Conferentie uitgesteld wegens klooster Auschwitz c~jf Atheïstische propaganda in Sovjet-Unie verboden' CëüLeScnvta/rii kerk wereld Wonderbaarlijke genezing na bezoek aan Lourdes Oostduitsers willen geen hereniging, maar betere DDR' beroepingen brieven GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CekWSommtt MAANDAG 10 IULI 1989 PAGIffl. VU-Verenigingsbestuur: grondvlak VU moet oecumenischer AMSTERDAM Het grondvlak van de VU-Vereniging moet oecumenischer worden De pluriformiteit van de Vrije Univer siteit is wat betreft de interpretatie van de christelijke doelstel ling in onvoldoende mate aanwezig in de Vereniging. Deze wordt voornamelijk bevolkt door de groep die van oudsher de VU steunt. Dit schrijft het bestuur van de VU-Vereniging in een notitie die op 18 november in de ledenraad aan de orde komt. De VU heeft een bestuursstructuur waarbij de VU en het VU-ziekenhuis in grote mate autonoom zijn, maar waar voor de Vereniging uiteindelijk verantwoordelijkheid draagt. De eigen rol van de VU-Vereniging is niet erg bevredigend, daarom wil het bestuur instemming voor verbreding van het grondvlak. „Geen nieuwe sancties tegen Boff' VATICAANSTAD Het Vaticaan heeft nog geen nieuwe sancties tegen de Braziliaanse bevrijdingstheoloog Leonardo Boff genomen. Dit heeft kardinaal Joseph Ratzinger voor Ra dio Vaticano gezegd. Hij reageerde op geruchten in Brazilië dat Boff nieuwe straffen boven het hoofd hangen. In mei 1985 leg de het Vaticaan de bevrijdingstheoloog een spreekverbod van twaalf maanden op omdat opvattingen in het boek „Kerk: cha risma en macht" „gevaarlijk voor de leer van de RK Kerk" waren. In juni zegde Boff een reeks lezingen door België af, die hij met zijn broer Clodovis zou houden. „Recente ontwikkelin gen in de leiding van de Braziliaanse RK Kerk staan het voor genomen bezoek in de weg," was het enige dat Boff over zijn besluit kwijt wilde. Neem de mensen zoals zij zijn, anderen zijn er niet Konrad Adenauer BESLUIT JOODS-CHRISTELIJKE ORGANISATIE ICCJ LILLE De Internatio nale conferentie van jo den en christenen (ICCJ) heeft een conferentie in de Poolse stad Kraków uitgesteld, totdat het Kar melietessenklooster uit Auschwitz is verdwenen. Op deze wijze wil het ICCJ, dat in Lille verga derde, druk uitoefenen op de nationalistische krachten in Polen die zich tegen de overplaat sing van het klooster ver zetten. De ICCJ wilde de conferentie in Kraków, eind dit jaar of begin volgend jaar, wijden aan de relatie tussen joden en Polen en de verwerking door het grotendeels rk Polen van de jodenvervolging tijdens de Tweede Wereldoorlog. Vorige maand werd bekend dat de bouw van een nieuw klooster pas volgend jaar zal beginnen. Een delegatie van kardinalen, onder wie de aartsbisschop van Kraków, kardinaal Frantisek Machars- ki, kwam in februari 1987 met het Joods Wereldcongres overeen dat het klooster bin nen twee jaar uit Auschwitz zou zijn verdwenen. Dr. Gerhard Riegner van het Joods Wereldcongres erkende in Lille dat niet het Vaticaan of Macharski, maar nationa listische krachten in Poien de overplaatsing tegenhouden. Hij toonde zich pessimistisch over de verwijdering van het klooster uit Auschwitz. De zaak zit behoorlijk vast, zo zei Riegner. De aartsbisschop van Lyon, kardinaal Albert Decourtray, die bij het overleg met het Joods Wereldcongres was be trokken, erkende eerder dit jaar dat Macharski voor de „enorm netelige" taak stond de publieke opinie in Polen ervan te overtuigen dat de Karmelietessen zich niet ge griefd voelen. Bovendien ver wijten veel Polen Macharski de kardinaal dat hij de vele Poolse rooms-katholieken die in Auschwitz zijn omgeko men, negeert. OFFICIËLE ERKENNING ZORGT VOOR 65e MIRAKEL ROME De 24-jarige Delizia Cirolli, een ver pleegster uit het kleine Siciliaanse dorpje Paterno is „officieel wonderlijk genezen verklaard" van een tumor aan de rech terknie na een bezoek aan Lourdes. De ziekte zou zonder het wonder haar gewisse dood heb ben betekend, maar nu is ze weer volstrekt gezond, getrouwd en moeder van een kindje. De kerkelijke verklaring van de wonderbaarlijke genezing is het vijfenzestigste mirakel van Lourdes. De goddelijke genezing da teert al van dertien jaar gele den, maar pas nu heeft mgr. Luigi Bommarito, aartsbis schop van Catania de wereld medegedeeld dat hij „kennis neemt van het feit dat de ge nezing, op de manier waarop ze is gebeurd en waarop ze is gebleven, wetenschappelijk onverklaarbaar is", en dat hij „het miraculeuze karakter" ervan erkent. Delizia kreeg last van haar knie toen ze elf was, in maart 1976. De artsen stelden vast dat ze leed aan het Ewing-sar- coom, een bijzonder kwaad aardig soort kanker wat meestal kinderen treft en wat meestal op zeer korte termijn dodelijk afloopt. Om haar le ven nog enigzins te rekken werd de amputatie van het zieke been voorgesteld; in plaats daarvan ging Delizia met haar ouders op bedevaart naar Lourdes, in augustus van datzelfde jaar. Haar toestand verslechterde nadat ze weer thuis was tot op een punt dat ze nog 22 kilo woog en in coma geraakte. Maar in de cember kwam ze bij en werd langzamerhand steeds beter. Enige tijd later bleek ze weer helemaal gezond. In 1981 ver klaarde het Medisch Bureau van Lourdes, het instituut dat daar duizenden merkwaardi ge helingen onder de loupe neemt, dat ze volledig gene zen was en dat de wetenschap daar geen verklaring voor had. Nog jarenlang bogen weten schappers, artsen en theolo gen zich over het geval tot het dossier afgesloten werd met. de officiële verklaring dië werd afgegeven door pater Joseph Bordes, de rector van het Franse Maria-heiligdom en waarbij de wonderbaarlij ke genezing als 65ste Lourdes- mirakel te boek werd gesteld. Toen kon monseigneur Bom marito ook zijn mededeling doen, iets wat in heel gelovig Italië grote opschudding ver wekte. Delizia gaat dit jaar in augus tus weer naar Lourdes om daar dank te zeggen „voor de verkregen gunst", zoals ze on dertussen zo vaak heeft ge daan, met het enige verschil dat ze dat nu doet met de ker kelijke erkenning te zijn ge holpen door God. Robert Runcie FOTO: AP Runcie hekelt fundamentalisme YORK Aartsbisschop Ro bert Runcie van Canterbury, hoofd van de wereldwijde Anglicaanse Kerk, heeft het religieus fundamentalisme scherp gehekeld. In een ver wijzing naar de gezamenlijke herdenking door dë kerken van de „Glorious Revolution" die als bijverschijnsel de pro testanten naar Ierland bracht, zei Runcie dat er nog steeds godsdiensten en gelovigen zijn die niet de verdraagzaamheid tegenover andersdenkenden kunnen opbrengen. Runcie wees tijdens een syno de op het christelijk funda mentalisme in Noord-Ierland, het islamitisch fundamentalis me in het Midden-Oosten en het joods fundamentalisme in Israël. „Er zit bloed aan de handen van deze gemeen schappen. Waar geen ver draagzaamheid bestaat, is ver volging dichtbij." Aartsbisschop Robin Eames van Armagh, hoofd van de Anglicaanse Kerk in Ierland, pleitte op de synode voor godsdienstige verdraagzaam heid in eigen land. Onvermij delijk worden de Noordierse kerken geïdentificeerd met de politieke stromingen: de pro testanten met de unionisten en de rooms-katholieken met de nationalisten. „Maar als de kerken een deel van het pro bleem zijn, dan moeten ze ook een deel van de oplossing zijn." Evangelisatie-tournee Londen groot succes Ongeveer een miljoen Britten hebben de afgelopen drie we ken geluisterd naar de evan gelisatie-boodschap van Billy Graham, die op tournee is in Groot-Brittannië. Hij was lijfelijk aanwezig in Londen, maar satelliet-verbin dingen zorgden er voor dat hij op een kleine tweehonderd vijftig plaatsen in het land „electronisch aanwezig" was. Volgens de organisatie: „Billy Graham Evangelistic Associa tion" hebben zich de afgelo pen weken meer dan dertig duizend mensen bekeerd. De Londense manifestatie is zo'n succes dat Braham een mee ting in Manila aanstaande zaterdag heeft afgezegd en op die dag weer in Wembley zal spreken. Op de foto: Billy Graham ge durende de slotmanifestatie in het Wembley-stadion; meer dan 85.000 mensen waren daar aanwezig. V) LEIPZIG De meeste Oost- duiters willen geen hereni ging met de Bondrepubliek. „We willen een bétere DDR, geen kapitalistische DDR", al dus de plaatsvervangend voorzitter van de Bond van Evangelische Kerken in de DDR, Manfred Stolpe tijdens een discussiebijeenkomst op de Kirchentag, die afgelopen weekeinde in Leipzig werd gehouden. Aan de slotmani festatie deden enkele tiendui zenden mensen mee. Kolpe noemde verkiezingen het hart van een democratie en elk gesjoemel met de uit slag leidt tot wantrouwen bij de burgers. Enkele tientallen jongeren met spandoeken te gen de „fraude" bij de jongste gemeenteraadsverkiezingen in het Oost-Duitsland, pro beerden gisteren tevergeefs op het podium te komen om aandacht te vragen voor de hun inziens niet eerlijk verlo pen verkiezingen. De met opzet gepleegde frau de bij de verkiezingen heeft de binnenlandse situatie in de DDR verscherpt, aldus een open brief van 21 weten schappers, ingenieurs en theo logen die tijdens de Kirchen tag bekend werd gemaakt. „Op een niet voor mogelijk gehouden schaal heeft de staat de grondwet en de wet op de verkiezingen overtre den. Daarmee is het proces naar meer rechtszekerheid ten diepste in gevaar ge bracht. De huidige situatie is onaanvaardbaar." De brief is gericht aan de protestantse kerken en de Rooms-Katholieke Kerk die in april in Dresden deelna men aan de landelijke bijeen komst in het kader van het conciliair proces voor gerech tigheid, vrede en het milieu. Het noodzakelijke en ook door marxisten gewenste ge sprek over democratisering van staat en maatschappij moet zo spoedig mogelijk be ginnen, aldus de onderteke naars. Zij hebben begrip voor de po sitie van de staats- en partij leiding in de DDR, die tussen de hervormingen in andere communistische landen ener zijds en de economische macht van het Westen ander zijds bezórgd is over de stabi liteit van het systeem. Op den duur kan ook de DDR de noodzakelijke veranderingen niet tegenhouden. Bij de be volking is reeds te merken dat de angst voor represailles minder wordt. Bisschop Gottfried Forck van Berlijn pleitte voor de moge lijkheid dat elke DDR-burger eenmaal per jaar voor korte tijd vrij naar het buitenland kan reizen. Daarmee zou voor velen de verleiding naar het Westen te emigreren, worden weggenomen. Andere kerkleiders vroegen de staat de oorzaken van de ontevredenheid bij de bevol king weg te nemen. De cata strofale woningnood, de slechte economische situatie en de belemmeringen voor christenen bij hun carr werden in dit verband noemd. MOSKOU-GENEVE Terwijl het centraal co mité van de Wereldraad van Kerken van 17 tot 26 juli voor de eerste "maal in Moskou zal vergaderen, is atheïstische propaganda in de Sovjetunie niet lan ger toegestaan. Deze laatste constatering komt van Jevgeni Pasoetsjin, directeur van de vereniging voor christelijke vernieuwing in Leningrad. Hij weet waaro ver hij spreekt. De vereni ging, die eerder door Tatjana Goritsjeva werd geleid, heeft zelf jarenlang ondergronds moeten werken. Toen in 1985 Moskou als ver gaderplaats voor het centraal comité werd aangewezen, gold dit besluit nog als een sensatie. Nog nooit had een kerkelijk lichaam dat niet door de Sovjet-overheid wordt gecontroleerd, in Mos kou vergaderd. Bovendien, welke gevolgen zou het voor de geloofwaardigheid van de Wereldraad hebben als het bestuur ervan vergadert in een land met enkele honder den christenen die om hun geloof gevangen zitten, zo vroegen bezorgde leden van het centraal comité zich af Inmiddels heeft de Sovjetlei ding (lees: Michael Gorbats- jov, gedoopte zoon van een gelovige moeder) begrepen dat het Kremlin 70 jaar lang „hoogst onverstandig heeft gehandeld door de godsdien stige wortels van het volk te vernietigen en christelijke waarden te loochenen," aldus Pasoetsjin. In snel tempo wer den alle geloofsgevangen (eind 1987 nog 260) vrijgela ten. Bijbels worden bij duizen den tegelijk naar de Sovjetu nie getransporteerd. Zelfs Kruistochten, dat jarenlang het regime met bijbelsmokkel tartte, mag een miljoen bijbels leveren. Vorig jaar werden 1610 nieuwe kerkelijke ge meenten geregistreerd tegen over 104 in 1987 en Moeder Teresa mag binnenkort drie hospitalen in de Sovjet-Unie openen. De „historische" ontmoeting in april 1988 tussen Gorbats- jov en patriarch Pimen, hoofd van de 50 miljoen leden tel lende Russisch-Orthodoxe Kerk, deed waarnemers den ken aan de ontmoeting in 1943 tussen Stalin en het toenmalig hoofd van Kerk. Stalin had de Kerk hard no dig in de strijd tegen de legers van Hitier. Gorbatsjov heeft de steun van alle sectoren van de Sovjetsamenleving nodig om zijn hervormingsplannen te kunnen doorzetten, zo zei de Westduitse kenner van de Orthodoxie, prof. Adolf Ham- pel, vorig jaar in Utrecht tij dens de herdenking van 1000 jaar christendom in de Sovjet- Unie. De 150 leden van het centraal comité komen in Moskou in de eerste plaats bijeen om de voortgang van het werk van de oecumenische beweging mogelijk te maken. In princi pe kan de Wereldraad niets doen zonder voorafgaande toestemming van het centraal comité; in de praktijk hebben de staf onder leiding van se cretaris-generaal dr. Emilio Castro en het dagelijks be stuur veel ruimte. De Lima-teksten, waar al bij na 200 kerken op hebben ge reageerd, de voorbereiding van de assemblee ih 1991 te Canberra en de financiële zorgen van de voorlopige af sluiting van het conciliair proces voor gerechtigheid, vrede en het milieu, volgend jaar in Seoul, behoren tot de terugkerende agendapunten. Verder zal in de wandelgan gen de opvolging van Castro, die eind 1992 aftreedt, onder werp van gesprek zijn. Speciale zittingen zal het cen traal comité in Moskou wijden aan de biotechnologie, de ar moede in de wereld alsmede de rol van de kerken in de gezondheidszorg. Over het eerste .onderwerp, het enige waarover tot dusver een rap port beschikbaar is, zegt de Wereldraad dat de gevolgen van de biotechnologie vooral in de Derde Wereld voelbaar zullen zijn. Daarom moet er volgens de oecumenische be weging een politiek debat tus sen Noord en Zuid over het effect van de biotechnologie komen, waarbij gerechtigheid het uitgangspunt is. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Middelburg B.J.W. Schelhaas te Groes- beek, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Amsterdam Chr. van Andel te Bergschenhoek; naar Coevorden E. Kolkert te Sintjohannesga en Delfstra- huizen, die bedankte voor Willemstad en voor Hoek van Holland; naar Utrecht (toez.) A.J. van Zoutendijk te Gro ningen. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Den Hel der drs. C. Corporaal te En schede; naar Hardenberg drs.E. Zijlstra te Wilnis. Gereformeerde Kerken vrij gemaakt Aangenomen naar Den Hel der P.F. Lameris te Vollenho- ve-Kadoelen. Bedankt voor Assen-Noord A. Kruizinga te Zaamslag. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Baarn J. Jonkman te Enschede- West. Schoolstrijd Het congres van de PvdA heeft zich met zijn uitspraE over het openbaar en bijzonder onderwijs in zijn vingers; sneden. De top van de partij betreurt zelfs de uitspraken 4^ het congres dat er een eind moet komen aan de financfc gelijkstelling tussen openbaar en bijzonder onderwijs enP de laatste school in een regio of dorp een openbare moet zrL Het is volkomen begrijpelijk dat het CDA het bijzonder t derwijs hiertegen in bescherming wil nemen. L. In de top van de PvdA is men om de voorspelbare reav van het CDA danook weinig gelukkig met deze „oprispL uit het verleden", zoals onderwijsspecialist Wallage het ij drukte. De schoolstrijd moet niet opnieuw worden opgeT keld, er zijn belangrijker zaken gaande. De vaststelling uj ke school in een regio als laatste open blijft, is een zaak n plaatselijke besturen. In een overwegend christelijke meente is het niet de openbare school die de langste adj heeft, ook al zou „Den Haag" daar anders over oordelen, ook de uitspraak over het aan het bijzonder onderwijs dok i berekenen van de kosten van elk gebroken ruitje op I openbare school is achterhaald. In de Tweède Kamer wo| al enige tijd gesproken over een nieuwe budgettering van onderwijs. Minister Deetman (CDA) wil uit bezuinigiri overwegingen de scholen een zelfstandiger financieel I heer geven en daarmee veel administratieve rompslomp! langdurige achterstanden in betaling weghalen. DaarnT vervalt de huidige regeling van doorberekening van alle k ten en verdwijnt tevens de prikkel uit de uitspraak van Ij. PvdA-congres. r" VAN waar dan toch die uitspraak? Kennelijk heeft het c4 gres van de sociaal-democraten behoefte gehad althans él controversiële uitspraak overeind te houden. Alle andere gingen het ontwerp-verkiezingsprogramma in radicalere [j bij te stellen waren stukgelopen op de eensgezinde afwijzik door het bestuur en de nieuwe politiek leider Wim Kok de partij als toekomstige coalitiepartner niet van het CD willen vervreemden. De veranderingen binnen de Partij van de Arbeid zijn we hebben het eerder in deze kolom gesignaleerd zienbarend. Twintig jaar na het begin van de politiek v confrontatie, toen Nieuw Links de macht in de partij grei laat de PvdA zich weer kennen als een partij die wèl e programma voor nieuw beleid formuleert maar geen van punten on-onderhandelbaar noemt. De nieuwe lijsttrekl Kok verwijt het zittende kabinet dat het weinig conseque ties trekt uit de politieke affaires van de laatste jaren en st integriteit en eerlijkheid als voorwaarden voor politiek ha delen, maar hij werpt geen barricade op tegen bepaalde p sonen. Oude „heilige" punten als de koppeling van uitker gen aan lonen in het bedrijfsleven en vermindering van defensielasten worden wel herhaald, maar zijn ditmaal n voorzien van concrete minimumeisen en -percentages. R hield zijn volgelingen voor dat de kiezer geen beloften w den gedaan die de partij niet kan nakomen. Een realia waarmee hij het pleit won. Hij heeft danook de vrijheid v onderhandelen gekregen om te proberen zijn partij de co; tie binnen te loodsen. Die opgave is overigens niet gering. Kok mag onlangsP Nijmegen de meerderheidsstrategie van de oude PvdA hu ben afgezworen, bij de beoogde coalitiepartner, het CDAii er behalve een aantal flinke programmatische verse len toch ook heel wat „oud zeer". Elke uitspraak van PvdA die wijst op het voortbestaan van oude strijdpun roept kribbige reacties op van De Vries en Van Velzen. die moeten voor een deel worden toegeschreven aan een i komende verkiezingskoorts. Duidelijk is in elk geval dat I congres van de PvdA niet zijn idealen heeft afgezwon maar wel zijn luchtkastelen. Dat is de winst van twaalf ja oppositie. Af en toe zon DE BILT (KNMI) Boven de Atlantische Oceaan handhaaft zich een uitgestrekt en krach tig hogedrukgebied. Een uitlo per van dit hogedrukgebied boven de Britse Eilanden en ons land houdt de depressieac tiviteit voorlopig nog even op afstand. Met een in hoofdzaak noordwestelijke stroming wordt koele lucht vanaf de Noordzee ons land binnenge voerd. Er zijn de komende da gen perioden met zon, maar er moet toch ook op enkele wol kenvelden worden gerekend. Neerslag wordt er tot en met woensdag vrijwel nergens ver wacht. Alleen in het noordoos ten van het land is er een klei ne kans op een bui. De mid- dagtemperaturen liggen rond de 22 graden en de noordwes telijke wind is zwak tot matig. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig tot en met morgen: Noorwegen: veel bewolking en af en toe regen, alleen in het zuiden af en toe zon Middagtemperatuur aan de westkust 15 tot 18 graden, in het zui den, achter de bergen, tot 24 graden Zweden bewolkt, morgen in het zui den opklaringen. Middagtemperatuur van 18 graden in het noorden oplo pend tot plaatselijk 25 graden in het zuiden Denemarken: bewolkt en eerst nog af en toe regen Middagtemperatuur da lend van ongeveer 26 naar 21 graden Ierland: veel bewolking maar vanaf vandaag opklaringen. Middagtempe ratuur omstreeks 19 graden Engeland, Schotland en Wales: veel bewolkig en in Schotland af en toe regen Middagtemperatuur van circa 16 graden in Schotland tot 25 graden in Zuidoost-Engeland. België en Luxemburg, veel bewol king en eerst nog een enkele bui, in de loop van vandaag opklaringen. Middagtemperatuur rond 22 graden. Bondsrepubliek Duitsland: veel wolking en eerst nog een enkele I later opklaringen. Middagtempt tuur van 20 graden 11 lot 25 in het zuiden. Frankrijk: veel bewolking en nogt kele buien, mogelijk met onweer I ter opklaringen Middagtemperati van 20 tot 24 graden langs de Atla sche kust, omstreeks 30 graden de Middellandse Zee en omstreeks graden landinwaarts. Spanje en Portugallangs de Noo kust veel bewolking, elders zon: Middagtemperatuur van 22 tot graden aan de Atlantische kust, c streeks 30 graden aan de Middellai se zee en plaatselijk in het bin land oplopend tot 38 graden Oostenrijk in de middag en a' regen- of onweersbuien. Middagte peratuur rond 29 graden WEERRAPPORT Brussel Cyprus Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Machtswellust Prof. dr. Rob van Kessel heeft bij zijn afscheid als hoogleraar in de systematische theologie in Utrecht 'n flinke steen in het reeds zo onrustige water van de r.k. kerk gegooid. De professor had 'n boze droom, waarmede hij de hiërarchie van de r.k. kerk beschuldigde van machtswellust, omdat zij kiest voor het behoud van haar macht door o.m. seksuele angsten en schuldgevoelens van de beminde gelovigen te versterken en te benadrukken dat voor die opgewekte gevoe lens alleen door tussenkomst van de priester vergeving mo gelijk is. De machtswellust van de leiding der r.k. kerk zou voorts duidelijk tot uiting ko men in de reacties van de ker kelijke hiërarchie op emanci patiebewegingen en bevrij- dingstheologieën (zie de krant van 3 juli jl.). Het is voor de volwassen leek erg schokkend te ervaren hoe zeergeleerde theologen dikwijls blijk geven geen enkel vertrouwen te kunnen opbrengen in de inte griteit van hun kerkelijke lei ders en de zuiverheid van hun bedoelingen. Zulk 'n geestes gesteldheid is mijns inziens geen goede voedingsbodem om tot een gefundeerde oordeels vorming te komen omtrent door de leiders van de r.k. kerk geuite standpunten en /of door dezen genomen besluiten. Het mag als algemeen bekend worden beschouwd dat wan trouwen menselijke verhou dingen verpest, tot polarisatie leidt en in strijd is met de grondbeginselen van het chris tendom. Van r.k. theologen zou daarom mogen worden verwacht dat zij bij het beoor delen van bepaalde standpun ten en/of uitspraken a priori uitgaan van de integriteit van hun kerkelijke leiders en de zuiverheid van hun bedoelin gen. Dit zoü het r.k. milieu, dat thans is aangetast door de zure regen van achterdocht en wantrouwen, aanzienlijk ver beteren. P.J. Vermeulen, DEN HAAG. Pa ti'èn tenselectie Het is mij uit het hart gegre pen, het artikel in de Finale van zaterdag 8 juli over pa tiëntenselectie. Ook ik wacht al maanden op een hartopera tie. Weet men wel wat men de patiënt, die dit moet onder gaan en die maar in de wacht kamer wordt gezet, aandoet? Om over zijn gezin nog maar niet te spreken. Je moet vol gens mij de naam dragen van Van Kemenade, Van Dijk of Michels ik kan nog wel even zo doorgaan om op tijd geholpen te worden. Voor die mensen is er wel ruimte, maar voor een onbekende bur ger totaal niet. Laat die zijn beurt maar afwachten, totdat hij totaal invalide is. We leven hier toch in Nederland in een democratie? Met gelijke rech ten? Zij die over ons oordelen, weet wel waar u mee bezig bent. Het is een schande zoals er met ons hartpatiënten wordt gesold. J.A.M. Peeters, DEN HAAG

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2