Deetman wil snelle student belonen Bon: 8 4 7 9 11 12 13 17 Zomaar'n greep j klappertandend naar jazzfestival <eidenaar (41) pleegt ontucht met nichtjes Nieuw NAVO-bod aan Warschaupact VANDAAG £cicbc0omcmt Donderdag 13 juli 1989 80ste jaargang no. 24467 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorend tot Sijthoff Pers, Apothekersdiik 34.2312 DD, postbus 112300 AA Leiden, tel. 071-122244 Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank. Amro-bank NV Leiden Abonnementen: (incl. 6% BTW) (.24,24 per maand (aut.betaling), (.72,34 per kwartaal. Klachten bezorging: ma. t/m vr. 18.00-19.00 uur, zat. 14 .00-15.00 uur, tèl. 071-122248. Advertenties: (excl.6% BTW) (.0,67 per mm., (amilieberichten (.0.60 per mm. Fax: 070-902702 tbv. advertenties; 071-134941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hailewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Morgen wolkenvelden, ook af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Minimumtem peratuur circa 10 graden. Mid- dagtemperatuur ongeveer 18 graden. Matige noordwesten wind. Zon op: 05.36; onder: 21.54. Scheveningen hoog water: 12.25; laag water: 7.10 en 20.15 uur. trganenhandel wordt strafbaar EN HAAG Er is een wet in voorbereiding aardoor commerciële handel in organen straf- -Jaar wordt. Staatssecretaris Dees van volksge- IV jndheid wil daarmee dubieuze praktijken aan- ikken zoals van een bureau in Hengelo dat :l'nds kort 80.000 gulden biedt voor mensen die ;n nier willen afstaan. Dees verwacht dat het lp etsvoorstel in het najaar door de Kamer zal orden behandeld. Het zal nog zeker anderhalf a wvee jaar duren alvorens de wet in werking kan 3 eden. In de wet zal onder meer worden opgeno- len dat voor transplantatie slechts de medische oodzaak telt. Zaken als inkomen en maatschap- elijke status van de patiënt mogen bij transplan- tie geen rol spelen. Dees is van mening dat de yimmerciële handel op Europees niveau moet orden aangepakt; Onlangs heeft de bewindsman et zijn collega's in de overige EG-lidstaten over- g gevoerd over een gezamenlijke aanpak. V. agina 3: Geld nodig? Sta een nier af Staatssecretaris Dees. Unilever koopt cosmeticagiganten ROTTERDAM/NEW YORK Unilever United States neemt Fabergé en Elizabeth Arden, Ameri kaanse producenten van toiletartikelen, cosmetica en parfum, toch over. Het Brits-Nederlandse con cern betaalt Fabergé hiervoor 1,55 miljard dollar. De transactie kètste op 10 februari af op verschil van inzicht over technische en structurele aspecten van de overneming. Volgens Unilever is het ver schil van mening nu weggenomen. Fabergé voert onder meer de merken Fabergé, Aqua Net en Brut; Elizabeth Arden heeft als bekende merken Eliza beth Arden, Lagerfeld, Fendi en Chloe. De omzet van beide producenten te zamen bedroeg vorig jaar ruim 800 miljoen dollar (winst 12 In 1987 nam Unilever het concern Chesebrough-Ponds over en begin deze maand werd de overneming van par fumproducent Calvin Klein aangekondigd. Fransman schiet 14 mensen dood BESANCON In het Oostfranse dorpje Luxiol heeft een 31-jarige man met een jacht geweer zijn moeder, zuster en twaalf anderen doodgeschoten. Tien mensen raakten gewond, onder wie de dader zelf en een politieman die hem probeerde te arresteren. Het motief van de man, die al geruime tijd ziek was en de pressief, is niet direct bekend. Hij werkte op de boerderij van zijn vader. Een oom ver klaarde later dat zijn neef 's ochtends nog „heel kalm" was. Volgens de politie schoot de dader eerst zijn moeder en zuster dood. Ver volgens schoot hij zijn vader neer, stapte in de auto en reed naar het dorp, schietend op ie dereen die hij zag. Toen alle inwoners hun huizen waren ingevlucht, zette de man de moordpartij in een buurdorp voort. „Nederlanders strijken Belgische visquota op" BRUSSEL Nederlandse reders kopen Bel gische vissersschepen op, waarmee ze een deel van de Belgische visquota krijgen. Dat zegt staatssecretaris voor Europese zaken in België, Paul de Keersmaeker. Volgens hem kopen de Nederlanders oude vissersboten op. Die ver vangen ze door nieuwe schepen die ze in Bel gië laten bouwen. Daarbij strijken ze ook een premie van de Belgische overheid op. Een Belg wordt schipper en de rest van de beman ning bestaat uit Nederlanders. Secretaris A. Roos van de Stichting Nederlandse Visserij begrijpt het probleem niet. „Overal in Europa vindt een internationalisering van bedrijven plaats. Waarom zou je de visserij anders bena deren dan de andere bedrijfstakken?" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minis ter Deetman van on derwijs overweegt de hoogte van een indivi duele studietoelage af hankelijk te maken van de snelheid waar mee iemand zijn studie doorloopt. Een trage student zou „gestraft" moeten worden door vermindering of in trekking van zijn toela ge- Het ministerie van onder wijs maakte gisteren be kend dat een commissie, onder voorzitterschap van prof.dr. R. J. in 't Veld, de mogelijkheden van een koppeling tussen de studievoortgang en het recht op studiefinancie ring gaat onderzoeken. Deetman hoopt dat een dergelijke koppeling kan bijdragen tot een verbete ring van het studierende ment. De invoering van de twee-fasenstructuur in het wetenschappelijk on derwijs heeft reeds geleid tot een hoger studieren dement. De commissie gaat nu onderzoeken of een koppeling van de stu diefinanciering aan de studieresultaten een extra stimulans voor de student kan zijn de studie binnen de daarvoor beschikbare tijd af te ronden. Tot 1986 was de snelheid waarmee iemand studeerde wel ge koppeld aan de studie beurs. Beursstudenten die na verloop van een aantal jaren onvoldoende tenta mens hadden konden hun studietoelage voor enige tijd kwijtra ken. In het huidige stelsel van studiefinanciering is hier van geen sprake. Wie stu deert aan een hogeschool of universiteit heeft recht op een beurs, ongeacht de resultaten. Een van de re denen destijds om de kop peling tussen beurs en studeersnelheid af te schaffen was dat het wei nig resultaat opleverde. faam gBurini gleger 1 urinaams eger hongert Brokopondo- febied uit ARAMARIBO De Suri- aamse mensenrechtenorgani- Jatie Moiwana '86 beschuldigt et nationale leger ervan dat et een uithongeringscampag- 'le voert in het Brokopondo- ebied, waar ongeveer 25.000 osnegers wonen. Het leger robeert met de campagne het inglecommando van Ronnie runswijk te treffen. beschuldiging wordt in een aan de Nationale ssemblee geuit op het mo- ïent dat leden van de Assem- zich voorbereiden op vre met het jun- lecommando. '86 zegt dat de voed in het gebied „zeer ritiek" is na een blokkade an ongeveer vijf weken door et leger. Er is een tekort aan jst, spijsolie en brandstof en worden geen medicijnen ïeer aangevoerd. Moiwana reest dat bejaarden, zieken en aby's eerder het slachtoffer illen worden dan het jungle- ammando. „Het lijkt erop dat jet leger genocide wenst te liegen via de weg van uithon- iring," zegt Moiwana '86. fschriften van de alarmbrief jn verstuurd aan de ambassa- van Nederland, Frankrijk de Verenigde Staten, agina 4: Den Haag had be- kunnen wachten Verkeerschaos Britten die buiten Londen werken konden zich gisteren gelukkig prijzen. Terwijl de meeste forenzen grote moeite hadden de stad binnen te komen, had deze Londenaar het rijk voor zich alleen op de snelweg. De staking van het trein- en metropersoneel veroorzaakte gisteren de grootste verkeers chaos van deze eeuw. foto: ap Pagina 5: Londen dreigt met verscherping anti-stakingswetten Royal Ascot op Duindigt Renbaan Duindigt in Wassenaar was gisteren voor één dag om getoverd in het beroemde Ascot. Ladies met extravagante hoe den en heren in jaquet en met hoge hoed flaneerden langs de renbaan, picknickten of waagden een gokje bij de bookmakers. Liefst 4.000 leden en reünisten bezochten gisteren de Ascot-dag van de jubilerende Leidse studentenvereniging Minerva. Zij zorg den voor een typisch Engelse sfeer op de Nederlandse renbaan waar ook een aantal koersen werd verreden. Daarbij werd door de goklustige studenten voor maar liefst 300.000 gulden ingezet. foto: milan konvalinka Pag. 11: Hop, hop, hop in galop naar het loket. 1200 DRUMSOLO'S OP TELEFOONBANDJE HAAG Het was even bijna twee weken ge- Douwe Egberts, die oor haar merk Drum altijd lanten nodig heeft die jong enoeg zijn om met vaste hand en shagje te kunnen draaien, noedigde opeens mensen aan net een kunstgebit te gaan lapperen. Voor wie zijn eigen anden nog had en geen losse lementen uit de mond van ijn slapende ouders durfde telen, waren er alternatieve tips: 'gebruik een naaimachine of leen een klopboor', zo stond in de paginagrote advertenties. Nog diezelfde dag kon ieder een een telefoonnummer draaien waar een objectieve recorder alle gekke drumsolo's zou vastleggen op een Drum band. De 300 drummers die werden gezocht - en gevon den - hebben hun beloofde prijzen inmiddels snel opge stuurd gekregen: twee kaartjes per persoon voor het 14e North Sea Jazz Festival, dat morgen in Den Haag van start gaat. Drum is sponsor van dit grootse evenement en zal dus niet al te moeilijk aan de kaar tjes hebben kunnen komen. Maar daar gaat het nu niet om. De vraag die ons als een shag- peukje op de lippen brandde, was: hoeveel mensen met meer gevoel voor gratis jazz dan voor ritme hebben gerea geerd op de actie? En, wat het onderwerp pas 'echt leuk' maakt, welke knotsgekke spullen hebben de drumsqlis- ten gebruikt? De actie blijkt in het hele land te zijn aangesla gen. Vanuit Maastricht tot Groningen belden liefst 1200 mensen, die in vele gevallen er ook bij vertelden wat voor 'instrumenten ze gebruikten bij het drummen. Volgens de tabaksafdeling van Douwe Eg berts/Van Nelle is gebruik ge maakt van „alles wat maar ge luid kan maken". Daaronder zaten goede drumstellen, vuil nisbakken, ratels, flessen, 'de blote billen van een vriendin' en - zoals gehoopt - vele kunstgebitten. Wie had bij dit warme weer kunnen denken, dat de echte jazzliefhebber klappertandend naar optre dens van Miles Davis en Dizzy Gillespie zou gaan? J3IDEN Een 41-jarige en vandaag voorgeleid aan -eidenaar heeft bekend dat de officier van justitie. Vol- 'ij gedurende enkele jaren gens de politie heeft de man 'ntucht heeft gepleegd met zich in 1983, 1984 en 1985 wee Leidse nichtjes, die nu vergrepen aan het oudste 5 en 12 jaar oud zijn. De meisje. Toen dat in 1985 uit- nan is dinsdag aangehouden kwam, werd het binnen de familie uitgesproken. Er werd geen aangifte gedaan maar het slachtoffer kwam wel in contact met hulpver leners. Via die hulpverlenen de instantie is uitgekomen dat de man van 1985 tot 1987 ontucht pleegde met zijn jon gere nichtje. De laatste twee jaar heeft hij geen contact meer met de meisjes gehad omdat „familieomstandighe den voor verwijdering had den gezorgd", aldus politie. Vier jaar cel voor doodrijden Leidenaar 3en haag/noordwijk De 42-jarige Duitser, die op juli 1988 in Noordwijk de 24- arige r. de Boer uit Leiden doodreed, is vandaag door de Haagse rechtbank veroordeeld int vier jaar gevangenisstraf. De man reed met zijn auto op het slachtoffer in nadat hij door hem en zijn vrienden was lastig gevallen. De jongeren bekogelden de auto met stenen en wilden het voertuig om gooien. Vervolgens gooiden zij een vuilniszak door de voor ruit. De rechtbank stelt dat de dader tot het uiterste is ge tergd, maar merkt op dat de man nooit zo had mogen rea geren. Tegen de Duitser was zes jaar geëist. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, tele foon 071-12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Britten gewaarschuwd voor Belgische paté LONDEN De Britse over heid heeft gisteren zwangere vrouwen en zieke mensen ge waarschuwd geen Belgische paté meer te eten nadat in twee stukken paté in een super markt in Wales listeria-bacte- riën waren ontdekt. Inmiddels hebben alle supermarkten in Groot-Brittannië de paté uit de koelvakken gehaald en zijn alle orders van deze patésoort voor lopig geannuleerd. Listeria*- bacteriën kunnen leiden tot ademhalingsproblemen, her senvliesontstekingen of bloe- dinfecties en kunnen door zwangere vrouwen aan hun kind worden doorgegeven. WENEN Twee maan den eerder dan voorzien is de NAVO vandaag met uitgewerkte voorstellen over beperking van con ventionele bewapening gekomen bij de onderhan delingen over verminde ring van conventionele bewapening in Europa (CFE) in Wenen. De plannen houden in dat zo wel de NAVO als het War schaupact over niet meer dan 5.700 gevechtsvliegtuigen en 1.900 gevechtshelikopters be schikken. Volgens het voorstel zullen zowel de Verenigde Staten als de Sovjetunie hun militaire mankracht in Europa zowel land- als luchtstrijd krachten terugbrengen tot 275.000 elk. Het nieuwe voorstel roept ook op tot wederzijdse beperking tot niet meer dan 20.000 tanks ieder, alsmede een plafond voor het aantal stuks artillerie tot tussen de 16.500 en 24.000 elk, afhankelijk van de wijze waarop deze wapens worden omschreven. Met het eerder indienen van de voorstellen „nemen we een stap ter beëindiging van de militaire splitsing van Euro pa", aldus de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken James Baker. Washington blijft er bij dat het Oostblok eerst zijn conventio nele wapens in Europa moet verminderen voordat er ge sproken kan worden over de afschaffing van kernwapens voor de korte afstand (takti- sche kernwapens), zoals voor gesteld door de Sovjetrussische president Michail Gorbatsjov. Pagina 5: Hongaren tevre den met bescheiden steun Bush FC Den Haag omzeilt pasjesregeling vernuftig DEN HAAG De pasjes- regeling van de KNVB, die bij de opening van het voetbalseizoen op 13 au gustus bij wijze van expe riment wordt ingevoerd, zal voor het duel FC Den Haag-Ajax op vernuftige wijze worden omzeild. Het grootste deel van de in to taal 1650 voor Ajax beschikba re toegangsbewijzen voor dit „risico-duel" zal via een Haags loket in Amsterdam aan de man worden gebracht zonder dat door de verkopers - leden van de supportersclub van FC Den Haag en van Ajax' F-side - naar de KNVB-clubkaart zal worden gevraagd. Formeel wordt wel aan de wensen van de KNVB voldaan. Ajax krijgt 1200 staan- en 450 zitplaatsen toegewezen. Die gemerkte tic kets mogen alleen worden verkocht aan mensen die een pasje kunnen overleggen. Pro bleem is dat de „harde kern" van het supporterslegioen wei gert zo'n clubkaart aan te schaffen, zelfs gaat procederen over de legitimiteit van de in voering ervan, maar wel FC Den Haag-Ajax wil bijwonen. De gemeente Den Haag is niet in deze plannen gekend en wil zo snel mogelijk een gesprek met het bestuur. Pagina 9: „We steken onze nek uit, de KNVB zal wel kwaad worden 18 PAGINA'S Vrijgelatenen in zaak Fagel blijven verdacht Hermans rekent af met een vooroordeel KNBB-district Rijn- en Veenstreek bestaat 25 jaar FC Den Haag omzeilt pasjesregeling vernuftig Winkeliers tevreden over plannen Leidse Breestraat Crescendo Nieuwveen mag omstreden muziekstuk spelen Advies voor één centrale accommodatie in Noordwijk Documentaire serie over de Noordzee als enorme afvalemmer geestelijk leven 2 opinie/weer 2 binnenland .....3/4 buitenland 5 economie 6 sport 7/8/9 leiden 11 omgeving 12/13 kunst 14 auto 15 radio en televisie 17 Er staat vandaag weer van alles in de krant. Zo maar een greep. De prijs van LPG gaat met twee cent omlaag, leuk zo vlak voor de vakantie. Veel adverteerders op de televisie brengen hun geld dat ze tot nu toe aan de STER besteedden straks naar de nieuwe commerciële zenders TV10 en Téle Ve- ronique. Schiphol komt straks in Europees verband als luchthaven op de vierde plaats terecht. Het weer staat weer rechts boven in de hoek. Zelfs melden we vandaag al wat de weekbladen deze week te bieden hebben. Als het een beetje meezit staat vandaag ook in de Leidse Courant, dat u een prijs hebt gewonnen bij de eerste trekking van de Staatsloterij. Nee, de Leidse Courant, daar kunt u beslist niet buiten. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB, Indien daartoe aanleiding bestaatkan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 1