Peil onderwijs s zorgwekkend V10 komt iet op kabel in Leiden TV10 vestigt zich in het buitenland Innenland CDA: voortrekken openbaar onderwijs is onbespreekbaar VVD wil opheldering over vakantie vierende Tamils SaidóaQowumt MAANDAG 10 JULI 1989 PAGINA 3 eilster vermist lp IJsselmeer MIdERDIJK Op IJsselmeer is een ootscheepse zoekac- gehouden naar een jarige Westduitse luw. Zij wordt sinds teren vermist nadat r zeilboot omsloeg zij in het water cte. Het ongeluk •vuurde ter hoogte n n Onderdijk. De t jiuw was gaan zeilen Tt twee vrienden. Na r t kapseizen van het lip slaagden alleen Itwee vrienden erin >r veilig aan boord comen. Bliksem doodt man HILVERSUM Een 38-jarige man uit Bussum is zaterdag op het vlieg veld van Hilversum dodelijk door de bliksem getroffen. De man stak een grasveld over toep de bliksem in zijn nek sloeg. Hij was op slag dood. Weer zeehondenvirus DE KOOG Deze week is ziekte uitgebroken onder de jonge zeehon den in EcoMare, het centrum voor Wadden en Noordzee op het eiland Texel. Van de tien reeds geboren jon gen zijn er vier ernstig ziek en is er1 één dood. De oorzaak van de ziekte is nog niet bekend, maar EcoMare vreest dat het zeehondenvirus weer heeft toegeslagen. Begin vorige week werd de eerste jonge zeehond ziek. Van Agt mogelijk naar Washington DEN HAAG Oud-premier mr. Dries van Agt, EG-ambassadeur in Japan, maakt een goede kans zijn standplaats Tokyo komend najaar te kunnen verruilen voor Washington. De Europese com missie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, is voornemens Van Agt bij de Ame rikanen voor te dragen als opvol ger van de binnenkort vertrek kende Britse EG-ambassadeur sir. Roy Denman. Van Agt is inmid dels ruim twee jaar in Tokyo werkzaam. Hij vertrok naar Ja pan nadat hij enkele jaren com missaris van de koningin in Noord-Brabant was geweest. Twee doden bij brand ARNHEM Door een brand in een etagewoning in Arnhem zijn vanoch tend vroeg een meisje van achttien en haar 30-jarige vriend om het le ven gekomen. Een 67-jarige medebe woner van het dubbele pand is aan gehouden als vermoedelijke verdach te. De brand brak tegen vier uur uit. De bewoners van de onderste verdie ping, man, vrouw en een kind kon den ongedeerd naar buiten komen. Op de tussenverdieping woonden, be halve de verdachte, een man van 64 jaar en een man van 30 jaar, die bei den met ernstig rook- en brandletsel naar het ziekenhuis zijn gebracht. De slachtoffers woonden op de bovenste verdieping. Volgens de politie had de verdachte pas sinds vorige week een kamer in het pand gehuurd. Invoering dalurenkaart stadsvervoer bepleit UTRECHT Invoering van een daluren kaart voor het stads- en streekvervoer kan, als die kaart 75 gulden gaat kosten, de stads en streekvervoerders 15 procent meer klanten opleveren, terwijl de kosten maar met 2 pro cent stijgen. Dat blijkt uit een onderzoek dat de wetenschapswinkel economie van de Rijks universiteit Groningen heeft verricht in op dracht van de vereniging van reizigers open baar vervoer, Rover. Het onderzoek „Een da lurenkaart voor de bus" is vanmiddag aange boden aan minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat. De dalurenkaart geeft reizigers 50 procent korting op ritten buiten de spitsu ren. Invoering ervan kost de bedrijven vol gens de onderzoekers maximaal 42 miljoen gulden. Crèches voor kinderen vrouwelijke militairen DEN HAAG Staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) heeft een half miljoen gulden uitgetrok ken om kinderchrèches in militaire tehuizen op te richten. De bewinds man hoopt zo te voorkomen dat goed opgeleide vrouwen de krijgs macht verlaten, zodra ze moeder zijn geworden. De militaire tehui zen, die gelegen zijn in de directe omgeving van kazernes en leger plaatsten, zijn volgens Van Houwe lingen zeer geïnteresseerd in deze uitbreiding van hun service-pak ket. De eerste militiare crèche komt overigens in het militair hos pitaal te Utrecht. De staatssecreta ris zal dit opvangcentrum binnen kort zelf openen. sflERMAGNAAT HEINEKEN: \SSENAAR „Het Jddelbaar onderwijs ver eert in een zorgwekken- staat. Het bedrijfsleven hreeuwt om breed opge- de mensen, terwijl leer- tgen steeds eerder be- ngrijke vakken kunnen en vallen". [elopen zaterdag uitte bier- iwer A. Heineken in kas- De Wittenburg te Wasse- deze hartekreet na de :enning aan hem van een loctoraat in de rechten, doctoraat werd hem ver door de Amerikaanse jiversity of Rochester, we- is zijn „grote verdiensten _ir de groei van zijn multi- ïejtional". leken, zelf „gehandicapt ir gebrek aan gedegen op- 'ing", pleitte in zijn dank- ird voor het invoeren van iwe vakken op de middel bare scholen en in het hoger onderwijs. „Bedrijfsleiders en managers dienen zo algemeen mogelijk te zijn ontwikkeld. Wat psychologie, filosofie, an tropologie en zelfs dramatische vorming zou hun kundigheid enkel maar vergroten", aldus de biermagnaat. „Hoe is het mogelijk dat 14-ja- rige kinderen kunnen kiezen tussen geschiedenis en aard rijkskunde, als die vakken zo veel met elkaar te maken heb ben? We eindigen nog eens met studenten die denken dat Atilla de Hun uit Peru kwam en dat Alexander de Grote een beroemd Amerikaans generaal was", sprak de bezorgde Hei neken. Juist breed opgeleide mensen komen volgens hem met creatieve oplossingen, en dat is wat het bedrijfsleven no dig heeft. Een intensieve uit wisseling van ideeën tussen onderwijs en bedrijfsleven zou in het belang zijn van onze hele maatschappij. Specialisa tie in een vroeg stadium heeft volgens de bierbrouwer het nadeel dat de techneuten, de bèta-mensen, moeilijk kunnen communiceren met de verko pers, de alfa-mensen. De toekenning van Heinekens eredoctoraat maakte zaterdag overigens deel uit van een an dere ceremonie. Zevenentwin tig jonge Nederlandse mana gers behaalden de graad Mas ter of Business Administration. Het diploma werd hen uitge reikt, voor een publiek van zo'n 350 industriëlen en ande re topfunctionarissen, door de Amerikaanse universiteit sa-, men met de Erasmus Univer siteit van Rotterdam. De hul diging van de managers, af komstig van onder meer PTT, Shell, Fokker en Philips was de afsluiting van ruim een jaar lang harde studie, die naast de normale werkzaamheden ge volgd werd. Heineken (links) poseert met 27 managers voor de groepsfoto, nadat hem een eredoctoraat in de rechten was toegekend. De managers behaalden de graad Master of Business Administration. (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG TV10 »eft nog geen contract isloten met de Casema in en Haag. Ook voor de jonnees in Leiden is de iris klein dat zij de com- erciële zender van Joop in den Ende snel te zien illen krijgen. HO eist vgn kabelexploitan- n dat zij geen vergelijkbaar ition op hun netten toelaten gunstigere financiële iorwaarden. Het bedrijf stelt ze voorwaarde om zo con- rrent Radio Télé Veronique, aarvan bekend is dat zij min- r wil betalen, dwars te zit- Den Haag, Leiden, Rotter- m en andere gemeenten in deze eis als een inbreuk hun vrijheid van program- ering. >g problematischer wordt de uatie voor TV 10, doordat et name Den Haag, Amster- tn en Rotterdam meer geld agen dan TV 10 bereid is te italen. Van den Ende, die :h in de onderhandelingen at vertegenwoordigen door ït Zweedse bedrijf Esselte V, de eigenaar van Filmnet, in niet meer bieden aan deze eden. Doet hij dat wel, dan engt hij de reeds afgesloten intracten met kleinere ge meenten in gevaar. In het mo delcontract van TV10 en VE- CAI, de vereniging van kabel exploitanten, staat heel duide lijk dat de overeenkomst on geldig wordt op het moment dat het tv-station-in-spe aan de ene kabelexploitant meer betaalt dan aan de andere. Es selte en VECAI zoeken nu ge zamenlijk naar een oplossing van dit probleem. TV10 biedt de kabelnetten één gulden per aansluiting, te be talen aan het einde van het eerste jaar van doorgifte. Daarnaast wil TV 10 voor elke aansluiting gedurende tien jaar nog een bedragje per aan sluiting uitkeren: de eerste paar jaar vier cent, dan acht cent en ten slotte twaalf cent. Maar daar tegenover dient te staan dat de kabelnetten dan ook eventuele andere pro gramma's van Esselte doorge ven. Amsterdam heeft al laten weten ook hier niets voor te voelen. Veronique biedt de kabelex ploitanten eveneens een gul den per aansluiting, maar wil daarna niets meer betalen. Verzoeken van gemeenten die al een contract met TV10 heb ben gesloten, om meer te bie den, zijn vierkant afgewezen. Directeur Lex Harding van Veronique is zich er kennelijk heel goed van bewust dat hij daardoor concurrent Joop van den Ende in ernstige proble men brengt. Terug van busongeluk in Frankrijk Emotionele taferelen speelden zich zaterdag af bij de terugkeer van de leerlingen van het Rotter damse Emmauscollege. De scholieren waren afgelopen dinsdag betrokken bij een busongeluk in Zuid-Frankrijk. Drie kinderen raakten hierbij min of meer ernstig gewond. ALSMEER TV 10 is jan plan zich in het bui- pnland te vestigen om te joorkomen dat minister jrinkman van WVC ook paar één kans krijgt de ftzendingen van de com- zender tegen te ouden. drs. A. Overste, voor- rechterhand van Brink man en sinds kort mediadirec teur van TV 10, is de huidige constructie van TV 10 (juridi sche vestiging in Milaan, wer kelijke vestiging in Aalsmeer) weliswaar waterdicht, maar is het beter een definitief einde te maken aan de discussie over de legitimiteit van de zender. „We willen in oktober van start gaan zonder ons te moeten bezighouden met aller lei procedurès", aldus Overste. „We twijfelen er niet aan dat we zouden winnen als Brink man een rechtszaak tegen ons aan zou spannen, maar de sfeer van onzekerheid die de minister 'creeërt doet ons be drijf geen goed en daarom gaan we naar het buitenland". Overste zegt dat TV 10 „uit het oogpunt van werkgelegen heid" liever in Nederland zou blijven. Het besluit te vertrek ken is dan ook nog niet geheel onherroepelijk. „We zitten te gen het definitieve aan", aldus Overste. „Als er in de komen de dagen een signaal uit de po litiek komt dat men onze aan wezigheid hier accepteert, kunnen we in Aalsmeer blij ven. Maar dat signaal moet dan echt wel binnenkort ko men". Volgens Overste maakt het „in principe" weinig uit naar welk buitenland TV10 verhuist, als het maar een EG-land is. Af delingen die vertrekken zijn in elk geval de directie, de produktie en de techniek, het geen voor Nederland een ver lies van enkele tientallen ar beidsplaatsen en niet onaan zienlijke investeringen bete kent, aldus Overste. >E KNOLLEN DUS MtVftOUW SEW-Wfi ÉRIAAT W£TT£HUI5 OM s\ urn oerwee. t£ ff' f Algen zorgen voor stank in Zeeland MIDDELBURG Rottende algen hebben gisteren in grote de len van Zeeland voor een ondraaglijke stank gezorgd. De geur veroorzaakte braakneigingen. Ook hadden diverse mensen last van brandende ogen. De stanklucht trok vanuit zee over Walcheren, Zuid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen en verooorzaakte ook ongerief in het noordoosten van België. Provinciale Waterstaat in Zeeland heeft, nadat om drie uur 's ochtends de eerste klachten binnen kwamen een uitgebreid on derzoek gedaan naar de oorzaak van de stank, die werd om schreven als de geur van verbrand rubber. Noch bij bedrijven, noch bij schepen op zee werd echter iets opvallends geconsta teerd. Uiteindelijk bleek dat veel verrotte algen vanaf de zeebo dem naar de oppervlakte waren gedreven. De stank was om ne gen uur 's ochtends weer verdwenen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het door breken van de financiële gelijkstelling van het bij zonder en het openbaar onderwijs is voor het CDA onbespreekbaar. „Men zal moeten beseffen dat wij deze kern van de school strijd - beslecht in 1917 - nooit meer zullen laten schieten", aldus CDA- fractievoorzitter Bert de Vries gisteren voor de NCRV-radio. De Vries reageerde op de uit spraak van het PvdA-congres vrijdag, waarin werd gesteld dat het afgelopen moet zijri met het automatisme dat alle door het openbaar onderwijs gemaakte kosten ook worden .toegekend aan het bijzonder onderwijs. Ook de uitspraak van het congres dat in kleine kernen of regio's de laatst overblijvende school steeds openbaar moet zijn, is voor de CDA-voorman onaanvaard baar „Dat zal van geval tot geval moeten worden beke ken. De beslissing daarover moet worden overgelaten aan de gemeente in kwestie". De Vries denkt overigens niet dat het PvdA-congres de for matie van een nieuw kabinet echt moeilijker heeft gemaakt. Wim Kok heeft immers al eni ge afstand genomen van de uitspraken over het openbaar onderwijs. „Maar er waren al grote programmatische ver schillen en die zijn er nog. Het zal bepaald niet gemakkelijk zijn om een coalitie te moeten vormen met de PvdA", aldus De Vries. Zijn VVD-collega Joris Voor hoeve ziet voor de formatie na het congres van de PvdA meer problemen. „De afstand tussen PvdA en VVD is op bepaalde punten groter geworden". Voorhoeve doelde met name op de uitspraak van het con gres dat de defensie-uitgaven omlaag moeten. ONDERZOEK: Mishandeling bejaarden geen groot probleem RIJSWIJK Mishande ling van bejaarden vormt in Nederland geen struc tureel probleem. Dat het voorkomt, staat vast, maar over de werkelijke om vang is nauwelijks een goede indruk te krijgen. Een centraal meldpunt voor klachten zou daartoe ingesteld moeten worden. Zo luiden de conclusies van een onderzoek van het Neder lands Centrum Geestelijke Volksgezondheid (NCGV), waarvan de resultaten van daag aan minister Brinkman van WVC zijn overhandigd. Het onderzoek werd uitge voerd op verzoek van de mi nister, nadat vorig jaar alar merende berichten in de pers verschenen. Via enquêtes on der landelijke ouderenorgani- saties, interviews met hulpver leners en oproepen in kranten stuitten de onderzoekers op honderdvijftig gevallen van mishandeling. Minister Brink man liet vandaag weten de suggestie van een centraal meldpunt in overweging te ne men. „Maar zolang het pro bleem een taboe blijft en men sen er niet over willen praten, zal ook zo'n meldpunt geen be trouwbaar beeld van de om vang van geweld tegen oude ren opleveren", zo vindt de minister. Hij riep hulpverle ners en ouderenbonden op ex tra aandacht te schenken aan dit probleem en bij te houden hoe vaak zij ermee geconfron teerd worden. PTT beperkt bellen met autotelefoon DEN HAAG De PTT schort het automatisch intercontinen taal bellen met de autotelefoon op. De capaciteit van het begin dit jaar hiervoor in gebruik gestelde derde net blijkt on voldoende. Naar verwachting kan eind dit jaar weer vanuit de auto met een ander conti nent worden gebeld. Momen teel zijn ongeveer 15.000 men sen op het derde net aangeslo ten. Voorlopig kan nu slechts via tussenkomst van een tele foniste intercontinentaal van uit de auto worden gebeld. Al leen voor individuele, zeer dringende gevallen wordt ont heffing verleend. Dubbel De politie van Leerdam be leefde zaterdag een goede dag bij de oplossing van een reeks diefstallen. Men scoorde een 'double' door zowel de steler als de heler aan te houden. Bij huiszoeking in de woning van de heler vond de recherche onder meer au toradio's, kleu rentelevisies, cd-spelers, fo tocamera's, kassa's, verre kijkers en schrijfmachines. foto: anp (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het VVD- kamerlid mr. J.C. Wie benga heeft het kabinet schriftelijk om ophelde ring gevraagd over de po sitie van uit Sri Lanka af komstige Tamils die als politiek vluchteling in Ne derland asiel hebben aan gevraagd. Volgens een recent rapport van enkele Europese ambassa des in Colombo, de hoofdstad van Sri Lanka, is het de laat ste tijd herhaaldelijk voorge komen dat Tamils die in EG- landen verblijven naar hun moederland op vakantie gin gen. Wiebenga wil onder meer we ten of hierbij ook Tamils uit Nederland betrokken waren en zo ja. welke consequenties het kabinet daaruit wil trek ken. Tevens informeert hij waarom het rapport van de ambassades in Colombo niet eerder openbaar is gemaakt. Het liberale kamerlid zegt ont hutst te zijn over de bevindin gen van de ambassades. Hij vraagt zich af hoe het mogelijk is dat Tamils die beweren dat zij in hun eigen land worden vervolgd zonder problemen naar Sri Lanka op vakantie gaan. Ook het financiële as pect verbaast Wiebenga omdat het voor de doorsnee asielzoe ker (die een zeer geringe bij standsuitkering krijgt) onmo gelijk moet zijn een dure reis te bekostigen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3