3 WEKEN BUNGALOWVAKANTIE VOOR DE PRIJS VAN 2? Mishandeling van bejaarden komt langzaam uit taboe-sfeer Kabinet wikt en weegt: uitkeringen 1 omhoog? Terug naar Schoorl NENDÖMDO IN JULI OF AUGUSTUS Rijkswaterstaat speurt naar schip dat stank veroorzaakte Rijwielvierdaagse in teken milieu BINNENLAND EcidócÊouoont DINSDAG 11 JULI 1989 PAGINA 3 Nederlandse koeieneuzen in Franse paté's OPMEER Een Nederlandse fabrikant van diervoeders gaat vijf ton koeieneuzen per week exporteren naar Frankrijk. De koeieneus is volgens direc teur F. Rood van het bedrijf Rodi BV in Opmeer een be langrijke grondstof voor de Franse paté. Volgens hem is de smaak van runderneus te vergelijken met zwezerik: „Het is heel zacht vlees". Rood betreurt dat het eten van koei eneuzen in Nederland niet ge bruikelijk is. DEN HAAG Het demissionaire kabi net is halverwege de besprekingen over de begroting voor volgend jaar. Echte beslissingen over de veelbesproken kop peling tussen lonen en uitkeringen zijn nog niet genomen, maar er heeft zich wel een tendens afgetekend. De kans is namelijk groot dat de uitkeringen vol gend jaar met 0,9 zullen stijgen. Minder duidelijk is of de salarissen van ambte naren en trendvolgers daadwerkelijk met 2 omhoog gaan, zoals de ministers Van Dijk (bin nenlandse zaken) en De Koning (sociale zaken) willen. Volgens ingewijden moet niet vreemd worden opgekeken als in de begroting voor 1990 wOrdt opgenomen dat de Wet Aanpassingsmechanis me (WAM) moet worden toegepast. Deze WAM, die er voor zorgt dat de uitkeringen met de lonen in het bedrijfsleven meegroeien, is slechts één keer toegepast, in 1981 door het PvdA/CDA/D66-kabinet onder leiding van Van Agt. De twee kabinetten-Lubbers hebben elk jaar besloten de uitkeringen te bevriezen. In 1983 kwam het zelfs tot een korting van 3 Omdat de begroting 1990 door de demissionaire status van het kabinet vooral een technisch karakter heeft, bestaat binnen de regering een sterke stroming om vooralsnog geen harde afspraken te maken over de koppeling. Dat zou betekenen dat de WAM 'automatisch' wordt toegepast. Na het zomerreces zou dan een wetsvoorstel van het kabinet in de Tweede Kamer moeten wor den behandeld dat uitgaat van een „beleidsma tige aanpassing". Dat wil zeggen dat er alleen een koppeling tussen lonen en uitkeringen komt als dat financieel-economisch is verant woord en aan allerlei voorwaarden (gematigde loonontwikkeling, geen verzwaring collectieve lastendruk, bestrijding financieringstkort op schema) is voldaan. Verdeeld De salarissen van ambtenaren en trendvolgers zouden volgens de bewindslieden Van Dijk en De Koning met 2 omhoog moeten. Dit per centage bestaat voor de ene helft uit een alge mene loonsverhoging en voor de andere helft uit incidentele stijgingen en bedragen die nodig zijn voor het scheppen van werkgelegenheid. Binnen het kabinet zijn de meningen hierover nog verdeeld. Een aantal ministers vindt dat de ambtenaren er 1 moeten bij krijgen. Donder dag, uiterlijk vrijdag zal het kabinet de knoop doorhakken. Wel heeft het kabinet besloten dat de tweede stap in de 'operatie-Dekker', het nieuwe finan cieringsstelsel voor de gezondheidszorg, wordt vertraagd. In het oorspronkelijke plan zou de vaste ziekenfondspremie (nu 156 gulden per volwassene per jaar) per 1 januari worden ver dubbeld. Ook zou de huisartsenhulp worden overgeheveld naar de Algemene Wet Bijzonde re Ziektekosten (AWBZ). Beide maatregelen zijn voorlopig van de baan. Het kabinet heeft hiertoe besloten omdat uit onderzoeken van de Ziekenfondsraad en de Verzekeringskamer blijkt dat de invoering van het plan-Dekker veel moeilijker is dan werd verwacht. Technisch is de datum van 1 januari niet haalbaar, aldus het kabinet. Bovendien zou de verdubbeling van de vaste ziekenfondspre mie moéten worden gecompenseerd door een extra verhoging van de kinderbijslag. Deze stij ging zou echter meer kosten dan feitelijk nodig is, omdat hiermee uiteraard ook de particulier verzekerden wordt bereikt. Voorlopig hoeft de kinderbijslag dus niet extra worden verhoogd. ROB SEBES Vrouw verdronken op IJsselmeer ANDIJK Een zeilongeval op het IJsselmeer heeft het af gelopen weekeinde vrijwel ze ker het leven gekost aan een 30-jarige vrouw uit het West- duitse Mullheim-Ruhe. De vrouw zeilde met twee vrien den op het IJsselmeer toen hun boot, mogelijk door een stuurfout, op twee kilometer uit de kust van Andijk kap seisde. De beide Westduitse mannen konden terugklim- men in het schip en wisten de wal te bereiken; de vrouw was spoorloos. Een vaartuig en een helikopter van de Rijkspolitie hebben twee dagen vergeefs naar de vrouw gezocht. Nog niets geregeld voor deze zomervakantie? Dan is dit uw laatste kans! Kom naar het kompleet ver nieuwde Loohorst of het waterrijke Weerterbergen, de twee luxueuze Vendorado bungalowparken in ons eigen Limburg. Midden in de mooie natuur, met volop subtropische waterpret, gezellige restaurants en veel sportieve aktie. En 't allermooiste: als u nu voor 2 weken boekt, krijgt u de derde week er gratis bij! Geldt niet voor reeds geboekte vokanties. Wanneer begint üw vakantie? Deze Vendorado voordeelaktie geldt voor loohorst en Weerter bergen, uitsluitend voor onderstoonde peiioden von 3 weken: 14 juli t/m 4 augustus 21 juli t/m 11 augustus 28 juli t/m 18 augustus 4 t/m 25 augustus Boek nog deze week bij V&D, ABN Bank, D-Reizen, Arke, Toer koop, Rottink of de grote postkantoren. Of bel direkt Vendorodo! Bel voor informatie en reservering: 020 -665 65 65 Zes zeehondjes overleden door zeehondenvirus DE KOOG Zes jonge zee hondjes die verbleven in I zeehondencentrum EcoMare op Texel, zijn overleden het zeehondenziektevirus. Vo rige week openbaarden zich dè eerste ziekteverschijnselen: koorts, diarree, zware ademha ling en opgezette slijmwegen. De zes behoorden tot een groep van tien pasgeborenen, waarvan er nog twee gezond zijn. Het zeehondencentrum houdt er rekening mee dat de andere twee zieke zeehondjes het niet zullen halen. Het ver moeden bestaat dat het virus latent aanwezig is gebleven nadat vorig jaar enkele zee honden hebben meegedaan aan een proef met een vaccin. Een jaar geleden werden hon derden zeehonden op de Wad den het slachtoffer van het vi rus. De groepsfoto bij 't Klimduin; anno 2 augustus 1954. SCHOORL Op de au toweg naar Amsterdam lijkt de zomerhitte voor m'n gevoel net zo druk kend als 35 jaar geleden, maar verder is de wereld ingrijpend veranderd. Ikzelf trouwens ook; toen was ik zeven en groen als gras en nu staat Florian, mijn zoon van anderhalf aan het begin. Net als toen gaat onze reis naar Schoorl. Ik ben er sinds 1954 niet meer geweest. In de Amsterdamse Eerste Jan Steenstraat evenmin. Daar, midden in de Pijp, stond de melkfabriek Hol land waar die onvergetelijke vakantie eigenlijk begon. Zo'n tachtig 'lieverdjes', voor wie het platteland 'de pro vincie' heette die ver van hun bed was en ik, die tot dan toe opgesloten zat in het kale polderland bij de West- einderplassen. We ontmoetten elkaar in de twee touringcars die ons eerst door de stad, en daarna over polderwegen naar Noordholland-noord brach ten. Schoorl: waar de bossen waren èn de duinen èn de zee, en waar, op een enkele uitzondering na, niemand van ons ooit was geweest. En een vakantie die, althans voor mij, een reeks levenser varingen in gang zette. Leimuiden Mijn vader werkte op het kantoor van de melkfabriek in ons dorp en daarom mocht ook ik die vakantie meema ken. Het witgekalkte gebouw in Leimuiden was het filiaal vart de fabriek in Amster dam, waar honderden men sen werkten. Bij 'ons' aan de Ringvaart waren dat er en kele tientallen. In het pand worden nu grote hoeveelhe den koekjes gebakken. Van Leimuiden reed ik eind juli 1954 met een plunjezak vol zomerkleren en een dub- belgenaaide deken die als slaapzak moest dienen, met een melkwagen mee naar de Amsterdamse fabriek. Maar wanneer ik precies 35 jaar la ter met Florian aan het handje de Eerste Jan Steen straat inloop is het lawaaiige gebouw er niet meer. Van een buurtbewoner hoor ik dat zijn luxe appartement zo'n zes jaar geleden werd gebouwd. Op de binnenplaats herinnert alleen een stenen melkbus met inscriptie aan de melkfabriek. Café Jan Steen, op de hoek met de Ruysdaelkade is er nog wel; daar kwamen we langs toen de échte reis begon, weet ik. Wanneer we, net als vroeger, via de IJ-bruggen Waterland binnenrijden,, slaapt Florian in zijn zitje. Als hij een uur later wakker wordt zijn we in Schoorl, en haal ik de foto van toen uit het plakboek. Ik weet dat het bij een groot' zandduin was waar we 's morgens moeizaam op klommen en we, eenmaal bo ven, nog een heel eind moes ten lopen voordat we de zee zagen... 't Klimduin blijkt pal achter het VVV-kantoortje te zijn en de informatrice vindt het 'enig' om uit te zoeken in welke kampeerboerderij ik in 1954 logeerde. Ze pleegt ij verig telefoontjes en roept verschillende plaatselijke no tabelen te hulp. Na een tijdje komt ze tot de slotsom dat er in de bebouwde koip van Schoorl drie mogelijkheden zijn: Altamira, Buitenduin en Jamarco... Bij het beeldje van de zes tiende eeuwse schilder Jan van Scorel voor het oude raadhuisje, drinken we na onze escapades op 't Klim duin met graagte appelsap, eten bananen met ijs en gaan dan op zoek. Alle adressen zijn op loopafstand en met de oude foto, een modern foto toestel en het briefje bij de hand loop ik met Florian in het wandelwagentje weer door Schoorl. Jamarco Als ik bij Altamira een oud huis met een trapgeveltje zie weet ik dat dit het niet kan zijn: en hetzelfde geldt voor de oude molen bij Buiten duin. Jamarco blijft over, hoewel de naam me niets zegt. Maar wanneer ik de nu door bomen omgeven boer derij in het zicht krijg, ben ik weer het zelfde jongetje van toen dat met zo'n tachtig an dere kinderen op de hooizol der onder het rieten dak ze ven nachten in het stro sliep... De huidige beheerders zijn de zoons van de toenmalige eigenaar die nu bijna tachtig is. Hij zegt me dat hij Jacob Zander heet en van de oude foto herkent hij 'oom Nico' van Beeren die voor de per soneelsvereniging het weekje in Schoorl organiseerde. Met Zander lopen we om de boer derij heen en zitten in de kantine. De zaak is in 1964 verbouwd, vertelt hij. Er staan nu zomerhuisjes op het gras waar vroeger koeien en schapen liepen en moestui nen waren. Naast de boerderij met het rieten dak, waar nu een wo ning onder is, maak ik herin neringsfoto's en de familie Zander laat foto's van vroe ger zien. Ik herken er veel dingen van, maar mis de kin deren van mijn foto. WESSEL POST Met Florian (1,5) en Jacob Zander (79) bij kampeerboerderij Jamarco; anno juli 1989. ROTTERDAM Rijks waterstaat probeert na te gaan welk schip voor de kust van Hoek van Hol land betrokken is geweest bij het lozen van een che mische stof waardoor dit weekeinde delen van Ne derland en België te lij den hadden van stank. Rijkswaterstaat vermoedt, net als de Dienst Centraal Milieu beheer Rijnmond, dat de stank is veroorzaakt door het vrijko men van een acrylaat-verbin- ding en niet door rottende al gen zoals aanvankelijk werd verklaard. Een patrouillevliegtuig van de Kustwacht had zondag tijdens verkenningsvluchten geen verontreiniging op "zee kunnen «constateren maar wel „bloei ende algen", waarvan mon sters zijn genomen. Hieruit is gebleken dat de stank onmo gelijk door algen kunnen zijn veroorzaakt. Volgens een woordvoerder van de DCMR kan het vrijko men van een geringe hoeveel heid van de acrylaatverbin- ding, die wordt gebruikt in de kunstof-industrie, al stank veroorzaken. De stof, die zeer snel vervliegt, is volgens de DCMR-woordvoerder „matig giftig". Gevaar voor de volks gezondheid treedt vooral op bij direct contact. UTRECHT „Een boei end rapport, maar met een levensgevaarlijke sa menvatting". Zo noemt VVD-kamerlid Erica Terpstra het gisteren ge publiceerde onderzoek van het Nederlands Cen trum Geestelijke Volksge zondheid (NCGV) naar mishandeling van bejaar den in Nederland. De onderzoekers kwamen tot de conclusie dat er weliswaar nog weinig over dit probleem bekend is, maar dat niets er op wijst dat de omvang groot zou zijn. In een half jaar stuitten zij op honderdvijftig gevallen van geweld tegen 65-plussers. Terpstra, die vorig jaar minis ter Brinkman van WVC met kamervragen op het probleem attendeerde, is bang dat de aandacht hiervoor na het rap port zal verslappen. „Dat ge beurde aanvankelijk ook na rapporten over incest en ver krachting. Ik ben er van over tuigd dat dit onderzoek slechts een topje van de ijsberg laat zien. De onderzoekers mogen dan geloven dat mishandeling bij ons geen structureel pro bleem is, maar Nederland zou dan wel een eilandje zijn waar iedereen zo vriendelijk' met bejaarden omgaat. In landen als België, Duitsland en de "Verenigde Staten zijn de cij fers veel onrustbarender". Getreiterd De onderzoekers, W. de Lege en J. van Weeghel, hanteren in hun onderzoek een ruime definitie van geweld. Ze on derscheiden lichamelijke, psy chische en seksuele mishande ling, materieel misbruik en aantasting van wettelijke rech ten van ouderen, zoals het recht op privacy. Vooral het materiële misbruik komt vol gens J. van Weeghel vaak dereen heeft er immers belang bij dit taboe te doorbreken. Gebrek aan geld, zoals de mi nister nog wel eens zegt, mag nooit een argument zijn voor totale ontkenning van geweld tegen ouderen". Lauw Rond mishandeling zijn vorig jaar alarmerende berichten verschenen in de pers. Die hausse kwam vooral op gang nadat de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen (ANBO) er in zijn maandblad over publiceerde. Mevrouw Barnard-Visscher, hoofdbe stuurslid van de ANBO, ziet in dit rapport het bewijs van haar gelijk: „Maar dit is slechts een begin. Na ons artikel kregen wij spontaan veertig meldin gen binnen. Als de onderzoe kers binnen een half jaar hon derdvijftig gevallen van mis handeling vinden, is dat niet erg veel natuurlijk. Ook ik ben ervan overtuigd dat het probleem veel groter is dan nu blijkt. Hoe lauw het rapport en de reactie van de minister ook is, ik ben blij dat het er ligt. Hopelijk lokt deze publiciteit weer reacties op, zodat we .een beter beeld krijgen van de ware omvang en de te nemen maatregelen. Een centraal meldpunt is wel mooi, maar je moet met de geregistreerde klachten natuurlijk ook wel iets dóén", zegt Barnard-Vis scher. De samenstellers van het rap port „mishandeling van oude ren" erkennen dat ze geen al te grote helderheid rond deze problematiek scheppen. „Wij hadden slechts een half jaar tijd. Nader onderzoek zou ze ker op zijn plaats zijn", zegt onderzoeker J. van Weeghel. Of dat er werkelijk zal komen, hangt af van minister Brink man. En die verklaarde giste ren daar nog geen besluit over te hebben genomen. JEAN-PIERRE GEELEN ASSEN De commissaris van de koningin in Drenthe, Wim Meijer, heeft gisteravond de 24e editie van de Drentse Rijwielvierdaagse geo pend. Naar schatting 26 a 27.000 fietsers zijn vandaag aan hun eerste etappe over dertig, veertig, zestig of honderd kilometer vanuit As sen, Emmen, Meppel en Hoogeveen begonnen. Vanuit die laatste plaats is ook een speciale rol stoelroute uitgezet. De deelnemers worden dit jaar op verschillende manieren geïnformeerd over het milieu. Onderweg zijn „kijkpunten" aangebracht, waar natuur- en milieu-aspecten aan bod komen, en laïigs de route presenteren diverse natuur- en milieu-organisaties zich in informatiestands. Ook houdt een aantal land bouwbedrijven open huis om te laten zien hoe de agrarische sector de milieuproblemen wil te rugdringen. DE KNOLLEN voor. „We zijn zelfs één geval tegengekomen van iemand die werd gedwongen zijn huis af te staan aan zijn kinderen". Zijn rapport schetst nog een geval van mishandeling uit de praktijk: „Het gezin dat geïso leerd op het platteland woonde en nauwelijks contact had met de omgeving, heeft twee kin deren. Toen de zoon ging wer ken werd hem gevraagd kost geld te betalen. Hij heeft zijn moeder toen «hard tegen de muur gedrukt en dit zolang volgehoüden tot zijn ouders beloofden dat hij niet hoefde te betalen. De ouders werden getreiterd en gesard. Toen de vader enige tijd in een ver pleeghuis verbleef, nam de zoon zijn moeder wel mee naar het bezoekuur, maar steeds zo laat dat er maar en kele minuten bezoektijd rest ten. De zoon vroeg voor elke handeling die hij verrichtte voor zijn ouders veel geld". Meldpunt In het rapport constateren de onderzoekers dat slachtoffers nauwelijks over hun probleem praten. „Ze durven vaak niet, uit angst voor harde maatrege len. Maar het is ook moeilijk iemand te vinden tegen wie je vertrouwelijk kunt praten", zegt J. van Weeghel. Mede daarom pleiten de onderzoe kers voor het instellen van een centraal meldpunt, waar vertrouwensartsen een gewil lig oor bieden. Een suggestie overigens, die Erica Terpstra een jaar geleden al, vergeefs, aan de minister deed. Hij acht te eerst onderzoek nodig. Hoe wel Brinkman gisteren bij de overhandiging van het rapport liet weten zo'n meldpunt „in overweging te nemen", lijkt hij daar in werkelijkheid niet veel voor te voelen. „Ik ben er meer voorstander van het pro bleem samen met ouderenor- ganisaties eerst uit de taboe sfeer te halen, om dan pas te overleggen over maatregelen". VVD-kamerlid Terpstra voelt zich, ondanks het uitblijven van harde conclusies, gesterkt door het rapport. „Ik ga met dit rapport in de hand zeker weer met de minister praten. Met de toenemende vergrij zing kan het probleem alleen maar groter worden. Het liefst zou ik willen dat er vertrou wensartsen komen en dat daar bekendheid aan wordt gege ven via Postbus-51-spotjes. Ie- Prof. P. Schnabel gaf gisteren een toelichting op het rapport 'Ouderenmishandeling' dat aan minis ter Brinkman werd overhandigd. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3