>Bi j patiëntenvervoer mag niets fout gaan QeidM<2owumt Massale trek naar zee V Begroting onderwijs na jaren weer goedgekeurd „Defensie Sovjetunie moet MiG in oog hebben gehad" INNENLAND VRIJDAG 7 JULI 19 89 PAGINA 3 Mie verdachten in moordzaak stauranthouder Fagel vrij 'RECHT De laatste twee verdachten in de lord op restauranthouder Gerard Fagel zijn gis- en vrijgelaten. De rechtbank in Utrecht zag in gronden meer voor de voorlopige hechtenis vond de tegen de verdachten gerezen bezwa- ,niet ernstig genoeg". De officier van justitie om verlenging van gevangenhouding ge it iagd. Alle vijf oorspronkelijke verdachten zijn op vrije voeten. Gerard Fagel werd 9 juni idgeschoten. Het recherche-onderzoek gaat ir, zo heeft officier van justitie mr. P. van der len laten weten. Het weekblad Weekend heeft kort geding voorkomen door te beloven een ikel naar aanleiding van de moord op Fagel te i< tificeren. Dit heeft de advocate van Fagel's ex- e ïtgenote meegedeeld. Zij was naar de rechter tapt omdat het weekblad kort na de moord artikel publiceerde met voor de ex-echtgeno- r'bijzonder pijnlijke fouten. DEN HAAG De kust loopt 'vol'. Nederlanders, Belgen en Duitsers zullen volgens een peiling van het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) dit weekeinde voor een enorme drukte gaan zorgen. Maar ook in de rest van ons land voorziet het NBT een grote vakantiestroom. De meeste kampeerterreinen zijn nu al voor bijna tweederde bezet, de bungalowparken in het hele land voor negentig procent. Volgens de peiling houden Nederlanders meer vakantie in eigen land. Deze zomer verliest het vliegtuig de vakantieslag van bus en auto. De busondernemingen melden onverwacht veel boekingen voor reizen naar het Oostblok (vooral de Sovjetunie is populair), Parijs en Spanje. Bij de ANWB en Holland International constateert men dat 'verrassend veel' vakantiegangers naar het buiten land het vliegtuig laten staan. Belangrijkste reden is de angst voor de vliegvertragingen die vorig jaar aan de orde van de dag waren. Transavia bevestigt een 'lichte daling' van het aantal passagiers, met name voor Spanje. Bloemen van Juliana bekroond UTRECHT De lathyrussen die prinses Juliana in de tui nen van paleis Soestdijk kweekt zijn op de Nationale Lathyrus Tentoonstelling in Utrecht bekroond met een gouden en een bronzen me daille, een wisselbeker en twee eerste prijzen. De totale inzen ding van pastelkleurige en paarse lathyrussen van paleis Soestdijk werd uitgeroepen tot de mooiste van de hele exposi tie. Alle bekroonde lathyrus sen zijn tot en met 11 juli te zien in de Botanische Tuin van de Rijksuniversiteit Utrecht. Washington hecht weinig belang aan bezoek Bush aan Nederland WASHINGTON „Wij hebben heel speciale banden met Nederland. De VS onderhouden met dat land een van de oudste en beste vriendschap pen. Er is nog nooit een Amerikaanse president in Nederland op bezoek geweest en het is dus hoog tijd dat dat gebeurt". De Amerikaanse presi dent George Bush zei aan de vooravond van zijn reis naar Europa, tijdens welke hij - op 17 en 18 jüli - ook Nederland zal aandoen, dat hij „met de Nederlandse leiders over een aantal zaken, die van groot onderling be lang zijn, van gedachteq wil wisselen". Bush arriveert in Nederland on middellijk na de economische topconferentie van de leiders van de zeven grootste industrielanden in Parijs. In Washington wordt het bezoek aan Nederland overigens als veruit het minst belangrijke en minst interessan te onderdeel van Bush' Europese reis gezien. In Washington wordt het bezoek aan ons land vooral gezien als een gebaar naar de Nederlandse regering die, toen de mëningsverschillen tussen West-Duitsland en de VS over de nucleaire korte-afstandswapens hun hoogtepunt bereikten, bereid was een bemiddelende rol te spelen. De toespraak die Bush aan Universi teit van Leiden houdt, Wordt door hoge Amerikaanse regeringsfunctiona rissen wèl als „zeer belangrijk" gekwalificeerd. Leeftijd speelde rol bij benoeming De Graaf DEN HAAG Bij de benoeming van CDA- staatssecretaris L. de Graaf als voorzitter van de Ziekenfondsraad, heeft het leeftijds verschil met de door het presidium van de raad naar voren geschoven kandidaat, een belangrijke rol gespeeld. Dat blijkt uit de antwoorden van premier Lubbers op ka mervragen van fractievoorzitter Kok van de PvdA. Volgens Lubbers kan gezegd wor den dat de deskundigheid en ervaring van De Graaf ten minste even groot zijn als die van de oorspronkelijke kandidaat, het PvdA-lid L. Opheikens. Het kabinet heeft bij de benoeming echter ook aandacht ge vraagd voor de leeftijd. De Graaf is 59 jaar, Opheikens is inmiddels 64. Lubbers schrijft voorts dat de meerderheid van het presidi um van de Ziekenfondsraad geen bezwaar had tegen de benoeming van De Graaf. ACADEMISCH ZIEKENHUIS UTRECHT VERHUIST: o VANDAAGi IN HET lEUWi ["RECHT „In wezen rschilt deze klus niet yeel van de verhuizing n mijn driekamerflatje. doet dezelfde dingen, i alleen wat grootschali- r". De coördinator van verhuizing van het :ademisch Ziekenhuis recht (AZU), T. Noord- ek, klinkt wat onver- ïillig over zijn immense atik. Toch beleeft hij van- °ag en de komende pek de spannendste mo- enten uit zijn in twee 'ér uitgestippelde opera- dZo'n tweehonderd pa- nten worden namelijk, o geleid door een leger- a rps, verkast van het sirouderde pand aan de githarijnesingel naar de pednieuwe huisvesting de Uithof. 3ordhoek is voor deze gele- nheid aan het AZU uitge- Cl nd door het Academisch e:disch Centrum te Amster- i] Ti. Daar leidde hij als hoofd dele Zaken de verhuizing, m acht jaar geleden, in goe- banen. „Van die ervaring lak ik nu dankbaar ge lik", aldus Noordhoek, die ïrigens weigert zichzelf te stempelen als dé aangewe- persoon voor grote opera- zing van de ruimten. Alle chi rurgen bij elkaar, de afdeling Interne Geneeskunde bij el kaar. Daarna begon het inven tariseren van alle apparatuur en meubilair. Bij elkaar zo'n vijftigduizend stuks, die met computers werden geregi streerd. Een helse klus. Ver volgens één van de belangrijk ste onderdelen: het plannen van alle aansluitpunten. Stop contacten, waterleidingen". Vertraging Na deze werkzaamheden be gon voor Noordhoek, zo'n twee jaar geleden, pas zijn ech te taak. Het „ruimteboek" (met de werktekeningen) werd definitief vastgesteld en het monteren en demonteren van de eerste apparatuur nam zijn aanvang. Dit alles in over leg met vijftien direct betrok kenen en zo'n tweehonderd vijftig managers van verschil lende divisies. Noordhoek: „De grootste vertraging liepen we in het begin al op. Bij het ver delen van de apparatuur en ruimten wilde iedereen zoveel mogelijk voor zichzelf houden en werden in één jaar voort durend wijzigingen in de plan nen voorgesteld. De zwaarste problemen ontstonden recent, toen er informatie verzameld moest worden over de bestem ming van de aanwezige appa ratuur. De meesten dachten dat ze verhuisd wérden, ter wijl ze het natuurlijk vooral zélf moesten doen. De appara tuur werd niet simpelweg meegenomen, maar herver deeld. Oudere instrumenten bleven achter en zullen in sep tember worden geveild. Uiter aard werd ook moderne appa ratuur aangeschaft". Deze moeilijkheden konden Noord hoek echter niet verrassen: „Bij de verhuizing van het AMC deden zich exact dezelf de problemen voor. Daar is blijkbaar niets aan-te doen". Spannendst Vanaf 1 april dit jaar, toen het gebouw gereed was, werd voorzichtig begonnen met proefdraaien van de keuken en de centrale sterilisatie-afde ling. In mei en juni volgden laboratorium, röntgenafdeling en apotheek en vorige week werd de administratieve afde ling verhuisd. De patiënten zullen in drie fasen, vandaag, volgende week dinsdag en vrijdag, worden overgebracht. Hoewel het spannendste en meest verantwoordelijke deel van de operatie, is dit volgens Noordhoek niet het moeilijkst. „De minst urgente gevallen werden uit het ziekenhuis ont slagen. De rest, in totaal ruim vijfhonderd patiënten, wordt per ambulance vervoerd. Al tijd tussen vier en acht uur 's morgens, wanneer er weinig verkeer op de weg rijdt". Daarbij zijn onder meer dertig ziekenauto's van het Neder landse Eerste Legerkorps in geschakeld. De marechaussee en rijkspolitie zorgen voor af sluiting van sommige wegde- len voor het verkeer. De appa ratuur wordt vervoerd door een gespecialiseerd verhuizer, die gebruik maakt van aange paste luchtgeveerde vrachtau to's. Kosten van deze hele ope ratie: 2,5 a 3 miljoen gulden. Simpel Coördinator Noordhoek ziet zijn werk als een grote uitda ging. „Vooral bij het patiën tenvervoer mag er absoluut niets fout gaan. Een deukje in' een apparaat is natuurlijk on vermijdelijk, maar niet zo erg. Op het moment van aankomst moet het hele ziekenhuis in eens functioneren. Dat maakt het spannend. Verder maakt het me eigenlijk niet zoveel uit of ik een ziekenhuis verhuis of een ander groot gebouw, zon der mensen. In februari ben ik zelf in een andere woning ge trokken. Ik merkte dat ik van dezelfde principes gebruik maakte als bij deze operatie. Je bekijkt de ruimten, je maakt plannen over de inrichting, je regelt het vervoer. Heel sim pel". Vanaf oktober zal Noordhoek weer terugkeren naar zijn oude werkgever, het 'AMC in Amsterdam. Of hij in de toe komst vaker dit soort klussen gaat leiden, weet hij niet. „Het is natuurlijk wel zo dat ik één van de weinigen ben met zo veel ervaring op dit gebied", zegt hij enigszins cryptisch. Wellicht dat andere zieken huizen die in nieuwe behuizin gen komen te zitten (zoals in Groningen, Leiden en Nijme gen), zich in de nabije toe komst aan een telefoontje naar Noordhoek zullen wagen. JEAN-PIERRE GEELEN (op van Zuid" in het klein nister Nijpels (VROM) bekijkt een maquette van de Rotterdamse ,Kop van Zuid'. Hij en staatsse- 'etaris Heerma (volkshuisvesting) ondertekenden gisteren met de gemeentebesturen van Rotter- m en Amsterdam een overeenkomst over de ontwikkeling van de voormalige haventerreinen nop van Zuid' en het Amsterdams Oostelijk havengebied. VROM stelt hiervoor 147 miljoen gulden ischikbaar. Van Verkeer en Waterstaat komt 321 miljoen. foto: anp (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De accountantsdienst heeft voor het eerst sinds jaren de begroting van het ministerie van onderwijs goedge keurd. Dit wil echter niet zeggen dat de financiën van het de partement volledig op' orde zijn. Een bedrag van 720 miljoen wil de de dienst niet voor zijn rekening nemen. Dat blijkt uit het accountantsrapport over het jaar 1988 dat met Prinsjesdag wordt gepresenteerd. In een interview in dagblad Trouw, loopt topambtenaar De Haan, secretaris-generaal op het ministerie van onderwijs, echter al op de publicatie vóóruit. Vol gens De Haan komen de grootste onzekere uitgaven voor reke ning van de dienst studiebeurzen. De secretaris-generaal spreekt van een grote schoonmaak op zijn departement. Zo is niet alleen een einde gemaakt aan de „privé- lijntjes" van schoolbesturen naar ambtenaren, maar is ook het frauderen met studiebeurzen aangepakt. Uit het accountantsrap port blijkt verder dat de garantie-regeling voor leraren die hun uren zien teruglopen, fraudegevoelig is. Volgens De Haan probe ren scholen leraren in de garantieregeling te lozen. Op deze ma nier krijgt een school meer financiële armslag omdat de leraar zijn salaris behoudt maar in de praktijk minder uren werkt. Het departement heeft verder besloten zich niet meer bezig te houden met het ramen van toekomstige uitgaven. Volgens de topambtenaar hebben studiekeuze en het verloop van onderwijs personeel een dusdanig grillig karakter, dat het voorspellen van een begroting vrijwel onmogelijk is geworden. Pleidooi voor handhaven VROM DEN HAAG Het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer (VROM) moet in de volgende kabi netsperiode blijven bestaan. Het vormt, hoewel toevallig ont staan in 1982, een logisch geheel, omdat het zich bezighoudt met de kwaliteit van woon- en leefomgeving. Bovendien zou een nieuwe herverdeling veel tijd en geld kosten. Dat zei prof. W. Lemstra, secretaris-generaal van VROM, gisteren bij de presen tatie van het boek „Een miljoen nieuwe woningen van H. Si- raa, over de rol van de overheid bij de volkshuisvesting tussen 1940 en 1963. Terug naar Schoonloo SCHOONLOO Als kind wilden wij (twee broers, drie zusjes) graag met zomervakantie naar 'een Waddeneiland, 't liefst Terschelling. Mijn vader was tot een dergelijke reis niet over te halen. Hij was ziekenhuispredikant en vanuit die functie waren de Waddeneilanden voor hem een waar schrikbeeld. „Als ze me van het ene op het andere moment nodig hebben, kan ik niet meteen het eiland af en moet ik wachten tot er weer een boot naar het vasteland gaat", was zijn vaste antwoord. Die af hankelijkheid van het open baar vervoer wierp hij ver van zich. Maar voor de zomer van 1956 had hij een schitterend alter natief, dat wij niet licht zou den vergeten. Nu, 33 jaren la ter, moet het gezegd: hij had gelijk.Nog steeds roept die zomeryakantie bij ons allen onvergetelijke herinneringen op. Tent Hoe hij het voor elkaar kreeg is mij nog steeds een raadsel. Van Staatsbosbeheer kreeg hij toestemming om voor vrouw en kinderen middenin in de boswachterij Schoonloo (een min of meer beschermd natuurgebied) in het hartje van de provincie Drenthe een tentenkamp te bouwen. Daar hebben wij die zomer vijf weken 'gewoond'. Dat wonen vond plaats in een tent, die op ons als kin deren overkwam als het on derkomen van een circus: vijf meter lang, drie meter breed, aan de zijkanten één meter vijftig hoog en een nokhoogte van twee meter vijftig. De eerste drie meters werden gebruikt als woonka mer; de laatste twee meters dienden als slaapkamer. Daar lagen wij 's nachts met z'n ze venen keurig in een rij. Dat was voor de kinderen ook één van de spannende zaken. Middenin in het bos, met al zijn nachtelijke gelui den en dat waren er meer dan van tevoren kon worden vermoed. Dieren - herten of misschien wilde zwijnen - die 's nachts het onderkomen van de tijdelijke bewoners van hun territorium kwamen inspecteren. Je kon ze horen; het enige tussen jou en de dieren was het zeil van de tent. Maar voor het zover was, moest er wel het één en an der gebeuren. Voordat de grote tent werd opgezet, werd door de drie mannen .Vakantie 1956: Onze zelfgebouwde keuken midden in de bos wachterij Schoonloo. uit het gezin een houten vlonder ter grootte van het tentoppervlak aangelegd. Van neergehaalde bomen en van grote lappen tentzeil werden een heuse keuken en een fietsenschuurtje ge bouwd. Melkbus In die keuken stond een melkbus met aan de onder kant een koperen tapkraan. Dat was onze waterleiding. Die werd dagelijks bevoor raad door ene boer Vos, die in die contreien een grote boerderij bewoonde. Mijn va der had hem tijdens de oor log ontmoet. Boer Vos was jager. De mu ren van zijn boerderij hingen vol met koppen van door hem geschoten beesten. Op voorspraak van mijn vader speelde boer Vos ook de hoofdrol in het meest span nende avontuur tijdens die vakantie. Wij kinderen lagen al in bed en buiten was het al donker. Mijn vader spoorde ons aan warme kleren over onze pyjama's aan te trekken. We gingen met boer Vos op nachtelijke herten-jacht. Compleet met auto met spe ciale lichten om de dieren tussen de bundels daarvan te strikken. En boer Vos schoot bovendien nog echt ook. Of dat echt het meest span nende was? Misschien wel niet. De drie oudste kinderen waren weer eens in de bos wachterij op ontdekkings tocht. Plotseling begon mijn oudste zus in de grond te ver dwijnen. Wat wisten wij kin deren van het bestaan van moeras en drijfzand? Angst en machteloosheid van een kind in optima forma. Hoe weet ik niet meer, maar het is goed afgelopen. Met z'n drieën (de jongste twee waren echt te jong om met ons mee te doen) hebben we ook uren doorgebracht op de ijzeren brandtoren van Staatsbosbeheer, die aan de rand van ons tentenkamp stond. Maar het zat ons niet mee. Hoe we ook tuurden en speurden, een brandalarm hebben we nooit kunnen ge ven. De toren diende voor ons ook als een 'baken-op- zee'. Als we waren ver dwaald wisten we precies waar we naar toe moesten om 'thuis' te kómen. Hoewel, één keer kwamen bij een an dere, identieke brandtoren uit. Drie maanden na deze zo mervakantie overleed mijn vader. Eén vakantie hebben we toen overgeslagen. Daar na gingen we naar Terschel ling en dat deden we de zes daaropvolgende vakanties ook. Met de 'circustent', die mijn vader speciaal voor de Drentse bossen had gekocht en zeker niet voor dit Wad deneiland. GUILLAUME SPIERING E KNOLLEN iii|K, DiV H0& ££W "Qoe SEKeslOE VWW ME 2lJM' A NIEUW MILLIGEN Het is vrijwel uitgesloten dat de Sov jet-defensie het deze week in België neergestortte MiG-23 niet heeft kunnen waarnemen toen het zonder bemanning over Polen en Oost-Duitsland heenvloog. Dit zegt het hoofd van het Bureau technische in lichtingen van de luchtmacht staf in Den Haag, majoor A. van den Broeke, in een reactie op een verklaring van Sovjet minister van defensie Dimitri Jazov over de volgens hem zoekgeraakte straaljager. Van de Broeke acht die ver klaring op z'n minst aanvecht baar. „Waarschijnlijk hebben ze onvoldoende tijd gehad om verdere actie te ondernemen". Volgens de Pravda verkeerde Moskou voorts een tijd lang in de veronderstelling dat het toestel in zee was gestort. Ook de verklaring die de vlie ger zou hebben afgegeven, dat hij voor zijn noodsprong het vliegtuig op een noordelijke koers heeft gezet zodat het richting zee zou vliegen, wordt betwijfeld in Nederlandse luchtmacht-kringen. Volgens majoor H. de Jong, zelf F16- vlieger, zou iedere piloot zo'n uitspraak doen „om het er nog redelijk af te brengen". Luitenant-kolonel G.J.W. Fehrenbach, chef van het con trole en rapporteercentrum van de Koninklijke Lucht macht in Nieuw Milligen, toonde zich overigens bijzon der ingenomen over het ver loop van de procedure die in werking treedt wanneer een vijandelijk toestel het NAVO- luchtruim schendt. „Dit was in feite de allereerste keer dat een vijandelijk vlieg tuig ons luchtruim binnen drong. We hebben hier jaren lang voor geoefend en dan is het niet uitgesloten dat de sleet er wat in komt. Dat blijkt echter niet zo te zijn, want alles is perfect volgens het boekje gegaan", aldus Feh renbach.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3