ih Gorbatsjov naar Frankrijk ondanks begrafenis Gromyko Wei jers: plan Dekker niet te snel invoeren Brusselse randgemeente discrimineert Franstaligen Miljoenen Russen kopen Hongaarse winkels leeg Lezen iservice RONDJE TEXEL B BINNENLAND &e\dM<Bowumt DINSDAG 4 JULI 1989 PAGINA I Alibi voor verdachte van moord op Palme STOCKHOLM De man die ervan wordt verdacht de Zweedse premier Pal- me te hebben vermoord, kan dat niet ge daan hebben. Op het moment van de moord bevond verdachte Christer Pet- tersson zich op een metrostation ver uit het centrum van Stockholm, zo ver klaarde gisteren een 68-jarige getuige. „Het proces is nog niet voorbij, maar deze ontwikkeling doet de weegschaal zeker overhellen ten voordele van de verdachte", was het commentaar van de jurist Claes Borgstrom voor de Zweedse radio. Eerder hebben enkele getuigen verklaard dat zij de verdachte wel heb ben herkend als de moordenaar. De pro cureur houdt donderdag zijn requisitoir. Komende maandag spreekt de advocaat van Pettersson zijn pleidooi. Goelag Archipel in Russisch maandblad MOSKOU De rehabilitatie van de Sovjetrussische schrijver Aleksandr Solzjenitsyn lijkt ophanden. Het lite raire maandblad Novy Mir heeft be sloten vanaf augustus grote fragmen ten te publiceren uit de Goelag Ar chipel. Daarin beschrijft Solzjenitsyn het systeem van werkkampen en po litieke onderdrukking sinds de op richting van de Sovjetunie. Volgend jaar zullen, met toestemming van de schrijver, andere werken van Solzje nitsyn die nooit in de Sovjetunie zijn gepubliceerd eveneens in Novy Mir verschijnen. Eerdere plannen de Goelag Archipel uit te geven strand den verleden jaar nog op verzet van het Kremlin. VS leveren Afghanen zeer moderne wapens ISLAMABAD De Verenigde Staten zou den het Afghaans verzet geavanceerde wa pens hebben geleverd ter waarde van 2,4 miljard gulden, om deze zomer de oorlog te gen de communistische regering in Kabul op te kunnen voeren. Dat heeft het officiële Af ghaanse radiostation Bakhtar bekendge maakt. Vorige week zei de Amerikaanse ge zant bij het Afghaanse verzet dat Washing ton de mujaheddin blijft steunen, ondanks de terugtrekking van de Sovjettroepen uit Af ghanistan eerder dit jaar. „Het verzet krijgt wapens in voldoende hoeveelheden om de beslissende overwinning te behalen in de na bije toekomst", aldus VS-vertegenwoordiger Tomsen. Hij zei echter niet wat voor soort wapens Washington leverde. Overigens gaat de Russische wapenhulp aan de Afghaanse regering ook onverminderd verder. Avondopleiding informatica - ingenieur DELFT Enige tientallen studenten starten op 28 augustus aan de Techni sche Universiteit Delft hun avondop leiding technische informatica, de enige die ons land kent. De eerste twintig studenten zijn vorige maand reeds ingeschreven. Met deze oplei ding in deeltijd wil de TU tegemoet komen aan de grote vraag naar infor- matica-ingenieurs. De opleiding tech nische informatica in Delft gaat uit van de faculteit technische wiskunde en informatica. De avondopleiding is bedoeld voor mensen die al werken op het gebied van de informatica maar een aanvullende opleiding wensen, en voor degenen die na bij scholing willen overstappen uit een verwant vakgebied. Nieuwe leider van Sudan belooft eerlijk proces KHARTOUM De Sudanese politici die sinds de coup van afgelopen vrij dag zijn gearresteerd, krijgen een eerlijk proces. Degenen onder hen die schuldig worden bevonden aan corruptie worden echter zwaar ge straft. Dat heeft de nieuwe leider van Sudan, generaal Omar Hassan al-Bas- hir, verklaard tegenover buitenland se journalisten. Bashir zei dat hij er persoonlijk op zal toezien dat de op gepakte politici eerlijk worden be recht voor noodtribunalen. „Maar de straffen voor schuldigen zullen zwaar zijn, omdat de misdaden die jegens het Sudanese volk zijn gepleegd erg groot zijn". Opnieuw acht jaar geëist wegens doodslag op tante DEN HAAG De 25-jarige Sh. A., die een ja geleden in Vlaardingen zijn tante doodschoot, door de rechtbank in Rotterdam terecht veroo deeld tot acht jaar gevangenisstraf. Dat stelde g teren de procureur-generaal bij het gerechtshof Den Haag, mr. B. de Hoogh. Net als bij de beha deling door de rechtbank bleef het motief voor i aanslag maandag bij het hof nogal duister. De ta te, een arts, had moeilijkheden met haar man, ei chirurg. A. wilde daar volgens eigen zeggen ie aan doen. Hij arrangeerde een gesprek met zi tante en nam daarbij een pistool mee dat hij v; een andere oom had gekregen. De procureur-gen raai hield het op doodslag. A.'s raadsman, mr. Spong, noemde het een „uit de hand gelopen b dreiging met geweld" door een „chaotische en p niekeringe jongeman". Hij bepleitte een lagej straf. FRANSEN NIET TEN PROOI AAN „GORBIMANIE" Op de Champs-Elysées in Parijs wapperen de Sovjet-vlag en de Franse driekleur broederlijk naast elkaar als verwelkoming van de Russische gast. FOTO: ap MOSKOU Sovjet-leider Michail Gorbatsjov zal morgen niet de begrafenis bijwonen van Andrej Gro myko, de zondag overle den voormalige Russische minister van buitenlandse zaken. Gorbatsjov is van daag volgens plan naar Frankrijk vertrokken voor een driedaags be zoek, waarbij hij in Straatsburg ook de Raad van Europa zal toespre ken. De begrafenis van Gromyko wordt overigens geen be langrijke officiële ceremonie, maar zal meer een familie aangelegenheid zijn. De man die bijna dertig jaar het „grimmige, stenen gezicht" was van de Sovjet-diploma- tie, en die door het persbu reau Tass een van de „be langrijkste staatslieden van de vorige generatie" werd genoemd, wordt niet bijgezet in de muur van het Kremlin, zoals het geval was met vroe gere Sovjet-leiders als Josef Stalin en Leonid Breznjev. Kerkhof Gromyko wordt begraven op het kerkhof Novodjevitsji in Moskou, het terrein van een oudklooster aan de oevers van de rivier de Moskwa. „Dit is wat hij wilde", aldus Sovjet-premier Nikolaj Ryzj- kov. Op het kerkhof ligt be halve leidende culturele en wetenschapsmensen, ook Ni- kita Chroestsjov begraven, die Gromyko in 1957 tot mi nister van buitenlandse za ken benoemde. Gorbatsjov maakte het over lijden gisteren bekend bij de opening van de zitting van de Opperste Sovjet. „Ik hoef niet veel te zeggen over An drej Andrejevitsj", aldus de Sovjet-leider. „Zijn hele le ven was verbonden met onze geschiedenis, met onze suc cessen, met onze problemen, met alles wat een man over- de gebeurtenissen staat". Gereserveerd Tijdens zijn bezoek aan Frankrijk zal Gorbatsjov moeten vaststéllen dat de Fransen een stuk gereser veerder zijn over het welsla gen van zijn hervormingspo litiek dan de Westduitsers. In de Franse hoofdstad worden niet de mensenmenigten ver wacht die de Sovjet-leider begroetten toen hij van 12 tot 15 juni een bezoek aan de Bondsrepubliek bracht. Blijkens een recent opinie onderzoek is meer dan de helft van de Fransen van mening dat Gorbatsjovs machtsbasis nog erg smal is en dat diens perestroika-poli- tiek zich in de praktijk nog geheel zal moeten bewijzen. Naast het tekenen van een twintigtal bilaterale akkoor den over onder meer samen werking in de ruimte en de gezamenlijke produktie van high-definition televisie's wil Gorbatsjov het bezoek ge bruiken om zijn hervor- mingsspolitiek en eerdere ontwapeningsvoorstellen te genover de aarzelende Fran sen verder toe te lichten. Gorbatsjov weet dat de Fran sen niet vooraan staan bij het uiten van lof op zijn-hervor mingspolitiek. „Er worden hier nogal wat twijfels ge uit", stelde Gorbatsjovs advi seur, Vadim Zagladin, giste ren op een persconferentie in Parijs vast. „Wat betreft de populariteit van Gorbatsjov en het oordeel over de pere strojka blijven de Fransen achter, maar daarin is veran dering aan het komen", al dus Zagladin. Lege handen Hij zinspeelde erop dat dat zou kunnen gebeuren door een nieuw ontwapenings voorstel dat Gorbatsjov ver moedelijk op zijn tweede be zoek aan Frankrijk zal pre senteren. „U weet dat de heer Gorbatsjov nooit ergens met lege handen komt", zei Za^ladin. Protest tegen massamoord Woedende Indiërs staan klaar om met stenen te gooien als een trein ondanks de algemene stakinj het station van Bombay uitrijdt. Met de staking protesteren de Indiërs tegen de massamoord op 2( hindus door separatistische sikhs in de Punjab. Winkels en bedrijven in de hoofdstad Bombay el andere grote steden in de deelstaat Maharastra bleven dicht. De beurs van Bombay, het financiël centrum van India, schortte de noteringen op. FOTO: A Molukkers willen Nederland dwingen banen te realiseren UTRECHT De organisatie voor Molukkers in ons land, Badan Persatuan, onderzoekt hoe het de Nederlandse staat juridisch kan dwingen het zogenoemde duizendbanenplan toch te laten uitvoeren. Het in 1986 gestarte plan, waarbij duizend Molukkers in dienst van de overheid zouden komen, loopt heel slecht. Tot nu toe zijn slechts 384 Molukkers daadwerkelijk aan een baan geholpen. Badan Persatuan twijfelt overigens nog aan dat cijfers van het coördinerend ministerie van binnenlandse zaken omdat „verifi catie" van het getal wordt bemoeilijkt. Binnenlandse Zaken maakte twee weken geleden al bekend dat het plan niet loopt zoals het moet. Ex-commissaris van de koningin in Drenthe, Oele, werd onlangs nog de boer opgestuurd om bij lagere over heden en gesubsidieerde instellingen arbeidsplaatsen los te krij gen. Hij slaagde slechts gedeeltelijk. Via twee geprivatiseerde instellingen (waaronder een dochter van hat Vendex-concern) werden tot nu toe 211 van de beoogde 700 banen gerealiseerd. De rijksoverheid plaatste intern 173 Mo lukkers, terwijl dat er 300 hadden moeten zijn. Tweeduizend Molukkers volgden ondertussen wel cursussen, maar uitzicht op een baan hebben zij nauwelijks. GRONINGEN De invoering van het plan Dekker waarbij de ziekenfondsen en de parti culiere ziektekostenverzekerin gen naar elkaar toe moeten groeien, moet niet te snel ge beuren. Het tempo moet er weliswaar inblijven, maar de invoering moet stap voor stap geschieden zodat de zieken fondsen de organisatorische veranderingen kunnen bijhou den. Dat betoogde gisteren oud-ka merlid S. Weijers, thans voor zitter van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen. Volgens Weijers zijn er mensen die voorspellen dat de snelle invoering van een nieuw stelsel van ziektekostenverzekeringen tot even grote problemen kun nen leiden als bij de studiefi nanciering of het nieuwe pas poort. „Dat mag misschien wat overdreven klinken. Maar als voormalig vice-voorzitter van een parlementaire enquête commissie meen ik toch dat we goed moeten uitkijken voor de gevolgen van een te rigoureuze invoering van Dekker". Weijers, sinds 1 juli in functie, betoogde ook dat er op moet worden toegezien dat zieken fonds- en particuliere sector vergelijkbare stappen moeten zetten om naar elkaar toe te groeien. „Het kan niet de be doeling zijn dat de ziekenfonds- sector wordt geconfronteerd met allerlei maatregelen, ter wijl er in de particuliere sector weinig gebeurt". -(Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL pe Belgische premier Wilfried Martens blijft in zijn land taalproble men houden. Deze kéer is het niet Voeren, maar de Brusselse randgemeente Overijse die hem kopzorg baart. Een Nederlands-sprekende Vlaamse madam vertelde vori ge week op radio en tv dat het gemeentebestuur van het vil ladorp in de Brusselse rand haar bouwgrond had gewei gerd, enkel en alleen omdat zij met een Fransman is ge trouwd. Met haar publieke op treden vestigde de Vlaamse de aandacht op een schrijnende misstand: in Overijse blijkt het gemeentebestuur het Frans in te dammen door onroerend goed-handelaren die met niet- Nederlandstaligen zaken doen een boete van de helft van de verkoopprijs op te leggen. De maatregel zelf zou redelijk effectief zijn, maar Martens nam er afgelopen weekend in harde bewoordingen afstand van: hij noemde haar strijdig met de grondwet en de Euro pese Conventie van Mensen rechten. Daarover zijn nu de gemeente Overijse en de Vlaamse deelregering weer kwaad, want zij waren juist bezig een humaner „oplossing" uit te werken. In Brussel en omgeving is de toenemende verfransing veel Vlamingen al jaren een doorn in het oog, temeer nu zij bij de verkiezingen voor de eerste Brusselse gewestraad, twee weken geleden, maar 11 van de 64 zetels in de wacht sleep ten. Martens wil nu, als Over ijse niet snel maatregelen neemt, een regeringscommis saris sturen. SUSKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL []k den zelfs fern kindIdlcn vr/eftrn/en hlrmr volMssrne In sleth nuje armpjes rrwr m de lucht ,k: (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp. ZAHONY Ooit was Za- hony een rustig klein Hongaars grensplaatsje waar een verkeersongeluk het nieuws van de maand was. Nu wordt het over spoeld door miljoenen Russische dagtoeristen, koopjesjagers in een con sumptieparadijs. Deze toevloed van Russen is in maart begonnen, toen Moskou, als bewijs van politieke good will, alle grensrestricties ophief voor de inwoners van vier aan Hongarije grenzende districten. Met dit besluit wilde de Russi sche regering de omstandighe den verbeteren van de' 200.000 man tellende Hongaarse min derheid in de Sovjetunie. Maar die opheffing heeft, in plaats van zoals beoogd familiehere niging te bevorderen, een stormloop op de Hongaarse winkels tot gevolg gehad. De twee regeringen verwacht ten per. jaar ongeveer 300.000 bezoekers; in mei alleen al kwamen er echter 1.500.000, met de trein, auto of bus, op de fiets of te voet. Op topdagen trekken 100.000 Sovjetburgers door Zahony en laten een spoor achter van lege planken en rot zooi. De inwoners van de stad spreken van een „sprinkhanen plaag". Bij zonsopgang vormen zich lange rijen voor de twee super markten die de stad rijk is en die ingesteld zijn op de vijfdui zend inwoners. Om twaalf uur is alles uitverkocht. De bezoe kers kopen alles, van melk tot wasmiddelen. De lokale klan ten van de winkels praten over de bezoekers met haat in hun stem: „Ze hebben geen manie ren, storten zich op de koop waar en grissen dingen uit onze handen". Hun beproeving is echter bijna ten einde. Op een braakliggend terrein in het centrum van Zahony worden nieuwe winkels gebouwd door Hongaarse ondernemers die hun slag willen slaan uit de oost-west handel. „We krijgen hier alles, van Parijse mode tot Japanse elektronica", zegt een van hen. Zijn winkel, volge stouwd met JVC videorecor ders en .Sony televisies, loopt als een trein. Jungle Ook westerse ondernemingen gaan nu investeren in Zahony. Een Westduitse en een Oosten rijkse maatschappij zijn van plan een groot warenhuis in de stad te bouwen. Duizenden Polen, de hande laars en bankiers van oostelijk Europa, hebben een parkeer terrein aan de rand van de stad overgenomen en de ruimte be nut voor een permanent geo pende markt. Die zogenoemde „Comecon markt" is een wette loze jungle van ongebreidelde vrije onderneming waar bijna alles verkocht wordt tegen bij na alle valuta. „Polen hebben de reputatie dat ze agressief zijn", zo zegt een. gemeente functionaris „daarom durft de politie er niets aan te doen". Maar de gemeente pikt er na tuurlijk stiekem ook een graan tje van mee; het parkeerterrein wordt verhuurd aan een onder neming in Boedapest die exor bitante „parkeertarieven" re kent en een gedeelte van de opbrengst daarvan aan de ge meente afstaat. En zo is ieder een tevreden. Op ieder mo ment van de dag of nacht ligt koopwaar uitgestald op de da ken en motorkappen van rond de vijfhonderd Poolse auto's, van Fiats tot Mercedessen. Kinderen soezen op de achter bank, was hangt aan de anten ne. Op kleine kampvuurtjes wordt eten gekookt. De eigenaars van de auto's zijn de laatste ware nomaden in Eu ropa. Zij trekken door het con tinent en oliën de logge han delsmachine in het Oostblok. Zij hebben er slag van goede ren op te kopen die in een an der land voor drie keer de oor spronkelijke prijs verkocht kunnen worden en zijn bijzon der goed op de hoogte van fluc tuaties op de valutamarkt. Smokkel De Poolse zakenlui hebben in Zahony een perfect systeem be dacht: de Russen kunnen er, dank zij manoeuvres op de zwarte markt, gratis hun inko pen doen. Een Rus mag dertig roebel (ongeveer 110 gulden) meenemen over de grens. Dit kan volgens officiële tarieven tegen Hongaars geld gewisseld worden. De helft hiervan wordt uitgegeven op de Come con markt en de rest wordt in roebels teruggewisseld volgens het zeer gunstige zwarte markttarief. De Polen, die hier zelf een aar dig pakketje roebels aan over houden, smokkelen deze terug naar de Sovjetunie en kopen er spullen voor die daar goedko per zijn, voornamelijk gereed schap en duurzame elektrische apparatuur. In Oosteuropa worden dan ook veel Polen ge zocht wegens smokkel en valu- tahandel. Waarom kopen de Russen deze goederen dan niet zelf en smokkelen ze naar Hongarije? Een Pool: „Ze zijn er te stom voor". Miljoenen Russen zullen nog naar Zahony komen. De trek naar de goudvelden is nog maar net begonnen. IMRE KARACS (c) Thé Times, Londen Soevereniteit lidstaten EG dwingt tot samenwerking politie WARNSVELD - De po: tie moet binnen de Eur pese Gemeenschap (E( meer samenwerken, ai ders komt uiteindelijk d soevereiniteit van de lij staten in gevaar. Wa door de stijging van grensoverschrijdende cr minaliteit zal de behoef groeien om binnen de El uniforme regels op te lej gen, iets waar de lande nu zo beducht op zijn. menwerking is daarom d enige manier om de eige identiteit zoveel mogelij te behouden. Dat zei minister dr. F. Kor hals Altes van Justitie giste middag in Warnsveld tijdei de opening van een bijeei komst van een groep politii functionarissen in het kad< van „Europa 1992" Volgei Korthals Altes dwingt niet a leen de éénwording binne Europa tot samenwerking. I minister: „Ook de grensove schrijdende criminalite neemt steeds meer toe: crim nele activiteiten waarbij mei sen van verschillende nation liteiten betrokken zijn en cr minaliteit die niet aan land gebonden is. Harmonisi tie van de wetgeving kan hiei door onvermijdelijk worden" Als landen, volgens Kortha Altes, op dezelfde manier re geren op strafbare feite wordt de plek van de misdaa minder belangrijk. „Deze ha monisatie stuit echter op pri blemen, omdat de lidstaten eigen soevereiniteit willen b houden. Maar hoe meer de pi litiekorpsen effectief samei werken op verschillende g bieden, hoe minder de behoe te aan harmonisatie door mii del van nieuwe wetgeving is aldus de minister. Volgens Korthals Altes is 9 menwerking nodig voor snelle en betrouwbare uitwi seling van informatie en a onmiddellijk actie te onderD men als daarvoor het verzof van een andere staat komt. Kinderzitje in auto verkleint kans op wiegedood bij baby VEENENDAAL Baby's die in de auto in een kinderzitje worden vervoerd, lopen een veel kleinere kans op wiege dood dan baby's die in een reiswieg worden vervoerd. Bo vendien verkleint het gebruik van een kinderzitje de kans gewond te raken bij een onge luk tot bijna nihil. Overigens' is het vervoer van baby's tot één jaar per auto sowieso af te raden, omdat ze vatbaarder zijn voor luchtverontreiniging. Dat blijkt uit een studie van het verkeersonderzoeksbureau Traffic Test in Veenendaal in opdracht van Verkeer en Wa terstaat. Onder kinderen tot 1 jaar komen per jaar 220 geval len van wiegedood voor. Vijf tot tien procent daarvan ge beurt in de auto, en dan vooral bij baby's in een reiswieg. (ADVERTENTIE) Dagtocht Vertrek: dinsdag 18 juli, vanuit Den Haag om 7.30 uur en vanuit Gouda om 8.00 uur. Terugkomst 's avonds om ong. 20.30 uur. De Waddeneilanden vormen een stukje schitterend Nederlands natuurschoon. Na de overtocht vanuit Den Helder maken we een rondrit over het eiland. Er wordt een bezoek gebracht aan het juttersmuseum en u hebt een vrije pauze om op eigen gelegenheid van het eiland te kunnen genieten. Inclusief «vervoer per luxe touring car 1 x koffie met gebak entree museum «diner. ■s^SIJTHOFF PERS

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4