Ploeg Gisbers laat niets aan toeval over TOUR „Badmeester zonder geld belooft gouden bergen" Dagboek Het is groen in de hel TOURist SPORT CeidócSoincwit DINSDAG 4 JULI 1989 PAGINA 7 Rinus Michels mogelijk in bestuur van KNVB AMSTERDAM De KNVB heeft ontkend noch bevestigd dat men Rinus Michels heeft benaderd om plaats te nemen in het nieuwe sectiebestuur be taald voetbal. De 60-jarige coach zegt zelf over deze voor hem totaal nieuwe functie nog geen be slissing te hebben genomen. De succesvolle ex- bondscoach, wiens laatste werkgever Leverkusen was, moet er nog gf)ed over nadenken. De 37 be taald-voetbalorganisaties kregen vorige week van de KNVB een lijst met eventuele kandidaten waarbij ook de namen van de heren Snoeck (jaren geleden voorzitter van de spelersvakbond), Stal (directeur van het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten) en Smit (directeur van projectontwikke laar Wilma) zijn gevallen. Ook de ex-voorzitter van Excelsior, Bontenbal, zou tot de kandidaten behoren. Maradona kijken voor een dollar RIO DE JANEIRO Wie in Brazilië naar de training van Diego Maradona wil kijken, moet een dollar neertellen. Het aanschouwen van zijn kunstjes is blijkbaar net zo waardevol als het goed koopste kaartje voor een wedstrijd tij dens het toernooi om de Copa America in Brazilië. Maradona wordt in Goiania, waar Argentinië zijn groepswedstrijden afwerkt, constant door een dozijn lijf wachten bewaakt. Overigens reserveer de de organisatie voor Maradona de pre sidentiële suite in het plaatselijke topho tel. Kosten: 600 gulden per nacht. Hij weigerde al die luxe en eiste bij de ploeggenoten te slapen voor 120 gulden. ,,Ik ben maar een voetballer, niet meer", bleef hij bescheiden. Gesprek over De Wolf levert niets op ROTTERDAM John de Wolf verkeert nog steeds in onzekerheid over zijn nabije toekomst. Bestuursdelegaties van FC Gro ningen en Feyenoord deden gistervond een poging de impasse rond de transfer van de voorstopper naar de Kuip te door breken, maar slaagden daar niet in. John de Wolf trainde gisteren bij Feye noord noch bij FC Groningen mee. De Schiedammer tekende een contract voor drie jaar in de Kuip, in de veronderstelling dat FC Groningen zijn nog één jaar doorlo pende verbintenis voor een half miljoen wilde ontbinden. Koeman bestrijdt een toezegging aan De Wolf en diens zaak waarnemer Maaskant in die richting te hebben gedaan. Jan Wouters blijft bij Ajax AMSTERDAM Jan Wouters zal zijn contract bij Ajax, dat nog vijf jaar loopt, uitdienen. De zaakwaarnemer van de voetballer, Wim van den Wijngaert, heeft dit de Amsterdamse club gisterochtend laten weten. Woiiters kreeg on langs een riante aanbieding van de Franse kampioen, Olympique Marseille. De internatio nal gaf te kennen daarop te willen ingaan. Het wachten was slechts op een schriftelijke beves tiging van Bernard Tapie, de eigenaar van Olympique. Die bleef echter uit. „Het duurde Wouters te lang", aldus Arie van Eijden, algemeen direc teur van Ajax. „Daarom heeft hij besloten aan alle onzekerheid een einde te maken." Het be stuur van de Amsterdamse club had eerder la ten weten dat er niet over een tussentijds ver trek van de speler te praten viel. Luhukay naar SW SCHIEDAM Jos Luhukay is volgens voorzitter De Vries van SVV de laatste aankoop die de Schiedamse voetbalclub heeft ge daan. De vleugelspits verruilde gis teren VVV voor SVV en tekende voor een jaar. SVV heeft het afge lopen jaar al elf spiers gekocht. De nieuwe eredivisieclub NEC uit Nij megen versterkt zich met spits Ro land Vroomans van Eindhoven. Voorzitter Henk van der Water be hoeft alleen de hoogte van de transfersom nog kort te sluiten met zijn bestuur. Dit is slechts een for maliteit. Vroomans tekent voor een jaar. De 21-jarige Roland Vroomans maakte 49 doelpunten voor Eind hoven, waarvan veertien in het af gelopen seizoen. Sport op tv VANDAAG Nederland 3, Wimbledon ei BBC 2, 14.55 BBC 2, 20.20 Sky Channel, Sky Channel, Sky Channel, Sky Channel, Sky Channel, Super, 20.00 i Super, 22.00 i MORGEN Nederland 3, 15.00 uur: Wimbledon en Tour de France. BBC 1, 00.05 en 14.50 uur: Wimble don. BBC 2, 13.50 uur: Golfcursus. BBC 2, 15.02 uur: Wimbledon. Sky Channel, 00.30 uur Tour de France. 19.00 en 22.40 uur i Tour de France, uur Wimbledon, uur On the line. 19.00 uur: Atletiek. 20.00 uur: Wielrennen. 21.00 uur Golf. 22.00 uur: Motorsport. 23.00 uur: Rugby, lur Super Sportsnight. jur: Basketbal. 0PDEL0SSE Talen jaagt op rode trui John Talen heeft gisteren in de derde Touretappe zijn pro blemen met de stoelgang afge reageerd met de jacht op de rode trui. Hij won bij de over gang van Luxemburg naar België twee tussensprints en veroverde de eerste plaats in het klassement, die hij overi gens moet delen met de Deen Lilholt. De coureur uit Spijke- nisse had zondag in de ploe gentijdrit zoveel lichamelijk ongemak, dat hij slecht pres teerde en de ploeg van Peter Post naast de hoofdprijs greep. Maandag was Talen weer fit. Tenminste in het eerste deel, in de tweede helft werd hij ge lost en finishte hij in een groepje een kwartier na win naar Raul Alcala. Theunisse weer gevallen Met een van pijn vertrokken gezicht reed Gert-Jan Theu nisse gisteren het circuit van Francorchamps op. De gewon de klimmer was na 162 kilo meter van de derde etappe in de Ronde van Frankrijk op nieuw ten val gekomen. Het was niet zo'n ernstige valpar tij, maar hij had tijdens het resterende stuk door de Ar dennen meer pijn bij het ade men. Theunisse staat vandaag voor de zwaarste proef voor zijn zwaar gekneusde ribben. In de vierde Touretappe, van Luik naar Wasquehal in Noord-Frankrijk, zijn een aan tal kasseiwegen opgenomen tot een totaal van tien kilometer. sportuitslagen WIELRENNEN Ronde van Frankrijk 3e etappe: 1. Alcala (Mex) 241 km in 6 uur, 34 minuten en 17 seconden (gem. snelheid: 36,674 km/uur), 2. Skibby (Den) op 5 seconden, 3. Tolhoek (Ned) z.t.4. Marie (Fra) 0.06, 5. Madiot (Fra) z.t., 6. Van Slycke (Bel) 0.33, 7. Vichot (Fra) 0.50, 8. Kelly (Ier), 9. De Wilde (Bel), 10. Sergeant (Bel), 11. Da Silva (Por), 12. Anderson (Aus), 13. Dhaenens (Bel), 14. Theunisse (Ned), 15. Maassen (Ned), 16. Gölz (BrD), 17. Bauer (Can), 18. Lavainne (Fra), 19. Lilholt (Den), 20. Philipot (Fra),-21. Breu (Zwi), 22. Pascal Simon (Fra), 23. Mottet (Fra), 24. Kuum (Noo), 25. Rué (Fra), 26. Cadena (Col), 27. Cubino (Spa), 28. Müller (Zwi), 29. Hampsten (VSt), 30. Wilson (Aus), 31. LeMond (VSt), 36. Rooks, 50. Delgado (Spa), 51. Fignon (Fra), 55. Zimmermann (Zwi), 58. Roche (Ier), 61. Criquielion (Bel), 62. Breukink, 65. Van Aert allen zelfde tijd als Vichot, 93. Indurain (Spa) I.08, 94. Solleveld, 98. Stevenhaagen, 100. Hanegraaf, 101. Parra (Col), 109. Draaijer, 111. Lammerts, 113. Herrera (Col), 121. Pieters, 122. Manders, 126. Poels, 152. Ducrot, 155. De Rooy, 161. Kleinsmann, 164. Nijdam allen zelfde tijd als Indurain, 174. Schürer 2.04, 175. Van der Poel z.t., 178. Van Vliet 2.20, 179. Van Poppel z.t., 180. Jakobs z.t., 182. Hermans 2.22, 183. Van Orsouw z.t., 187. Nijboer 3.38, 188. Beuker z.t, 189. Lubberding 5.01, 190. Talen 5.28, 191. Siemons 5.54, 195. en laatste Gia- netti (Zwi) 17.32. Algemeen klassement: 1. Da Silva (Por) II.02.34, 2. Lilholt (Den) 0.24, 3. Marie (Fra) 1.57, 4. Fignon (Fra) 2.37, 5. Pascal Simon (Fra) 2.48, 6. Alcala (Mex) 2.52, 7. Rué (Fra) 3.00, 8. Breukink (Ned) 3.03, 9. Lavainne (Fra) 3.08, 10. Skibby (Den) 3.18, 11. Imboden (Zwi) 3.20, 12. Bar- teau (Fra) z.t, 13. Garde (Fra) 3.26, 14. Kelly (Ier) 3.27, 15. LeMond (VSt) 3.28, 16. Vanderaerden (Bel) 3.31, 17. Tol hoek (Ned) z.t., 18. Müller (Zwi) z.t, 19. Maassen (Ned) 3.36, 20. Theunisse (Ned) 3.39, 21. Yates (GBr) 3.40, 22. Rooks (Ned) 3.41, 23. Hampsten (VSt) 3.44, 24. Kuum (Noo) 3.48, 25. Earley (Ier) 3.51, 26. Nulens (Bel) 3.52, 27. Dhaenens (Bel) z.t, 28. De Rooy (Ned) 3.54, 29. Mottet (Fra) z.t, 30. Colotti (Ita) 3.56, 32. Nijdam 3.59, 37. Anderson (Aus) 4.09, 41. Draaijer 4.17, 46. Bauer (Can) 4.25, 47. Boyer (Fra) 4.26, 61. Ste venhaagen 4.45, 76. Zimmermann 5.01, 80. Criquielion (Bel) 5.04, 85. Roche (Ier) 5.16, 86. Van Aert 5.17, 88. Van Poppel 5.19, 91. Van Vliet 5.24, 94. Manders 5.25, 97. Solleveld 5.31, 107. Schurer 5.43, 115. Ducrot 5.58, 128. Poels 6.17, 139. Herrera (Col) 6.42, 145. Parra (Col) 7.11, 146. Van der Poel z.t., 153. Indu rain (Spa) 7.31, 158. Lammerts 7.47, 159. Lubberding z.t., 165. Van Orsouw 8.08, 169. Jakobs 8.19, 170. Pieters 8.21, 174. Kleinsmann 8.30, 175. Hane graaf 8.34, 182. Beuker 9.39, 184. Del gado (Spa) 9.57, 185. Siemons 10.00, 187. Hermans 10.09, 190. Nijboer 11.18, 192. Talen 13.40, 195. en laatste Gianet- tl (Zwi) 23.12. Dagploegenklassement: 1. Gisbers 19 uur, 44 minuten en 31 seconden, 2. Raas op 5 seconden, 3. Priem z.t., 4. Guimard 0.06, 5. Hezard 0.06, 6. Teir- linck 0.33, 17. Post 1.08. Algemeen ploegenklasaement: 1. Gui mard 33.15.04, 2. Gisbers 2.25, 3. Raas 2.43, 4. Boifava 2.48, 5. Post 2.57, 6. Teirlinck 3.21, 9. Priem 4.34. Puntenklassement: 1. Da Silva (Por) 55 punten, 2. Kelly (Ier) 53, 3. Lilholt (Den) 48, 4. De Wilde (Bel) 42, 5. Alcala (Mex) 35, 10. Tolhoek (Ned) 27. Bergklaasement: 1. Claveyrolat (Fra) 13, 2. Le Clerc (Fra) 12, 3. Da Silva (Por) 8, 4. Kelly (Ier) 7, 5. Lilholt (Den) 7, 7. Theunisse (Ned) 4, 8. Slemons (Ned) 2. Tussensprintklassement: 1. Talen (Ned) 18, 2. Lilholt (Den) 18, 3. Zanatta (Ita) 14, 4. Da Silva (Por) 8, 5. Chaubet (Fra) 6. Onze correspondent Bob van Huët reist de Tour de France- karavaan vooruit en geeft dagelijks een impressie van stad en streek waar de deelnemers aan de Grande Bouclé later rijden. Vandaag een schets van de Hel van het Noorden, waar zonzoekers extra op het gaspedaal trappen. WASQUEHAL De agglo- Sinds 1975 brengt Lille zijn meratie Lille-Roubaix-Tour- huisvuil naar Wasquehal en coing staat niet te boek als de Mauroy heeft het contract fraaiste hoek van Frankrijk, voor de verbranding juist met Het vaak trieste, „Hollandse 24 jaar verlengd. „Volgend landschap", met zijn vergane jaar zal de fabriek non-stop industriële glorie doet Fran- 2,5 miljoen ton rook en stof krijkgangers meestal op het hebben uitgestoten", aldus een chemisch comülex De bo- gaspedaal trappen om de Hel een door Vignoble uitgegeven dem hebben we tot diep van het noorden zo snel mo- pamflet. Naar verluidt zou moeten reinigenvalt Colette gelijk achter zich te laten, president Mitterrand (ook so- Decamps bij Bedoeling is met „Voor mij begint Frankrijk cialist) zijn vechtersmentali- een rondvaartboot tochtjes te pas in Picardie". schreef een teitwel waarderen. Ongetwij- maken over de vele kanalen. onbeleefde collega eens. feld tot ergernis van Mauroy Den excursie shopping en bet staatshoofd eens in Belgique" lijkt de jonge VVV Colette Decamps, directrice Wasquehal op bezoek. wej jeuk YfP.be PaSrf?n iaa[ bestaande t De politiek van monsieur le VVV van Wasquehal (midden Imago majre Het moef pretüg Zljn in bovengenoemde driehoek), „Die fabriek is volledig in hier te wonen") slaat aan. De springt zowat uit haar vel als strijd met het nieuwe imago werkgelegenheid heeft niet ze het hoort. Als eerste Franse dat we Wasquehal willen ge- onder zijn groene tic geleden aankomstplaats zal de 17.000 ven'\ zegt de burgemeester, omdat dank zij extreem gun- nwoners tellende gemeente jyjet zonder trots verwijst hij stige vestigingsvoorwaarden Jaar Tour ontvangen, naar het heringerichte een- diverse schone bedrijven kon- Lr zijn genoeg mensen die m trum en de .nieuwe plezier- den worden aangetrokken, bet noorden alleen zien wat jachthaven, een voor buiten- Een paar honderd banen le- fj'J 1S en daarnaast niets staanders nogal euforistische verde dat op. In Lille, Rou- klaagt mevrouw Decamps, benaming voor een kademuur baix en Tourcoing zijn de e! coUega-VVVs vecht ze met wat hootjes. Het water, druiven daarom wel eens zich „dood om de akelige dat langs de vuilverbranding zuur. Maar Vignoble deert het vooroordelen de wereld uit te stroomt, is eng zwart. „Ver- niet. Onlangs werd hij met "JwJLI?,?,!**ëeet niet dat op deze plek een een overweldigende meer der- nemen van de snelweg af te paar jaar gejeden nog een fa. heid (80 procent) herkozen, gaan kunnen wij prachtige briek van Saint-Gobain stond, BOB VAN HUET landschappen bieden Opzien Die aangename plekjes zullen straks ook in Wasquehal zelf te vinden moeten zijn. Ten minste, dat is het streven van deputé-maire (Kamerlid en burgemeester) Gerard Vigno ble. Deze 43-jarige, dissidente (lees: zeer naar rechts gescho ven) socialist, baarde vorig jaar opzien door persoonlijk de bezetting van de lokale vuil ver bran dingsinstalla tie te leiden. Dat was een oorlogs verklaring aan het adres van de sterke man in de regio, oud-premier Pierre Mauroy, burgemeester van Lille en, last but not least, partijleider 'n finishplaats Wasquehal is de Tour de France vandaag weer van de Franse socialisten, op vertrouwde bodem gearriveerd. FOTO: pers unie Overigens heeft het PDM-on- derzoek ook nog gevolgen voor Krikke persoonlijk. In het rapport, dat overigens nooit openbaar is gemaakt, wordt Jean Court, het jurylid dat in de Tour van '88 toezicht hield op de medische controle, door PDM beschuldigd dat hij de renners Fignon, Zimmer mann, Mottet en Bernard had gewaarschuwd dat zij bij de medische controle op doping- gebruik waren betrapt. Ver volgens zouden de vier naar aanleiding daarvan de Tour voortijdig hebben verlaten. Court ondernam juridische stappen en verlangt dat zowel Krikke als het bedrijf PDM zich voor de rechter verant woordt. De manager wil over die zaak weinig kwijt. Alleen dat de advocaten van beide partijen tot een vergelijk pro beren tè komen. „En dat zal wel lukken", voorspelt Krik ke. „Op een rechtzaak zit noch ik noch PDM te wachten." Nu de Tour is begonnen, heeft Krikke wel andere zaken aan zijn hoofd. Zoals er voor te zorgen dat de interne organi satie goed verloopt en er geen paniek uitbreek zodra er iets mis gaat. Buiten dat heeft hij als manager al de handen vol aan de dagelijkse beslomme ringen, want PDM heeft van alle Tourploegen het meeste personeel rondlopen. Op ne gen renners zijn er in Frank rijk maar liefst veertien bege leiders. Dat zijn naast de ma nager: twee ploegleiders, vier mecaniciens, vier masseurs, een dokter, een fysiotherapeut en een pr-man. Voor een goe de coördinatie vormen Krik ke, ploegleider Jan Gisbers en pr-man Harry Janssen het lei dende driemanschap. Zij voe ren dagelijks overleg om alle werkzaamheden op elkaar af te stemmen. „Die interne com municatie is nieuw", vertelt Krikke. „Ook een gevolg van het onderzoek naar de zaak Theunisse, want daaruit is eveneens gebleken dat daar aan vorig jaar nogal het een en ander schortte. Nee, aan de renners hebben we geen ge dragscode verstrekt. Wij vor mer» een liberale ploeg waarin ruimte moet blijven voor de individuele vrijheden. We wil len ook voorkomen dat een renner zijn spontantiteit ver liest." Het zit PDM tot op heden nog niet erg mee, want naast alle organisatorische problemen wil het maar niet vlotten met de prestaties van de duur be taalde renners. In de aanloop naar de Tour kwam alleen de zege van Kelly in Luik-Baste naken-Luik overeen met de pretenties van de ploeg. Voor het overige overheersten de teleurstellingen. De Ronde van Frankrijk moet aan alle ellen de een eind maken. Daarom kwam de etappezege van de Mexicaan Raul Alcala gisteren bijzonder gelegen. Al is dit wat PDM betreft nog maar het be gin. Als alles volgens opgestel de PDM-plan verloopt, moet in Parijs pas echt worden ge oogst. HENK STOUWDAM LUXEMBURG In het af gunstige wereldje van de prof wielrenners staat de Spaanse ploeg van Mathieu Hermans niet hoog aangeschreven. Ze ker onder de ploegleiders niet. Zij beschouwen de formatie niet alleen als een concurrent, maar bovenal als onruststoker met Albert Stofberg als kwade genius. De mening van Peter Post is in dat opzicht veelzeg gend: „Die badmeester belooft renners gouden bergen, maar over geld beschikt-ie niet". De Amstelveense ploegleider heeft geen hoge pet op van Stofberg, de voormalige bad meester uit Kerkdriel, die als trainer van Hermans bij de Spaanse ploeg binnendrong. Hij heeft er inmiddels de lei ding over een opleidingsschool, traint de Nederlanders die on der contract staan, fungeert als hun zaakwaarnemer en is bo vendien hyperactief in de wer ving van renners. Vorig jaar maakte hij onder anderen Gert-Jan Theunisse lekker met een miljoenencontract. De Nederlander, die in 1988 zowel positief als negatief naam maakte in de Tour de France, zal inmiddels geen spijt hebben dat hij niet op die aanbieding is ingegaan. De ploeg van Hermans verkeert in grote financiële problemen en pas op het nippertje kon deel neming aan de Ronde van Frankrijk worden veilig ge steld. De moeilijkheden ontstonden in de Ronde van Spanje toen hoofdsponsor Caja Rural zich niets meer liet gelegen aan contractuele verplichtingen en zich terugtrok. Het gevolg was dat na de Vuelta geen salaris sen meer werden uitbetaald en er onder de renners onrust uit brak. Pas twee weken voor de Tour werd in Paternina een nieuwe sponsor gevonden, maar daarmee zijn alle proble men nog niet opgelost. Basisplicht Paternina, een Spaanse produ cent van landwijnen, ging al leen met Hermans c.s. in zee, omdat de Tour publicitair interessant is. *Voor overne ming van alle financiële ver plichtingen die Caja Rural was aangegaan, voelde Paternina niet. De sponsor voldeed aan de reglementair vastgelegde basisplicht om drie maanden borg te staan voor de renners- lonen, met als gevolg dat ef in moeilijk over de verandering van tenue, hoewel dat volgens de voorschriften niet is toege staan. „Daarvoor hebben we ontheffing verleend, want het ging ons te ver om renners om die reden de Tour te ontne men", verklaart de Nederland se FICP-voorzitter Hein Ver- bruggen, die er wel bij vertelt niet erg gelukkig met de situa tie te zijn. „Wat mij betreft worden de reglementen vol gend jaar zodanig gewijzigd dat een bedrijf zich minimaal voor een jaar tot sponsoring ver plicht. Nu is het mogelijk dat een firma betrekkelijk goed koop de publicitaire vruchten van de Tour kan plukken. Dat zou niet moeten kunnen". De overhaaste entree van Pa ternina had tot gevolg dat de renners, onder wie ook de Ne derlanders Erwin- Nijboer en René Beuker, pas een dag voor de Tourstart in Luxemburg over nieuwe shirt konden be schikken. En dan alleen nog de conventionele kleding, want de snelle pakken, die worden ge dragen in tijdritten, worden pas in de loop van deze week geleverd. In de proloog en de ploegentijdrit van afgelopen weekeinde reed Paternina met een handicap, een situatie waar klassementsrijder Marino Lejaretta het meest door werd gedupeerd. Ander vlekje Een ander vlekje dat moest worden weggewerkt, betrof het in Frankrijk wettelijk vast gelegde verbod, dat er op sportkleding geen reclame mag worden gemaakt voor acoholi- sche dranken en rookwaren. En Paternina handelt toevallig wel in wijnen. Maar ook in olijven...Dus kon via die ach terdeur een startverbod in de Tour worden voorkomen. Af gezet tegen de financiële peri kelen. komt de mededeling van Stofberg dat de Spaanse ploeg volgend jaar zelfs twee profploegen wil starten vreemd over. De Nederlander heeft het over een Europees team en een ploeg voor alleen de Spaanse wedstrijden. Stof berg beweert dat er voor een formatie al een sponsor is ge vonden. Slechte ervaringen met sponsors werken bij de Spaanse ploegen schijnbaar ac tiverend in plaats van depri merend. Of houdt de onrust aan? HENK STOUWDAM In bepaalde opzichten is PDM met opgeheven hoofd' aan de Tourklus begonnen, want de rapportage over de dopingzaak Theunisse heeft al tot enige veranderingen geleid. De Tourdirectie heeft de doping controle aanzienlijk verbeterd, terwijl het gewijzigde jury korps met strikte opdrachten aan de slag is gegaan. Dat heeft PDM in ieder geval be reikt, maar helemaal gerust op Ronde - kroniek een gunstige uitwerking is Ten aanzien van de doping controle heeft PDM bijvoor beeld maatregelen genomen. De ploeg heeft urineflesjes en een verzegeltang aangeschaft om de urine van gecontroleer de renners in geval varj een positieve uitslag ook zelf te kunnen onderzoeken. Dat moet ddn gebeuren in het Ne derlands Instituut voor Drugs- en Dopingresearch van profes- soor Jacques van Rossum in Nijmegen. „Naast de twee fles jes die een renner voor de con trole moet afleveren, laten we hem ook ons flesje vullen, dat vervolgens met die tang wordt verzegeld. Omdat wij vinden dat we het maximale moeten doen om niet opnieuw proble men te krijgen. Het zoekraken van flesjes, wordt met deze werkwijze al uitgesloten", ver klaart manager Manfred Krik ke, die vindt dat een onder zoek in twee laboratoria ook de objectiviteit waarborgt. Bij die laatste woorden van Krikke mag gerust een kantte kening worden geplaatst, om dat een aantal renners van PDM een jaar geleden mee werkte aan een experimenteel wetenschappelijk onderzoek naar doping in het instituut van Van Rossum, overigens ook degene die vorig jaar, op verzoek van PDM, de contra expertise van Theunisse voor zijn rekening nam. Het onder zoek waar de renners van PDM bij waren betrokken, had tot doel om aan de weet te komen in welke dosering ver boden middelen moeten wor den toegediend om niet te worden betrapt. Onder het mom van een wetenschappe lijk experiment probeerde het anti-dopinginstituut aan de weet te komen hoe de regels kunnen worden omzeild. Dat is minstens zo dubieus als de hulp die de betrokken renners en PDM daaraan verleenden. Manfred Krikke probeert de opstelling van PDM voor een deel te vergoeilijken. „Omdat het niet ons initiatief was, maar een verzoek van de we tenschap. Jan Gisbers is ge vraagd daaraan mee te wer ken en heeft daarmee inge stemd. Maar ik geef toe dat het tricky business is". Laks Toen Krikke zich vorig jaar zo vastbeet in het onderzoek naar de dopingaffaire Theunisse vroeg hij zich meerdere keren af waaraan hij was begonnen. Hij kwam op voor de belangen van PDM, maar moest tevens constateren dat het de renners blijkbaar weinig kon schelen. Krikke vindt dat de belangen organisatie van de renners zich veel te laks opstelt. „Zij hebben een probleem, niet wij als werkgevers", meent de PDM-manager. „Ik vind dat vanuit het peloton te letar- gisch wordt gereageerd. Uit die hoek mogen best meer ini tiatieven worden genomen om de controles te verbeteren. Als sponsor ben ik bereid daaraan steun te verlenen, maar niet om het voortouw te nemen". FRANCORCHAMPS In Luxembusg starten 196 renners voor de derde etappe van de Ronde van Frankrijk over 241 kilometer door de Ardennen naar het racecircuit van Francorchamps in België. Weer. Bij de start breekt het wolkendek open en schijnt voor het eerst in de 76ste Tour de zon. Harde wind houdt tempera tuur laag. Passief. Vijf uur lang neemt peloton een passieve houding aan.- Gemiddelde snelheid lager dan 35 km/u. Talen is actief bij tus sensprints. Hij wint er twee, Pieters een. Claveyrolat jaagt met succes op punten voor bergklassement. Finale. Alcala leidt de beslissende vlucht in na 192 km. Pensee, Mare Madiot, Marie, Lubberding, Tolhoek, Van Slycke, Skibby en Chaubet vormen de kopgroep. Voorsprong loopt snel op naar 2 minuten. Splitsing. Alcala en Skibby zijn de uitblinkers. Zij lossen de rest van de kopgroep. Marie en Tolhoek komen nog bij hen en veel later sluit ook Madiot aan. Solo. Op het circuit van Francorchamps benut Alcala laatste helling voor een ontsnapping naar de eerste Mexicaanse etappe zege in de Ronde van Frankrijk. Tolhoek sprint naar 3e plaats. Da Silva eindigt in peloton als 11e op 50 seconden en behoudt de leiderstrui. de begroting nog een gat van een miljoen gulden moet wor den gedicht. Stofberg hoopt het tekort te kunnen dekken door voor de Ronden van Nederland en Bel gië co-sponsors te vinden. Lukt dat niet, dan is er volgens hem nog geen man overboord, want Peli Egana, de steenrijke direc teur van materiaalleverancier Orbea, heeft zich voor het te kort garant gesteld. Desondanks wordt de indruk dat de Spaanse ploeg op een wankele basis opereert niet weggenomen. De wijze waarop de zaken zijn geregeld voor de Tour de France doen amateu ristisch aan. Pas twee dagen voor de Tourstart kreeg de FICP, de profsectie van de in ternationale wielerbond, een reactie op het herhaalde ver zoek om te bewijzen dat er geen totaal nieuwe ploeg ach ter Paternina schuilgaat, maar er inderdaad sprake is van overneming van Caja Rural. Nieuw tenue De FICP deed vervolgens niet FRANCORCHAMPS Bij PDM mag men dan ongaarne worden herin nerd aan de dopingaffaire van Gert-Jan Theunisse, feit is wel dat de gepakte renner er indirect voor verantwoordelijk is, -dat zijn werkgever de interne organisatie tijdens de Tour de France heeft aange past. De kapitaalkrachtig ste Nederlandse wieler ploeg werkt in de Tour volgens een minutieus voorbereid plan, waarin werkwijze, gedragsregels en alle andere zaken nauwkeurig zijn vastge legd. Een herhaling van '88, met alle frustraties van dien, wil de ploeg van Jan Gisbers hoe dan ook voorkomen. Albert Stofberg (rechts) wordt in de wielerwereld beschouwd als onruststoker.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7