Districtskampioenschappen leveren boeiend spektakel TENNIS CIRCUIT Leidse geborgenheid, vrouwen van Kafka Boon's zoontje en een litanie van waanzin Sfeer is medebepalend voor prestaties van '72-ers Rabobank Q SPORT/BOEKEN QeidóaQowumt ZATERDAG 8 JULI 1989 PAGINA 11 errassingen bij NK springruiters (VRNHEM Het Neder lands kampioenschap is bij het concours hippique van Arnhem begonnen met een handvol verras- jingen. Ver voor aanvang lei Marcel Dufour nog ge meend bijna net zoveel kans te hebben op de titel ïls ieder ander. Tijdens bet ëerste onderdeel, het achtspringconcours, jnaakte hij duidelijk dat jie bewering niet te boud ivas. De in Limburg ge vestigde cowboy was gis- :eravond sneller dan Bert Homp en Piet Raymakers. Eet verschil met een uit jesproken favoriet als Jos jansink was bovendien janzienlijk. jen aantal ruiters is met de }K-formule, die overigens pk internationaal wordt ge- [anteerd, niet echt gelukkig. Vant hoewel een nationaal jampioenschap voor spring- uiters genoemd, is het evene- hent in feite een titelstrijd oor combinaties. Het jacht- pringconcours is immers naar al te vaak het terrein jan gespecialiseerde paarden jf ruiters. jat werd ook in het Arnhem- p park Presikhaaf pijnlijk iard aangetoond. Weliswaar iwamen voor de gokverslaaf- ien mogelijke kanshebbers als laymakers, Laarakkers, Van jer Vleuten en Van der jchans al in een vroeg stadi- m redelijk naar de frontlijn, nderen werden toch naar de chterhoede geschoven of uit- eschakeld. Willy van der lam moest zelfs met beide in schreven paarden onderweg •e maken had dat zeker met ,et parcours. Het grote strui- jelblok was de zogenaamde in en out" hindernis combi- atie. De ruiters moesten hun aard tussen een oxer inwrin- en voor een sprong over een istige stapel planken, gevolgd ioor een korte wending van ,70 graden naar de oxer zelf. je weg uit de fuik voerde bo- lendien recht tegen de laag- taande zon in. Te moeilijk por velen en eigenlijk ook te heerlijk voor een nationaal lampioenschap. jansink werd er door de in- niddels ook internationaal ge- Louterde Felix geconfronteerd met twee weigeringen, tal van 'tgenoten met een ravage, eluk, hardheid en onver- hrokkenheid bepaalden der- ilve de uitslag. „Dit jacht- ringconcours was iets voor n op zich staand spelletje bij imping Amsterdam, met een ito als hoofdprijs, niets voor ;n nationaal kampioen- hap", gaf Albert Voorn on- •zouten als kritiek. „Alleen it eerste gedeelte van het ircours voldeed wel". rote afwezige in het gezel- hap van 30 deelnemers was ^out Jan van der Schans in imbinatie met Olympic Tref- r De oud-kampioen had een eek geleden nog de rentree an de schimmel, die een jaar leden op dezelfde plaats ge- esseerd raakte en alleen nog tor de Olympische Spelen in reedheid kon worden ge acht, aangekondigd. Vrijdag >n de ruiter uit Lunteren het er andermaal niet aan het ibliek presenteren. De in- uk wordt dan ook steeds irker dat het NOP voor effer een uitkering wegens* beidsongeschiktheid geeft n een premie voor de hand- ving van een sterke natio- le equipe. 'an der Schans was derhalve |eer aangewezen op Valeur l die in Aken zoveel grillen jonde dat een plaats in- de K-ploeg als uitgesloten moest lorden beschouwd. In de lote- i van het jachtspringen trok O met de vaste invaller overi- jns weer eens een aardig fee. portwereld 'idge - In de elfde ronde van j strijd om de Europese brid- titel hebben de Nederlandse ren hun traditionele uitglij- gemaakt tegen een van de 'akkere ploegen. Turkije ofiteerde van het geknoei i de Nederlandse mannen, 6. De dames hielden de goe- lijn wel vast. In de vijfde ode werd ruim gewonnen n Zwitserland, 22-8. lardesport - Na de dressuur o de strijd om het open ïstduitse kampioenschap litary wordt het klassement igevoerd door de Nieuwzee- 'der Mark Todd (Pedro the uel) met 35,4 strafpunten. dy Stibbe, met Bristols Fan- ie staat zeventiende met 0 strafpunten. elrennen - De grootste 'erdaagse wielerwedstrijd in Verenigde Staten, de Coors Passie, is afgelast. Organisator chael Aisher heeft geen >nsor kunnen vinden, nadat .bierfabrikant die de wed- k 'jd financieel steunde, zich ip>d teruggetrokken. LEIDEN De strijd om de titels van het district Leiden Zijn in een boeien de eindfase aangeland. In de B- en C-categorie ver loopt het toernooi vrijwel volgens de plaatsing. In de Dl-klasse blijkt op nieuw, dat voorspellen zelfs bij de 'districts' een te moeilijke opgave is. Kees-Jan Schuilenburg in het herenenkel BI, alsmede Onno van Paridon en Mark Flei- scheuer in de HEB2 wonnen hun kwarteindstrijd. De halve finales worden vanmiddag ge speeld, terwijl de finales voor zondag staan gepland. In het herenenkelspel BI voeg de Kees-Jan Schuilenburg zich via een 7-6, 6-0 zege op Patrick Kieboom bij de twee overig be kende halve finalisten, Erik Bakker en Martijn Krans. Het drietal wacht op de winnaar van het treffen gareel Vink- Léon Damen, dat vandaag wordt gespeeld. Patrick Kie boom verweerde zich in het eerste speldeel heftig tegen een mat spelende Kees-Jan Schui lenburg. De Nieuwvenneper verkreeg via een servicebreak een 6-5 voorsprong, die Schui lenburg met een lovegame be antwoordde. In de afsluitende tiebreak kwam Kieboom drie maal tot een setpoint, om dan te bemerken, dat de Leiderdor per juist die punten het best behandelt. Op het derde set point voor Schuilenburg was het gedaan met Kieboom, die zich in de tweede set spaarde voor het B2-enkelspel. Bij de heren B2 bereikten Onno van Paridon en Mark Fleischeuer moeiteloos de hal ve finale. Noch Pieter Guyt, noch Maarten Veeger kon het het tweetal, dat vandaag op el kaar stuit, moeilijk maken. Thomas Koemans wacht op de winnaar van de uitgestelde partij Van der Meer - Kie boom. Irma van Seeters en Karin Croese speelden in het DEBl een partij, die analoog verliep aan die van Schuilenburg en Kieboom. De bij Dekker spe lende Croese had de voor sprong in handen, maar moest een tiebreak toestaan. Ook daarin kon een 4-1 voorsprong niet worden vastgehouden en was het Van Seeters, die met 7-5 de tiebreak pakte. De Me ren wijkse zag Croese de twee de set met 6-2 uit handen ge ven. Irma van Seeters speelt vandaag tegen Marceline Spaan, terwijl in de bovenste speelhelft Bionda Zonderop moet afrekenen met de in goe de vorm verkerende Jeanine Jünger. De Noordwijkse ten- nislerares heeft overigens nog een tweede ijzer in het vuur. In de halve finale van de B2 staat Jünger tegenover Natha lie van Lint. Cindy Berkhout bestrijdt in de andere halve fi nale Claudia Witteman, die met een plaats bij de beste vier in de Cl eveneens over dat tweede ijzer beschikt. De B- dubbelspelen worden ontsierd door een reeks 'walk-overs', daarentegen gesierd door een partij met het maximaal te spe len games. Frank Liefbroer en Mare Nagelkerken bereikten gisterenmorgen om kwart over twee de tweede ronde in het HDB met een 6-7, 7-6, 7-6 overwinning op Martin Hoek stra en Onno van Paridon. C-toernooi Speelde Claudia Witteman zich reeds in de halve eindstrijd, gisteren kwamen ook Marieke Bethlehem en Jacqueline Paauw zo ver. Munnik-speel- ster Bethlehem deed dit met 7- 5, 6-2 ten koste van Lissese Sandra Faas. Een schoolreis naar Parijs ontnam het spel van Petra Wille van de gebrui kelijke scherpte en met het overgebleven spelletje wist Jacqueline Paauw duidelijk wel raad en zegevierde be kwaam. In de C2 spelen Kim Dirkse tegen Nancy Faas en Ingrid Kruit tegen het andere deel van de Faas-Tandem, Sandra de halve finale. De geplaatsten in het herenen kel Cl, Perry Paauw (winst op Walter Jacobs), Johan Drau- lans (via Armando Paoloni) en Jan-Pieter Hartwijk (langs Marco Mattke) wachten nog op de vierde halve finalist, die vandaag moet voortkomen uit de partij tussen Michiel van Buuren en Maurice de Lijster. In de C2 een duidelijke situa tie, Xander HertzmanM stuit op Rudolf Kampers en Alexander Diehl, die Bartel Swart met 7- 5, 6-1 klopte, mag de jeugdige Jeroen Vink bestrijden. Vink kreeg van Mickel Verkerk hal verwege de partij de winst ca deau, omdat de Nieuwe Sloot- speler geblesseerd raakte. D-toernooi In het op een schema van 128 ingedeelde heren Dl-enkelspel is pas één halve finalist be kend. Ivan Jonker versloeg Remco Canter Visscher met 6- 3, 4-6, 6-4, daarmee aangevend, dat de verschillen tussen een als vijfde en een als vierde ge plaatste speler slechts mini maal zijn. De kwartfinale tus sen titelfavoriet Bartel Swart en de nummer zeven van de plaatsingslijst Guy van Iperen levert in ieder geval nog een getipte halve finalist op. In de twee andere kwartfinales staan louter ongeplaatste spelers, waarbij een strijd tussen de ge broeders Vrij vrij aannemelijk is. Bij de dames komt de favo riete Ingrid Kruit uit tegen de winnares van de partij tussen niet getipte Victorine Wolters en Gitta de Clerck Hester Ste- houwer en Jessica van der Jagt, beiden ongeplaatst be strijden elkaar in de andere halve eindstrijd. Bij de dames D2 is Woubrugse Jeanet Ver berk doorgedrongen tot de voorlaatste ronde. 3S+/45+ toernooi Nico Dofferhoff bleek bij de drukkende hitte over een goe de airconditioning te beschik ken. De Merenwijkse kapper klopte heel koeltjes Banenman Bert Bos en werd finalist bij de heren 35+. De tegenstander komt uit het treffen Engel-Sai- di. Bij de 45+ is Piet van Dui venvoorde finalist en strijden Har Meijer en Arie Wesseling nog voor die plaats. Bij de da mes 35+ zijn de halve finales: Joan Zonnevylle contra Paula Berg en Maureen Meijer tegen Anita Hamming. Doris Knott en Sietske Huiskamp spelen de finale 45+. PETER KLEIN dient zich opnieuw aan kandidaat als Ecidóc Souumt LEIDEN Onno Guinau, Jan-Pieter Hartwijk en Perry Paauw hebben noodgedwongen het jeugdtennis vaarwel ge zegd. Bij het vinden van een 'eigen' weg naar wat ieder voor zich als hoogste in de tennissport kan be reiken, is sfeer het over heersende woord. Guinau speelde zich vorig jaar al in de rijen der B-spelers, Hartwijk en Paauw zullen de stap van C naar B dit jaar gaan maken. Vorig jaar eindigde een 'perio de' in het tennisleven van de toen zestienjarige Onno Gui nau, Jan-Pieter Hartwijk en Perry Paauw. Het was gedaan met het jeugdtennis van het jeugdige trio. Boven de zestien jaar kent de tennisbond niet of nauwelijks faciliteiten, een 'ei gen' weg moest worden ge zocht. Anders dan leeftijdsge noot Kees-Jan Schuilenburg, die na de districtskampioen schappen het Leidse B-tennis slechts bij uitzondering zal aandoen, zijn de B-toernooien van het LC tenniscircuit voor het drietal de aangewezen weg zich, verder te bekwamen. Punten Onno Guinau ligt als B2-speler een banddikte voor op zijn twee companen, die het nog met de Cl-status moeten stel len. De reus uit Alphen maak te via het bereiken van de fi nale van de C-Masters in 1988 de overstap naar het hogere niveau. Het eerste jaar in B van 1989 zijn binnen. „Dit jaar speel ik aan alle B-toernooien mee. Ik denk niet, dat ik al een toernooi kan winnen, maar als ik nu elke week een of meer rondjes pak, dan be haal vanzelf genoeg punten om deelnemer te zijn. Je kunt wel zeggen, dat het bereiken van de B-Masters het doel voor dit seizoen is", stelt de 'Bobo' Zivojinovic van Leiden vast. Om de punten gaat het ook tussen Jan-Pieter Hartwijk en Perry Paauw. Een trede lager in het Cl-niveau zijn de beide in oktober geboren tweeënze- ventigers eikaars grootste con currenten. De eerste ontmoe ting tussen beide kemphanen werd op punten door Perry Paauw gewonnen. De Katwij- ker haalde de titel bij De Mun- nik voor de neus van Hartwijk weg. In de titelstrijd van het district zijn Paauw en Hart wijk gevorderd tot de halve fi nale en ligt een tweede con frontatie in het verschiet. „Ik wil dit jaar de districtstitel winnen en vervolgens ook in de Masters het beste preste ren", zegt de koploper van het LC-circuit, Perry Paauw. Merkwaardigerwijze geeft Unicummer Hartwijk hetzelf de antwoord, zodat de komen de zomer een boeiend spekta kel gewaarborgd blijkt. En de overstap naar de rijen der B- spelers nog maar een formali teit zal zijn. Sfeer Zoals leeftijdsgenoot Schuilen burg nu al zijn oog richt op het tennis op het hoogste niveau, de A-spelers, zo ver reiken de wensen van het achtervolgen de trio niet. Onno Guinau wil duidelijk het 'leven' in de toer nooien meemaken en keert na een jaartje tweede klas bij De Munnik terug naar de geboor tegrond van TE AN. „Die sfeer spreekt mij aan, het heeft niets met het niveau van spelen te maken", licht 'Bobo' toe. Jan- Pieter Hartwijk begon en bleef bij Unicum, waar hij het „lek ker heeft". Perry Paauw is het meest genuanceerd. De Kat- w ijker heeft plaatsgenoot Jan- Willem Lugthart als voorbeeld en denkt via zo veel mogelijk winnen in B eens de A-status te halen. Via MVKV en KLTV stapte hij voor een ho gere competitieklasse over naar De Munnik. Stap voor stap verder, al „zal Wimbledon altijd wel een droom blijven". Over die sfeer heeft het drietal trouwens nog een aardige uit smijter in petto. De door velen, zeker in de competitie, als sfeervol omschreven mixed- dubbel mag van hen verdwij nen. Eindelijk eens een ferme uitspraak over een materie waar de tennisbond duizenden enquêteformulieren op naleest. PETER KLEIN Louis Paul Boon Vénellingeti van Jo Peter van Zonneveld: „Behouden huizen" - Uitgeverij Kwadraat. Prijs 29,50. Nahum N. Glatzer: Kafka's liefdes" - Uitgeverij SUN. Prijs ƒ24,50. Louis Paul Boon: „Vertellingen van Jo" - Uitgeverij De Arbeiderspers. Prijs 19,90. Hans Koekoek: „Gekkenwerk" - ver halen. Uitgeverij Fontein. Prijs 18,50. Hugo Claus: „Toneel II", uitgave De Bezige Bij. Prijs ƒ45,-. Samuel Beckett: „Hó Joe" en ande re toneelstukken. Uitgave De Bezige Bij. Prijs 37,50. Guus Luijters: „Wachten op de maan" - gevolgd door „Loos". Uit geverij Loeb. Prijs ƒ29,50. Gerben Hellinga: „De terugkeer van Sid Stefan". Uitgeverij Bert Bakker. Prijs ƒ24,90. „Hopla nietwaar" samengesteld door Tysger Boelens. Uitgave Nijgh Van Ditmar. Prijs 24,90. John Irving: „Bidden wij voor Owen Meany". - Uitgave Anthos/De from. Prijs ƒ39,90. V. S. Naipaul: „Het diepe zuiden" - Uitgave de Arbeiderspers. Prijs ƒ49,90. Een prachtige reis biedt Peter van Zonneveld zijn lezers. In eën mooi boek met de titel „Behouden huizen in litera tuur, wetenschap en kunst" voert hij je mee over de hele wereld, naar vijftien landen, waar hij 25 panden bezoekt. Over al die gebouwen geeft hij een beschrijving, meestal ook komen daarbij de gebeurtenis sen aan de orde die tijdens de aanwezigheid van een be roemde persoonlijkheid in dat gebouw konden voorvallen. Zo bezoeken we Leiden rond 1850, waar we te gast zijn bij Francois Haverschmidt, be kend in de literatuur als de dichter Piet Paaltjens. Hij was in de jaren als student geves tigd aan de Hogewoerd in Lei den, een kleine, nog ommuur de stad, waaruit vier keer per dag een trein naar Amsterdam en Rotterdam vertrok. Je kon ook met de boot naar Amster dam of anders kon je weg met een diligence of trekschuit. Haverschmidt voelde zich er veilig: „De rest van zijn leven bleef hij verlangen naar de ge borgenheid die hij binnen de singels van de Sleutelstad had gekend". Zonneveld voert ons ook naar Wenen, waar Ludwig van Beethoven maar liefst tachtig keer verhuisde in de 35 jaar dat hij in die stad woonde. We komen met de auteur op Elba, waar we „de kooi van de ade laar" bezichtigen, het huis van de onttroonde keizer Napeole- on, die daar op 4 mei 1814 door de bevolking als koning van Elba vorstelijk onthaald werd. Een mooie, maar te kleine wo ning, vindt Zonneveld, waar van de tuin, met sinaasappel bomen, oleanders, palmen en met uitzicht op zee, het meest tot de verbeelding spreekt. Zo komt Zonneveld bij Boer- haave op kasteel Oud-Poel geest bij Warmond, bij Kierke gaard in Kopenhagen, Goethe in Weimar, noem maar op. Een ongelooflijk aardig boekje, waar veel andere reisbeschrij vingen het niet bij halen. Kafka's liefdes In een mooi boekje over Kaf ka concentreert Nahum N. Glatzer zich op vijf vrouwen, met wie Kafka een liefdesrela tie onderhouden heeft. Op de vraag wat liefde is, gaf de Praagse auteur ooit een simpel antwoord: „Dat is toch heel eenvoudig. Liefde is zo weinig problematisch als een voer tuig. Problematisch zijn alleen de bestuurder, de passagier en de weg". Uit het boekje komt meer naar boven dan een beeld van vijf liefdesgeschiedenissen. De ma nier van denken in de joodse wijk van Praag, aan het begin van deze eeuw. De relatie tus sen mannen en vrouwen in die dagen, tussen joden en niet-joden. Een klein, compact, maar veelzeggend boekje. Het pandje op de Hogerwoerd 63 in Leiden waar Franpois Ha verschmidt een gelukkige tijd moet hebben doorgebracht. Jo Louis Paul Boon heeft onge looflijk veel geschreven. „Ver tellingen van Jo" zijn zeven tien kleine stukken, vlak na de oorlog gepubliceerd in „De roode vaan", een Vlaams com munistisch dagblad uit die tijd. Boon bekijkt in deze verhaal tjes de wereld vanuit de visie van zijn zoontje Jo. Dat levert een dwaas beeld op van het fa milieleven in huize Boon en van wandel en handel van col lega's van Boon op de redactie van de krant. Natuurlijk her kennen we in Jo vooral Louis Paul Boon zelf, die opmerke lijk vrolijk is. Vrolijker in ie der geval dan de sombere man, die we in die periode in Boon zien, met zijn pessimisti sche kijk op de wereld. Een klein tijdsdocument, waarin ook de gezagsverhou dingen in België en de politie ke spanningen aldaar tot ui ting komen. Vooral omdat Boon zijn zoontje wel eens mee wil nemen naar de redaktie, kan hij hem allerlei aardigs in de mond leggen over vele on derwerpen. De vele woordver klaringen die worden gegeven voor specifiek Vlaamse woorden, helderen heel wat op. Maurice Roggeman, met wie Boon vaker samenwerkte, maakte er simpele tekeningen bij. Koekoek Twee agenten die op oude jaarsnacht een totaal nuchtere automobilist aanhouden en hem een gevaar op de weg vinden. Zij laten hem dus ter plekke een fles leegdrinken voor hij verder mag rijden. Een vrouw die op een huwe lijksbureau een man komt zoe ken die lijdt aan meeëters en een paar maanden nadat een partner gevonden is, op hoge poten terugkeert omdat ze door de meeëters heen is en een nieuw slachtoffer moet hebben. Zulke situaties zijn te vinden in een nieuw boekje met absurde verhalen van Hans Koekoek, „Gekken werk". Verhalen en verhaal tjes van zeer wisselende kracht en van uiteenlopend niveau. Soms een al te flauwe of wel heel smakeloze grap, die lang wordt uitgesponnen en dan weer een klein staaltje van opmerkelijke vertelkunst. Belangrijk toneel Het tweede deel van Hugo Claus' toneelstuk („Toneel II") verscheen bij De Bezige Bij. Het bevat zes van zijn belang rijkste werken voor het thea ter. „Morituri", de angstaanja gende eenakter; „Vrijdag", het indringend spel over schuld en schuldvereffening in Vlaande ren, dat kort geleden weer een groot succes was in de Neder landse theaters. Verder in dit deel de toneelversie van „Om trent Deedee", met de titel „Interieur", de absurde grap en dwaze aanval op Belgische heilige huisjes met de titel „Het leven en werk van Leo pold II". Een blijspel als „Pas de deux" is al bijna klassiek. Met „Tand om tand" vormen deze toneelstukken de inhoud van deze nieuwe bundel. Ook van De Bezige Bij is het boekje met negen korte to neelstukken van Nobelprijs winnaar Samuel Beckett, waarvan de meeste meerdere malen door het Nederlandse toneel zijn gebracht. Loos Loeb heeft het zinnig gevon den een boek uit te geven, dat gekoppeld is aan de mislukte film van Theo van Gogh, „Loos", die vooral opzien baar de omdat je er een en ander te zien kreeg van sado-masochis- me. In het boek - met de titel „Wachten op de maan" - het volstrekt oninteressante ver haal van Guus Luijters, waar de film op gebaseerd was, waarna tot overmaat van ramp nog eens het script van de film volgt. Voor heel speci fieke liefhebbers! Sid Meer dan twintig jaar geleden schreef Gerben Hellinga een paar succesvolle thrillers, waar ene Sid Stefan de held van was. „Dollars", „Messen" en „Vlammen" heetten ze. Sid is nu terug, als een wat oudere man, die weer een nieuw avontuur beleeft in een boek van Hellinga, dat gewoon „De terugkeer van Sid Stefan" heet en onlangs nog werd be kroond met de „Gouden Strop", een prijs, toegekend door het Genootschap van Ne derlandstalige Misdaadauteurs, voor de beste misdaadroman. Het begint bij de laatste kron kel in de dijk, waar de ik-per- soon moet stoppen om de weg vrij te maken voor een poene rige BMW, en al ras ontdekt dat er iets aan de hand is met zijn woonboot, die daar ligt. Het slot is op een Caraïbisch eiland. Veel plaatsen worden tussen dijk en tropeneiland aangedaan. Hopla Gerben Hellinga toont trots de Gouden Strop die hem een maandje geleden werd toegekend voor „De terugkeer van Sid Stefan". FOTO: ANP Humor is de boodschap van het boekje „Hopla nietewaar", waarin Nederlands nonsen- sproza van deze eeuw is verza meld door Tysger Boelens, die zich heeft voorzien van een prijzende inleiding door Vic van de Reiit. „Wonderlandse letterkunde' noemt de samen steller de door hem uitgekozen teksten Hij heeft het over „proza dat zich welhaast per definitie niet in pen literatuur wetenschappelijke definitie laat dwingen, maar dat, ge moedelijk gezegd, de lezer prettig onthutst zonder dat zich meteen het hinderlijke vermoeden van een bedoeling opdringt, zoals dat bij absur disme het geval is". Jammer genoeg verwijst Boelen dan naar het „Opperlands", waar hij natuurlijk niet omheen kan. Maar hij beschouwt dat slechts als een dialect van het Wonderlands. Daarmee doet hij Battus toch wel erg veel onrecht. Indrukwekkend is de keuze van Boelens. Hij moet een mooie boekenkast hebben staan thuis. Want hij komt met een spectaculaire reeks frag menten, van zeer veel auteurs. Mulisch en Nescio, Wim Schippers en Vestdijk, Paul van Ostaijen en drs. P., C. Buddingh' en W. F. Hermans, Dimitri Frenkel Frank en Louis Paul Boon. En dan vaak echt leuke teksten. Vertaald Meer dan zeshonderd pagina's beslaat de tekst van de zeven de roman van de Amerikaan John Irving, in het Neder lands uitgegeven door De Prom en Anthos onder de titel „Bidden wij voor Owen Mea ny". De verteller van het ver haal is John Wheelwright, die er getuige van geweest is dat zijn beste vriend, Owen, op het baseball-terrein eindelijk een groot moment beleefde en een spectaculaire slagbeurt ging maken. De bal doodde John's moeder. Het verhaal trekt veel registers open, maar steeds is er wel iets van de grote Ame rikaanse traditie, dat aan een onderzoek wordt onderwor pen. Het boek is beschreven als een „litanie van vergissin gen en waanzin". Van de altijd even raadselach tige en indringende schrijver uit het Engelse Caraïbische ge bied, V.S. Naipaul, is een ver taling van „Het diepe zuiden" gebracht door de Arbeiders pers. Ook een dik boek. meer dan 400 pagina's. Het is een verhaal dat een voor Naipaul belangrijk gegeven aan de orde stelt: de slavernij, zoals die zich heeft afgespeeld in de Zuidelijke Amerikaanse sta ten, met name in Florida.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11