Een dinosaurus die loopt als een kip Prachtige publieksshow met Rocky Horror als supergast finale PLATVOET EN Z'N VRIENDJES: £eidóc@ou/uMit AMSTERDAM - Een tekenfilm voor de hele familie. Over dinosau russen. In de prehistorie. Het lijkt een bijna-onmogelijkheid in een animatiewereld die gèwend is aan honden en katten, tovenaars en heksen en een onuitputtelijke serie wollige troetelfiguurtjes. Maar hij is er. Volgende week in de Neder landse bioscopen: The land before time'. De Nederlandse verhuurder gaf er eefi lekkerder smaakje aan: 'Platvoet en z'n vriendjes'. Het verhaal van een baby-brontosaurus en zijn vier plantenetende vriendjes die geplaagd door vulkaanuitbarstingen, ver schroeide aarde en een vleesetende Ty rannosaurus Rex op zoek gaan naar de Groene Vallei van het Overleven. 'Platvoet en z'n vriendjes' is de derde animatiefilm die op naam komt van te- kenfilmer Don Bluth. Bluth maakte eerder 'The secret of Nimh', ging samen werken met Steven Spielberg voor wie hij 'An American tail' (Een avontuur met een staartje) tekende, terwijl zijn laatste lange tekenfilm alweer in op dracht van Spielberg en George Lucas werd gemaakt. Bluth is een Amerikaan die zich lichtelijk walgend had afgekeerd van de Amerikaanse tekenfilm. Hij werkte tweemaal bij de immense teken- filmstudio van de grote Walt Disney. De eerste keer leefde Walt nog. „Ik ben een keer tegen hem opgebotst toen ik binnen kwam rennen", lacht Bluth, ..dus ik ben bang dat hij me ook persoonlijk kende". Hij verdiende er een handvol dollars, ging weg om iets lucratievers te doen, maar kwam weer terug toen Walt er in middels niet meer was en bij Disney films als 'Winnie the Pooh' en 'Pete's Dragon' werden gemaakt. „De Disney- studio's gingen de koers steeds meer ver leggen. Tekenfilms brachten steeds min der geld op. Je zag alleen de opkomst van animatiefilms in de stijl van 'Care bears'. Maar die wil ik niet serieus ne men als tekenfilm. Die zijn in de aller eerste plaats geconcipieerd om speelgoed te verkopen. Dat er van de ontworpen figuurtjes dan een tekenfilm komt. is ge woon een onderdeel van die verkoop- Bluth verliet met mede-animators Gary Oldman en John Pomeroy de moeder schoot van Disney om zelfstandig op het pad van de animatie verder te gaan. Met een grote liefde voor de „oude Disney", met werk waarin kwaliteit op de eerste plaats moest komen. Met de droom de steeds duurder wordende klassieke ani matiefilm te kunnen behouden. En met dromen moet je van oudsher naar Ier land (Marten Toonder kwam er tenslotte ook terecht). Inmiddels staan in Dublin de Sullivan Bluth Studio's. Genoemd, naar initiatiefnemer Don Bluth en finan cier Morris S. Sullivan. De opzet van die eigen studio's was al aan de gang toen Spielberg - onder de indruk van diens The secret of Nimh' - Bluth vroeg dat immigrantenepos van Russische muizen naar het kattenloze Amerika voor hem te tekenen ('An American tail'). Inmid dels is Bluth' tweede Spielberg-produktie bijna geheel in Ierland gemaakt. En bij Sullivan Bluth zijn nog ten minste drie grote getekende 'hoofdfilms' in de maak. Terug naar de dinosaurussen. Hoe kom je als tekenfilmer bij zo'n moeilijk on derwerp, waarin je niet met de kleuren en de grappen van de bekende (in dit ge val ook: bij kinderen bekende) heden daagse wereld kunt werken. Bluth: „Het idee komt van Steven Spielberg. Hij wil de met George Lucas er een poppenfilm van maken. Dat bleek niet te werken. Inmiddels had hij animatie leren kennen en legde mij het idee voor. Ik zei: 'Ik wil wel, maar dinosaurussen zeggen mij niet zo veel'. Steven riep: 'Duik nu eerst maar wat musea en bibliotheken in dan zul je zien dat ze heel wat interessanter zijn dan je denkt'. Dat heb ik gedaan, ik heb hun namen leren uitspreken, geleerd hoe ze er uit gezien moeten hebben, hoe ze zijn uitgestorven. Hoe meer ik er van wist, hoe leuker ik 't ging vinden. Spiel berg kwam natuurlijk niet zo maar aan z'n idee. In Amerika heerste een dino saurus-manie. Scholen besteedden er ex tra lessen aan, de musea voor de prehis torie zaten stampvol. Iedereen had het over dinosaurussen. Waarom? Mis schien omdat ze zo ongelooflijk groot waren. Een soort scicnce-fictionschcpsels uit een oerverleden. Misschien juist om dat ze uitgestorven zijn en wij in een tijd leven waarin- we praten over wat de mens met de wereld doet en over het ri sico dat ook die mens wel eens zou kun nen uitsterven. Ik dacht dat die prehisto rie-gekte wereldwijd was, maar mis schien was 't hoofdzakelijk Amerika. Tenslotte zijn Amerikanen typische 'copy-cats'. Als iets populair wordt, springt iedereen er bovenop. Iedereen denkt er geld aan te kunnen verdienen. De beweegredenen voor Spielberg om voor dit verhaal te kiezen waren ook commercieel, jazeker. Iedereen die een film wil maken, moet ook zorgen dat die film commercieel succesvol is. Anders kan hij z'n volgende film wel vergeten". Kippen a Bleef de vraag hoe je zo'n prehistorisch onderwerp visueel aanpakt. Bluth daar over: „'Land before time' is een zachtere film dan andere tekenfilms. De kleuren zijn gedempt. De muziek is er heel be langrijk in. Die heeft een bijna-symfoni- sche opzet. Ik vergelijk de film qua toon en techniek met klassiekers als 'Bambi' en 'Fantasia'. Maar dan zit je nog met de vraag hoe je die beesten laat bewegen. Ik stelde me voor dat reptielen en vogels het meest herkenbaar zijn als afstamme lingen van die prehistorische dieren. Voor de tweevoeters in de film heb ik naar kippen gekeken. Die hebben een heel aparte manier van lopen: Die poten eerst achteruit en daarna in een boog naar voren. Op dat loopje heb ik de fi guur van 'Ducky' gebaseerd. Voor vier voeters heb ik naar de bewegingen van olifanten gekeken. Zo'n vreemde, lang zame en loodzware loop. En het heeft er niets mee te maken, maar voor weer een ander beest ben ik de loop van een ka meel gaan analyseren. Die lopen heel gek, al hun gewrichten buigen anders. Maar dan zit je verder nog met genoeg vragen. Want: wat voor kleur hadden die dinosaurussen? Wat voor geluiden maakten ze?". Inmiddels hebben Don Bluth en de zij nen iets bewerkstelligd in die bijna fail liete wereld van de animatie. Ze bewe zen dat tekenfilms weer geld kunnen op leveren. Een eerste vereiste om finan ciers te krijgen om de volgende te ma ken. 'An American tail' kostte negen miljoen dollar en leverde in Amerika al leen vijftig miljoen dollar op. Na de we reldwijde 'release' en de verkoop van rechten (video etc.) kan dat honderd miljoen worden. 'Land before time' kostte dertien miljoen dollar en heeft in Amerika nu al vijftig miljoen opge bracht. Bluth: „Tekenfilms verouderen niet zoals speelfilms. Disney's 'Sneeuw witje en de zeven dwergen' heeft inmid dels al 400 miljoen dollar opgebracht en zo'n film blijft leven. Maar we moeten ontzettend op het prijskaartje letten dat er aan een tekenfilm komt te hangen. Een van de redenen van ons om naar Ierland te gaan. Daar kregen we allerlei goede voorwaarden, mits we ook lokaal talent zouden opleiden. Dat gebeurt in middels. Sterker nog, we beginnen zo'n beetje een Europese studio te worden. Met naast Canadees-Amerikaanse talen ten. Ierse. Engelse, Nederlandse, Duitse en Noorse". Bluth en zijn mensen zijn al enkele dagen op reis geweest door Euro pa op zoek naar nieuw talent. Ze waren ook in Nederland. Ze komen hier terug in het najaar wanneer in Utrecht een animatiefestival (Holland Animation) plaatsvindt. Gedurfder Want de filosofie van Sullivan Bluth Studio's is dat er door de circa driehon derd tekenaars aan diverse films tegelijk moet worden gewerkt. Er is een nieuw contract met de Britse producent Gold- crest, die een minder sterke greep op het eindresultaat zal hebben dan de Spiel- berg/Lucas-combinatie. Bluth: „In die nieuwe 'deal' blijven we vijftig procent van het filmnegatief bezitten en krijgen we vijftig procent van de winst". Zijn nieuwste 'AU Dogs Go To Heaven' is in middels klaar. Een wat meer risicovolle film met in de hoofdrol een hond die niet van mensen houdt (stem: Burt Rey nolds). Dan volgt een film over de haan Canteclccr, die denkt dat hij de zon 's- ochtends laat opkomen, door zijn ka meraden wordt uitgelachen, naar de stad vertrekt en daar een rockster a la Elvis wordt. Bij z'n vroegere vriendjes blijft het regenen en ze moeten Cantecleer te rughalen. Maar die is als Ster inmiddels onbereikbaar geworden. Dan staat er een film over de drie in het ijs gevangen reu- zenwalvissen uit Alaska op het program-^ Bluth c.s. worden steeds gedurfder. De droom lijkt uit te komen. Hoewel, een zeer persoonlijke wens van Don Bluth lijkt voorlopig onhaalbaar. Hij grijnst dan ook als hij het zegt: „Ik zou ontzet tend graag het vervolg op 'Sneeuwwitje en de zeven dwergen' willen maken". Disney blijft hem achtervolgen. BERT JANSMA Toch wel. Splijtende stilte. De hel breekt los in bliksem en vuur, rook en rock, één felle klap: Rocky Horror is geboren. Zenuwachtig gegiechel, applaus, meer muziek en meer applaus, erotische dan sen, fel. banaal en kleurig. Het grote ver haal is begonnen. De stille dreiging van de inleiding wordt zichtbaar, het jonge stel. dat nog even volhoudt dat het al leen maar even wilde bellen, niet waar, omdat de auto stuk stond, wordt inge kapseld en maakt van nu af deel uit van sensuele dreiging. De erotische inhoud van de show krijgt vorm en. steeds meer kledingstukken vallen af. Travestie en erotiek delen de kleuren van het toneel beeld, kan dit nog of kan dit niet? Elementen De show zelf duwt deze vraag tot het einde toe voor zich uit. De beelden die niet zouden kunnen, worden schaterend terzijde geschoven door waanzinnige flarden Engelse humor: de vrijwel ont klede jongen die op zijn verloofde zit en haar tot motorfiets transformeert: haar handen zijn gashandels geworden, haar hoofd koplamp. En achter dit ronkende duo ontvouwt zich een rocky travestie- tenfeest, even mal als banaal, zo fijnzin nig als een kolenmijn. The Rocky Horror Show zou een musi cal moeten zijn en heeft er ook de ele menten van. Maar niet veel meer dan dat. Wat niet zou mogen, wat mogelijk kan shockeren, maakt onmiddellijk plaats voor de ritmische rock van de ja ren zestig en zeventig, door de muziek volmaakt gedateerd en achterhaald. Maar de Berlijners in de volle zaal jui chen en klappen en fluiten na elk num mer, de verliefden reiken elkaar de hand en beloven elkaar wat op het toneel lijf elijk wordt aangediend. De pauze valt onverbiddelijk. Sigaretten worden zenuwachtig aangestoken, men spoedt zich naar bier en champagne, die rijkelijk vloeien; de erotiek van de voor stelling blijft in de zaal wachtend han gen, krachtig opgebouwd, de draad kan onmiddellijk worden opgepakt. En dat gebeurt. De rocky kolder gaat zonder omhaal voort, de lasereffecten worden sterker en spatten de zaal in, striemend als zweepslagen en als kegels van groene en blauwe wolken. Zwaarden van licht doorklieven hoofd en lijf. Maar wat zich op het podium voordoet, brengt herhalingen met zich mee. De erotische gebaren verliezen spanning, wat op co puleren moet duiden wordt eerder grap pig dan opwindend. Maar het publiek houdt zich onder de lasereffecten muis stil; voor hoe lang? Het is stilte voor de storm. Wanneer het niet te volgen Fran- kenstein-achtige verhaal zich naar het einde spoedt - zonder tekstboekje is er geen touw aan vast te knopen - be kruipt onrust de zaal. Rocky Horror dreigt te overlijden, doet daar wel erg lang over, maar ligt uiteindelijk stil. „Ende!", adviseert een stem uit het mid den van de zaal. Maar het spektakel gaat onverdroten voort, er doen zich onder dreiging van laserpistolen meer sterfge vallen voor en de onrust in de zaal neemt toe. Het eerste boegeroep klinkt op en krijgt bijval, het publiek deelt zich in boeroepers en applaudisanten. Het ge mengde Westend- en Broadway-gezel- schap brengt uitstekende can-can, een krachtige opa in rolstoel sluit zich -er dansend bij aan, de muziek is bij vlagen uitstekend, de dansers sluiten daar feil loos op aan. Maar het einde wil niet komen, herha ling op herhaling volgt en het publiek wordt ontevreden. Het meisje van het eerste moment mag haar knjsende op komst herhalen, maar wordt uitgehoond, bespot en nagebauwd. Gefluit, boege roep en applaus, het slot komt plotse ling, in ordeloze, rocky onvrede, wan neer de meest verveelde Berlijners zich al naar het bier of de champagne spoe den. Nacht Het is nacht. In een feesttent eyen ver derop worden de glazen sneller geleegd dan bijgevuld, het publiek vergaapt zich aan de prachtige lijven van enkele dan sers en eet met vette vingers broodjes haring. Een enkele danser van het gezel schap wil wel commentaar leveren: „Ja, als toerist ben ik eerder in Nederland ge weest, daar is het publiek wat meer An gelsaksisch. Maar hoe ze in Schevenin- gen op het slot van de musical zullen re ageren kan ik niet voorspellen, al vind ik persoonlijk ook dat de finaJe te lang duurt. Ja ja, ik zal het de regisseur toch eens vertellen, misschien dat pet helpt". Plotseling is alles afgelopen. Lichten gaan uit, de Berlijners spoeden zich het duister van de nacht in, naajr de brede boulevards waar het nachtleven in deze warme zomernacht nog uren zal bruisen. Rocky Horror is verdwenen en vergeten, dit is de tijd voor koele witte wijn en wereldproblemen, terwijl links en rechts meisje jongen wil en jongen meisje krijgt en alles zich zo vreedzaam oplost in de zwoele stilte van de zomernacht. FRITS BROMBERG Regen ruist, het publiek heft handen ter bescherming van het hoofd: er vallen druppels. Daar! Vanuit de voorste rijen worden bloemspuiten zichtbaar, het pu bliek heeft zich bewust voorbereid en leeft intens mee. Het decor springt open. Daar is de angstaanjagende kasteelheer, daar is de binnenzaal van het kasteel al met ondui delijke bewoners. Muziek barst los, ma chines razen in een hels concert en spat ten kleuren. Scherp blauw, zacht groen; donder en bliksem, rock, rock, rock around the clock, oorverdovend. Het publiek moet het nog zien. Het buigt beschaafd het hoofd wanneer de eerste rijstkorrels de rockmuziek begelei den. Rijst en regen. Waar komt dat nu weer vandaan. Ergens vanuit de zaal, vijf, zes plaatsen. De muziek wordt har der. nog harder, het podium danst een wilde dans, kleurgolven zwenken over het publiek de zaal in en brengen strie men rijst in beeld. Handenvol rijst in brede banen als vormgegeven sfeer. Het is zot, mal, hard, honderden voeten trappen gelijkop in de maat, zwarte lij ven buigen ritmisch mee, dat toneel daar, dat is een verschrikkelijke duivels- sabbat, er is geen houden aan. Het Circustheater in Scheveningen biedt van 11 tot 17 juli in samenwerking met Musical Productions de nieuwe voorstelling van 'The Rocky Horror Show', een sensationele musical van Richard O'Brien. De voorstelling trok acht jaar in Londen en vervolgens in bijna alle theatercentra ter wereld drommen pu bliek. In 1973, het jaar waarin de voorstelling in pre mière ging, werd zij bekroond met de 'Best Musical Award'. BERLIJN - Het zuchtje wind dat op die prachtige zomeravond in Berlijn uit de richting van het The ater der Freien Volksbühne komt, laat niets los. Het neuzelt vriende lijk aan boom en mens, aarzelt, staat stil en trekt verkoelend ver der. De grote open ruimten rond het oude theater houden de adem in wanneer hier en daar een lome wandelaar passeert; een stille, war me avond die niets te melden heeft en lange tijd het lome daglicht vasthoudt. Is er wel een horrible show? Het duister komt op fulpen voetjes, stil ^.onaangekondigd, verraderlijk als een jpvliegenmep. Lichten aan: vreemde figu- ren in zwart, veel zwart, sterren en glit ter, hoge hakken, lage decolletés, vreemd, vreemd. Jonge Berlijners, bier en braadworstgezichten, dikkekoppen 1 met sluik haar; smalle, scherpgesneden gezichten, zwarte, centimeters lange op- geplakte wimpers en fiere houding waar aan alleen de zwarte cape ontbreekt. Dat is echtes Leder geworden. Wel zwart. Opgetut met venijnige honderiemen en hoge hakken. Félkleurige sterren op hoofd of borst, kleurige kuiven, waaks, fel, agressief. Ie dereen Heeft wél een ster opgeplakt. Waar zijn die sterren? Gerucht: „Iemand deelt uit, uit een papieren zakje". Waar dan? Niemand te zien, de sterren zijn op. Het aanvangsuur nadert, honderden vreemde figuren opeengepakt, stil op weg naar wat verschrikkelijk moet wor den, The Rdcky Horror Show, eerste .voorstelling in'Berlijn. Plotseling valt het decor open. De mu ziek krijst en schettert en meteen is daar het bruidje, krijsend en schetterend met teksten die de voorstelling in de Volks- bühne opensnijden. Het publiek verstart beschaafd, buigt de hoofden naar dat tet- r gerende, onverstaanbare meisje en biedt --^weerstand. Even is er wapenstilstand. Het toneel dreigt met scherpe messen, de zaal gromt duister terug; de spanning Slotscène uit de Rocky Horror Show. FOTO: PR ontlaadt zich in felblauwe laserstralen, de partner van het meisje dient zich aan en vormt met haar een vriendelijk duo: het is allemaal niet zo bedoeld, laten we vrienden zijn. Het publiek schikt zich. Links vooraan verschijnt een oudere, aardige verteller die het allemaal sussend komt uitleggen: jong stelletje in de regen met autopech, ze willen alleen maar even opbellen. En zichtbaar wordt op de achtergrond een kasteel, waar het alle maal zeker prima kan worden geregeld. Alleen: hoe komt dat jonge stelletje door de kastcelwacht die bestaat uit twee on welwillende lieden?

Leidse Courant | 1989 | | pagina 32