ÊetdócSomcmtH en meedoen, u komt op de televisie STAD OMGEVING WEEK EINDE Onderzoek naar Leids Historisch Museum Slimme EHBO-kit ZATERDAG 8 JULI 1989 PAGINA 13 [ogere celstraf geëist tegen eiderdorper wegens incest tüEN Procureur-generaal mr. J. Couzijn heeft gisteren tij- is een zitting van het Gerechtshof in Den Haag drie jaar on- twaardelijke gevangenisstraf geeïst tegen een 49-jarige man Leiderdorp die jarenlang incest pleegde met zijn geadopteer- Bochter (nu 15 jaar oud) en zijn pleegdochter (nu 13 jaar oud), [rechtbank had de man eind vorig jaar veroordeeld tot 2,5 cel. De officier van justitie eiste destijds ook een gevange- Jtraf van drie jaar. De man ging tegen de uitspraak van de ®htbank in beroep. p zitting werd gistermiddag, evenals de vorige keer, behandeld ter gesloten deuren. Dat gebeurde volgens Couzijn niet om ■Irerdachte te beschermen („Ik vipd het belang van de open- jrheid zwaarder wegen dan het belang van de verdachte") Jar omdat de dochters en de ex-vrouw van de verdachte erom rfjïden gevraagd. „De slachtoffertjes zijn nog erg jong en zitten middenin het verwerkingsproces", zo verklaarde Couzijn. Hof doet uitspraak op 20 juli. Havenbrug afgesloten LEIDEN De Kleine Ha- venbrug in Leiden is sinds gisteren voor onbepaalde tijd afgesloten voor gemo toriseerd verkeer. De brug verbindt de Haven en de Kalvermarkt. De brug is in zo'n slechte staat dat het niet verantwoord is om er nog zwaar verkeer over te laten rijden. Licht gemotoriseerd ver keer, zoals motoren en bromfietsen mogen nog wel over de brug. De brug wordt pas weer geopend na een grondige renovatie. Erica ziet niet af van plannen Stadsgehoorzaal LEIDEN De Leidse projectont wikkelaar Erica Beheer is niet van plan af te zien van de plannen voor het gebied rond de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat. „Als we ergens in geloven, dan maken we dat ook af. En een ander bedrijf moet wel van heel goede huize komen om een be ter plan te maken dan Erica". Dat zegt directeur A. Swaak in een reactie op de al grotendeels uitge werkte plannen van Improma uit Den Haag. Deze ontwikkelingsmaat schappij wil parkeerkelders, een winkelcentrum, een nieuwe concert zaal en vijf bioscoopzalen bouwen op het terrein van de Stadsgehoorzaal en de Aalmarktschool. Uitgangspunt daarbij is dat de huidige gevel en in gang van de Stadsgehoorzaal behou den blijft. Een ambtelijke werkgroep houdt zich al geruime tijd bezig met de plannen van Improma. Ruim een jaar geleden kwam Erica met het plan om van de Stadsge hoorzaal een uitgaanscentrum te ma ken met onder meer een jazzkelder en een dansschool. „Toen heeft de gemeente ons duidelijk gemaakt dat een andere invulling van dat gebied geen hoge prioriteit had. Daarop hebben we de plannen in de ijskast gezet. Maar als dat inmiddels is ver anderd, dan zullen wij daar zeker op inspelen", aldus Swaak. Gevangenisstraf voor ontucht LEIDEN Een 31-jarige Lei- denaar is gisteren veroordeeld tot 2,5 jaar gevangenisstraf voor het plegen van ontucht. De man stond op 23 juni te recht voor de Haagse recht bank wegens vrijheidsbero ving van een prostituee. Hij had haar aan een bed vastge ketend en diverse weerzin wekkende ontuchtige hande lingen met haar verricht. De officier van justitie mr. Van Eek sprak op de zitting van „de smerigste zaak" die hij de laatste tijd voor ogen had gehad. Tachtig inzendingen voor schilderwedstrijd LEIDEN De jury van de schilderwedstrijd voor amateurs die is gehouden in het kader van de Leid se Lakenfeesten, moest zich buigen over totaal tach tig inzendingen. Gisteren had de prijsuitreiking plaats in de Hooglandse Kerk. De organisatie, de stichting Evenementenfonds Leiden, sprak van een geweldig succes. Het is de vijfde maal dat de schil derwedstrijd in Leiden wordt gehouden en het jury rapport sprak van een hoog niveau dit jaar. De eerste prijs ging naar A. Maaskant voor zijn „Ge zicht op de Schoolsteeg", een olieverfdoek van een meter bij een meter vijftig. Een eervolle vermelding werd toegekend aan de 11-jarige Rogier Ooijevaar voor zijn vilstifttekening van de Zijlpoort. De inzendingen zijn in de kerk tentoongesteld onder de naam „Kijk op Leiden" tot en met zondag 16 juli. IA REGEN TOCH NOG POLONAISE-ZON LEIDEN Met het neergutsen van de meer dan tropische regenbui rond half zeven kregen de organisatoren het Spaans benauwd. De we reldrecordpoging langste ^polonaise ter wereld van ide jubilerende studen tenvereniging Minerva Hwerd echter toch een Ïucces. De dezer dagen in •aars en groen verkeren- [e vereniging wist na en zeer aarzelende start I— alsnog een waar volksfeest te ontketenen, waaraan met verve door t de meest uiteenlopende groepen Leidenaars werd meegedaan. Een notering in het Guinness Recordboek, inzet van de re cordpoging, kwam er niet van. Verre van dat. „Omwil le van de waarheid moet ik zeggen dat er slechts 1500 mensen meegedanst hebben", liet organisator Niels-Peter van Doorn na afloop weten. „Maar ik kom vanavond met opgeheven hoofd thuis, want we hebben er wel een groot' feest van gemaakt". „Stoppen, nee doorlopen; in dikken, aansluiten, vasthou den, meedoen, als je aan de kant blijft staan ben je nu gekker dan als je meeloopt". De speaker in de bus op het Pieterskerkplein, waar het organiserend hart van de po lonaise klopte, ging rond kwart voor acht geheel uit zijn bol van enthousiasme. Ook hij had het benauwd ge had. De niet aflatende stroom polonaisedansers die rond kwart voor acht voor zijn ogen voorbij trok, luchtte hem echter geheel op. Anderhalf uur eerder, vlak na zes uur, zag het parcours waarover de sliert mensen zou moeten gaan er ronduit triest uit. Uit de speakers schalde over het hele par cours meedeiners. De straten waren echter leeg, op enkele kraampjes en de 150 over de route verspreide Minervanen na- Op het Pieterskerkplein, waar een band speelde en waar Leidse alpinisten af daalden was het wel druk, maar er waren absoluut niet de 10.000 mensen die nodig Het tellen van het aantal deelnemers aan de polonaise was niet de vermoeiend ste bezigheid voor de studenten van Minerva. Precies ging het wel. Alle meedeiners werden stuk voor stuk waren voor het record. Het aanvangstijdstip van de ron dedans werd dan ook ver plaatst van zes naar zeven uur. Voor het zover was, rond half zeven, sloegen de weer goden meedogenloos toe met de tropische regenbui. „Er is al twee keer een polonaisere- cordpoging verregend", wist een van de schuilende orga nisatoren zich meteen te her inneren. „Twee maanden werk en 100.000 gulden naar de maan", realiseerde hij zich. Maar hij sprak voor zijn beurt. Vlak nadat minister F. Korthals Altes, een van de genodigde notabelen, naar zijn volgende afspraak was afgereisd, hielden de regen goden het voor gezien. Het publiek dat ruim een kwartier onder de bomen en de schermen van de zeer tal rijke drank- en hapjeskra- men had staan schuilen wist niet hoe snel het aan de polonaise moest beginnen. Er was niet al te veel hulp voor nodig om de meute om te vormen tot een keurige rij die in een straf tempo via de Kloksteeg naar het Rapen burg danste. Op de tonen van jpeerden van ome Loeks en paarden in de gang werd koers gezet naar het Van der Werfpark, terwijl het Pie- terskerkplein razendsnel leegstroomde. De bonte stoet werkelijk alle denkbare groepen Leidenaars liepen mee, vaak uitgedost in de meest zotte, kleurrijke kledij verschalkte onderweg minstens de helft van het langs het parcours kijkende publiek. Toen de stoet na de Lange- brug andermaal het Rapen burg bereikte, kon de record- poging volgens Niels-Peter Leidenaars van allerlei slag dansen over de Steenschuur in Leiden. Dankzij het mooie weer na de stortbui werd het gister avond toch nog een massafeest. van Doorn, een van de orga nisatoren, niet meer stuk. Hij werkte zelf een half jaar full time aan de organisatie van de polonaise, de laatste drie maanden gesteund door ze ven anderen. Leunend op de brug bij het Academiege bouw liet hij weten: „De mensen die meedoen hebben allemaal een vrolijke avond. En er zijn ondanks de regen heel erg veel mensen geble ven of teruggekomen. Als evenement is het dus zeker geslaagd. Als we dan ook nog de tienduizend mensen halen is dat helemaal schitterend". Tussen de dansbedrijven door werd er gecollecteerd voor het goede doel dat aan de polonaise verbonden was. De opbrengst is bestemd voor de bouw van de nieuwe Een dracht, een driemastgaffel- zeilschoener. „Het geld dat we ophalen is daarvoor be stemd, maar ook geld dat we krijgen van lokale en natio nale sponsors en gelden van publiciteit. We rekenen op enkele duizenden guldens". De controle of het aantal van tienduizend deelnemers wer kelijk gehaald was, werd ge daan met vier teltafels die op het parcours stonden en be mand waren met zeer offi cieel tellende juristen. Alle deelnemers werden tussen dranghekken langs de tellers gevoerd, die per 25 dansers een streepje op een turflijst plaatsten. De officials waren gauw uitgestreept. Zij moes ten stoppen na zestig streep jes, waar het er vierhonderd hadden moeten worden. lijdragen: Kees van Her ren, Gert-Jan Onvlee en foza van der Veer. Misbruik Hen zal het wellicht niet w-il- fen geloven, maar het is echt par. Medewerkers en mede werksters van de Leidse Ichouwburg parkeren hun uto wel eens op plaatsen in e Caeciliastraat waar dat niet j. En, wat nog erger is: bij at parkeren maken' zij „re- ilmatig misbruik" van par- eerontheffingen door die iet voor de betreffende auto istemde papieren „duidelijk chtbaar" in de wagen te de toneren. Is het aan CDA-raadsleden (ilbert Hettinga en Joop Wa- 'nkamp ligt, is het vanaf nu diter afgelopen met de ille- ale acties op dit vlak van die ihouwburg-medewerkers. eide raadsheren hebben zich aartoe in een brief tot het tflege gewend. In dat schrij- en reppen zij dapper van een js circuit" van onrechtma- g verkregen en gebruikte ntheffingen. Tevens krijgt e hoofdcommissaris van poli- e een veeg uit de CDA-pan. aanleiding van zijn in- fijpen in deze zaak, stellen fettinga en Walenkamp dat actie van de Commissaris weinig effectief be- chouwd moet worden". Jaar de echte zwarte piet >aat uit naar die al eerder ge- 'oemde medewerkers en iters' van de schouwburg. Vant, zo menen Hettinga en "alenkamp, zich in deze per- pt inlevend in de rol van en wel zeer rechtlijnig den kende en handelende par- teercontroleur: het geeft toch Smeren geen pas dat „ambtenaren van de gemeente Leiden" op der gelijke wijze trachten onder het eigen parkeerregiem uit te komen. Hettinga en Walenkamp heb ben natuurlijk voor meer dan honderd procent gelijk. Vol gens de letter van de gemeen tewet is fout parkeren niet toegestaan. Desondanks ge beurt het elke dag opnieuw. En elke dag weer worden door foutparkeerders nieuwe en oude plannetjes bedacht die er toe moeten leiden dat de controlerende parkeerpoli tie op het verkeerde been wordt gezet. Het bewust zicht baar neerleggen van al dan niet verlopen parkeervergun- ningen is een van die ideetjes. Het doet in dit verband dan ook sterk overdreven aan dat Hettinga en Walenkamp spre ken van „een situatie die niet langer duldbaar is en waaraan nu toch op de kortst mogelijke termijn definitief een einde gemaakt dient te worden". Er zijn, zeker door raadsle den, gewichtiger conclusies te bedenken dan dat ambtena ren net mensen zijn. Opvang Alles leek in kannen en krui ken. In september zou in Sas- senheim kinderopvang van start gaan in de voormalige kleuterschool De Kinderkorf aan de Kagerdreef. De ge meente Sassenheim zou 173.000 gulden steken in noodzakelijke verbouwingen en de stichting Kinderdagver blijf De Bolderberg, die in Noordwijk al een kinderdag verblijf heeft, zou in De Kin derkorf kinderen gaan opvan gen. VVD-wethouder Wil Ma- ris was vorige week tevreden met de plannen die na jaren lang zoeken en zwoegen ein delijk op tafel lagen. De leden van de commmissie welzijn waren echter helemaal niet zo tevreden. In nog geen uur tijd werden de zorgvuldig opge stelde plannen rigoreus van tafel geveegd. Met uitzonde ring van de VVD lieten alle politieke partijen geen spaan heel van de voorstellen. Dat het CDA tegenstander zou zijn van kinderopvang is niet zo'n verrassing. De chris tendemocraten vroegen zich af waarom Maris ineens zo'n haast had en drongen aan op een „zyrare" discussie over kinderopvang voor alle lagen van de Sassenheimse bevol- De deelnemers aan de peurbakkentocht deden er donderdag alles aan om bij de jury in een goed blaadje te komen. De prachtig uitgedoste bemanning van de peurbak van het jubilerende café De Bierbengel ging zelfs letterlijk over tot het van smeren van burgemeester Cees Goekoop met vermoedelijk smakelijke consumpties. Dat zoiets ook averechts kan uitpakken, bleek maar weer. Ondanks al hun inspanningen eindigden de Bierbengels ver in de staart van het klassement. king. Ingewijden in de Sas senheimse politiek weten dan inmiddels precies wat dat be tekent. Het CDA heeft im mers ook tijden gedaan over de beslissing om de commis sievergaderingen openbaar te maken onder het motto „een broedende kip moet je niet storen". De kinderopvang wordt voor het CDA blijkbaar het volgende ei dat moeizaam gelegd moet worden. Opvang Verrassend waren wel de be zwaren van de als progressief te boek staande partijen als D66 en PvdA. Kinderopvang is al jarenlang het stokpaardje voor met name de PvdA, maar desondanks keerde soci- aliste Jannie Henskens zich opmerkelijk fel tegen de voorstellen van Maris. De PvdA-vrouw had vooral be zwaren tegen de kosten die aan de opvang zijn verbon den. Volgens haar is De Bol derberg niet te betalen voor mensen met een uitkering of minimuminkomen en daarom gooide ze het plan van wet houder Maris in de prullen bak. Daarmee laat ze ieder ge val zestien Sassenheimse ou ders, die in Noordwijk op de wachtlijst staan voor kinder opvang en allang blij zijn dat er nu eindelijk eens iets van de grond komt, lelijk in de kou staan. Als de socialiste werkelijk wil dat er kinder opvang voor iedereen van de grond komt, had ze beter een pleidooi kunnen houden voor het vergroten van de gemeen telijke subsidie voor de kin deropvang. Het schrappen van enkele exotische voorzie ningen in het nieuwe, vele miljoenen kostende zwembad levért ongetwijfeld genoeg op om voor flink veel kinderop vang te zorgen. Of heeft de PvdA de knuffelmuur, het bubbelbad, natte en droge bar en wildwaterkreek uiteinde lijk toch hoger in het vaandel staan dan voldoende kinder opvang? Verstandig Het gaat niet goed met het wereldkampioenschap paalzit- ten. Stonden de kandidaat- paalzitters enkele jaren gele den nog te dringen om mee te mogen doen aan deze wed strijd, nu is er bijna niemand meer de paal op te slaan. Zelfs een fors verhoogd prijzengeld blijkt bijna niemand meer te kunnen verlokken om enkele dagen op een minuscuul plankje bovenop een paal in het Oosterduinsemeer door te brengen. De ontberingen die de paalzitters daarbij moeten ondergaan zoals blaren op de billen, stramme spieren en oververmoeidheid, zijn in middels overbekend. Zouden de Bollenstrekers zich daar door laten afschrikken. Of zijn ze eindelijk verstandig geworden en weigeren ze simpelweg een paar dagen voor paal te gaan zitten? LEIDEN De gemeente on derzoekt de mogelijkheid om een Leids Historisch Museum op te richten. Dat blijkt uit een eerste rapportage van de ge meentelijke werkgroep Kunst en Cultuurbeleid. Na de zomer wordt de definitieve nota van de werkgroep verwacht en daarin wordt uitgebreid inge gaan op de haalbaarheid van een dergelijk museum. Ook wordt in die nota een oordeel gegeven over de mogelijkheid om te komen tot een atelierver zamelgebouw in Leiden. De projectgroep die wordt ge leid door directeur J. Kleijne van de Gemeentelijke Sociale Dienst heeft tot taak een visie te ontwikkelen op het Leidse kunst- en cultuurbeleid. Dit in verband met de reorganisatie van de gemeentelijke directie cultuur. In de nota staat dat in Leiden een Centrum voor Beeldende Kunst moet komen. Daar moet beeldende kunst worden verkocht en verhuurd, de verstrekking van subsidies moet via dat centrum worden geregeld en kunstenaars moeten er terecht kunnen voor ondersteuning op allerlei ge bied. Het is de bedoeling dat in het centrum ook tentoonstellin gen worden gehouden. Aan ruimte voor exposities bestaat in Leiden een tekort, conclu deert de projectgroep. Een nieuwe mogelijkheid is het houden van tentoonstellingen in drukke winkelcentra en - straten. Verder worden volgens de projectgroep in andere ste den goede resultaten behaald met concentratie van galerieën en andere kunstinstellingen in één bepaalde straat. Een ander voorstel is de tentoonstellings ruimte voor moderne kunst te vergroten in of bij museum De Lakenhal. Als doelstellingen van het Leidse beleid worden in de voortgangsrapportage ge noemd: een zo breed mogelijke spreiding van het kunstaanbod, extra aandacht voor vrouwen en minderheden binnen de beeldende kunst en duidelijke afspraken over de beleidsresul- taten van organisaties die door de gemeente worden gefinan cierd. Twee jaar voor reeks inbraken LEIDEN Een 19-jarige Leidenaar is gisteren veroordeeld tot 24 maanden gevangenistraf en 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De man stond 23 juni terecht voor de Haagse rechtbank voor een drietal inbraken, en openlijke geweldpleging. Hij had steeds samengewerkt met een minderjarige vriend. Bij een van de inbraken had het duo een agent met messen bedreigd. Op 3 oktober had de Leidenaar in de Leidse binnenstad de neus van een oudere man gebroken. De raadsvrouwe van de veroordeelde had tijdens de rechts zaak om dienstverlening gevraagd, omdat de man uit een „moeilijk" sociaal milieu kwam. Dit verzoek is afgewezen. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voort: Adres: I Postcode/plaatS: Telefoon(voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per accepts betalen f 24,24 - ,/v, „...„giro f 72,34 Stuur als dank de EHBO-kit naar j Naam:2 Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar soefi j Leidse Courant, Antwoordnummer 998,25ÖÖ VD Den Haag. JNZI --\ 1 CcidócSouocmt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13