WAAL Toen Juliana regeerde een ommezwaai in de samenleving Familieruzie ovgt verkoopovereenkomst gezamenlijke panden brochure over vervuiling grondwater FOTO'S: PR EN ARCHIEF SP LANGS OMWEGEN Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. Triathlon De Zoeterwoudse jongeren vereniging Utopia houdt zon dag een mini-triathlon in en rond de Geerpolder. Klokslag tien uur is de start van het eerste onderdeel: 400 meter zwemmen in de Noord AA. Vervolgens moeten de deelne mers 23 kilometer fietsen en tot slot 4,2 kilometer hardlo pen. Inzet van de mini- triathlon is de Don Bosco-wis- seltrofee. Het inschrijfgeld is 7,50 en belangstellenden kunnen zich melden bij Jan van Rijn (071-411613) of Hen- nie van der Maat (01715-2112). Ook zondag vanaf negen uur is het mogelijk zich te melden. Surf wedstrijden De Stichting Evenementen Noordwijkerhout houdt zon dag surfwedstrijden op het Oosterduinsemeer bij surf- school Klaas van Zijverden. Om tien uur starten de sur fers van 46 jaar en ouder. Een half later start de categorie 31 tot en met 45 jaar, om een uur de jeugd tot en met 15 jaar en na half drie de 16 tot en met 30-jarigen. Inschrijving voor de wedstrijd kan tot uiterlijk een half uur voor de wed strijd. Inschrijfgeld bedraagt drie rijksdaalders voor ieder een van 16 jaar en ouder. Jon geren betalen 12,50. Meer informatie op telefoonnum mer 02523-74065. Viswedstrijd Het Zoeterwoudse buurthuis De Weipoort houdt vanavond een viswedstrijd. Klokslag 19.30 uur mogen de deelne mers die 15 jaar of ouder moeten zijn hun hengel uitwerpen bij de Uiterdijk. Vanaf 19.00 uur kan men ter plekke inschrijven. Na afloop is de prijsuitreiking plaats in buurthuis De Weipoort. De jeugd t/m 14 jaar is volgende w?ek vrijdag aan de beurt Dan begint om 19.00 uur voor hen een wedstrijd. LEIDEN OMGEVING CcidócSotvimit vrijdag 7 juli 1989 pagina 13 LEIDEN/DEN HAAG J. Labrujere en R. van der Reek, de aangetrouwde neef van Labrujere, liggen met elkaar overhoop over panden aan het Vrouwen kerkhof en de Dolhuis- steeg. Zo zeer dat de zaak gisteren inzet was van een kort geding voor de Haag se rechtbank. Beide heren zijn ongedeeld eigenaar van de panden. Van der Reek meent dat hij een koopovereenkomst heeft met Labrujere. Die zou voor een ton zijn aandeel in het eigendom aan Van der Reek verkopen. Als er van een overeenkomst geen sprake is, wil Van der Reek dat Labrujere meewerkt aan de uitvoe ring van groot onderhoud aan de panden. „Beide partijen hebben een koopovereenkomst gesloten, dat blijkt uit een op band op genomen telefoongesprek", stelde raadsman mr. P.M. Steur gisteren. „Daarnaast is het dringend gewenst dat het achterstallig onderhoud ver richt wordt en dat er maatre gelen genomen worden ter preventie van brand. Een van de huurders voert brandge vaarlijke activiteiten uit". Aanleiding voor het geding was onenigheid over het te verrichten groot onderhoud aan panden op het Vrouwen kerkhof en de Dolhuissteeg De werkzaamheden zijn be groot op 90.000 gulden, waar aan ieder de helft zou moeten betalen. Labrujere voelde wei nig voor het laten verrichten van onderhoud op die schaal. „Omdat de gemeente sane ringplannen heeft. De situatie is volgens mijn cliënt onge wis", aldus mr. A. van der Pluijm namens Labrujere. Van der Reek wilde, toen zijn aangetrouwde oom niet mee wenste te werken, Labrujeres aandeel kopen. Volgens Steur was de prijs 100.000 gulden. Van der Pluijm bestreed dat er sprake was van een verkoopovereen komst: „Labrujere had hele maal niet de intentie om tot verkoop van zijn aandeel over te gaan. Hij heeft slechts ge zegd dat er bij een bod van 100.000 gulden te praten viel". Daarop zou Van der Reek heel hard van stapel zijn gelopen door meteen naar een advo caat te willen stappen. Steur vond dat er snel een uit spraak over de verkoop geno men moet worden. „Van der Reek staat voor alle vaste kos ten, het dak en de dakgoot lekken, de balken worden steeds meer aangetast en er zit ongedierte in de panden. Uit stel van de plannen betekent dat de aantasting voortgaat en dat het onderhoud steeds duurder wordt". Van der Pluijm meende dat er geen spoedeisende redenen zijn. „Er is geen aanschrijving van de gemeente Leiden". Uitspraak donderdag 13 juli. IREESTRAAT MOET MOOIER AANGEKLEED Kokprijs uitgereikt Voorzitter mr. C.P. Oo- men van het college van bestuur van de Leidse universiteit heeft giste ren de C.J. Kokprijzen uitgereikt aan de onder zoekers dr. S.B. Ange- nent en dr. H.J. de Groot. Zij kregen de pr.ijzen ter waarde van 5.000 gulden ieder voor hun baanbrekend na tuurkundig onderzoek. Bij Angenent heeft dat betrekking op de „po reuze stoffenvergelij- king". De Groot is er in geslaagd detailkennis te verwerven over de ruim telijke opbouw van ei witmoleculen. De C.J. Kokprijzen zijn ingesteld als prestatiebeloning en ter stimulerung van we tenschappelijk onder zoekers met „uitgespro ken grote begaafdheid". FOTO: LOEK ZUIDERDUIN Eis drie jaar voor schietpartij Nieuwe Beestenmarkt LEIDEN/DEN HAAG Tegen een 26-jarige Lei-' denaar is gisteren voor de Haagse rechtbank een ge vangenisstraf van drie jaar geëist. De man had in de nacht van 5 op 6 april na een ruzie vanuit een auto geschoten op een café aan de Nieuwe Beestenmarkt. Hoewel hij zich hiervan niets meer kon herinneren, hadden enkele getuigen hem als de schutter aangewezen. Behalve deze poging tot doodslag werd hem ook nog verboden wapen bezit, diefstal van twee cara vans en mishandeling ten laste gelegd. De Leidenaar was op de avond van 5 april met zijn stief- en schoonvader gaan stappen. Daarbij had hij ten minste twintig biertjes gedron ken. In het café aan de Nieu we Beestenmarkt werd de drinkpartij voortgezet. Van bier schakelde de man over op het drinken van cola-vieux en at hij wat hasj. Er volgde een woordenwisseling tussen zijn schoonvader en een klant van het café. Vanaf dat ogenblik kan de verdachte zich niets meer van het gebeurde herin neren. Aan de hand van getui genverklaringen moesten de lacunes in zijn verhaal worden opgevuld. De Leidenaar zou zich met de ruzie hebben be moeid, waarbij hij dreigend met een pistool had gezwaaid, uitroepend: „Ik schiet je dood". Toen het drietal uit de zaak werd gezet, hield de ver dachte het pistool ook nog te gen de kop van de hond van de café-eigenaar. Bij het weg rijden schoot de man vanuit de auto op de glazen toegangs deur van de kroeg. In de zaak waren op dat ogenblik meer dere mensen aanwezig. De ko gels troffen echter geen doel, niemand raakte gewond. Een psychiater noemde de Leidenaar in zijn rapport „anti-sociaal", „een op-de- drempel-van-alcoholisme- staande man", die als licht verminderd toerekeningsvat baar moest worden be schouwd. Vanwege ziin vele vergrijpen had hij al acht a ne gen jaar achter slot en grendel doorgebracht, zo schetste ad vocaat mr. Evers het criminele leven van de verdachte. Hij wilde niet voor vrijspraak pleiten, maar hij drong aan op een beperkte gevangenisstraf en behandeling door het Con sultatiebureau voor Alcohol en Drugs (CAD). De uitspraak is op 20 juli. HET AANZIEN VAN NEDERLAND NA DEMOEDERDES VADERLANDS .EIDEN De Breestraat loet met 1,5 meter tot 6'meter borden versmald en er 2 loeten diverse verfraaingen io p het trottoir komen. Verder '°iiioet de centrale functie van iet stadhuis worden geaccen- ueerd Dat zijn de voorlopige onclusies die het landschap- architectenbureau - Bakker en Bleeker uit Amsterdam isteravond aan de commissie luimtelijke Ordening presen- ferde. Het bureau doet in op- racht van de gemeente Lei- en een onderzoek" naar de je)ekomstmogelijkheden van 1 e Breestraat. Volgens het bu- eau moet het accent van de Ireestraat op de trottoirs ko len te liggen en niet op de 'eg. In de bochten zou in de üitenbaan de stoep daaartoe iet 1,5 meter verbreed n loeten worden om van de ireestraat een straat 'op stand' maken Op die stoepen zou- 1en grote plantebakken loeten komen en vertikale 0 lementen (lantaarns) zouden versmalling moeten accen- Jeren. Er zouden geen ver- teersdrempels moeten worden angelegd maar op 'natuurlij- e' wijze zou het verkeer in nelheid moeten worden afge- emd. Bij het begin en het ein- e van de Breestraat zou een ndere vorm van bestrating loeten komen. Ook dit zou -O en verkeersremmende wer- 1 ing moeten hebben. u )ver de kosten wilde van zo'n erandering wilde wethouder 1. van der Molen alleen kwijt j at de voorlopig geschatte kos- t en van 700.000 zouden komen °i it het fonds Buitenwijks. Dit •etekent dat van de 2 miljoen [ulden die in deze pot zitten, n waar oorspronkelijk acht [rojecten van bekostigd zou- len worden, er een groot deel i'oor de ^reestraat nodig is. Nog geen jaar geleden gaf De Bataafsche Leeuw, Amster dam, een vitaal ogend boek werkje uit onder de titel „Toen Wilhelmina regeerde. Stabiliteit en verandering in de Nederlandse samenleving; 1898-1948". Het was een pro- dukt van een viermanschap (Han Plas, Klaas van Dijk, Bram Verhoog en Joop Vis ser), dat de halve eeuw be schreef waarin Wilhelmina als laatste „verlicht despoot", bijna bij de gratie Gods, re geerde. Wilhelmina, de Euro pese souverein die een man nelijke indruk maakte en „te paard" bleef tot ze weer in 1948 prinses wenste te wor den. I Het was een geslaagde uitga- en prompt daarop komt nu het verhaal van een era die door de dochter van Wil helmina is gekenmerkt: „Toen Juliana regeerde herstel en vernieuwing van de Nederlandse samenleving, i 1948-1980", heet het boek dat i wederom bij De Bataafsche I Leeuw het daglicht heeft ge- i zien. De auteurs missen nu de inbreng van Joop Visser, maar het produkt is er niet minder door geworden. Een van hen, Bram Verhoog, soci alistisch raadslid in Leider dorp maar erg begaan met de geschiedenis die door Oranje vorsten en „Indische omstan digheden" is bepaald, heeft opnieuw zijn kennis aan de uitgave ter beschikking ge steld. Bram zei vorig jaar nog goedsmoeds: „Ik voel me thuis in een nationaal verle den". Entourage Na het tijdvak Wilhelmina het vervolg Juliana. Het werd heel wat anders. De Gouden Koets was er nog wel nu en dan, maar de entourage van Prinsjesdag werd allengs so berder. De gala-uniformen raakten uit de mode, er waren minder sabels om mee te groeten, de kolbakken moes ten uit de motteballen gehaald worden, er waren geen minis ters en kamerleden met steek en degen meer. De Nederlanden met hun „pomp and circumstance" konden een vergelijking met, bijvoorbeeld het Britse Vere nigd Koninkrijk, nauwelijks doorstaan. Het uiteenvallend. kleinschalig koninkrijk kraakte in al zijn voegen, In donesia weekte zich los, mi nister Joseph Luns bracht nog eenmaal „en wel zeer be paaldelijk" een bezoek aan de Papoea's van Nieuw- Gui nea die tot dan steeds Pa poea's hadden geheten. De mentaliteit van onze bevol king veranderde; men ging met allerlei waarden aan het schuiven. Er was naoorlogse overvloed. Respect en onder danigheid namen af, het was de tijd van groeiende inspraak en democratisering op elk ge bied. Modewoorden waren het. Het normbesef werd ver legd. Op grote en kleine schaal werden wereldlijke en kerkelijke autoriteiten uitge daagd. De seksualiteit werd uit de taboesfeer gehaald; fat soen en discipline werden als oude deugden vervangen door „eigen verantwoordelijkheid, openheid en geloofwaardig- Nieuw tijdperk Kortom, dit kreeg ook Juliana voor de kiezen, sinds haar moeder op het balkon van het paleis op de Dam verbeten ge roepen had: „Leve ónze ko ningin!" Met haar koninklijke arm omhoog geheven riep Wilhelmina toen meteen een nieuw tijdperk uit. Haar schoonzoon hield zich toen nog koest, maar ook Bernhard kreeg later z'n trekken thuis, evenals zijn vrouw. Het is maar goed, dat we sinds 1980, toen Juliana na ruim dertig jaar regeren zich terugtrok, nog steeds haar verjaardag kennen als de enig juiste Ko ninginnedag. En dat was al even wennen geweest, toen in '48 Koninginnedag niet meer op 31 augustus gevierd werd. Over al die dingen en nog veel meer kan men lezen in het trotse en uiterst leesbare werkje van Verhoog en con sorten: „Toen Juliana regeer de". Men kan er de geschiede nis in op naslaan. De waters nood van februari 1953, de souvereiniteitsoverdracht aan de Indonesische republiek, de eerste schreden van een onaf hankelijk Suriname en een nieuwe instituut voor de Ne derlandse Antillen. Men werd losser in de bloes en vrijmoe diger met de lippen. Het CDA werd opgericht en daarbij za ten allerhande christelijk geïnteresseerden onwennig tegen elkaar op te kijken. Het was allemaal nog fris van de lever, en een beetje gênant soms ook: protestants en rooms door elkaar heen. Verschuivingen van normen en normbesef. Provo was een doorslaand succes in de jaren '60, en daarop volgend richtte Roel van Duyn (die inmid dels, der opstandige dagen zat, weer een bedwongen, geregu leerd en verstomd oproer kraaier is) de Kabouterpartij op. Flowerpower, drugsge bruik. Alles rook naar aziati- sche wierook. Zelfdoding, eu thanasie en abortus kwamen in een ander daglicht te staan. Het tijdperk Juliana is eigen lijk nog niet afgesloten en Beatrix levert voorlopig nog te weinig stof voor een Ba- taafsch Leeuwdeel waarmee iedereen vrede zou kunnen hebben. Maar ach, het waren ook de jaren waarin Toon Hermans en Wim Sonneveld en Wim Kan zich roerden. Het cabaret kwam na de oorlog tot nieuwe bloei. „Hadimassa" was daar een produkt van. Wat Neder land onder Juliana internatio naal vermocht te doen vinden ingrijpende maatregelen ach terwege blijven wordt hij on geneeslijk ziek", aldus de VE- WIN in een brochure onder de titel „Grondwater nu be dreigd, straks verloren?" Bij twee op elke drie Nederlan ders komt water uit de kraan dat uit grondwater is gemaakt. Grondwater is het meest ge schikt voor de produktie van drinkwater, omdat het van na ture vrij is van schadelijke bacteriën en virussen. De re sultaten van onderzoek naar de uitspoeling van fosfaten uit het grondwater naar het op pervlaktewater zijn echter verontrustend. Er wordt zelfs gesproken van een „fosfaat- bom" in de Nederlandse bo dem, aldus de brochure. De waterleidingbedrijven heb ben nu een aantal wensen ge formuleerd om de situatie te verbeteren. Er moeten nieuwe regels komen voor het gebruik van bestrijdingsmiddelen. Er moet een halt worden toege roepen aan het toevoegen van onnatuurlijk stoffen aan de bo dem. De vervuiling moet bij de bron worden aangepakt, en niet pas bij de zuivering door waterleidingbedrijven. De overheidsmaatregelen moeten zo snel mogelijk van kracht worden en niet pas omstreeks tiet in het huidige beleid ge noemde jaar 2000, aldus de wa terleidingbedrijven. Het overheidsbeleid sch'iet te kort. „De patiënt is ziek. Als - .EIDEN RIJSWIJK )e Vereniging van Ex- iloitanten van Waterlei- lingbedrijven in Neder land (VEWIN) maakt zich - rnstig zorgen over de taat waarin het grondwa ter in ons land zich be vindt. we ook in deze uitgave uit voerig terug. De geschiedenis ging gewoon, repeterend, haar eigen gang. Ook met de fa meuze treinkaping in '77 bij De Punt, waar mariniers en luchtmacht een einde maak ten aan een absurde toestand die zelfs vandaan nog natrilt. Het koningshuis blijft nog steeds overeind, maar je vraagt je in gemoede af of het huidige driemanschap van au teurs nog eens toe zal komen een een terugblik die de peri kelen van de Prins van Oran je „Ik ben Alexander en dat is mijn vriendin" zal kunnen samenvatten. In elk geval verliet Juliana als prin ses in 1930 met een ere-docto- raat in de letteren en wijsbe geerte de universiteit in Lei den. Of ze daar ooit de vruch ten van heeft mogen plukken is de schrijvers van haar re geerperiode niet bekend. Dat zal ook Bram Verhoog en consorten een zorg wezen. Ze zijn met Juliana nog maar een stuk op dreef gekomen. Dat is toch een aardig eind. Verkiezingsbijeenkomst van het CDA in mei 1974. Achter de piano Norbert Schmelzer, links, als zanger, Steenkamp, die een belangrijke rol speelde bij de totstandkoming van het CDA. Na „de nacht van Schmelzer": het kabinet Cals is gevallen (14 oktober 1966); de minister-president schuift zijn stoel opzij en pakt zijn papieren in.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13