>uitdeweekblade Europa roept om „hotline" tussen NAVO en Warschaupact HP ELSEVIER HU Weert wint milieuprijs, Delft goede tweede Kok en Voorhoeve kampen met verlies populariteit Te veel meegemaakt doHllDENE PE TIJE BINNENLAND CeidócSoivtatit DONDERDAG 6 JULI 1989 PAGINA Dienstplichtigen in arbeids- overleg gelijk aan beroeps UTRECHT Staatssecretaris Van Houwelingen van de fensie en de bonden van dienstplichtige militairen hebben gisteren een protocol ondertekend, waarin is overeengeko men dat dienstplichtigen een volwaardige rol in het ar beidsvoorwaardenoverleg krijgen toebedeeld. De dienst plichtigenbonden WDM en AVNM en de bonden van be roepsmilitairen krijgen in het overleg een gelijkwaardige positie en ieder een duidelijk afgebakend budget. Het pro tocol, dat een experiment van negen of tien maanden in luidt, is volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie uniek in de wereld. Er zal maandelijks worden overlegd tussen ministerie en bonden. Volgend jaar maart of april wordt het experiment geëvalueerd. Tot die tijd zal de bestaande koppeling tussen de wedde van dienstplichti gen en die van beroepsmilitairen van kracht blijven. Dienstplichtigen verdienen 57 procent van de wedde van vrijwillig personeel. GEMIDDELDE AFSTAND NAAR HET WERK 14,8 KM DEN HAAG De gemiddelde afstand in het woon werkverkeer is tussen 1984 en 1988 gegroeid met 1,4 procent tot 14,8 kilometer. Uit gisteren gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) blijkt dat de stijging vooral is veroorzaakt door de relatieve daling van het aantal mensen dat 10 ki lometer of minder van zijn werk woont. In 1984 was dat 59 procent en vorig jaar 54 procent. Tweeëntwin tig procent woonde vorig jaar 10 a 20 kilometer van zijn werk, 24 procent 20 km of meer. Verder is er een duidelijke relatie tussen de hoogte van het inko men en de afstand tot het werkadres. Bij een netto jaarinkomen tussen de 17.000 en de 24.000 gulden be draagt die afstand 13,9 kilometer, terwijl personen met een netto inkomen boven 38.000 gulden gemid deld 19,5 kilometer van hun werk wonen. In de in komensklasse van 17.000 tot 24.000 gulden gaat 47 procent met de auto naar het werk. In de inkomens klasse boven de 38.000 gulden is dat 70 procent. Boer Peterman hoopt op hulp parlement WEERSELO De melkveehouderij van de Weerselose 'gifboer' Peterman dreigt binnenkort onder de hamer te komen mits een hoger melkquotum kan worden ver kregen. De Westland Utrecht Hypotheek bank wil snel duidelijkheid over de moge lijkheden van het bedrijf. Vandaar dat de stichting 'Peterman moet blijven' de vaste kamercommissie van landbouw onder druk heeft gezet om een schadevergoeding mo gelijk te maken. Peterman, die beweert dat zijn grond eind jaren '70 met hch is veront reinigd, verloor in januari een beroep tegen de vaststelling van het melkquotum voor de Centrale Raad van Beroep voor het Bedrijfsleven. De stichting 'Peterman moet blijven' wil dat de Tweede Kamer een inte rim-wet aanneemt die een schadefonds voor gifboeren instelt. Bodem veel meer verontreinigd DEN HAAG Volgens de Tweede Kamerleden Tommei (D66) en Melkert (PvdA) zou de bodemverontreiniging in ons land tien keer zo hoog zijn als tot nu toe werd aangeno men. Zij baseren zich op een rapport dat tot nu toe nog niet openbaar is gemaakt en heb ben hierover kamervragen ge steld aan minister Nijpels van milieubeheer. Volgens een woordvoerder van dit ministe rie zijn in het rapport slechts de potentieel verontreinigde bedrijfsterreinen aangegeven en zijn de conclusies van de kamerleden onjuist. De Vries waarschuwt Kok voor te veel beloften NUNSPEET CD A-fractie voorzitter De Vries heeft PvdA-lijsttrekker Kok gisteren gewaarschuwd zich door het PvdA-congres niet te laten ver leiden tot nog meer beloften. „Als dat gebeurt, is dat geen goed voorteken voor een kabi net waarvan de Partij van de Arbeid deel uitmaakt", zei De Vries tijdens een CD A-bijeen komst in Putten. Een kabinet van CDA en PvdA zou volgens De Vries al gauw bol komen te staan van de spanning. Het CDA zou daarbij in de rol gedrukt worden van de grote spelbederver die aller lei leuke dingen voor de men sen niet wil laten doorgaan. „Het CDA heeft de waarschu wingen van de VVD echt niet nodig om te beseffen dat dit geen aantrekkelijke rol is". De Vries doelde op het verschil van inzicht tussen CDA en PvdA over onder meer de de fensie-uitgaven. Het CDA is veel behoedzamer dan degenen die zeggen dat nu al die uitga ven met vijf procent omlaag kunnen. Het CDA is ook veel terughoudender met het wek ken van verwachtingen bij de mensen van de onderkant. „Wij beloven minder èn willen zeker geen belastingverho ging", aldus De Vries. Ook de VVD ontkwam niet aan de kritiek van de CDA- fractievoorzitter. Volgens de Vries dwaalt deze steeds meer af van het eerder door hem ge predikte 'sociaal liberalisme'. De Vries deed zijn uitspraak naar aanleiding van Voorhoe ves opmerking eerder deze week dat de VVD sinds de val van het kabinet steeds meer naar de 'lijn Wiegel' opschuift. De Vries verdedigde met verve het saneringsbeleid dat de bei de kabinetten Lubbers de afge lopen jaren hebben gevoerd. De Vries vond het onbillijk dit beleid het etiket 'asociaal' op te plakken. NA SPOOKVLUCHT RUSSISCHE MIG-23 BONN /MOSKOU In West zowel als Oost-Europa zijn vandaag naar aanleiding van de vlucht van de onbemande Russische MiG-23 over de Bondsrepubliek, Nederland en België, stemmen opgegaan om een permanente „hotline"-ver- binding aan te leggen tussen NAVO en Warschaupact om te kunnen overleggen bij inci denten. De Russische minister van de fensie Jazov, die een onder zoekscommissie naar Polen en België stuurt, verklaarde niet te weten waarom het onbe mande toestel niet boven het Oostblok is neergehaald. De Westduitse generaal Hans- Henning von Sandrart, opper bevelhebber van de geallieer de troepen in Centraal-Euro- pa, .verklaarde voor de radio: „Ik zou mij zeker kunnen voorstellen dat men over dit soort noodgevallen gaat na denken en iets als een nood- of spoedverbinding opzet, in het kader van de vertrouwenwek kende maatregelen tussen Oost en West". Polen noch de DDR, waar het toestel respectievelijk opsteeg en overheen vloog, hebben eergisteren de NAVO gewaar schuwd dat een Russisch ge vechtsvliegtuig op het punt stond het westerse luchtruim binnen te vliegen. Na een on bemande vlucht van ruim ne genhonderd kilometer stortte het toestel neer bij Kortrijk in België, waarbij een jongeman in een huis om het leven kwam. Een hoge Sovjet-militair uitte zich gisteren eveneens voor stander van een „operationele verbinding" tussen Warschau pact en NAVO voor noodge vallen. In het dagblad Izvestia zei generaal Chaposjnikov, ad junct-opperbevelhebber van de Russische luchtmacht: „Het lijdt geen twijfel dat er een operationele verbinding nood zakelijk is in dit soort geval len" als de vlucht van de MiG- 23. Tussen NAVO en Warschau pact bestaat niet een zoge noemde „hotline"-verbinding als de „rode telefoon" die sinds 1963 bestaat tussen Washing ton en Moskou. Een van de re denen is het verschil in orga nisatiestructuur tussen het At lantisch bondgenootschap en de communistische alliantie, zo verklaarde generaal Von San- De NAVO beschikt over een geïntegreerde lucht-defensie, die multinationaal wordt ge leid door functionarissen uit de diverse lidstaten. „Dat be staat niet bij hen", aldus Von Sandrart. Volgens de NAVO kunnen theoretisch wel snel gegevens over militaire zaken worden uitgewisseld via het internationale Vluchtbeveili-. gingsnet, dat vooral is gericht op de burgerluchtvaart. Motorstoring De Sovjet-minister van defen sie, Dimitri Jazov, sloot giste ren niet uit dat het ongeval is te wijten aan motorstoring. De piloot is direct na de start van een basis bij Kolobrzeg in Noord-Polen, uit het toestel gesprongen en behouden met de schietstoel geland. Het toe stel bevond zich volgens de Russische minister op maar 130 a 150 meter hoogte. Toen de MiG-23 het westerse lucht ruim binnenvloog deed het dat op twaalf kilometer hoogte. De „ervaren" piloot van het toestel, Nikolaj Skuridin, „stuurde het toestel in de rich ting van de zee, weg van be volkt gebied en verliet de ja ger", verklaarde generaal Sja- posjnikov. „De vlieger was ze ker dat de MiG in zee zou val len op korte afstand van waar hij er uit sprong". „Volgens de piloot is de naver- brander tijdens het opstijgen uitgegaan, waarop het toestel vaart verloor", zei hij. Doordat de vlieger de schietstoel ger- buikte zou het vliegtuig weer voldoende vaart hebben ge kregen om verder te vliegen, en ruim negenhonderd kilo meter west/zuidwestelijker neer te komen. Belgische militairen zijn giste ren begonnen met de berging van het wrak van de MiG-23. De brokstukken worden over gebracht naasr een opslag plaats van de Belgische lucht macht in Evere bij Brussel. Ambassadeur Chikvaidze van de Sovjetunie heeft de Neder landse regering verzekerd dat er geen sprake was van enige opzet het Nederlandse lucht ruim te schenden. De ambas sadeur verwacht dat zijn rege ring dezer dagen een officiële verklaring over het voorval zal uitgeven. Met veel moeite wordt het staartstuk van de MiG-23 in de takels gehangen om naar Evere vervoerd te kunnen worden, foto: epa DEN HAAG De ge meente Weert heeft de Milieuprijs 1989 gewon nen. Zij kreeg hem woensdagmiddag uitge reikt door demissionair minister Nijpels van mi lieubeheer. Een extra prijs ging naar het samenwer kingsverband Drechtste- den. De gemeente Delft werd geprezen om projec ten als „Milieuzorg bedrij ven" en „Rendabele ener gieprojecten" ook genomi neerd en werd tweede. De jury, onder voorzitterschap van de commissaris der konin gin in Utrecht, jhr. drs P. Bee- laerts van Blokland, vond dat Weert de jaarlijkse prijs moest krijgen vanwege haar goed functionerende milieu-afde ling. „De gemeente schuwt niet om bestuursrechtelijke en Dit gevaarte, dat een boom moet voorstellen, is de milieuprijs die minister Nijpels gisteren aan het gemeentebestuur van Weert overhandigde. foto: anp strafrechtelijke maatregelen te nemen. Het politiekorps van Weerts kent een hoge priori teit toe aan de opsporing van milieudelicten", aldus de jury. Ook heeft de gemeente veel nieuwe initiatieven genomen, zoals de milieubox voor het in zamelen van klein chemisch afval. De extra prijs, voor samenwer kingsverbanden, past geheel in het beleid van Nijpels. De mi nister vindt dat dit soort ver banden een steeds belangrijker rol moet gaan spelen in het milieubeleid. Het Centrale Mi lieubeheer Drechtsteden, waarin twintig gemeenten sa menwerken, kreeg de extra prijs voor de vergaande bun deling van milieutaken in één gemeenschappelijke dienst. Bovendien zijn de deskundi gen aldaar 24 uur per dag in zetbaar. SUSKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. PVDA-CONGRES VANDAAG GESTART (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG PvdA- fractievoorzitter Wim Kok, die tijdens het van daag begonnen tweedaag se congres van zijn partij in Den Haag zal worden gekozen tot lijsttrekker, is zeer populair in eigen kring. Ongeveer 80% van de PvdA-stemmers heeft vertrouwen in Kok, 7% meer dan voor de val van het kabinet op 2 mei. Landelijk gezien gaat het ech ter niet best met Kok. Hij had tot 2 mei het vertrouwen van 41% van de kiezers. Dat is in middels gezakt naar 36%, het laagste percentage dat Kok sinds zijn aantreden in de lan delijke politiëk (1986) heeft ge- Dat blijkt uit een opinie-on derzoek dat is gehouden door het bureau Interview van Maurice de Hond. Voor VVD- lijsttrekker Joris Voorhoeve zijn helemaal sombere tijden aangebroken. Voordat de VVD het kabinet liet vallen, had Voorhoeve het vertrouwen van 36% van de kiezers. Dat percentage is nu gehalveerd. Bijna driekwart van de kiezers zegt ronduit weinig vertrou wen in Voorhoeve te hebben. Binnen de VVD heeft Voor hoeve de steun van 52%. Bijna 40% van de liberalen ziet ech ter weinig in Voorhoeve, die bij PvdA (9%) en CDA (11%) so wie so weinig goeds kan doen. De CDA-kopstukken Lubbers en De Vries blijven even po pulair als voor de kabinetscri sis Lubbers heeft van ruim 50% van de kiezèrs het ver trouwen tegen 30% voor De Vries. Waarschuwing PvdA-voorzitter Marjanne Sint heeft haar partijgenoten vanmorgen gewaarschuwd geen percentages te noemen bij het terugdringen van de defensie-uitgaven. De PvdA stelt vandaag en morgen in het Haagse Congresgebouw haar verkiezingsprogramma vast. Aanvankelijk stond daar in dat de defensiebegroting moest worden „bevroren". Maar toen de PvdA-afdelingen een groot aantal amendementen op dit punt hadden ingediend, be sloot he hoofdbestuur dat de defensie-uitgaven moeten worden teruggedrongen. Volgens Sint is het onverstan dig als de PvdA een hard per centage noemt. „Het gaat er nu niet om een bedrag of per centage te noemen", aldus Sint vanmorgen voor de NCRV-ra- dio. „Wij willen het duidelijke signaal geven dat op defensie moet worden gekort. Pas bij de formatie van een regering kun je over bedragen spreken". Vossen bedreigen lepelaars in Naardermeer HILVERSUM - Het voortbe staan van de grootste lepe laarskolonie van ons land is in gevaar gekomen. Vorig jaar moordden vossen bijna alle 120 nesten in het Naardermeer uit. Alle betrok ken instanties, zoals Vogelbe scherming en Natuurmonu menten, onder wiens beheer de kolonie valt, zullen zich binnenkort beraden of er nog iets te doen valt tegen de moordlust van de vossen. De Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten heeft in middels het principe laten val len dat er niet gejaagd mag worden op haar terreinen. Sinds vorig jaar zijn al 23 vos sen rond het Naardermeer af geschoten. ADVERTENTIE EINDELIJK JE DOCHTER IN CANADA KUNNEN BEZOEKEN. Volgende week woensdag is het weerzover. Dan begint om 19.46 uur op Ned. 3 de eerste van 3 trekkingen Dik 1 miljoen prijzen tegenover 2 miljoen loten met ruim 33 miljoen gulden in kas Als u snel bent, doet u nog mee. GEEN MOOIER LOT DAN N STAATSLOT. Een half jaar na de vrijlating van de Twee van Breda is oud-verzetsman en oud-be roepsofficier Van Lanschot bereid zijn houding in Vrij Nederland toe te lichten. Hij was voorzitter van „de groep van negentien" die bij het ka binet voor vrijlating heeft ge pleit. „Ik ben het niet eens met de mensen die zeggen: mijn verdriet moet zwaarder wegen dan de rechtsstaat". En even verder: „Wij zijn niet stoer. Maar we hebben wel moeten beslissen over le ven en dood - ook over ons eigen leven en dood. Dat geeft je een zekere hardheid die je misschien niet zou wil len hebben. We horen niet bij de mensen die meteen gaan zitten huilen. Daarvoor heb ben te veel meegemaakt". Na drie weken onbereikbaar te zijn geweest, wil de afge treden studentenleider Nicky de Hiep haar verhaal wel kwijt. De ledenvergadering van de studentenvakbond LSVB nam een motie van wantrouwen tegen haar aan. Een verspreking was de aan leiding. Ze reageert fel op een van de zwaarste verwijten die ze de afgelopen maanden te horen kreeg: publiciteitsgeil heid. „Deze brute onzin heeft me diep gekwetst. Ik heb in het begin duidelijk gezegd dat ik niet zat te springen om mijn anonimiteit op te geven. Je weet hoe dat gaat. Ik was nog geen anderhalf uur voor zitter of ik zat al bij Frits Spits op het knielkussen". Jaap van de Scheur, voorzit ter van de AbvaKabo, heeft zelf besloten op te stappen. Maart 1990 is het zover. „Het is wel een gat. Ik kan me het leven zonder bond niet goed voorstellen. Ik weet het niet, ik weet het nog niet. Je moet ook niet zielig doen natuur lijk, hè? Ik prijs me gelukkig dat ik bestuurder mag zijn van Diergaarde Blijdorp. Dat is een hobby van me, dat vind ik prachtig". In Zuidafrika duurt de oorlog nog voort. Elsevier staat stil bij de 287 ter dood veroor deelden. „De laatste zeven dagen brengen ze, volgestopt met tranquillizers en slaappil len, door in isoleercellen. In afwachting van het galge maal en de daaropvolgende langzame, gruwelijke dood. In de Centrale Gevangenis van Pretoria gaan mensen de deur binnen en komen er doodskisten uit. Het is, in de woorden van een burgerrech ter advocaat, de ingang van een dodenfabriek. Een fa briek waar lijken worden ge maakt". De socioloog Lodewijk Brunt is nooit erg optimistisch ge weest over de mogelijkheid de wereld te verbeteren. „Ik heb jarenlang op een kost school gezeten en daar is ie dere vorm van optimisme waar mensen toe in staat zijn bij mij systematisch de grond ingeboord". In de stad voelt hij zich als een vis in het wa ter. „Je wordt geleid door de omgeving waarin je woont en zo hebben stedelingen geleerd hun gedrag aan de situatie aan te passen. Je ontmoet hier mensen die de mond vol hebben over die klote-junks en vervolgens vertellen over die prachtige videorecorder die ze voor vijftig gulden op de kop hebben getikt, terwijl ze weten dat die gestolen is". Minister Van Dijk van bin nenlandse zaken is geen voorstander van een gelijke ontwikkeling van de lonen in het bedrijfsleven en de lonen bij de overheid. „Dat niet elke ambtenaar dezelfde loonsverhoging kan krijgen, moet nu maar eens worden geaccepteerd", vindt Van Dijk. „We zitten nog ontzet tend vast aan wat ik maar de georganiseerde naijver meer de reputatie van zij dochter Lisa maakt haar vol gens sommigen niet geschilt om als bewindvoerster op t treden voor haar vader di mentaal niet meer in staat i tot het regelen van allerle zakelijke beslommeringen „Er is een te grote belangen verstrengeling, een eigenbe lang". De schrijver Willem Walra ven hoeft het niet meer t maken wat zijn oudste zooi over hem zegt. Walraven schrijver van Eendagsvliegen De Clan en Brieven, overlee» in '43. Zijn zoon Willem: „Hi was veroordeeld om ongeluk kig te zijn, om gespleten ti zijn. Om onmogelijk te zijn Hij geeft Indië en ons di schuld, maar hijzelf was he probleem. Niet Indië, niet zijl kinderen en niet zijn vrouw Hij was fout. Eerlijk gezegd Ik heb mijn vader gehaat". De Groene noemt WVC-top- ambtenaar drs. Andrie; Overste een media-dubbel spion. Overste besloot onlang; over te stappen naar TV-10 „In Overste trof je een van d« laatste gelovigen als het gaa om het Nederlandse omroep bestel", aldus een collega „Een perfide overstap. Het is nog het beste te vergelijker met een agent van de narcoti cabrigade die plotseling zijr diensten aanbiedt aan eer grote dealer". Ook econoom Arnold Heertje vindt dat het roer om moet maar dan wat betreft het re geringsbeleid. „Blijft me thans ingeslagen weg bewan delen door het beperken var het financieringstekort en de collectieve uitgaven zonder op de aard van de collectieve bestedingen te letten, dar wordt de basis gelegd voor een samenleving die nog voor het einde van deze eeuw ir haar eigen vuil is gestikt, speend als zij is van gezond heidszorg, onderwijs, infra structuur, schoon water, fris se lucht, onverzuurde bosser en bovenal onverzuurdi mensen". Ook binnen de Tweede Ka mer lijkt ongelijke beloning op zijn plaats. De Haagse Póst tekent op uit de mond van politici dat er aan de inzet wel eens wat mankeert. Over het afscheid van Joekes. „Moet u horen: die Joekes dat is zo'n intens luie flikker- Hoe ik dat bedoel? Die man doet helemaal niks, daar in de Kamer. Het publiek heeft daar geen weet van", aldus oud-VVD-bewindsman Geertseman. „Tijdens die vergaderingen fungeer ik meestal als kompas. Als het 'm te lastig wordt dan kijkt-ie mijn kant op, zodat ik hem een hint kan geven en hem voor dwalingen behoeden", aldus PvdA-kamerlid Kom brink. Over de nalatenschap van de schilder Willem de Kooning wordt al gebakkeleid voor hij is gestorven. Zijn vermogen wordt geschat op zeven mil joen dollar. Daarnaast bezit hij een kunstcollectie van tus sen de vijftig en honderdvijf tig miljoen dollar. Onder De Tijd besteedt aandach aan het afnemende vertrou wen van de consument in he waterleidingbedrijf. De ver koop van bronwater steeg rig jaar met twintig procent Bronwater is duur en niet al tijd zuiver. 'Jacobse en Van Ës'-types zien een gat in de markt: zuiveringsinstallaties van een paar tientjes tot 200(1 gulden. Misdadige verkoop praatjes worden niet schuwd. „Wat dacht u er dan van om aan uw nieren geope reerd te worden, opengesne den van de buik tot het stuit je"- Met Renée Römens wordt te ruggeblikt naar de reacties op haar onderzoek naar mishan deling van vrouwen. „Aan de ene kant zie je die afschuw van: dit kan niet waar zijn. En daarnaast is er een trits van tegenwerpingen die strikt genomen geen enkel argument vormen. Zoals: j« maar, vrouwen slaan zeil ook. Inderdaad, kijk maar staat in mijn rapport, maar gemiddeld genomen gaat het dan om veel minder zware vormen van geweld. Of: slaan kan ook een vorm va dacht geven zijn. Zo kun je eindeloos doorgaan. Maar al die argementen doen niets aan de ernst van het pro bleem waarover dit onder zoek gaat". Voor de Nigeriaanse schrijf ster Buchi Emecheta is hel een kwestie van cultuur. „Als ik het over Afrikaanse cul tuur heb bedoel ik iets wal met geen geld te koop is: d< verhouding tussen mensen1 Ik denk dat Afrika zo onge veer het laatste werelddeel isl waar de menselijke relaties nog worden gekoesterd. Men noemt Afrika hier in hel westen een verloren conti nent, maar zo zie ik het niet. Het gaat er alleen om dat j< de mensen daar in staat steil met de beperkte middelen di< zij hebben hun eigen leven tl leiden zoals ze dat geweni zijn. Dat is belangrijker dai rijkdom, waarop wij ons hiei in Europa blind staren". Volgens HN-magazine is hel allemaal al te laat: Nederland wortlt nooit meer schoon. Hel reiningen van de grond wil| niet al te best lukken. markt was minder groot danl verwacht; het ontwikkelen van nieuwe technieken bleek| duur en er was voor de 1 demsanering zelf weinig! geld", aldus een deskundige. Met grondreinigen heeft de arts Ivan Wolffers zich nog nooit bezig gehouden, maarj dat is dan ook zo'n beetje hel enige. „Omdat ik een veel-: vraat ben met lezen, maar ook omdat ik nieuwsgierig naar en gek op mensen ben, weet ik intussen echt veel", aldus de 41-jarige hoogleraar. FONS VAN RIJN

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4