„Oort-wi jzer" maakt ook werknemers wijs P GELD GOED Tegenwind in Amerikaanse economie ECONOMIE Beurs van Amsterdam! Qeid&iQowuvnt ZATERDAG 8 JULI 1989 PAGINAl Werkloosheid in YS stijgt 0,1 procent WASHINGTON De werkloosheid in de Ver enigde Staten is vorige maand met 0,1 procent toegenomen tot 5,3 procent van de beroepsbe volking. Het aantal nieuwe banen bedroeg 180.000. Het werkloosheidspercentage over juni komt overeen met wat de meeste deskundigen had den voorspeld. Het aantal nieuwe banen is klei ner dan de algemene verwachting, die neer kwam op 210.000. Al met al kan uit de jongste gegevens worden geconcludeerd dat het met de groei van de Amerikaanse economie niet zo hard meer gaat als voorheen en dat een verho ging van de rente niet meer nodig is. De koers van de dollar reageerde op de cijfers met een stijging, maar moest daarna weer naar beneden. Amro Bank past kantoren aan 'HAARLEM De Amro Bank is begon nen met het aanpassen van haar dis trictskantoren voor de jaren negentig. Na het beproeven van nieuwe ideeën in kantoren in Gouda, Groningen en Oss is op het Haarlemse Houtplein het eerste kantoor-nieuwe stijl geopend; het is vooral gebaseerd op nieuwe technologie en een sterke mate van zelfbediening voor de klanten. In het nieuwe kantoor kan de bankklant via computerstermi- nals zelf basinformatie oproepen op het gebied van hypotheken, beleggingen en sparen. Aan de privacy van de klant is grote aandacht gegeven. Volkomen nieuw is ook de mogelijkheid ter plaatse een dagafschrift met de nieuwste gege vens uit de computer te laten drukken. Luchtreizigers willen betalen voor veiligheid GENÈVE Vier van elke vijf pas sagiers willen meer betalen voor grotere veiligheid tijdens de vlieg reis. Dat is gebleken uit een onder zoek onder passagiers in de Euro pese Gemeenschap en de Verenig de Staten. Uit de enquete werd verder duidelijk dat zestig procent van de Amerikanen' en de helft van de Europeanen ontevreden zijn over de huidige veiligheid op de luchthavens. De IFAPA (federatie van passagiersverenigingen) dringt al op de vorming van een extra fonds aan sinds het neerstorten van de Boeing 747 van Pan American, vorig jaar december in Schotland. Daarbij kwamen alle 258 inzitten den om. China slaat alarm over tekorten PEKING De overheidsuitgaven in China zijn in de eerste vijf maanden van dit jaar tweemaal zo snel gestegen als de inkom sten en de belastingafdracht door de staatsbedrijven was 38 pro cent kleiner dan in dezelfde operiode van vorig jaar. De Chinese minister van financiën. Wang Bingqian, heeft een rapport in het Chinese Volksdagblad laten publiceren waarin hij aandringt op meer discpline en doelmatigheid. Minister Wang acht de financiële situatie van zijn land ernstig. Als er geen oplossing voor komt wordt het moeilijk om de eco nomische hervormingen te laten doorgaan, zo schrijft de be windsman. De sterke groei van de tekorten is volgens Wang ook een gevolg van de politieke onrust in het land. In maart becij ferde Wang het begrotingstekort voor 1989 op 7,4 miljard yuan, ongeveer 4,25 miljard gulden. China beschouwt evenwel staats leningen en buitenlandse leningen als inkomsten. Volgens bere keningen van het Internationale Monetaire Fonds (IMF), waar bij deze leningen buiten beschouwing worden gelaten, bedraagt het begrotingstekort 35 miljard yuan, ongeveer twintig miljard gulden. Weer superfusies accountants wereld CHICAGO De Ameri kaanse accountantscon cerns Deloitte Haskins and Sells en Touche Ross zijn het er in principe over eens geworden te fuseren. Gemeten naar inkomsten wordt de nieuwe onderne ming de derde op de we reldranglijst. De Nederlandse organisaties van beide accountantsgroepen zijn al aan overleg begonnen over de consequenties voor ons land In Nederland is enerzijds betrokken de groep Deloitte Dijker en Van dien, die na een vorig jaar aangegane fusie on geveer 3800 personeelsleden telt en een jaaromzet haalt van 480 miljoen. Anderzijds maakt in ons land van de TRN Groep sinds vorig jaar ook de Tombe/Melse Groep deel uit en daarmee kwam deze orga nisatie uit op een jaaromzet van 300 miljoen en heeft ze inclusief de vennoten 2700 mensen aan het werk. De 850 partners van Deloitte in de VS zullen binnen een maand hun oordeel over de voorgenomen fusie uitspreken. De 840 partners van Touche doen hetzelfde. De partners van de twee buiten de VS zul len in een later stadium hun mening geven. Vrijwel gelijktijdig werd be kend dat de twee grootste ac countants-organisaties ter we reld, Price Waterhouse en Ar thur Andersen, besprekingen zijn begonnen om de mogelijk heid te onderzoeken hun acti viteiten te bundelen. Als dit overleg tot resultaat leidt komt het grootste accuntants- en be- drijfsadviesconcern ter wereld tot stand. Twee maanden geleden beslo ten Ernst and Whinney en Ar thur Young samen te gaan. Deze combinatie is op het ogenblik de grootste ter we reld. Deskundigen zeggen dat de fusies voortvloeien uit de toenemende concurrentie tus sen de accountants en uit de toenemende internationalise ring van de werkzaamheden. Bovendien dringen de cliënten aan op een verlaging van het honorarium en moet er fors worden geïnvesteerd in com puters. Kern Groep overweegt fusie met Topdate Holding LEIDEN De automatise ringsbedrijven Kern Groep uit Leiden en Topdata Holding uit Woerden hebben fusieplan nen. Op het moment worden gesprekken gevoerd en in au gustus kunnen waarschijnlijk nadere mededelingen worden gedaan, aldus een bekendma king van de twee. De werkmaatschappijen van Topdata zijn voor een groot deel gericht op het leveren van automatiseringsdeskundi gen op basis van detacherings contracten. Ook de verkoop van programmatuur behoort tot de werkzaamheden alsme de het verzorgen van informa- tica-opleidingen. Topdata heeft vestigingen in Woerden, Nieuwegein, Rotter dam en Brussel. Er werken 350 mensen in vaste dienst. Daarnaast zijn 96 free-lance automatiseringsdeskundigen aan het bedrijf verbonden. De jaaromzet wordt voor dit jaar geschat op 70 miljoen, de net towinst op/4 miljoen. De Kern Groep is gespeciali seerd in werkplekautomatise ring en verkoopt programma tuur en apparatuur. Hier wer ken 160 mensen. De jaaromzet wordt evenals die van Topdata geschat op ƒ70 miljoen en de winst eveneens op 4 miljoen. EG-vestiging in Seoul BRUSSEL De EG opent bin nenkort een vestiging in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoul. Frans Andriessen, de EG-com- missaris voor buitenlandse be trekkingen en de Zuidkoreaan- se minister van buitenlandse zaken, Cgoi Ho Joong, zijn dat gisteren in Brussel overeenge komen Tijdens het overleg met de Zuidkoreaanse minister heeft Andriessen er op aange drongen dat Zuid-Korea zijn markt meer openstelt voor Eu ropese produkten. Het tekort van de EG op haar handelsba lans met dit land bedroeg vorig jaar 6,75 miljard gulden. DEN HAAG Veel werknemers hebben deze week een nieuw formulier gekregen waarop zij maandelijks hun onkosten bij hun baas kunnen de clareren. In plaats van het vertrouwde velletje met één, hooguit twee kolom men, moeten, zij voortaan maar liefst vier rubrieken invullen en moeten zij bonnetjes inleveren waar op de btw apart staat ver meld. Dat is het gevolg van het in gaan op 1 juli van de eerste fase van de monster-operatie voor wat nog steeds de vereen voudiging van het belasting stelsel heet. Deze eerste fase heeft louter betrekking op de beperking van de aftrekbaar heid van kosten in de winst sfeer voor ondernemers die in komsten- en /of vennoot schapsbelasting afdragen. Maar zoals blijkt kan dit niet los worden gezien van de ge volgen voor de werknemers. De tweede fase van het plan- Oprt gaat 1 januari in. De be perking van de aftrekbaar heid, die het gevolg is van een verlaging van de belastingta rieven, geldt dan ook voor werknemers. Om de achterban zo volledig mogelijk te informeren heeft het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) de 'Oort-wijzer' uitgegeven. Daar in staan alle elementen uit de Oort-operatie keurig op een rij. Derhalve is dit boekje op pocketformaat, dat met 37,50 gulden (exclusief btw) helaas aan de dure kant is, ook bruik baar voor werknemers. Privégenot De aftrekbeperking die sinds 1 juli geldt, betreft kosten die voor de ondernemer zelf, het zij voor zijn werknemers of za kenrelaties „privégenot" ople veren. Kort gezegd komt het erop neer dat werkgevers voortaan de kosten die worden gemaakt voor relatiegeschen ken van meer dan 50 gulden en voor het inhuren dan wel exploiteren van vaartuigen voor representatieve doelein den helemaal niet meer mogen aftrekken. Daarnaast is er een flink aantal posten dat door de ondernemer voor slechts 75% mag worden afgetrokken. Daartoe behoren de uitgaven voor voedsel, drank en genot middelen, kantinevoorzienin- gen, kleding (uitgezonderd werkkleding), representatie, Beeld van een congres. Bij bezoek aan dergelijke congressen mogen de reis- en verblijfskosten niet meer volledig worden afgetrokken. foto: sp relatiegeschenken tot en met 50 gulden en congressen, semi nars en symposia. Met een simpel voorbeeld toont de 'Oort-wijzer' aan dat deze ogenschijnlijk makkelijke regeling tot grote verwarring kan leiden. Stel: een onderne mer koopt relatiegeschenken van 48 gulden per stuk, inclu sief omzetbelasting, en ver zendt die aan zakenrelaties. De verzending kost acht gul den per stuk. In totaal wordt dat dus 56 gulden, een bedrag dat voor 75% aftrekbaar is. Kost het geschenk 52 gulden, waardoor het totale bedrag zestig gulden wordt, dan mo gen de kosten helemaal niet worden afgetrokken. Haarscherp Bij de voeding, drank en ge notmiddelen moet niet alleen worden gedacht aan lunches die in het bedrijfsrestaurant aan een zakenrelatie worden aangeboden, aan de vergoedin gen voor het personeel dat buiten de onderneming iets heeft genuttigd of aan de reke ningen die door het bedrijf aan restaurants worden betaald, maar ook aan de kosten van een automaat voor dranken, versnaperingen en sigaretten. Verblijfskosten blijven echter 100% aftrekbaar. Daarom moet iedereen voortaan in het hotel een rekening vragen waarop een haarscherp onderscheid is gemaakt tussen de kamerprijs (volledig aftrekbaar) en drank en voedsel (voor 75% aftrek baar). Het paragraafje over werkkleding levert een leuk antwoord op van de regering op kamervrageh: „Slechts in dien de werkgever tijdens de bedrijfsuren kleding - niet zijnde werkkleding in strikte zin - beschikbaar stelt die bui ten de bedrijfsuren binnen de onderneming blijft, vindt de aftrekbeperking tot 75% toe passing en vindt geen belas tingheffing bij de werknemer plaats". Zie daar maar eens uit te ko men. De 'Oort-wijzer' stelt dan ook nuchter: „De conclusie lijkt gewettigd dat de aftrek beperking voor kleding niet dikwijls toepassing zal vin den". Representatie kan helemaal een forse discussie veroorza ken tussen werkgevers, werk nemers en fiscus. Een definitie van het begrip ontbreekt in de wet. In principe gaat het om kosten die worden gerqaakt voor zakelijke contacten met mensen buiten het bedrijf. Maar volgens het kabinet moeten er ook personeelsfees ten onder worden verstaan. De vraag is hoe het dan met afscheidsrecepties en jubilea zit. Bij bezoek aan congressen en dergelijke mogen ook de reis- en verblijfskosten niet meer volledig worden afgetrokken. Cursussen en bedrijfsopleidin gen zijn wel volledig aftrek baar. Maar als een deel van de kostprijs betrekking heeft op voedsel en drank, is dat voor slechts driekwart aftrekbaar. Cake Deze reeks voorbeelden geeft maar al te duidelijk de ver warring weer die bij onderne mers en werknemers kan ont staan als 'Oort' werkelijk vol uit draait. Het is dan ook geen wonder dat VNO-voorzitter Van Lede bij de presentatie van de 'Oort-wijzer' ironisch zei: „Dames en heren, u krijgt cake bij de koffie om aan te to nen dat het VNO geen ven nootschapsbelasting betaalt". Vervolgens, laakte Van Lede de administratieve rompslomp die 'Oort' met zich meebrengt. Waarop staatssecretaris Ko ning (financiën), verantwoor delijk voor de Oort-operatie, handig reageerde met: „Sinds deze week heerst er tenminste weer een Hollands-calvinis tisch sfeertje in het bedrijfs leven". ROB SEBES 'Oort-wijzer', door mr. A. Timmermans, mr. J. Kamp en mr. J. van den Braak. Prijs ƒ37,50, excl. btw. Uit gegeven door het Verbond van Nederlandse Onderne mingen VNO, Postbus 93093, 2509 AB Den Haag. 'Mafia financiert staatsschuld Italië' ROME De mafia is volop geld aan het beleggen in Ita liaans hoogrentend overheid- spapier, concludeert de Itali aanse minister van binnen landse zaken, Antonio Gava, in een gisteren aan de anti- mafiacommissie overhandigd rapport. Volgens Gava gaat het om geld dat is verdiend in de handel in verdovende mid delen en bij andere duistere praktijken. Het rapport zal in Italië veel stof doen opwaaien, vooral ge zien de waarschuwingen dat er al op grote schaal mafia-ka- pitaal wordt uitgezet op de Ita liaanse effectenmarkt en op andere financiële markten. De Italiaanse regering financiert momenteel meer dan tachtig procent van het overheidste kort met schatkistpapier. Dat tekort bedraagt dit jaar onge veer 140 biljoen lire (218 mil jard gulden). Het schatkistpapier heeft voor de mafia het voordeel dat het niet op naam staat. Het eigen dom ïs helemaal niet meer te volgen wanneer het papier eenmaal wordt verkocht op de tweedehandsmarkt. Gava kon geen schatting doen van het obligatiebezit bij de mafia. Mi nister van schatkist, Giulio Amato, heeft bevestigd dat het risico aanwezig is dat de mafia in overheidspapier heeft be legd. Er zijn onderzoeken ge daan, aldus Amato. „Ik weet werkelijk niet hoe je het risico kunt bestrijden dat de mafia schatkistpapier aankoopt", zei de bewindsman. Het is voor de Italiaanse over heid steeds moeilijker om haar tekort te financieren. Ondanks de hoge rente voelen beleggers zich steeds minder geroepen te beleggen in deze leningen. Mi nister Amato hoopt elke keer weer dat hij de centrale bank err de commerciële banken kan bewegen tot een flinke deelneming in de staatslenin gen. Verwacht wordt dat de beleggers pas weer vertrou wen krijgen als de regering erin slaagt de overheidsuitga ven te verkleinen. ADVERTENTIE het boek van R. Spork het streven van de drukker - een haagse drukkersgeschiedenis - 25.- is verkrijgbaar bij boekhandel paagman fred. hendriklaan 217 2582 CB Den Haag tel.: 512041 Wall Street wordt al eni ge weken geplaagd door een golf van pessimisme. Het is droevig gesteld met het beursklimaat, menen de analisten en andere beurskenners. Wat deugt er niet aan dat klimaat? De indexcijfers, die in eindeloze reeksen worden gepubliceerd wij zen op een stagnerende economie. De vooruitzich ten voor het bedrijfsleven worden als gevolg van die stagnatie vrij somber beoordeeld. Daarbij komt de onzekerheid die is ontstaan door het on verwachte besluit van de Deutsche Bundesbank om de discontotarieven over de ge hele linie met een half pro centpunt te verhogen. In de VS' zelf wordt daarentegen gehoopt op een liberaler mo netair beleid om de rente tot een aanvaardbaarder peil te rug te brengen en de econo mie weer vaart te geven. Op het ogenblik, aldus een commentaar, onderschatten de financiële markten van de wereld de bereidheid en het vermogen van de Amerikaan se centrale bank om de econo mie te stimuleren door een verlaging van de rentetarie ven en de koers van de dollar uiteindelijk naar een lager peil te manoeuvreren (In Am sterdam wordt gezegd dat een dollarkoers van 2,15 gulden reëel is en dat fluctuaties van een dubbeltje naar boven of naar beneden aanvaardbaar zijn). Woensdagavond viel de dollarkoers terug tot om en nabij ƒ2,12. Als de Amerika nen inderdaad tot een libera ler monetair beleid besluiten is een korte nieuwe hausse op de aandelenmarkt heel wel mogelijk en zouden de record- koersen van twee jaar geleden wel eens verbeterd kunnen worden. Het is echter zeer de vraag of het zover komt. Op de dag dat de Bundesbank (en andere Europese centrale banken) hun officiële tarie ven verhoogden, daalden de aandelenkoersen. En dat was een merkwaardige ontwikke ling, omdat stijgende obliga- tiekoersen, die wijzen in de richting van goedkoper geld, doorgaans leiden tot een vaste stemming voor aandelen. De beleggers vrezen een toe nemende inflatie plus winste rosie. De analisten zijn bang dat de resultaten, die het bedrijfsleven in de komende weken over het tweede kwar taal zal publiceren, de eerste aanwijzingen voor een derge lijke winsterosie zullen geven. De commentaren uit Wall Street zijn ronduit somber. „Hoewel de Newyorkse beurs een jaar geleden besloot Zwarte Maandag 19 oktober 1987 uit de gedachtenwereld te bannen, bleef dit spook beeld de effectenhandelaren achtervolgen". De nachtmerrie kan elk mo ment de kop weer opsteken. De programmahandel, die in oktober 1987 in sterke mate bijdroeg tot de koersval en dus door het beursbestuur aan banden werd gelegd, wordt weer toegestaan omdat de ef fectenhandelaars hun provi siebaten te sterk zagen slin ken. Het was een bizarre sa menloop van omstandighe den, dat het besluit om de programmahandel weer onbe perkt toe te laten werd geno men op 19 oktober 1988 toen de eerste verjaardag van de beurscrash werd 'gevierd'. Een andere commentator schrijft, dat de tijd dat slecht nieuws voor de Amerikaanse economie goed nieuws was voor de aandelenmarkt, al weer achter ons ligt. „Slecht nieuws is heel gewoon weer slecht nieuws. Dat is een ge volg van een omslag in de psychologie van de Ameri kaanse belegger. De koersval van de afgelopen week - het Dow Jones indexcijfer daalde van 2526,37 tot 2440,06- wordt niet zozeer toegeschre ven aan de minder gunstige vooruitzichten van het bedrijfsleven als wel aan evengenoemde omslag in de psychologie". De beleggers zien het thans dus niet meer zo zitten. Hun somberheid stoelt vooral op de pessimistische geluiden die opklinken uit een aantal tak ken van nijverheid. Energie fondsen worden geplaagd door de twijfels die overal be staan over de vraag of de OPEC, de organisatie van olie-exporterende landen, het nieuwe quotumstelsel tot een succes zal maken. Een mis- lukking van dat stelsel kan grote schommelingen in de ruwe olieprijzen ten gevolge hebben. De berichten die uit de high tech-sfeer binnenkomen zijn evenmin opgewekt. De Ame rikaanse halfgeleider-indus trie kampt met een vertraging in de groei en vreest dat na de gebruikelijke zomerslapte geen herstel intreedt, mede omdat de orderportefeuilles van veel computerindustrieën slecht gevuld zijn. Deze indus trieën vrezen de gevolgen van de onzekerheden die de eco nomie plagen en plaatsen daarom te weinig orders bij de halfgeleider-bedrijven. Door de al te grote produktie- capaciteit en de achterblijven de vraag is prijsdruk ontstaan. De algemene indruk is, dat het elan uit de halfgeleiders- markt is verdwenen en dat de industrie een 'zachte landing' zal maken en niet, zoals vroe ger enkele keren is gebeurd, in een dramatische recessie terecht zal komen. De fabrieken die kapitaalgoe deren zoals robots en gereed schapswerktuigen maken, zien hun orderportefeuilles sterk slinken. Ook de auto-in dustrie kampt met afzetpro- blemen en de gevolgen daar van zullen bij de honderden toeleveringsindustrieën voel baar worden. Voor het eerst sinds jaren hebben enkele au- tofabrieken hun deuren moeten sluiten wegens afzet- problemen. Voordat u mij nu ziet als een ongeneeslijke Sombermans, nog dit. De gemiddelde Ame rikaan slobbert nog ontelbare liters frisdrank bij zijn ham burgers en andere snelle hap pen. De grote concerns in deze branche draaien dan ook voortreffelijk. Denk hier bij voorbeeld aan Coca Cola, Pepsi Cola, McDonald's en Philip Morris. De gehele in dustrie van consumentenpro- dukten heeft niet te klagen en verantwoordt kwartaal na kwartaal recordwinsten. En denk ten .slotte ook nog aan Disneyland, waar mensen uit alle delen van de wereld zo graag hun geld laten liggen. WIM VAN DER MEULEN Noteringen van vrijdag 7 juli 1989 (tot 16:30 uur) 88/1.60 88/7.50 88/2.80 86/87 5% sta 88/2.55 88/5.20 88/5- 88/5.40 88/2.45 87/88 1.65 V 88 14.40 88/1.30 88/3.50 88/4- 88/1.80 88/3.40 88/89 2.- 87/88 1 60 88 2.20 spl. 4:1 88/7.10 88 10,- 88 5.00 88/2.- 88 4.- 2 VI, SI 87/88 1.80 78 4.40+5% sl a 157.30 27/4 45.20 3/1 163.30 28/6 59 20 3/1 88 50 7/7 152 30 26/6 160.50 21/6 74.4019/4 70.00 16/6 61.00 5/6 259.8030/5 142.502/6 75.80 20/6 61.50 12/6 142.50 29/5 70.009/1 249.50 17/4 457.507/6 108.00 19/4 331.00 3/4 151.80 26/6 40.70 12/4 107.5022/5 165.70 23/5 107.50 22/5 62.00 21/6 38.3021/6 143.80 21/6 111.5012/6 51.105/5 92.70 14/6 48.40 28/6 156.30 3/1 46.50 19/5 75.00 18/5 132-50 21/3 11500 2/1 57.102/1 61.50 20/3 55.30 16/6 210.20 2/1 115.60 6/2 62.202/3 28.302/1 34.00 24/5 110.8024/5 72.301/2 80.503/1 77.0011/1 67 00 20/3 41 60 20/1 45.7011/1 188 00 2/1 263.50 6/1 78.002/1 277.002/1 103.7011/1 34.102/1 97.10 2/1 156.402/1 92.402/1 hoogowni c huntdoyg. intern.mul 125.70 112.90 11880 126.50 113.50 118.50 Slotkoers vrijdag 7 j holdoh-hour 745.00 745.00 btyd will c 24.00 24 00 ica hold c bobel 8.00 8.10 Igb hold boer druk 444 50 444.50 igb aangem boerwtnkc 57 60 58 10 bos kalis c 14.85 15.10 braai bouw 1140.00K 1130.00K breevasl 25.00 ONG breevasl c 22.50 ONG burg heybr 338000 3380.00 calvè 910.00 916.00 catvè c 910.00 916.00 calve 6 pr 5200.00 5225.00 calve 6 pr c 5200.00 5225.00 center pa c chamotte 68.00 68.20 11.00 11.20 kbb c.pr. c 7180 oph. c 75.00 76.00 int 7.40 7.4C mend gans 2960.00 2960.0C i'dam 23.00L 23.00L ra 1175.00 1175.00 ra opr 155000. 153800. ra c op 15500.0 15500.0 rawb 16100.0 16300.0 jolen 33.80 34.10 ir bosk 79.80 81 00 eriks hold c 401.00 401.00 iidyiun y nbrrvarfistel 352.50 352.50 n spr sl c 9700 00S nkl hold c 36000 361.00 GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 26050 - 26550 26110 - 26610 onbewerkt 330 - 400 bewerkt 28150 28210 bewerkt 440 Opgave: Drijfhout, A dam Behoorlijk herstel houdt goed stand AMSTERDAM - Het Damrak lag er zeker voor een vrijdag- beurs goed bij. De bodem die donderdagmiddag in de markt werd gelegd bleek goed voor een krachtig herstel dat gaan deweg steviger werd opge bouwd. De stemmingsindex steeg 1,7 tot 186,9. De omzet was met 1,3 miljard voor een vrijdag niet abnormaal laag te noemen. Veel hoofdfondsen konden en kele guldens winst boeken. Sommige deden er echter for sere scheppen bovenop. Zo trok Nedlloyd tien gulden aan tot 438 en werd Midden- standsbank 6 duurder op ƒ246,50. Trouwens, de an banken deden het ook u: kend. Amrobank ging j vooruit naar 87,70, 0,70 naar 44,40 en NU naar 570. De internationale aandele den het met de gedaalde rustig aan. Unilever tro aan tot 141,50 maar Olie hield het met zeven beitjes voorwaarts op 1 voor gezien. KLM werd gunstige vervoerscijfers meer waard op 49,60. In de voedings- en gen delensector werd Heinekf hoger verhandeld op f Wessanen ging 1,20 van de hand op 90,20. grutter Ahold trok 2 as f 119,60. Vast lag ook Oc 4 winst op 308. Stork het met 0,50 winst op ook niet slecht en Fokkei stelde krap 1 tot f 43,30 De handel in ACF en brocades werd tot dinsda] gelegd in verband met

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4