£eickx> Qowtant Bush stelt Moskou gerust Reclame Bouwkundig inzicht makelaars niet best VA1WTAG eikmonsters uit eiden in onderzoek oekomst V10 en /éronique jmber Dinsdag 18 juli 1989 80ste jaargang no. 24471 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorend tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD, postbus 112300 AA Leiden, tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank NV Leiden. Abonnementen: (incl. 6% BTW) 1.24,24 per maand (aut.betaling), f .72,34 per kwartaal Klachten bezorging- ma. t/m vr. 18.00-19.00 uur, zat 14.00 15.00 uur. tel. 071-122248. Advertenties, (excl.6% BTW) f.0,67 permm.,familiebenchtenf.0.60permm. Fax: 070-902702 tbv. advertenties; 071-134941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur J.J Hallewas, Chef-redacteur G.J.Onvlee. Losse nummers f. 1,10 Wolkenvelden, later op de dag perioden met zon. Droog weer. Middagtemperatuur 18 graden in het Waddengebied tot 23 graden in het zuiden. Zwakke tot matige wind, uit noordwest tot noord. Zon op: 05.43; onder: 21.49. Scheveningen hoog wa ter: 04.18 en 16.50; laag: 00.05 en 12.36 uur. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRANGEBS Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p dag HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 DEN HAAG Het inroe pen van de hulp van een erkende NVM-makelaar om de bouwkundige staat van een pand te beoorde len, kan leiden tot teleur stellingen. Dat conclu deert de Consumenten bond in het jongste num mer van de Consumenten- geldgids op basis van een praktijkproef. De bond liet twaalf wonin gen door een NVM-makelaar inspecteren. In zes gevallen werden bouwkundige gebre ken over het hoofd gezien of werden problemen niet on derkend. De meeste make laars deden slechts zeer glo baal onderzoek en trokken er weinig tijd voor uit. Plaat sen die wat moeilijker te be reiken waren, zoals dak en kruipruimte, werden regel matig overgeslagen. Slechts in drie gevallen ont ving de Consumentenbond een duidelijke opgave van het achterstallig onderhoud. Maar in de meeste gevallen was het rapport onduidelijk, terwijl over de kwaliteit van de elektrische installatie en de centrale verwarming in de meeste gevallen geen ad vies werd uitgebracht. Wel heel bont maakte de make laar het die de staat van een woning met redelijk tot goed beoordeelde, terwijl er een achterstallig onderhoud was van 30.000 gulden. Hij had ondermeer een ingezakte keukenvloer en rotte ramen over het hoofd gezien. 14 PAGINA'S Bouwfonds koopt vermeende fraude af China blijft ook graan importeren uit VS Thatcher maakt zich op voor grote schoonmaak Post polst Greg Lemond Leiden is het centrum van de wereld Externe controle op vuilstort De Does BOêKje over Ter Leede ten doop gehouden op bruiloftsfeest IDEN Behalve bij Amsterdam zijn vorige week ook kmonsters genomen bij boeren rond de verbran- gsinstallaties bij Leiden, Duiven en Alkmaar. Over tele weken' zal blijken of de melk ontoelaatbare con- traties dioxine bevat, aldus het rijkinstituut voor isgezondheid en milieuhygiëne (RIVM). „Op grond berekeningen vermoed ik dat er niet veel aan de zal zijn, maar de monsters moeten het uitwijzen," r chemicus A.A. Sein van het RIVM-laboratorium. jr de beperkte onderzoekscapaciteit gaan er enkele een overheen voordat de resultaten bekend zijn. Am- dam komt als eerste aan de beurt, gevolgd door Alk- ar, Duiven en Leiden. gina 3: In Rijnmond mochten de ramen nooit in. Pagina 13: Provincie: aanpassen vuilverbran- ig Leiden is niet haalbaar Aanhoudingen na overval Sassenheim SASSENHEIM Drie mannen en drie vrouwen zijn gistermiddag op gepakt na een overval op de ABN- bank in Sassenheim. Twee mannen met vuurwapens drongen even over half vier de bank binnen. Een van hen bedreigde de drie aanwezige klanten terwijl de ander over de ba lie heen sprong en het geld pakte. Vervolgens verdwenen ze in een auto. Het duo werd geholpen door vier medeplichtigen die niet in de bank zijn geweest. Ze zijn korte tijd later in drie auto's en op verschillen de plaatsen in de omgeving van Sas senheim opgepakt. De buit, die ook is teruggevonden, loopt in de tonnen. Pagina 9: „Is de bank soms over vallen?" Verjaardagsbezoek voor Mandela (71) KAAPSTAD Nelson Mandela, de in Zuid- afrika gevangen zittende leider van het Afri can National Congress (ANC), heeft ter gele genheid van zijn 71e verjaardag vandaag be zoek gekregen van zijn echtgenote Winnie en veertien andere familieleden. Het was voor het eerst sinds Mandela 27 jaar geleden ge vangen werd gezet, dat hij op de dag van zijn verjaardag bezoek van zijn vrouw mocht ont vangen. Mevrouw Mandela toonde verslagge vers vanmorgen voordat zij naar de Victor Verster gevangenisboerderij in Paarl vertrok een enorme verjaardagskaart in de ANC- kleuren zwart, groen en geel, die leden van de Nationale Mijnwerkersbond (NUM) haar voor haar man hadden meegegeven. Bouwstelling weer overeind De twee werkne mers op de voor grond kijken toe hoe de brandweer in Amsterdam een bouwstelling weer overeind zet. De werknemers zagen de stelling van morgen onder hun handen wegglip pen nog voordat deze kon worden worden verankerd. Het gevaarte viel op de bovenleiding van de tram. FOTO: ANP UITSPRAAK [ROPESE COMMISSIE (Van onze parlementaire redactie) USSEL De toekomst ir TV10 en Véronique t er tamelijk somber De Europese Commis- het dagelijks bestuur n de Europese Gemeen- »ap, heeft gisteren in ussel uitgesproken dat organisaties van Joop i den Ende en Lex rding géén echt buiten- idse omroepen zijn. rhalve kunnen zij ook geen hten ontlenen aan het Ver- g van Rome, waarin de jheid van het leveren van ïderen en het verlenen van nsten in de Europese Ge enschap wordt gewaar- rgd. Evenmin zullen TV 10 Véronique zich kunnen be- epen op een eventuele Euro- se lichtlijn met betrekking grensoverschrijdende tele- !ie, aldus de Commissie. De luitvorming over deze iitlijn is overigens met een land uitgesteld, atssecretaris Van Voorst tot orst van buitenlandse za- die namens Nederland de uitspraak verzocht had, ak van een belangrijke ge- irtenis. „Het staat nu vast", ent hij, „dat een lidstaat de yoegdheid heeft haar eigen roepbestel zo in te richten zij zelf wil". lgens de bewindsman zal de derlandse overheid er alles doen om te voorkomen TV 10 en Véronique via achterdeur" op de kabel nen. Daarmee doelde de atssecretaris op de „sluip- te" die beide omroepen len bewandelen om hun derlandse programma's via xemburg en Milaan naar i land te zenden. TV 10 en ronique hadden daarmee loopt tot buitenlandse zen- s te worden aangemerkt en den zo de Nederlandse wet- 'ing omzeilen. gina 3: Commerciële tv al en via 'koninklijke weg' kkoord in zicht rer c-wapens W YORK De Verenigde ten en de Sovjetunie zijn eens geworden over be- grijke elementen van een drag inzake een verbod op mische wapens. Overeen- nming is bereikt over een schema voor de vernieti- g van dergelijke wapens en ir procedures voor de in- ctie van chemische fabrie- i, zo heeft de New York Ti- s bericht. De krant baseer- zich op uitlatingen van lerikaanse regeringsfunc- larissen. In Genève is, met :ele onderbrekingen, in to- 1 al zo'n acht jaar onder- ïdeld over een verbod op mische wapens-. Door de nu eikte overeenstemming is akkoord in zicht gekomen. 'eetman bepleit ilenacademie SN HAAG De motor van .Europese vernieuwing heet nnis. Met kennis en oplei- ig kan het meest geprofi- ;rd worden van de mogelijk- den van de interne markt, iflrom moet er in Nederland i talenacademie worden op richt. Dit betoogt demissio- ir minister Deetman van derwijs en wetenschappen een nota hierover die bin- nkort aan het parlement 'rdt gestuurd. Die academie n bijdragen aan verbetering n het vreemde talenonder- is, aldus Deetman. Siberische mijnstaking slaat over naar Oekraïne MOSKOU Mijnwerkers in het belangrijkste mijn- bouwgebied van de Sov jetunie, het Donetsk-bek- ken in de Oekraïne, heb ben het voorbeeld van hun collega's in Siberië overgenomen en zijn in staking gegaan. Volgens de Russische televi sie wordt in acht mijnen in het Donetsk-bekken, ook wel het Donbas genaamd, ge staakt. De arbeiders eisen be tere werkomstandigheden en salarissen, financiële onaf hankelijkheid van de centra le planning en een vermini- dering van de bureaucratie. Hun 110.000 stakende colle ga's in Siberië, die al een week staken, hebben soort gelijke eisen gesteld. De sta kers in de Oekraïne beschul digen hun vakbonden ervan, dat zij niet voldoende voor hen zijn opgekomen. In een toespraak tot de Op perste Sovjet heeft premier Ryzjkov gezegd dat hij er te gen is geweld te gebruiken om de stakers weer aan het werk te krijgen. Geweld zou de situatie alleen maar ver slechteren, aldus Ryzjkov. Minister van mijnbouw Mi- chail Sjtsjadov heeft gedreigd dat de salarissen van de sta kende mijnwerkers worden stopgezet als zij doorgaan met hun actie. De officiële vakbond staat echter achter de stakingen. Pagina 5: Oproep Gorbats- jov werk te hervatten George Bush groet Leiden en de Leidenaren op et Rapenburg. Inzet: Een groet die paste in het idee van burgemeester Goekoop en de zijnen. „We wilden het publiek er zoveel mogelijk bij betrekken". FOTO: HENK SNATERSE Voorletters; Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant. Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd De PTT heeft het laten uitzoeken. De postbodes hebben vorig jaar weer een flinke hoeveelheid meer van die reclamefolders en -krantjes in de Neder landse brievenbussen gestopt dan het jaar daar voor. De hoeveelheid geadresseerd materiaal steeg met achttien procent, wat de ongeadresseerde druk werkjes betreft, was het acht procent meer. Geluk kig zijn er nog heel wat mensen, die vinden dat re clame vooral in een dagblad thuishoort. Vandaar, dat u ook vandaag weer de nodige advertenties aantreft in de Leidse Courant. En het zou wel heel vreemd zijn als we daar niet ook deze advertentie in zouden plaatsen voor onszelf. is alleen in „algemene ter men" gesproken. Voordat de president en mevrouw Bush vanochtend met hun delegatie van 800 ambtenaren, veiligheids mensen en journalisten ver trokken, heeft Bush nog een ontbijtgesprek gehad met enkele vertegenwoordi gers van het Nederlandse parlement. Deze waren na afloop uiterst tevreden. CDA'er Joep den Boer vond Bush de meest op Europa gerichte president sedert ja ren. Opositieleider Wim Kok had voor aanvang van het ontbijt een persoonlijk onderhoud met Bush. Het gesprek duurde 35 minuten en was volgens Kok plezie rig en openhartig, „ondanks dat we over sommige zaken anders denken". Kok vindt dat de initiatieven op het gebied van wapenbeheer sing, milieu én Oost-Europa verder kunnen gaan dan de Amerikanen momenteel doen. VVD-fractievoorzitter Voorhoeve vond het ge sprek vooral waardevol om dat de Nederlandse parle mentariërs nu meer inzicht hebben in de wijze waarop president Bush denkt. Over specifiek Nederlandse aan gelegenheden is tijdens het ontbijt in de ambtswoning van de Amerikaanse am bassadeur niet gesproken. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. LEIDEN/DEN HAAG President Bush heeft de Sovjetunie verzekerd dat zij „niets te vrezen heeft van de hervor mingen die thans in en kele Oosteuropese lan den worden doorge voerd". Tijdens -zijn toespraak in de Pieterskerk te Leiden waar Bush de gouden me daille van de stad Leiden ontving voor het Ameri kaanse volk zei de presi dent gisteren dat de mens heid „een periode van nieu we hoop" doormaakt, „de hoop dat geheel Europa de vrijheid zal kennen die Ne derland, Amerika en het Westen al kennen". „Wij hopen dat de onna tuurlijke deling van Europa een einde zal nemen, dat het Europa van achter de muur zich bij zijn buurlan den in de West zal voegen, welvarend en vrij". Inmiddels is president Bush weer uit Nederland ver trokken. Iets meer dan 24 uur heeft zijn vlekkeloos verlopen verblijf in ons land geduurd. Een bliksem- ter Van den Broek over het bezoek als „een bewijs van de vriendschappelijke rela ties tussen beide naties". Zijn ambtsgenoot Jim Baker noemde de ontvangst „warm en hartelijk". We zenlijke problemen tussen de VS en Nederland blijken er niet te bestaan. Daarom bezoek waar beide partijen „zeer tevreden" over zijn. Tijdens een ingelaste pers conferentie gistermiddag in de Ridderzaal sprak minis-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 1