Duizenden vinden baan na kosteloze bijscholing 4 HALEN, 3 BETALEN. Ruimte Center Pares in Schotse handen Duitsers mogen niet in Nederland op drugs jacht w M ik 2 12 Vk ^Solidariteit verdeeld over ^coalitie met communisten Noors zeewater is licht radioactief Uitspraak over abortus gaat Bush niet ver genoeg Granaria bereid tot schikking 9.42" 3 7 13 14 16 £cicUc (Bowuvnt 80ste jaargang no. 24459 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Weslerpers, behorend tot Sijthoü Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD. postbus 112300 AA Leiden, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank NV Leiden Abonnementen: (incl. 6% BTW) f 24.24 per maand (aut.betaling). 1.72.34 per kwartaal. Klachten bezorging: ma. t/m vr. 18.00-19 00 uur, zat. 14.00 15.00 uur. tel. 071-122248. Advertenties: (excl.6% BTW) 1.0.67 per mm., familieberichten f.0.60 per mm. Fax: 070-902702 tbv. advertenties, 071-134941 tbv. redactie Directeur-hoofdredacteur J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J.Onvlee. Vannacht weinig bewolking en een minimumtemperatuur van ca. 13 graden. Morgen overdag zonnig en warm; in de avond kans op een regen- of onweersbui. Middagtempera- turen van 25 tot 28 graden. Matige noordoostenwind. Zon op: 05.27; onder: 22.01. Scheveningen hoog water: 5.08 en 17.55; laag water: 13.25 uur. gastro nomie 11 vandaag op pag. 8 WARSCHAU Binnen het Poolse vak verbond Solidariteit is tweedracht ont staan over het voorstel een gedeeltelijk niet-communistische regering te vormen, in ruil voor steun aan de presidentskandi daat van de communistische partij. Het voorstel is afkomstig van Adam Michnik, een vooraanstaande adviseur van Lech Walesa. Hij stelde een soort Poolse „grote coalitie" voor: Polen krijgt een regering van communisten en Solidariteit onder een communistische president. Maar de fractieleider van Solidariteit in het nieu we parlement, professor Bronislaw Gere- mek, reageerde daarop met te zeggen dat hij vreest dat Michnik en anderen te snel aan de macht willen komen. Intussen be staat binnen de Poolse strijdkrachten on rust over de politieke ontwikkelingen in het land. De Militaire Raad van het minis terie van defensie kwam gisteren voor spoedberaad bijeen om over de rol van het leger in de „huidige binnen- en buiten landse situatie" te praten. Volgens waar nemers wilden de militairen de bevolking er met de bijeenkomst aan herinneren, dat zij er ook nog zijn. Pagina 5: Grote coalitie risico voor So lidariteit. Vervolg. OSLO Noorse onderzoekers hebben sporen van ra dio-actief materiaal gevonden in zeewater-monsters die zijn genomen in het gebied waar vorige week de Russi sche nucleaire Echo-II onderzeeboot in moeilijkheden raakte. Volgens de Noorse onderzoeker Finn Ugleveit zijn sporen gevonden van J-135, een bijprodukt van kernplitsing. Hij vermoedt dat de J-135 afkomstig is van weggelekte stoom of weggelopen koelwater uit de reac tor van de onderzeeër. Volgens Ugleveit is er echter geen reden tot alarm, omdat de betreffende stof een hal veringstijd van slechts acht dagen heeft, en dus zeer snel zijn straling verliest. Bovendien is de stof zeer verdund in het zeewater. Het is nog onmogelijk te beoordelen welke gevolgen dit voor de bemanning gehad kan heb ben, aldus Ugleveit. KENNEBUNKPORT Amerika's pre sident George Bush heeft de uitspraak van het Hooggerechtshof, waarbij het recht van vrouwen op abortus aanzien lijk wordt ingedamd, met instemming begroet. Maar tegelijkertijd liet hij we ten dat de uitspraak hem nog niet ver genoeg gaat. Hij zal blijven streven naar een totaal verbod op abortus, behoudens enkele uitzonderingen. De negen rech ters gingen met 5 tegen 4 stemmen ech ter wel akkoord met een omstreden wet van de staat Missouri, die het moeilijker maakt een abortus te verkrijgen. Deze wet zal nu ongetwijfeld ook in andere staten worden ingevoerd. De uitspraak betekent een halve overwinning voor de anti-abortus beweging, die de afgelo pen jaren een felle campagne heeft ge voerd, waarbij onder meer abortuskli nieken in brand werden gestoken. Ook gisteren ging er nog een in vlammen op. Het zijn vooral de armste mensen die door het besluit worden getroffen. Zij ondergaan een abortus veelal in een staatsziekenhuis. Het merendeel van de ongeveer 1,5 miljoen jaarlijkse zwanger schapsonderbrekingen (een derde bij minderjarigen) vindt echter plaats in particuliere ziekenhuizen, waar de uit spraak geen betrekking op heeft. Pagina 5: Strijd over abortus nog lang niet voorbij Das los Het erelidmaatschap van de vereniging Een das op haar schouder rukte zich los, voor een diervriendelijk milieu moest het Das en Boom is minister Smit-Kroes giste- sprong op de grond en verstopte zich in nieuwe erelid plotseling op dassejacht. ren niet in de kouwe kleren gaan zitten, de ministerskamer. Na haar inspanningen foto: anp (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRAMGEUg Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 ROTTERDAM Het Rotterdamse graan- en veevoerderbedrijf Grana ria is bereid af te zien van eigen vervoer, wanneer minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat alsnog de 9,6 miljoen gul den vergoeding „onvoor waardelijk" aan het be drijf betaalt. Gisteravond deelde directeur J.P. Wyler van Granaria mee dat de brief die zijn be drijf vorige week schreef en waarin het aankondigde vanaf 14 augustus buiten de schippersbeurzen om zelf la ding te gaan vervoeren, als niet geschreven beschouwd kan worden, indien Smit- Kroes alsnog betaalt. Pagina 6: Uitspraak over Granaria viel Smit-Kroes tegen Woning beschoten met jachtgeweer LISSE Een woning aan de Van der Veldstraat in Lisse is vanmorgen om half vijf enke le malen beschoten. De politie vermoedt dat hierbij gebruik werd gemaakt van een jacht geweer. De schutters richtten op de ruiten van de woonka mer en de voordeur. De bewo ners, die boven lagen te sla pen, raakten niet gewond. Ge tuigen zagen twee mannen vertrekken op een motorfiets. De politie is op zoek naar ver dere getuigen. Ovér de reden waarom geschoten is op de woning, tast de politie nog in het duister. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 én 15.00 uur telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd. ROTTERDAM Center Pares komt voor een be langrijk deel in Schotse handen. De Schotse brou werij Scottish Newcast le wordt eigenaar van zes tig procent van de aande len van het concern dat vakantiebungalows ver huurt. Bovendien zal Center Pares een miljoen nieuwe aandelen plaatsen bij de Schotse brou werij, die daardoor het belang tot 65 procent zal uitbreiden. Voor al deze aandelen samen moet de Schotse brouwer 747 miljoen gulden op tafel leggen. De ^brouwerij krijgt al een meerderheidsbelang door het totale pakket aandelen van ei genaar Piet Derksen op te ko pen. Derksen heeft de laatste tijd steeds gezegd zijn aandelen te willen verkopen, maar de overige aandeelhouders waren daartegen. Zij vinden het niet goed als een buitenlandse fir ma volledige zeggenschap krijgt. De aandelen van deze groep staan gewoon op de beurs ge noteerd en de verwachting is dat de brouwerij een bod zal doen op het totaal. Daarmee zou ongeveer 400 miljoen gul den gemoeid zijn. Maar moge lijk vindt de Schotse firma een miljard gulden voor een gehe le overname te veel en neemt ze genoegen met een meerder heidsbelang. Eigenaar Piet Derksen van Center Pares wil zijn aandelen ondermeer verkopen om ze venduizend priesters in Rome tegelijk te laten mediteren. Om die droom te bereiken heeft Derksen zijn vermogen (inclusief aandelen) al onder gebracht in de Stichting Le vend Water. Daar heeft Derk sen ook het geld onderge bracht dat de overige aandelen opbrachten toen die op de beurs werden aangeboden. De huidige koers van de aandelen is iets minder dan tachtig gul den. Scottish and Newcastle Brewe ries is een toonaangevende on derneming met grote belangen in de bierbrouwerij- en de vrijetijdssector. Het concern bezit onder meer een aantal bekende biermerken en heeft meer dan 2300 pubs in eigen dom. Verder is de brouwerij eigenaar van Pontins, een on derneming die in Engeland een aantal chalets, hotels, va kantiedorpen en vakantiecen tra exploiteert. (ADVERTENTIE) tfïPerla Mild snelfiltermaling, 4 pakken a 250 gram van T2^ü voor CU Per traditie gebrand op koffiekwaliteit. Zolang de voorraad strekt Aanbieding geldig t/m 8 juli GOUDA Het initiatief van het niet-commerciële uitzendbureau Start om werkzoekenden kosteloos bij te scholen is een succes gewor den. Vorig jaar volgden drieduizend zo'n cursus, van wie er 2400 binnen acht weken na het einde van de opleiding al werk hadden gevonden. Het gaat om cur sussen die variëren van licht administra tief werk tot technische vakopleidingen. Start is een initiatief uit 1977 van de rijks overheid en de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties. Het bureau richt zich vooral op langdurig werklozen, etni sche minderheden en andere kansarme groepen. Honderdveertig vestigingen van Start wa ren vorig jaar samen goed voor 96.000 plaatsingen. Daarvan gaven er vorig jaar 77 bijscholingscursussen. Dertigduizend uitzendkrachten vonden in 1988 via Start een vaste baan. Nog eens dertigduizend mensen die in dat jaar via Start werkten vonden op eigen kracht vast werk. Pagina 3: Start stort zich op academici Stier op het dak In carnavalstijd wordt nog weieens gezongen over het „paard in de gang". Maar een stier op het dak is natuurlijk nog gekker. Een boer in Zwitserland moest gisteren de hulp van een helikopter inroepen om het beest van het dak van de stal te halen. De stier was pas gekocht om de koeien van nageslacht te voorzien. Éi Waaromen hoe het beest op het dak is gekomen, is een raadsel. foto: ap mm v aa ai» DEN HAAG De West- samenwerken in de strijd te- vr.ezen dat de drugssmok DEN HAAG De West duitse justitie en politie krijgen van de Nederland se regering geen toestem ming om op Nederlands grondgebied jacht te ma ken op drugssmokkelaars. Van Duitse zijde is daar al vele malen om gevraagd naar aanleiding van de toenemende drugssmok kel vanuit Nederland naar de Bondsrepubliek. Vooralsnog blijft echter de oude afspraak van kracht dat de Westduitsers niet verder dan 10 kilometer over de Ne derlandse grens mogen opere ren. Wel zullen de Nederland se en Westduitse politie en jus titie binnenkort nauwer gaan samenwerken in de strijd te gen de drugssmokkel. Gisteren maakte het Westduit se ministerie van justitie be kend dat de smokkel van drugs vanuit Nederland tussen januari en juni drastisch is toe genomen in vergelijking met het eerste halQaar van, 1988. In de catagorie soft drugs (hasjies, marihuana) bedroeg de stijging elf procent. Wat de hard drugs betreft werd in West-Duits- land 50 procent meer heroïne en cocaïne afkomstig uit Ne derland in beslag genomen en maar liefst 150 procent meer amfetamine en LSD. In de Bondsrepubliek werden het afgelopen halfjaar circa 2500 drugssmokkelaars gearres teerd die vanuit Nederland hadden geopereerd. De Westduitse autoriteiten vr.ezen dat de drugssmokkel nog verder zal toenemen als volgend jaar de personencon troles aan de grenzen tussen de Benelux, West-Duitsland en Frankrijk aanzienlijk zullen verminderen. Deze maatregel vloeit voort uit het zogeheten 'Akkoord van Schengen', ge noemd naar het Luxemburgse plaatsje Schengen waar de re geringen van de vijf betrok ken landen enkele jaren gele den afspraken dat zij, vooruit lopend op „Europa 1992", al in 1990 de grenzen voor elkaar zullen openen. Onlangs kon digde de Westduitse regering aan dat zij de grenscontroles ondanks het Schengen-ak- koord zal handhaven tot er met de omliggende landen een goede samenwerking bij de misdaadbestrijding tot stand is gebracht. Bejaarden op dievenpad LEIDERDORP Een be jaard echtpaar uit Leider dorp is gistermiddag om half drie betrapt op een winkel diefstal uit een supermarkt in De Winkelhof. Het echt paar, dat respectievelijk 71 en 77 jaar oud was, had een aantal boodschappen niet af gerekend. Dit werd geconsta teerd door winkelpersoneel dat de politie waarschuwde. Het echtpaar verklaarde niet voldoende te hebben aan hun AOW en daarom goede ren niet te hebben afgere kend. 18 PAGINA'S Rebelse priester richt in VS kerk voor zwarten op Bij wonen tellen kinderen niet mee Ploeg Gisbers laat niets aan toeval over Voorlopig geen veiligheidsdienst in Leiden 11 Hazerswoude wil meer zeggenschap over monumenten Historische vereniging in Woubrugge bestaat tien jaar Gezamenlijk milieubeleid nodig in de Bollenstreek M: John Halpern: 9 dagen in biologische kringloop geestelijk leven 2 opinie/weer 2 binnenland 3/4 8uitenland 5 economie 6 SPORT 7/9/15 leiden 11 omgeving 12/13/14 kunst 16 radio en televisie 17 Aan belangstelling voor ruimtevluchten geen ge brek. In Groot-Brittannië dan, want daar willen zesduizend mensen mee met de ruimtemissie Juni, die in de lente van 1991 vetrekt. En dat terwijl er maar driehonderd op een lijst kunnen worden ge zet, waar dan de twee beste uit gekozen moeten worden. Na een reeks gesprekken en medische on derzoeken. Kandidaten moeten een tweede taal machtig zijn en over bepaalde technische vaardig heden beschikken. De twee gelukkigen blijven na een tweede selectieronde over om in november naar de Sovjetunie te reizen om zich voor de vlucht voor te bereiden. Nee, dan is het altijd nog veel eenvou diger om op een lijst te worden geplaatst van men sen, die de Leidse Courant willen lezen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB Indien daartoe aanleiding bestaal. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 1