„Boeiend, spannend en onverwacht" Nederland maakt zich op voor circus Bush Geen plaats voor politiek STAD OMGEVING DINSDAG 11 JULI 1989 PAGINA 9 Geluidsapparatuur 3 gestolen uit woning LEIDEN Onbekenden n ïebben gisteren ingebroken in een woning aan de Mors- ;t singel. De dieven stalen ge luidsapparatuur, waaronder J|een versterker, een cassette- tadeck en een walkman. Ver der ontvreemdden ze een fo tocamera plus lens, een flit- P, ser, een klok en voor zeven gulden aan buiten- a landse valuta. De dieven bra- ken een keukenraam open binnen te kunnen ko- I nen. De inbraak werd van- B ïacht rond tien voor een 'e intdekt. Vrouw breekt rechterpols LEIDEN Een 74-jarige Leidse vrouw heeft giste ren haar rechter pols gebroken. De vrouw liep rond kwart voor vier in het Huigpark. Ze werd daar door spelende kinderen omver gelopen, waarbij ze haar pols brak en een wondje aan haar wenkbrauw op liep. Ze is overge bracht naar het AZL. Astma met goud te behandelen LEIDEN Patiënten met een ernstige vorm van astma zijn te behandelen met tabletten met goud. Zij hebben dan veel minder van het geneesmiddel Prednison nodig. Dit blijkt uit een recent onder zoek dat op de afdeling longziekten van het Acade misch Ziekenhuis Leiden werd gehouden. Het ge neesmiddel Prednison staat bekend om zijn zware bijwerkingen, zoals een hoge bloeddruk en het sneller ontstaan van suikerziekte bij mensen die daartoe aanleg hebben. Daarom wordt al een aan tal jaren gezocht naar alternatieven. Het gebruik van goud in tabletvorm is lijkt een goed alterna tief. Het gebruik van goud als medicijn is echter niet nieuw. Het werd ontdekt in Japan in de jaren zestig. Patiënten met reuma krijgen tegenwoordig vaak tabletten waarin goudstof is verwerkt. Het gebruik van goud maakt de geneesmiddelen niet duurder dan de geneesmiddelen die nu gebruikt worden. Het gaat namelijk om zeer kleine hoeveel heden per tablet. Anjercomitee haalt 15.000 gulden op LEIDEN De Anje- raktie in Leiden heeft 15.000 gulden opge bracht. Het bedrag werd verzameld met een loterij, een ster- tocht en een kollecte. De trekkingslijst van de loterij, met de hoofdprijs van 1000 gulden, ligt ter inzage aan de balie van het stadhuis en bij de stichting Welzijn. De opbrengst van de An jeractie komt ten goe de aan Leidse groe pen van amateuristi sche kunstbeoefe naars. Oostenrijker wil kerk niet meer uit LEIDEN De politie heeft gisteravond rond half zeven een Oostenrijker uit de Lode- wijkskerk aan het Steen- schuur gehaald. De man, een 31-jarige inwoner van Inns bruck, had kort daarvoor de pastoor van de kerk om geld gevraagd. Hij vertelde het geld nodig te hebben om terug te kunnen keren naar Oosten rijk. Hij zei in Amsterdam be roofd te zijn, waarbij al zijn geld en documenten gestolen waren. Toen de pastoor wei gerde geld te geven, wilde de man niet meer vertrekken, waarop de politie de man heeft opgehaald. Verbod geldt ook voor vaar- en vliegtuigen (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG/LEIDEN Het verbod van alle gemotoriseer de verkeer bij ernstige smog- vorming geldt binnen het in de provincie Zuid-Holland af gebakende gebied, dat 55 ge meenten omvat, niet alleen voor auto's, maar ook voor re creatievaartuigen en reclame vliegtuigen. Een uitzondering zou worden gemaakt voor politie, brand weer, ambulance, artsen en openbaar vervoer. Ook taxi's worden tot het openbaar ver voer gerekend en zouden dus op de weg mogen blijven. Hoe wel Commissaris van de Ko ningin Patijn momenteel met vakantieis, heeft hij volgens de provincie laten weten dat hij met de conclusies uit het rapport instemt. De gemeen ten, rijksinstanties en organi saties uit het bedrijfsleven hebben nu tot eind november de tijd om een reactie te ge ven. Daarna gaat de werk groep een definitief eindrap port met een draaiboek opstel len. Het verkeerloze gebied wordt 'om praktische redenen be grensd door water: Noordzee, Haringvliet, Spui, Oude Maas, Dordtse Kil, Nieuwe Merwede, Wantij, Noord, Nieuwe Maas, Hollandsche IJssel, Gouwe, Oude Rijn, Zijl, Grote Sloot, Leeds en Oegstgeester Kanaal. Langs de grerrs van dat gebied zijn dan ongeveer veertig con trolepunten nodig. De samenwerkende Kamers van Koophandel en Fabrieken van Zuid-Holland hebben al laten weten de voorgestelde maatregelen te rigoureus te vinden. „Praktisch onuitvoer baar en maatschappelijk niet wenselijk", aldus de Kamers van Koophandel. VS betalen extra kosten opruimen Leiden Culinair LEIDEN De Verenigde Staten zullen de extra kosten die Leiden Culinair moet maken om het Pieterskerk plein bijtijds te ontruimen vergoeden. Het eetfestijn Leiden Culinair dat in het kader van de Lakenfeesten op het Pieterskerkplein wordt gehouden duurt van vrijdag tot en met zondag. In de nacht van zondag op maandag moet het plein om 24.00 uur schoon en leeg wor den opgeleverd. De stichting Leiden Culinair noemt dat een „onmogelijke opgave" uit praktisch en financieel oog punt. De geldelijke pijn wordt nu verzacht. Niet zon der trots meldt Leiden Culi nair: „Hoewel president Bush hoogstwaarschijnlijk niet in staat is zelf te komen proe ven van de gerechten van de Leidse keukenmeesters, wil hij wel meebetalen aan het opruimen". „Enkele tonnen" LEIDEN Het bezoek van president Bush aan Leiden kost „enkele tonnen". Vol gens burgemeester C. Goe koop wordt dat geld groten deels betaald door het minis terie van buitenlandse zaken. „Omdat het gaat om een offi cieel bezoek". De gemeente Leiden moet een aantal pos ten zelf betalen, zoals bij voorbeeld het promotiefilmp je over de stad en de kosten die të maken hebben met het handhaven van de openbare orde. Geen eredoctoraat voor president LEIDEN President Geor ge Bush van Amerika wordt ter gelegenheid van zijn be zoek aan Leiden niet be noemd tot eredoctor aan de Rijksuniversiteit. „Per slot van rekening is hij nog maar heel kort president", ver klaart burgemeester C. Goe- koop. De „gepaste geschen ken" die de gemeente Leiden overhandigt hebben iets te maken met de Pilgrim Fa thers. „Bush persoonlijk krijgt geen erepenning van de gemeente Leiden", aldus Goekoop. Op de vraag of Amerikaanse instanties met een dergelijke onderschei ding worden vereerd wil hij geen antwoord geven: „Alle cadeaus zijn natuurlijk be doeld voor de Amerikaanse gemeenschap". Vrouwen demonstreren tijdens bezoek Bush LEIDEN De Links Leiden Vrouwen gaan tijdens het be zoek van de - Amerikaanse president Bush, volgende week maandag, demonstre ren tegen de uitspraak van het Amerikaanse hoogge rechtshof inzake abortus. Door die uitspraak worden de mogelijkheden voor legale abortus in de Verenigde Sta ten fors ingeperkt. De Ame rikaanse president heeft di rect nadat de uitspraak, was gedaan er zijn instemming mee betuigd en daaraan toe gevoegd dat hij niet zal rus ten voor abortus in zijn land helemaal is verboden. De Links Leiden Vrouwen (CPN/PSP/PPR) vinden dat daarmee het zelfbeschik kingsrecht van vrouwen wordt aangetast. Om dat Bush onder zijn neus te wrij ven zullen ze met spandoe ken demonstreren langs de route die de president door Leiden aflegt. De Links Leiden Vrouwen zijn overigens niet de enige groepering die het bezoek van Bush aangrijpen voor de monstraties. Ook het Nicara gua Kommitee heeft al aari- gekondigd langs de route te staan om te demonstreren te gen het Midden-Amerika-be- leid van Amerika. 15.15 uur: Welkoms woord burgemeester Goekoop. 15.20 uur: Uitvoering Amsterdams Kamer koor en Nederlands Bach Koor. Programma 15.50 uur: President Bush legt bloemen bij gedenksteen John Robinson. 16.00 uur: Bezoek ten toonstelling Pilgrims in koor. 16.12 uur: Receptie. 16.30 uur: Vertrek. GASTHEER LEIDEN MAAKT OVERUREN VOOR BUSH LEIDEN/DEN HAAG Een publiekspektakel wordt het niet en van in ternationaal politiek be lang is het ook al niet. Maar het bezoek dat de Amerikaanse president George Bush aan ons land brengt zal niet be paald onopgemerkt voor bijgaan. ,,De grootste po- litie-operatie sinds ja ren", en ,,een absolute topper" zijn bijvoorbeeld de omschrijvingen waar mee de Haagse politie woordvoerder N. Later- veer gisteren het presi dentiële circus aanduid de. Bush en zijn gevolg van circa 800 personen, voornamelijk veiligheids- en persmenen, blijven volgens het draaiboek van de Rijksvoorlichtings dienst (RVD) precies 25 uur en 20 minuten in ons land. De president komt maandag ochtend om half elf op Schip hol aan, voert enkele bespre kingen met Lubbers en Van de Broek, bezoekt Leiden, di neert met de koningin, slaapt in Paleis Noordeinde en ver trekt, na een vluchtige ont moeting met enkele Neder landse parlementariërs, nog dezelfde ochtend. Een bliksembezoek dat als „officieel" en niet als „staats bezoek" geboekstaafd staat. „Een staatsbezoek zou veel meer protocol omvatten met kransleggingen en erewach ten. Maar daarvoor is dit be zoek te kort. Volgens de Amerikaanse pers is het bezoek aan ons land verreweg het minst in teressante deel van de Euro pese toernee van Bush. Al leen aan de rede die de presi dent 's middags in de Pie terskerk zou nog enige nieuwswaarde kleven. Zijn verblijf in Polen, de gesprek ken in Hongarije, en natuur lijk de industriële top (de G7) dit weekeinde in Parijs zijn volgens de deskundigen van onnoemelijk meer politiek gewicht. Directeur-generaal politieke zaken, drs. H. Wijnaendts, wijst daarom ook maar op de belangrijke symbolische waarde van dit eerste bezoek van een Amerikaanse presi dent aan ons land. „Het gaat vooral om het benadrukken van de verbondenheid tussen de twee naties". Het bezoek van Bush aan Ne derland ligt volgens herp in de „lijn der logica". „Logica' in de zin van harde munt. Nederland exporteert jaar lijks 20 miljard gulden naar de VS en onze investeringen overschrijden de honderd miljard, waardoor Nederland boven Japan uitkomt en slechts door het Verenigd Koninkrijk wordt overtrof fen als investeerder in de Verenigde Staten. televisie. „Dat is een reden om de toespraak heel zorg vuldig voor te bereiden, vooral ook omdat ik hem in het Engels uitspreek". Goe koop laat de tekst nakijken door mensen van de Ameri kaanse Webster University in Leiden. „Je kunt je geen grote taalkundige blunders veroorloven. En dat geldt ook voor historische fouten, ook die mogen niet worden gemaakt". Calamiteiten Het bezoek dat volgens Goe koop vooral ceremonieel van aard is, brengt de nodige vei ligheidsmaatregelen met zich mee. Daarover wil de Leidse burgemeester niet zoveel kwijt. „Rechtstreeks onder het Leidse commando staan 170 politiemensen. Daarbij komt nog versterking van landelijke korpsen en van de Amerikanen zelf. Hoeveel agenten er precies in touw zijn zullen we nooit zeggen". De Leidse politie is in elk ge val berekend op deze taak: „Het is voor ons net als op 3 oktober". In geval van cala miteiten elders in de stad kan een beroep worden gedaan op collegae van de rijkspoli tie. En verder is iedereen op alles voorbereid. „De com missaris van de politie, de hoofdofficier van justitie en ik zitten alle drie in de kerk. En we weten precies waar we zitten", zegt Goekoop. Het academisch ziekenhuis is vol gens hem „in gereedheid voor welk bezoek dan ook". De Amerikanen hebben laten weten het op prijs te stellen dat er publiek staat langs de route. Het Rapenburg is een van de straten die om die re den aan een kant toeganke lijk is. Of de mensen langs de route meer dan een glimp kunnen opvangen, zal tot op het laatste moment onduide lijk blijven. „Gegeven het feit dat Gorbatsjov zich on der de mensen mengt is het niet helemaal uitgesloten dat President Bhush blijft precies 25 uur en 20 minuten in Nederland. FOTO: DIJKSTRA Cees Goekoop: ,,Je kunt je geen grote taalkundige blunders veroorloven". FOTO: TEJO RINGERS LEIDEN Omdat het be zoek van president Bush aan Leiden vooral ceremonieel van aard is, is er geen plaats voor opmerkingen van poli tieke aard. Daarom kan vol gens burgemeester C. Goe koop geen gehoor worden ge geven aan de oproep van het Nicaragua Komitee in Lei den, dat wil dat het beleid van de Verenigde Staten ten aanzien van Nicaragua aan de kaak wordt gesteld. De oproep is ondersteund door Links Leiden en de Socialis- tiese Partij. „Dat past niet in dit bezoek", aldus Goekoop, die deze mening gisteravond ook verkondigde tijdens de vergadering van de commis sie voor algemeen bestuurlij ke aangelegenheden. Over de demonstratie die het comité maandagmiddag wil houden, zegt de burgemees ter: „We kennen de vrijheid van demonstratie. Deze en andere vrijheden waren voor de Pilgrim Fathers juist een reden om hier naar toe te ko men. Het is de waarde van de democratie. Of ik het er zelf mee eens ben of niet, dat is irrelevant. Zij willen de monstreren en dat moet kun nen". Overigens is de toespraak die de Amerikaanse president houdt in de Pieterskerk wel politiek getint. Volgens Goe koop gaat het hier om „de Europese speech": „Het is zijn slotrede, de evaluatie van zijn Europese bezoek, die ook rechtstreeks wordt uitge zonden door drie Ameri kaanse televisiestations". gevangen over een mogelijk bezoek van Bush aan Leiden. „Amerikanen die hier kwa men rondkijken, maakten er een grapje over. Maar op 10 juni kwam een groep van zestig Amerikanen de Pie terskerk bekijken. Dan denk je: nu zou het kunnen. Maar pas toen vorige week woens dag onze uitnodigingen de deur uit waren, dacht ik: Nu is. er een. heel goede kans dat het doorgaat". Verbazing Zeer frequent wordt overlegd met medewerkers van de president. „Ik héb met een zekere verbazing gadegesla gen hoe de staf van het Witte Huis werkt. De hoeveelheid mensen die wordt ingezet voor een probleem, een routi nematig probleem als een be doek van de president aan Leiden. De mensen zijn heel aardig, heel open en heel hartelijk, maar het zijn er vooral heel veel", merkt Goekoop op. Zelf houdt hij in de Pieters kerk een speech van onge veer vijf minuten. De inhoud heeft vooral betrekking op de Pilgrim Fathers, de Engel sen die in 1609 naar Leiden vluchtten omdat ze in hun vaderland niet openlijk voor hun geloof konden uitkomen. Ze woonden tot het jaar 1620 rondom de Pieterskerk en verhuisden toen naar Ameri ka, waar ze grote invloed kregen. De verbondenheid met de Pilgrims wordt als re den opgegeven voor het feit dat Bush Leiden heeft uitge kozen voor een bezoek. „We weten dat Bush is gere lateerd aan de Pilgrims. Er zijn vermoedens dat hij een echte afstammeling is, maar dat trekken we nog na. In Amerika zijn publicaties, hier is materiaal, dat leggen we naast elkaar. Maandag weten we het", zegt Goekoop be slist. De bijeenkomst in de Pieters kerk wordt rechtstreeks uit gezonden op de Nederlandse ook de Amerikaanse presi dent iets doet", zegt Goekoop. Maar afgezien daarvan is het voor de Leidenaren „best interessant" om te gaan kij ken, vindt hij. „Eerst komt de koningin langs, dan de Amerikaanse president van buitenlandse zaken met mi nister Van de Broek, daarna mevrouw Bush en mevrouw Lubbers en daarna de Ame rikaanse president". Profiteren LEIDEN De telefoons e rinkelen niet meer, er klinkt alleen nog het zachte geratel van de fax die het stadhuis in Lei den op dat moment - maandagmiddag kwart voor zes - rechtstreeks I verbindt met het Witte Huis in Washington. De staf van George Bush seint de muziek door van v een „song of Yale", de universiteit waaraan de Amerikaanse president lsi economie studeerde. p Maandag brengt hij een bezoek aan Leiden en in de Pieterskerk worden de voor hem bekende klanken ten gehore ge bracht. Het samenstellen van het programma in de kerk is een van de taken van de gemeente Leiden, die als gastheer optreedt. „Het bezoek van de president heeft een risico in zich, dat kan van alles zijn", vervolgt de burgemeester. Maar het is heel goed voor de stad". Om meer toeristen naar de sleu telstad te halen is het afgelo pen weekeinde een promotie filmpje gemaakt. „Dat geeft een beeld van Leiden, we ho pen dat het wordt uitgezon den", zegt Goekoop. „We moeten' kijken of we nader hand kunnen inspelen op het bezoek van Bush. Dat wordt volledig verslagen door de Amerikaanse televisiestations en daar kunnen we in zekere mate van profiteren. Ook bij het aantrekken van bedrij ven". Goekoop geeft toe dat bedrijven een vestigings plaats kiezen op grond van „concrete, rationele gege vens", zoals de ligging en de aanwezigheid van andere be drijven of instellingen. „Maar er spelen ook gevoelsmatige zaken mee. Waar kan het personeel wonen, welke re creatieve voorzieningen zijn Uit zijn woorden blijkt dat hij het bezoek van de Ameri kaanse president ook voor zichzelf ziet als een hoogte punt. „Ik wil niet zeggen dat dit het allerleukste is. Het is wel heel boeiend, heel span nend en heel onverwacht. Maar pas na de vakantie zul je alle indrukken goed heb ben verwerkt, dan weet je pas hoe je het hebt ervaren. Voorlopig gebeurt er nog elke dag iets nieuws". JANET VAN DIJK Gastheer zijn van de Ameri kaanse president en zijn vrouw. Dat betekent bijvoor beeld dat een veertigtal stoe len in de Pieterskerk is gere serveerd voor het gemeente bestuur. En dat de Leidse wethouders net als de minis ters worden voorgesteld aan Bush. Iets wat burgemeester Cees Goekoop best leuk blijkt te vinden: „Dat houdt in dat in Leiden toch sprake is van een soort gelijkwaardigheid". Maar het gastheerschap van de gemeente Leiden betekent ook dat op het stadhuis over uren worden gemaakt. En dat komt vooral omdat voor de organisatie niet veel tijd beschikbaar is. „Op 12 juni kwam het bericht door dat de president zou komen. Dat is vier weken geleden. Zelfs voor een normale 3-oktober- viering hebben we drie keer zoveel tijd", geeft Goekoop aan. Overigens had de burge meester al een en ander op-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9