„Ook een wet zal handel in organen niet tegenhouden* Adviescommissie Deetman wijst plan voor centrale eindtermen af CcicLc Soutaivt lotarissen hekelen {lacht 'Eigen Huis' Agent licht 'ewond bij ijzeling Heerlen >roen Links iest voor logere )elastingen IN NEDERLAND GEEN RICHTLIJNEN VOOR ARTSEN Ministerie ontkent bericht over vakanties van Tamils NOS-bestuur vraagt maatregelen tegen TV10 en Véronique Zeven jaar cel geëist tegen schietende portier jeugdsoos NNENLAND VRIJDAG 14 JULI 1989 PAGINA 3 |N HAAG De vereniging Eigen Huis int dat de notarissen hun tarief voor oversluiten van hypotheken zeer fors is tot 600 hebben verhoogd. Dit ta- dat tot voor kort 74 gulden bedroeg, nu gesteld zijn op de helft van het ta- van een nieuwe hypotheek. De Ko- ;lijke Notariële Broederschap noemt beschuldiging echter „verwerpelijk", in een enkel geval van omzetten in spaar-levenhypotheek het tarief van [ulden is toegepast, is dit ten onrechte lurd en niet gebaseerd op de geldende iven. Er is geen sprake van een ta- verhoging, maar juist van een tariefs- 'ëring, aldus een woordvoerster van lotariële Broederschap. Russische militairen lopen de Vierdaagse NIJMEGEN Een kleine dertigduizend wandelaars zullen aanstaande dinsdag van start gaan in de 73e editie van de Nijmeegse Vierdaagse. Zij komen uit 44 verschillende landen, waaronder voor het eerst Kenia, IJs land en Libanon. De meest opmerkelijke meelopers zijn dit jaar ongetwijfeld dertig Russische militairen uit Moskou. Een nieuw verschijnsel tijdens de Vierdaagse is dat alle lopers over dertig kilometer vanaf een ande re startplaats zullen vertrekken en daar ook binnenkomen dan lopers op langere afstan den. Dat is gedaan om de enorme drukte rondom de Vereeniging (de officiële start- en finishplaats) in Nijmegen enigszins te ontlas ten Bovendien zullen de dertig-kilometerlo- pers bij start en finish automatisch geregi streerd worden via een metalen kaartje. Deelnemers aan de vierdaagse van Apeldoorn beginnen met een ijsje in de hand aan de laatste kilometers. foto: anp Van Zweden (FNV) gaat naar Verzekeringsbank UTRECHT Vice-voorzit- ter B. van Zweden (47) van de Dienstenbond FNV wordt eind dit jaar hoofd sociale zaken bij de Sociale Verze keringsbank. Van Zweden, die bijna zestien jaar in dienst is van de vakbewe ging, gaat om persoonlijke redenen weg. Bij de bond was hij ondermeer landelijk bestuurder in de detailhan del en bij de omroep. Sinds '86 is hij vice-voorzitter. Op het komend bondscongres eind dit jaar zal een opvol ger worden gekozen. Kinderarbeid bij bollenkwekers DEN HAAG In Noord- en Zuid-Hol land worden elke zomer weer vele hon derden kinderen ingezet bij het rapen en pellen van bollen. Het feit echter dat met name in Noord-Holland kinderen jonger dan 15 jaar overuren maken in de bollenschuren en soms zelfs een fis caal nummer hebben, gaat het D66-ka- merlid Nypels te ver. „Als we met elkaar vinden dat kinde ren mogen werken, dan moeten we de wet veranderen. Maar nu is het in elk geval verboden", constateert Nypels in een vragen aan minister De Koning van sociale zaken. De arbeidsinspectie in Noord-Holland heeft laten weten man kracht tekort te komen om de kinderar beid effectief tegen te gaan Forse olievlek bij Ameland LEEUWARDEN Een van Cyprus afkomstig motorschip, de Britta uit Limasol, heeft gis teren een forse olievlek veroor zaakt op de Noordzee ten noor den van Ameland. De lozing werd gesignaleerd door het kustwachtvliegtuig..De vlek was vijf kilometer lang en had een breedte van vijftig me ter. Het schip heeft een Neder landse bemanning en zal zijn weg naar Rotterdam vervolgen. Daar wordt proces-verbaal op gemaakt en een onderzoek in gesteld. Door de krachtige wind is de vlek snel uit elkaar gesla gen. Het strand van de eilanden zal er naar verwachting geen hinder van ondervinden. ërvolg van de voorpagina) JejERLEN Even voor half in de nacht van woensdag donderdag was de Duitser, ■apend met een geladen tooi, het huis van een aan verslaafde vrouw bin- /ijhgedrongen waar hij heroï- eiste. De vrouw kon hem helpen en waarschuwde politie. Frankie ging er idoor en drong twee huizen lerop de woning van me- iuw Scheyen binnen, dat ogenblik arriveerde de eerste patrouille van de irlense politie. De Duitser <n meteen te schieten en te een Heerlense politie- in het been. Hierna werd grote politiemacht gemobi- ïerd. iddels waren ook telefoni- ate onderhandelingen met de jtyitser geopend. Hij kreeg en de porties heroïne lar hij om vroeg. Bovendien ;rd zijn Duitse vriendin op- ipoord en met spoed naar erlen gebracht. Aanvanke- dacht de politie de dader te kunnen arresteren bij i aftocht, maar naarmate de verstreken werd de kans larop steeds kleiner. Bianca (obeerde haar vriend via de lefoon te overtuigen van het ïloze van zijn daad. Uitein- lijk stemde hij in met een tussen de gegijzelde en vriendin. (Van onze nj parlementaire redactie) 1 Den HAAG Hogere plastingen, meer over- „fidsuitgaven en een ver- ging van het f inancie- ïgstekort met twee pro- ii nt in vier jaar. Dat zijn belangrijkste uitgangs inten van de financiële niragraaf bij het verkie- jjngsprogramma van de oeuwe combinatie Groen öinks (PPR, PSP, CPN, VP en onafhankelijken). financiële verantwoor- ng ontbrak vorige maand oig toen het concept-verkie- jjigsprogramma werd gepre- 0nteerd. Alle grote partijen ofcrweten de combinatie daar- luchtfietserij. Tegenover lange wensenlijst van °roen Links (meer geld voor 0ilieu, uitkeringen, onderwijs) 5 inden - nog - nauwelijks jjnbuigingen of andere inkom- 2enbronnen. aar volgens financieel speci- o ist Wim de Boer kan de par- nu elk dubbeltje verant- oorden „Ons programma is en luchtkasteel maar is be- albaar en uitvoerbaar", zo achtte hij gistermiddag de 'itiek te weerleggen bij de 'esentatie van de financiële et name door een forse be- stingverhoging voor bedrij- 1 ;n, het terugdraaien van de lastingoperatie Oort en in- >ering van heffing op milieu- xvuilende produkten (groen- x) vloeit er circa veertien tiljard gulden meer in de 'hatkist Op defensie wordt eens twaalf miljard bezui- Samen met de verwachte ïonomische groei (2,5 procent er jaar) zou er voldoende geld njkomen voor nieuw beleid, gelijktijdige verlaging van ét financieringstekort. (Vervolg van de voorpagina) In principe kan Beverborg de zelfde. Maar daar zijn wel pri- ken, maar na onderzoek bleek teerd worden met c (Vervolg van de voorpagina) HENGELO Meneer Oude Groote Beverborg gaat niet over één nacht ijs. Als iemand bij hem een nier te koop aanbiedt, voor de somma van 80.000 gulden die Beverborg in het vooruizicht stelt, laat hij een zorgvuldige selec tie doen door specialisten. „Het gaat hier tenslotte niet om een broodje dat je koopt", zegt Beverborgs raadsmaan mr. Lassche. De handelaar heeft hem in de arm genomen om uit te zoeken of deze handel strafbaar is. „En dat is het volgens mij niet", zegt Lassche. In principe kan Beverborg de hele procedure in Nederland laten plaatsvinden. De keuring van de donor, het uitnemen van de nier en het transplan teren in de patiënt, niemand verbiedt die handelingen op Nederlands grondgebied. Mr. Lassche: „Het probleem is al leen dat we hier geen privé- ziekenhuizen hebben waar ze dat willen doen. Alle zieken huizen in Nederland kennen een ethische commissie, die beslist over ingrepen waarvan de arts niet zeker is of hij ze uit moet voeren. En die ethi sche commissies keuren trans plantaties op commerciële ba sis beslist af". In Engeland en West-Duits- land, waar dit probleem al wat langer speelt, geldt voor de overheidsziekenhuizen het zelfde. Maar daar zijn wel pri- véklinieken die voor geld tot (bijna) alles bereid zijn. Marcia Nash van het Britse ministerie van volksgezondheid: „Na tuurlijk moeten die artsen zich ook aan bepaalde regels hou den. Maar zolang er geen wet is die commerciële handel in organen verbiedt valt er ei genlijk niets aan te doen". Dat bleek begin dit jaar toen Engeland werd opgeschrikt door een soortgelijke zaak. Toen werd bekend dat er arme Turken naar Londen werden gehaald om daar één van hun nieren af te staan te gen betaling. Media, ethici en politici spraken hun afschuw uit, maar niemand kon iets doen. Weliswaar werd de kli niek tijdelijk verboden om door te gaan met deze praktij ken, maar na onderzoek bleek dat er niets illegaals aan was. De Europese ministerraad heeft vorig jaar in Parijs de commerciële handel in mense lijke organen afgekeurd. Hoe wel een dergelijke uitspraak geen enkele wettelijke status heeft, is het wel de bedoeling dat de betrokken ministers zich inzetten om in eigen land zo snel mogelijk een dergelijke uitspraak in daden om te zet ten. Nederland, Engeland en West-Duitsland zijn druk bezig een wet voor te bereiden die commerciële handel in orga nen strafbaar moet maken. De Nationale Ziekenhuisraad zit met de zaak in de maag. „Zoiets is in Nederland nog nooit eerder voorgekomen. We hebben dus ook geen richtlij nen voor artsen die geconfron teerd worden met dergelijke vragen. Maar de gemiddelde Nederlandse arts zal zijn me dewerking aan zo'n zaak wei geren", stelt woordvoerder K. Bruintjes. De vraag is of dat waar is. In het buitenland, En geland en West-Duitsland voorop, zijn ook artsen te vin den die zich hiervoor lenen. „Ja, die mensen heb je altijd. Ik heb onlangs een verhaal ge lezen over Colombia. Daar worden kirideren van straat opgepikt waar ze de ogen uit halen voor transplantatie. Dat gebeurt ook door artsen. Som mige mensen lenen zich overal voor. Maar de Nationale Zie kenhuisraad vindt dergelijke handel volstrekt verwerpelijk. Alleen is het momenteel juri disch heel moeilijk om er iets tegen te doen". Voor nierpatiënten, onder wie ook kinderen, betekent een nier transplantatie het einde van een leven aan de kunstnier. Er is echter een groot tekort aan donornieren, zodat commerciële handelaren hun kans schoon zien. foto: PR Dansje met prinses Margriet .a#**» Lachend gaat prinses Margriet in op het verzoek mee te dansen. Zij was gisteren met haar echtgenoot Pieter van Vollenhoven en haar zoon Pieter Christiaan in de Efteling aanwezig bij de première van de internationale studenten musical ,,Up with People". foto: anp DEN HAAG De scho len zelf moeten de kwali teit van hun onderwijs be waken en eindtermen (dat wat de leerlingen moeten kunnen) vaststellen en niet de centrale overheid. Dit geldt zowel het open baar als het bijzonder on derwijs, aldus een advies van de Commissie Hirsch- Ballin aan minister Deet man naar aanleiding van diens „Nota 2000". Met deze conclusie wijkt de commissie fors af van de nota, waarin voorstellen worden ge daan voor een nieuwe bestuur lijke en financiële verhouding tussen centrale overheid en scholen. De commissie, genoemd naar voorzitter prof. mr E.M.H. Hirsch Ballin, kan in principe instemmen met Deetmans voorstellen over een nieuw fi nancieringsstelsel voor het ba- sis- en voortgezet onderwijs. In de voorgestelde regeling („lump sum-financiering") krijgen de scholen' grote beste dingsvrijheid binnen een van te voren vastgesteld budget. Daardoor kan een sterke ver eenvoudiging worden bereikt van de fijnmazige regelgeving van het ministerie van onder wijs. Minister Deetman ontmoette vorig jaar veel kritiek op zijn Nota 2000; onder meer onder wijsorganisaties kraakten de nota op diverse gronden. De minister vroeg toen advies van de Commissie Hirsch-Ballin, ingesteld om wetgevingspro jecten te toetsen. De nota geeft zich te weinig rekenschap van het grondwet telijk kader waarbinnen on derwijs in ons land functio neert, meent de commissie. Ze spreekt uit dat de overheid waarborgen voor kwaliteit in het onderwijs moet bieden zoals globale doelstellingen, de aanwijzing van verplichte vakken en centrale eindexa mens en niet zelf via bij voorbeeld eindtermen inhou delijk mag ingrijpen in het on derwijs. Voorts ziet de „Nota 2000" de kwaliteit van het on derwijs te zeer in relatie tot bedrijfskundige en economi sche eisen, vindt de commissie. De voorgestelde lump sum-fi nanciering in plaats van de huidige declaratie-bekostiging, kan onder voorwaarden goed werken, vindt de commissie. Enkele van die voorwaarden zijn dat de werkelijke kosten die de school moet maken in voldoende mate zijn opgeno men in het bedrag dat het de partement aan de school be schikbaar stelt; de hoofdlijnen van personeelsbeleid en - rechtszekerheid moeten cen traal geregeld blijven; en er moet een verantwoorde over gangsperiode worden ge creëerd, waarin scholen kunne toegroeien naar de nieuwe fi nanciering. Voor kleine scholen, die in een lump sum-financiering ver houdingsgewijs veel kwijt zijn aan de personeelspost, moeten uitzonderingen worden ge maakt en er mag geen sprake zijn van een dwang tot fusie van kleine scholen. Bovendien mogen oudere leerkrachten, die in verhouding duur zijn, niet worden benadeeld door de lump sum-financiering. IE KNOLLEN Vrachtverkeer door Oostenrijk blijft 's nachts verboden DEN HAAG De Oostenrijkse regering is niet van plan haar elders in Europa ernstig bekritiseerde plan voor een nachtelijk rijverbod voor vrachtauto's in te trekken. Minister Smit-Kroes (verkeer) was gisteren speciaal naar de Oostenrijkse hoofdstad gereisd om haar collega Streicher te vragen waarom Wenen na 1 december geen vrachtverkeer in de nachtelijke uren meer duldt op de Tiroler snelwegen, die de Bondsrepubliek en Italië met elkaar verbinden. Het verbod is overigens niet van toepassing op zogenaamde stille vrachtwagens (maximaal 78 tot 80 decibel). Streicher, die wees op het milieuprobleem, kondigde aan dat de Oostenrijkse spoorwegen elke dag dertig extra treinen zullen in zetten waarop containers en vrachtauto's meekunnen. DEN HAAG Het minis terie van buitenlandse za ken beschikt niet over aanwijzingen dat Tamils die in Nederland politiek asiel hebben gekregen of nog in een asielprocedure zitten, naar hun vaderland zijn teruggekeerd voor va kantie. Dit antwoordt minister Van den Broek van buitenlandse zaken op vragen van het VVD-kamerlid Wiebenga naar aanleiding vaneen artikel hierover in het dagblad De Te legraaf. Volgens het artikel zouden honderden asielzoe- kende Tamils van Schiphol naar Sri Lanka zijn gereisd voor vakantie- en familiebe zoek. Het ministerie weet wel dat vanuit ten minste één weste lijk land Tamils uit eigen be weging naar Sri Lanka zijn te ruggekeerd voor een tijdelijk verblijf daar. Vanuit welk land dat is gebeurd meldt de bewindsman niet. Het ministe rie heeft die informatie ver trouwelijk ontvangen. In EG^ verband is geen onderzoek ge daan. Overigens haalt de minister een brief aan van de staatsse- creataris van justitie waaruit blijkt dat gevluchte Tamils die naar Sri Lanka terugkeren geen bijzondere veiligheidsri sico's lopen. Dat dit niet bete kent dat de strijd is uitgewoed bleek gisteren toen twee ge matigde Tamil-leiders werden doodgeschoten. Een derde raakte ernstig gewond, zo is in officiële bronnen vernomen. Zij werden aangevallen door een groep gewapende mannen. Bewakers schoten terug en doodden twee van de aanval lers. Een derde man zou ge wond zijn. HILVERSUM Het be stuur van de NOS heeft de Tweede Kamer gisteren per brief opgeroepen maatregelen te nemen te gen de komst van TV 10 en RT Véronique. Deze omroepen handelen in strijd met de intentie van de huidige Mediawet en hun plannen staan op gespannen voet met de letterlijke tekst daarvan, aldus de NOS. Hoe wel de NOS namens alle om roepen optreedt, wordt de brief niet gesteund door de TROS en Vernonica. Volgens vice-voorzitter A. van den Heuvel van de NOS dreigt nu de situatie te ontstaan waarbij de twee commerciële zenders de vrije hand wordt gelaten terwijl tegelijkertijd de publieke omroep gebonden blijft aan stringente regels. De NOS beschuldigt TV 10 en Vé ronique ervan „pseudo buiten landse omroepinstellingen te hebben gecreëerd die zich niet verdragen met het geldend Europees beleid noch met de jurisprudentie van het Europe se Hof van Justitie". De NOS hoopt te bereiken dat de Kamer minister Brinkman zo ver krijgt „de huidige Medi awet onverkort te handhaven zolang die niet is veranderd'-'. De huidige situatie leidt vol gens Van den Heuvel tot on eerlijke concurrentie en scher pe prijsopdrijving bij de aan koop van programma's. „Ter wijl bovendien het loonmati- gingsbeleid wordt onderuitge haald omdat TV10 en Véroni que gigantische salarissen be talen". aldus Van den Heuvel. DEN HAAG Wegens het doodschieten van de 19-jarige Wouter Boermans en het ver wonden van diens broer Bas (21) is gisteren tegen de 32-ja- rige portier van de Rijswijkse jeugdsociëteit Endless zeven jaar gevangenisstraf geëist. De officier van justitie achtte voor de Haagse rechtbank doodslag en poging tot doodslag bewe zen. In verband met eerdere problemen was deze jeugdsoos in Rijswijk enige tijd gesloten geweest. Besloten werd een pasjesregeling in te voeren om de bezoekers te selecteren. Geen pasje, geen toegang. In het weekeinde van 4 en 5 fe bruari van dit jaar ging de so ciëteit weer voor het publiek open. Er waren zware beveili gingsmaatregelen aangebracht en drie ongewapende portiers moesten toezicht houden. Tot een uur of elf verliep alles rus tig. De moeilijkheden begon nen toen twee jongens zonder pasje Endless wisten binnen te komen. Twee portiers grepen de binnendringers vast en werkten hen de deur uit. Bui ten ontstond daarop een hand gemeen. De groep, waartoe de twee jongens behoorden, be gon met de portiers te vechten. Hun collega, de 32-jarige Ha genaar, stormde naar buiten en begon volgens getuigen on middellijk te schieten. De oud ste broer werd geraakt in zijn rechterknie. Kort daarna weerklonk weer een schot en zakte Wouter Boermans dode lijk getroffen op de grond. Zijn hart en longen waren door boord. De schutter zei gisteren voor de rechtbank dat hem van het voorval bijna niets meer was bijgebleven. „Ik kan me alleen herinneren dat ik in de grond heb geschoten". Angst Volgens officier van justitie mevrouw mr. M. Renckens was de avond van de 4e op de 5e februari in Rijswijk door trokken geweest van angst. „Iedereen wist dat er wat zou gebeuren". Dat Wouter Boer mans als de gangmaker van de vechtpartij had gefungeerd, was volgens haar niet juist Ze vond de reactie van de portier op het gebeurde „volstrekt buiten-proportioneel en onder geen enkele omstandigheid ge rechtvaardigd" Een beroep op noodweer konden de verdach te en diens raadsman volgens haar uit hun hoofd zetten. Naar de mening van de verde diger, mr. Deen, bespeurde hij in de rechtszaal onvoldoende begrip voor hetgeen er in een dergelijke situatie kan gebeu ren. Volgens mr. Deen hadden de Rijswijkse jongeren op een feestje besloten de portiers, alle drie Hagenaars, een lesje te leren. Toen het mis ging, ontstond er een vorm van noodtoestand en was er wel degelijk sprake van noodweer geweest. „Hij heeft in doods angst naar het wapen gegre pen", aldus mr Deen. De uitspraak is op 27 juli.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3