PvdA noemt geen percentage voor daling defensieuitgaven Jvloof CDA-PvdA is groter geworden Kwart hulpbehoevende ouderen zonder hulp Kok hekelt „muur van zelfvoldaanheid CDA" Ïarttransplantatie ziekenfondspakket Bijscholing over beroerte redactie) 1 I [NNENLAND ïleidóe Commit ZATERDAG 8 JULI 1989 PAGINA 3 imputercriminaliteit iordt strafbaar N HAAG Het binnendringen van een be- igd computersysteem ('hacken') wordt straf- r. Minister Korthals Altes van justitie zal rtoe een wetsvoorstel indienen bij de Tweede ipier. Ook het onbevoegd wijzigen van de ge- fens in een computer, of deze beveiligd is of 'k, moet voortaan bestraft kunnen worden, ]dt de bewindsman. Als het gaat om compu- nfcystemen die worden gebruikt ten behoeve |i het algemeen publiek, bijvoorbeeld die van [rheidsinstellingen, kunnen zelfs straffen J-den opgelegd voor het „opzettelijk of door Matigheden beschadigen, storen en onbruikbaar %en" Het bestaande verbod telefoongesprek- h af te luistsren wordt uitgebreid tot alle ande- ivormen van telecommunicatie, zoals telex, te- tpx en dataverkeer. VLUCHTKAPITAAL NOG 12 JAAR BELASTBAAR DEN HAAG Mensen die geld of goederen in het bui tenland hebben om op die manier (rente) of andere in komsten geheim te houden, zullen in de toekomst gedu rende twaalf jaar een navordering kunnen krijgen van de fiscus. Voor mensen die hun geld of andere bezittin gen uitsluitend in ons land hebben, is die termijn slechts vijf jaar. Staatssecretaris Koning van financiën vindt dit veel te kort voor een goede controle en wil daarom de wet wijzigen. Hij komt daarmee tegemoet aan een motie van de kamerleden Reitsma (CDA) en De Grave (VVD). Die uitspraak was ingegeven door de vrees dat er als ge volg van de enige jaren geleden ingevoerde verplichting voor de Nederlandse banken om rentebetalingen op te geven aan de fiscus, een kapitaalvlucht zou ontstaan. Uit de gegevens van de banken blijkt dat sindsdien inder daad zeer veel tegoeden zijn opgenomen en (waarschijn lijk) overgeheveld naar het buitenland. Vredesestafette bereikt Nederland REUSEL De Vredesestafette Mos- kou-Amsterdam heeft vrijdagavond Nederland bereikt. Bij Reusel passeer den de vijftien lange-afstandlopers de Belgisch-Nederlandse grens. Na een korte rust in Eindhoven vertrekt de groep atleten zaterdag in alle vroegte naar Amsterdam, waar ze rond 15.00 uur op de Dam worden verwacht. Aan de estafette hebben atleten meegedaan uit Rusland, Tsjechoslo wakije, de Bondsrepubliek Duitsland, België en Nederland. Ze lopen in toerbeurt alleen of in groepjes van twee of drie man een afstand van zo'n 25 kilometer. Op die manier wordt per dag 300 kilometer af gelegd. De estafette startte op 26 juni op het Rode Plein in Moskou. De deelnemers aan de Vredes estafette hebben bij Reusel de grens bereikt en worden opgewacht met bloemen. FOTO: ANP Kok overtuigt zijn gehoor ervan dat de PvdA geen ononder- "idelbare punten mag hebben in het verkiezingsprogramma, glrzitter Marianne Sint luistert toe. FOTO: ANP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De defen sie-uitgaven moeten de komende vier jaar omlaag. Geen afremmen van de groei, maar een absolute daling ten opzichte van het huidige niveau, geme ten in prijzen van '89. Dit staat in het gisteren door het PvdA-congres in Den Haag vastgestelde pro gramma voor de Tweede- Kamerverkiezingen op 6 september. Het besluit werd bijna unaniem door de sociaal-democraten ge- In het verkiezingsprogramma werd niet opgenomen met hoeveel de defensielasten moeten dalen. In veel wijzi gingsvoorstellen klonk de wens door een vast percenta ge, variërend van één tot twaalf procent, op te nemen. Geen van deze amendementen haalde echter de eindstreep. Geheel volgens de gedachte van het partijbestuur zal de mate waarin de defensie-uitga ven omlaag moeten afhanke lijk worden gesteld van de voortgang van de ontwape ningsbesprekingen tussen Oost en West. Lang hoefde over de defensie paragraaf niet te worden gede batteerd. Aanvankelijk was in het concept-verkiezingspro gramma een minder vergaan de tekst opgenomen, waarin sprake was van „in ieder geval niet stijgen en bij voorkeur da len" van het defensiebudget. Vorige week haalde het partij bestuur de angel uit het debat door de passage aan te scher pen. De kersverse lijsttrekker Wim Kok benadrukte in zijn slot toespraak nog eens dat geen enkel dalingspercentage wat hem betreft hoog genoeg is. Hij riep CDA-lijsttrekker Lub bers op de kiezers uit te leggen waarom de defensie-uitgaven in deze tfjd van ontspanning volgens het CDA nog zouden moeten worden verhoogd. Schoolstrijd Tegen de zin van het partijbe stuur besloot het congres dat het niet langer een automatis me kan zijn dat de door het openbaar onderwijs gemaakte kosten tevens aan het bijzon der onderwijs worden toege kend. Hiermee heeft de PvdA de schoolstrijd uit het eind van de vorige eeuw opnieuw opge rakeld. Verwoede pogingen van het partijbestuur de con gresgangers ervan te overtui gen dat zij op het punt stonden een onverstandige stap te doen mochten niet baten. Verder werden geen echt op zienbare veranderingen in het programma aangebracht. Zo kwam de mediaparagraaf on geschonden door het congres. Liever ziet de PvdA geen commercieel omroepbestel tot stand komen, maar volgens het Tweede-Kamerlid Jeltje van Nieuwenhoven is het ook voor de PvdA niet langer rea listisch te denken dat commer ciële zenders, zoals TV-10 en Véronique, buiten de deur kunnen worden gehouden. Dergelijke zenders mogen daarom wel worden toegela ten, maar alleen onder strenge voorwaarden. Tegelijkertijd moeten de publieke omroepen worden beschermd. Van Agt en Wiegel potverteerders DEN HAAG Wim Kok vindt dat het maar eens afgelopen moet zijn met de steeds weerkerende beschuldiging van het CDA dat de PvdA niet met geld kan omgaan. In zijn toespraak tot het partijcongres wenste Kok definitief met dergelijke bewe ringen en aantijgingen af te rekenen. Telkens wordt door CDA'ers verwezen naar de jaren zeventig waarin de PvdA met geld zou hebben gesmeten. Hoe durven ze! Ze waren er in de eerste plaats zelf als regeringspartij bij, ze zijn er trouwens al zeventig jaar bij, en in de tweede plaats klopt het niet dat de meeste problemen van vandaag tijdens het kabinet- Den Uyl zijn ontstaan", aldus Kok. Statistieken en andere gege vens wijzen volgens hem ondubbelzinnig uit dat de enorme toe name van het overheidstekort en de scherpe stijging van de werkloosheid zijn begonnen tussen 1977 en 1981, tijdens het ka binet-Van Agt-Wiegel. „Dat waren de grote potverteerders", al dus Kok. \}N HAAG - De kloof tsen de PvdA en het 1 [A is niet kleiner maar 'ider groter geworden, j heeft CDA-voorzitter rtjn van Velzen gisteren (egd na afloop van het Mkiezingscongres van de aflA in Den Haag. Hij aB het niet eens met de [ling van veel onafhan- -i ijke waarnemers dat het congres op geen enkel wezenlijk punt iets heeft veranderd in de opstelling van de sociaal-democra ten. Volgens Van Velzen heeft de PvdA haar ontwerp-program, dat al flinke verschillen met dat van het CDA liet zien, ver der aangescherpt en aange vuld. De CDA-voorman wees op de koppeling tussen lonen en uitkeringen die volgens het PvdA-congres met terugwer kende kracht tot 1 juli van dit jaar hersteld moet worden. Van Velzen is het daar niet mee eens. Ook nam hij afstand van de door de PvdA bepleite 32-urige werkweek en verzet te hij zich tegen het in zijn ogen bevoordelen van de openbare school. „Of kinderen naar een openbare of bijzonde re school gaan, moeten de ou ders uitmaken", zegt De CDA- voorzitter. Van Velzen toonde zich enigs zins geïrriteerd door de stel ling van lijstrekker Wim Kok dat zijn partij staat voor een 'Ander Beleid'. Waar bestaat dat dan uit? vroeg Van Vel zen zich af. „De PvdA trekt 12 miljard voor herstel van de koppeling en voegt daar nu nog eens 200 miljoen aan toe. Het CDA trekt 12 miljard uit plus één miljard voor verho ging van de kinderbijslag. Wat is er dan zo anders aan dat be leid?" CNV-voorzitter Hofstede vindt evenwel dat de kans op een kabinet van PvdA en CDA „aanmerkelijk groter" is ge worden. De christelijke vak centrale is zeer verheugd over de garantie van het PvdA-con gres om bij regeringsdeelname de koppeling van lonen en uit keringen te herstellen met te rugwerkende kracht vanaf 1 juli 1989 tenzij zich een uitzon derlijke situatie voordoet zoals een zeer slechte economie. Het besluit van het PvdA-con gres via een 35-urige werk week te zullen streven naar een 32-urige werkweek vindt Hofstede „een brug te ver is voor de komende vier jaar". (Vervolg van de voorpagina) „Ik mag hier geen krachtter men gebruiken", vervolgde Kok. „Maar ik zeg wèl krachtig: wat mij de afgelo pen jaren het meest heeft ge stoord is die muur van zelf voldaanheid, die armoedige rechtvaardiging van onge lijkheid en die pseudo-wijze uitleg van de inkomensver schillen. Ik ben gewend op argumenten in te gaan. Maar als bankiers en de kinderen van bankiers, de snelle jon gens, de goed opgeleide won derkinderen en al die over- betaalde of vermogende landgenoten mij komen uit leggen waarom het mini mumloon omlaag moet, waarom de uitkeringen be vroren moeten blijven en de verpleegkundigen en onder wijzers gekort moeten wor den, dan knapt er bij mij een snaar". Zelfverzekerd kondigde Kok aan dat de PvdA als rege ringspartij „de weg naar vol ledige werkgelegenheid voor mannen en vrouwen in zal slaan". „Dan kunnen we in de loop van de jaren negen tig de werkloosheid, die ver waarlozing en verspilling waarmee de PvdA niet wil leren leven, achter ons laten. Dat gevecht tegen de moede loosheid en matheid gaan we winnen", aldus Kok. Bij de bestrijding van de werkloosheid moeten harde maatregelen, zoals ze in Zweden met succes worden toegepast (wie niet wil wer ken krijgt een lagere uitke ring) niet geschuwd worden, vindt de lijsttrekker. „Wat ze in Zweden kunnen, kunnen wij ook". rJjlECHT Staatssecre- ids Dees (volksgezond- d) vindt het verant- êbrd om harttransplan- '"p op te nemen in het penfondspakket. Dat |t in een brief die hij de Tweede Kamer gestuurd over inzen van de zorg". gaat daarbij vooral nieuwe medisch-tech- igiche ontwikkelin- ïet ogenblik wordt een be et aantal harttransplanta- jesubsidieerd via de Alge- Ie Wet Bijzondere Ziekte- in. Opneming in het zie- [ondspakket betekent dat (verzekerden die voor deze iep in aanmerking komen grond van een algemeen paarde medische indicatie, ianspraak op kunnen ma- t De Ziekenfondsraad en gezondheidsraad hebben al eerder hiertoe geadviseerd. Volgens Dees is dat uit een oogpunt van kosten aanvaard baar. In 1988 is uit de AWBZ- kas ruim 12 miljoen gulden aan harttransplantaties uitge geven. De kosten zullen in 1989 en 1990 ongeveer even hoog zijn. De ziekenfondsen gaan zelfs minder betalen als de transplantaties niet meer via de volksverzekering AWBZ worden gefinancierd, aangezien dan een deel van de kosten voor rekening van de particuliere verzekering zal komen. Het tekort aan donorharten is een probleem. De Tweede Ka mer is tegen rantsoenering. Ze geeft de-voorkeur aan het stel len van prioriteiten. Eventuele selectie van patiënten mag uit sluitend gebeuren aan de hand van medische criteria. Dees zal de harttransplantatiecentra in Rotterdam en Leiden vragen, een landelijk protocol met ver scherpte medische criteria op te stellen. iul Witteman naar Capitool iVERSUM 1 Paul Witteman wordt met ingang van 1 sep- ber een van de gespreksleiders van het NOS-programma Het itool. Hij blijft overigens eindredacteur van Achter het iws van de VARA. Witteman zal Het Capitool eens in de weken presenteren. De andere presentatoren zijn Violet enburg en eindredacteur Fred Verbakei. Eredoctor Smit- Kroes In de Engelse Noordzee haven Huil heeft minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat een eredoctoraat in de economische weten schappen in ontvangst mogen nemen. Haar promotor was prof. B. Schluder- man. FOTO: ANP Twee prinsen gaan in Groningen studeren GRONINGEN De zonen van prinses Margriet, de prinsen Bernhard (19) en Maurits (20), gaan in het najaar studeren aan de Rijksuniversiteit Groningen. Prins Bernhard gaat economie studeren, prins Maurits heeft bedrijfskunde geko zen. Het is de eerste keer dat er in Groningen prinsen gaan studeren. Wel heeft er eerder een prinses gestudeerd: prinses Christina. Diesel en LPG duurder, benzine goedkoper DEN HAAG De accijns op dieselolie en de motorrijtui genbelasting voor auto's op LPG gaan op 1 december om hoog. Diesel wordt dan 6,3 cent duurder en een eigenaar van een middenklasse auto met LPG-installatie moet 170 gulden meer belasting betalen. Het kabinet wil op deze wijze 350 miljoen per jaar binnenha len om het financieringstekort van het rijk verder te kunnen beperken. Het gaat hier om de invulling van een onderdeel van het zogeheten Paaspakket van 1988. Het kabinet heeft voor het duurder maken van diesel en LPG gekozen, omdat deze brandstoffen in tegen stelling tot benzine in ons land (aanzienlijk) goedkoper zijn dan in de naburige lan den. Overigens wordt maandag benzine twee cent per liter goedkoper als gevolg van de dalende dollarkoers. Aan de meeste zelftankstations gaan dan literprijzen gelden van 169 cent voor super en 162 cent voor Euro loodvrij. Een liter normaal gaat 161 cent kosten. Bonn koopt twee Nederlanders vrij uit cel in DDR UTRECHT De in Utrecht gevestigde stichting Pariteit verwijt de Nederlandse autori teiten nauwelijks iets te heb ben ondernomen om Marco (23) en Corinna (21) Weber uit hun Oostduitse cellen vrij te krijgen. De twee in de DDR geboren jongeren hebben bei den een Nederlands paspoort. Zij zijn onlangs, na een gevan genschap van ruim negen maanden, door West-Duitsland vrijgekocht, elk voor een be drag van ongeveer 50.000 gul den. Gisteren deed het tweetal in Utrecht verslag van zijn erva ringen. Beiden zijn onder be handeling voor psychische problemen die zij van hun ge vangenschap hebben overge houden. Nadat hun moeder vorig jaar voor familiebezoek naar Nederland was afgereisd, hadden de twee geprobeerd via Hongarije naar Nederland te komen, omdat dit recht streeks niet mogelijk was. In Hongarije werden ze evenwel gearresteerd en teruggezonden naar de DDR waar zij tot twee en een half jaar gevangenis straf werden veroordeeld. Hoewel de Nederlandse am bassade in Oost-Berlijn op de hoogte was en de moeder her haaldelijk bij Buitenlandse Za ken aan de bel trok, werd geen enkele initiatief onderno men om de twee vrij te krij gen. Camerabatterijen uit de handel DEN HAAG Batterijenfa brikant Duracell neemt enkele soorten xl lithium batterijen voor kleinbeeldcamera's uit de handel. Het gaat om batterijen met het codenummer DL123a van 3 volt en DL223a van 6 volt en met de vermelding „Made in USA". Duracell heeft hiertoe besloten nadat in een aantal van deze batterijen een constructiefout is ontdekt waardoor zware oververhit ting kan optreden. De fabri kant adviseert gebruikers de ondeugdelijke batterijen te vervangen. NIJMEGEN Ongeveer 22 procent van de hulpbe hoevende ouderen krijgt helemaal geen hulp, niet vrijwillig en Diet profes sioneel. Van de oudere Nederlanders die hulp no dig hebben wegens ziekte, ongeval of handicap krijgt eenderde geen zorg van mensen uit hun directe omgeving. Deze mensen zijn aangewezen op pro fessionele hulpverlening. Een en ander blijkt uit een on derzoek van het Nijmeegse In stituut voor Toegepaste Sociale Wetenschappen dat vrijdag is gepresenteerd. Het ministerie van wvc gaf opdracht tot het onderzoek nadat de Tweede Kamer medio 1984 een motie had aangenomen van GPV en SGP. De motie vroeg onder zoek naar het zorgvermogen van de samenleving. De onderzoekers ondervroe gen 845 Nederlanders ouder dan 20 jaar naar hulpgedrag, behoefte aan hulp en opvattin gen over vragen, ontvangen en verlenen van hulp. Een kwart van de Nederlanders geeft geregeld hulp aan men sen die zich niet (meer) goed kunnen redden. Van de vrou wen tussen de 30 en 60 jaar helpt eenderde en van de vrouwen boven de 60 jaar helpt een op de acht. Het geven van hulp komt in alle sociale lagen voor. Gelqvi- ge mensen verlenen meer hulp. Of iemand hulp krijgt, is dus van de toevallige factor af hankelijk of er mensen in de omgeving wonen die willen helpen, zo concluderen de on derzoekers. Maar liefst 96 procent van de vrouwen boven de 65 jaar gaf aan behoefte te hebben aan li chamelijke en huishoudelijke hulp. Dat komt door de slech tere gezondheid van deze groep en door het grotere ver antwoordelijkheidsgevoel van vrouwen voor de huishouding, aldus de onderzoekers. Alleenstaande, vooral oudere vrouwen krijgen maar in 44 procent van de gevallen hulp uit de omgeving, terwijl juist zij degenen zijn die zelf het meest mensen in hun omge ving helpen met dagelijkse karweitjes. En als de kinderen verder weg wonen, is de kans op hulp nog kleiner. De omge ving verwacht dat de kinderen voor de ouders zorgen, terwijl de kinderen er van uit gaan dat de directe omgeving wel zal bijspringen. KNOLLEN UTRECHT Negen van de tien ziekenverzorgenden vin den dat zij onvoldoende kennis hebben over het verplegen van patiënten die een beroerte hebben gehad. Dat blijkt uit een enquête van de Nederlandse Hartstichting en de Stich ting Voortgezette Opleiding Ziekenverzorgenden. Beide or ganisaties starten dit najaar een bijscholingscursus. De onder vraagde ziekenverzorgenden zeiden vooral behoefte te heb ben aan bijscholing op het gebied van de psycho-sociale zorg: het omgaan met het gedrag en de stemmingswisselingen van de patiënt. In Nederland krijgen jaarlijks 30.000 mensen een beroerte omdat de hersenen even niet genoeg zuurstof krij gen. Hierdoor kunnen (halfzijdige) verlammingen ontstaan. (ADVERTENTIE) QOOQOO De open-haord-portij als oicinerend klepel. Bron von

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3