Twijfels over scholenplan in Oosthout Hoge Klei wordt bouwrijp gemaakt Veel bijval voor vlaggenactie in Warmond Voorschoten in groenwedstrijd Katholieke Bond voor Ouderen in Wassenaar bestaat 35 jaar Voorlopig geen parkeerterrein aan rand Noord wijk Noordwijkerhout wil woningbouw in De Zilk LEIDEN OMGEVING £otdóc Sotwcmt DINSDAG 11 JULI 1989 PAGINA 1 Noordwijkse dieven krijgen wroeging NOORDWIJK De Noordwijkse politie heeft vanoch tend vier Noordwijkers, van 19, 24, 21 en 24 jaar oud. aan gehouden. Het viertal had in een bar een rijke Ameri kaan bestolen. De vier maakten in de bar van een hotel aan de Boulevard kennis met de 40-jarige Amerikaan. Een van de vier had een hond en hondevoer bij zich. Tij dens het voeren van de hond stopte hij de tas van de Amerikaan waarin credit cards, documenten en drie gouden ringen zaten in de zak hondevoer. Buiten ge komen verdeelden de vier de buit, waarvan een ring 80 000 gulden waard is. Het kwartet kreeg echter wroe ging en de vier brachten de buit, met 'het verhaal dat ze de dader buiten gepakt hadden, terug naar de eigenaar. Die deed bij de politie echter wel aangifte van vermissing van de tas waarin zijn paspoort en andere documenten zaten. De politie hield daarop het viertal, bekenden van de politie, aan. (Vervolg van voorpagina) WARMOND „We hebben in de wilde weg uit het tele foonboek mensen gebeld over onze actie om de vlaggen halfstok te hangen. Iedereen reageert erg enthousiast. We hebben mensen gehad die stelden dat ze weliswaar geen vlag hadden maar er nu toch een gaan kopen". Dat vertelt Els van der Hulst, een van de drie Warmonders die begon nen is met de actie tegen het verder kappen van de bomen langs de doorgaande route in Warmond. Vorige week donderdag werd door de Warmondse gemeen teraad besloten de beuken langs het Bos van Krantz gro tendeels te sparen. Van de 22 bomen mogen er twintig blij ven staan. 39 bomen tussen de Korenmolenbrug en het Tol hek moeten echter wel ver dwijnen. Verder werd vastge steld dat eerst zal worden be gonnen met de asfaltering van de veelbesproken door gaande route door Warmond en daarna pas een beheers plan zal worden opgesteld voor de resterende bomen die niet hoeven te worden ge kapt. Volgens de drie actie voerders lijkt dit op de put dempen nadat het kalf ver dronken is. Ook het Actieco mité Warmond's Groen vindt dit een verkeerde volgorde. Zij wijzen erop dat uit het door hen opgestelde rapport blijkt dat de gespaarde beu ken weinig kans hebben de asfaltering te overleven. „As faltering betekent de voortij dige dood van de beuken", schrijven zij in hun oproep. Het actiecomité uit in haar brief veel kritiek op de War mondse politieke partijen. „Zij vangen elkaar, liever vliegen af dan dat ze samenwerken om te realiseren wat bij velen zo duidelijk leeft", stelt het actiecomité in haar oproep om steun. De drie Warmonders hopen sterk op het herroepen van het donderdag genomen raadsbesluit. „Als de publieke opinie zich heel duidelijk uit spreekt tegen het kappen van de bomen, hopen we dat de gemeenteraad uiteindelijk het raadsbesluit herroept", stelt Van der Hulst die meent dat er alles gedaan moet worden om de bomen te redden. Daarnaast moet er voor ge zorgd worden dat de twintig bomen langs het Bos van Krantz een goede verzorging krijgen. Van der Hulst: „Er is gezegd dat ze dan nog vijftig jaar mee kunnen. Als er geld is om de doorgaande route te asfalteren moet er ook maar geld worden gevonden om te bomen te behouden. Elke boom is belangrijk. Zolang ze niet ziek, niet gevaarlijk zijn voor de weggebruikers en kunnen overleven door ze een opknapbeurt te geven, dienen gewoon te blijven Leunen loopt verkeerd af LEIDERDORP Even leunen teg» het „glas" van een telefooncel aan i Van der Valk Boumanlaan levert een inwoner van Hazerswoude gi termiddag een gebroken pols op D man stond rond half vier te bellen besloot tijdens het gesprek er ev» zijn gemak van te nemen. Het was d beller echter niet opgevallen dat d glazen wand waartegen hij wilde lei nen ontbrak. De man viel naar bu ten en kwam daarbij ongelukkig t< recht. Hij is overgebracht naar h< AZL. De politie heeft de PTT ingt licht over het ontbreken van de ru in de telefooncel. VOORHOUT „Over deze ingewikkelde mate rie durf ik vanavond geen uitspraak te doen". Zo oordeelde gisteravond PvdA-raadslid W. de Wit over de visie van burge meester en wethouders op het toekomstig schoolbe leid in Voorhout. Een voor de leden van de commissie onderwijs niet te doorgronden dreiging van een extra jaarlijkse last voor de gemeente van f 113.000 was meer dan voldoende om JDe Wit unaniem te steunen in zijn voorstel. Op tafel lag een voorstel van het college, waarin het advi seert in de nieuwbouwwijk Oosthout de huidige scholen in de toekomst flink uit te brei den. De protestant-Christelijke school (nu twee lokalen) en de Openbare Basisschool (drie lo kalen) zelfs tot volwaardige gebouwen met acht klassen. De Rooms-Katholieke school zou voorlopig blijven steken op zes. Uitgaandè van dit be leid zou Voorhout hiervan vijf lokalen uit de gemeentekas moeten bekostigen. Het Rijk baseert dit op leerlingenprog- Dit kan voor het dorp wel eens uitkomen op een jaarlijks bedrag van 113.000 Op de vraag van burgerlid P. Jo- chemsz hoe zeker dit bedrag was, antwoordde wethouder B. Joon (VVD) hem dat hij dit ook met geen mogelijkheid kon voorspellen. Volgens hem zou bij een hoger geboortecij fer dan het ministerie nu zelf verwacht, het „totale kosten plaatje" flink kunnen meeval len. Mocht dit niet zo zijn, kan de gemeente, aldus Joon, in ie der geval de lasten dragen. Het college van Voorhout wil het risico van de extra kosten in de toekomst gaan dragen, omdat men anders gefaseerd moet gaan bouwen. Dit houdt in dat pas weer een extra lo kaal aan de school kan worden De twee scholen in Oosthout moeten in de toekomst flink worden uitgebreid, zo vinden burge meester en wethouders van Voorhout. FOTO: HENK VAN DEN ENDE toegevoegd wanneer deze vol ledig bezet is. Iedere keer op deze manier te werk gaan, zal echter uiteindelijk, zo ver wacht het gemeentebestuur, meer geld gaan kosten. In een keer komen tot een achtklassi- ge basisschool, is uiteindelijk in de toekomst goedkoper. De leden van de commissie hadden echter toch grote twij fels over het bedrag van 113.000. Voor hen speelden nog teveel factoren mee, die voor Voorhout te veel risico kunnen inhouden. Daarom was het voor alle leden niet meer dan logisch hun oordeel uit te stellen tot de gemeente raadsvergadering van aan staande donderdag. Joon, enigszins verontrust over dit voornemen, waarschuwde de commissie alvast dat de ko mende vergadering de uiterste limiet zou zijn. Anders wordt Voorhout wel gedwongen om tot gefaseerd bouwen over te gaan. Complicerende factor hierbij is het verzoek van de Protestant- Christelijke school Oosthout. Het bestuur vraagt toestem ming te mogen bouwen in twee fasen van vier, in plaats van vier fasen van twee, zoals oorspronkelijk gepland. Alleen op deze manier, vreest de school, is het mogelijk om bin nen het al eerder begrote be drag te blijven. Raadslid me vrouw A. Lap (PPR) ergerde zich hieraan en nam alvast een voorschot op aanstaande donderdag. „Een dreigende overschrijding van de kosten is volgens mij te wijten aan onoplettendheid van het schoobestuur. Ik denk dat zij dit heel goed hadden kunnen voorkomen". Overvallers benzinestation bekenden van de politie (Vervolg van voorpagina) WASSENAAR De twee daders van een overval gisteravond op een Mobil tankstation aan de Rijks straatweg in Wassenaar zijn al eerder met justitie in aanraking geweest. Volgens de politie waren ze diverse malen betrok ken bij vermogensdelic ten. De daders zijn een 37- jarige Hagenaar en een 38-jarige man uit Ter Hei de. Om half acht gisteravond kreeg de politie van de pomp bediende van het tankstation ter hoogte van de Maaldrift een telefoontje dat twee man nen een gewapende overval hadden gepleegd. Onder be dreiging van een gasalarmpis- tool had de bediende de kas afgegeven en kon daarna slechts vaststellen dat de twee overvallers in een groene BWM wegstoven richting Am sterdam. Alarm Direct werd vanuit Wassenaar de staat van politiealarm afge kondigd en de in- en uitvals wegen in de wijde omgeving door de diverse politiekorpsen in de gaten gehouden. De auto moet via de A44 via Valken burg of Rijnsburg naar Kat wijk zijn gereden, want op de Provincialeweg 1 (de Duin weg) werd de BMW gesigna leerd, die richting Wassenaar koerste. De auto werd vanaf Katwijk gevolgd en vanuit Den Haag kwam politieversterking naar Wassenaar Bij de stoplichten op de van Zuylen van Nije- veltstraat ter hoogte van de Oostdorperweg sloot het net rond de overvallers zich. Om singeld door vier motoragen ten en nog eèns zes man poli tie die met getrokken pistolen uit drie auto's kwamen gesto ven werden de overvallers via een geluidsinstallatie gesom meerd uit te stappen. Diverse bij het kruispunt aan wezige Wassenaarders doken verschrikt door de herrie en de getrokken pistolen achter geparkeerde auto's. „Het lijkt wel oorlog, maar wie is nu de vijand?", merkte een fietser weggedoken achter een auto op. De buit van de overvallers bleek enkele duizenden gul dens te bedragen. WASSENAAR De ge meente Wassenaar is op 7 juli begonnen met het bouwrijp maken van het gebied achter de Oostdor perweg en de Kokshorn- laan, de Hoge Klei. Een gedeelte van het gebied wordt geschikt gemaakt tot industrieterrein. De gemeente verwacht dat negen kleinschalige be drijven, die nu elders in Wassenaar gevestigd zijn, nog dit jaar naar het nieu we terrein verhuizen. Voor de ontsluiting van het gebied wordt een weg aange legd. De aannemer maakt hiervoor gebruik van het be staande weggetje Hoge Klei. Deze gaat een L-vormige ver binding vormen tussen de Oostdroperweg en de Koks- hornlaan. De nieuwe weg wordt ongeveer zes meter breed. Er komen parkeerplaat sen, een groenstrook en een trottoir. Om sluipverkeer te gen te gaan, zal voor een ge deelte van de nieuwe weg straks éénrichtingsverkeer gaan gelden. Het terrein zelf zal gevlakt worden en de nu nog aanwezige schuurtjes wor den binnenkort gesloopt. De gebruikers van de opstal len zijn hiervan door de ge meente op de hoogte gesteld. Voor de verwezenlijking hier van worden vijf bomen en een aantal struiken weggehaald. Verder wordt vanaf de Oost dorperweg, tegenover de Van Cranenburchlaan, een aftak king van het hoofdriool naar het industrieterrein aangelegd. Ook de aanleg van kabels en leidingen voor gas, licht en water is is in het werk opgeno men. VOORSCHOTEN „De verstandhouding (entente) met de plantenwereld (flora) wordt in Voorscho ten van oudsher van groot belang gevonden". Dit schrijft burgemeester P. Cannegieter in zijn voor woord in een boekwerkje dat uitgegeven wordt ter gelegenheid van de deel neming van Voorschoten aan de internationale groenwedstrijd „Entente Florale". Gisteren werd in het kader van de Entente Florale in het gemeente huis van Voorschoten door wethouder J. Visser een groenexpositie geo pend. Op 21 augustus komt een in ternationale jury naar Voor schoten. Deelnemende landen zijn België, Frankrijk, Enge land, Ierland, Oostenrijk en Nederland. Van ieder land mogen twee gemeenten mee dingen naar de hoogste prijs. Ieder land heeft een grote en een kleine gemeente aangewe zen. Voorschoten doet mee in de categorie „grotere" ge meenten en Asten vertegen woordigt Nederland in de klei ne gemeenten. Het is vanzelfsprekend dat de gemeente al het openbaar groen een extra beurt geeft. Er zijn onder meer 50 extra bloembakken door heel het dorp geplaatst. Die bloembak ken zijn gesponsord door het bedrijfsleven. Ook van de bur ger wordt' verwacht dat deze zich extra in zal spannen om de voortuin of het balkon zo mooi mogelijk te maken. In de maand juli komen keur meesters langs de woningen en bekijken speciaal de voor tuinen en balkons die vanaf d openbare weg te zien zijn. D keuring van de voortuinei wordt verricht door de Kon Mij. Tuinbouw en Plantkund afdeling Leiden en omstreken Een internationale jury zal pe autobus een tocht door Voor schoten maken. Hier en daa wordt uitgestapt voor een kor te wandeling zoals door he Wedde en het Burg. Berkhout park en per boot wordt eei bezoek gebracht aan de „ach tertuin" van Voorschoten, d Vlietlanden. „Over het meen is de voortuin in Voor schoten een verwaarloosd bied, evenals vele balkons. D voortuinen moeten mooie worden en dan niet ophoudei bij het hek, maar ook even d stoep voor de tuin meene men", aldus wethouder Visse gisteren. De groenexpositie in de ha van het gemeentehuis is tot 2 augustus te zien. Op deze ten toonstelling wordt voorlichtin gegeven aan het publiek ove het gemeentelijke en particu liere groen in Voorschoten, di expositie is gratis te zien en tij dens kantooruren geopem' Door middel van fotowerk zijl de mooiste hoekjes van Voor schoten te zien, daarnaast zij er presentaties van de afdelin beplantingen van de gemeer te, de Kon. Mij. Tuinbouw e Plantkunde afdeling Leide en omgeving, de Volkstuin dersvereniging en de Stichtinj Leefbaar Voorschoten. Er worden tuinontwerpen toond en suggesties gedaan te komen tot een zo mooi m gelijk resultaat bij de eig< voor- of achtertuin. Inbraak woning LEIDERDORP Negentig gulden en een sleutelbos wa ren gisteren de buit bij een in braak in de Wilhelminastraai in Leiderdorp. De wonin f werd in de nacht van zonda 1 op maandag opengebroker met een schroevendraaier. Ui een tas in de keuken werdei genoemde zaken ontvreemd. WASSENAAR Bestuur ders en leden van de Ka tholieke Bond voor Oude ren in Wassenaar zijn trots op het 35-jarig bestaan dat „hun bond" vandaag viert. Een terugblik in het rijke en bewogen verle den van de „Katholieke Bond voor Ouderen", kortweg KBO, brengt de bestuursleden Q. Brouwer (63), voorzitter en Leo Looijestijn (77), adviseur op hun praatstoel. Brouwer en Looijestijn produ ceren alle namen, data en we tenswaardigheden moeiteloos uit het hoofd alsof het alle maal gisteren is gebeurd. Dui delijk wordt dat de KBO bloeit en inspireert tot terugblikken naar „de goede oude tijd". Op 11 juli 1954 werd „de afde ling Wassenaar van de R.-K. Bond van Bejaarden en Ge pensioneerden in Nederland" opgericht. De eerste voorzitter was de in Wassenaar bekende C. Schoorl. In het weekblad voor het katholieke volksdeel „Sursum Corda" verscheen een oproep aan de mogelijke leden. Een jaar na de oprich ting telde de afdeling er dan ook al 122. Sociëteit In de eerste tien jaar viel het accent van de activiteiten op de sociëteit, excursies en feest middagen. Groots en duur kon dat alles niet zijn. Nederland begon in die jaren „van Drees te trekken" en ieder dubbeltje moest worden omgedraaid. De katholieke identiteit kwam tot uiting in het pontificaal vieren van de feesten van de patroon heilige St.-Josef en Kerstmis en het bezoeken van zieken en gehandicapten. Volgens de oude notulen had men in die jaren het pand van de bibliotheek aan het Plein (waar nu het Rode Kruis in is ondergebracht) op het oog als „ontmoetingscentrum". Om de banden met het bestaande Willibrordus pension nauwer aan te halen, ging de voorzit ter op bezoek bij de Eerwaarde Moeder die daar de scepter zwaaide. Het ijveren voor een nieuw bejaardentehuis leverde echter niets op. Maar op 21 juni 1967 werd in het gebouw „Sion" door mr M. Geertsema de bejaardensoos geopend. Bijstandswet De jaren zestig waren de pe riode dat de bestuurders en le den zich intensief bezighielden met de Bijstandswet, de huur- bijslag regeling en andere soci ale voorzieningen. Bij de socia le dienst was men „kind aan huis". Met de KVP- wethou ders Veraart en mr. N. Brink werd meermalen gesproken over „het schrijnende tekort aan bejaardenwoningen". Met 403 leden en 167 donateurs achter zich klaagde het be stuur over de voor „de gewone man" te hoge prijzen van het Willibrordus pension. Toen in 1970 mr. K. Staab bur gemeester en H. Boven com missaris van politie werden, telde de vereniging 632 leden en 257 donateurs. Geestelijk adviseur was nu rector J.H. van Dijk. In 1973 verbeterde de verhouding met de Wasse- naarse Bouwvereniging, maar bejaardenwoningen werden niet gebouwd. Met Q. Brou wer, gepensioneerd ambtenaar en ooit belast met het ouderen beleid in de gehele provincie Zuid-Holland, heeft de KBO nu een voorzitter, die uit ande re hoofde en in een andere functie het ouderenbeleid ter dege heeft leren kennen. Voor de tien gulden contributie ont vangen de ongeveer vijfhon derd KBO-leden elf keer per jaar het blad „Levensvenster". Vorig jaar heeft de KBO in Oostdorp het onderkomen voor ouderen het Trefcentrum in gebruik mogen nemen. Er wordt actief samengewerkt met alle andere in Wassenaar werkzame ouderenorganisa- ties. Voorzitter Q. Brouwer: „Nog steeds is de subsidie van de gemeente aan de KBO laag. Op de nieuwjaarsreceptie van de burgemeester merkte ik te genover VVD-fractie voorzit ter C. Aptroot op dat we meer subsidie best zouden kunnen gebruiken. Zo proberen we de ogen van de bestuurders te openen voor de problemen van de ouderen in Wassenaar. We blijven strijdbaar voor deze mensen aldus KBO- voorzitter Q. Brouwer. FRANS MICKLINGHOFF Voorzitter Q. Brouwer van de Katholieke bond van Ouderen in Wassenaar: AANLEG ZOU DAGTOERISME TE VEEL BEVORDEREN NOORDWIJK Het overloopterrein voor het parkeren tijdens topdagen is voorlopig van de baan. De commissie verkeer sprak zich gisteravond niet uit over de aanleg van een dergelijk terrein. Alleen Noordwijks Belang en de VVD voelden wel iets voor een dergelijk ter rein. Met name het CDA, PAN maar ook wethouder V. Salman voelden weinig voor de aanleg van een groot parkeerterrein aan de rand van Noordwijk aan Zee. De andere pun ten uit het rapport parke ren zijn gisteravond wel aangenomen door de com missie verkeer. Volgens wethouder V. Salman zou hét gaan om hoogstens 15 a 20 topdagen per jaar. Salman stelde persoonlijk te denken dat met de aanleg van een der gelijk terrein het dagtoerisme zou worden bevorderd omdat Noordwijk gemakkelijker te bereiken zou zijn dan bijvoor beeld Zandvoort of Schevenin- gen. Een dergelijke stimulans om naar Noordwijk te komen, achtte hij in strijd met de eerder gekozen gemeentelijke beleidslijn om het verblijfstoe- risme verder te versterken en het dagtoerisme tegen te gaan. Hij kreeg steun van J. Willms (CDA) die meent dat men er toch niet heen zal gaan. Ook PAN voelt weinig voor een dergelijk terrein. VVD-woord- voerder Smit vindt een over loopterrein juist belangrijk te gen om de woonwijken te ont lasten. Ook Noordwijks Belang voelt wel voor een overloop- terrein. Salman stelde gisteravond dat een overloopterrein vermoe delijk weinig effect zal sorte ren omdat dit ver van het dorp verwijderd ligt. Als veel meer geschikte plaatsen noem de hij het Casino-terrein (de daar te bouwen parkeergarage voor 160 auto's), het Jan Kroonsplein en Beuk-terein. De PvdA wil geen gratis par keren tijdens het eerste uur op de Noordwijkse parkeerterrei nen. Daar sprak PvdA-com- missielid Prins zich gister avond tegen uit tijdens de ver gadering van de commissie verkeer. Naar de mening van Prins was het voor een auto mobilist helemaal niet erg een paar kwartjes in de meter te stoppen en zodoende bij te dra gen in de hoge kosten van de parkeervoorzieningen. Prins noemde een bedrag van ƒ35.000 voor een aangelegde parkeerplaats. Bovendien wordt door de heffing van parkeergelden het gebruik van de fiets bevorderd, stelde de socialist. Een punt waaro ver alle commissieleden het eens waren, was het op be perkte schaal invoeren van het zogenaamde vergunnin gen-parkeren voor bedrijven en bewoners in de omgeving van de parkeerterreinen op het oog. Verdeeldheid was er over het creëren van een overloop-terrein voor topda gen in het seizoen. NOORDWIJKERHOUT De woningbouw in de gemeente Noordwijkerhout moet even redig verdeeld worden tussen de kernen Noordwijkerhout en De Zilk. Dat schrijft het college in haar beoordeling van de provinciale nota Plan beoordeling. Daarin staat dat de woningbouw in bestem mingsplannen geconcentreerd dient te worden bij de hoofd kern van een gemeente. Dat houdt in dat er geen woningen gebouwd mogen worden in De Zilk, iets dat Noordwijkerhout juist wel wil doen. Verdi i heeft het college bezwaar U I gen de verplichting om ee globale structuurschets te m ken voor de gemeente. Vol j gens het college is het huidig i streekplan al erg gedetailleer en kan worden volstaan mf het opstellen van besten j mingsplannen. Het colleg verzoekt de commissie open bare werken, die op donder dag 13 juli over dit onderweg vergadert, haar kritiek op d nota te ondersteunen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-12224 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 12