Bush krijgt erepenning van Leiden S; fietdaeSowo/fit Onzekere toekomst voor Leiden Culinair Maatregel speciaal onderwijs slecht gefundeerd Een cadeau van formaat STAD OMGEVING College: De Put heeft recht op wachtgebouw LEIDEN IN KORT GEDING TEGEN STAAT: CIDEN/DEN HAAG bevriezingsmaatregel de groei van het spe- al onderwijs te stoppen een kaartenhuis. Wette- gezien zonder vergun- ig gebouwd en slecht efundeerd. it concludeerde advocaat mr. H.A. Linskens gisteren voor e rechtbank in Den Haag na- ïens de gemeente Leiden en oudervereniging Balans. Hij [eed dat tijdens het kort ge- ing dat Leiden en Balans idden aangespannen tegen staat der Nederlanden met inzet het ongedaan maken fan de maatregel. De bevrie- ingsmaatregel, verwoord in Koninklijk Besluiten 5), werd op 7 juli 1988 geno den door staatssecretaris Gin- •Maas van Onderwijs. Op >nd daarvan mochten scho- voor speciaal onderwijs :t meer personeel in dienst nemen dan waar ze op grond van het leerlingaantal op 16 ja nuari 1987 recht hadden. De scholen mochten boventallig personeel tot uiterlijk 1 augus tus 1990 in dienst mogen hou- Linskens wees gisteren op het brede belang van het geding. Dit betreft niet alleen de be langen van Leiden, maar van zowel ouders, kinderen, perso neel en tenslotte alle gemeen ten. Die zijn op grond van een uitspraak van de Raad van State gedwongen meer leerlin gen toe te laten op scholen voor speciaal onderwijs. De Raad stelde toen dat de ge meente Leiden leerling Bert Kemper niet mocht weigeren op de openbare Dr. Van Voorthuijsenschool. Linskens schetste rechtbank president mr. M.R. Wijnholt de situatie voor en na de be- vriezingsmaatregel die volgens hem strijdig is met de wet. In de oude situatie leidde een toe nemend leerlingaantal auto matisch tot meer personeel. In de nieuwe situatie is het aantal onderwijskrachten bevroren ongeacht het aantal leerlingen. Linskens sprak van „simpel en rigoureus bezuinigingsbeleid". Hij wees op het uitblijven van een wetsvoorstel om de maat regel vorm te geven. „Daar mee is het bewijs geleverd dat het Koninklijk Besluit over de bevriezing van het speciaal onderwijs geen wettelijke grondslag heeft", oordeelde Linskens. Landsadvocaat mr. J.L. de Wijkerslooth bestreed dat. „De formatie op 16-1-1987 is een bodem", zei hij, waarop Lins- het onderwijs en op de plicht die openbare scnoien neoDen alle leerlingen aan te nemen. De gemeente-advocaat wees op internationale verdragen die het recht op passend on derwijs omschrijven. Stormachtig De Wijkerslooth bestreed dat het bij de bevriezingsmaatre gel alleen ging om een bezui niging. Ook zag hij geen strij digheid met de wet. „Het spe ciaal onderwijs groeide vanaf 1983 stormachtig. Dat zou lei den tot kwaliteitsverlies, ter wijl het ook te duur zou wor den. Uit onderzoek bleek dat er te snel werd verwezen. Ook kens veelbetekenend meldde zou het reguliere onderwijs se- dat die bodem dan van toepas- lectiever zijn geworden. De sing was op 99 van de 100 rem m0est erop". Volgens de scholen. Linskens noemde het landsadvocaat was bovendien bovendien onwettig dat het gezorgd voor verbeteringen in rijk de gemeenten met de pro blemen opzadelt van rijksbe leid. Hij wees op de financie ringsplicht van het rijk voor het „gewone" basisonderwijs. Hij twijfelde aan de algemene waarde die gehecht moet wor den aan de uitspraak van de Raad van State over de toela ting van Bert Kemper. Die had volgens hem betrekking op een extreem geval. Hij ver onderstelde dat de ouders van Bert Kemper en de gemeente afspraken hadden gemaakt. Bovendien zouden leerlingen op subjectieve gronden wor den doorverwezen naar LOM- en MLK-scholen. Hij schoof Leiden een lichtvaardige ver wijzing in de schoenen door te stellen dat het aantal kinderen dat in de stad aangewezen is op speciaal onderwijs ruim bo ven het landelijk gemiddelde ligt. Hij vergeleek Leiden met Rotterdam, dat geen proble men zou hebben met de be vriezing. De landsadvocaat ontkende dat de bevriezing in strijd is met de Grondwet. Volgens hem staat daar wel in dat de gemeente moet zorgen voor voldoende openbaar algemeen vormend onderwijs, maar dat zou alleen gelden voor het re gulier onderwijs. Speciaal on derwijs zou een rijkstaak zijn en geen bijzondere taak zijn voor de gemeente. Die zou geen verplichting hebben er voor te zorgen dat een leerling op een openbare school wordt toegelaten. Capaciteitsproble men zijn volgens De Wijkers looth reden om een leerling te weigeren. Dat het rijk moet zorgen voor voldoende passend onderwijs houdt volgens de landsadvo caat ook niet in dat het spe ciaal onderwijs maar moet blij ven groeien. Kinderen moeten waar mogelijk ondergebracht worden in het gewone onder wijs. Volgens hem is er vol doende capaciteit in het spe ciaal onderwijs. Leiden zou ge weigerd hebben om over de specifiek Leidse noodsituatie te praten met de staatssecreta ris. Linksens bestreed dat gument. „Het gaat hier niet om individuele scholen". Uitspraak 26 juli. LEIDEN Voor buurtvereniging De Put moet ruimte beschik baar komen in het wachtgebouw bij de Morspoort. Die mening is het Leidse college toegedaan. Volgens wethouder D. Tesselaar moet de vereniging een aantal dag- en avonddelen beschikbaar krijgen voor het houden van vergaderingen. Daartoe wordt con tact opgenomen met de toekomstige huurder van de kleinste ruimte in het gebouw. Als die van plan is de ruimte te verdelen in een aantal kantoortjes, wordt onderhandeld met volksdans vereniging Achalay over het beschikbaar stellen van de grotere zaal, aldus Tesselaar. Voor het kleine gedeelte van het gebouw is overigens nog geen huurder gevonden. Er zijn wel onderhande lingen gaande. De Put heeft deze week een brief gestuurd naar de gemeente waarin opheldering wordt gevraagd over het ge bruik van het wachtgebouw. De Put is van mening dat het ge bouw „oneigenlijk" wordt gebruikt omdat de oude wijkvereni- ging D'Oude Morsch er onder andere namen nog in zit, terwijl De Put recht heeft op de ruimte omdat de wijkbewoners hun voorkeur hebben uitgesproken voor deze organisatie. s LEIDEN De Ameri- t kaanse president Bush krijgt maandag de ere penning van de gemeen- te Leiden overhandigd, t Het is nog onduidelijk aan wie de penning wordt toegekend. Burge- meester Goekoop heeft eerder verklaard dat i Bush persoonlijk geen penning krijgt en dat ge schenken van de ge- l meente Leiden vooral bestemd zijn voor het Amerikaanse volk en n niet voor de president persoonlijk. De gemeente heeft ter gele genheid van het bezoek van Bush in elk geval wel een penning laten aanmaken bij Koninklijke Van Kempen en Begeer. Burgemeester C. Goekoop wilde over de ere- penning en eventuele andere geschenken gisteren nietr uit- wijden. „We willen klok en klepel nog even voor ons houden". De burgemeester heeft keerder wel aangegeven dat de cadeaus die de gemeente wil overhandigen betrekking hebben op de Pilgrim Fa thers. Bush komt immers naar Leiden omdat de Pil grim Fathers, die min of meer gelden als grondleggers van de Amerikaanse samen leving, van 1609 tot 1620 in Leiden woonden. Goekoop, noch een woordvoerder van Van Kempen en Begeer, wil den gisteren ingaan op dc vraag of Bush een bijzondere uitvoering van de penning krijgt overhandigd, bijvoor beeld door een afbeelding van de Pilgrim Fathers of door de keus van het materi- Besmeurd De plaquette ter herdenking van de Pilgrim Fathers op de gevel van de Pieterskerk is gisterochtend met rode verf besmeurd. Volgens een woordvoerder van de ge meentereiniging zou de pla quette weer snel schoonge maakt worden, maar was de eerste indruk dat het om een moeilijke klus ging. Bij de politie was vanochtend niet bekend om welke groepering het ging. De aanslag op de plaquette-werd niet opgeëist. Overigens uitte Goekoop vanochtend zijn twijfels over dit soort protesten. „Ik vraag me af of de weerstand tegen het bezoek van Bush wel zo groot is. Dit is trouwens het verkeerde kanaal. De poli tiek wordt in Den Haag ten slotte afgehandeld". Met behulp van een bus die onder politiebegeleiding de route van presidentiële stoet aflegde is gisteravond aan komst en vertrek van de Amerikaanse president gere peteerd. Volgens de politie is dat op een brug bij de Groen- hazengracht na vlekkeloos verlopen. Voor het busver- keer is de route iets aange past. De brug bij de Groenha- zengracht wordt overgesla gen. Het traject is verlegd naar de Houtstraat. Overi gens gaat de presidentiële stoet wel over deze brug. Burgemeester Goekoop ver wacht veel mensen langs de route. „Zo'n tienduizend kan ik me wel indenken". Er staan ook allerlei groepen op de route. Zo komt er bijvoor beeld een groep uit Haarlem met folkloristische dans en muziek. Schoolkinderen van De plaquette die ter herdenking van de Pilgrim Fathers op de gevel van de Pieterskerk is aangebracht, is gisteren met verf besmeurd. FOTO: WIM VAN NOORT weliswaar achter de hek ken". Goekoop verwacht dat Bush zich onder het publiek zal begeven. „Waarschijnlijk stapt hij op de terugweg met koningin Beatrix in de auto. Rapenburg 43 lijkt dan de ideale plek om uit te stappen. Beatrix zal hem dan haar oude studentenwoning laten zien, maar het kan ook dat de president uitstapt bij de historische vloot op het Gal gewater. Dat is ook een mooi plekje, het hangt echter nog altijd van de president zelf af of hij uitstapt". Leidse scholen staan apart op het grasveld bij de Morssin gel. De Zoeterwoudse bier brouwer schenkt alcoholarm bier op drie plaatsen op de route", aldus Goekoop Het publiek kan, in tegen stelling tot eerdere berichten, ook op de zijde van het Ra penburg staan waar de stoet van president Bush rijdt. Goekoop: „Oorspronkelijk was het de bedoeling dat het publiek alleen aan de even zijde van het Rapenburg mocht staan. Nu kan het ook aan de oneven zijde staan, TT. Van Rij in raad voor PvdA LEIDEN T. van Rij wordt het nieuwe raadslid voor de PvdA in Leiden. Hij volgt L. Beijen op, die zijn zetel be schikbaar heeft gesteld we gens drukke werkzaamhe den. Van Rij geniet in Leiden vooral bekendheid als voor- ritter van de Woningbouw vereniging Leiden (WVL). Met zijn intrede in de raad komt aan dat werk een einde Omdat Van Rij het voorzitter schap van de WVL onvere nigbaar vindt met het lid maatschap van de Leidse ge meenteraad, aldus zijn toe komstige fractiegenoten. Labrujere hoeft pand niet te verkopen DEN HAAG Leidenaar Labrujere hoeft zijn aandeel in de panden op het Vrouwenkerkhof en de Dolhuissteeg niet te verkopen. De Haagse rechter Holtrop wees namelijk de eis van R. van der Reek, die vorige week donderdag een kort geding hierover had aangespannen, af. Van der Reek, een aangetrouwde neef van La brujere, had een kort geding aangespannen, omdat er dringend groot onderhoud aan de panden moest worden verricht. Van der Reek en Labrujere zijn ongedeeld eigenaar van de panden en zouden samen voor de kosten, 90.000 gulden, opdraaien. Labrujere voelde hier wei nig voor. Van der Reek wilde vervolgens het pand kopen. Van der Reek hoopte met het kort geding een verkoopovereenkomst aan te tonen en het snel rond te kunnen maken. Leidenaar mishandeld LEIDEN Een 22- jarige Leidse man in een rolstoel is gister avond mishandeld door een 41-jarige Leidenaar in een snackbar aan de Marnixstraat in Lei den. De dader zat wat te eten. Toen de Leidenaar met zijn rolstoel tegen hem aanreed, werd hij zo boos dat hij de invali de enige vuistslagen gaf. Het slachtoffer heeft aangifte gedaan bij de politie. PLAQUETTE PIETERSKERK BESMEURD LEIDEN De kans be staat dat Leiden Culinair volgend jaar niet meer wordt gehouden. Dat zegt de organisatie van het eet festijn, dat komend week einde voor de derde maal plaatsheeft op het Pieters kerkplein. „De deelne mers moeten het maar uitmaken. Als de animo te gering is, dan stoppen we ermee", zegt secretaris W. Buijteweg van de Stich ting Leiden Culinair. Een ander probleem vormen volgens hem de financiën: „We zijn failliet als we dit jaar niet uit de kosten ko men". Vanavond, zaterdag en zondag staan op het Pieterskerkplein 20 stands waar Leidse eetgele- genheden gerechten aanbie den. Vorig jaar waren er 25 deelnemers, het eerste jaar stonden er 24 kramen op het plein. „Twintig is een mooi ge tal. Vorig jaar stond het plein eigenlijk een beetje te vol. Maar het moeten er niet min der worden", zegt Buijteweg. „Dit jaar hebben we er met hangen en wurgen twintig bij elkaar gekregen, dat is niet de bedoeling. We organiseren dit niet voor onszelf, maar voor de horeca. De bedoeling van het evenement is dat de res taurants zich presenteren bij het publiek, dat ze laten zien wat ze kunnen, zodat de men sen besluiten om een keer irï dat restaurantte gaan eten. Maar bij veel deelnemers gaat het puur om de omzet, die zijn Leiden Culinair gaan zien als een methode om de kas te spekken". Niveau Het niveau van het assorti ment dat wordt aangeboden vindt ook de organisatie niet hoog genoeg. Buijteweg: „Als de betere zaken afhaken, dan verliest het evenement het predikaat culinair. Vorig jaar was het niveau duidelijk te laag. Dat kwam onder meer omdat het te koud was. Om uit de kosten te kunnen komen, ging een aantal deelnemers soep verkopen. Door sommi gen werden afspraken ge schonden. Er was bijvoorbeeld een deelnemer die zalmmousse zou verkopen, die verkocht echter iets shoarma-achtigs. Dan zijn wij natuurlijk niet meer zo blij". „Maar", vervolgt hij, „je moet je toch niet vergissen in het ni veau. Ik denk dat in Neder land totaal wel tien van derge lijke manifestaties plaatsheb ben. Dan doet Leiden het nog niet zo slecht. De grootste is 't Preuvenement in Maastricht. Daar staan meer barbecues dan hier". Hoewel J. Blonk met zijn eet café De Stoep wel op Leiden Culinair aanwezig zal zijn, zet ook hij zijn kanttekeningen bij het gebeuren. „Ik vind dat het volgend jaar eenvoudiger moet. Desnoods onder een an dere naam", verklaart Blonk, die met name de huur te hoog vindt. „Naar mijn mening is het nu uit de hand gelopen met het inschrijfgeld. De huur van een stand is negenhon derd gulden. We moeten terug naar de oude marktkraam, dat opgedirkte gedoe met geveltjes is nergens voor nodig. Ik moet nu 2500 tot 3000 gulden omzet ten om uit de kosten te komen, dat valt niet mee". Buijteweg verklaart dat de huur is gestegen van 600 naar 725 gulden. Dat totaal negen honderd gulden inschrijfgeld moet worden betaald, komt omdat er dit jaar voor hefc eerst BTW bijkomt. Een post die ondernemers kunnen af- gtrekken van de belasting. „De huur is dit jaar hoger, om dat de Kamer van Koophandel niet meer borg staat voor het verlies. Beide voorgaande ja ren Werd vijfduizend gulden beschikbaar gesteld om het te kort te dekken. We hadden dat geld ook steeds nodig". E. Rozendal van restaurant Diner aan de Morsstraat zegt dat hij dit jaar niet meedoet omdat zondag een tweede zaak aan de Botermarkt wordt geo pend. „Dat is het hoofdpro bleem. Maar daarbij komt nog dat er vorig jaar problemen waren met de organisatie. Daarom hebben verschillende restaurants afgezegd. Het ging om kleine dingetjes", aldus Rozendal, die over de aard van de geschillen niets kwijt wil. „Het is een leuk initiatief, maar het wordt niet uitge voerd naar de wens van de on dernemers". De organisatie weet niets af van de onvrede die leeft onder bepaalde ondernemers. Buijte weg: „Terwijl er toch genoeg gelegenheid is geweest om daarover met ons van gedach ten te wisselen. En om samen naar oplossingen te zoeken. Iets wat mogelijk moet zijn, ze ker als het slechts om kleine problemen gaat. Maar als on dernemers hun onvrede niet kenbaar maken aan de organi satie, kan die daar natuurlijk ook niet op inspelen". Dptimisme over gouwen op het ITrekvaartplein TeIDEN Wethouder H. de Mar is optimistisch over de om huizen te ')ouwen op het terrein van het Woonwagenkamp Trekvaart- lein. Het ministerie van j olkshuisvesting zou bereid ijn mee te werken aan de j| ouw van 45 huizen. Kpf de woningbouw uitgebreid an worden naar de aangren- ende Broek en Simontjespol- er staat daar los van volgens e wethouder. „Eerst moet een 12 esluit worden genomen of we berhaupt de polder in gaan", ldus De la Mar gisteravond ft jdens de vergadering van de oommissie sociale zaken en S matschappelijke aangelegen- Volgens De la Mar ver- >opt het overleg met de staf staatssecretaris E. Heerma ver deze zaak in een goede Eeer, nadat er eerder botsin- !n en zijn geweest over het pro- :ct Zijloever voor bejaarde- opvang. '1 Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. [~Noteer als nieuwe abonnee ingaande"j Naam:Voorl.: AdresI Postcode/plaats Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 j Stuur als dank de luxe handdoek naar j Naam:J J Adresj Pnstrnde/nlaats: Vandaag is het 14 juli en viert heel Frankrijk op grootse wijze het 200-jarig bestaan van de Republiek. Reden voor de eigenaar van Het Huis De Bijlen om de Morschpoort om te dopen tot de Are de France of Franse Poort. Voor deze gelegenheid is de poort versierd met een 30 mpter lange sjerp, in de kleuren van de Franse vlag. Om de klanten helemaal in de Franse sfeer te brengen is Philippe Elan gecontracteerd. Hij zingt vanaf 20.30 uur chansons op het plein voor de poort. Burgemeester C. Goekoop geeft za terdagmiddag het startsein voor de activitei ten, in het kader van de Lakenfeesten, die op het plein worden gehouden. Allereerst zal het Leidse Politie Muziekgezelschap optre den. Daarna zullen op een immens filmdoek bij de poort films over Leiden vertoond wor den. 's Avonds zal het plein geheel veran derd zijn in een openlucht-bioscoop met een doek van 32 vierkante meter waarop diverse films worden vertoond. FOTO: WIM VAN NOORT VRIJDAG 14 JULI 1989 PAGINA 9 Stormloop op zwemabonnement voor minima LEIDEN Ongeveer 700 goedkope zwemabonnementen zijn de afgelopen maand verstrekt aan gezinnen die van een minimum inkomen moeten leven. Dat deelde wethouder H. de la Mar gis teren mee tijdens een vergadering van de commissie voor sociale zaken. Het gemeentebestuur besloot begin juni om gezinnen die van een minimuminkomen moeten leven de mogelijkheid te bieden een zwemabonnement voor 25 gulden te kopen. De la Mar constateerde tevreden dat zeer snel nadat het besluit was genomen de uitvoering ter hand kon worden genomen en dat er bovendien massaal gebruik van is gemaakt. Zes man op boerderij betrapt bij ritueel slachten SASSENHEIM Zes Hagenaars van Turkse afkomst zijn giste ren aangehouden op een boerderij in Sassenheim. De mannen waren bezig met het ritueel slachten van een tweejarige koe. De politie maakte een einde aan de slachtpartij van het inmiddels dode dier. De Sassenheimse boer werd verhoord en de zes Hage naars meegenomen naar het bureau. Rijnland „goes Bush" LEIDEN Omroep Rijnland „goes Bush". Rijnland radio is maan dag 17 juli aanwezig tij dens het bezoek van de Amerikaanse president Bush in Leiden. Er wordt live verslag ge daan van de hoofd- en bijzaken van het be zoek. Met bijvoorbeeld flitsen uit de Pieters kerk en van de straat. Het programma is te be luisteren van 15.00 tot 17.00 uur op kabel FM 88.1 en op de ether FM 105,7. Jaren werk gestolen LEIDEN Een 33-jarige Leidenaar verliet gister avond ernstig gedupeerd een restaurant aan de Rem- brandtstraat in Leiden. Bij het afrekenen bleek dat zijn tas gestolen was. In de blau we katoenen boodschappen tas zat een groene multo- band met wetenschappelijke notities, waaraan de man ja ren gewerkt had. De inhoud van de tas met leren heng sels bestond verder uit drie boeken Egyptologische lite ratuur en een paar sigaren. SMA neemt afscheid van bestuurslid Meyer LEIDEN Het Sportmedisch adviescentrum Leiden en om streken (SMA) neemt van avond afscheid van bestuurslid H.A.M.M. Meyer. Huisarts Meyer is dertien jaar bestuurs lid van het SMA geweest en is indertijd zeer actief geweest bij oprichting van het SMA. In La Cloche wordt, met een etentje, afscheid van de heer Meyer genomen. Twee andere medewerkers delen in de feestvreugde. Fysiotherapeut M. van der Gugten en huisarts J.P. Reinders worden in het zonnetje gezet vanwege het feit dat zij 12Vi jaar aan het SMA verbonden zijn. Morschpoort is voor een dag Are de France

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9