Een Latijns kinderdorp vaart zeer wel bij een Hollandse in jectie Vechten voor behoud vrouwenvakscholen bedrijven in Zoeterwoude Ppen huis bij de agrarische LANGS OMWEGEN JAN SLINGERLAND GAAT VIJF WEKEN NAAR DE TOESTANDEN VANBRASIL A Groot personeelsgebrek bij woonruimteverdeling Reiden omgeving CeidóeCoutatit VRIIDAG 14 JULI 1989 PAGINA 11 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. en tuinderszoon uit Aalsmeer. Hij zou niets anders meer wil len doen, daar in Brazilië. Hij draagt de zprg voor 4 paro chies, 20 kapellen en 60 basis gemeenschappen. Volgens de grijze wandelaar Jan Slinger land is hij een „vuurvreter", die geen steun van een reli gieuze orde heeft en alles op „z'n eigen" moet doen. Dat is f>as een christen, vader Henri que Helsloot, die het van vrienden, kennissen en ande re geïnteresseerden moet heb ben. Nu loopt Jan Slingerland op 25 augustus de tocht, genaamd „Schiphol bij nacht", over 70 kilometer. Wie daar aan deel neemt draagt voor een be dragje (ineens, of gedeeltelijk) bij aan het reilen en zeilen van een Braziliaans kinder dorp. ,,U zet het maar in de krant", vindt de Hollands- Braziliaanse lekenapostel Slingerland, aan de voora vond van zijn vertrek naar de Latijns-Amerikaanse toestan den. Wat mij slechts rest is een bemoediging, en een op wekking om Jan Slingerland en padre Henrique Helsloot die ooit kapelaan in het Haar lemse was en later de frontge bieden van de kerk wilde hel pen te ontginnen een fi nanciële hand toe te steken. Dat gaat heel erg gemakkelijk als je enigermate in de slappe was zit. Denk dan eens aan die kindertjes van padre, fa ther, pater, ja kapelaan Hels loot. Loop een end om en tel er, na afloop, guldens, even tueel dollars voor neer; wees tevreden en laat verder de door een heilige zending ge dreven figuren maar afreke nen. Waar het bij Jan Slinger land, bij zijn weerzien met va der Henk Helsloot, op neer komt is: „Geloof het maar, geef, en we komen een heel eind" als het echt moet. Als Jan Slingerland terug is, ho ren we meer van hem, zo heeft hij mij beloofd. FNV-jongeren positief over Werk Garantieplan LEIDEN De FNV-jon- geren staan „kritisch posi tief" tegenover de uitvoe ring van het Jeugd Werk Garantieplan, zoals dat tot nu toe in Leiden gebeurt. Dat bleek gisteren tijdens de vergadering van de raadscommissie voor soci ale zaken en maatschap pelijke aangelegenheden. Een vertegenwoordiging van de FN V-jongeren was met name enthousiast over de in tensieve begeleiding van jon geren op hun werk-ervarings- plaatsen. Zij sprak de hoop uit dat de huidige tijdelijke maat regel wordt omgezet in een permanente regeling waarbij dan ook het bedrijfsleven wordt betrokken. Nu worden langdurig werkloze jongeren in het kader van het plan al leen nog geplaatst bij de over heid en gesubsidieerde instel lingen. De FNV-jongeren pre zen de initiatieven van de ge meente Leiden om te bewerk stelligen dat de maatregel blij vend wordt. Wel werd gewe zen op de uiterst minimale be taling voor het verrichte werk. In sommige gevallen is het loon lager dan het bijstandsni veau zodat een aanvullende uitkering noodzakelijk is. Ook de leden van de commis sie spraken hun tevredenheid uit over de bereikte resultaten. Meer dan de helft (62 procent) van de deelnemende jongeren is via het plan doorgestroomd naar scholing of werk. Wet houder H. de la Mar kondigde aan dat de gemeente wil pro beren om ook zeventien plaat sen in het leerlingstelsel te be trekken bij het Jeugd Werk Garantieplan. e ZOETER WOUDE De ..TB-afdeling Zoeterwou- le houdt morgen open luis bij enkele agrarische is ^drijven. Bedoeling d laarvan is dat de inwo- 'd lers eens nader kennis 'gunnen maken met de be drijfsvoering in de agrari- che sector. In een ge- /- neente als Zoeterwoude is t. leze sector nog altijd van 'f !root belang. Het open luis is onderdeel van de f estiviteiten van het 75-ja- 'ig bestaan van de Zoeter- 'oudse LTB. Later dit - ïar volgen meer activitei ten rond dit jubileum. Vijf bedrijven openen zaterdag de deuren. In de Weipoort is dat het bedrijf van Nico Cap- tein, Weipoortseweg 29b. Het is een melkveehouderij met kaasmakerij. Tevens houdt Captein varkens. Gloednieuw is het bedrijf van Jac. Veld- huijzen aan de Broekweg. In het kader van de ruilverkave ling heeft Veldhuijzen zijn be drijf verplaatst van de West- eindseweg naar de Broekweg 2. Het nieuwe, op moderne leest geschoeide bedrijf is pas sedert 1 januari van dit jaar in gebruik. Het gaat daarbij om een melkveehouderij. Van ge heel andere orde is geitenkaas- boerderij 't Geertje aan de Geerweg 7. Wim en Ada van Rijn melken daar dagelijks de geiten en bereiden vervolgens geitenkaas. Een lekkernij die steeds meer aan populariteit wint. Tevens verhuurt het echtpaar Van Rijn roeiboten en dat is niet zo verwonder lijk, want 't Geertje ligt aan de boorden van de Noord Aa. Meer in de richting van het dorp, Laan van Oud Raadwijk 1, is de plantenkwekerij van Valk gevestigd. Vanaf tien uur is daar elk half uur een rond leiding. De laatste rondgang over het bedrijf begint om half Het vijfde en laatste bedrijf dat tijdens de open dag te be- M Op 12 september vertrekt de Sassemer Jan Maria Slinger land (76) naar Brazilië, waar t hij een rondtocht van 5 we aken gaat maken. Het is een 'Vaderdaggeschenk zoals die Jjer niet erg vaak gegeven zul len worden. De kinderen van Jan Slingerland en diens echtgenote vonden dat pa dit best eens mocht doen. Jan aanvaardde het met dank baarheid en moeder vindt dat ze het best zal redden in d'r eentje. „Als mijn man de Nij meegse Vierdaagse loopt dit jaar voor de elfde keer ben ik hem ook een week kwijt. We kennen elkaar en we hangen nog „ouwerwets" aan elkaar. Geen probleem". Jan Slingerland is een „late wandelroeping". Toen hij 66 was begon hij afstanden te lo pen die geld opbrachten voor een goed doel. Elke kilometer die meneer Slingerland aflegt brengt geld in het laatje. „Zo loop ik nu al tien jaar spon- sortochten, en sinds zes jaar voor de missie in Brazilië. Ik doe ook tussendoor de Apel- doornse Vierdaagse en andere tochten". Vader Slingerland, van aller lei injecties voorzien, vliegend over het Amazonegebied, doorkruisend naar de nieuwe hoofdstad Brasilia, doorgaand naar de onmetelijke stad S5o Paolo („zo groot als de Velu- we"). Hij zal duizenden kilo meters afleggen en ook ko men in het noordoosten, met de oude hoofdstad Salvador en de nieuwere stad Rio de Janeiro. Langs Recife, met wellicht een ontmoeting met Dom Helder Camara, van wie je niets meer hoort. Geen nieuws, goed nieuws, zullen we maar zeggen. En dan ein digt Jan Slingerland zijn Bra ziliaanse omzwervingen in de regio Sao Paolo, in het kin derdorp Capao Bonito, waar het eigenlijk allemaal om te doen is. Het Goede Veld in een land dat 250 maal zo groot als Nederland is en 144 mil joen inwoners telt. Daarvan zal Jan Slingerland niet dui zelen. Hij kan zich de afstan den enigszins voorstellen, hoewel hij er geen weet van heeft. In elk geval heeft hij zich met een LOI-cursus in het Portugees bekwaamd. Hij i Capao Bonito in de staat Sao zal dus een heel eind vooruit I kunnen. Waar het nu in feite om gaat is dat kinderdorp van pastor Henk Helsloot, die zich thans padre Henrique noemt. Henk Helsloot was priester van het bisdom Haarlem, kapelaan in het Noordhollandse, en bege rig om naar de missie te gaan. Speciaal de missie in Brazilië, waar weliswaar iedereen ka tholiek is maar ook boven een geestelijke afgrond balan ceert. Bisschop Theo Zwart kruis gaf Helsloot uit Aals meer destijds, na veel, vijven en zessen, toestemming het bisdom te verlaten en zich in te zetten voor de Braziliaanse kerk met alle ellenden en toe standen vandien. Welnu, Jan Slingerland voel de zich aangesproken als een tweede Piet Derksen. Hij be zat geen miljoenen, maar wel twee benen waarmee hij vrienden, kennissen en ande re relaties geld uit de zakken kon kloppen. Mede door zijn bemoeienissen worden kinde ren van nul tot 14 jaar van het nodige vooftien en opge leid voor een beroep. On danks de heersende grote ar moede door sociale tegenstel lingen, corruptie, tegenwer king, gewelddadigheden en de grote inflatie van een paar honderd procent. Vuurvreter Henk Helsloot, inmiddels 59, Boeken de centrale biliotheek de Nieuwstraat in Lei- men worden morgen afge schreven boeken verkocht. Boeken die niet meer in de collectie passen, verouderd gof kapot zijn, worden ver- gj.kocht voor een gulden of J een rijksdaalder per stuk. J De bibliotheek is geopend van 10.00 tot 16.00 uur. WETHOUDER VAN DONGEN: LEIDEN „Ik zal mijn uiterste best doen om de specifieke vrouwenvak scholen voort te laten be staan. Dat is in het belang van vrouwen omdat ze een lagere drempel heb ben dan andere scholen voor volwassenenonder wijs". Dat zei wethouder H. van Dongen (Onder wijs) tijdens een werkbe zoek aan de Suze Baart- school. Aan de school vol gen vrouwen die willen herintreden op de ar beidsmarkt opleidingen op het gebied van de in formatica. „De toekomst van de vrou wenvakscholen is landelijk omstreden. Toch denk ik dat scholen als de Suze Baart- school behouden moeten blij ven", meende Van Dongen. „Die lage drempel is vooral van belang voor allochtone vrouwen, omdat ze met alleen vrouwen in een klas kunnen komen. Het is de eerste stap op weg naar de arbeidsmarkt voor hen". De Suze Baart- school gaat volgend jaar speci fieke projecten uitvoeren voor allochtone vrouwen. Er is gro te behoefte aan scholing bij die groep vrouwen. „Twee jaar ge leden had de Suze Baartschool slechts twee allochtone vrou wen binnen de muren, vorig jaar waren dat er al acht", al dus directeur Anneke Juffer. Onzeker De toekomst van de school voor volwassenenonderwijs is overigens niet zeker. „Jaar lijks wordt bepaald of de school voort mag bestaan", liet Juffer weten. „In september krijgen we van het arbeidsbu reau te horen of we van het bureau subsidie krijgen voor 1990". Het arbeidsbureau is een van de geldschieters van de Suze Baartschool. Verder betalen de gemeente en het Europees Sociaal Fonds voor de school. Volgens Juffer en de groep die de opleiding 'Be geleider PC-gebruik' volgen, staat het belang van de school onomstotelijk vast. „De oplei dingen zijn altijd afgestemd op de behoefte op de arbeids markt. De mensen die bij ons een opleiding hebben gevolgd zijn snel aan het werk en voor hen is dus geen uitkering meer nodig. Wij hopen dat dat het arbeidsbureau aan zal blijven spreken", aldus Juffer. Vol gens een door de groep ge maakte berekening verdient de klas die de opleiding 'Bege leidster PC-gebruik' heeft ge daan, zich binnen twee jaar te rug doordat dan, 80 procent van de mensen werk zal heb ben. De cursisten zijn erg te vreden over het onderwijs dat voor hen een nieuwe start mo gelijk moet maken. In oktober wordt niet alleen een begin gemaakt met cursus sen voor allochtone vrouwen, ook wordt dan begonnen met omscholing van onderwijsge venden in het kader van het ISO-project. Daarin werken Alphen, Gouda en Leiden sa men. Doel is werkloze docen ten om te scholen voor func ties buiten het regulier onder wijs. De Suze Baartschool gaat in het kader van dat project samenwerken met Info Mo tion, een software house uit Bodegraven. Er nemen onge veer 25 docenten aan deel. zichtigen is, is dat van A. Paardekooper aan de Laan van Oud Raadwijk 6. Ook deze boerderij is nieuw en in het landelijk gebied gebouwd als onderdeel van de ruilverkave ling. Zoals bekend was het be drijf van de heer Paardekoo per tot voor enkele jaren ge vestigd aan de Noordbuurtse- weg. Daar waren de ontplooi ingsmogelijkheden te beperkt om van een goede bedrijfsvoe ring te kunnen spreken. Aan de Laan van Oud Raadwijk draait het bedrijf inmiddels enkele jaren op volle toeren. Bij deze boerderij kunnen de bezoekers kennis maken met de melkveehouderij, kaasma kerij en varkensmesterij. MEOB neemt nieuw gebouw in gebruik De secretaris generaal defensie P.C. de Man heeft vanmiddag een nieuw bedrijfs gebouw bij het Marine en Elektronisch en Optisch Bedrijf (MEOB) in Oegstgeest ge opend. In het gebouw zijn de afdelingen groot optiek, glasbewerking, klein- en nachtzichtoptiek, kompassen en natuur kunde ondergebracht. Met het nieuwe be drijfsgebouw wordt de fusie afgerond die' in 1978 plaatsvond tussen het Marine Elektronisch Bedrijf Oegstgeest en Verifi catie Rijkszee- en Luchtvaartinstrumenten Wassenaar. Het personeel uit Wassenaar wordt overgeplaatst naar Oegstgeest waardoor hét aantal vestigingen van de MEOB tot twee is gereduceerd. Aanvan kelijk is wel geprobeerd het personeel uit Wassenaar in de bestaande gebouwen van de MEOB te plaatsen. Dit stuitte op grote bezwaren waarna besloten werd een nieuw gebouw neer te zetten. De eer ste paal hiervoor werd geslagen in 1987. Om het huidige pand te kunnen bouwen moest een groot magazijn, dat door de Duitsers in 1942 is gebouwd, het veld rui men. Op de foto poseert het personeel voor het nieuwe gebouw. FOTO: PR LEIDEN De afdeling woonruimteverdeling van de gemeente Leiden kampt met groot perso neelsgebrek. Van de vier informarttes is er nog maar één in staat om te werken. De anderen zijn met zwangerschapsverlof of zijn ziek thuis. Wethouder D. Tesselaar van volkshuisvesting deelde de le den van de commissie volks huisvesting gisteravond mee dat pogingen om de leeggeko men plaatsen op te vullen met uitzendkrachten op niets zijn uitgelopen. Daarom wordt al leen nog maar een telefonisch spreekuur gehouden, wat fei telijk ondoenlijk is, zo bleek uit de woorden van de wet houder: „Eergistermiddag kwamen er 120 telefoontjes binnen voor die ene infor mant". Tesselaar voegde er enigszins ironisch aan toe dat „dit de consequentie is van het vrou- wenvoorrangsbeleid van de gemeente". Op een vraag van PvdA-raadslid W. van der Pluym of niet eerder maatre gelen hadden kunnen worden genomen omdat maanden ge leden al kon worden voorzien dat de zwangere vrouwen met verlof zouden gaan, antwoord de Tesselaar dat „gezocht en gezocht en gezocht" is naar vervangers, maar dat die niet zijn gevonden. „We moeten hier in zijn algemeenheid iets anders voor verzinnen, want zo kan het niet", aldus de wet houder. TOCH GROEN LICHT VOOR PROJECT CENTRAAL WONEN LEIDEN Het plan van de Stichting Centraal Wonen voor woningbouw aan de He rensingel kan toch doorgaan. Dit omdat het college alsnog heeft besloten een hoekwo ning te schrappen uit het bouwplan en de open ruimte die daardoor ontstaat te be trekken bij het aangrenzende speelterrein. Als gevolg daar van zijn de bezwaren van de omwonenden toch nog onge grond verklaard. Een week geleden kwamen de leden van de commissie ruimtelijke orde ning de buurtbewoners tege moet omdat het college van B en W zich niet had gehouden aan het besluit van de com missie om de hoekwoning weg te laten. B en W hielden vast aan die woning omdat het pro ject anders niet financieel haalbaar zou zijn. Centraal Wonen heeft inmiddels inge stemd met een hogere huur voor de woningen, zodat het project toch kan doorgaan. vl Gospelzang Het evangelie-centrum de I tBethlehemskerk aan de I Lammermarkt houdt zon- ]dag een midzomèr-gospel- zangavond. Optredens van diverse koren worden af gewisseld met samenzang. De avond begint om 19.30 uur. Starterswinkel De starterswinkel op de Haarlemmerstraat zal van af maandag wegens vakan tie gesloten zijn. Deze in stelling, waar men infor- r- matie kan krijgen over het i- beginnen van een winkel ;n of zaak, opent op maandag in 7 augustus weer haar deu ren. Borstvoeding De Borstvoeding Begelei dingsgroep Leiden houdt maandag informatie avond. De organisatie be lust bij moeders die erva ring op dit gebied hebben. Voor deze ochtend wordt een vrijwillige bijdrage van twee gulden gevraagd. Het adres voor deze info-avond is bij M. Pera, Heintje Da- ridshof 63 in Leiden. Badio Gezondheid Radio Gezondheid zendt kondag van 10.30 tot 11.00 uur uit op 105.7 FM in de ether en 88.1 FM op de ka bel. Het radioprogramma kal gaan over de ziekte van nuntington. Dit naar aan leiding van een congres dat onlangs in Canada werd gehouden over dit onder- Bewoners blokkeren Noordeinde Bewoners van het Noordeinde in Leiden en le den van het actiecomité 'Noo(r)deinde', blok keerden gisteren in de avondspits voor enkele minuten hun straat. Verder deelden zij symboli sche processen verbaal uit aan automobilisten. De bewoners protesteerden hiermee tegen het oogluikend toestaan van de opheffing van het eenrichtingsverkeer. Volgens een folder die door de bewoners werd uitgedeeld, wordt onge veer 700 maal per dag het inrijverbod op het Noordeinde, vanaf het Kort Rapenburg, gene geerd. „Het veroorzaakt veel stank lawaai en vuiligheid", aldus de folder. Een drietal toege snelde agenten ging met de actievoerders in discussie. Aardig detail hierbij was dat tijdens dit gesprek nog enkele auto's tegen de draad in het Noordeinde opreden. Hiermee het argument van de bewoners onderstrepend. De politie deed de toezegging dat zij in ieder geval wat strenger op zal gaan treden, zeker tegen het op de stoep parkeren. Een woordvoerder van het comité dat de korte, ludieke actie organiseerde, liet weten dat in het najaar harde acties te ver wachten zijn. Over de aard van deze acties wil de hij nog niets kwijt. FOTO: WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11