om het record van de zomer van 1986 te evenaren of zelfs te overtreffen: „We gaan ons best doen om de 56 duizend te halen. Misschien zit er zelfs wel 60 duizend in", zo meldt de gebruinde Diny optimistisch. foto: wim van noort

Leidse Courant | 1989 | | pagina 10