Het onmenselijke dilemma van de arts r i 1 mal Ie Staat van beleg" in feestend Parijs 'CeidócSouAcwit' Patiëntenselectie ZATERDAG 8 JULI 1989 PAGINA 26^ De gezondheidszorg is duur. Te duur voor de met de mond beleden 'zorg op maat'. Lang niet iedereen die geholpen moet worden, kan terecht in het ziekenhuis of in een andere instelling. Een deel valt af. Vaak tijdelijk, soms blijvend. Vandaag het eerste artikel in een serie van vier over patiëntenselectie. PSV-Vfb Stuttgart, 5 januari 1989. Doelman Hans van Breukelen en Stuttgart-speler Gaudino komen hard met elkaar in botsing. Van Breukelen loopt een zware knie blessure op. De belangen zijn ech ter groot en de P van PSV staat voor niets: de knie verdwijnt ter observatie in een kostbare scanner (ook Philips); een spoedig herstel vereist een perfecte diagnose. Eind april maakt Van Breukelen zijn rentree. 26 januari 1987. Minister Van Dijk (bin nenlandse zaken) wordt getroffen door een hartaanval. Uitzonderlijk snel volgt een hartoperatie en na enkele maanden is Van Dijk weer terug op het politieke toneel. Mevrouw Van de Wetering van drie- hoog-achter tobt al maanden met haar knie. Een scanner is een schaars goed en eigenlijk ijdele hoop. Haar overbuurman bevindt zich al bijna een jaar op de wachtlijst voor een hartoperatie. Is in de loop van de maanden wel iets 'geklom men', maar zag zich links en rechts ge passeerd door acute gevallen. Nog even, dan is ook hij aan de beurt; dan is ook zijn geval acuut geworden. Er moeten keuzes worden gemaakt. Wel ke patiënt komt in aanmerking voor een hartoperatie? Voor welke kankerpatiënt wordt bestraling voorgeschreven en op welke gronden? Wie valt af in het selec tieproces? Wie wordt niet geholpen, ter wijl het medisch gezien wel noodzakelijk is? De bejaarde? De man zonder door zettingsvermogen? Of de roker, de werk loze, de alleenstaande? De directeur of de schoonmaakster? Pijnlijk Er gaan tientallen miljarden om in de gezondheidszorg in Nederland. Maar toch te weinig om patiëntenselectie uit te sluiten. En donkere wolken tekenen zich af voor de jaren negentig. Het kabinet heeft de trend gezet. De ongebreidelde geldstromen moeten worden ingedamd. Een aantal bezuinigingsmaatregelen heeft de afgelopen jaren gestalte gekre gen. Een voorbeeld is de beddenreductie, die voor de instellingen in de gezond heidszorg enorme gevolgen (gehad). Want het aantal bedden vormt de re- kensleutel voor de hoeveelheid geld die naar de ziekenhuizen vloeit. Minder bedden betekent minder geld. Volgens dr. G.L. Engel, oud-secretaris van de Gezondheidsraad (een adviesor gaan van de overheid) en momenteel hoofd van het stafbureau patiëntenzorg in het Academisch Ziekenhuis Maas tricht, is de beddenreductie een voor beeld van een zeer pijnlijke bezuini gingsmaatregel. „Het ministerie zal nooit toegeven dat de reductie het pro bleem van de patièntenselectie versterkt. Argument voor de maatregel vormde immers het grote aantal lege bedden in de ziekenhuizen. 'Inefficiënt', oordeel den de ambtenaren. Kunst- en vliegwerk is ervoor in de plaats gekomen. Want nu zitten we met een bezettingspercentage van 95 procent. Dat is extreem hoog en leidt tot grote problemen". Voor ziekenhuizen waren de lege bedden een buffer om acute opnames te kunnen verwerken. Nu moet er te veel geïmpro viseerd worden, aldus Engel. „Iemand met een acuut infarct moet onmiddellijk worden opgenomen. Maar de afdeling cardiologie zit vol. Dan moet er gekeken worden of er elders nog een gaatje is: de hartpatiënt wordt ondergebracht op Dr. Engel: „Door beddenreductie kunst- en vliegwerk in het ziekenhuis". FOTO: PERS UNIE DWANGTOT SELECTIE IN DE GEZONDHEIDSZORG Bij de knieblessure van Hans van Breukelen waren er grote belangen in het spel. Hij werd snel geholpen. FOTO: PR kaakchirurgie. Dat betekent kunst- en vliegwerk om de patiënt te behandelen en dat kost tijd en geld". De beddenreductie is een bezuinigings maatregel die deels een tegengesteld ef- 'fect sorteert. Door spoedgevallen moeten lang geplande opnames en ope raties worden afgezegd. Dat betekent voor de betrokken patient niet alleen een psychische belasting; ook medisch gezien is het verre van ideaal. Uitstel van een heupoperatie met één of twee maanden bijvoorbeeld vergt na de ope ratie een langere revalidatie. En ook dat kost geld. De jammerklachten vanuit de instellin gen worden door het ministerie bestre den met de opvatting dat behoefte aan medische zorg niet objectief is: het aan bod bepaalt de behoefte. Engel gelooft daar niet in: „Komt iemand alleen maar in aanmerking voor een operatie omdat de specialist toevallig niets te doen heeft?". Diezelfde specialist staat ondertussen vrijwel dagelijks voor de keuze welke patiënt aan de beurt is. Hij moet de wachtlijst voor zijn vakgebied doorne men en pikt er iemand uit die aan een operatie toe is. Aan de andere kant moet hij steeds vaker afzien van een ingreep omdat een collega de operatiekamer be zet houdt. In alle ziekenhuizen wordt de opnamecapaciteit verdeeld tussen de verschillende specialismen, maar in de praktijk blijkt het steeds vaker voor te komen dat geplande operaties moeten wijken voor levensreddende ingrepen in een ander specialisme. „Tot op zekere hoogte is dat geen ramp", vindt Engel. „Maar aan de ande re kant is het niet normaal. Je zou willen 'dat je een patient op de wachtlijst een termijn in het vooruitzicht kunt stellen waarop hij of zij aan de beurt is. Dat blijkt echter onmogelijk te zijn". Idioot Het belangrijkste criterium bij selectie is de medische urgentie. Maar dat werkt lang niet altijd. Zo bestaan er voor heup operaties vrij lange wachttijden. Maar als je maar lang genoeg wacht, worden de gevallen vanzelf acuut. Als mensen geen stap meer kunnen zetten, vergaan van de pijn. Toch is zelfs dat criterium niet heilig. 'Vergaan van de pijn' weegt niet zwaar genoeg als er gelijktijdig le vensreddende operaties moeten worden uitgevoerd. „Dat is geen fantasie", zegt Engel. „Het systeem van wachtlijsten ontaardt als die wachttijden te lang wor den. Voor kankerbestraling was jaren ge leden al sprake van lange wachtlijsten, terwijl juist bij die ziekte meestal snel ingegrepen moet worden. Doe je dat niet bij bijvoorbeeld longkanker, dan loop je het risico dat de tumor zo groot wordt dat de patiënt door verstikking sterft. De ziekte zelf mag dan moeilijk te behande len zijn. maar dat wil je toch voorko men. Door de beperkte middelen en de te grote werkdruk kom je daar echter ge woon niet aan toe. Medisch gezien is dat natuurlijk idioot". Steeds vaker staat de specialist voor een vrijwel onmogelijke opgave. Hij moet soms selecteren op criteria die met me dische argumenten niets te maken heb ben. Engel windt zich erover op: „Spe cialisten vinden dat onmenselijk. Er is weieens aan gedacht om te loten. Maar dat verzet zich absoluut tegen de be roepsethiek. Bovendien werkt het niet op langer termijn. Want je komt op een gegeven moment voor de vraag te staan wie er mee mogen loten. Toch móet er worden gekozen. Je kunt niet niets doen. Daarom denk ik dat selectie op niet-me- dische gronden vaak voorkomt. Je moet niet vreemd opkijken als zaken als leef tijd en gezinsomstandigheden dan mee wegen". Engel heeft als secretaris bij de Gezond heidsraad samen met mevrouw mr. W.R. Kastelein (secretaris bij de Ko ninklijke Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst) begin dit jaar een achtergrondstudie over se lectie van hartpatiënten geschreven. Onaanvaardbaar Daarin worden verschillende selectiecri teria gewogen en (meestal) te licht be vonden. Alleen de medische criteria (noodzaak en succeskans van ingreep) achten de schrijvers aanvaardbaar. Alle andere gronden worden zonder meer af gewezen. Het gaat daarbij om leeftijd, persoonscriteria (angst, doorzettingsver mogen), levensstijl (rookt of drinkt de patiënt?), levensomstandigheden, bete kenis van de patient voor zijn directe omgeving en betekenis van de patiënt voor de maatschappij. Onaanvaardbaar dus. Maar, schrijven Engel en Kastelein heel voorzichtig, die oneigenlijke gronden sluipen wel binnen in de gedachtenwereld van de specialist. Volgens Engel spelen in de praktijk vooral leeftijd en gezinsomstandigheden een belangrijke rol: blijft er een vrouw met kinderen achter of is het een alleen staande? Van gedrag en levensstijl is meestal niet een volledig beeld te krijgen, maar toch „is het niet onbegrijpelijk" dat het ele ment 'eigen schuld' (roken, alcolholge- bruik) een rol speelt. „Artsen zijn ook mensen". Voor sommige bevolkingsgroepen voor ziet Engel extra problemen. „Gehandi capten, minder mondigen, vallen eerder af. Er zijn bijvoorbeeld lange wachtlijs ten voor de behandeling van staar (een oogafwijking). Het is beleend dat degene die lastig is en maar hard genoeg roept, eerder aan de beurt is. Het hoort niet, ie dereen moet z'n beurt afwachten, maar iemand die assertief is heeft daar baat bij". s Engel en Kastelein komen in hun studie tot de aanbeveling een aparte, onafhan kelijke beroepsinstantie in het leven te roepen, waar patiënten niet klachten over de procedures rond harttransplan tatie terecht kunnen. Hoewel het idee ook in hun ogen niet zaligmakend is, zien ze er goede mogelijkheden in de openheid rond selectieprocessen te be vorderen en meer eenheid in de proce dures te realiseren. Bovendien komen te kortkomingen in de zorg scherper aan het licht als een aparte instantie er de vinger op kan leggen. Zo'n beroepsinstantie kan het nog druk krijgen. Want de voortekenen zijn niet gunstig. Deels omdat het einde aan de bezuinigingen nog niet in zicht is en de vergrijzing toeneemt, deels ook omdat de ontwikkelingen van de medische techniek niet te stuiten blijken. De aan schaf van nieuwe en dure apparatuur drukt op de begroting van een zieken huis, waardoor uiteindelijk het selectie proces wordt versterkt. Engel vindt dat dat niet helemaal opgaat. „Strikt geno men klopt het dat de medische vooruit gang de noodzaak tot kiezen versterkt. Overheid En gelukkig is het in Nederland nog niet— zover dat we mensenlevens in guldens uitdrukken. Maar gevolg daarvan is wèl dat men alleen klaagt over de kosten van bepaalde ontwikkelingen. De op brengst wordt kennelijk ergens anders geboekt". Engel ziet, met vele anderen, het liefst dat de overheid het probleem van de pa tiëntenselectie oppikt. Het is tenslotte geen dilemma van vandaag of gisteren. Al in de jaren zestig werd het probleem aangekaart in Groot-Brittannië, waar ta melijk veel armoede is en de gezond heidszorg weinig geld te besteden heeft. Toen al werd er aan de bel getrokken 1 omdat de verdeling van kunstnieren tot problemen leidde. In Nederland kwamen de eerste signalen in de jaren zeventig los. Verschillende studies en rapporten aanschouwden het daglicht. Wat was de reactie van het mi nisterie? „Het klinkt misschien hard, maar het is slechts voor kennisgeving aangenomen", zegt Engel. Ongelijkheid Dat lijkt merkwaardig, want waar op al lerlei terreinen angstig gewezen wordt op een dreigende tweedeling in de maat-^ schappij, sluipt die ongelijkheid in de ge-yt zondheidszorg bijna onopgemerkt bin-^ nen. Is dure medische zorg straks alleen j nog voor de 'rijken' te bereiken? Die^ vrees lijkt gegrond, getuige de particulie-[9 re medische centra die hier en daar vanP' de grond komen. Deze hebben volgens 3< Engel in Groot-Brittannië al een flinke m omvang bereikt. In Nederland hebben L de (overigens geflopte) Medi-Centers van de Nijmeegse arts Boerema (met^ geld van Vendex) veel aandacht gekre-f1 gen. Maar er zijn meer van dergelijke 4' initiatieven, al gaat het om zeer kleine ic klinieken. [T Engel: „Ik ben bang voor die tweedeling: w als je mensen in staat stelt particulier ziekenhuisje te gaan spelen, bevorder je de ongelijkheid". 'c De invloed die verzekeraars op dit puntïe kunnen uitoefenen lijkt nog wat ondui-*' delijk. „Op dit móment beschikt men31 over weinig instrumenten om zich te31 kunnen bemoeien met de gang van za-Vf ken in de ziekenhuizen. Maar een zekere p selectie vindt al plaats. Niet alle behan-ri delingen worden tenslotte vergoed. Enp vergeet niet dat een van de grondideeën F van het plan-Dekker is dat verzekeraars P en ziekenhuizen meer vrij spel krijgen", h Ondenkbaar t Directeur dr. R. Scheerens van de® KLOZ (overkoepelende organisatie van», particuliere ziektekostenverzekeraars) wijst de vrees van Engel bijna honend van de hand. „Het is in de Nederlandse Z' situatie ondenkbaar dat verzekeraars V zich zouden bemoeien met het opname-n beleid van ziekenhuizen. Ik ben er heilig v van overtuigd dat de verzekeraars zich die rol niet willen laten opdringen. Zij hebben geen instrumenten om het opna- mebeleid, selectie op zaken als leeftijd tl en levensstijl te beïnvloeden. En die in- h strumenten krijgen ze ook niet". g Volgens S. van der Kooij, hoofd van het v medisch adviescollege van de Zieken- fondsraad, zal de invloed van de verze-^ keraars zich hooguit beperken tot het stellen van randvoorwaarden. „Ik kan p mij voorstellen dat mensen die veel ro-r< ken en drinken een hogere premien moeten betalen bij een particuliere maatschappij. Maar dat is iets anders dan selecteren. Dat is stimuleren van ge- zond gedrag". In het algemeen gelooftv Van der Kooij niet dat men eisen zal P stellen aan de handelwijze van de zie-1( kenhuizen. „Daarmee zou de maat- schappij zich buiten de markt plaatsen". P KLOZ-directeur Scheerens weigert zich f ondertussen te laten verleiden tot som- B bere bespiegelingen over de toekomst. „We willen ons met met selectie bemoei- B' en". Maar hij vindt ook dat niet alle se- j3 lectiecriteria die onaanvaardbaar ge-d noemd worden, daadwerkelijk slecht f* zijn. „Je moet een 90-jarige geen bypass- P operatie geven. Daarom hoeft leeftijd P helemaal geen oneigenlijk criterium te P zijn". HUGO DE BRUIJNE PARIJS - Tot nu toe zijn de Fran sen niet erg warm gelopen voor de viering van de tweehonderdste ver jaardag van de revolutie. Bij de fes tiviteiten die tot nu toe zijn gehou den, hebben ze het behoorlijk laten afweten. Maar de veertiende juli, de dag waarom het allemaal draait, zou de stemming er in moeten ko men. Dan wordt er een spectacu laire optocht gehouden op de Champs Elysées, waaraan zo'n achtduizend mensen uit binnen- en buitenland deelnemen. Een kopzorg trouwens voor de gendar mes. Niet alleen stromen er vanwege de festiviteiten miljoenen toeristen richting Parijs, maar uitgerekend in deze drukke tijd zijn er dertig staatshoofden en rege ringsleiders (onder wie zeven van de meest geïndustrialiseerde landen) in de Franse hoofdstad voor hun jaarlijkse topconferentie. Het is de bedoeling dat de herdenking geen chauvinistische aangelegenheid wordt, maar een „hymne aan de wereld door de wereld", om met Jack Lang, de minister van cultuur te spreken. De ver beelding is dan ook aan de macht tijdens de optocht. Zo zullen Russische soldaten onder kunsmatige sneeuw defileren, als verwijzing naar de Oktober-revolutie. Een groep van 250 Amerikaanse dansers zal. op muziek van Michael Jackson, achteruit de Champs Elysées afgaan. En het is de bedoeling dat de Britse deelne mers de twee kilometer lange avenue in de regen afleggen. Daartoe zal een kunst matige wolk worden aangelegd en de Britse choreograaf heeft een dans ont worpen op het thema „verkoudheid". De reclameman Jean-Paul Goude is de organisator van dit evenement. Naar ei gen zeggen kent hij de geschiedenis van de revolutie alleen uit stripverhalen en wordt hij dus niet gehinderd door ken nis. Hij heeft een aantal opdrachten meegekregen. De belangrijkste is dat de herdenking in geen enkel opzicht „een boodschap aan de wereld" mag inhou den en dat aan het eind van de parade de Marseillaisse, het Franse volkslied, wordt gezongen, waarvoor de Ameri kaanse zangeres Jessye Norman is inge huurd. Maar verder heeft Goude de vrije hand gekregen om zijn humor en vin dingrijkheid uit te leven. Toch zal Goude zich waarschijnlijk wa gen aan het leveren van één boodschap. De praalwagen die was bestemd voor de Chinezen zal weliswaar met de parade meerijden, maar dan „leeg als een spookschip". De wagen wordt slechts versierd met spandoeken die herinneren aan de studentendempnstraties op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking, voordat deze begin juni door het leger in bloed werden gesmoord. De figuranten van de parade zullen, met Jessye Norman voorop, uiteindelijk alle maal als een droom verdwijnen achter „het grootste watergordijn van de we reld", dat door een speciaal bedrijf in Straatsburg zal worden vervaardigd. En onderwijl zit de politie met enorme problemen. Ze zijn verantwoordelijk ■voor de veiligheid van alle regeringslei ders die op dat moment in Parijs zijn. Dertig in totaal onder wie die van de Verenigde Staten, Canada, Italië, de Bondsrepubliek, Japan en Groot-Brittan- nie. Om niet te spreken van Corazon Aquino van de Filipijnen. Een voor beeld van de problemen die de politie tot wanhoop brengt is de avond van 13 juli. Dan wordt op het plein van de Bas tille een concert gegeven en moet er „het grootste bal van de wereld" worden ge houden. Duizenden mensen worden er verwacht. Hoe veilig kan president George Bush met zijn gevolg van tiental len mensen de trappen oplopen die naar de ingang leiden, waar hij zal worden verwelkomd door president Francois Mitterrand? Plus al die andere hoog waardigheidsbekleders met hun gevolg die achter George Bush aankomen. Hoe kunnen die allemaal door de politie wor den beschermd? Aangezien het plein niet kan worden afgezet en de omliggende huizen niet kunnen worden ontruimd, zullen veel huizen worden gebruikt om de buurt in de gaten te houden. Veel be woners krijgen dan-ook gedwongen be zoek van een politieagent. Om veiligheidsredenen is inmiddels ook een van de aardigste programmapunten afgelast: het concert van Jean-Michel Jarre op het Place de la Concorde met een groots vuurwerk en laserstralen die in heel Parijs te zien zouden zijn ge weest. Besloten is namelijk dat de gasten van de top worden ondergebracht in een hotel aan dat plein. En de politie acht zich niet in staat om de veiligheid van Bush, premier Margaret Thatcher, bondskanselier Helmut Kohl en de an dere leiders te garanderen met een massa concertgangers op de stoep. De veiligheidsmaatregelen zijn dan ook draconisch wegens de angst voor ongere geldheden. Er zijn geen dreigementen ge uit, maar het gonst van geruchten over' mogelijke terreuraanslagen, waarbij het Japanse Rode Leger, de Hezbollah en restanten van Action Directe worden ge noemd. Dertigduizend politiemensen zullen op de been zijn. Er worden radars geplaatst om eventuele laagvliegende vliegtuigjes in de buurt van Parijs te sig naleren en een zeppelin moet de Licht stad vanuit de lucht bewaken. De politie kreeg een extra schok te ver werken toen zij hoorde dat het aantal toeschouwers bij de parade op meer dan een miljoen wordt geraamd. Dat is meer dan vijf personen per vierkante meter langs de Avenue des Champs Elysées. Rekening moet dus worden gehouden met honderden mensen die flauwvallen of onwel worden. Daarom zijn er 10.000 artsen, verpleegkundigen en brandweer lieden ingeschakeld en tien ziekenhuizen zijn paraat. Verwacht wordt bovendien dat drie miljoen toeristen Parijs zullen bezoeken, het dubbele van het aantal dat de stad andere zomers ontvangt. De regering wilde aanvankelijk een alge heel rijverbod van 10 tot 17 juli in het westelijke deel van de stad, maar onder druk van opstandige Parijzenaars en de oppositie, die al ras spraken van een staat van beleg en van De Verboden Stad, heeft men die plan laten varen. Hoewel kranten hebben gewaarschuwd voor de dreigende chaos en voor de eco nomische 'ramp' door de 'verstikking' van de binnenstad, zal Parijs toch ge deeltelijk autovrij worden gemaakt. De buurt van het Elysée-paleis zal van 12 tot 17 juli voor het verkeer worden afge sloten, terwijl op 13 en 14 juli in het westen van de stad een parkeerverbod van kracht is. Auto's zullen in de net buiten de stad gelegen Bois de Boulogne en Bois de Vincennes moeten worden achtergelaten.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 26