Bij wonen tellen kinderen niet mee lÈuwS Start stort zich op academici Belangrijk bericht Politie moet ook over de grens kunnen schieten Terug BINNENLAND CctdócSouAcmt DINSDAG 4 JULI 1989 PAGINA 3 Paniek rond drinkwater door een rubbertje RONINGEN Het drinkwater in de gemeente Groningen is op 12, 13 en 14 april van dit jaar niet ver- jntreinigd geweest met zwavel- coolstof. De zwavelkoolstof die oen in enkele watermonsters werd langetroffen, was naar alle waar- ichijnlijkheid afkomstig van een ifsluitrubbertje van een flesje. Dat lesje werd gebruikt bij de voorbe- verking van het watermonster in iet laboratorium, zo blijkt uit een mderzoek. Het vermoeden van de 'erontreiniging leidde tot enige pa- ïiek in Groningen. Via het NOS- ournaal werd de bevolking afgera- len drinkwater te gebruiken. De 'olgende dag ontstond er een run >p flessen bronyater. Tbc in huis van bewaring Zutphen ZUTPHEN In het huis van bewa ring in Zutphen zijn tien gevallen van tbc geconstateerd. In één geval gaat het om open tbc, negen andere personen dragen wel de bacillen, maar zijn niet ziek. Drie weken gele den werd een verdachte binnenge bracht, die later open tbc bleek te hebben. Waar hij de ziekte opgelopen heeft, is niet bekend. Alle personen uit zijn omgeving zijn vervolgens doorgelicht. Uit het onderzoek bij het consultatiebureau in Zutphen is ver volgens gebleken dat drie personeels leden en zes gedetineerden bacildra ger zijn. De verdachte met open tbc is inmiddels overgebracht naar een zie kenhuis. Delft boycot bedrijven met banden Zuidafrika DELFT Bedrijven die relaties met Zuid afrika hebben, krijgen van de gemeente Delft vanaf september dit jaar geen opdrachten meer. Dit is een van de zes economische maatregelen ter verscherping van het ge meentelijk anti-apartheidsbeleid, waarvoor een meerderheid bestaat in de Delftse ge meenteraad. Dit bleek gisteravond tijdens een behandeling van het collegevoorstel in een van de raadscommissies. In september beslist de gemeenteraad. Met de maatregelen (waar onder ook: geen sponsoring accepteren van „besmette" bedrijven) volgt Delft als lid de landelijk omstreden aanbevelingen van de Vereniging Lota (Lagere overheden tegen apartheid). Tegen een economisch voorkeurs beleid van de gemeenten zal minister Van Dijk (Binnenlandse Zaken) moeten optreden, zo kondigde de bewindsman in mei aan. Ombudsman tikt inspecteur recherche op de vingers DEN HAAG De Nationale Ombudsman vindt het onbehoorlijk dat een inspecteur van de rijksre cherche bij het verhoor van twee Rotterdamse po litieagenten kwetsende opmerkingen tegen hen heeft gemaakt. Het gedrag van de ene agent verge leek de rijksrechercheur met het optreden van de SS in de Tweede Wereldoorlog, de ander kon vol gens hem beter in Chili gaan werken om daar als sadist dienst te doen. De rechercheur zelf ontkende dergelijke opmerkingen te hebben gemaakt. De Nationale Ombudsman kreeg het verhaal echter van meer kanten bevestigd. Voor andere klachten over het optreden van de rijksrecherche, zoals het onthouden van voedsel en medicijnen, het weige ren van telefonisch contact en het vermelden van onwaarheden in de processen-verbaal vond de Ombudsman onvoldoende bewijs. Die klachten acht hij dan ook ongegrond. Masson krijgt geen schadevergoeding DEN HAAG De voormalige directeur beleggingen van het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds, mr. drs. A. Masson, heeft geen recht op de schadevergoe ding van een miljoen gulden die hij van de staat had geëist. De ambtenarenrech ter in Rotterdam heeft deze uitspraak gisteren gedaan in het al ruim een jaar slepende proces dat Masson tegen de staat had aangespannen. De ex-ABP-di- recteur, die in 1983 werd ontslagen we gens zijn vermoedelijke betrokkenheid bij financiële malversaties, had zijn eis tot schadevergoeding ingediend omdat hij bijna twee jaar geleden door het ge rechtshof in Den Bosch was vrijgespro ken. Hij wilde een financiële compensa tie voor het feit dat zijn salaris sinds zijn ontslag tot aan zijn pensionering (in 1987) tot 170.000 was gehalveerd. Vegetarische maaltijden voor minderheden in leger DEN HAAG Moslem- en hindoe militairen zullen tegen het eind van het jaar tijdens oefeningen en in de kazernes een keus kunnen maken uit vier soorten vegetarische maaltijden. Nu al zijn twee soorten vegetarische warme maaltijden in de vorm van ge vechtsrantsoenen ontwikkeld. Het be reiden van speciale maaltijden - geen varkensvlees voor moslems, geen rundvlees voor hindoes - vormt deel van een plan om de integratie van minderheden in de strijdkrachten te bevorderen. Dit plan, dat tegen het eind van het jaar aan de Tweede Ka mer zal worden voorgelegd, voorziet ook in geestelijke verzorging voor hindoes en moslems. (Vervolg van de voorpagina) :(jOUDA Na het succes met pet bijscholings-project heeft net niet-commerciële uitzend bureau Start zich gestort op academici. In Rotter- Groningen en Maastricht het begonnen met een spe ciaal bemiddelingsbureau voor icademici, 'Topstart'. initiatief is mede uitge- van de universiteiten in die plaatsen. Er zijn concrete plannen om in Tilburg en ook een 'Topstart' van de grond te tillen. Uitein delijk moet er een landelijk ïetwerk komen. Doel is de ar- t jeidsmarkt voor academici en andere hoger geschoolden te verruimen. 'Volgens Start liggen er aan de vraagkant (vanuit de bedrij- tven) grote mogelijkheden om aen deel van de werkloze aca demici aan werk te helpen, riet probleem van het werk boeken is echter zo groot ge- - worden, dat specialistische be- niddeling tussen werkgevers jen werkzoekenden noodzake lijk is. In de uitzendfilosofie, aok die van Topstart, moet uit- tot vast werk kun- leiden. t Vooral bedrijven aarzelen nog al. De werkgever moet ervan svorden overtuigd dat hij veel )lezier aan een academicus kan beleven, in het voordeel zijn onderneming. Het erom de overschatting van academici bij de werkge- weg te nemen en academi te vertellen dat hun ver- 1 vachtingen wat naar beneden 2 moeten worden bijgesteld, al dus Start. Bij de vorming van het be stand van Topstart wordt niet alleen gekeken naar studie- 1 richting, diploma's en stage-er- varing, maar juist ook naar .persoonsstructuur, houding, praktische instelling, contactu ele eigenschappen en ervaring die na de studie is opgedaan. Om- en bijscholing kan, indien noodzakelijk, zorgen voor het laatste duwtje. Start moet zich overigens vol ledig uit eigen inkomsten be-f druipen. Het krijgt geen subsi van de overheid of derden. Vorig jaar slaagde Start erin iet jaar af te sluiten met een jositief resultaat van bijna ze ventien miljoen gulden op een >mzet van 574 miljoen, veertig niljoen meer dan in 1987. Seen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 'J jur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, tele- oon 071-12.22.48 en uw crant wordt nog dezelfde davond nabezorgd. Nvandaag^s DELFT Je ziet ze over al wel, van die groepjes opgeschoten jongeren die een beetje rondhangen bij de snackbar of het win kelcentrum. Ze zoeken elkaar het liefst op, maar echte ontmoetingsplaatsen hebben ze niet. Thuis hebben ze soms geen kamer voor zichzelf, en als dat wel het geval is voe len ze zich er vaak bespied of bekritiseerd. En buitenshuis is het helemaal over, een enkel buurthuis daargelaten. Voor veel kinderen zijn de om standigheden thuis of in de om geving niet geweldig, voor pu bers zijn ze meestal allerbelab berdst. Dat blijkt uit een van daag gepubliceerd onderzoek van de Technische Universiteit Delft. „Bij wonen tellen kinde ren niet mee, vrijwel niemand houdt rekening met ze", zegt ir. Sandra Adrianov, die de studie uitvoerde voor de faculteit Technische Bestuurskunde. Ze had opdracht van het ministe rie van WVC om te kijken naar de woonsituatie van kinderen tussen nul tot 25 jaar. Dat was haar wat te algemeen, dus splitste ze de groep in drieën; van nul tot twaalf, van twaalf tot achttien en van achttien tot vijfentwintig. „Wonen is voor een kind van twee-iets totaal anders dan voort iemand van twintig". Zowel bij het maken van ont werpen als bij het inrichten van een huis tellen vrijwel alleen de eisen van volwassenen, conclu deert Adrianov. „Je zou eens door wijken moeten lopen en proberen te kijken als een kind. Dan is zo'n wijk met vijvers die voor ons volwassenen aantrek kelijk is, ineens gevaarlijk. Want kinderen trekken altijd naar het water, ook als ze niet kunnen zwemmen. Bij de aan leg zou je er dus voor moeten zorgen dat het water vanaf de kant maar heel langzaam die per wordt, zodat het gevaar op verdrinking' kleiner wordt. En waar ligt het water? Kun je er snel bij zijn als een kind in het water valt?". Om ervoor te zorgen dat ook kinderen prettig kunnen wo nen is het volgens Sandra Adri anov noodzakelijk dat toekom stige bewoners, inclusief de kinderen, van het begin af aan worden betrokken bij de plan nen. En bij de inrichting van de woning moeten ouders reke ning houden met wat hun kin deren willen. „Ik heb ooit eens bij iemand een zandbak onder de trap gezien, maar het is echt heel bijzonder als ouders zelfs maar aan zoiets dénken". Behoeften Bij haar studie baseerde Sandra Adrianov zich onder meer op een aantal aspecten die volgens pedagogen belangrijk zijn voor kinderen. Het gaat dan om be hoeften aan geborgenheid en privacy, veiligheid, fantasie, so ciale contacten en zich ergens thuis kunnen voelen. Adrianov: „Baby's bijvoorbeeld kunnen het best een rustige kamer heb ben waar ze naar hartelust kunnen huilen zonder dat de hele flat moet meeluisteren". Alle behoeften, zowel in huis als in de directe omgeving, moeten zoveel mogelijk worden bevredigd. Adrianov: „Dat zijn allemaal redelijk objectieve cri teria, die ik niet zelf heb be-' dacht". Lang niet overal is het mogelijk om in die behoeften te voor zien. Om een voordehandlig- gend voorbeeld te nemen: hoe doe je dat zes hoog in een voor oorlogse flat? Adrianov: „Moei lijk, moeilijk. Die woningen zijn klein, waardoor kinderen niet altijd een eigen kamer kunnen hebben. Daarnaast zijn de mo gelijkheden om buiten te spelen matig, waardoor veel jongeren rondhangen in het trapportaal. Een speelveld naast de flat kan al veel helpen, als je dan maar zorgt dat jongere en oudere kinderen een gedeelte voor zichzelf hebben. De jonge kin deren een plek met schommel en wip, de ouderen een trap veldje. Als je zorgt dat dat ge scheiden blijft, loopt het meest al goed. Is er alleen een speel- plaatsje, dan zie je dat de pubers dat in bezit nemen en de kleine kinderen daar niet tegenin dur ven gaan. Dan zijn die dus de dupe". Het onderzoek toont aan dat pubers er in alle gevallen het slechtst vanaf komen. Adrianov stelt daarom voor bij woningen altijd voor een „overdekte voorziening" te zorgen, waar ze met elkaar kunnen praten. „Dat kan een buurthuis zijn, maar het kan ook een ruimte zijn onder de flat. Als er toe zicht is, werkt dat meestal heel goed. Pubers hebben vooral be hoefte om elkaar te ontmoeten. Als dat niet kan, krijg je al snel dat ze uit verveling wat gaan rondhangen. En dan gaan al snel de brievenbussen eraan of de lift". Zelfstandig wonen Voor de oudste groep .kinde ren', van achttien tot vijfen twintig jaar, liggen de proble men heel anders. Daar gaat het vooral om eeri geschikte woon- ONDERZOEK TU DELFT: PUBERS ZUN HET SLECHTST AF ruimte. De meesten in deze leeftijdsgroep wonen zelfstan dig of willen dat gaan doen. En dat is tegenwoordig niet een voudig. Het inkomen is uiterst gering waardoor ze zijn aange wezen op de kamermarkt. Sinds 1984 is de vraag naar ka mers' met veertig procent toege nomen terwijl het aantal be schikbare kamers alleen maar is afgenomen. Als ze in aan merking willen komen voor een (goedkope) huurwoning, moeten ze jaren wachten. Kun nen ze er eindelijk een krijgen, dan verdienen ze inmiddels weer zoveel meer dat ze een ruimere keus hebben. Het ge volg is dat (oudere) jongeren steeds langer thuis blijven wo nen. Sandra Adrianus: „Als je kijkt naar de ontwikkeling in woon lasten en inkomen, ziet het er voor deze groep jongeren niet gunstig uit. Jongeren hebben almaar moeten inleveren en de Nota Heerma stelt hun geen volwaardige plaats op de wo ningmarkt in het vooruitzicht. Het woonrecht voor jongeren dat werd erkend in de Nota Van Dam is langzaam maar ze ker ondergraven". Alles bij elkaar wordt het, con cludeert Adrianov, tijd om kin deren en jongeren eens serieus te nemen als het om wonen gaat. „En dat is dus méér dan alleen een speelplaatsje aanleg gen". DICK HOFLAND Een speelplaats in een woonbuurt is al heel wat voor kinderen, maar het is volgens Sandra Adrianov niet voldoende, als je bij wonen werkelijk rekening wilt houden met kinderen. foto: cees verkerk In overleg met de consumentenorganisaties zijn de voorwaarden voor het gebruik van geld- en betaal automaten gewijzigd. Die wijzigingen gelden voor alle banken. Dus ook voor de Postbank. De wijzigingen hebben met name be trekking op het eigen risico in geval van verlies of diefstal van de giromaatpas. In geval van verlies of diefstal dient u direct te bellen naar het volgende nummer: 06-0225522. Dit is een gratis nummer dat u zeven dagen per week dag en nacht kunt bereiken. Op het moment dat u belt wordt uw giromaatpas onmiddellijk geblokkeerd. U bent dan niet meer aansprakelijk voor eventuele schade bij elektro nisch geldverkeer. Tot aan het moment van melding is het maximale risico f 350,-. Onder voorwaarde dat u de nodige zorg in acht heeft genomen. Verstrek in ieder geval nooit uw geheime PIN- code aan iemand anders. Mochten er geschillen zijn tussen u en de Postbank, dan kunt u zich wenden tot de Geschillencommissie van de .Postbank. Tenslotte, de nieuwe voorwaarden zijn per 1 juli verkrijgbaar op het postkantoor en via het gratis informatienummer 06-0400. JbaJ POSTBANK DE KNOLLEN weeryi misschiém hoewm wens, Vraagtekens bij hoedje in portiek vermoorde studente KAMPEN Het rechercheteam, dat zich bezig houdt met het onderzoek naar de moord op de 19-jarige stu dente Cecile Bot in Kampen, heeft de hulp van het pu bliek ingeroepen. De politie hoopt daardoor duidelijkheid te krijgen over een feest- hoedje dat op zaterdag 10 juni in het portiek bij de voordeur van haar woning is gevonden. Cecile Bot was afkomstig uit Lochem en studeerde in Kampen aan de Kunstacademie. Op 10 juni werd zij vermoord gevonden in haar appartement aan de Plantage, midden in de Kamper binnen stad. Het gevonden feesthoedje is gevouwen van goud- of brons kleurig glimmend karton en er zijn drie linten van gekleurd crê pe-papier aan bevestigd. De rechercheurs weten inmiddels dat dergelijke hoedjes in Kampen in elk geval verkocht worden. ZWOLLE Politiemensen moeten ook in het buiten land de mogelijkheid krijgen om met vuurwapens te kunnen schieten. Dit wil de commissaris van de konin gin in Overijssel, mr. J. Hendrikx. Hij heeft de minis ters van binnenlandse zaken en justitie schriftelijk ge wezen op de noodzaak van een discussie over schietin- structies voor de politie bij grensoverschrijdende mis daad. Nederlandse politiemensen mogen in een ander land niet schie ten, buitenlandse agenten in ons land ook niet. Hendrikx vraagt zich af of in geval van zeer ernstige misdrijven waarin mensen levens op het spel staan niet van deze regel moet worden afge weken. Aanleiding voor de brief van Hendrikx is het gijzelingsdrama dat zich vorig jaar in het Duits-Nederlandse grensgebied afspeel de en waarbij één gijzelaar het leven verloor toen de Duitse poli tie een einde maakte aan de gijzeling. Hendrikx wijst erop dat in de Bondsrepubliek de Nederlandse politie misschien de gijzeling met minder ernstige gevolgen hadden kunnen laten aflopen. Het Kraan ven Een van de eerste zwemlessen in het kinderbad. Er zouden voor mij (voorgrond) en mijn zusje (midden) nog vele volgen. LOON OP ZAND Het kost flink wat moeite om de plek terug te vinden waar ons zomerhuisje stond. De paden zijn bij na onbegaanbaar gewor den door metershoge brandnetels en prikken de struiken. Plotseling zien we een kale plek, schuin tegenover de in gang van wat eens de speelweide was. Daar moet bungalow nummer 40 hebben gestaan, waar we zo veel zomervakan ties hebben doorge bracht. Ik was er al op voorbereid dat er niet veel meer over zou zijn van bungalow- en recreatiepark Het Kraan ven in Loon op Zand (N.Br.). Maar dat werkelijk alles was verdwenen, maakte toch een beetje triest. Het hoofdgebouw, het restaurant, het zwem bad, de tennisbaan en de veertig zomerhuisjes. Alles is weg. Alleen een diepe kuil in het grasveld ver raadt nog waar het zwem bad moet hebben gelegen. Al wandelend over het ter rein met de heer J. Salet, die gedurende 21 jaar direc teur van "Het Kraanven was, halen we herinnerin gen op. Hij weet zich nog goed te herinneren hoe mijn ouders, elke zomer weer, voor drie weken een huisje huurden. „Wonen je ouders nog steeds in Fries land?", is een van de eerste dingen die hij van mij wil weten. „En had je niet ook een jonger zusje? En een broer?" Open haard In 1966 ik was toen 6 gingen we voor het eerst naar Loon op Zand. Er zou den daarna nog tien van die vakanties volgen. En het verveelde nooit. Sterker nog, de kinderen bij ons thuis keken al maanden van te voren naar die zo mervakantie uit. Elke dag zwemmen, slapen in een stapelbed, een heuse open haard in het huisje voor die tijd een unicum en allerlei activiteiten zoals speurtochten en tekenwed strijden. Het Kraan ven had een onweerstaanbare aan trekkingskracht en kenne lijk dachten onze vakantie vriendjes en -vriendinnetjes daar net zo over. Want ook die bleven met hun ouders vele jaren achtereen trouw komen. De bezoekers van het va kantiepark vormden daar door een hechte club men sen. En dat moet achter af gezien ook hebben bijgedragen aan de persoon lijke en gemoedelijke sfeer die van dit kleinschalige re creatiepark uitging. Maar volgens Salet waren er ook nog andere redenen die Het Kraanven zo bijzonder maakten. „Naast het feit dat de ligging uniek was, kon eigenlijk alles. Er wa ren geen belemmeringen", vertelt hij. „Als mensen zelf wat wilden organiseren, bij voorbeeld een tenniswed strijd of een wandelrally, dan konden ze hun gang gaan, en dat deden ze dan ook". Zwemles Terugkijkend op die elf ja ren heeft de zwemmerij toch de meeste indruk op mij gemaakt. En dat was vooral de verdienste van het echtpaar Bruggeling, dat jaar in jaar uit zwemles gaf en wedstrijdjes organi seerde. Zwemmen was door hen onlosmakelijk met het vakantiepark verbonden. Salet kan ervan meepraten. „In zo'n vakantieperiode hadden de kinderen bijna elke dag les en kon je toe werken naar een diploma. Zo konden jullie allemaal zes diploma's halen. Ik her inner me dat nog goed. Dan kwam er een gecommit teerde van de KNZB en reikte ik na afloop de diplo ma's uit, bovenop een vuil nisbak". Helaas gebeurde in 1985 wat de voormalig directeur in 1970 eigenlijk al had zien aankomen. Het bungalow park, eigendom van De Ef- teling, ging dicht omdat de exploitatie al jaren verlies gevend was. De inkomsten uit de verhuur van de huis jes was onvoldoende om het park te onderhouden en het personeel te betalen. Wel lag er nog in 1983 een plan op tafel het park commer ciëler op te zetten door de inmiddels sterk verouderde bungalows af te breken en er tweehonderd nieuwe voor in de plaats te zetten. Dit voorstel werd echter op het laatste moment afgebla zen, zodat Het Kraanven onder de slopershamer te rechtkwam. Toch was het bungalow park daarmee niet uit de herinnering verdwenen. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de reünie die een aantal ge zinnen nog steeds ieder jaar houdt. De eerst jaren na de sluiting gebeurde dat in De Efteling; nu heeft men een flink stel huisjes afgehuurd in Het Zwartven in Hooge- Mierde. Het Kraanven, dat enlijk niet verge- er gewoon. Nog CLARISSE BUMA Van bungalowpark ,Het Kraanven' is nu niets meer over. Alleen een kuil en een trappetje herin neren nog aan de plaats waar het diepe bad moet hebben gelegen. foto: cees verkerk

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3