Strijd over abortus nog niet voorbij 3 WEKEN BUNGALOWVAKANTIE VOOR DE PRIJS VAN 2? China beperkt recht op demonstratie Grote coalitie risico voor Solidariteit Angola wacht enorme rijkdom Sovjetunie kan leven met niet-communistisch bewind MENDORADO INJUUOF AUGUSTUS BUITENLAND Ceidoe Sou/iont DINSDAG 4 JULI 1989 PAGINA 5 Moslimleider Egypte: aids-lijders moeten dood CAIRO Mensen die aan aids lijden, moeten worden gedood. Zo luidt de op vatting van de hoogste islamitische leider in Egypte, Abdullah al-Mashad. Een dode aids-lijder kan immers geen andere men sen besmetten, aldus Al-Mashad. Hij deed de suggestie aids-patiënten te laten ster ven door hen geen eten, drinken of medi sche verzorging meer te geven. Zwangere vrouwen die aan de dodelijke ziekte lij den, zouden geaborteerd moeten worden. Volgens officiële opgave zouden vorig n jaar 17 Egyptenaren en 28 buitenlanders in Egypte aids hebben. Minstens vier mensen, onder wie een buitenlander, zijn in Egypte aan de ziekte overleden. Janos Kadar ernstig ziek BUDAPEST De voormalige Hongaarse partijleider Janos Kadar is gisteren in allerijl in het ziekenhuis opgenomen. Kadar is getroffen door een longontsteking en kampt met ademhalingsmoeilijkheden, zo heeft het Hongaarse persbu reau MTI bericht. Door ver schillende partijfunctionaris sen was al gezegd dat de 77-ja- rige Kadar met ernstige ge zondheidsproblemen kampte, voordat hij in mei van dit jaar van zijn nog resterende poli tieke functies werd ontheven. Duizenden Britten willen de ruimte in LONDEN Meer dan zesduizend van alle leeftijden en met uiteenlopende beroepen hebben al te kennen gegeven mee te willen doen aan de eerste gezamen lijke Brits-Sóvjetrussische ruimtevlucht. De aanstaande ruimtemissie Juno, die voor de lente van 1991 op het programma staat, werd op 29 juni aangekondigd. Iedereen die belangstelling heeft mee te gaan moet dat voor 14 juli kenbaar hebben gemaakt. Na een reeks gesprekken en medische on derzoeken zal een lijst van driehonderd kandidaten worden opgesteld. Na een tweede selectieronde blijven dan uiteinde lijk twee astronauten over, die in novem ber naar de Sovjetunie zullen reizen om zich voor de vlucht voor te bereiden. Nederlanders nog vast na Grand Prix-rellen VERVIERS De Belgische autori- teiten houden na de rellen in Fran- corchamps van zaterdag nog drie Nederlanders vast. De betrokkenen worden ervan beschuldigd dat zij een gewapende bende hadden ge vormd om bij de Belgische Grand Prix-wedstrijden motorracen moei lijkheden te schoppeiy Zaterdagnacht vochten tientallen Nederlandse en Duitse motorfans met ongeveer 150 agenten en richt ten daarbij grote schade aan. Ver scheidene agenten en reltrappers liepen verwondingen op. Een rech ter zal vrijdag beslissen of het drie tal nog langer in hechtenis wordt gehouden. (Vervolg van de voorpagina) WARSCHAU De Sovjetunie heeft indirect laten weten dat het kan leven met een niet- communistische regering in Polen. Vadim Za- gladin, lid van het centraal comité en adviseur van Sovjetlieder Michail Gorbatsjov, zei op een persconferentie in Parijs dat Moskou met elke gekozen regering in Polen betrekkingen zal on derhouden. ..Dat is een binnenlandse aangele genheid waarover onze Poolse vrienden moeten beslissen", zo zei hij De Amerikaanse president George Bush heeft de Sovjetunie opgeroepen al haar troepen terug te trekken uit Polen, omdat er geen gevaar be staat voor een inval uit het Westen. In een vraaggesprek, dat gisteren in twee Poolse kran ten verscheen, zegt Bush dat de terugtrekking van de Sovjet-troepen het begin zou kunnen zijn van het vertrek van alle buitenlandse mili tairen uit Europa. De president repte echter niet van nieuwe Amerikaanse troepenreducties. De Sovjetunie heeft vorige maand reeds een begin gemaakt met een beperkte terugtrekking van de in totaal 45 000 manschappen die zij sinds de Tweede Wereldoorlog gelegerd heeft in Polen. Poolse functionarissen hebben gezegd dat er ongeveer 10.000 Sovjet-militairen zullen verdwijnen. Bush begint zondag aan een driedaags bezoek aan Polen, zijn eerste reis naar Oost-Europa als president. (Van onze correspondent 'Jo Wijnen) WASHINGTON De uit spraak van het Ameri kaanse Hooggerechtshof over abortus geeft uitzicht op langdurige en heftige confrontaties in de Vere nigde Staten, vooral op het niveau van de afzon derlijke staten. De uit spraak verdiept boven dien de kloof, die conser vatief en liberaal Amerika nu al zo nadrukkelijk scheidt. Het abortusvraagstuk is in dit land omgeven door emoties, die men in Europa voor onmo gelijk houdt. Die emoties zijn door twee achtereenvolgende presidenten Ronald Reagan en George Bush sterk aan gewakkerd. Beidet» stelden zich onverkort achter de anti abortusbeweging en wensten het totaal ongedaan maken van de zogenaamde Roe-ver- sus-Wade-beslissing uit 1973. Die beslissing betekende dat abortus wettelijk was toege staan en dat het exclusieve, ei gen beslissingsrecht van de vrouw werd erkend. Reagan en Bush hebben wette lijk niets kunnen doen om de bestaande regelingen onge daan te maken. Wellicht heb ben ze allebei ook niets willen doen, omdat dat politiek te ge vaarlijk was. Immers, uit alle peilingen blijkt dat een meer derheid van de Amerikaanse bevolking nog steeds achter de bestaande abortuswetgeving staat. Ronald Reagan heeft mede daarom toen hij nog president was vier zeer conservatieve rechters in het Hooggerechts hof benoemd, in de kennelijke hoop dat die zouden doen wat hij niet durfde te doen: abortus volstrekt onmogelijk maken in de VS. Privé-rechten Wat dat betreft is Reagan en ook Bush bedrogen uitgekomen. Het Hoogge rechtshof heeft in zijn jongste uitspraak het beslissingsrecht van de vrouw niet aangetast. Het heeft het uitvoeren of het verkrijgen van abortus alleen maar bemoeilijkt, door het 'vraagstuk terug te leggen op de vergadertafels van de wet gevende lichamen van de af zonderlijke staten. Die kunnen nu door hen gesubsidieerde of betaalde ziekenhuizen en me- Voor het gebouw van de Supreme Court werd gede monstreerd door voor- en tegen standers van een strengere abor tuswetgeving. FOTO: AP dische instellingen en het daarin werkend personeel de uitvoering van abortus ronduit verbieden. Hoe vreemd het ook klinkt, er zit enige logica in het nu geno men besluit. Op grond van de Amerikaanse Constitutie is het vrijwel onmogelijk de privé- rechten van de burger, en in dit geval van de vrouw, aan te tasten. Juist in conservatieve kringen in de VS is de vrijheid van het individu een bijna hei lig beginsel. Het was dan ook niet te verwachten dat een als „conservatief" bekend staand Hooggerechtshof de rechten van de vrouw zou willen on dermijnen omwille van dat an dere, vrijwel heilige principe van conservatief Amerika: het recht op leven. Óp dat laatste recht baseert de anti-abortus beweging al haar acties. Het probleem van de anti-abortus beweging is evenwel dat onder haar paraplu de individuele rechten in botsing komen met het recht op leven. Er is nog een derde, eveneens nagenoeg heilig principe dat de Amerikaanse conservatie ven met grote nadruk omhel zen. Dat is het principe dat de overheid zich niet, dan toch zo min mogelijk met de burger mag bemoeien. Dat principe heeft het Hooggerechtshof nu aangegrepen om abortus aan zienlijk te bemoeilijken. Het Hof heeft bepaald dat omdat het de afzonderlijke staten zijn die het geld op tafel leggen voor ziekenhuizen en medische voorzieningen die staten ook het recht hebben zich te ontdoen van iets dat ze niet willen: het met overheids geld mogelijk maken van abortus. Met andere woorden: het Hof draait een omstreden stuk overheidsbemoeienis terug, hetgeen uitstekend past in de conservatieve filosofie die zegt, dat de overheid op af stand moet blijven, zeker als het gaat om religieuze, per soonlijke en vooral morele vraagstukken. Vast staat dat veel staten met een beroep op de gisteren ge dane uitspraak alles zullen doen om zo snel mogelijk „abortus op kosten van de overheid" ongedaan te maken. Er zullen ook staten zijn die ziekenhuizen en instellingen blijven betalen, ook als daar abortus wordt uitgevoerd, met als resultaat een vreemde rechtsongelijkheid op het ni veau van die staten. Bemoeienis Bovendien leidt de poging van het Hooggerechtshof een stuk overheidsbemoeienis ongedaan te maken tot een nieuwe be moeienis van die overheid. Immers, die overheid krijgt nu het morele recht medische in stellingen iedere financiële hulp te weigeren als die zich met abortus inlaten. In het ge val dat er, om wat voor reden dan ook, toch abortussen wor den uitgevoerd in die zieken huizen, moet de overheid op de rechterstoel gaan zitten om een bovendien moreel zeer ge laden oordeel te vellen. Vele Amerikanen zullen ver ward en onzeker reageren op het feit dat onder de Constitu tie. die door miljoenen mensen in de VS als onaantastbaar wor.dt ervaren, veel, zoniet heel veel mogelijk is. Wat de Constitutie kennelijk niet doet althans niet in het oordeel van het Hooggerechthof in zijn overwegend conservatieve sa menstelling is de mensen samenbrengen; het bindend en leidend element vormen dat een verdeelde samenleving als de Amerikaanse meer dan ooit nodig heeft. PEKING Chinezen mo gen niet meer demonstre ren tegen de communisti sche partij of tegen het so cialisme. Premier Li Peng heeft gisteren een wets ontwerp van deze strek king ingediend bij h'et Volkscongres, het Chinese parlement. Het wetsontwerp, dat al tien jaar in de maak was, hand haaft het recht op demonstra ties, maar brengt er wel beper kingen in aan. Zo mogen Chi nese burgers niet deelnemen aan betogingen waar ook men sen uit „andere gebieden, een heden of kringen" bij aanwe zig zijn. Politici, soldaten en ambtenaren mogen niet de monstreren zonder toestem ming van hun werkgever. En zonder toestemming bij beto gingen aansluiten. De Amerikaanse ambassadeur in China heeft gisteren for meel een klacht ingediend bij de Chinese regering over de beschieting van appartemen ten door Chinese militairen op 7 juni waarin zich buitenland se diplomaten bevonden. Vol gens een onderzoeksrapport van de Amerikanen hebben de militairen doelbewust op het complex hadden geschoten. Opnieuw heeft de politie van Peking studenten gearres teerd. De vijf zouden tijdens het gewelddadige optreden van het leger in het centrum van de stad een automatisch pistool hebben gestolen. Ze zullen „zwaar gestraft" wor den, liet de politie gisteren we ten. Ook werd een arbeider aangehouden die tijdens de on lusten een machinegeweer van buitenlanders mogen zich niet een tank had gestolen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00, zaterdags tussen 14.00 e 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond ne bezorgd. ADVERTENTIE Nog niets geregeld voor deze zomervakantie? Dan is dit uw laatste tons! Kom naar het kompleet ver nieuwde loohorst of het waterrijke Weerterbergen, de twee luxueuze Vendorado bungalowparken in ons eigen Limburg. Midden in de mooie natuur, met volop subtropische waterpret, gezellige restaurants en veel sportieve oktie. En 't allermooiste: als u nu voor 2 weken boekt, krijgt u de derde week er gratis bij! Bel voor informatie en reservering: 020 - 6 65 65 65 Eventuele ondeie kortingen vervollen bi| deze aanbieding. Geldt niet voor reeds geboekte vokanties Wanneer begint üw vakantie? Deze Vendorado voordeeloktie geldt voor Loohorst en Weerter bergen, uitsluitend voor onderstaande perioden van 3 weken.- 7 t/m 28 juli 14 juli t/m 4 augustus 21 juli t/m 11 augustus 28 |uli t/m 18 augustus 4 t/m 25 augustus Boek nog deze week bij V&D, ABN Bonk, D-Reizen, Arke, Toer koop, Rottink of de grote postkantoren. Of bel direkt Vendorodo! Gewonden bij zinken Noorse veerboot OSLO Voor de kust van het Noorse eiland Langoeya is een Noorse veerboot gezonken na een aanvaring met een Westduits vrachtschip. De veerboot had 95 mensen aan boord. Er vielen geen dodelijke slachtoffers; wel waren er zeven gewonden, van wie er een ernstig aan toe is, aldus de politie. Over de oorzaak van de aanvaring, bij kalm water en mooi weer, is nog niets be kend. Na de aanvaring trachtte de kapitein van de veerboot zijn eindbestemming te bereiken. Op ongeveer tweehonderd meter van de kust kwam de veerboot te zinken. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 24.000 MIJLEN OCEAANRACE 409) Het is de 'Pandora', die de seinen van de 'Viking' op vangt. Frank Morris besluit onmiddellijk de achtervolging in te zetten. Het roversschip heeft een flinke voorsprong, maar het motorjacht loopt sneller. „We moeten voorzichtig zijn, Marga", zegt hij tegen zijn nichtje, wanneer de 'Hydra' in 't zicht komt, ..want die Larry is tot alles in staat. Nader het schip zo dicht mo gelijk, maar wees op alles voorbereid". Frank gaat aan dek, voor alle zekerheid gewapend met een geweer. De 'Pandora' nadert de 'Hydra' aan lijzeide en dan praait Frank het schip. „Hallo, Lar ry!" schreeuwt hij, ,,je spelletje is uit, man! Zet zo snel mogelijk je gevangene over aan boord van mijn schip!" Maar er komt geen antwoord van de 'Hydra'... tot Frank opeens een kreet van schrik slaakt; op de voorplecht van de 'Hydra' heeft hij het kanon ont dekt! WARSCHAU De snel- fel-conferentie. Kiszczak, heid waarmee in Polen de een boezemvriend van Jaru- inflatie toeneemt wordt j'\ ^an eventuele i. .na„Dn„„j j„.r kandidaat voor het presi- slechts geeyenaard door dentschap op brede ste|;n in het duizelingwekkende pariement rekenen, tempo waarin de Poolse problematischer is de invul- communisten het politieke üng van het premierschap, initiatief wordt ontnomen. De PVAP en de oppositie zijn het er over eens dat er dringend behoefte is aan een kabinet, waarin de vakeco nomen domineren. De man ter gekregen toen partijleider voor Solidariteit fractie- Jaruzelski afzag van zijn leider in de Sejm wordt, kandidatuur voor het presi- prof. Bronislaw Geremek, is dentschap nieuwe stijl Wat eeP historicus die zich de af- tot nu toe als regeriilgsblok gel°P?n tlen jaar uitvoerig de dienst uitmaakte is uit- met de economische proble- eengevallen. Binnen de men van zijn land heeft be- PVAP heeft de strijd tussen ziggehouden. Maar zijn eco- „betonkoppen" en hervor- nomische ideeën wijken zeer mers nu plaats gemaakt voor af va" dlc van de commums- algemene radeloosheid. «"V Het 's daa""V de vraa« In deze situatie is het logisch of hlJ 'n de eerste. fase van de dat Solidariteit overweegt overgang van planeconomie om terug te komen op hafr naar een soort socialistische standpunt dat zij ook na een markteconomie voor hen als verkiezingsoverwinning premier aanvaardbaar is. geen regeringsverantwoorde- Een ander probleem van een Ujkheid wil dragen. Adam "8rote coalme IS de. bezet- Michnik, hoofdredacteur van <'.nS va" de ministeries van het Solidarnosc-dagblad Ga- binnenlandse zaken defensie zeta Wyborcza. heeft een en buitenlandse zaken Deze lans gebroken voor een op- m.n.stersstoelen zullen de zienblrende ruilhandel met communisten met willen af- de communisten. Solidarnosc «e,ven Maar wie deze sleu Het machtsverlies van de Poolse Verenigde Arbeiders partij (PVAP) heeft vorige week een dramatisch karak- telposten in handen heeft, domineert het kabinet. En dat is juist hetgeen de opposi tie wil vermijden. Onzekerheid Hoewel de bereidheid van Solidariteit om regeringsver antwoordelijkheid te dragen een doorbraak zou moeten betekenen, heeft de omme zwaai van de oppositie voor alsnog de onzekerheid groter gemaakt. Er zijn echter zeer dringende redenen om spoe dig zowel een nieuwe presi dent te kiezen als een nieu we regering. Zo koerst de Poolse economie regelrecht af op een volledig bankroet. De enige remedie daartegen is volgens de econoom prof. Baka, lid van het Poolse po- litburo, een daling van de toch al jammerlijke levens standaard met nog eens der tig procent. In elk geval moeten er opnieuw zware of fers worden gevraagd van een volk, dat bijna niets meer te offeren heeft. Dat durft echter noch de PVAP noch Splidariteit aan. De kans is dus maar klein dat een eventuele „grote coa litie" kan redden wat onder het huidige regime al op het punt staat te verdrinken. Het „bekeerd". Niet alleen heeft aanbod van de oppositie om hij het politie-apparaat gron- regeringsverantwoordelijk- dig gezuiverd, hij heeft ook heid te dragen lijkt dus voor een belangrijk aandeel gehad al riskant voor Solidariteit in het totstandkomen en het zelf. welslagen van de Ronde Ta- LEO VAN VLIJMEN zou de kandidatuur van Czeslaw Kiszczak voor het presidentschap willen steu nen, wanneer als tegenpres tatie de nieuwe premier uit de rijen van de oppositie wordt gekozen. Met een der gelijke nieuwe machtscon stellatie, aldus Michnik, zou zowel de continuïteit als de hervormingskoers gegaran deerd zijp. President Michniks voorstel komt neer op een „grote coalitie", zoals generaal Jaruzelski al eerder heeft geopperd, waarbij ech ter in de versie van Solidari teit de topfuncties van presi dent en premier eerlijk wor den verdeeld. De door Jaruzelski voorge stelde kandidaat voor het presidentschap, generaal Kiszczak ligt daarbij niet slecht in de markt. Welis waar heeft hij als minister van binnenlandse zaken tij dens de staat van beleg een heksenjacht op de leiders van Solidariteit gehouden, en ruim twaalfhonderd van hen achter de tralies gekregen. Maar na de door leden van de veiligheidspolitie gepleeg de moord op de priester Po- pieluszko is hij kennelijk NA EINDE JARENLANGE BURGEROORLOG LUANDA ontwikkelingswerkerd wezen er enkele jaren ge leden al op dat de burger oorlog Angola een grote dienst heeft bewezen. Door de bombardementen konden boeren in Angola hun houten werktuigen opeens vervangen door duurzaam ijzeren gereed schap, gemaakt van de scherven van bommen en andere dodelijke wapens. In sommige gebieden vervijf voudigde de opbrengsten van het land, hoewel de oogsten door de bombardementen en branden soms verloren gingen. Angola heeft enorme natuur-' lijke rijkdommen, zowel grondstoffen die onmisbaar zijn voor de industrie als olie en vruchtbare landbouwgrond. Nu de veertien jaar durende burgeroorlog is afgelopen kan Angola in snel tempo zijn- rijk dommen gaan ontwikkelen. Een einde aan de gevechten zal meteen merkbaar zijn aan Italiaanse de verbetering van het ver voer. Tot nu toe was transport door de lucht de enige be trouwbare weg. Er wordt al gewerkt aan het herstel van de door de oorlog zwaar be schadigde Benguela-spoorlijn die dwars door de belangrijk ste landbouwgebieden van het land loopt en die grondstoffen kan aanvoeren uit Zambia en Zaire. De boeren die naar de grote steden moesten vluchten en zullen gaan terugkeren, moeten grote delen van hun grond eerst zien te ontdoen van de vele mijnen. De diamantwinning is al sinds 1986 aan het aantrekken. In 1988 werd ruim een miljoen karaat gewonnen. De diaman topbrengsten zullen spectacu lair stijgen zodra ondernemin gen toegang krijgen tot enkele rijke gebieden. De olie-indus trie is tijdens de burgeroorlog overeind gebleven. Die haalt nu 95 procent van de deviezen binnen. Koffie-export Ondanks de oorlog heeft An gola (negen miljoen inwoners) een relatief bescheiden buiten landse schuld van ongeveer twaalf miljard gulden. Pas dit jaar diende Angola een ver zoek in om toegelaten te wor den tot het Internationale Mo netaire Fonds, een verzoek dat op 22 juni werd ingewilligd, voor een herschikking van de buitenlandse schuld. De regering hoopt dat veran deringen in de wetgeving voor buitenlandse investeringen een gunstige uitwerking heb ben op de investeringsbereid heid van buitenlandse bedrij ven die nu al een leidende rol spelen in de olie-industrie. Verwacht wordt dat Angola eind volgend jaar ongeveer een half miljoen barrels per dag kan produceren. Vóór de oorlog had Angola een voedseloverschot. Het ex porteerde voedseL en het was één' van de belangrijkste kof- fie-exporteurs van de wereld. Nadat het Zuidafrikaanse le ger zich rechtstreeks begon te mengen in de strijd in het zui den tussen de „rebellen" van de Unita en het door Cubaanse troepen gesteunde Angolese regeringsleger, moest de rege ring veertig procent van de begroting aan defensie gaan uitgeven. Het transport-sy steem zakte in, evenals de mijnbouw. Zwarte markt De regerende MPLA-partij van president Eduardo Dos Unita nog ver weg was, plan voor economische weder opbouw opgesteld. Iedereen heeft het nu over de SEF, de Portugese initialen van het plan. Volgens westerse diplo maten heeft de Angolese rege ring nog maar weinig onder nomen om het plan uit te voe ren, waarschijnlijk omdat het wachten was op een bestand. Men wil in ieder geval de „candonga" aanpakken, de zwarte markt die het eeuwige bijverschijnsel van oorlog lijkt te zijn. Maar ook de overheids controle op bedrijven moet minder worden, verlieslijden de staatsbedrijven moeten ge saneerd worden, particuliere investeringen aangemoedigd worden en de controle op prij zen, lonen en geldkoers moet 'worden verminderd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5