Neem er nog een.praten komt later &tidóa(2owarit^ stad omgeving Omgeving Pieterskerk afgesloten voor Bush LAKENFEESTEN TREKKEN 150.000 BEZOEKERS l\ BURGERLIJKE 1 Op straat gezette buspassagiers molesteren fietser MAANDAG 10 JULI 1989 PAGINA 7 Dronken achter het stuur LEIDEN Een 19-jarige Alphe- naar en een 29-ja- rige vrouw uit Ha- zerswoude kregen zaterdagmiddag bij een aanrijding bei den een procesver baal wegens rijden onder invloed. De vrouw reed op de Bruggestraat in Leiden en moest plotseling afrem men. De Alphe- naar reed achter haar en knalde bij de vrouw achter op. Bejaarde vrouw bestolen LEIDEN Bij een 81-jarige Leidse vrouw is woensdag drieduizend gulden gestolen uit haar woning op de Boshui- zerkade in Leiden. De vrouw kwam zaterdag aangifte doen bij de politie. Er werd bij haar aangebeld door drie vrouwen. Een Spaanse vrouw had een briefje van vijftig in haar hand en vroeg aan de bejaarde of zij haar wil de helpen met schrijven. De Spaanse duwde de bejaarde opzij en de twee an dere vrouwen doorzochten haar woning. Uit een geldkistje in de slaapkamer werd drieduizend gulden gestolen. Motorrijder breekt arm RIJNSBURG Een 31-ja- ,rige man uit Rijnsburg is zaterdag na een verkeers ongeval, met een gebroken arm en teen naar het Aca demisch ziekenhuis ver voerd. De man kwam met zijn motorfiets uit de De Ruyterstraat, richting Wit te de Witstraat, en ver leende geen voorrang aan een auto bestuurd door een 56-jarige Katwijker. Motor en auto klapten op elkaar. Beide voertuigen zijn total-loSs. De automo bilist bleef ongedeerd. Tegel door winkelruit OEGSTGEEST Een onbekende man heeft vanmor gen vroeg een straattegel dwars door een grote win kelruit van een fiet- senhandel aan de Kempenaerstraat gegooid. Een aantal fietsen in de zaak raakte daarbij be schadigd. De eige naar die boven de zaak woont werd wel wakker van het kabaal, maar de da der was toen al ge vlogen. Dobbedreef afgesloten LEIDEN De Dobbedreef in de Stevenshof- polder wordt op donderdag 13 en vrijdag 14 juli afgesloten voor alle verkeer in verband met as- falteringswerk- zaamheden. Het gaat om het ge deelte tussen de Ettepalmstraat tot en uiet de Dolle Mina brug. Bejaarde vrouw breekt heup LEIDSCHENDAM Een 74-jarige vrouw uit Leid- schendam is zater dag rond 18.00 uur met vermoedelijk een gebroken heup naar het Antonius- hove vervoerd. De wandelende vrouw keek bij het over steken van de Oude Trambaan niet goed uit. Een 26-jarige automobiliste uit Leidschendam pro beerde haar tever geefs te ontwijken. Haarlemmer rijdt in op mensen LEIDEN Twee mannen uit Haarlem, een 21-jarige en zijn 23-jarige broer, werden vrijdagnacht aangehou den op de Haarlemmerstraat in Leiden. De broers re den in een personenauto met hogë snelheid door de Haarlemmerstraat. Dit werd opgemerkt door een pa trouille van de politie, die direct de achtervolging in zette. Een man en drie vrouwen die door de Haarlem merstraat liepen, moesten ijlings opzij springen. Daar na jaagde het duo opnieuw een groep mensen de stui pen op het lijf. Iemand van deze groep maakte een woedend gebaar, waarop bestuurder de wagen in zijn achteruit zette en de groep inreed. Zijn medepassagier pakte een ijzeren pijp en wilde de voorbijgangers te lijf gaan. De politie verijdelde dat. Het duo reed in een on verzekerde auto. De bestuurder was niet in het bezit van een rijbewijs. De 23-jarige is inmiddels op vrij voe ten. De 21-jarige wordt vanmorgen voorgeleid voor de officier van justitie. Provincie gaat voorlichting over smog beter aanpakken DEN HAAG - De provincie Zuid-Holland wil zo spoedig mogelijk een folder uitgeven waarin de burgers worden ge ïnformeerd over de oorzaken en gevolgen van smog. Vol gens de provincie is dit nodig, omdat bij voorgaande meldin gen een „verbrokkeld beeld" is ontstaan. In de pers spraken deskundigen elkaar tegen. Daardoor ontstond bij het pu bliek verwarring, aldus de provincie. Een en ander blijkt uit een antwoord van Gedeputeerde Staten Van Zuid-Holland op vragen van de statenleden R. Suurendonk en mevrouw E.L. Kuijper (beiden PvdA). Zij stelden de vragen uit onge rustheid over de berichtgeving rond de smogvorming in mei. Leidenaar ernstig mishandeld tijdens iLakenf eesten [LEIDEN Een 23-jarige Leidenaar is in de nacht van vrijdag op zaterdag i; ernstig mishandeld in het park ach ter Molen de Valk in Leiden. De man 'liep er met zijn vriendin en werd I aangesproken door een groep van vijf i personen. Dit leidde tot een discussie. QDrie mannen wilden de Leidenaar in fjhet water gooien. Hierbij kwam hij IJten val en hij werd geslagen, tegen °Jzijn borst getrapt en in zijn zij ge- Jschopt. Tenslotte trapten ze hem het> water in. De man hield er een snee in ijzijn linkervoet, rugklachten en pijn |in zijn zij aan over. In de Haarlemmerstraat, op de Oude Rijn en in de Breestraat (foto) kon je over de hoofden lopen FOTO: WIM VAN NOORT Tekst en uitleg bij het Leidsch Lakenbier. Het LEIDEN „Een leuk ini tiatief? Man, waar heb je het over. Neem d'r nog eentje, praten komt later wel". Nog net niet ladder zat hangt een rasechte 'Leienaar' aan de toog van een Belgische bierbrou wer. En hij is niet de eni ge. Het bierbrouwersfes tijn is een gouden greep van de organiserende Vrolijke Tempeliers. Blond of donker, tarwe- of witbier, geuzen of krie ken, de bezoekers van de Leidse lakenfeesten laten het zich allemaal best smaken. Het dit jaar voor het eerst ge houden bierfestijn was zater dag een van de grote trekpleis ters van de Lakenfeesten. Ge tapt en uitgeserveerd door in middeleeuwse kledij gestoken brouwers, vonden een speciaal voor de gelegenheid gebrou wen „Leidsch Lakenbier" en de andere bieren van het vat gretig aftrek. Bij de blind- proefwedstrijden was het en thousiasme niet minder. Dat de meesten wel konden proe ven maar niet konden raden verbaasde niejnand. Volop be langstelling was er ook voor de demonstratie thuisbrouwen, die in veel Leidse huiskamers ongetwijfeld navolging zal krijgen. De hoosbui om vijf uur 's middags kwam de bier verkopers beter uit dan het publiek. Het plein stond op dat moment barstensvol mensen die al het een en ander op hadden. En het was nogal straf, wat er geschonken werd. De bui bespaarde een paar honderd drinkers een fikse kater en bood meteen andere dorstigen de kans om een bier tje te pakken. „Ik verkoop nu veel beter dan vorig jaar. Toen was het zo sriikheet dat de mensen met duffe koppen langs de kramen sjokten. Geef mij maar bewol king", riep een breeduit grijn zende koopman in textiel. Niet zonder reden keek de man halverwege de middag tevre den in zijn trommel met geld. De dagomzet was rond de klok van twee uur al duidelijk beter dan een jaar geleden bij het sluiten van de markt. De tex tielhandelaar was niet de eni ge. Hamburgers, ijsjes, loempi a's en patat-met, Spaanse churros en broodjés-ham-van- het-bot konden met moeite op tijd worden aangeleverd voor de hongerige massa's. Druk was het dit weekeinde zeker. In de Haarlemmerstraat en langs de Stille Rijn kon je over de hoofden lopen. Kin derwagens botsten onophoude lijk tegen de hielen van vol wassenen en een enkele brom fietser deed vergeefse moeite zijn luidruchtige en stinkende stalen ros door de menigte te loodsen. Op een enkele plek was het minder druk. Op het Stadhuis plein kregen de kleuters alle ruimte om de straatstenen on der te kalken. Dat ging getuige de besmeurde kleren met een ongekende overgave. Veel be langstelling was er ook voor het werk van Jack Wouterse en het Betuws Poppentheater in de uitpuilende tent op het Stadhuisplein. Aanmerkelijk rustiger was het op het Vrou wenkerkplein, waar popmu ziek van Leidse bodem te ho ren was. Niet alleen daar ove rigens, want de volumeknop was zo ver naar rechts ge draaid dat de al dan niet zui vere klanken tot op de Lange- gracht té horen waren. Oor zaak van de niet zo grote be langstelling was hier de met vlagen neervallende regen, die ook de optredens op het water podium voor de Hoogstraat in de war schopte. De muzikan ten verhuisden noodgedwon gen naar de Waag, waar de toehoorders lang niet allemaal in konden. „Doodzonde, net als voor Werfpop. Maar deson danks schat ik het aantal be zoekers toch op zo'n 150.000. Het wareft er in elk geval meer dan vorig jaar. Vooral uit de Haagse regio en Noord-Hol land kwamen veel mensen. Ze kwamen echt met golven de stad in", aldus VVV-directeur Cees Hugens. Zaken Echt Leids laken was er zoals ieder jaar uitsluitend te koop bij Marita Lacourt. De vaste stek bij de Korenbrug kon ook dit jaar weer rekenen op een grote toeloop van belangstel lenden. „Ik doe wel goede za ken. Het is best koopweer als het niet zo warm is. Dat zal wel voor de meeste kooplui hier zo zijn", hijgt Lacourt tus sen twee klanten door. Die ene Leidenaar op de Korenbrug zelf heeft het nog beter beke ken. Voor een knaak mogen de lak-enmarktgangers met drie pijltjes mikken op het oog van Jan Pieterszoon Swee- linck. Op een bankbiljet van 25 piek dus en dat lukt geen mens. Dat is het betere zaken Voor goedkoper vertier kon den de lakenmarktgangers zondag terecht bij Werfpop. De bands met al dan niet een tropische uitdossing en nave nante klanken wisten ondanks de regen zonder veel moeite het grasveld vlak voor het po dium goed gevuld te houden. Bleef de muziek beperkt tot de grenzen van de Leidse binnen stad, zo niet de berichtgeving over de Lakenfeesten. De Leidse radio zendamateurs die hun bolwerk hadden ingericht in De Burcht, zónden om de vijf minuten een boodschap de wereld in. De meeste reacties kwamen echter uit Nederland. „Maar wel leuke. Weet je wat het is met dit weer? Dan is Friesland al moeilijk te berei ken. Daarom valt het zeker niet tegen. Bovendien staan hier constant mensen die tekst en uitleg willen over het zen den. Voor ons is het best ge slaagd". Vandaag en morgen doet Lei den het wat rustiger aan. Hu gens: „Daarna volgt de eind spurt. De inschrijving voor het straatmuzikantenfestival heb ben we zelfs moeten stopzet ten, omdat we anders geen goede plek kunnen bieden aan de bands. Wat mij betreft komt een groot deel van hen trouwens op de Breestraat. Wat een verademing zonder bussen. Bovendien een beste sluiproute als je even op wilde schieten, want met deze druk te moest je daarvoor niet op de Stille Rijn zijn". JOEP VAN ZEIJL „Paniekerig" „Er was sprake van een panie kerige stroom van mededelin gen van ambtenaren van Rijk, provincie en gemeente", aldus de statenleden. „Als mensen het niet benauwd krijgen van de smog, krijgen ze het wel benauwd van de voorlichting", zo menen zij. De provincie zegt in antwoord daarop dat een alarmfase voor ethervervuiling niet mogelijk is, maar hoopt door het uit brengen van de nieuwe folder verwarring bij komende gele genheden te voorkomen. Ook in landelijk verband bezint de overheid zich Op een verbete ring van de informatie over luchtverontreiniging. Na de smog-periode van half juni heeft de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland mr. S. Patijn een werkgroep ingesteld om verkeersmaatre gelen uit te werken die -bij ernstige smog kunnen worden getroffen. Deze werkgroep on der leiding van drs. R. Schee- res, burgemeester van Schie dam, is nu klaar met een tus senrapport. De inhoud hiervan wordt morgen bekendge maakt. LEIDEN De omgeving van de Pieterskerk wordt maandagmiddag Vanaf half een afgesloten voor jauto's, fietsen en voetgan gers in verband met het bezoek van de Ameri- :aanse president George Bush aan Leiden. Dat staat in een brief die de omwonenden hebben ont vangen van de gemeente. De route die de president rijdt is tussen half drie en half zes 's middags afgesloten voor het verkeer. Het publiek kan de aankomst en het vertrek van Bush volgen via de huizenzijde van de Morssingel, de Steen straat, de Blauwpoortsbrug, de huizenzijde van de Prinsesska de, de huizenzijde van het Kort Rapenburg en de even zijde van het Rapenburg. Vanaf 12.00 uur geldt rond de Pieterskerk waar, Bush een toespraak houdt, een stopver bod en na 12.30 uur zijn de Nieuwsteeg (tussen Zonne veldstraat en Pieterskerk), de Pieterskerkchoorsteeg, de Pie terskerkstraat en het Gerecht (bij de kruising Houtstraat/Pa pengracht), de Kloksteeg, He- rensteeg en het Pieterskerkhof verboden terrein. Bewoners en bezoekers die de hekken wil len passeren moeten zich legi timeren met een rijbewijs, pas poort, toeristenkaart of post- identiteitsbewijs. Ook de route waarover de pre sident rijdt, wordt afgezet. Om ongeveer half drie worden de Morssingel, de Steenstraat en de Blauwpoortsbrug, de Prin- sessekade en het Kort Rapen burg afgesloten. Het gedeelte van het Rapenburg tussen het Noordeinde en de Breestraat en de Nonnenbrug is vanaf 12.00 uur niet toegankelijk voor het verkeer. Rond half zes worden de hekken weer verwijderd. Automobilisten die de stad binnenkomen, worden omge leid via de Morsweg en de Haagweg. Auto's die de stad uit gaan kunnen wel gebruik maken van de route Kort Ra penburg, Prinsessekade, Turf markt en Nieuwe Beesten markt. De bussen van de NZH rijden na 12.00 uur niet meer via de Breestraat, maar over de Morsweg en de Singels. De bussen van West-Nederland rijden óver de Langegracht. LEIDEN Geboren: Gerardina Elisabeth d.v J. Barnhoorn en P. F. Bakker; Kelly Elisabeth Sara d v. P Cerdl|n en E. Boekkooi; Sven z.v. m.; C. Taffijn, geb. 2 leb. '13 geh. gew. met B Bastlaan; L. Sjardi|n, geb 20 jul. '20 m.; G. P. Hogervorst, geb. 11 nov. '12 m„ D Kuneken, geb. 26 sep. '04 m.; N. Boone, geb. 2 dec. '41 vr.; C. A Oosterveer, geb. 30 dec. '47 echtgen. R. van den Hoek en M. A. E. Brouwer; Anne- mieke d.v. K. Kuijt en W. A. Zui|derdul|n; Jo- chem z.v. J. H. M. van der Graal en J. T M van Harteveld; Sjaak z.v. P. C Ninaber en D. Drenth; Selwin Joey z.v. A. B. R. Teterissa en H. R. Bouwens; Rutger z.v. A. M. de Klerk en J. Vllegenthart; Sandeep Aruneesh z.v. B Sukc- hraj en R. Sitaram; Petronella d.v. G. Ouwe hand en C. Koopman; Bauke z.v. R. van der Velde en J. C. Veltman; Andreas Nicolaas Jurl- aan z.v J. F. R. Kop en E. W. J. Gijbeis; Mandy d.v. P. Kelder en C. G, T van der Melj; Marco Harms; Mohamed z v. A Chabab en R. Bslbsl; Karolina Johanna Maria d.v. J. A. M. Bierhuis en C. Buitelaar; Anita Maria d.v P L. Ruigrok en M P. Loos, Mohamed z.v. A. El Atmani en M. Bals; Lieke d.v. T. J M. van Schooten en T Passenier; Manon d.v. T. S. Maring en S. de Jong; Klmberly d.v. J. H. Brugman en A. A. Gehuwd: J. Keijzer en I. van Houten; H. Spies en A G Leeflang; M. H. Nijman en M. R. Ad- hln; W. van Rooyen en A M. de Goede; J. Freeke en M. G. E. Boon; G. L. D Lakerveld en P. Fraterman; O. I. Burleson en Z. M. M. Koot; C. A. Breel en A. W. Jansen; S. H. K Blok en P. H M. Verzantvoort; P. J. Laurier en K. Z de Bruyijn; J. Scheurwater en H. van Munsteren; C. Visser en A. de Leeuw van Weenen; H. P. z v. D. van Duijn en A Langmuur; Sanae d.v. L. Aïssaoul en A. Beladel; Halko Ype z.v. S. Stek en J. G. F. van Tongeren; Sandra d.v. C. A M. Bakker; Llanne Anne-Cecile d.v. D. Ravelll en C. A. M. Videier; Marlon d.v. W. Verloop en J. W. Meijvogel; Bartholomeus Johannes Herma Denekamp en C. A. Smits; K. Teske en L. van der Leek. Ondertrouwd: C. Mohabier en R. Sital; J. Dul|ndam en A. M van der Plas; Gerritje Jo hanna Maartje d.v. J. Schoneveld en J. M. van Duijn; Margretha Adriana d.v. J. van der Plas en A. A. van der Zwan; Joey Gerardus Antoni- usz.v. G. M A. Weljers en A M van der Pouw Kraan; Victor Simon z.v. J. Chrispijn en A. E. Los; Ruben Melle z.v. P. B. J. van der Post en P. J. VV Loos; Fabian Jullen z.v. A Schaap en nus z.v. P. M. W. van Zonneveld en H. W. M. Godljn. Overleden: C. M. Dorst, geb. 17 okt. '86 vr., J. W J van Lokhorst, geb. 6 juni '46, m.; J. C. M. Degeling, geb. 30 jul. '15 m.; H. J. Frankhuizen, geb. 12 jun. '14 m.; J. H. Binnendijk, geb. 12 dec. '03 geh. gew. met J. Cambler; H. C. Wou- Wolters en M. J. Buisman; A. Jansen en J. Paauw; K. Seghrouchni en J. M. van Klaveren; B. P. Wijsman en C. W Rijlaarsdam; E. J. A. Gerritsen en S. D. C. Blok; L. H. W. H. Aelvoet en A. J. Rotteveel; A. J. Clere en M. J. Blok; H. J. F. de Jong en C. M. Klinkhamer; A. G. R. Visman en E. van Baren; A M. Haje en J. G M M. Bockstael; Xavier Hermanus Nicolaas z-v H. J. B, M. Janssen en M. C. G. Duijn; Re- nier z.v W. A. Bangma en Y. M. M. Alterink; Maria Elisabeth d.v. U. E. Tromp en E. C. M. Poelsma; Nick William z.v. W. J. van Vliet en J. ■J van Noort; Dirk Joost z.v. S. Braam en J. A. de Grave; Marèn d.v. H. A. Faber en M. J. de Wlnter; A. Tegelaar, geb. 5 mrt. '25 m.; A. M. Vink, geb. 19 nov. '37 echtgen. v. C. B. J. Vo gels; S Walda, geb. 6 okt. '70 vr.; M. J. van der Does, geb. 30 apr. '13, m.; P. A. J. Wortel, geb. 13 mei '86, m.; F. H. Kriek, geb. 10 feb. 1900, man; C. van Egmond, geb. 11 jun. '29 m.; C. A. M. van de Sanden, geb. 23 jun '23 van den Hotten I. J. M^Uitendaai; A*'"ens en C. C. van der Hoeven; S. C. van Dijk en M. J. J. van Kester; F. A. L. de Galan en A. E. M. Roos- en; J. G. Sabandar en L. F. Luhulima; H. M Kamphues en M. J. Arnoldus; L. P. M. van der Krogt en J. Veefkind; P. van Leeuwen en M. Oud elan zoekt jarig Minerva op In een lange stoet trokken de reünisten van de Leidse stu dentenvereniging Minerva za terdagmiddag langs de huidige leden. Uitgerust met de vaan dels van weleer en gezeten op rijtuigen, boerenkarren en zelfs een olifant zetten de massaal naar de sleutelstad getogen oud-alumni zich in gang naar de Pieterskerk. Daar vond za terdag de officiële opening plaats van het vijfendertigste lustrum van Leidens meest be kende sociëteit. Onder de reü nisten bevond zich een groot aantal coryfeeën uit de wereld van overheid, bedrijfleven en bankwezen. Aanwezig waren onder meer de huidige minis ters Korthals Altes en De Korte en voormalig minister Van der Klaauw van Buitenlandse Za ken. Tijdens de informele bor rel werden heel wat herinnerin gen opgehaald en werd de toe komst van Minerva doorge licht. „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Wie de jicht heeft, heeft die niet", grapte Wackie Eysten namens de reü nisten. FOTO: HENK SNATERSE VRUCHTELOZE SPEURACTIE VAN POLITIE NAAR DADERS VOORHOUT Een grote groep jongeren heeft in de nacht van zaterdag op zondag een spoor van ra vage achtergelaten tijdens een voettocht van Voor hout naar Leiden. De jongeren zaten na een avond uit in de laatste NZH- bus uit Noordwijk naar Lei den. Ze sloopten een bank waarna de chauffeur de hulp inriep van de politie. De passa giers weigerden de agenten, die bij de halte Nagelbrug de bus in kwamen, te vertellen wie de slopers van de busbank waren. De politie zette vervol gens alle passagiers op straat waarna ze lopend hun tocht naar huis moesten voortzetten. Twee passagiers waren dat een half uur later bij het Postvia- duct al zat en trokken twee fietsers van hun rijwiel af. De politie verhinderde echter dat zij gebruik konden maken van de gestolen fiets en bezorgde het rijwiel terug bij de recht matige eigenaars. Een groep van tien jongeren molesteer den vervolgens om half vier een 18-jarige jongeman uit Oegstgeest bij het tenniscom- plex aan de Slingelandlaan. De jongen fietste naar huis en passeerde daarbij de groep jon geren. Zij gooiden de fietser in de sloot en sloegen hem ver volgens in elkaar waarbij hij een gebroken neus en een ge scheurde wenkbrauw opliep. Een speuractie van de politie van Oegstgeest en Leiden le verde niets op.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7