Reiden omgeving iHJSIE LEIDSE HOGESCHOOL IS EEN FEIT Himn T O PI Het Roomse geloof bleef overeind; ondanks een ratjetoe aan geestelijke herders ALLER MERKEN poggen pohlffl HOOGMADE 550 JAAR PAROCHIE LANGS OMWEGEN Afwisselende ontwerpen foor nieuwe Paterbrug Villeroy&Boch bruynzeel CeidóeSowumt DINSDAG 11 JULI 1989 PAGINA 11 prie maanden geleden konden wij ons verdiepen p n een eerste beschou- ,e (ving over het 550-jarig c jestaan van de katholie- a ce parochie van Hoogma- le. In de Jacobsladder, f. [wartaaluitgave van de historische Vereniging Otto Cornelis van He ernessen" in Woubrugge, verscheen van de hand ïistorische bijdrage m verhoging der feestvreug de bij dit 110de lustrum. Iet begon op 22 septem- )er van het Jaar Onzes Ieren 1439 toen de provi- iorische kapel van Hoog- pmade verheven werd tot ?J»en zelfstandige parochie. 's letgeen onmiddellijk fi- ïanciële gevolgen had t roor de parochie van s iVoubrugge waaronder de loogmadese boeren tot elan toe hadden behoord. Ie mag de Heer in Zijn "z ïeiligdom loven met ton- g, ;en, krikkemige gezan- '1, ;en, cither en cimbaal, e/naar je moet vooral niet 0 tan de geldbuidels ko- tJ' nen. Die van Hoogmade e (êneerden zich zelfs een ri )eetje en waren bereid 'i)m aan de te verlaten pa- ochie van Woubrugge S' ?en schadevergoeding /an driehonderd stuivers ie betalen. Maar dan ver- Ier ook geen gezeur tt neer. ei ?eZo ging Hoogmade z'n eigen e kerkelijke weg. Bij zijn be- chrijving der parochiege- ht chiedenis vorderde Van der Wereld tot 1675, toen „zeer in v iet geheim" de H.Mis werd elezen op de zolder van de astorie in de Frederikspol- e er". Hier vatten we de histo- rie weer op, met Van der Wè- ^relds kennis als leidraad. «Meteen maakt Hans alweer <»d!«delijk dat het tussen her vormden en hardnekkige lomsen water en vuur was. sloten de katholieken het SLerckepad" af waarover de otestanten (vlak langs de omse pastorie) naar de kerk moesten. Die, allengs, her- icj vormden vonden dit zo erger lijk, dat de calvinistische Sta- en van Holland erbij werden [ehaald. Uiteindelijk moest de lastorie waarin de katholie- en ;en kerkten worden afgebro- b ;en, of zodanig worden ver- öuwd dat er geen kerkdien- ten meer mogelijk waren. Ik trijg niet de indruk, dat dit in kei eite ook gebeurd is. 4^:;Nx Zo moet het interieur geweest zijn van de kerk in Esselijkerwoude waar de katholieken van Hoog made opeengehoopt van 1742 tot 1877 terecht konden. Maar de katholieke Hoogma- denaars bleven in elk geval niet van geestelijke bijstand verstoken. Pastoors kwamen en gingen. Ze doopten, be dienden en deelden de H.Teerspijze uit in stervensge vaar en gaven bemoediging en troost, voor zover ze dat konden. Zo had je bijvoor beeld Laurentius Heymen- berg, gewijd priester, die uit Maarssen kwam en niet al leen op zondag in de pastorie de Mis las maar ook nog elke dag door de week. Dat was een corvee en, althans in Hoogmade, iets aparts. Hey- menberg was bijna 20 jaar pastoor op Hoogmade. Op bij na 80-jarige leeftijd kwam hij tragisch om het leven: hij ver dronk op 18 maart 1678. Een vreemde coïncidentie: zijn op volger, Johannes Vis, ver dronk eveneens, een jaartje later. Een andere pastorale fi guur was Vis' opvolger: Cor nelis Hartman, die eerder pas toor op het, door hervormden belaagde, eiland Schokland was geweest en later in Oegst- geest, „waar hij als pastoor niet zo geschikt was naar het scheen". Dit moest onder meer blijken uit het feit dat zijn opvolger in Oegstgeest „veel last had van ongeloof onder de parochianen". Maar ook in Hoogmade liet de eerwaarde Hartman, die in 1692 overleed, niet zo'n beste indruk achter. Hij werd be graven in het priestergraf in de tegenwoordige Ned.Herv- kerk, naast zijn moeder en ene tante. Overigens en dat is wel aardig te vermelden liet vader Jan Hartman aan de Oude Zijds Voorburgwal in Amsterdam een grachtenhuis met twee achterhuisjes als kerkruimte bouwen. Van een „walletjessfeer" was toen nog weinig sprake, maar Jan Hartmans inspanningen lie pen uit in de statie Het Haan tje die dienst deed tot 1887, toen aan de Prins Hendrikka de de bekende St.Nicolaas- kerk werd gebouwd. Het Haantje bestaat thans nog voort als het museum Amstel- kring. befaamd als Ons' Lieve Heer op Solder. Na Hartman beleefde de Hoogmadese parochie moeilij ke tijden. Onze provinciën waren inmiddels door'de ro- meinse Curie tot missiegebied verklaard. De nieuwe pastoor, Antony van Sonsbeek, was namelijk de jansenistische stroming toegedaan. Dat was me wat met die Jansenisten in onze vaderlandse katholie ke kerk. Je vond hun aan hang tot in vrij brede krin gen. Hans van der Wereld volgt de officiële roomse doc trine en heeft het over „dwa lingen in de leer" en „onjuiste opvattingen" van natuur en bovennatuur. Hoe dan ook, de Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen, ik ben bereikbaar via 071-122244. Jansenisten in ons land wil den een bisschopsbenoeming buiten het romeinse beleid In Hoogmade stond in 1577 deze kerk aan de Does; gezicht in de richting van Leiderdorp. Ze was niet katholiek meer en de oud-gelovigen moesten naar andere onderkomens omzien. Maar daar ging het geloof der vaderen niet meer ten onder. FOTO'S: PR om. Het is een hoofdstuk apart in de kerkgeschiedenis, maar in elk geval kwam er een breuk tussen „Utrecht en Rome", en in 1723 ontstond de oud-katholieke Kerk. Nou, en daar had Hoogmade ook mee te maken. De Hoogmadese pa rochianen wilden, bij hun op vattingen van hel, verdoeme nis en eeuwig heil, niet naar de sermoenen van Van Sons beek luisteren en ze deden een beroep op de zuiver in de leer zijnde vicaris Theodorus de Cock, die tegen Kerstmis 1702 de rechtzinnige geestelij ke Antony van Lin naar Hoogmade zond. Maar ook deze kon niet beschikken over een kerk en verrichtte de kerkelijke diensten in een boerderij. De financiën Verder was en bleef er de ge wone ruzie om de financiën. De kerkbesturen van Hoog made en Esselijkerwoude konden het niet eens worden over wat Hoogmade had te betalen in het onderhoud van de kerk en in het levenson derhoud van de pastoor. En dan krijg je weer dat gezeur over „tien jaar een som van 35 gulden voor de huur van het kerkgebouw in Esselijker woude". Nu werd met dat ge bouw in Esselijkerwoude steeds Hoogmade bedoeld. Ge schiedschrijving kan aardig zijn, interessant, maar de lol wordt via archiefonder zoek steeds weer bedorven door een inzage in de toenma lige boekhouding die ten laste van de gelovige zielen kwam. Schuilkerk of geen schuil kerk, de katholieke armmees- ters wilden alleen katholieke behoef tigen helpen, en de hervormden slechts de her vormde armlastigen. Welnu, in 1700 kwam er een oplos sing door verdeling van de ar- mengoederen en armenin- komsten. „Hieruit is het latere armbestuur voortgekomen", zo leert Hans van der Wereld ons. En zo ging het door. Je zou er de Jacobsladder van het twee de kwartaal 1989 op na moeten slaan. Het is boeiend en leerzaam wat Van der We reld de geïnteresseerden voorhoudt. Het is voorname lijk een bijna, vermakelijk overzicht van pastoors in hun Hoogmadese loopbaan. De jansenistische invloeden wer den ingedamd, maar de her ders die op Hoogmade werden losgelaten verschilden kwali tatief. Neem nu Justus van Beest, die in 1703 naar Hoogmade kwam: in Rome gestudeerd, geprezen om zijn ijver, „maar hij was weinig bekwaam". Daar zou een Wim Kan dus niets aan hebben gehad in een conference. Het was zelfs zo erg, dat de goede Van Beest op 31 julij 1703 verboden werd (Van der Wereld laat ons in het ongewisse omtrent welke autoriteit dit verbod uitvaar digde), nog langer pastoor in Hoogmade te zijn. Maar Jus tus hield voet bij stuk en bleef, als een „andere Petrus", vermomd als visser in de om geving zijn geestelijk ambt uitoefenen. Maar ai!, de man werd ontdekt door wie dan ook en moest in september 1703 vluchten. „Vervolgens werd hij pastoor in Soest, waar hij in 1742 overleed". De draaiplank Nog even keert Hans weer te rug naar de niet rechtlijnig in de leer zijnde pastoor Van Sonsbeek, die tijdens een handgemeen in Hoogmade ge wond werd. De draaiplank over de Oude Aa, die toegang verleende tot de kerk, werd herhaaldelijk weggenomen of met een ketting vastgelegd. Dat was geen leven voor een pastoor, al dan niet jansenis tisch. Van Sonsbeek moest vluchten en Justus van Beest betrok de pastorie. Maar van zijn kant wendde Van Sons beek zich tot de Staten van Holland met het verzoek om Van Beest te verbannen en hem, Antony, „in de rechtma tige plaats aan te stellen". En ja hoor, Van Beest werd weg gestuurd, maar meteen wer den echter ook alle (katholie ke) kerkdiensten in Hoogma de verboden. Het getouwtrek had als gevolg, dat er twee jaar op Hoogmade geen pas toor was. Toch schijnen de sa cramenten in die periode hun weg te hebben gevonden, want Hoogmade is nog steeds „behoorlijk katholiek". Dat komt ook al doordat vlak voor Kerstmis 1706 Alardus Hofland uit Wormer als pas toor naar Hoogmade kwam. Zijn pastoraat alhier verliep zonder moeilijkheden en de boeren, die het met Van Sons beek nooit erg goed hadden kunnen vinden, konden met Alardus wel uit de voeten. Hofland had ook de geestelij ke zorg over Oud Ade en Roelofarendsveen. In Hc made begon hij weer met een doopboek, want bij vertrek van Van Sonsbeek was het oude boek verdwenen. Maar ach, in 1712 overleed Hofland plotseling en werd in de her vormde kerk begraven. Weer zat Hoogmade twee jaar zon der herder. Daarna kwam pastoor Walterus Eelkens van Oud Ade die de zorg voor Hoogmade overnam. De geschiedenis ging verder. Na Eelkens met de barokke pruik was het rond 1720, toen er weer moeilijkheden rezen rond het huis van de pastoor. De Mammon, waarmee men volgens evangelische richtlij nen en aanbevelingen, vrien den maakt, had er weer de hand in. Immers, „het bouw was neergezet op een stuk grond dat niet op naam van de kerkmeesters, maar op naam van de schenkers stond. Een van de gevers had de grond bezwaard met een hy potheek en nu dreigde de wo ning verloren te gaan". Tot zover de Hoogmadese, ka tholieke geschiedschrijving volgens een geïnspireerde Van der Wereld. En hij heeft een vervolg in petto. Voorlo pig zijn we nog niet van hem af. Maar het blijft een wonder dat Hoogmade, als een roomse diaspora in een moerasgebied dat door de „nieuwe leer" was aangetast, in katholieke zin 1989 bereikt heeft. Al zal het Rozenhoedje er verstrooid of niet verstrooid niet meer op de knieën gebeden wor den. Maar dat is een ander hoofdstuk in ons reilen en zeilen door de tijd. -EIDEN Niets staat de üusie tussen de Leidse Ho- Beschool aan de Endegees- Rrwatering in Leiden en w Katholieke Pedagogi sche Hogeschool West-Ne erland meer in de weg. Ie medezeggenschapsraad an de Middelbar^ Labo- atoriumschool Rijnland ULO) weigerde in te temmen met deze samen werking. De geschillen commissie van de Alge mene Besturenbond heeft deze weigering echter van de hand gewezen. De MLO gaat namelijk zelf ook fuseren en valt dan niet meer onder de Leidse Hogeschool. De samenwerkingsovereen komst met Leidse Hogeschool en de Katholieke Hogeschool West-Nederland wordt 18 juli getekend. Deze fusie heeft nogal wat consequenties. Het protestants-christelijk en het katholiek beroepsonderwijs worden namelijk samenge voegd tot een grote intercon fessionele hogeschool met zo'n 3000 studenten. Leiden is dan de enige stad in deze provincie met een dergelijke hogeschool. De Katholieke Pedagogische Hogeschool West Nederland telt vestigingen in Den Haag, Heemstede en Rotterdam. In Leiden wordt eveneens een vestiging ontwikkeld. De Leidse Hogeschool streeft naar uitbreiding en heeft verschil lende aanvragen lopen om meer ruimte toegèwezen te krijgen. „Die ruimte is er vol doende. In de loop van dit na jaar wordt een nieuw huisves tingsplan opgesteld. We stre ven als hogeschool toch naar een vestiging met alle studie richtingen bij elkaar", aldus een woordvoerder. Indien mo gelijk gaat ook de Hogere La- boratonumschool naar de ves tiging aan de Endegeesterwa- tering. Tevens omvat de Leidse Hoge school per 1 januari 1990 geen middelbaar beroepsonderwijs meer. De Middelbare Labora- toriumschool Rijnland (MLO) wordt overgedragen aan de nieuwe Stichting Samenwer kingsschool. Deze stichting omvat onder meer de Middel bare Technische Sectorsschool Leiden, Het Koninklijk Ge nootschap MSG en de Christe lijke Middelbare Technische School. Het MLO blijft echter voorlo pig samen met het Hoger La boratorium Onderwijs geves tigd in het gebouw aan de Leidsedreef in Leiderdorp. Dit vanwege de dure apparatuur voor de opleidingen. Wat het bestuur van de Leidse Hoge school betreft kan het MLO als de huisvestingsplannen rond zijn in het gebouw blij ven zitten. De minister van onderwijs beslist echter als laatste over de huisvesting. Wandeling In het polderpark Crones- teyn wordt woensdagavond een wandeling gehouden. De organisatie is m handen van de Leidse afdeling van het Instituut Voor Natuurbe schermingseducatie (IVN). De wandeling begint om 20.00 uur bij de ingang naast de spoorlijn en duurt twee uur. Droomfabriek In de Droomfabriek aan de Oude Singel 56 in Leiden wordt op vrijdag de bestor ming van de Bastille her dacht, op 14 juli 200 jaar ge leden. Vanaf 21.30 uur zorgt Peter Pirouette voor vertier. ■EIDEN Drie architec- hebben bij de ge- leente Leiden een ont werp ingediend voor een lieuwe brug over de Wit- Singel in Leiden. De uidige Paterbrug is echt en hard aan vervan- ing toe. De ontwerpen ijn te zien op een ten- tonstelling in de Hortus btanicus. In september 'ordt een beslissing geno- nen over de toekomst van Ie Paterbrug: vervangen oor een van de ontwer en of drastisch renove- en. Het leuke van dit ontwerp is dat het rekening houdt met het groen van de Hortus. Het borduurt erop voort", licht J. Piret van de directie ruimtelij ke ordening van de gemeente Leiden toe. Het andere „extreme" ont werp is van twee jonge archi tecten uit*Eindhoven, Frank en Paul Wintermans. Zij heb ben juist een voorkeur voor de techniek. Piret: „Dit duo heeft lol in het maken van construc ties. Zij hebben de brug aan de binnenstadszijde ingeklemd in het landhoofd. De brug hangt zo'n beetje vrij op aan de an dere kant. Hij rust daar op een rolscharnier". Het derde ontwerp is van Evert Kleyer uit Oosterbeek die ook het Leidse Centraal Faciliteitengebouw heeft ont worpen. „Kleyer is duidelijk geïnspireerd door de huidige brug. Hij -heeft een ontwerp gemaakt voor een typische singelbrug. Een platte brug dus in tegenstelling tot de stei le boogbruggen van de bin nenstad. Net zoals bij de ande re ingangen van het Doelen- terrein, wil hij ook bij deze in gang een poort maken", ver telt Piret. (ADVERTENTIE) Het ontwerp vgn Architectenburo Wintermans voor de Patersbrug. BADKAMER SANITAIR keukens kasten keukens badkamers ALKMAAR Edisonweg 1, Industrieterrein Oudorp, Tel. 072 - 18 1300. ZOETERWOUDE-RIJNDIJK Industrieweg 14, De Grote Polder, Tel. 071 - 89 92 06. RUIME PARKEERGELEGENHEID

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11