Post stelt tactiek bij TOUR Hoogtestages nieuwe trend Elly van Hulst: 57e titel Schurer rijdt zich in de kijker TOUR DE SPORT £eidóc6omofit ZATERDAG 8 JULI 1989 PAGINA KNWU wil ook punten klassement voor amateurs DEN HAAG De Koninklijke Nederlandse Wielren Unie zal de amateursectie van de interna tionale organisatie voorstellen ook een punten klassement voor amateurs in te stellen. Volgens het idee, dat oorspronkelijk van ploegleider Arie Hasssink afkomstig is, moet een puntensysteem gekoppeld worden aan een beperkt aantal inter nationale topwedstrijden. De KNWU denkt dat hoog gekwalificeerde amateurs aantrekkelijk zijn voor profploegen, zeker wanneer ook een aantal van de bij de amateurs veroverde punten zou kun nen worden „meegenomen" naar het FlCP-klas- sement van de professionals. De wens voor een amateurklassement is ingegeven door het feit dat het voor amateurs moeilijker is geworden de over stap te maken, sinds de instelling van het punten systeem voor de profs. Geen softbal door regen HAARLEM Taiwan speelt zondag de finale van de Haarlemse Softbalweek. De Azia tische ploeg komt uit tegen de winnaar van het duel Nederland- Italië, dat vandaag wordt gespeeld. De voor gisteren vastge stelde wedstrijden (Taiwan - TWA en St. Louis Express - Ne derland) werden als gevolg van regen van het programma afge voerd. Coene en Van Dijck uit dubbelspel KUALA LUMPUR Eline Coene en Erica van Dijck zijn er niet in geslaagd de laatste vier bij de strijd om de open Malaysische badmin- tontitels te bereiken. Het Neder landse koppel, als vijfde geplaatst, verloor gisteren in drie games van het ongeplaatste Chinese duo Qun- ha/Li. De beslissing viel pas in de verlenging van de derde reeks: 15- 8, 12-15, 14-18. In het dames enkel spel wordt het laatste kwartet ge vormd door speelsters uit China: Aiping, Ying, Yun en Hua. De laat ste Europese vertegenwoordigster Pernille Nedergaard, was kansloos tegen Aiping. HENGELO Elly van Hulst heeft de ketting van nationale kampioenschappen weer verder aangeregen. Op de ope ningsavond van de Nederlandse titel strijd in Hengelo veroverde de 30-jarige Rotterdamse gisteren haar 57e indivi duele kampioenschap. Op de baan van het FBK-stadion was het tij dens de 3000 meter van de dames nog zeker dertig graden. Op verzoek van een aantal trainers was kort voor de 3000 meter van de vrouwen een gemeentelijke sproeiwagen over de baan gegaan. Het water siste nog net niet, maar was wel snel verdampt. Van Hulst, die vandaag nog de 1500 meter loopt maar morgen moet afzien van de 800 meter omdat zij anders maandag niet tijdig in Nice kan zijn yoor de volgende wedstrijd van het Grand Prix-circuit, liet pas in de laatste ronde zien dat zij onbetwist de sterkste is. In eigen streek wilde Marti ten Kate on danks de hoge temperatuur best wat laten zien. De Twentse computerspecialist en de Zeeuw John Vermeule werkten ruim vijf ki lometer eendrachtig samen. Het tweetal kwam halverwege de tien kilometer door in 14 minuten en 20 seconden. Kort daarna bleek het tempo voor Vermeule te hoog. Hij bepaalde zich toen tot het vasthouden van de tweede plaats. Cooman niet op NK atletiek HENGELO Nelli Cooman neemt op doktersadvies niet deel aan de strijd om de Nederlandse atletiekkampioenschap- pen in Hengelo beginnen. De sprint-, kampioene toont verschijnselen van een bloedvergiftiging. De verschijnselen zijn; waarschijnlijk een gevolg van een in! Stockholm opgelopen insektenbeet. Cooman zal voorlopig zes dagen nietj trainen. De wereldkampioene indoor op de 60 meter werd woensdag in Oost- Berlijn bij Grand, Prix wedstrijden acht-j ste op de 100 meter in 11,58. Twee da gen eerder, bij de bewuste Grand Prix in Stockholm, was de Rotterdamse, evenmin in vorm. Ze werd vierde, in; een veld van zes deelnemers, in 11,43. OP DE LOSSE Dak van perszaal gewaaid De zevenhonderd schrijven de journalisten in de Ronde van Frankrijk werkten giste ren in een geimproviseerde perszaal. Een orkaan rukte in de nacht van donderdag op vrijdag het dak van de oorspronkelijke installatie. Het organisatiecomité krijgt volgend jaar het begin van de Tour in Jaunay Clan. Het pretpark is tegen die tijd ge repareerd en afgemaakt. Strafseconden voor Thierry Marie De jury heeft Thierry Marie beboet met twintig strafse conden wegens het „staye- ren" achter de wagen van zijn ploegleider. Die strafse conden vergrotèn de achter stand van Marie op Lemond tot 40 seconden, hij behield wel de derde plaats. Thierry Claveyrolat, die gisteren als laatste binnen kwam. heeft een middenhandsbeentje ge broken in de linkerhand. Onderzoek in het ziekenhuis heeft uitgewezen dat Jesper Skibby aan zijn valpartij kneuzingen aan rechter hand en -pols heeft opgelopen. JAUNAY CLAN Twin tig kilometer voor het ein de klonk het commando uit de mond van Peter Post: „Hou maar op". Het bevel betekende ge lijk een kruis door de eventuele eerste etappeze ge in een massasprint voor Jean-Paul van Poppel. In de zesde rit kwam er al weer wat tussen. De snel ste man van het peloton kon voor zichzelf.de con clusie trekken dan een etappezege winnen razend moeilijk wordt, laat staan vier zoals vorig jaar. Post ergerde zich mateloos aan de andere ploegen die zich tientallen kilometers lieten meedrijven in het tempo dat Van Vliet, Talen, Wampers, Nulens, De Rooy en Lubber- ding maakten achter de eenza me vluchter Joël Pelier. Eerst was er nog assistentie van de Belgen van Greg Lemond. Op het moment dat de achter stand tot tien minuten was te ruggebracht en de gele trui van de Amerikaan geen ge vaar meer liep, konden de rij ders van Post het alleen op knappen. Ze deden het tot Post anders besliste. De ploeg leider voerde twee argumen ten aan: ten eerste gaf hij Van Poppel niet zo veel kans, om dat buien de wegen nat en glad maakte. De sprinter haat dit weertype. Ten tweede stond Erik Breukink uitste kend geplaatst in het klasse ment. De winnaar van' de pro loog heeft uitzicht op een podi umplaats in Parijs. „De ploeg moet nog langer mee dan van daag", zei Post bij de streep. Van Poppel berustte: „Als ze in deze fase van de Tour alles aan ons overlaten, dan maar niet. Ik ben klaar voor een massasprint, als die er een keer uitrolt". Onwillekeurig deed Post iets terug voor Joël Pelier. Drie jaar geleden schond zijn toen malige renner Johan van der Velde een afspraak met de Fransman. Tijdens een lange ontsnapping naar Villes-sur- Mer werd Pelier de etappezege beloofd als Van der Velde de gele trui zou bemachtigen. De Brabander sprintte tegen de afspraak in toch en pakte naast de gele trui de etappeze ge. Hi] „flikte" zijn vlucht- makker. Pelier huilde destijds tranen met tuiten. In het pretpark Futuroscope huilde Pelier drie jaar later opnieuw. Nu van geluk. In de langste etappe van de Tour had zijn monstervlucht van 156 kilometer succes. Joël Pellier kon gisteren na de overwinning in de zesde etappe zijn tranen niet de baas. FOTO: AP FUTURUSCOPE - Op we derom een dag dat Jean- Paul van Poppel van een ritzege werd afgehouden en ploegleider Peter Post verklaarde toch de troef Breukink te willen uitspe len, genoot Eddy Schurer van zijn eerste Toursuc- cesjes. De Fries, die tegen woordig in het Westbra bantse Oud-Gastel woont, ontsnapte in de laatste ki lometer aan de aandacht van het peloton en werd tweede achter de Frans man Joël Pelier, die een lange solo met een ritzege bekroonde. Normaliter telt in de wieler sport een tweede plaats niet, maar Schurer vormde giste ren een uitzondering op die regel. Hij was er maar wat blij mee. En daar had hij ge gronde redenen voor. Het scheelde weinig of de TVM- renner had zijn Tourdebuut niet kunnen maken. In de Amstel Goldrace reed hij te gen een verkeerszuil waar door zijn knieschijf scheurde. De vijf weken revalidatie bleken voldoende om zijn deelneming aan de Ronde van Frankrijk veilig te stel len. Schurer moest alleen nog ploegleider Priem van zijn vorm overtuigen. Dat gelukte hem in de Ronde van Luxemburg waarin hij derde werd. Om twee redenen is Schurer content met zijn tweede plaats. Hij reed zich in de kij ker en was voor het eerst in deze Tour in goede doen. „De eerste dagen voelde ik me slecht. Ik was al blij dat ik kon volgen. Daarbij ben ik niet van plan anoniem rond te fietsen; ik heb me voorge nomen zo nu en dan wat te laten zien. En die gelegen heid deed zich nu voor", ver klaarde Schurer zijn tevre denheid. Schurer is na de eerste Tour week ook gewend aan de specifieke eisen die aan de renners worden gesteld. „Op de omvang van de publiciteit was ik voorbereid, evenals op de nervositeit van de koers. Waar ik wel aan moest wennen, is het wrin gen en duwen in het peloton. Ik heb daar angst voor, zeker sinds mijn valpartij in de Goldrace. Ik knijp liever twee maal zo snel in de rem men dan me in het gedrang te begeven. Ik geef me niet over aan stunts". Na ruim een week van schermut selingen op het vlakke, trekt de Tourkaravaan maandag de bergen in. De toppen van de Pyreneeën zijn de eerste obstakels die menig renner zal doen huiveren. Volgende week vrijdag volgt de eerste etappe in de Alpen. Bijgaande grafiek laat zien welke moeilijkheden het peloton krijgt te overwinnen. ENE EEN Tour-kroniek JAUNAY CLAN In Rennes starten 193 ren ners voor de zesde etappe van de Ronde van Frankrijk over 259 km naar de Futuruscope in Jaunay Clan. Weer: drukkend warm. Windstoten en regen in slotfase. Parkoers: vlak. Begin. In het eerste uur probeert groep van 14 renners met onder ande re Maassen, Manders, Wegmüller en Earley te ontsnappen. Ploeg van gele trui LeMond coun tert. Lilholt, Kelly en Ta len winnen ieder een tussensprint. Solo. Na 93 km ontsnapt Pelier. Peloton reageert niet. Maximale voor sprong bij 175 km: 17.20. Marie, Pensee, Skibby zijn betrokken in grote valpartij. Pelier in. Verschil daal drastisch. Onenighéid in slotfase is redding voor Pelier. Slotfase. Bij naderen fi nish diverse tegenaan vallen van onder andere Tolhoek en Schurer. Pe lier wint 6e etappe 1.34 voor Schurer. LeMond behoudt gele trui. Afstappers. Nevens (Bel) en Zanatta (Ita). sportuitslagen WIELRENNEN Ronde van Frankrijk 6e etappe: 1. Pelier (Fra) 259 km in 657,45 (gem. 37,199 km/uur). 2. Schurer (Ned) op 1.34, 3. Vanderaer- den (Bel) 1.36. 4. Van der Poel (Ned), 5. Dhaenens (Bel). 6. Planckaert (Bel). 7. De Wilde (Bel). 8. Sergeant (Bel), 9. Anderson (Aus), 10. Rooks (Ned), 11. Kelly (Ier), 12. Vandenbrande (Bel), 13 Fidanza (Ita), 14. Lilholt (Den). 15. Haex (Bel). 16. Dahlberg (Nze), 17. Vi- chot (Fra), 18. Goessens (Bel), 19. Sö- rensen (Den), 20. Theunlsse (Ned), 21. Rossignoli (Ita), 22. Pieters (Ned), 23. Mottet (Fra). 24. Hermans (Ned), 25. Segers (Bel), 26. Poisson (Fra), 27. Ri chard (Zwi). 28. Colottl (Fra), 29. La- vainne (Fra), 30. Delgado (Spa), 31. Fignon (Fra). 32. Lemond (Vst). 43. Beuker (Ned), 46. Poels (Ned), 50. Bauer (Can). 51. Draaljer (Ned), 61. Talen (Ned), 62. Breukink (Ned), 70. Manders (Ned), 71. Hampsten (Vst), 76. Yates (GBr), 86. Lubberding (Ned), 89. Solleveld (Ned), 99. Tol hoek (Ned). 100. Maassen (Ned), 112. Nijboer (Ned), 117. Hanegraaf (Ned), 120. Van Orsouw (Ned), 121. Ducrot (Ned), 123. Jakobs (Ned), 134. Van Aert (Ned), 139. Siemons (Ned), 140. Kleinsman (Ned), 142. Stevenhaagen (Ned), 143. Lammerts (Ned). 151. Van Vliet (Ned), 152. Nijdam (Ned), 162. De Rooy (Ned), 164. Van Poppel (Ned) allen dezelfde tijd als Vande- raerden, 191. en laatste Claveyrolat (Fra) op 11.02. Algemeen klassement: 1. Lemond (Vst) 25 uur, 57 minuten en 38 secon den, 2. Fignon (Fra) op 5 seconden, 3. Marie (Fra) 0.20, 4. Breukink (Ned) 1.51, 5. Yates (Gbr) 2.18, 6. Pascal Simon (Fra) 2.39. 7. Da Silva (Por) 3.02, 8. Skibby (Den) 3.24, 9. Bauer (Can) 3.47, 10. Mottet (Fra) 4.09, 11. Kuum (Noo) 4.21, 12. Alcala (Mex) 4.27, 13. Ruè (Fra) 4.40, 14. Hamp sten (Vst) 4.44, 15. Bugno (Ita) 4.54, 16. Wilson (Aus) 5.03, 17. Lilholt (Den) 5.09, 18. Kelly 5.10. 19. Roche (Ier) 5.10, 20. Muller (Zwi) 5.11, 21. Lejar- reta (Spa) 5.38, 22. Kiefel (Vst) 6.01, 23. Anderson (Aus) 6.15, 24. Mare Madiot (Fra) 6.27, 25. Zimmermann (Zwi) 6.37, 26. Echave (Spa) 6.40. 27. Van Hooydonck (Bel) 6.51, 28. Delga do (Spa) 6.53. 29. Cornillet (Fra) 6.53, 30. Musseeuw (Bel) 6.57, 34. Van Aert 7.22. 36. Rooks 7.30, 37. Tolhoek 7.33, 38. Indurain (Spa) 7.35, 39. Cri- quielion (Bel) 7.36, 40. Theunisse 7.37, 41. Ducrot 7.38, 42. Pelier (Fra) 7.40, 49. Parra (Col) 8.21, 60. Pieters 9 20, 73. Nijdam 10.33, 75. Maassen 10.44, 77. Hanegraaf 10.56, 81. Man ders 11.12, 85. Poels 11.30, 86. Ste venhaagen 11.32, 90. Solleveld 11.53, 96. Herrera (Col) 12.20, 98. Jakobs 12.34, 107. Van der Poel 13.29, 118. Van Poppel 14.56, 120. Beuker 15.05, 125. Lammerts 15.54, 129. Schurer 16.18, 130. De Rooy 16.30, 131. Kleinsman 16.40, 136. Draaijer 16.56, 138. Van Orsouw 17.15, 141. Van Vliet 17.38, 143. Nijboer 18.11, 155. Hermans 19.47, 170. Lubberding 22.30, 174. Siemons 23.07, 189. Ta len 29.13, 191. en laatste Gianettl (Zwi) 42.35. Priem op 1.34. 3. Gisbers op 1.36, 4. Telrllnck, 5. De Klmpe, 10. Raas, 13. Post zelfde tijd als Gisbers. FUTUROSCOPE De dominante plaats van de Ronde van Frankrijk in de wielersport neemt met het jaar toe. Ronderenners die hun vak serieus ne men, verklaren de Tour bijna heilig en nemen de minder getalenteerden in de slipstream mee. Wie succes boekt in La Grande Bouclé oogst roem en kan zijn portemonnee vervol gens goed vullen. Het ge volg is dat steeds meer renners het seizoen af stemmen op de Tour en daaraan nagenoeg alle an dere koersen onderge schikt maken. Tevens zijn de trainingsmethoden daarop toegesneden met als betrekkelijk nieuwe trend de hoogtestages. Wie de ijle lucht niet heeft opgesnoven, lijkt niet meer mee te tellen. Hoewel, er zijn ook tegen standers. Een hoogtestage heeft verbete ring van het uithoudingsver mogen tot doel. Het basisprin cipe is dat naarmate men stijgt de luchtdruk en de zuurstof- druk daalt. Opneming van zuurstof in het bloed gebeurt door de druk ervan op de longwand. Met andere woorden, hoe hoger men komt, hoe moeilijker het wordt om zuurstof op te ne men. Bij terugkeer van een hoogtestage, met dus een klei ner zuurstofgehalte in het bloed, krijgt het lichaam een prikkel om tot het uiterste te gaan in het herstelvermogen. Bij een hoogtestage treden vier belangrijke fysiologische effec ten op: 1. Het bloed volume vermeerdert; 2. het aantal rode bloedlichaampjes neemt toe; 3. het hemoglobinegehalte - de scheikundige substantie die zuurstof vastkleeft op de rode bloedlichaampjes - stijgt;. 4. in de spierweefsels groeien de celstructuren aan waardoor elke spiercej meer zuurstof kan opnemen en verbruiken. In combinatie met de lichaam sprikkel moet dat leiden tot een verhoging van het uithou dingsvermogen. Bij een hoogtestage moet ech ter wel aan een belangrijke voorwaarde worden voldaan: de juiste hoogte. De ideale marge ligt tussen 2000 en 2400 meter. De positieve effecten zijn echter op z'n vroegst na een kleine week merkbaar. In de laatste week voor de Tour is een hoogtestage dus uit den boze. Voorstanders beweren dat een hoogtestage twee tot drie weken nadien nog effect kan sorteren. De „ongelovi gen" spreken dat juist tegen. Nadeel Waar de geleerden het wel over eens zijn, is dat aan een hoogtestage een belangrijk na deel kleeft. De renner gaat er in kracht op achteruit. Een maal terug op zeeniveau moet daarop flink worden bijge- traind. Het bijzondere is dat hoogtes tages geen exclusiviteit van de klassementsrijders is. Ook ren ners voor wie een Tourzege onbereikbaar is, trekken te genwoordig de bergen in. De sprinter Hermans' is zo'n voor beeld, evenals de Raas-jongens Maassen, Van Hooydonck en Gölz. Het meest sprekende voor-j beeld van een renner die zich consequent op hoogte voorbe-j reidt is Delgado. Daarvoor ge-, bruikt hij traditiegetrouw de Sierra Navacerrada, een berg achtige streek tussen zijn woonplaats Segovia en Ma drid. In de tijd dat Delgado nog een teamgenoot was van Rooks en Theunisse togen de twee Nederlanders daar ooi naar toe. Dit jaar hebben onder andererj Fignon, Parra, Mottet en Hampsten zich aan een hoog testage gewaagd. Breukink trok ook de bergen in, maai zijn voorbereiding kan niet als een hoogtestage worden ge zien. De Nederlander bivak keerde na de Giro in Zwitser land. Voornamelijk om tot rust te komen, zijn zinnen te ver zetten en ongestoord in de ber gen te kunnen trainen. Breu: kink vertoefde ook niet op een hoogte van 2000 meter. Fignon vermeerderde het aan-, tal rode bloedlichaampjes tus sen Giro en Tour in de Pyre neeën. Mottet trok vanuit zijij woning de Alpen in en Hampj sten verkoos een hoogtestag! in Zwitserland, waar hij tegen woordig een huis heeft. Vooi Parra ligt de situatie eenvou diger. Hij trok na de Vuelt naar Colombia, waar de luck! sowieso al ijl is. Van de Nederlanders hoogtestage-ervaringen Hermans en Maassen ronduf positief. Maassen: „Ik heb mijn Nederlandse titel aan danken. Verder heb ik de rusj en afzondering bijzonder oj prijs gesteld. Het nut voor i is dat ik in de Tour minde) moeite zal hebben in de berg. etappes. Tenslotte moeten oo) wij als mindere klimmer ove die cols". En Hermans, die minsten twej keer per jaar het hooggebergtj intrekt: „Ik ga al in de winte op hoogtestage, om dat in d| zomer te herhalen. Dat het ji kracht vermindert is juia maar dat train je er vrij snfi weer bij. Kwestie van eel goed trainingsprogramma. I| merk zeer goed dat mijn ui) houdingsvermorgen toeneem) Trouwens ik verblijf altijd ij een gebied waar een weg val tien kilometer ligt. Daar trail je op hoogte en op kracht". Nut Iemand die weinig moet hel ben van een hoogtestage Steve Bauer. Hij ziet het nut niet zo van in. De Canadei prefereert ter voorbereidii op de Tour een goede cómpet tie in de bergen, zoals de Roi de van Zwitserland. Als groo ste nadeel beschouwt Bauer lange periode van acclimatisi ring op zeeniveau, terwijl h effect van een hoogtestage g ring is. „Zeker geen twee tl drie weken, zoals vele deskui digen beweren. Hooguit vi' dagen. Dan heeft het voor Ronde van Frankrijk geen zii Daar komen de bergen pas i de laatste twee weken". 1 HENK STOUWDA Algemeen ploegenklassement: 1. Guimard 77.55.58, 2. De Cauwer op 8.11, 3. De Jonckheere 9.41, 4. Köchli 11.38, 5. Gisbers 11.51, 6. Priem 13.24, 8. Post 15.51, 12. Raas 17.09. Puntenklassement: 1. Lilholt (Den) 91, 2. Kelly (Ier) 91, 3. Skibby (Den) en Anderson (Aus) 63, 5. De Wilde (Bel) 62. 6. Da Silva (Por) 55, 7. Pelier (Fra) en Fidenza (Ita) 51. 9. Dhaenens (Bel) 43. 10. Marie (Fra) 41. Bergklassement: 1. Claveyrolat (Fra) 26. 2. Le Clerc (Fra) 16. 3. Da Silva 12. 4. Kelly. Poisson (Fra), Lilholt en Theunisse (Ned) 7, 10. Siemons 2. Tussensprints: 1. Talen (Ned) 48. 2. Lilholt 34, 3. Pelier en Schurer (Ned) 12. 5. Kelly 10. Sprinter Matthieu Hermans trekt twee keer per jaar de bergen' voor een hoogtestage.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 8