„Arbeiderspartij in Israel laat kleine ruimte voor compromis Britten onderzoeken geheimzinnige cirkels Opbrengst opium groter dan ooit ONDANKS REGERINGSCRISIS )E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB VVV Parijs verwacht 3 miljoen toeristen BUITENLAND EcidócSouACMit DINSDAG 11 JULI 1989 PAGINA 5 JANGKOK De Thaise politie rekent lit jaar op een record-opiumoogst in de Jouden Driehoek. De voorspelde 2.000 on is in vergelijking met vorig jaar bijna riemaal zo groot De Gouden Driehoek, en bergachtig gebied dat zich uitstrekt iver Burma, Thailand, Laos en China is litermate geschikt voor opiumteelt. Bir- ia, dat door het militaire regime in de oofdstad Rangoon is herdoopt in Myan- ia, kent als gevolg van de politieke panningen de grootste productiestijgin- en De Burmese junta heeft zijn volle andacht nodig voor het onderdrukken an de anti-regeringsgezinde protesten, 'eel van de Gouden Driehoek-opium omt terecht in Amsterdam. Testvlucht B2 De Amerikanen hebben gisteren voor het eerst in het openbaar een testvlucht gehouden met de geheime B2- bommenwerper. Dat gebeurde vanuit de luchtmachtbasis Edwards. foto: ap Zeker 20 doden bij raketaanval Kabul KABUL De islamitische opstandelin gen in Afghanistan hebben gisteren een reeks raketaanvallen uitgevoerd op de hoofdstad Kabul, waarbij zeker 20 do den en 51 gewonden zijn gevallen. De aanvallen begonnen in de nacht van zondag op maandag en troffen doel in zeven van de elf districten van de hoofdstad. Een van de raketten sloeg in een opslagplaats in van wapens en mu nitie van het regeringsleger in de buurt van de luchthaven van Kabul, zo meld den ooggetuigen. In een verklaring ei gende de regering in Kabul zich het recht toe vergeldingsmaatregelen te treffen tegen buurland Pakistan, omdat dat land de rebellen in hun strijd tegen de regering zou steunen. Moskou heeft weer complete plattegrond MOSKOU Na een halve eeuw is er eindelijk weer een complete platte grond van de Russische hoofdstad Moskou. De kaart is uitgegéven door de autoriteiten. Uit veiligheidsover wegingen werden er gedurende tien tallen jaren geen officiële plattegron den uitgegeven van Moskou en ande re steden in de Sovjetunie. Weliswaar bestonden er wel kaarten van Mos kou, maar die hadden altijd „kleine fouten", aldus het Russische persbu reau TASS. Tot nu toe gold in Mos kou de gevleugelde uitdrukking: „Als je niet weet waar je bent, hoor je er niet te zijn". Op de nieuwe kaart staan alle 3100 straten en pleinen van de hoofdstad. Chinese studentenleider Wang Dan gearresteerd HONGKONG Wang Dan, de meest gezochte leider van de Chine se democratiseringsbeweging, is ge arresteerd. Dit heeft de Chinese poli tie gezegd tegen een journalist van Taiwan die vandaag naar Hongkong is uitgewezen. De Taiwanese journa list, Huang Debei, was vorige week maandag in Peking gearresteerd na dat hij in een auto gepraat had met Wang Dan. De politie heeft Huang bijzonderheden over Wang Dan ver teld die alleen hijzelf en de chauf feur van Huang kenden. Wang Dan, een 24-jarige geschiedenisstudent aan de Beida-universiteit in Peking, stond bovenaan de lijst van 21 lei ders van de democratiseringsbewe ging die in China gezocht werden. Jritse „hete zomer" lefinitief begonnen (Van onze correspondent Roger Simons) ,ONDEN De Britse lange ete zomer', die maanden gele en al werd voorspeld, is giste- ;n definitief begonnen. Pre- Thatcher en haar rege- ng worden deze week gecon- onteerd met verschillende iciale acties. De Spoorwegen reigen volledig te worden ntwricht, omdat de 17.500 einbestuurders, verenigd in bond Aslef, hardnekkig •eigeren nog overuren te ma- en. Gezien het feit dat het ersoneelsbestand van British ail volledig ontoereikend is n de treinen alleen maar kun- en rijden als de bestuurders veruren maken, is deze actie en ramp. Morgen wordt het ele Britse spoorwegnet bo- endien voor de vierde achter eenvolgende maal 24 uur plat- elegd door de NUR-bond van andere BR-personeel. Jaarnaast is vanochtend een taking begonnen in 63 havens aarvan de arbeiders al 42 jaar rofiteèrden van een overeen- omst met de werkgevers, die arandeerde dat zij toch zou- en worden betaald, als er een schip kon worden gela- en of gelost. Dit akkoord lerd afgelopen week opge- oekt op grond van een nieu- wet. Vandaag en morgen aken ook weer een half mil- »en ambtenaren. De huidige onflictsituatie wordt vaak ergeleken met de winter van 8 - '79, toen de socialistische egering Callaghan door mil- jenen stakers praktisch werd vongen nieuwe verkiezin- uit te schrijven. Maar pre- lier Thatcher is van mening it het er toen veel ernstiger in toe ging. Bovendien zijn imeracties minder doeltref- nd dan stakingen tijdens de 'inter. De premier twijfelt er iet aan dat ze alle problemen lit de weg zal ruimen. Maar Sommigen van haar aanhan- 'ers vrezen dat de regering »it verantwoordelijk zal wor- n gesteld voor de problemen, ït zou Thatcher wel eens iur kunnen komen te staan. TEL AVIV Israel staat voor een ernstige rege ringscrisis. Met grote meerderheid van stem men heeft gisteren het partijsecretariaat van de Arbeiderspartij besloten de partijraad aan te beve len uit de regering van nationale eenheid te stap pen. Volgens zegslieden in de Ar beiderspartij is er echter nog hoop dat het tij zal keren. Zij verwachten dat zowel Shimon Peres (leider van de Arbei derspartij) als minister van de fensie Rabin zullen proberen een compromis met Shamir te sluiten in plaats van aan te sturen op een breuk in de re gering. De definitieve beslis sing zal vallen tijdens de par tijraad die over enkele weken bijeen zal komen. De socialisten zijn van mening dat premier Shamir het Israë lische vredesinitiatief voor het Midden-Oosten heeft getorpe deerd.- Tijdens een dramatische rede zei gisteren Peres: „Als er geen vredesproces is, kunnen wij geen deel uitmaken van deze regering. Wij willen niet aan het open graf staan van ons eigen vredesplan". Het besluit van de Arbeiders partij volgt op de bijeenkomst van het centrale comité van de Likudpartij vorige week, waarbij vier extreme voor waarden werden toegevoegd aan het Israëlische voorstel verkiezingen te houden in de Met een zorgelijk gezicht houden Shimon Peres en zijn collega Yitzhak Rabin bij hoe lang de parle- mentsfractie van de Arbeiderspartij al aan het vergaderen is. van de Arbeiderspartij giste ren riep de Likudpartij haar socialistische regeringspartner op niet de „historische vergis sing" te begaan op nieuwe ver- Gisteren overleefde de rege- kiezingen aan te sturen. Pre- bezette gebieden. Premier Shamir stemde, onder zware druk van zijn partij-oppositie met deze voorwaarden in. ring van nationale eenheid zes moties van wantrouwen, nadat de Knesset-fractie van de Ar beiderspartij besloten had tij dens de stemming de zaal te verlaten. In antwoord op de besluiten mier Shamir zou zelfs overwe gen het vredesinitiatief op nieuw in stemming te brengen tijdens de wekelijkse rege ringszitting aanstaande zon dag. Als de partijraad van de Ar- foto: epa beiderspartij de besluiten van het secretariaat zal bevestigen, zijn vervroegde verkiezingen echter onvermijdelijk. In de toch al grimmige sfeer van de aanhoudende intifada, de Palestijnse opstand in bezet ge bied, betekent een nieuwe ver kiezingsstrijd een vrijwel ze kere overwinning voor poli tiek rechts. Premier Shamir is ondanks dit vooruitzicht niet enthousiast over het idee van vervroegde verkiezingen, om dat aan zijn eigen positie bin nen de Likudpartij zware schade is toegebracht door met name de militante minister van handel en industrie, Ariël Sharon. Sharon voerde vorige week de partij-oppositie aan die Shamir dwong aan zijn ei gen vredesinitiatief de voor de Palestijnen onverteerbare voorwaarden toe te voegen. Overhaast Hoewel een aantal leiders van de Arbeiderspartij gisteren van mening was, dat de rege ring van nationale eenheid on middellijk moet worden ont bonden, werd uiteindelijk be sloten de definitieve beslissing enkele weken uit te stellen. Dit nadat de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, George Baker, er bij de partij leiding op had aangedrongen geen overhaaste beslissingen te nemen. Washington stuurt in de loop van volgende week een hoge delegatie van het State De partment naar Jeruzalem. Als de Amerikanen in Jeruzalem geen mogelijkheid vinden het Israëlische verkiezingsvoorstel verder te steunen, zal Was hington tot een eigen diploma tiek initiatief besluiten. Een dergelijk initiatief zal het ge deeltelijk begraven idee van een internationale vredescon ferentie voor het Midden-Oos ten weer opnemen waar de Arbeiderspartij nog steeds voor pleit en de PLO een» duidelijke onderhandelingsrol toedelen. WILLY WERKMAN (Van onze correspondent Roger Simons) iONDEN Snode bui- inlanders durven het lisschien wel eens aan m de Britten niet voor elemaal vol aan te zien. laar het ministerie van efensie in Londen kan ch een dergelijke luxe veroorloven. Het oelt zich verplicht om ijn landgenoten doorlo- end au serieux te nemen, ok wanneer het gaat om eheimzinnige cirkels in uid-Engelse korenvel- )ost mag weten hoe die cir- els daar zijn gekomen, maar keken vanuit Londen lijken waarachtiger dan het be- lamde Monster van Loch ess. Dat is ook een onder- erp dat bij voorkeur in de omkommertijd boven water omt. Tot nu toe slaagde ech- r niemand erin een foto te :oduceren die onweerlegbaar iwijst dat .Nessie' echt be aat. Van de cirkels in Britse orenvelden bestaan daarente- :n massa's .betrouwbare' fo- i's. De laatste drie maanden werden in het gebied al 165 mysteriezue cirkels gefotogra feerd. Sommige hebben een doorsnee van 45 meter. Hun randen zijn perfect gevormd door korenhalmen die hori zontaal werden gebogen en verder volkomen gaaf bleven. Deze halmen zitten in elkaar gestrengeld in grote, brede golven. In de cirkel zelf ligt al les plat, alsof er een vliegende schotel is geland. Het is een verschijnsel dat alle Britten boeit. De beste experts van Defensie buigen zich deze week over het raadsel in de Zuid-Engelse korenvelden. achterhalen is de samenstel ling van het geleiachtige goed je dat twee amateur-onderzoe kers ontdekten in de cirkel van Godwordt Clatford bij Marlborough in het graafschap Wiltshire. Colin Andrews eh Pat Delgado neuzen al enkele maanden rond in korenvelden die plotsklaps het geheimzin nige cirkelverschijnsel verto nen. In Wiltshire vonden ze binnen een kring een witte, doorzichtige en kleverige sub stantie. Het vreemde goedje bleek erg .besmettelijk' te zijn, want wie in buurt kwam was in de kortste keren zwaar ver kouden. De onderzoekers von den dit op zichzelf al een vreemd verschijnsel in de zo mer. Stalen van de kleefstof worden momenteel in bevro ren toestand bewaard in labo- ratotia van de universiteit van Surrey te Guildford bij Lon den. Zij zullen deze week diep gaand worden onderzocht. De researchers van het ministerie van defensie zijn van plan di verse proeven te nemen, want zij willen precies weten wat het vreemde goedje is en waar het vandaan zou* kunnen ko men. Mogelijk wordt daarna Wat de mensen van Defensie ook het raadsel van de koren- in de eerste plaats hopen te veldcirkels opgelost. Hun meer dan gewone belang stelling betekent echter niet direct dat zij een invasie van Martianen verwachten. We tenschappers liggen 's nachts op de loer en hebben al opna men gemaakt van heel hoge geluiden en scherp licht, die zich voordeden terwijl in een korenveld achter hen geheim zinnige cirkels verschenen. Maar tot nu 'toe heeft men er nog geen verklaring voor kun nen vinden. Vreemd goedje mmm Aardbeving in aantocht Schoolkinderen in het Japanse Ito oefenen hoe ze moeten schuilen als er een grote aard beving komt. De streek waarin zij wonen is de afgelopen da gen geplaagd door een reeks van 20.812 bevingen. Een soortgelijke reeks in 1980 ging vooraf aan een grote aardbe ving op dit schiereiland ten zuidwesten van Tokyo. foto: ap 24.000 MIJLEN OCEAANRACE 'Vrijheid II' met een lange tros aan de 'Hydra' vastgemaakt en Bll|is bezig de zeilen te strijken. - Maar Jojo is uit zijn schuil- Verwachting over bezoek Bush aan Hongarije tijdig bijgesteld (Vervolg van de voorpagina) BUDAPEST „Laten we geen overdreven verwachtin gen koesteren van het bezoek van de Amerikaanse presi dent", zei de Hongaarse minis ter van buitenlandse zaken Gyula Horn gisteren wijselijk aan de vooravond van het be zoek van president George Bush aan Budapest. Uit de toespraak die Bush gis teren in het nieuwe Poolse parlement hield, is duidelijk geworden dat de Amerikaanse president niet naar Polen en Hongarije is gekomen om als een super-sinterklaas alle eco nomische problemen van de beide landen op te lossen. De Hongaarse leiding zal dan ook niet aandringen op nieu we leningen als Bush vandaag en morgen in Budapest is. De gesprekken zullen vooral over concessies op handelsgebied en de overdracht van technologie Voor hun vertrek uit Polen hebben de Amerikaanse presi dent en zijn echtgenote Barba ra vanmiddag de lunch ge bruikt in huize Walesa in Gdansk, samen met de Solida- riteitsleider, diens vrouw Da- nuta en hun acht kinderen. Door het echtpaar Bush bij hem thuis te ontvangen lijkt Walesa het belang van zijn po sitie in de Poolse politiek te willen onderstrepen. Komisch Intussen loopt de bevolking van Warschau niet echt warm voor het bezoek van de Ame rikaanse president. Een paar duizend mensen op straat bij een stadswandeling was nog de meest warme respons. Een komische indruk moet het op de Polen hebben gemaakt dat Bush zich leende voor een ba- seball-wedstrijd met tien-jarige Poolse jongetjes om zich ver volgens joggend in een korte broek door een van de War- schause parken te bewegen. De Gezond Leven-cultuur is de bevolking van Polen vol strekt vreemd. Het is niet het eerste dat ze uit het westen wil importeren; daarvoor zijn de dagelijkse zorgen over voe ding, kleding, werkomstandig heden en behuizing nog te groot. Al met al blijven de resultaten van het eerste bezoek van een Amerikaanse president in vele decennia aan twee Oostblok landen binnen de verwachtin gen. Namens de Verenigde Staten brengt Bush de bood schap over dat de verregaande politieke en eonomische her vormingen in Polen en Hon garije hen niet onberoerd la ten. Maar grootscheepse steun aan dit hervormingsproces zit er voorlopig nog niet in. Nu eens geen druk verkeer rond de obelisk op Place de la Con corde, maar juist een grote rust waarin voorbereidingen worden getroffen voor de ontvangst van staatshoofden en andere geno digden bij de parade op quatorze juillet. foto ap (door onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Het aftellen voor het grote revolutie- feest is begonnen. Met de komst van de eerste hoge gasten heeft de Parijse po litie gisteren een begin gemaakt met de onthul ling van tientallen ver bodsborden. Een parkeer verbod is van kracht rond het Elyseepaleis en bij sjieke hotels als Crillon en Ritz, waar veel van de uit genodigde staatshoofden zijn ondergebracht. Toegang tot de straten erom heen is slechts voorbehouden aan bewoners, taxi's en een klein aantal geprivilegeerden. De niet echt blije Parijzenaars maken zich op voor een ener verend weekje. Terwijl moge lijke protestacties van ontevre den taxichauffeurs en de com munistische vakbond CGT ex tra hinder beloven, draaien de wegsleepwagens van de politie al op volle toeren. Bevreesd voor autobommen wil prefect Pierre Verbrugghe geen enkel risico nemen. Donderdag en vrijdag zal het tot 17 juli gel dende parkeer- en rijverbod nog worden uitgebreid naar de wijken rond de Are de Triomphe en de boulevards bij Invalides. Elite-eenheden van het Franse léger en de gendarmerie ma ken deze dagen eveneens overuren. Vooral de rijroutes van George Bush. Rajiv Gan dhi, Benazir Bhutto, Hosni Moubarak en Margareth That cher worden herhaaldelijk uit gekamd. Speciale radarinstal laties waken voor aanslagen uit de lucht. Het omstreden luchtafweergeschut zal dan uiteindelijk niet op een van de 200 JAAR Franse Revolutie Parijse bruggen worden opge steld, maar wel buiten de hoofdstad. Als vliegend crisis centrum fungeert een met elektronische apparatuur afge laden Zeppelin. Scherpschut ters zullen postvatten op de daken rond Bastille-Opera en Grande Arche die tijdens de feestelijkheden worden inge wijd. In totaal zijn 30.000 agenten, gendarmes en militairen op de been om het leuk te houden. Naar verluidt zal de rekening van al de veiligheidsmaatrege len ruim 16 miljoen gulden be dragen. De Parijse VVV verwacht rond quatorze juillet uiteinde lijk drie miljoen toeristen. Verreweg de meeste hotels zit ten al vol, maar volgens een VVV-woordvoerster zijn er nog plaatsen. Nederlanders die alsnog besluiten naar Parijs te gaan adviseert ze de auto thuis te laten. Op het Gare du Nord of anders in het VVV-kantoor op de Champs-Elysees 127 kan men het beste informeren waar nog bedden vrij zijn. Wanneer de nood echt aan de man komt zijn bij Parijse fami lies nog zo n 350 kamers ach ter de hand. Druk programma bicentenaire (door onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Parijs zal deze week het centrum zijn van het bicen tenaire, de grootse herdenking van de 200ste verjaardag van de Franse revolutie. Hieronder volgt een klein overzicht van de voornaamste manifestaties: Donderdag 13 juli: 12.00 uur, Feest van de Mensenrechten (voor genodigden) op het voorplein van Trocadero. 19.00 uur, opening Bastille-Opera door president Mitterrand (voor genodig den). Vanaf 22.00 uur kan worden gedanst op musettemuziek op zes grote bals,.onder andere op Place de la Bastille (met Yvette Horner) en Place d'Italie (met de Belgische accordeonist Andre Verschuren). Vrijdag 14 juli: van 10.30 tot 12.00 uur, militaire parade op de Champs-Elysees. 17.00 uur, opening economische top van G7 in Louvre-Pyramide (deze week voor het publiek gesloten) 19.00 uur, gratis concert in 'Bastille-Opera. Uitgevoerd wordt ,Te Deum' van BerÜoz. Vanaf 21.30 uur, het grote en in spanning afgewachte spektakel van reclameman Jean-Paul Goude op de Champs-Elysees, dat het klapstuk van het bicentenaire moet worden Dinsdag 18 juli: opening door president Mitterrand van de .Grande Arche' in de zakenwijk La Defense (voor genodigden). Wie van plan mocht zijn een dezer dagen naar Parijs te gaan en wil weten wat er zoal in de wijken te doen is (meestal gezelliger dan het officiële programma), kan zich het beste tot de Parijse VVV wenden, 127 Avenue des Champs-Elysees. Noord-oost kust VS getroffen door storm NEW YORK Wervelstor men hebben gisteren een spoor van vernielingen achtergela ten in vier staten aan de noordoostelijke kust van de Verenigde Staten. Er viel min stens een dode, tientallen men sen raakten gewond, en min stens 200 mensen werden dak- De tornado's, die in het noord oosten ongewoon zijn, raasden over de staat New York, Long Island, delen van Massachu setts, Connecticut en New Jer sey. In Watertown in Connec ticut kwam een meisje van twaalf om het leven en raak ten drie andere meisjes ge wond toen een boom op hun tent neerkwam.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5